Dodaj do ulubionych

Jak rozpoznać dobrego terapeutę?

19.08.19, 17:29
W wątkach na temat psychoterapii niektóre z was piszą, że bardzo ważne jest, aby terapeuta był kompatybilny z pacjentem, żeby psychoterapia zadziałała. Ale po czym to rozpoznać?
Edytor zaawansowany
  • aaa-aaa-pl 19.08.19, 17:37
    Trudno powiedzieć.Mam znajomą, która jest psychoterapeutą.Kobieta z ogromem problemów( dzieci, mąż, sama ze sobą) , ględząca nie wiadomo o czym.Wierzy w jakieś brednie typu homeopatia i inne ziółka. Fakt jeden- gada 24/24- temat nigdy jej się nie kończy. Za darmo bym do niej nie poszła.
  • taki-sobie-nick 20.08.19, 01:32
    Psychoterapeuta z definicji ma prawo mieć problemy z samym sobą. Pacjenta ma prawo pouczać. tongue_out
  • gryfna-frelka 20.08.19, 14:54
    Tez sie zastanawiam... mialam nieprzyjemnksc poznac pania terapeutke - z wyksztalcenia lekarka - ktora krzywdzila ludzi swoja postawa...
    Moze to kwestia intuicji i ograniczonego zaufania na poczatku, zeby nie dac sie zranic jezeli zle sie trafi?
  • mary_lu 20.08.19, 15:02
    Na początek musi mieć certyfikat ptp. A dalej to już kwestia pasuje nam/nie pasuje.

Certyfikowany terapeuta krzywdzący pacjentów to sprawa dość rzadka. Takie opowieści to albo o osobach podszywających się pod terapeutów, albo pacjenci, którzy będą czuli się skrzywdzeni przez kaźdego. Teraz proces certyfikacji jest dość skrupulatny i osoby nienadające się do pracy rzadko go przechodzą.
  • tryggia 20.08.19, 21:32
    Nie zgodzę się. Znam jedną z certyfikatem ptp, gdzie też są wymagania dot. terapii własnej. A mimo to - babka zalatuje borderem na kilometr.
    Dużo porzadnych szkół psychoterapii ma swoje, często międzynarodowe, certyfikaty, ten ptowski nie jest jedyny najlepszy.

--
    Hope
  • mail-na-gazecie 20.08.19, 19:35
    Uważam, że koniec końców i tak musimy pomóc sobie sami i najcięższą pracę sami wykonać, więc przy takim nastawieniuatwo ocenić czy psychoterapeuta nam pomaga. Nie mam pojęcia co w przypadku osób bezrefleksyjnych, które idą na terapię z oczekiwaniem, że się im naprawi życie.
  • piataziuta 20.08.19, 19:40
    Na początek sprawdzić, czy nie pisze na tym forum.
    😂
  • pikokik 20.08.19, 23:25
    Sprawdzić kompetencje zanim się do kogoś pójdzie.
    A potem: pierwsza sesja to czas kiedy Ty mówisz z czym przychodzisz i w czym potrzebujesz pomocy, terapeuta mówi czy może Ci pomóc (czy zajmuje się tą działką, czy ewentualnie poleci kogoś innego). Możesz spytać wg jakich zasad pracuje ten terapeuta, lub w jakim nurcie, jak wygląda terapia u niego. Po pierwszej sesji człowiek zwykle jeszcze nie wie, czy to to, czy ta osoba mi pasuje. Dobrze dać sobie 4 do 8 sesji na takie rozpoznanie. Jeśli po tym czasie odczujesz jakąś ulgę, poczujesz że terapeuta Cię rozumie, a Ty jesteś w stanie się przed tą osobą otworzyć, to powinno być ok.
    Potem w trakcie tarapii też zawsze jest miejsce na to żeby mówić o wątpliwościach i zgłaszać zażalenia, jeśli czujesz że sesje nic Ci nie dają, nie wiesz do czego to prowadzi, lub myślisz że się nie rozumiecie.

Ja np trafiłam najpierw do terapeutki z którą totalnie się nie rozumiałam. Kobieta dużo pytałą i to było wygodne, ale nie widziała kiedy przekracza granicę, za którą się zamykam. Pytała mnie w kółko co czuję lub co czułam w jakiejś tam chwili. A ja nie potrafiłąm rozpoznawać emocji więc skąd miałam wiedzieć. Mola odpowiedź zwykle brzmiała: nic. Dałąm sobie wtedy spokój z terapią. Dopiero parę lat później trafiłam do babki z którą kliknęło. Po prostu dobrze się rozumiemy. Ma do mnie ogromne wyczucie, czuję się rozumiana, ufam jej.

I to prawda, jak ktoś wyżej napisał, że terapia to jest moja włąsna praca nad sobą, nikt tego za mnie nie zrobi. Ale też bez tej konkretnej fachowej pomocy przez wiele lat nie potrafiłam ruszyć z miejsca.
  • damartyn 20.08.19, 23:50
    Tutaj dziewczyny opowiadają dosyć składnie czego należy oczekiwać od terapii i terapeuty;
    www.youtube.com/watch?v=3L2O37fNdL4

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka