Dodaj do ulubionych

Zamiast przed naszą erą - będzie przed Chrystusem?

14.08.19, 18:26
"Poseł PiS Zbigniew Dolata wnioskuje, by określenia "przed naszą erą" i "naszej ery", które nazywa reliktami komunizmu, zniknęły z przestrzeni publicznej. Chce, by w podręcznikach szkolnych i na wystawach muzealnych zostały zastąpione terminami "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini". Zwrócił się z prośbą w tej sprawie do ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. "

big_grin big_grin big_grin big_grin big_grin

Nie wiem co śmieszniejsze. Historia z kogutem i zdradzie Piotrowej czy to. big_grin
Ministrowie na razie posłowi nie odpowiedzieli.

Cały artykuł tu:
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25082635,posel-pis-chce-usuniecia-okreslen-przed-nasza-era-i-naszej.html

--
Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
Edytor zaawansowany
  • gulcia77 14.08.19, 18:36
    Znaczy Johanes Kepler był komunistą. A to by się chłop zdziwił. Marks i Engels pewnie też big_grin

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • bigzaganiacz 14.08.19, 18:38
    nie dlugo bedzie przed jarkiem i po jarku
  • mildenhurst 14.08.19, 18:40
    Przed Pisem i po pisie, oby.
  • bigzaganiacz 14.08.19, 19:00
    nie

Kalendarz dżucze − kalendarz używany w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej oparty na kalendarzu gregoriańskim. Lata w nim liczy się od roku urodzenia Kim Ir Sena − 15 kwietnia 1912 − roku pierwszego dżucze (nie ma roku zerowego)[1]. Kalendarz ten wprowadzono w roku 1997[2]. Data w kalendarzu dżucze podawana jest za datą w standardzie międzynarodowym. Na przykład 23 września 2017 roku zapisywany jest jako 23 września 2017 roku dżucze 106. W tekstach w KRLD rok dżucze podawany jest też na początku daty.
  • asia.sthm 14.08.19, 18:41
    Poseł PiS Zbigniew Odlata

Jeden z komentarzy pod:
    1utek 6 godzin temu

A ja proponuję, aby politycy i wyznawcy PiS-u w ogóle nie używali słów, którymi Polacy posługiwali się Polacy w okresie PRL-u, W pisim państwie powinni używać pisiego języka.

Jestem za!
    --
    Stop! Latać tylko prawą stroną
  • m.y.q.2 14.08.19, 18:45
    Asiu, też popieram!

--
    Ślepej wierze źle z oczu patrzy.
    St. Jerzy Lec
  • asia.sthm 14.08.19, 18:58
    big_grin
    Myqu, na kursy razem sie zapiszemy big_grin

Na marginesie: Era to jedno z niewielu slow, ktore we wszystkich jezykach wyglada, brzmi i oznacza to samo.

--
    Z pana Otello jak z gazety firanki!.. Można, ale biedą jedzie!
  • volta2 14.08.19, 18:48
    a jak to leci w ingliszu?
  • majenkir 14.08.19, 18:50
    BC wink i nikt sie nie dziwi

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • 1unia4 14.08.19, 18:54
    Ale u nas powod do afery
  • paskudek1 14.08.19, 19:07
    no to teraz proszę bardzo rozszyfruj poniższe zapisy
    1586 r pne
    158 r ne
    268 BC
    1444 AC
    44 pch
    1550 pch
    no geniuszu, zgadniesz dwie ostatnie daty???

--
    nagle się okazało, że link do innego forum gazety w sygnaturce to spam smile
  • majenkir 14.08.19, 19:09
    Oops1 🤪😂😜

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • morekac 14.08.19, 19:42
    Będzie poch i prch

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • asia.sthm 14.08.19, 20:00
    Będzie poch i prech

Jak bracia blizniacy - niezle brzmi

--
    Z pana Otello jak z gazety firanki!.. Można, ale biedą jedzie!
  • betty_bum 14.08.19, 19:10
    Litości, jakiej afery. Jesteśmy już dorośli wyrośliśmy chyba z bajek, nie wierzymy w świętego Mikołaja, Wróżki Zębuszki, Niepokalane poczęcia.
    Może liczmy czas przed i po Mahomecie, dla mnie to żadna różnica.
  • m.y.q.2 14.08.19, 18:56
    Może tam się nie dziwią, ale mnie przeszkadza.

--
    St. Jerzy Lec
  • betty_bum 14.08.19, 19:01
    Niby tak, ale ilu kojarzy ktoto był ten „C”wink
  • asia.sthm 14.08.19, 19:01
    Jednak Jezus wcale nie urodzil sie w roku zerowym ani pierwszym. I wcale nie 24 grudnia. Jak juz liczyc, to porzadnie.

--
    Stop! Latać tylko prawą stroną
  • default 14.08.19, 19:05
    To po polsku skrót będzie PC - jak Porozumienie Centrum, partia, której wywodzi się PIS ...
    Wszystko się zgadza smile
  • olena.s 14.08.19, 19:35
    Używa się BCC - before common era.
  • olena.s 14.08.19, 19:39
    NB. jest to o tyle sensowne, że w takiej Etiopii kalendarz informuje nas, że jesteśmy obecnie u schyłku roku 2011 - a jakże, po Chrystusie. Za miesiac zaczniemy 2012.
  • milka_milka 14.08.19, 19:02
    Po niemiecku też jest przed i po Chrystusie.
    I jakoś afery nie ma.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • asia-loi 14.08.19, 19:10
    milka_milka napisała:

> Po niemiecku też jest przed i po Chrystusie.
    > I jakoś afery nie ma.

>

Tu nie chodzi o aferę tylko o śmieszność. Po co zmieniać coś, do czego wszyscy się już przyzwyczaili. Po co to usuwać z muzeów, książek, itd.
    I jak dla mnie, jest to takie włażenie do tyłka Kk.
    A sam poseł Dolata mówi tak;

"Komuniści bowiem wprowadzając nową nomenklaturę nie wyznaczyli innego roku pierwszego niż narodzenie Jezusa Chrystusa. Warto podkreślić również, że stosowanie terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" jest oczywistością w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej, czy w Australii
    - podkreśla Dolata, dodając, że zmianę wprowadzono też w Czechach, na Słowacji i Węgrzech - krajach które były "silniej zsowietyzowane niż Polska".

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • asia.sthm 14.08.19, 19:56
    asia-loi:
    > I jak dla mnie, jest to takie włażenie do tyłka Kk.

> "Komuniści bowiem wprowadzając nową nomenklaturę nie wyznaczyli innego roku pierwszego niż narodzenie Jezusa
    > Chrystusa." (...)

On nawet nie wie, ze jest to umowny rok - do tego upiera sie zeby przywrocic Anno Domini

Poseł PiS w swoich interpelacjach przekonuje, że wprowadzenie zmiany byłoby przejawem wyrazu szacunku do tradycji oraz tożsamości kulturowej i zmianą "przywracającą normalność w tej kwestii".

Czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii ("przed Chrystusem", "po Chrystusie" lub „Anno Domini”)?

Dla niego "roku panskiego" po lacinie to prawidlowa terminologia. Msza cala po lacinie mu sie marzy....dominus i biskup smile
    A Polacy przeciez nie gęsi - tego tez nie wie?

--
    Z pana Otello jak z gazety firanki!..
  • memphis90 15.08.19, 16:31
    W zasadzie w stwierdzeniu "nie gęsi" chodziło o przymiotnik (jezyk był polski, w odroznieniu od języka gęsiego), a nie o rzeczownik oznaczajacy zwierzęta.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • chatgris01 14.08.19, 19:19
    milka_milka napisała:

> Po niemiecku też jest przed i po Chrystusie.
    > I jakoś afery nie ma.
    >

Po francusku też, chociaż państwo jest laickie big_grin

--
    http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
  • ira_08 15.08.19, 11:03
    No właśnie, chodzi o śmieszność. Co innego, jak coś funkcjonuje od lat, a co innego, jak ktoś chce zmieniać na siłę język i określanie czasu, bo mu ideologia mózg zalewa... W UK mają hymn "Boże chroń królową", to mamy sobie wprowadzić "Boże, chroń prezydenta"? Śmieszne jest też powoływanie się na ten straszny Zachód wtedy, kiedy im pasuje big_grin
  • umi 15.08.19, 11:14
    Noo... to mój sprzeciw wobec loszek w żeńskich zawodach tym bardziej uzasadniony.
  • asia.sthm 15.08.19, 11:32
    > jak ktoś chce zmieniać na siłę język

a jezyk niepokornie kieruje sie wlasnym widzimisiem big_grin

Na sile wprowadzane reguly rzadko brzmia dobrze. Chociazby scisle rozgraniczanie policzalnych i niepoliczalnych - liczb i ilosci. Niektorzy tak scisle przestrzegaja regul, ze brzmi to jesli nie groteskowo, to przy dziwacznie: liczba danych, liczba pierogow podanych na obiad, liczba roz w bukiecie od ukochanego, polecana liczba pocalunkow podczas pierwszej randki.
    No i widac jak liczba mnie denerwuje jesli ma za zadanie udowodnienie znajomosci regul. W mowie potocznej razi

--
    http://1.bp.blogspot.com/-P2HXVmRDoW4/VYrC3IqVzPI/AAAAAAAAB6o/0VKo6vEbt6I/s1600/linia_ozdobna.gif
  • memphis90 15.08.19, 16:32
    A dane są w ogóle policzalne? Jedna dana, druga dana, albo może jeden dan, drugi dan....

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • tanebo2.0 14.08.19, 21:19
    CE - Common Era i BCE - Before the Common Era. Tylko katolickie wsioki odwołują się do swoich bożków...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • milka_milka 15.08.19, 00:19
    Bzdura, powiedz to Niemcom i Austriakom, którzy normalnie mają określenie przed/pi Chrystusie.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • tanebo2.0 15.08.19, 00:22
    Raczej się o tego odchodzi.

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • milka_milka 15.08.19, 06:32
    Nie, nie odchodzi się, jest normalnie używane.

--
  • tanebo2.0 15.08.19, 08:24
    Tylko przez katolickich faszystów. Normalni odchodzą.

--
  • milka_milka 15.08.19, 11:26
    Znasz niemiecki? Czytasz po niemiecku? Rozmawiasz Niemcami?

--
  • nota_bene0 14.08.19, 18:59
    Aśka uważaj, bo zaraz przypełznie Taniarada i będzie mędrkowac.😁

--
    "Alter schuetzt vor Liebe nicht, aber Liebe vor dem Alter"
    Coco Chanel
  • zofijkamyjka 14.08.19, 20:41
    alez przeciez można sobie używać tego okreslenia. Historyczka córki w gimnazjum /po angielsku/ używała tylko określeń z Chrystusem

--
    Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
  • andaba 14.08.19, 20:52
    A to jakaś nowość jest? Bo mój nauczyciel historii tak mówił już na początku lat 90-tych. Twierdził, że tak jest prawidłowo i nie kwestionowałam tego, ani się nie zastanawiałam - uznałam, że po 1989 tę formę wprowadzono powszechnie.
  • ur-nammu 14.08.19, 21:06
    Poseł PiS Zbigniew Dolata wnioskuje, by określenia "przed naszą erą" i "naszej ery", które nazywa reliktami komunizmu, zniknęły z przestrzeni publicznej.

Albo poślina z PiS-u nie wie, o czym gada, albo właśnie mamy do czynienia z zapowiadaną rechrystianizacją, wprawdzie nie Europy, lecz naszej Pislandii, ale od czegoś wszak trzeba zacząć.

Pisowskiemu aparatczykowi można tylko przypomnieć, że w krajach Zachodu powszechne jest stosowanie zarówno rachuby odwołującej się do Chrystusa (nieprecyzyjnej, bo powielającej błąd Dionizjusza Młodszego), jak i do rachuby wolnej od odwołań religijnych, a więc neutralnej światopoglądowo. Ta ostatnia to przed naszą erą (w skrócie: p.n.e.) oraz naszej ery (w skrócie: n.e.).
    Odpowiedniki angielskie to: before [the] Common Era lub before [the] Current Era (w skrócie: B.C.E. lub BCE) oraz Common Era lub Current Era (w skrócie: C.E. lub CE).
    Odpowiedniki niemieckie to: vor unserer Zeit(rechnung) (w skrócie: v. u. Z.) oraz nach unserer Zeitrechnung (w skrócie: n. u. Z.) lub unserer Zeit(rechnung) (w skrócie: u. Z.). Spotyka się też nieco zmodyfikowane zapisy.

Byłoby z pewnością lepiej, gdyby przestrzeń publiczna była wolna nie od takich czy innych zapisów, lecz od głupców, zwłaszcza od głupców uwikłanych w politykę.
  • milka_milka 15.08.19, 00:21
    Niemcy powszechnie używają v. Chr. i n. Chr,., co oznacza przed/po Chrystusie.

--
  • umi 14.08.19, 21:30
    Przed nasza erą - komunistyczne, zostawmy!
    Idiotyczne koncowki zenskich zawodow, zwlaszcza te wszystkie loszki - jak smiecie sie oburzac! To komunisci wprowadzili meskie nazwy zawodow! Trzeba wrocic do tego, co wczesniej!
    To weźcie sie zdecydujcie, co chcecie - komunistyczne słownictwo, czy nie komunistyczne? Ja moge głosowac za n.e i p.n.e. jak mi tylko znikna te montorniczki, psycho-loszki, bio-loszki (głeboko współczuje nazwy big_grin) i cala reszta zwierzynca. Tylko posłanka wyszła z tego obronna ręką. Jak dla mnie za mało suspicious
  • morekac 14.08.19, 21:45
    Posłanka to pochodzi sprzed PRLu.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • gulcia77 14.08.19, 22:27
    Określenie nasza era i przed naszą erą wprowadził Johannes Kepler. Umarł w 1630 roku. Co on miał wspólnego z komunizmem, to nie wiem.

--
  • morekac 14.08.19, 22:38
    Kepler był zatem protolewakiem.

--
  • umi 15.08.19, 10:19
    W starterze jest, ze ma byc likwidowane, bo komunistyczne (taką podano przyczyne likwidacji). Jedna z argumentacji za wprowadzeniem zenskich nazw zawodow jest taka, ze to komunisci zachamowali uzywanie zenskich nazw zawodow (czyli argumentacja dokladnie przeciwna). Mnie p.n.e. czy BC wszystko jedno, ale te wszystkie loszki to jest jakis koszmar. Faceci maja ładne, normalne okreslenia, a na zenskie formy takie brzydkie potworki. Nigdy sie nie przyzwyczaję.
  • umi 15.08.19, 10:19
    *zahamowali
  • dramatika 15.08.19, 10:24
    umi napisała:

> Faceci maja ładne, normalne okreslenia, a na ze
    > nskie formy takie brzydkie potworki. Nigdy sie nie przyzwyczaję.

Podobno to kwestia osłuchania/przyzwyczajenia, choć rzeczywiście można zwątpić, jak się słyszy "nurkini" (od nurka tongue_out )
  • umi 15.08.19, 11:12
    Nurkini jest dziwne, ale chociaz brzmi powaznie. Juz bym wolala analogicznie - psychologini, biologini, niz zdrabnianie tego w tak idiotyczny sposob. Mimo wszystko psycholog, to jednak w miare powazny (tak sadze) zawod. I zastanawiam sie, jak to bedzie psychiata płci żeńskiej. Psychiartka??? Psychiatryczka??? (prawie jak chomiczka big_grin) Gdybym miala kiedykolwiek przyjemnosc, w zestawieniu z takim okresleniem pewnie smialabym sie jak norka (z calym szacunkiem dla wszelkich psychiatrow wszelkich płci, chodzi mi o durnie, niepasujace do powagi zawodu koncowki). To juz chyba nie na moje pokolenie.
  • morekac 15.08.19, 12:54
    Powinna być ta psychiatra i ten psychiater. Ta kierowca i ten kierowiec. Ogólnie jestem oburzona, że męskie nazwy zawodów zawłaszczyły sobie żeńską końcówkę -a.

--
  • potworia116 15.08.19, 12:05
    Zwolennicy feminatywów mają gdzieś, co wymyślili, lub nie, komuniści. Czasem tylko uświadamiamy grzmiących przeciwko „nowomowie” oponentom, że żeńskie końcówki mają długą tradycję i organicznie wynikają ze słowotwórczych właściwości polszczyzny.
  • dramatika 15.08.19, 12:44
    potworia116 napisała:

> Czasem ty
    > lko uświadamiamy grzmiących przeciwko „nowomowie” oponentom, że żeńskie końcówk
    > i mają długą tradycję

Ale kto normalny grzmi? Przecież słowotwórstwo typu "nurkini" samo się kompromituje, nie trzeba tu żadnego grzmienia.
  • gulcia77 15.08.19, 13:03
    Dla rozrywki ppczytaj sobię prasę międzywojenną. Feminatywy miały się świernie. To właśnie po 1945 roku zaczęto z nimi odgórnia walczyć i powstała " pani docent".

--
  • umi 15.08.19, 10:22
    To trzeba pytac osobę zacytowana w starterze. Ja się tylko odniosłam.
  • potworia116 14.08.19, 23:39
    A to słowa dzielą się na komunistyczne i niekomunistyczne? Językoznawcy wiedzą?
  • dramatika 14.08.19, 23:59
    Pan Zbigniew się myli. "Nasza era" jest synonimem ery chrystusowej, o ile ktoś nie zmieni kalendarza. Nazwa w tym wypadku jest bez znaczenia, skoro wszyscy mają to samo na myśli.
  • super_hetero_dyna 15.08.19, 07:17
    To takie śmieszne? W niektórych krajach zachodnich lewactwo doprowadziło do tego, że święta Bożego Narodzenia nazywane są świetami zimowymi albo cos w tym rodzaju. Wyobraź sobie, ze za kilkadziesiąt lat, kiedy rewolucja komunistyczna zaliczy kolejny, nieunikniony upadek, ktoś wystąpi z postulatem powrotu do poprzedniej nazwy. Nic śmiesznego w tym nie będzie. Śmiać się trzeba będzie raczej z tych niedobitków komuny, którzy będą to uważać za dziwaczne.
  • wioskowy_glupek 15.08.19, 09:30
    Święta Bożego Narodzenia są z założenia katolickie głupolku.

--
    "Zdajesz sobie sprawę, że próbujesz uzyskać racjonalną odpowiedź od czegoś, czego mentalność jest mieszaniną mentalności prymitywnego wieśniaka i odczuć autystyka, i co nigdy nie będzie w stanie zrozumieć sytuacji innej niż ta której samo doświadczyło?" ~ kosheen4
  • ira_08 15.08.19, 11:49
    Protestanci i prawosławni gratulują wiedzy o świecie big_grin
  • m.y.q.2 15.08.19, 12:00
    Tak tworzy się nowomowę, dlatego nikt jej nie rozumie. Jest po prostu sztuczna i nie służy do porozumiewania się, tylko do politycznych, drętwych i nadętych przemówień i oświadczeń, których i tak nikt nie słucha.

--
    Ci, którzy mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie.
    St.J.Lec
  • anahera 15.08.19, 08:18
    W Australii caly czas funkcjonuja BC i AD, co jakis czas sa intensywne proby grup naukowych na przyswojenie BCE (before current era) ale nic z tego nie wychodzi.
  • km.m 15.08.19, 11:35
    "under his eye" się zbliża
  • anahera 15.08.19, 12:20
    Jakies jeszcze masz nerwice?
  • marianna1960 15.08.19, 11:42
    A przed kim ma być przed Leninem albo innym lewackim idolem.
  • woman_in_love 15.08.19, 12:11
    przy zmianie podręczników szkolnych. Lepiej też wydać na te zmiany niż na pensje nauczycieli.
  • m.y.q.2 15.08.19, 12:14
    W tym szaleństwie jest metoda, Woman.

--
    St. Jerzy Lec

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka