Dodaj do ulubionych

I druga obiecana historia

19.08.19, 17:34
Rodzina druga. Rodzice mają dwie córki. Starsza w zamian za opiekę nad babcią dostaje po jej śmierci przydział mieszkania komunalnego na siebie. Zakłada rodzinę, ma troje dzieci. Jej mąż ma własne większe mieszkanie, co jest nielegalne dla urzędu miasta (posiadanie jakiegokolwiek innego mieszkania przez któregoś z małżonków) . Dorabia ją się trójki dzieci. Mają wysokie stanowiska i pieciocyfrowe dochody. Po wielu latach mąż namawia żonę do przeprowadzki do jego mieszkania, które dotąd było wynajmowane studentom. Tamto każe (!) oddać miastu. Mieszkanie zostaje zwrócone do urzędu miasta.
Druga córka nie dostaje nic. W momencie oddawania komunałki przez siostrę jest w trakcie zakładania rodziny. Brak zdolności kredytowej. Brak możliwości przejęcia tamtego mieszkania, bo jest kolejka chętnych w urzędzie. Młodsza idzie mieszkać do męża kawalerki.
Rodzice decydują zapisać swoje mieszkanie własnościowe młodszej, za zgodą starszej. Mija 20 lat. Rodzice zwołują naradę rodzinną i informują, iż mieszkanie po nich ma być dla obydwu córek po połowie. Starsza przyklaskuje temu pomysłowi. Młodsza jest zła, bo liczyła na do trzymanie słowa. Fair? Starsza oddała miastu kilkaset tysięcy złotych lekką ręką wcześniej (cena rynkowa minus cena wykupu).

Takie to dwie historie toczą się w dalszej rodzinie.

--
W weekendy ematka staje się matką.
Edytor zaawansowany
  • mildenhurst 19.08.19, 17:38
    Cały letni cykl polsatowskich Trudnych spraw.
  • tol8 19.08.19, 18:58
    Naprawdę się nadajemy smile

--
  • chicarica 19.08.19, 17:44
    Historie z życia patologii wyłudzającej mieszkania komunalne.
    Znam takich, więc nawet trochę wierzę że historia jest prawdziwa.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • kyrelime 19.08.19, 17:51
    Też znam niestety...
  • aniani7 19.08.19, 18:48
    Oj tak.
  • tol8 19.08.19, 18:58
    Że siostra wyłudziła po babci? Serio?

--
  • kalina_lin 20.08.19, 07:14
    To nie było mieszkanie babci. Siostra nie spełniała kryteriów użytkownika mieszkania komunalnego, a mimo to przez lata je użytkowała.
  • sundace46 20.08.19, 13:00
    tol8 napisała:

> Że siostra wyłudziła po babci? Serio?
    >
    Że jesteście patologią. Serio.
  • aaa-aaa-pl 20.08.19, 13:05
    A nie serio ?
    Kobieta ma dochody, mieszkanie. W kolejce czekają ludzie potrzebujący( bez tak dużych dochodów i mieszkania). A jednak - korzysta z mieszkania przez wiele lat.To zwyczajne wyłudzenie- powinno być karalne!!!!!
  • bigzaganiacz 19.08.19, 17:49
    Mają wysokie stanowiska i pieciocyfrowe dochody. P

i mieszkaja w komunalce z kwiatem narodu za sciana ?
  • tol8 19.08.19, 19:00
    A kto bronił? Komunalkę oddali. O sąsiadach poczytaj- u mnie adwokat, tłumacz, dyrektor SP. Dochody doszły z czasem, zaczynali jako studenci a mieszkań nikt po czasie nie odbiera, nawet jeśli dochody wzrosną.

--
  • 35wcieniu 20.08.19, 13:10
    I Ty wśród nich jako jedyny nierób parzący 7 razy jednego liptona... Ależ im zaniżasz poziom sad

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • kyrelime 19.08.19, 17:51
    Dla mnie to z tymi mieszkaniami komunalnymi i ich wykupem to czysta patologia. Mieszkania komunalne powinny być dla osób potrzebujących, których nie stać na kredyt itd. Niech sobie oszczedzają mieszkając, ale nie powinno być czegoś takiego, jak wykupywanie za grosze. Btw jak można odziedziczyc mieszkanie komunalne, skoro ono nie jest własnością danego człowieka?
  • sofia_87 19.08.19, 17:56
    Dla mnie także, dochody i możliwości xarobkowe lokatorów powinny być sprawdzane, lokale w miarę możliwości odbierane, a mieszkania powinny wracać do puli
  • tol8 19.08.19, 19:03
    Oczywiście. Od zeszłego roku nowe umowy są już inaczej skonstruowane. Na szczęście prawo nie dziala wstecz

--
  • sofia_87 19.08.19, 20:11
    W tym przypadku powinno
  • chicarica 19.08.19, 17:56
    Mieszkania komunalne powinny być po prostu, jako pula dla ludzi którzy mieszkania nie kupują. Nie chodzi o to że kogoś na kredyt nie stać. Dla biedaków powinny być mieszkania socjalne, o nie za wysokim ale przyzwoitym, ludzkim standardzie.
    Tu gdzie mieszkam, miejskie mieszkania komunalne (tzn. wynajmowane od komunalnej firmy mieszkaniowej) potrafią być dość luksusowe, z wysokim czynszem. Niestety, w Polsce rozdawane są one praktycznie za darmo, pozwala się na ich wykup za grosze, tego naprawdę nie powinno być, bo generuje to patologiczne sytuacje.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • sofia_87 19.08.19, 18:07
    Dokładnie, a potem ich brakuje dla potrzebujących
  • tol8 19.08.19, 19:03
    Zgadzam się. Od zeszłego roku w moim mieście zmieniono wreszcie przepisy i co trzy lata trzeba będzie składać deklaracje o dochodach.
    Dziedziczy się prawo najmu, a nie mieszkanie. W praktyce przechodzi ono z pokolenia na pokolenie.
    Co do wykupu za grosze- miasto w ten sposób pozbywa się lokali, a kolejka rośnie. Jestem przeciw, co nie przeszkadzało mi i wielu moim znajomym wykupić skoro uchwała rady miasta na to pozwalała. Coś jak z 500+, też brać nie trzeba a bierzecie.

--
  • aaa-aaa-pl 19.08.19, 17:51
    Wytłumaczcie mi kobity- dlaczego mi nikt nie daje mieszkania typu komunalne, socjalne i inne( gratis)?
  • chicarica 19.08.19, 17:57
    Komunalne to nie gratis. Ja mogłabym wynająć komunalne, ale akurat wybrałam inne, od firmy oferującej mieszkania na wynajem.

--
    ---
  • aaa-aaa-pl 19.08.19, 18:09
    Ale opłaty są " rynkowe"? I można wykupić takie mieszkanie.
  • chicarica 19.08.19, 18:14
    Opłaty są rynkowe i takie powinny być w mieszkaniach komunalnych (nie socjalnych). Nie można wykupić. To są po prostu mieszkania na wynajem z puli gminy. Zresztą tu w ogóle rynek wynajmu jest regulowany, czynsze są mniej więcej podobne niezależnie od kogo się wynajmuje, określone są na podstawie lokalizacji i standardu mieszkania.
    W Szwecji ponad połowa ludzi mieszka w mieszkaniach wynajętych, z tym, że wynajem prywatny mieszkań praktycznie nie istnieje, tylko na czas określony i w bardzo ściśle określonych sytuacjach. Wynajmuje się od gminy albo od wyspecjalizowanych firm. I tak rozumiem wynajem komunalny. Jakieś dziedziczenie, wykupowanie, to tylko rozwalanie publicznych pieniędzy i generowanie patologii na rynku mieszkaniowym.

--
    ---
  • memphis90 19.08.19, 18:20
    U Ciebie rynkowe, mi ostatnio taksówkarz opowiadał o mieszkaniu komunalnym w centrum miasta 100m2 z czynszem 700zl... Ja tymczasem płaciłam 1600 plus opłaty za 50m2 pod miastem...

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • double-facepalm 19.08.19, 18:56
    Polska to dziki rynek.
  • kalina_lin 20.08.19, 07:20
    Ale za co te 1600? Za wynajem komercyjny?
  • tol8 19.08.19, 19:06
    Bo nie złożyłaś podania o takie?
    Bo o to mieszkanie występuje się na studiach, póki ma się za male dochody na kredyt. Potem urząd odsyła po kredyt do banku, wiec kto sprytny, ten bierze zawczasu.
    A co do dochodu- na dziś w moim mieście, by dostać mieszkanie, nie można przekroczyć 2200zl na osobę w rodzinie. Naprawdę full ludzi się łapie i tylko głupi nie skorzysta z takiej opcji.

--
  • milka_milka 19.08.19, 17:52
    A kto wynosi z pracy papier toaletowy?

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • sofia_87 19.08.19, 17:57
    Kolejna opowiastka z cyklu; Z życia patologii
  • tol8 19.08.19, 19:08
    Ty?
    Ja brałam tylko resztki, które kazano wyrzucać. Pół rolki to były resztki właśnie, założona miała być co 2 godziny cała nowa. Wymóg tej korpo. Serio, wyrzucałabyś codziennie 20-30 rolek z połową papieru? Bo mi szkoda lasów i środowiska jednak.

--
  • double-facepalm 19.08.19, 19:10
    Był w tej bajce smok?
  • sundace46 20.08.19, 13:02
    tol8 napisała:

> Ty?
    > Ja brałam tylko resztki, które kazano wyrzucać. Pół rolki to były resztki właśn
    > ie, założona miała być co 2 godziny cała nowa. Wymóg tej korpo. Serio, wyrzucał
    > abyś codziennie 20-30 rolek z połową papieru? Bo mi szkoda lasów i środowiska j
    > ednak.
    >
    O jaka troskliwa jesteś big_grin paść ze śmiechu można. Historia o patologii wynoszącej papier toaletowy z pracy big_grin
  • arwena_11 19.08.19, 18:10
    Starsza nie oddała miastu kilkustet zł. tylko oddała własność miasta.
  • tol8 19.08.19, 19:08
    Jakby wykupił, to jednak pozbyla się lokalu o tej wartości.

--
  • double-facepalm 19.08.19, 18:20
    Wiem ze potępiasz uczciwość męża tej babki co oddala mieszkanie do puli, no cóż dzięki kreatywnym wyludzaczom ludzie w tym kraju w naprawdę drastycznych sytuacjach czekają w nieskonczonosc na lokal.
  • tol8 19.08.19, 19:10
    Skoro uczciwie oddała, to po co wyciąga kasę po spadek? Wszak stać ją było na taki gest. Mogła wykupić i sprzedać, a tak oddała, by pozbawić drugą siostrę połowy kasy. Taki pies ogrodnika.

--
  • kalina_lin 20.08.19, 07:19
    Oddanie nienależnego mieszkania było uczciwe i zgodne z prawem.
    Otrzymanie połowy spadku po rodzicach też jest uczciwe i zgodne z prawem.
  • aaa-aaa-pl 19.08.19, 18:22
    To można te komunalki wykupić czy też- nie?
  • chicarica 19.08.19, 18:44
    W Polsce jeszcze niedawno miasta wyprzedawały się z komunałek.
    Wg mnie bardzo durna decyzja.

--
    ---
  • tol8 19.08.19, 19:12
    Tak. Za 5, 10 lub 15% wartości rynkowej. Do wartości nie wlicza się remontu. Ja dostałam mieszkanie bez ogrzewania, podłóg, łazienki i że starymi oknami, do tego wszystkie instalacje do remontu I tak było po kilku latach wyceniane. Zamiast po 6000 za metr, liczyli po 3000, bo było do całkowitego remontu od podłóg po stropy, od instalacji po ogrzewanie.

--
  • aaa-aaa-pl 19.08.19, 18:24
    Starsza oddał coś, co nie było jej własnością- gdzie tu widzisz problem?
  • miss_fahrenheit 19.08.19, 18:31
    aaa-aaa-pl napisał:

> Starsza oddał coś, co nie było jej własnością- gdzie tu widzisz problem?

No jak to? Przecież mogła nie oddawać wink
  • double-facepalm 19.08.19, 18:57
    Frajerka, nie to co tol.
  • tol8 19.08.19, 19:13
    Za grosze mogło być. Dostała oba, a młodsza miała dostać po rodzicach. Wielkość i wartość obydwu jednakowa.

--
  • aaa-aaa-pl 20.08.19, 12:29
    Pytanko do tol8: czy w tej historii dostrzegasz nieuczciwe zachowania?
  • sundace46 20.08.19, 13:03
    aaa-aaa-pl napisał:

> Pytanko do tol8: czy w tej historii dostrzegasz nieuczciwe zachowania?

O co ty ją pytasz? big_grin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka