Dodaj do ulubionych

EKUZ - mam problem

11.08.19, 18:30
Córka jedzie z moim tatą do Chorwacji. Niestety, dałam się skusić wygodzie i zamiast jechać do NFZ, złożyłam wniosek online, prawie trzy tygodnie temu. Dostałam, a jakże, potwierdzenie wpłynięcia wniosku, z informacją, że jak będą mieli czas, to mi wyślą i żeby nie dzwonić, bo i tak mi nic nie powiedzą (RODO) - oczywiście bardziej formalnie ujęte, ale do tego się sprowadza. Karty brak. Mam teraz trzy dni, kiedy mogę tam jechać i ją wyrobić, ale boję się, że powiedzą, że ją wysłali pocztą i drugiej mi nie dadzą.

Myślicie, że jest szansa, że coś z nimi załatwię.

--
The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
Edytor zaawansowany
  • mildenhurst 11.08.19, 18:33
    Jedź. Wyrabiają od ręki to przeziez nie jest żaden dowód tożsamości.
  • bbkk 11.08.19, 18:34
    Obawiam się że nic nie zdziałasz w oddziale.

--
    http://www.cosgan.de/images/midi/teufel/f020.gif
  • mildenhurst 11.08.19, 18:40
    Po co piszesz głupoty. 3 tyg na dostarczenie karty przez urząd to jeśli atorka podała poprawny adres to może nieźle się wykłócać. Karta gdzieś leży lub ktoś przeoczyłem jej wyrobienie. Wydruk z potwierdzeniem złożenia wniosku i do okienka.
  • anika772 11.08.19, 18:37
    Jedź, pogadaj, powinni od ręki Ci wyrobić.
  • nenia1 11.08.19, 18:39
    Wydają od ręki.
  • asia_i_p 11.08.19, 18:42
    Ja to wiem, że wydają od ręki, jak się zaczyna od zera. Tylko się martwię, że ten złożony wniosek może być jakąś blokadą, zwłaszcza, jeśli dajmy na to w piątek wysłali to pocztą.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • mildenhurst 11.08.19, 18:45
    Niczym się nie martw. Mieli 3 tygodnie.
  • kulka-online 11.08.19, 18:45
    Asia, miałam podobnie. Zadzwoniłam, podałam nazwisko i pani mi podała kiedy został wysłany list polecony.
  • gaskama 11.08.19, 18:49
    Nie będzie problemu. Też tak miałam. Wydali od ręki.

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • gaskama 11.08.19, 18:52
    A te niby wysłane nigdy nie dotarły. Może poczta zgubiła.

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • agatazieba 11.08.19, 21:37
    Ja raz zapomniałam, że mam ważna kartę, pojechałam. Zapytali o starą, znalazłam ja w portfelu smile Dali nowa na dwa miesiące. za każdym razem dostaje na inny czas, nie wiem z czego on wynika.
  • karola2122 11.08.19, 23:53
    asia_i_p napisała:

> Ja to wiem, że wydają od ręki, jak się zaczyna od zera. Tylko się martwię, że t
    > en złożony wniosek może być jakąś blokadą, zwłaszcza, jeśli dajmy na to w piąte
    > k wysłali to pocztą.
    >

Wydają od ręki w każdym razie. Też kiedyś zamówiłam przez Internet, karty ciągle nie było, czasu już też nie było, więc poszłam tam, gdzie trzeba i wytłumaczyłam sytuację. Powiedzieli, że nie ma problemu, od ręki wydali kartę, a tamtą, która miała przyjść pocztą, kazali pociąć po otrzymaniu
  • asia_i_p 11.08.19, 18:59
    Dzięki, dziewczyny, czuję się pocieszona. smile

--
  • betty_bum 11.08.19, 19:01
    Ekuz to jak polski NFZ, czyli nic w cenie, wykup dziecku ubezpieczenie za 200-300 złotych i wtedy masz full wypas
  • magia 11.08.19, 19:59
    No właśnie. Czy ktoś z was skorzystał z EKUZ za granicą?
    Nie chcę mi się tego wyrabiać co roku, więc wydaje 200zl ma ubezpieczenie podróżne.
    Zresztą nie bardzo ufam, ze zakres jest zadowalający.
    Raz w życiu w Włoszech korzystałam z ubezpieczenia szwajcarskiej kasy chorych. Kilkudniowe leczenie szpitalne bezkosztowo. Nie zobaczyłam żadnego rachunku, wszystko było załatwione między szpitalem a kasa chorych.
    Czy EKUZ działa podobnie. Ktoś przetestował w praktyce?
  • iwles 11.08.19, 23:25
    Syn w tym roku wyladowal na hiszpanskim SORze. Karta ekuz i zero jakichkolwiek innych formalnosci.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • thaures 12.08.19, 09:30
    magia napisała:

> Nie chcę mi się tego wyrabiać co roku, więc wydaje 200zl ma ubezpieczenie podró
    > żne.

W tym roku dostałam EKUZ do 2022 roku. I też mam prywatne ubezpieczenie- w razie czego
  • magia 12.08.19, 10:38
    O to super. Od kiedy się to zmieniło. Jeszcze rok temu sąsiadka dostała na pół roku.
  • iwles 12.08.19, 10:41

wyrabiałam w lutym i dostałam na półtora roku.
    Też nie słyszałam, że na trzy lata można. To super smile

--
    Paweł

• mari.sol 12.08.19, 19:14
    Hmm... Za każdym razem dostaję na dwa miesiące. Następnym razem muszę zapytać skąd takie różnice.
  • iwles 12.08.19, 23:05
    mari.sol napisał(a):

> Hmm... Za każdym razem dostaję na dwa miesiące. Następnym razem muszę zapytać s
    > kąd takie różnice.

A pracujesz? Bo wiem, ze osobom, ktore nieodprowadzaja skladek, np.bezrobotnym, daja na 2-3 miesiace.

--
    Paweł

• mari.sol 13.08.19, 08:51
    Od 15 lat nieprzerwanie.
  • iwles 14.08.19, 00:42
    No to faktycznie dziwne. Kilka lat temu zawsze dostawalam na 6 m-cy. Teraz sie zmienilo i daja na dluzej.

--
    Paweł

• wapaha 13.08.19, 09:12
    zmnieniono przepisy jakiś czas temu
  • miriam_73 12.08.19, 21:52
    Moj maz jako emeryt dostal na 5 lat, ha jako pracujaca tylko na rok.
  • iwles 12.08.19, 10:46

aha, i karta EKUZ to nie jest jakieś dodatkowe ubezpieczenie. Ty i tak takie ubezpieczenie posiadasz, ze względu na umowe międzynarodową (zakres - raczej podstawowy), a karta EKUZ jest tylko potwierdzeniem, taka legitymacją, po okazaniu której za usługi z pakietu nie płacisz. Jak nie masz EKUZ to nie masz jak się okazać, że w Polsce jesteś ubezpieczona.

• wapaha 11.08.19, 19:35
    wyrobienie EKUZ trwa- ( robiłam w czwartek ) - 15 minut , gdzie 12 minut spędziłam w kolejce w oczekiwaniu na "mój numerek"
  • mildenhurst 11.08.19, 19:45
    Tylko miej już wydrukowane i uzupełnione wnioski.
  • asia_i_p 11.08.19, 19:47
    To już mam, bo słynna forma "elektroniczna" polega na tym, że drukujesz wniosek, wypełniasz ręcznie, skanujesz i wysyłasz skan.

--
  • mildenhurst 11.08.19, 19:54
    I git, powodzenia.
  • kryzys_wieku_sredniego 12.08.19, 19:23
    Miałam podobnie. Czekałam około 4 tygodnie. Jak zadzwoniłam po 20 dniach to ponoć była juz nadana, ja potrzebowałam na za tydzień, nie wydają nowej jak już została wysłana. Przyszła z 2 dni przed wyjazdem.
  • lauren6 12.08.19, 19:28
    Mnie kiedyś wysłali kartę 3 miesiące od złożenia wniosku online.
    Jedź tam załatwić sprawę osobiście.
  • asia_i_p 12.08.19, 19:34
    Byłam, załatwiłam. Rzeczywiście błyskawicznie. Teraz czekam z ciekawością, kiedy dojdzie i czy czas ważności będzie miała taki sam, jak ta wydana w biurze.
    Dzięki za pomoc!

--
  • ida_marcowa1 12.08.19, 20:07
    Odpuściłam EKUZ. Daje tylko tyle ile ma ubezpieczony w danym kraju a z tym różnie bywa. Czesi, Słowacy mają np. odpłatny transport helikopterem i EKUZ nic tu nie pomoże. W niektórych krajach płaci się za wizytę u stomatologa. EKUZ w innym kraju nie daje takich uprawnień jak w Polsce, wolę odżałować 200-300 zł i mieć spokojna głowę.
  • gaskama 12.08.19, 20:21
    To zależy chyba od wielu czynników i od kraju. Byłam z koleżanką w Austrii. Miała wypadek na nartach. Poważny. Nikt nie chciał nawet patrzeć na prtwatne ubezpieczenie. W szpitalu odrazu o EKUZ pytali.

--
  • snakelilith 12.08.19, 21:50
    Prywatne ubezpieczenie potrzebne ci będzie, jak dostaniesz później rachunek za koszty, których nie pokryje ci NFZ. A które mogą sie pojawić, bo różne kraje mają różne koszyki usług ubezpieczeniowych.
  • gaskama 12.08.19, 22:05
    To jasne. Ale nie można powiedzieć, że EKUZ jest niepotrzebny. Ja wolę mieć kartę EKUZ i prywatne dodatkowo, szczególnie jak jadę na narty czy downhill do Czech.

--
  • snakelilith 12.08.19, 22:19
    Oczywiście. EKUZ jako legitymacja do natychmiastoweej bezpłatnej medycznej usługi i prywatne ubezpieczenie na wypadek kosztów, których ubezpieczenie EKUZ nie zawsze pokrywa, np. transportu, form terapii, czy szczególnych leków. Trzeba bowiem pamiętać, że polskie ubezpieczenie płaci tylko za to, za co zapłaciłoby w Polsce, resztę ściąga sobie od pacjenta. Jeżeli lekarze robią coś, co jest usługą pokrywą przez ubezpieczenie w danym kraju, w Polsce jednak nie, to można dostać za to rachunek z NFZ.
  • gaskama 12.08.19, 22:41
    Co więcej, EKUZ nie odda Ci też, za transport lotniczy, gdy ten jest odpłatny w kraju, w którym doszło do wypadku. Warto się też wczytać w ubezpieczenie. Niekiedy prywatny każe najpierw ściągać z EKUZ. My kiedyś też myśleliśmy, by machnac ręka na EKUZ i wykupić tylko wypasione prywatne. No ale po doświadczeniach w Austrii wiemy, że to błąd.

--
  • snakelilith 12.08.19, 23:40
    Problemem jest tu w zasadzie to, że w Polsce EKUZ wyrabiany jest tylko na wyjazdy zagraniczne. U mnie w Niemczech jest łatwiej, bo moja normalna karta ubezpieczeniowa, taka jak mają tu wszyscy, jest jednocześnie kartą EKUZ, więc mogę potwierdzić nią moje niemieckie ubezpieczenie w całej Unii. Machając ręką na EKUZ przez polskich turystów, jak napisałaś, rezygnuje się więc z legitymacji o ubezpieczeniu w Polsce i opieka medyczyna w innych krajach Europy nie ma gwarancji, że ktokolwiek zapłaci za rachunek na unijnych porozumieniach. Mogą więc podchodzić do takich pacjentów ostrożnie, czy nawet niechętnie, bo żaden szpital nie ma ochoty się ścigać z pacjentami z innych krajów.
    Kiedyś, przed unijnymi czasami, prywatne ubezpieczenie było bardzo ważne, a nawet esencjalne, bo za leczenie za granicą zwykłe krajowe ubezpieczenie nie płaciło zwykle nic. A i tak trzeba było bardzo często najpierw wyskoczyć z gotówki, a później domagać się zwrotu od prywatnej ubezpieczalni. Dziś warto ubezpieczyć się prywatnie na ryzyko transportu i zagrożenia wynikającego z wyjątkowych sytuacji, jak na przykład w Szwajcarii w Alpach, gdzie ubezpieczenie płaci tylko to, co dzieje się od miejsca, do którego może podjechać regularna karetka. Jak złamie się nogę wyżej w górach, to za akcję ratowniczną, transport płaci się samemu. W innych krajach może być inaczej, więc warto zawsze się dobrze poinformować.
  • szarsz 12.08.19, 20:41
    W tym roku ekuzy dają na półtora roku dorosłym, a dzieciom albo do ukończenia 18 lat albo na pięć lat, jeśli młodsze.
  • thaures 12.08.19, 21:34
    szarsz napisała:

> W tym roku ekuzy dają na półtora roku dorosłym.
    Ja w czerwcu dostałam do 2022 roku
  • skarolina 12.08.19, 23:09
    Dziś dostałam do 2022 r., mąż i córka tak samo.

--
    "To jest tylko smutne miasteczko, ono sobie kiedyś pojedzie" - W.Młynarski
  • wapaha 13.08.19, 09:14
    My równiez mamy do 2022
  • szarsz 13.08.19, 21:24
    No to pozazdrościć. Ja dostałam do listopada 2020.
  • thaures 14.08.19, 00:21
    szarsz napisała:

> No to pozazdrościć. Ja dostałam do listopada 2020.

Może chodzi o umowę o pracę? Jestem zatrudniona od lat na czas nieokreślony, więc może dlatego?
    Syn maturzysta dostał kartę do końca września ( legitymacja szkolna)
  • iwles 14.08.19, 00:45
    Chyba nie.
    Raczej NFZ zmienil przepisy w ostatnich miesiacach.

--
    Paweł

• nowaczek1 13.08.19, 22:21
    Prywatne ubezpieczenie w Hestii na wyjazd dziecka na wycieczkę po Europie, na 10 dni, kosztowało 45 zł. Na sumę leczenia 200 tys. EUR, plus assistance, plus NW, plus transporty i inne tego typu.
    U konkurencji różnice były rzędu 20-30 zł. Ale też niezbyt drogo.
    Kupujesz w godzinę u dowolnego agenta ubezpieczeniowego i masz, olać NFZ i ich EKUZ, który w wielu sytuacjach jest całkowicie nieprzydatny.
  • thaures 14.08.19, 00:19
    nowaczek1 napisał:

> olać NFZ i ich
    > EKUZ, który w wielu sytuacjach jest całkowicie nieprzydatny.

Chyba nie za bardzo. Olać EKUZ można przy zapaleniu ucha, ale przy gorszych przypadkach i np skomplikowanej operacji już niekoniecznie. Bo może się okazać, że suma ubezpieczenia prywatnego jednak nie wystarczy. Sama mam zawsze prywatne, ale EKUZ również. Tym bardziej, że okazując EKUZ przeważnie nie ma tej biurokracji jak przy ub prywatnym.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka