14.08.19, 23:32
Wlasnie wpadlismy na pomysl, by wracając z urlopu nad Baltykiem, pojechac na 1 dzien do Berlina.
Przeczytałam, ze nie ma sensu pchac się do centrum autem, lepiej zostawić gdzieś samochod i pojechac kolejką.
Nie mogę jednak znaleźć zadnych konkretów co do miejsca parkowania, stacji kolejki, cen biletow itp.
Przydałby mi się taki miniprzewodnik. Pomożecie? Pięknie proszę 🙂
Edytor zaawansowany
  • alpepe 14.08.19, 23:43
    Są grupy na fejsie, m. in. Polacy w Berlinie, tam tego typu pytania są stale zadawane i są też odpowiedzi.
    Tu masz odnośnie biletów shop.bvg.de/uploads/files/Tarifinformationen___Einzelfahrscheine__Tageskarten__Gruppenkarten.pdf na stronie bvg.de możesz sobie oblukać linie. Co do miejsc parkingowych poza niestety nie potrafię pomóc.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • alpepe 14.08.19, 23:44
    Poza tym, jak ja mam dokądś w Berlinie dotrzeć, to używam google maps i zaznaczam środki transportu publicznego, wtedy wszystko mam podane jak na tacy.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • jeziorowa 14.08.19, 23:48
    Byliśmy ponad rok temu w Berlinie przez kilka dni. Normalnie poruszaliśmy się autem, nie zauważyłam problemów z parkowaniem większych niż w Wiedniu czy Warszawie.
  • chlodne_dlonie 15.08.19, 10:45
    Hmm..z parkowaniem może i nie ma większych różnic, ale mnie (5-6 lat temu) ostrzegano o konieczności posiadania specjalnych naklejek potwiedzających 'ekologiczność' samochodu (silnika), których to brak miał przesądzać o niemożliwości wjazdu do centralnych stref miasta (ewentualnie grozić miał wysokim mandatem). Nie testowałam, zostawiłam karnie pojazd pod Berlinem wink

..teraz czytam i się zastanawiam - coś się zmieniło czy zostałam wprowadzona w błąd..?

--
    Together is me
    Only me

And now, weak or strong, I can only go
    And I believe that there are flowers yet to be opened in the world
    Even if I feel something in me died
  • slonko1335 15.08.19, 14:38
    Naklejki dalej obowiązują. Koszt 6 euro.

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • chlodne_dlonie 15.08.19, 20:15
    ..czyli to tylko kwestia zakupu..?? Byłam przekonana, że skoro to o ekologię chodzi, to nie każdy samochód może zostać 'dopuszczony' - kwestia katalizatora/określonej pojemności silnika itp., itd... A to tylko 6 Euro i każdy może..?? Eeeeeeeee, to Niemcy słabo coś 'eko' są wink

--
    What we need, sustain, exhale and breathe again
    Stop and watch, don't complain
    Hope remains, we still have love (we are back to life)
    We are all insane
  • slonko1335 15.08.19, 20:26
    "Również samochody z zagranicy mają obowiązek posiadania zielonej plakietki, w tym przypadku jednak nie brana jest pod uwagę emisja spalin, ale wiek pojazdu, rodzaj paliwa i przeznaczenie.
    Zieloną plakietkę otrzymują:
    – samochody (Benzyna) od 1.01.1993 niezależnie czy są osobowe czy ciężarowe
    – samochody (Diesel) od 1.01.2006 osobowe i od 01.10.2006 ciężarowe"

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • chlodne_dlonie 15.08.19, 22:34
    Dzięki!

--
    Together is me
    Only me

And now, weak or strong, I can only go
    And I believe that there are flowers yet to be opened in the world
    Even if I feel something in me died
  • barattolina 15.08.19, 07:55
    To prawda. Pchanie się do centrum samochodem jest bez sensu. Najlepiej zostawić auto na parkingu Park And Ride (oznaczone znakami P+R) - są darmowe. Wpisz w wyszukiwarkę hasło i ci wyskoczy pełno lokalizacji.

Pewnie będziesz jechała od północy, a na Pankow jest spory parking - na Ringu trzeba zjechać zjazdem nr 35 w drogę nr 114. Potem zjechać z niej na miasto. Parking jest przy stacji S-Bahn: Pankow- Heinersdorf
    .
    Jeśli będziesz jechała ze Szczecina - rozważ tez pakowanie w Bernau. Tam dojeżdża S2 (s—bahn czyli metro). Bilety można kupić w automatach na peronie ( jak na każdej stacji). Polecam te całodniowe. Coś koło 8euro, bo Bernau to chyba już strefa C jest. Im bliżej Centrum tym tańsze bilety. Z Bernau na HBF jedzie się ok. 30min.
  • grey_delphinum 15.08.19, 08:08
    Bardzo dziękuję za wszystkie rady 🙂
    Barattolina, bedziemy jechac ze Swinoujscia, jesli to ma znaczenie.
    Niestety, nie mamy zbyt dużo czasu na zwiedzanie, więc raczej bedziemy poruszac się po scislym centrum.
    Jesli wpadną Wam do glowy jeszcze jakies rady, to będę bardzo wdzięczna 🙂
  • zabka141 15.08.19, 09:08
    Ja bym jednak jechala autem i zaparkowala w centrum.
  • barattolina 15.08.19, 15:01
    Żeby wjechać do Centrum trzeba mieć eko-naklejkę. Wyrobić w PL w jakimś warsztacie za stówę albo kupić w niemieckim urzędzie gminy za jakieś 10 euro. Szkoda czasu i pieniędzy.

Po co to robić, jak można stanąć na bezpłatnym parkingu i dojechać w 10min do centrum ???
  • zabka141 15.08.19, 16:07
    Nie pomyslalam o tych naklejkach. To Pankow Heinsdorf jak najbardziej mozna zaparkowac.
  • zabka141 15.08.19, 16:09
    Jakby miejsca nie bylo, moze zaparkowac na parkingu sklepu? W Pankow na ul.Wollankstr jest duzy sklep Rewe z parkingiem, a obok jest stacja SBahn Wollankstr. Stamtad tez dojedziesz do centrum w 15min.
  • zabka141 15.08.19, 16:10
    Normalnie tam gdziekolwiek w okolicy mozna parkowac bez placenia, ale jest malo wolnych miejsc.
  • snakelilith 15.08.19, 21:46
    Osobiście nie stawałabym na parkingu sklepu, jeżeli samochód chcę odstawić na dłużej niż 2 godziny. Zwykle na takim parkingu istnieje jakaś dozwolona długość parkowania (najczęściej 1-1,5 godziny), moża mieć pecha i będziesz poten szukała samochodu. Nie piszę tego złośliwie, sama mieszakm w wielkim mieście, gdzie wolne parkingi to rarytas i wiem, że (duże) sklepy zatrudniają prywatne firmy zajmujące się takimi sprawami.
  • alpepe 15.08.19, 09:42
    Teoretycznie już na Ahrensfelde/ Marzahn możesz odstawić auto i wio koleją, tam nie ma parkomatów, miejsce jest.

--
  • alpepe 15.08.19, 09:43
    Ahrensfelde to już Brandenburgia, ale już możesz stamtąd jechać, choć myślę, że zabka ma rację.

--
  • snakelilith 15.08.19, 13:15
    Jeżeli będziecie tam tylko jeden dzień, to pomyśl o jednodniowym bilecie tzw. Kleingruppen-Tageskarte kosztuje 19,90 i uprawnia 5 osób do całodniowego (do 3 rano następnego dnia) korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej (autobusy, U-Bahn, S-Bahn). Parkowanie dalej od centrum, tak jak napisała barattolina, czyli na pakingu PR przy stacji S-Bahn nie jest głupim pomysłem, bo S-Bahny jeżdżą często i do centrum może to być tylko kilka minut, o wiele szybciej niż ta sama odległość samochodem. Na stacji S-Bahn można też zwykle kupić bilety w automacie, także całodzienną kartę. Przydaje się plan komunikacji miejskiej Berlina, bo przesiadanie się z jednego szynowego środka na drugi (np. z S-Bahn- na U-Bahn) jest wtedy dziecinnie proste. Autobusy bym omijała, zwłaszcza w godzinach szczytu. A liczenie na to, że w centrum znajdziesz miejsce do parkowania jest trochę ryzykowne i przypuszczalnie to też coś kosztuje, zdaje się, że w centrum 2 godziny nawet 5 euro, parkingi podziemne podobnie.
  • grey_delphinum 15.08.19, 13:28
    Dzięki Snake 🙂 taki bilet rodzinny to bardzo dobry pomysl.
    Zastanawiamy sie jednak, na ktorym konkretnie P&R najlepiej zaparkowac, by jak najszybciej dojechac do centrum?
    Czy moglabys mi takze podpowiedzieć co warto zobaczyc w ciagu tych kilku/kilkunastu godzin?
  • zabka141 15.08.19, 14:55
    Jak jedziesz ze Swinoujscia to masz po drodze ten przy S-bahn Pankow Heinsdorf. Stamtad jedziecie do Friedrichstr. Pewnie 25 min. Wystarczy bilet na w ta i z powrotem. Bo z Friedrichstr. idziecie do Brandenburger Tor, muzeum i pomnika Hollocaustu, potem do Reichstagu (ale tu trzeba sie online zarejestrowac na ten dzien z wyprzedzenim). Potem cos zjecie nad rzeka i mozecie wracac.
  • snakelilith 15.08.19, 15:27
    Te bilety trzeba policzyć. Bo w zależności od ilości osób koszty biletów tam i z powrotem mogą być wyższe niż 20 euro, wtedy opłaca się bilet grupowy na cały dzień za 19,90. Bilet dla jednej osoby w jedną stronę powyżej 14 lat to 2,80 euro. Dla dzieci 6-14 to 1,70 euro. Dzieci ponieżej 6 lat jeżdą za darmo. Bilet całodzienny opłaca się także, by podjechać metrem do czegoś, co chce się zobaczać dalej, a piechotę z centrum by nam się nie chciało. A metrem może być 5-10 minut.
  • snakelilith 15.08.19, 15:18
    O, tu ci nie pomogę, bo nie jestem z Berlina. Ale jak podawała barattolina ze stacji kolejowej S Pankow-Heinersdorf jedzie bezpośrednia linie S2 do centrum miasta (stacja Brandeburger Tor albo następna Potsdamer Platz), jazda trwa według planu 16-18 minut. To dobry pomysł.
    Z Bernau (S Bernau HBf) trwa trochę dłużej, S2 jedzie do Potsdamer Platz 44 minuty. I Bernau jest poza strefą Berlina więc nie wiem, czy ta miejska całodzienna karta starczy. Trzeba sprawdzić.
    Tu masz mapę wszystkich P+R w Berlinie, ze wszystkich masz połączenie do miasta.
    www.google.com/maps/d/viewer?mid=1lfZOUDUCPL1UgzHwGptdyyfhwEk&ll=52.514863141479275%2C13.337882075453535&z=10
    A tu wyszukiwanie połączeń:
    sbahn.berlin
    A tu mapa linii w Berlinie:
    sbahn.berlin/liniennetz/
  • grey_delphinum 15.08.19, 16:24
    Snake, bardzo dziękuję za te informacje. Sa dla nas niezwykle przydatne 🙂
  • snakelilith 15.08.19, 17:10
    Widzę, że strona z mapą Park and Ride Berlin gdzie można odstawić auto, się mi nie otwiera, więc jeszcze raz, mapę znajdziesz tu:
    www.berlinstadtservice.de/xinh/Park_and_Ride_in_Berlin_Karte.html
  • barattolina 15.08.19, 22:23
    Starczy starczy. Wszędzie gdzie dojeżdża S-Bahn działa berliński bilet całodzienny. Wiadomo tylko ze stefa ABC jest droższa od A.
    Bernau jest chyba w strefie C wiec jest drożej niż na Pankow.
  • snakelilith 15.08.19, 22:42
    barattolina napisała:

> Starczy starczy. Wszędzie gdzie dojeżdża S-Bahn działa berliński bilet całodzie
    > nny.

Tak, masz rację, tylko trzeba pamiętać by kupić taryfę Berlin ABC, cena jest wtedy ciut wyższa i wynosi 20,80 €. Z Pankow mamy strefę AB, czyli 19,90 €, ale różnica nie aż tak ogromna.
  • barattolina 16.08.19, 12:12
    Tak, pisałam już o tym.
  • snakelilith 16.08.19, 12:40
    Pisałaś, tylko ja błędnie założyłam, że bilet strefy C będzie bardzo niekorzystny cenowo. U mnie w Zagłębiu Ruhry porównywalny bilet grupowy dla strefy C kosztuje bowiem ponad 40 euro. Nie pomyślałam, że u mnie strefa C obejmuje większy i bardziej zurbanizowny region (więcej dużych miast na kupie), więc wyjeżdżając ze strefy A dostaje się po kieszeni.
  • barattolina 15.08.19, 15:06
    Ze Świnoujścia do Berlina jedzie się przez Szczecin. To jest ta sama droga. Jeśli będziecie jechać dalej - polecam jednak Bernau. Nie będziecie musieli potem wracać na Ring. Minus jest taki, ze czasem lubią sobie na lini S2 zrobić jakiś remoncik to wtedy stawanie w Bernau nie ma sensu.

• zabka141 15.08.19, 15:55
    Nie ma sensu parkowac w Bernau. To nawetnie jest w Berlinie.
  • barattolina 15.08.19, 22:25
    Eeeee what ??😂
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 14:03
    Słyszałem, ze na parkingach P+R wybijają szyby, kradną zawartowsc, jak auto jest turystyczne - na polskich blachach.

--
    Lato smile
  • snakelilith 15.08.19, 14:47
    Debil.
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 16:00
    bywalec.hoteli napisał:

> Słyszałem, ze na parkingach P+R wybijają szyby, kradną zawartowsc, jak auto jes
    > t turystyczne - na polskich blachach.
    >
    Tu pierwszy przypadek - kradzież kół, auto na cegłach:

www.fly4free.pl/forum/berlin-tegel-txl-parking-kolo-lotniska,1287,18560&start=20

--
    Lato smile
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 16:04
    Tu kolejny przypadek - kradzież kołpaków i wycieraczek:
    www.fly4free.pl/forum/berlin-schonefeld-parking-przy-lotnisku,1287,36271?start=60

--
    Lato smile
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 16:09
    Tu info, ze kilkanaście aut na parkingu P+R miało wybita szybę albo ukradzione kołpaki czy wycieraczki
    www.fly4free.pl/forum/berlin-schonefeld-parking-przy-lotnisku,1287,36271&start=220
    Wyglada na to, ze cześć Niemców nie chce pogodzić się, ze inni (Polacy) maja lepsze i nowsze auta od nich. Dlatego ja w Berlinie parkuje na parkingach strzeżonych. Raz miałem taki nocleg, ze był parking na ulicy, ale to było w spokojnej okolicy.

--
    Lato smile
  • grey_delphinum 15.08.19, 16:16
    Bywalec, ale Twoje info dotyczy chyba jednego konkretnego parkingu przy lotnisku?
  • grey_delphinum 15.08.19, 16:22
    Bardzo dziękuję za wszystkie rady i namiary 🙂Czy odnoszę sluszne wrazenie, ze wszystko co warto zobaczyć (w tak krotkim czasie), raczej mieści się blisko siebie?
  • zabka141 15.08.19, 16:57
    Mniej wiecej tak. Tzn.w tak krotkim czasie nie warto dalej wybywac. Ewentualnie w drodze z powrotem pojechalabym obejrzec mur berlinski przy Ostbahnhoff. W okolicy Friedrichstr.jest tez slynny Checkpoint Charlie, to sobie do listy dodajcie.

Ale najbardziej polecam ta rezerwacje (darmowa) do Reichstagu: visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest/viewBasicInformation.jsf?lang=en
  • zabka141 15.08.19, 17:00
    Tu masz te glowne miejsca opisane na jakims blogu: www.hebanowewedrowki.pl/2019/07/berlin-w-jeden-dzien-czesc-1.html?m=1. Ja bym jeszcza dodala siedzenie nad rzeka w barze/restauracji albo przy Hauptbahnhof/Reichstagu albo przy Ostbahnhof/murze berlinskim.
  • snakelilith 15.08.19, 17:00
    W zasadzie tak, tym bardziej, że macie mało czasu. Pomiędzy zoo a Alexander Platz masz mnóstwo rzeczy do zobaczena.
    Podstawowa lista to:
    Alexanderplatz
    Fernsehturm
    Brandenburger Tor
    Reichstag
    Regierungsviertel
    Kurfürstendamm
    Gendarmenmarkt
    ewentualnie Pergamonmuseum, park Tiergarten, Museum für Naturkunde czy jakieś inne muzeum.
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 16:28
    Nie, różnych przy różnych lotniskach

--
    Lato smile
  • snakelilith 15.08.19, 16:48
    Bywalec jak zwykle fandzoli trzy po trzy. Ukradzione wycieraczki mogą zdarzyć się każdemu, pewno równie często Niemcom jak i Polakom. Dopatrywać się zawiści Niemców, że Polacy mają lepsze i nowsze auto to trzeba mieć mocno zrypaną głowę. Dlaczgeo Niemcy, a nie zwistni rodacy parkujący na niemieckich lotniskach? Wiele Polaków traktuje berlińskie lotniska jako alternatywę do polskich lotnisk. A parkowania na lotniskach i tak nikt ci tu nie polecał.
  • grey_delphinum 15.08.19, 17:14
    🙂
    Jestescie wielkie! Dziękuję!
  • ultimate.strike 18.08.19, 19:44
    Na pewno Syjoniści z Syjamu to robią, też słyszałem. No i dzieci porywają czarnym Mercem.

--
    Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
  • bywalec.hoteli 15.08.19, 23:06
    No i wy będziecie mieć plecak wypełniony bagażami, laptopy, tablety i inne dobra. W tej sytuacji bezpieczniej w Berlinie na parkingu strzeżonym.

--
    Lato smile
  • snakelilith 15.08.19, 23:40
    Jakim strzeżonym? W Berlinie nie ma parkingów strzeżonych. Jeżeli już to tylko w firmach otoczonych płotem, ale wtedy trzeba tam pracować. Te hotelowe (np. przy Adlonie) są też tylko strzeżone z nazwy, bo nikt tam nie siedzi na placu, a wjazd blokowany jest tylko bramką. Tam płacisz za miejsce do postawienia, a nie za pilnowanie. W parkhausach, podziemnych czy nadziemnych w centrum miasta (np. Alexander Platz) są co najwyżej kamery, ale jak okradną ci tam samochód, to nic z tego i tak nie masz. Generalnie parking w Berlinie w centrum jest rarytasem, bo ogólnie utrudnia się indywidualne wjazdy do miasta i jest to droga impreza. Godzina kosztuje 2-4 euro, czasem regularny czas to 2 godziny, a potem mogą liczyć nawet za minuty, bo stałe parkowanie nie jest tam w ogóle dozwolone. Wiele miejsc jest tylko dla mieszkańców, wszędzie są jakieś zakazy, gdzie tam mają być jakieś parkingi strzeżone? I po co? Koleżanka Rolls-Roycem podróżuje czy co?
  • grey_delphinum 18.08.19, 18:02
    I juz po wycieczce 🙂 wszystko (dzieki Waszym radom) się udalo, a samo miasto zrobiło na nas nadspodziewanie duże wrażenie 🙂 mam nadzieję, ze jeszcze kiedys tam wrócimy.
  • zabka141 18.08.19, 18:33
    Gdzie parkowaliscie? Co zwiedziliscie? Fajnie ze wam sie podobalo.
  • grey_delphinum 18.08.19, 19:14
    ZAbko, parkowalismy na Pankow. Potem kupilismy ten bilet grupowy i dosc duzo przemieszczalismy się po miescie (oczywiscie na piechotę również, nabilam ponad 30 tys. krokow 😉). Widzielismy wiekszosc zaproponowanych ma forum miejsc. Oprocz standardowych "atrakcji" duze wrazenie zrobiły na mnie Inside Gallery, Kosciol Pamięci i w ogole architektura oraz atmosfera miasta. Musialam tez koniecznie byc na "dworcu Zoo" 😉 Niestety, nie dotarliśmy do palacu Charlotte. Mkze nastepnym razem się uda.
  • zabka141 18.08.19, 21:11
    To super, jak na jeden dzien zwiedziliscie bardzo duzo.
  • bywalec.hoteli 18.08.19, 23:15
    Samochodu nie uszkodzili? Muslimy nie napadli?

--
    Lato smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka