Dodaj do ulubionych

Wycieczka. Dolny Śląsk. Co polecacie?

19.08.19, 21:21
Wybieram się tam w weekend. Ale tylko mam 2 dni do dyspozycji sad. Na sobotę zaplanowaliśmy Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Natomiast na niedziele Kopalnie Złota w Złotym Stoku i coś jeszcze bym chciała zobaczyć atrakcyjnego ale sama nie wiem co. Proszę o jakieś sugestie. Myślałam o jaskini niedźwiedzia ale stwierdziłam, że innym razem gdyż podziemia w Złotym Stoku tego dnia mi wystarczą. Może jakiś zamek? Ale nie Książ bo tam już byłam. I drugie pytanie. Ile czasu musimy poświęcić na wejście na Szczeliniec? Mam na myśli szlak ten najbardziej uczęszczany przez turystów. W jakiej miejscowości jest parking?

--
„Każdy człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę której nikomu nie ukazuje.”
Edytor zaawansowany
  • mari.sol 19.08.19, 21:47
    Parking pod Szczelińcem masz w Karłowie. Jeśli na szczycie chcesz przejść się jeszcze trasa widokową wśród skał (polecam) to myślę, że potrzebujecie na to ze cztery godziny. Natomiast jeśli chodzi o błędne skały to wjazd na górny parking o pełnych godzinach, zwykle ustawia się kolejka aut i lepiej być na początku kolejki bo na górze jest dość ciasno dla samochodów. Jest też możliwość zostawienia samochodu na dolnym parkingu i podejścia tego kawałka. Szlak turystyczny zaczyna się chyba na lewo od drogi wjazdowej na górę.
  • mari.sol 19.08.19, 21:49
    Jeśli chodzi o inne atrakcje to może twierdza Kłodzko? Koniecznie trasa podziemna.
  • gaga-sie 19.08.19, 23:32
    Kłodzko. Ciekawym architektonicznie, chociaż zaniedbanym miastem jest Nowa Ruda. My ją zwiedzaliśmy z synem razem z mapą questową ( szukanie punktów lokalizacyjnych i poznawanie ich). Taką mapę dostaliśmy w informacji turystycznej. Na kawę można iść Białej Lokomotywy. Piękne są też okolice, warta polecenia jest trasa kolejowa Kłodzko-Nowa Ruda-Wałbrzych.
  • mak_z_figa 19.08.19, 22:08
    Szczeliniec z Karłowa to jakieś 2 godziny, nie 4. I trzeba mieć gotówkę. Na samo wejście na szlak (coś ok 10-15 zł od osoby) i w Karłowie, bo nie ma zasięgu i nie można płacić kartą.
  • 3lato 20.08.19, 17:16
    Te 4 godziny to w jedną stronę czy w dwie? A teraz błędne Skały. Piszesz że jest możliwośc zostawienia auta na dolnym parkingu i można wejść zamiast wjechać. W takim razie jaki to odcinek? Męczący bardzo?

--
    „Każdy człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę której nikomu nie ukazuje.”
  • adasion 20.08.19, 18:39
    4 godziny na Szczeliniec wystarczy na tam i z powrotem. "Tam" wchodzi się głównie po schodach, dość stromo, nudno i męcząco, dopiero na górze kupuje się bilety i wraca na dół trasą właściwą, mocno widokową. Niektórzy chytrze nie kupują biletów i wracają schodami, ale wtedy praktycznie nic ciekawego się nie zobaczy. Na górze na Szczelińcu jest schronisko, podobno dobrze karmią. Z parkingu na dole przy Błędnych Skałach idzie się około godziny, może trochę krócej, trasa nie jest trudna, ale moim zdaniem szkoda czasu. Błędne Skały i Szczeliniec da się zwiedzić bez pośpiechu w 1 dzień.

Na drugi dzień może Kudowa i okolice? Park zdrojowy i muzeum zabawek w Kudowie, kaplica czaszek w Czermnej, fantastyczna ruchoma szopka również w Czermnej, Szlak Ginących Zawodów, skansen w Pstrążnej - wszystko blisko siebie, na 1 dzień nawet może być nawet za dużo smile
  • adasion 20.08.19, 18:42
    I jeszcze warta przejechania Droga Stu Zakrętów Karłów-Kudowa - bardzo malownicza.
  • 3lato 20.08.19, 21:00
    oj dziękuję za odpowiedź smile. Czyli lepiej faktycznie wjechać na ten gorny parking.

--
  • lauren6 19.08.19, 21:50
    Srebrna Góra
  • lauren6 19.08.19, 21:51
    W sensie twierdza: forty.pl/
  • kadfael 19.08.19, 21:51
    Kamieniec Ząbkowicki. Pałac Mariany Orańskiej.
  • karme-lowa 19.08.19, 21:53
    Zamek w Książu?
  • karme-lowa 19.08.19, 21:54
    Sorry, Zamek Książ.
  • grey_delphinum 19.08.19, 21:57
    Srebrna Góra jest świetna, bardzo nam się podobało. Trasa podziemna w w Kłodzku też jest godna polecenia.
  • makurokurosek 19.08.19, 21:58
    Kopalnia złota jest przereklamowana, nam bardziej podobała się kopalnia węgla, kopalnia opali, natomiast najbardziej podobała się kopalnia uranu. Jeżeli jedziesz z osobami dorosłymi lub nastolatkami to na pewno warto przejechać się do Riese.
  • karme-lowa 19.08.19, 22:00
    makurokurosek napisała:

> Kopalnia złota jest przereklamowana, nam bardziej podobała się kopalnia węgla,
    > kopalnia opali, natomiast najbardziej podobała się kopalnia uranu. Jeżeli jed
    > ziesz z osobami dorosłymi lub nastolatkami to na pewno warto przejechać się do
    > Riese.
    O tak. Też polecam Riese.
  • kurt.wallander 19.08.19, 22:41
    makurokurosek napisała:

> Kopalnia złota jest przereklamowana, nam bardziej podobała się kopalnia węgla,
    > kopalnia opali, natomiast najbardziej podobała się kopalnia uranu.

Potwierdzam, tez wybrałabym kopalnię uranu ponad kopalnię złota. Twierdza Kłodzko też warta zobaczenia.
  • 45rtg 19.08.19, 23:05
    makurokurosek napisała:

> kopalnia opali, natomiast najbardziej podobała się kopalnia uranu. Jeżeli jed

Potwierdzam. Kopalnia w Złotym Stoku specjalizuje się w sucharach a'la Strasburger. Oczywiście, jest na co patrzeć, ale ci przewodnicy... I rzeczywiście kopalnia uranu przy Siennej, obok Jaskini Niedźwiedziej jest ciekawa i dobrze pokazywana.
  • koronka2012 20.08.19, 14:45
    45rtg napisał:

> Potwierdzam. Kopalnia w Złotym Stoku specjalizuje się w sucharach a'la Strasbur
    > ger. Oczywiście, jest na co patrzeć, ale ci przewodnicy...

Chyba miałam dziki fart te x lat temu, bo takich przewodników jak w Złotym Stoku nie spotkałam nigdzie - z kolei uważam, że nie bardzo było na co tam popatrzeć, za to opowieści przewodników sprawiły, że czas umknął niepostrzeżenie... byłam wręcz urzeczona. Widocznie zmieniła się ekipa.
  • fantomowy_bol_mozgu 20.08.19, 18:30
    Byłam jakieś 10 lat temu i ostatnio w tym roku. Różnica jest bardzo duża, wtedy byłam bardzo zadowolona a teraz to szkoda gadać...
    Dużo bardziej polecam kopalnię węgla w Nowej Rudzie.
  • 45rtg 20.08.19, 20:41
    fantomowy_bol_mozgu napisała:

> Byłam jakieś 10 lat temu i ostatnio w tym roku. Różnica jest bardzo duża, wtedy
    > byłam bardzo zadowolona a teraz to szkoda gadać...

Ja byłem dwa razy jakieś 5-7 lat temu i "gawędziarstwo" oprowadzających było klasy kawałów wujka Staszka na weselu.
  • droch 19.08.19, 22:49
    Z obiektów sakralnych: sanktuaria w Wambierzycach i Krzeszowie.
  • b.bujak 19.08.19, 23:07
    Czermna - Kaplica Czaszek

--
    5/4 Polaków nie zna się na ułamkach!
  • 3lato 20.08.19, 17:21
    O tym też myślę.

--
  • 45rtg 19.08.19, 23:09
    3lato napisała:

> Wybieram się tam w weekend. Ale tylko mam 2 dni do dyspozycji sad. Na sobotę zap
    > lanowaliśmy Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Natomiast na niedziele Kopalnie
    > Złota w Złotym Stoku i coś jeszcze bym chciała zobaczyć atrakcyjnego ale sama n
    > ie wiem co. Proszę o jakieś sugestie. Myślałam o jaskini niedźwiedzia ale stwie

Nie "Jaskini Niedźwiedzia", tylko "Jaskini Niedźwiedziej". Trzeba rezerwować z wyprzedzeniem zazwyczaj. Skoro i tak będziesz w Złotym Stoku (acz kopalnię odradzam), to bardzo polecam zamek biskupów wrocławskich w Javorniku, zaraz za granicą. Przypominam, że to też Śląsk. Oprócz typowego zwiedzania "od frontu" można też obejść zaplecze (kuchnie, łazienki i tak dalej), poddasze z sezonową wystawą, ale nie wiem, jaka jest w tym roku, a dla zainteresowanych budowlanką wycieczkę po strychu zamkowym z oglądaniem, gdzie coś dobudowali, gdzie zamurowali, a gdzie nie dokończyli.
  • kafana 20.08.19, 00:39
    A tak ten zamek genialny!
  • bywalec.hoteli 19.08.19, 23:28
    Posłucham tego tematu smile

--
    Lato smile
  • tryggia 19.08.19, 23:40
    Dolny Śląsk jest cały zaczarowany. Gdzie nie pojedziesz, tam cudnie. Dopiszę jeszcze wodospad Kamieńczyka. Ale właściwie - dotknij palcem mapy a na pewno będzie tam coś cuejawego/ładnego lub po prostu - dadzą dobrze jeść 🙂

--
    Hope
  • 45rtg 19.08.19, 23:44
    tryggia napisała:

> Dolny Śląsk jest cały zaczarowany. Gdzie nie pojedziesz, tam cudnie. Dopiszę je
    > szcze wodospad Kamieńczyka. Ale właściwie - dotknij palcem mapy a na pewno będz
    > ie tam coś cuejawego/ładnego lub po prostu - dadzą dobrze jeść 🙂

Tak prawdę mówiąc, to ani Kamieńczyk, ani Kłodzko, ani Jaskinia Niedźwiedzia nie leżą na Śląsku, tylko w Hrabstwie Kłodzkim.
  • bywalec.hoteli 19.08.19, 23:45
    Szklarska to nie Śląsk?

--
    Lato smile
  • 45rtg 20.08.19, 00:07
    bywalec.hoteli napisał:

> Szklarska to nie Śląsk?

A, dobrze. W Międzygórzu jest wodospad Wilczki chyba, a nie Kamieńczyk. Zasugerowałem się okolicą, nie przypuszczałem, że ktoś ją wyśle spod Kłodzka aż w Karkonosze.
  • bywalec.hoteli 20.08.19, 00:16
    Dolny Śląsk jest przepiękny. Tylko choooyowo się po nim jeździ autem.

--
    Lato smile
  • 45rtg 20.08.19, 00:20
    bywalec.hoteli napisał:

> Dolny Śląsk jest przepiękny. Tylko choooyowo się po nim jeździ autem.

Lepiej po Śląsku, niż po jakiejś azjatyckiej dziczy typu Sieradzkie, czy Lubelskie. A i Wielkopolska ma takich sobie kierowców.
  • bywalec.hoteli 20.08.19, 00:25
    Po Lubelszczyźnie i Wielkopolsce jeździ się znacznie znacznie lepiej. Lepsze drogi, czytelniejsze, brak gór, które komplikują.

--
    Lato smile
  • 45rtg 20.08.19, 09:51
    bywalec.hoteli napisał:

> Po Lubelszczyźnie i Wielkopolsce jeździ się znacznie znacznie lepiej. Lepsze dr
    > ogi, czytelniejsze, brak gór, które komplikują.

A, brak gór... No tak, prawda, jazda za rejestracją P* przez zwykłe wzgórza to męka, bo oni się wloką przerażeni, jakby się przeprawiali przez Karakorum. Kierowcy nizinni. Opolskie ma podobnie, Lubelszczyzna na szczęście rzadko się do nas zapuszcza.
  • ga-ti 19.08.19, 23:45
    Nasz ulubiony zamek to zamek Grodziec, ten z Wiedźmina smile
    Polecam zaporę w Pilchowicach.
    Jeśli masz mniejsze dzieci to sporo zabawy mogą mieć w miejscowości Pławna.
  • grazbed 20.08.19, 21:05
    A w okolicy zamek Czocha
  • kafana 20.08.19, 00:38
    Jedź do Lądka Zdroju do pijalni. Fajny spacer po parku Zdrojowym, dobre ciacha w albrechtshalle. Jeśli masz ochotę na jeszcze jedna górkę przełęcz ladecka na granicy pl/cz i wejście na Borowkowa górę. Na szczycie super wieża widokowa i czeskie piwo. Na przełęczy już po czeskiej stronie jest tez fajna czeska restauracja.
    Albo jedzcie pod Czarna Górę. Można wjechać wyciągiem i tez wejść na wieżę. Obiad polecam w Puchaczówce.
  • homohominilupus 20.08.19, 08:04
    Twierdza w Srebrnej Gorze, potwierdzam, cudna. Warto.

--
    Early to bed and early to rise makes a man wealthy and healthy and wise wink
  • 3lato 20.08.19, 17:19
    Nawet nie wiedziałam że istnieje owa twierdza. To miejsce chyba odwiedzę.

--
  • pade 20.08.19, 10:17
    Bazylika w Krzeszowie - byłam zachwycona.

--
    "Na berge trzeba mieć wygląd i pieniądze🤣 Dla Ciebie jestem pani bergamotka77."
  • stara-a-naiwna 20.08.19, 10:49
    na jeden dzień szczeliniec i błędne skały to dużo
    do zorbienia jak najbardziej ale... sama musisz ocenić

...a co na 2 dzień
    zobacz borumowskie steny
    adrspach skalne miasto
    albo zoo karlove

albo schronisko pod muflonem
    niewymagajaca trasa, a i czas na pokręcenie się po dusznikach bedziesz miała

ps. zazdroszczę - uwielbiam tamte regiony
  • 3lato 20.08.19, 17:20
    W Czechach byłam w tych miejscach. Pięknie tam .

--
  • vivyan 20.08.19, 11:18
    Kopalnia złota jest moim zdaniem raczej mało ciekawa, taka bardziej dla młodszych dzieci. Jeśli masz starsze dzieci lub jadą sami dorośli, to lepiej się wybierz do kompleksu Riese, bardzo polecam Osówkę i trasę ekstremalną, na pewno większe wrażenie niż w kopalni złota smile
  • koronka2012 20.08.19, 14:43
    Jaskinię Niedźwiedzią warto, najpiękniejszasmile

Bardzo, ale to bardzo rekomenduję Kościoł Pokoju w Świdnicy - obiekt na liście UNESCO.
    Nie wiem z której strony będziecie tam jechać, ale relatywnie niedaleko jest też do pięknego pałacu w Mosznej (choć to bliżej Opola), ogrody też ponoć bajeczne (nie byłam, bo lało).
  • dziaadek 20.08.19, 15:05
    Kosciol pokoju w Jaworze tez koniecznie zwiedz
  • dziaadek 20.08.19, 15:10
    Zamek Czocha też warto zobaczyc
  • 45rtg 20.08.19, 15:22
    dziaadek napisała:

> Zamek Czocha też warto zobaczyc

Czocha jest taka sobie i strasznie ssie pieniądze.
  • premeda 20.08.19, 18:09
    Jawor to jednak daleko od Złotego Stoku.
  • 3lato 20.08.19, 17:24
    Moszna za daleko. Nie tym razem.

--
  • premeda 20.08.19, 18:08
    Ze Złotego Stoku to blisko masz Srebrną Górę- twierdza, Kamieniec Ząbkowicki - pałac Marianny Orańskiej, Ząbkowice Śląskie - krzywa wieża, Świdnica - kościół pokoju, arboretum w Wojsławicach, twierdza Kłodzko lub park miniatur, Paczków i Otmuchów z jeziorami. Wszystko zależy w jakim zasięgu i w którym kierunku 😀
  • azja001 20.08.19, 21:05
    Skywalk w Dolni Morava ale to już kawałek dalej po czeskiej stronie. Byłam zimą ale latem też można pewnie wyciągiem podjechać
  • anorektycznazdzira 20.08.19, 21:24
    Jak Złoty Stok, to 20 km dalej masz krzywą wierzę w Ząbkowicach Śląskich. Niezła jest. I na "doczepkę" po kopalni będzie fajna, bo nie zajmuje dużo czasu.

--
    Dzisiaj samochody same wiedzą, gdzie ich pas ruchu, kiedy ze zbyt dużą prędkością zbliża się przeszkoda, potrafią odczytywać znaki drogowe. Słowem, przeciętne niemieckie auto jest inteligentniejsze od przeciętnego polskiego kierowcy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka