Dodaj do ulubionych

W jakim wieku i jak uświadomić ekologicznie?

24.08.19, 09:04
Jaki wiek dziecka jest najlepszy, że przeprowadzić z nim poważną rozmowę o ekologii, naszej odpowiedzialności wobec planety, globalnym ociepleniu, prawach zwierząt itp.? W jaki sposób to zrobić. Córka ma 4 lata, mąż uważa, że to jeszcze za wcześnie, a ja nie wiem, czy to nie jest najlepszy wiek teraz. Jak to było w Waszym wypadku? Wybór?
Edytor zaawansowany
  • leni6 24.08.19, 09:11
    Też mam 4-letnie dziecko, nie przeprowadzamy poważnych rozmów, po prostu dajemy dobry przykład i tłumaczymy jak należy postępować i dlaczego. Odpowiedniego traktowania roślin i zwierząt uczymy od lat.
  • katja.katja 24.08.19, 09:12
    Jeszcze na etapie ciąży. "Wiesz, niestety dzieci są bombą ekologiczną, ludzi na świecie jest za dużo, mamy przeludnienie, a stąd zatrucie środowiska i ocieplenie klimatu, Twoje pieluchy będą rozkładały się kilkadziesiąt lat, tak, że sorry, ale wybieram się na wycieczkę na Słowację, pa pa".

--
    Nie dam się wygasić!
  • ykke 24.08.19, 09:19
    Jak najwcześniej. I najlepiej dając dobry przykład. 4 lata to chyba najpóźniej żeby weszło w krew jako coś naturalnego

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • jan.kran 24.08.19, 09:53
    Czterolatka to raczej mało zrozumie z przemowy.Natomiast moje dzieci, dorosłe , są bardzo świadome ekologicznie i zero waste.Indoktrynacja zaczęlą sie w niemieckim przedszkolu gdzie uczono np. dzielenia śmieci albo ograniczenia plastiku.Ja dużo nie mówiłam tylko działałam i efekt jest bo od dziecka a wdrożeni w ekologiczne myślenie.Pochodna tego to to że jesteśmy od wielu lat wegetarianami.
  • ichi51e 24.08.19, 10:18
    W przedszkolu akurat bzdur uczyli typu zbieraj nakretki i tylko bawelniane torby...

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • super_hetero_dyna 24.08.19, 10:17
    Zacznij od razu. Regularnie wbijaj mu do głowy, że ono samo jest największym ciężarem dla planety. Że jak go nie będzie, to drzewa będą lepiej rosły a zwierzęta będą szczęśliwsze.
  • ichi51e 24.08.19, 10:17
    A o czym gadaliscie do tej pory? Czy byla jedna z matek ktore zacheca do kopniecia pieska pogonienia kota/golebia i zerwania sobie galazki z krzaczka?

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • chococaffe 24.08.19, 10:21
    Troll
  • z_lasu 24.08.19, 10:42
    Ale jak to "przeprowadzić rozmowę"? To nie jest temat do przeprowadzania rozmów tylko normalny element wychowania. Dziecko w tym wieku już od dawna wrzuca samo papierki do kosza, więc siłą rzeczy tłumaczy się dziecku cel i zasady segregacji, żeby wiedziało, do którego wrzucić. Uzasadnia się wybory w sklepie, bo dziecko o to pyta. I nie tylko w sklepie. Dla dzieci ważne jest zrozumienie motywacji dorosłych i często o to pytają. Wystarczy odpowiadać. Chyba, że sami robicie wszystko wbrew ekologii, ale wtedy też nie rozumiem sensu pogadanki.
  • malia 24.08.19, 10:47
    Już się tak nie produkujcie z tymi odpowiedziami big_grin
    Trol bez polotu nawet.
  • lot_w_kosmos 24.08.19, 11:59
    Musisz poczekać długo, do 18 stki co najmniej.
    No bo wiesz, musi być gotowe na to.
  • mikams75 24.08.19, 12:46
    nie bardzo rozumiem sensu jakis powaznych rozmow w tej sytuacji, oczywiscie, ze dziecku trzeba pokazywac wlasciwe postepowanie i je tlumaczyc, od malego, tylko informacja musi byc dostosowana zawsze do wieku. 4 lata to pozno na tlumaczenie, ze zwierzat sie nie meczy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka