Dodaj do ulubionych

Polski cud gospodarczy - ocenia niemiecki dziennik

25.08.19, 07:46
fakty.interia.pl/deutsche-welle/news-handelsblatt-o-polsce-cud-gospodarczy,nId,3150503
Mam mieszane uczucia, ale faktem jest, że przez ostatnie 4 lata rządów PIS poziom życia najuboższych znacząco wzrósł przez transfery socjalne. Mamy minimalne bezrobocie, wzrost płace i proporcjonalnie wzrost ceny spożywki.
Co emamy na to?
Edytor zaawansowany
  • milva24 25.08.19, 08:58
    A ja na to że nie wiem gdzie ten wzrost płac bo ani ja ani nikt wkoło go nie doświaczył. Za to wzrostu cen jak najbardziej doświadczam codziennie. Nasza gospodarka w tej chwili jedzie na popycie wewnętrznym ale tak się długo nie da. Z resztą nie będę krakać, pożyjemy zobaczymy.
  • bywalec.hoteli 25.08.19, 09:01
    Wszystko generalnie idzie w dobrym kierunku, jeszcze tylko powinna być większa oferta tanich mieszkań budowanych przez państwo co spowodowałoby obniżkę cen przez deweloperów.

--
    Lato smile
  • dyzurny_troll_forum 25.08.19, 13:58
    bywalec.hoteli napisał:

> Wszystko generalnie idzie w dobrym kierunku, jeszcze tylko powinna być większa
    > oferta tanich mieszkań budowanych przez państwo co spowodowałoby obniżkę cen pr
    > zez deweloperów.

40 lat temu była już oferta tanich mieszkań budowanych przez państwo. Okres oczekiwania wynosił do 25 lat, a jakość była wprost legendarna.

--
    Nic nie zostało wybaczone!
  • 45rtg 26.08.19, 11:12
    dyzurny_troll_forum napisała:

> 40 lat temu była już oferta tanich mieszkań budowanych przez państwo. Okres ocz
    > ekiwania wynosił do 25 lat, a jakość była wprost legendarna.

Za to teraz jakość jest o-ho-hoooo...
  • dyzurny_troll_forum 26.08.19, 15:56
    45rtg napisał:

> Za to teraz jakość jest o-ho-hoooo...

Tak, w porównaniu do PRL to teraz jest po prostu bosko.
    Odebrałeś sobie jakieś mieszkanie w '82?

--
  • 45rtg 26.08.19, 16:05

> 45rtg napisał:
    >
    > > Za to teraz jakość jest o-ho-hoooo...
    >
    > Tak, w porównaniu do PRL to teraz jest po prostu bosko.
    > Odebrałeś sobie jakieś mieszkanie w '82?

82? Ekstaza demokratycznych sankcji i świeżo po falach strajków w całym przemyśle wygaszonych dopiero Stanem Wojennym? No, reprezentatywny moment.
    Trochę mojej rodziny mieszka w blokowych mieszkaniach. Nic szczególnego. Chociaż, oczywiście, bloki.
  • ultimate.strike 27.08.19, 12:29
    Nie 25 a 10 lat a jakość nie była zła, krzywe ściany bywają też teraz, za to wtedy ściana nośna to było 18cm żelbetu, teraz to żelbetowy słupek i trochę dziurawki.

--
    Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
  • dyzurny_troll_forum 27.08.19, 13:09
    ultimate.strike napisał:

> Nie 25 a 10 lat a jakość nie była zła, krzywe ściany bywają też teraz,

Jakość nie była zła!? Zawsze mnie zastanawia gdzie musieli wcześniej mieszkać ludzie, którzy twierdzą, że jakość PRLowskich budów nie była zła. W kurniku?

dziury między ścianą a framugą okna na dwa palce
    okna powypaczane, często nie dające się otworzyć
    oddawane z powybijanymi szybami
    drzwi podobnie
    permanentny problem grzyba na ścianach
    komisje ze spółdzielni sprawdzające czy mieszkanie trzyma minimalną temperaturę
    odpadające tynki
    wszystko, ale dosłownie wszystko, od podłogi przez okna i po wannę zapaprane najpierw tynkiem, a potem farbą
    zniszczone sprzęty wyposażenia
    wszystkie rury na wierzchu

i oczywiście ludzie dobrej roboty, bo takimi są przecież, gotowi za flaszkę usunąć co większe usterki - najczęściej wymieniając pękniętą umywalkę na dobrą z mieszkania obok....

--
  • ultimate.strike 27.08.19, 14:33
    Za bardzo bazujesz na serialach komediowych.

--
  • iwles 27.08.19, 16:08
    A ty chyba byles dzieckien prominenta i zycie zwyklego Kowalskiego bylo ci obce.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • ninanos 25.08.19, 09:04
    To, że ani ty ani nikt wkoło (serio mówicie ze znajomymi o tym?) to dowód anegdotyczny, średnia płaca rośnie.
  • morekac 25.08.19, 09:26
    Średnia praca rośnie, bo rośnie wynagrodzenie minimalne. Rośnie też inflacja.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • kropka_kom 25.08.19, 11:06
    szybciej rośnie płaca niż inflacja
  • betty_bum 25.08.19, 11:18
    Zwłaszcza ta z uwzględnieniem cen czołgów i pługów śnieżnych. Inflacja w sferach dotyczących Kowalskiego rośnie szybciej niż wynagrodzenia i to przy wstrzymanych do wyborów podwyżkach cen energii.
  • milva24 25.08.19, 12:21
    Komu rośnie temu rośnie.
  • 35wcieniu 25.08.19, 10:15
    Srednia placa rosnie bo placa minimalnia rosnie, bo musi. I rosnie nie od ostatnich 4 lat, ani nie od 8, ani nie od 12. Nie jest to oczywiste?

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • asia-loi 25.08.19, 15:41
    ninanos napisała:

> To, że ani ty ani nikt wkoło (serio mówicie ze znajomymi o tym?) to dowód anegdotyczny, średnia płaca rośnie.

Moja pensja też nie wzrosła. sad Za to ceny w sklepach bardzo poszły w górę. sad
    A dopiero pójdą po wyborach, aż się boję. sad

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • ultimate.strike 27.08.19, 14:36
    Płaca przeciętnego Kowalskiego rośnie. o prawda samemu Kowalskiemu nie wzrosła ale wybranym przez niego posłom jak najbardziej.Wystarczająco by podnieść srednią. Dlatego też w przypadku rozważań o płacach lepiej posługiwać się medianą.

--
  • morekac 25.08.19, 09:24
    >ale faktem jest, że przez ostatnie 4 lata rządów PIS poziom życia najuboższych znacząco wzrósł przez transfery socjaln

Statystyki GUSu jednakowoż podają, ze w 2018 w stosunku do 2017 wzrosło skrajne ubóstwo, zwłaszcza wśród osób utrzymujących się z niezarobkowych źródeł (czyli zasiłków) oraz wśród rolników.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • triss_merigold6 25.08.19, 09:33
    To niech idą do roboty, jak im ubogo, praca jest.
  • tifa_lockhart 25.08.19, 09:25
    Dlaczego padniemy na ryj podczas najbliższego kryzysu.

youtu.be/8WGETjX4O6M?t=998

• 1elka26 25.08.19, 09:32
    Co emamy na to? Przecież odpowiedź jest znana - PIS jest zły.
    Co do krakania to może warto sobie przypomnieć jak to było 4 lata temu. Jeszcze nie powołano rządu a już rozpoczeto akcję obrony demokracji. Kijowski&company probują wyprowadzić ludzi na ulice, opozycja uprawia sejmową obstrukcję w sytuacji gdy trzeba było uchwalić budżet, media zagraniczne zalewane są informacjami o katastrofie jaka grozi polskiej gospodarce oraz demokracji. W efekcie następuje obniżenie ratingu Polski.
    Czy tym ludziom chodziło tak naprawdę o dobro Polski? - to jest wręcz niewiarygodne, że można narażać losy kraju tylko dlatego, że nie można pogodzić się z wynikiem demokratycznych wyborów.
    Niestety, nie ma możliwości aby za tego typu zachowanie ponieśc odpowiedzialnośc prawną, ale na pewno część polityków "opozycji totalnej" powinna być objęta infamią. Ci ludzie po prostu stracili zdolność honorową. Chociaż, okazuje się, że jest to pojęcie nieznane w tym środowisku. Nie przepadam za Korwinem, ale czasem wydaje się, że jedynym sposobem aby przypomnieć czym jest honor jest sposób w jakim TW Znak został pouczony o istnieniu takiego pojęcia.
    PIS oczywiście popełnia błędy, momentami wręcz karygodne, ale przynajmniej stara się realizować swoje obietnice wyborcze. A jak to wyglądało w wykonaniu Platformy? Proszę bardzo:

twitter.com/marekmulti/status/1164672294557573120
  • bistian 25.08.19, 11:20
    1elka26 napisał(a):

> Co do krakania to może warto sobie przypomnieć jak to było 4 lata temu.

Elka, poproś JK o otwarcie muzeum martyrologii ludu pisowskiego, gdzie będziesz kustoszem, wtedy sobie pogadasz o starych czasach. Gadasz, jak stary dziadek o czasach przedwojennych.

Fakty są takie, że pewnym grupom się poprawiło, inne wpadają w skrajne ubóstwo, nie mamy rezerwy na trudne czasy, w edukacji i w NFZ jest zapaść, zwiększyła się śmiertelność ludzi starych, większość z nich nie stać na leki, na dobre jedzenie również nie. To nie jest kraj dla ludzi starych i chorych. Trzeba pracować za młodu i potem szybko umrzeć, nie ma innego wyjścia.
  • milva24 25.08.19, 12:22

> Fakty są takie, że pewnym grupom się poprawiło, inne wpadają w skrajne ubóstwo,
    > nie mamy rezerwy na trudne czasy, w edukacji i w NFZ jest zapaść, zwiększyła s
    > ię śmiertelność ludzi starych, większość z nich nie stać na leki, na dobre jedz
    > enie również nie. To nie jest kraj dla ludzi starych i chorych. Trzeba pracować
    > za młodu i potem szybko umrzeć, nie ma innego wyjścia.

Święte słowa.
  • 1elka26 25.08.19, 12:29
    Czyżbyś wyznawał zasadę, ze jeśli fakty nie pasują do teorii, to tym gorzej dla faktów?
    Pisanie o martyrologii jest swoistym curiosum gdyż w ten sposób udajesz, albo rzeczywiście nie widzisz, zgubnych dla państwa, efektów dzialalności części "totalnej opozycji".
    Oczywiście, krytyka władzy to wilcze prawo opozycji, ale chyba są jakieś granice rozsądku. Faktem jest to, że wbrew temu co próbuje zrobić opozycja, wskaźniki polskiej gospodarki są po czterech latach rządu PIS dobre.
    I może nie powtarzaj propagandy jaki sączy się z mediów gazetopodobnych. Akurat mieszkam w malej miejscowosci ,gdzie w chwili obecnej większośc mieszkańców to ludzie starzy i schorowani i zapewniam, ze większośc z nich twierdzi, że teraz ma lepiej niż za rzadów poprzedniej, pozal się Panie Boże, koalicji - i to jest fakt
  • bistian 25.08.19, 12:45
    1elka26 napisał(a):

> I może nie powtarzaj propagandy jaki sączy się z mediów gazetopodobnych.

To prasówka bez mediów gazetopodobnych wink
    Tylko kilka linków, jeśli chcesz, znajdę więcej.

www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrosla-bieda-w-Polsce-7698244.html
    www.bankier.pl/wiadomosc/Coraz-mniej-kobiet-pracuje-7617946.html
    forsal.pl/artykuly/1395554,liczba-pracujacych-polakow-zyjacych-w-ubostwie.html
    pl.aleteia.org/2019/02/04/w-2018-roku-zmarlo-wyjatkowo-duzo-polakow-najwiecej-od-czasow-wojny/
    I tu dopisek do ostatniego linku, ludzie nie chodzą do lekarza, bo i tak ich nie stać na leki

wiadomosci.onet.pl/kraj/seniorzy-biora-pozyczki-by-kupic-leki-wyniki-badan-big-i-gus/7xy7hx5
  • dzikka 27.08.19, 13:38
    bistian napisał:

>
    > To prasówka bez mediów gazetopodobnych wink
    > Tylko kilka linków, jeśli chcesz, znajdę więcej.
    >

oj, nie licz na odpowiedz elki. Tutaj skończył się przekaz dnia i biedula nie wie, jak odpowiedzieć na te argumenty poza słynnym " a za peło" oraz "pożal się boże opozycją". Prawda jest taka, ze księgowość kreatywna potrafi cuda a po drugie łatwo odnosić sukcesy w dobie dobrej koniunkcji gospodarczej. Najmniejszy kryzys bezwzględnie obnaży sytuację gospodarczą Polski. Jako pracownik administracyjny służby zdrowia, mogę śmiało powiedzieć, że takiej zapaści nie było odkąd pracuję czyli od 20 lat. Jest dramatycznie a od nowego roku spodziewamy się jeszcze zwiększonego odpływu pracowników medycznych. Niestety reforma edukacji tez dotknęła moja rodzinę, z obawą czekam na wrzesień. Wzrostu płac nie odczułam natomiast wzrost cen jak najbardziej.
  • sumire 25.08.19, 09:38
    Coraz mniej ludzi pracuje na te transfery socjalne, więc długo ta uciecha nie potrwa.
  • triss_merigold6 25.08.19, 09:40
    Oglądałam konwencję SLD z Czarzastym i Zandbergiem. Proponują program MENEL+ na jeszcze większą skalę.
  • triss_merigold6 25.08.19, 09:44
    Co uważam za dramat, bo jako pracujący i płacący podatki człowiek nie mogę na nich głosować. Na PiS oczywiście nie, kukizowcy - wiadomo, konfederaci - gdyby nowotwory miały prawo głosu etc.
  • dramatika 25.08.19, 09:55
    triss_merigold6 napisała:

> Co uważam za dramat, bo jako pracujący i płacący podatki człowiek nie mogę na n
    > ich głosować. Na PiS oczywiście nie, kukizowcy - wiadomo, konfederaci - gdyby n
    > owotwory miały prawo głosu etc.

Pytanie dlaczego uważasz, że kogokolwiek interesuje zdanie na temat polityki kogoś, kto przyznawał się, że głosował lub będzie głosować na PSL. Nie ma na scenie politycznej większego nowotworu.
  • triss_merigold6 25.08.19, 10:00
    Po wejściu PSL w koalicję z kukizowcami niestety na nich też nie mogę głosować, religia mi nie pozwala.
    A moje zdanie? W sumie przywyklam, że zdanie wykształconego podatnika jest bez znaczenia, głosniejsi są zasiłkowicze, wcześni emeryci, garkotluki żądające emerytur za siedzenie w domu z bombelkami etc.
  • kropka_kom 25.08.19, 11:10
    chyba nie zagłosujesz na Po oni już nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego...
  • ck2 27.08.19, 14:58
    Pracownica budżetówki jako wykształcony podatnik, w opozycji do np. wcześniejszych emerytów. Dobre.
  • katja.katja 26.08.19, 09:01
    A na kogo będziesz głosować? Ja nie mam pomysłu, a jesteś rozsądną osobą, więc pomyślałam, że może mię zainspirujesz.

--
    Nie dam się wygasić!
  • 1elka26 25.08.19, 10:07
    Propozycje SLD?? Oooo tak - są niezwykle ciekawe.
    Gdyby ktoś nie pamiętał w jakim kierunku zawsze zmierza lewica to może warto sobie przypomnieć:

https://images92.fotosik.pl/238/fde9d1dc247435a9med.png
  • hipinka 25.08.19, 10:52
    o, elcia się uaktywniła wink
    ale żeby tak w niedzielę, z zsamego rana, do roboty?
    nie godzi się, wasi pasterze każą przecież dzień święty święcić big_grin
  • 1elka26 25.08.19, 12:30
    Potrafisz coś na temat czy tylko potrafisz szczuć bez sensu? Chyba, że takie jest twoje zadanie - niestety.
  • hipinka 25.08.19, 13:31
    uważasz to za szczucie? a to co robi Zero, Piebiak i spółka to "czynienie dobra" smile
    raczej słaba w tym jestem, chyba zapiszę się do nich na korepetycje
  • dzikka 27.08.19, 13:40
    1elka26 napisał(a):

> Potrafisz coś na temat czy tylko potrafisz szczuć bez sensu? Chyba, że takie je
    > st twoje zadanie - niestety.

wskaz w powyższej wypowiedzi szczucie. bardzo jestem ciekawa co miałaś na myśli. Czy po prostu w swoich wypowiedziach musisz użyć słowa-klucz?
  • iwles 27.08.19, 13:55

słowa-klucze, po których jest sprawdzana jej aktywność na forum, jako podstawa do wypłaty.

• 1elka26 27.08.19, 14:23
    Właśnie to co robisz w tej chwili jest szczuciem. Masz jakieś dowody na to, że ktoś mi placi??? Chociaż cień dowodu???
    Tak własnie zachowują się przedstawiciele totalnej opozycji. Wszyscy szczują i hejtują tylko nie my !! A w takim razie czym są powyższe insynuacje??
  • zasiedziala 25.08.19, 09:53
    Uważam, że obecnie korzystamy z dobrej koniunktury i poziom życia <większości?> społeczeństwa wzrósł. Mam natomiast wątpliwości co do tego czy jesteśmy przygotowani na recesję, która jest nieuchronna, bo wzrost nie będzie trwał wiecznie. Niestety wydaje mi się, że obecna różnica nastrojów gospodarczych pomiędzy zachodem a Europą środkowo-wschodnią bierze się stąd, że zachód szykuje się na kryzys, a my korzystamy z obecnej koniunktury ile wlezie nie martwiąc się o przyszłość. Jak to się skończy? Obawiam się, że nie najlepiej, ale kto to wie.

--
    Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
  • woman_in_love 25.08.19, 10:11
    innpoland.pl/153299,gus-wzrasta-wskaznik-skrajnego-ubostwa-w-polsce

Rosną ceny - szczególnie żywności oraz leków (bo PiS wywala z refundacji co może). To cud gospodarczy oparty na zadłużaniu państwa oraz inflacji. A kryzys nachodzi wielkimi krokami.
  • dyzurny_troll_forum 25.08.19, 15:02
    woman_in_love napisała:

> Rosną ceny - szczególnie żywności oraz leków (bo PiS wywala z refundacji co moż
    > e). To cud gospodarczy oparty na zadłużaniu państwa oraz inflacji. A kryzys nac
    > hodzi wielkimi krokami.

Za wczesnego Gierka ('70-'76) też było wspaniale, piliśmy oryginalną coca colę, nosiliśmy jeansy, byliśmy 8 potęgą gospodarczą świata. 6 lat szaleństwa na kredyt skończyło się octem na półkach, czołgami na ulicach i całkowitym krachem ekonomicznym socjalizmu....

Ciekawe jak skończy się teraz festyn na kredyt?

--
  • 45rtg 26.08.19, 11:16

> woman_in_love napisała:
    >
    > > Rosną ceny - szczególnie żywności oraz leków (bo PiS wywala z refundacji
    > co moż
    > > e). To cud gospodarczy oparty na zadłużaniu państwa oraz inflacji. A kryz
    > ys nac
    > > hodzi wielkimi krokami.
    >
    > Za wczesnego Gierka ('70-'76) też było wspaniale, piliśmy oryginalną coca colę,
    > nosiliśmy jeansy, byliśmy 8 potęgą gospodarczą świata. 6 lat szaleństwa na kre
    > dyt skończyło się octem na półkach, czołgami na ulicach i całkowitym krachem ek
    > onomicznym socjalizmu....

Krach ekonomiczny nie miał, oczywiście, nic wspólnego ze sterowanymi z zewnątrz masowymi strajkami, a potem sankcjami gospodarczymi.
  • olena.s 26.08.19, 15:39
    Krach ekonomiczny zaczął się znacznie wcześniej - dlatego Gierek w 76 usiłował Jaroszewiczem wprowadzić znaczące podwyżki cen (mięso i cukier), co zaowocowało wprowadzeniem kartek na cukier o 4 lata wcześniej, niż kartek na mięso.
    I na długo przed Solidarnością półki były puste, kolejka na maluchy sięgała coś 10 lat, na mieszkania (stolica) 20 lat, a o papierze toaletowym, oraz tej nemezis PRL, sznurku do snopowiązałek, nie wspomnę.
  • 45rtg 26.08.19, 15:56
    olena.s napisała:

> Krach ekonomiczny zaczął się znacznie wcześniej - dlatego Gierek w 76 usiłował
    > Jaroszewiczem wprowadzić znaczące podwyżki cen (mięso i cukier), co zaowocowało
    > wprowadzeniem kartek na cukier o 4 lata wcześniej, niż kartek na mięso.
    > I na długo przed Solidarnością półki były puste, kolejka na maluchy sięgała coś

Kolejka po Maluchy kolejką po Maluchy, natomiast tak naprawdę pustych półek to bynajmniej nie bywało tak znowu. Poza tym wcale nie są tym samym braki w sklepach i zapaść przemysłu.

• dyzurny_troll_forum 26.08.19, 16:04
    45rtg napisał:

> Kolejka po Maluchy kolejką po Maluchy, natomiast tak naprawdę pustych półek to
    > bynajmniej nie bywało tak znowu. Poza tym wcale nie są tym samym braki w sklepa
    > ch i zapaść przemysłu.

Ludzie dobrej roboty, bo takimi są przecież, w walce o śledzia:

https://dzieje.pl/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201801/1983_kolejka.jpg?itok=BCTIWt6o

--
  • olena.s 26.08.19, 16:35
    Kolego, ja mam swoje lata i pamiętam, jak się to wszystko sypało gruuuuubo przed pamiętnym sierpniem. Więc o ile dane przyjmę chętnie, o tyle sorki, ale dowody anegdotyczne to mam własne. I przypominam uprzejmie o kolejce po mieszkania spółdzielcze....
  • dyzurny_troll_forum 26.08.19, 17:10
    olena.s napisała:

> I przypominam uprzejmie o kolejce po mieszkania s
    > półdzielcze....

Około 1 mln Polaków wciąż czeka....

wyborcza.biz/biznes/7,147758,25114367,dla-kogo-premia-z-ksiazeczki-mieszkaniowej-mozna-zglosic-sie.html#S.main_topic-K.C-B.7-L.2.duzy
    --
  • bywszy 26.08.19, 19:05
    45rtg napisał:
    > ...
    > Krach ekonomiczny nie miał, oczywiście, nic wspólnego ze sterowanymi z zewnątrz
    > masowymi strajkami, a potem sankcjami gospodarczymi.

Gierek upadł nie dlatego, że Lechu przez płot Stoczni przeskoczył (czy dla chętnych: SB-ecja go motorówką przywiozła, jeden pies).
    Prawdziwą przyczyną była niewypłacalność Polski. Game over.

To, co działo się później, oczywiście nie pomagało.
    Ale już w 1980 roku było pozamiatane, kraj tracił zdolność obsługi zadłużenia zagranicznego.
  • betty_bum 25.08.19, 11:24
    My na to, że kraj gdzie lepiej żyć na zasiłkach niż z pracy to kraj przegrany, który marnie skończy.
  • bistian 25.08.19, 11:51
    betty_bum napisał(a):

> kraj gdzie lepiej żyć na zasiłkach niż z pracy to kraj przegrany

Na makatkę to! Smutna prawda, że aż boli sad
  • sniyg 25.08.19, 13:04
    ninanos napisała:
    > Co emamy na to?
    Problem w tym, że nikt (albo wyłącznie nieliczni) nie odpowie na to sensownie, a wyłącznie przez pryzmat własnych sympatii politycznych. Podział jest prosty: widzisz pozytywy jesteś zwolennikiem PiS, widzisz negatywy jesteś przeciwnikiem. Przeto nie pytaj: "co emamy na to? Wystarczy zapytać po której stronie podziału jesteś i już wiadomo co kto na to.
  • szeera 25.08.19, 16:28
    "Podział jest prosty: widzisz pozytywy jesteś zwolennikiem PiS, widzisz negatywy jesteś przeciwnikiem. Przeto nie pytaj: "co emamy na to? Wystarczy zapytać po której stronie podziału jesteś i już wiadomo co kto na to."

Dlatego wart byłoby rozdzielić, to na co polscy politycy mają wpływ, a na co wpływu nie mają. Na globalną koniunkturę zachowania polskich polityków nie mają żadnego wpływu. Krokiem zmieniającym bardzo dużo w sytuacji gospodarczej Polski byłoby np. wyjście z Unii Europejskiej czy przyjecie Euro, na co się raczej nie zanosi. Większość wrażenia "dobrej"" czy "złej" sytuacji gospodarczej nie zależy więc od polskich polityków.

Ale polityka krajowa ma spore możliwości wpływania na jakość życia mieszkańców, niezależnie od koniunktury gospodarczej. W krajach Europy Zachodniej zarówno transfery socjalne, jak i usługi publiczne są sposobami dbania o dobrobyt społeczny. Polskę stać na jedno i drugie (oczywiście na naszym poziomie). Wcześniej i jedno i drugie było poniżej polskiego poziomu rozwoju gospodarczego. Dziś cały czas usługi publiczne są zdecydowanie poniżej tego na co Polskę stać.
    Tylko, że do naprawy np. służby zdrowia trzeba nie tylko pieniędzy, ale i kompetencji, pod tym względem jest to dużo trudniejsze do przeprowadzenia niż 500+ (które też można było zrobić lepiej).

W skrócie - Polska nie zbankrutuje ani od świadczeń socjalnych, ani od lepszej służby zdrowia. Co nie zmienia oczywiście faktu, że obecna ogromna niekompetecja władzy szkodzi krajowi na wielu płaszczyznach.
  • bywalec.hoteli 26.08.19, 00:48
    Szeera, fajnie to, wielopłaszczyznowo ujęłaś.

--
    Lato smile
  • olena.s 25.08.19, 13:50
    A, to że więcej pieniędzy trafiło do ludzi to fakt, i że dało im to coś więcej niż tylko dodatkowy wpływ na konto - też. Bezrobocie rozwiązało się dzięki otwarciom miejsc pracy w Unii i demografii (najliczniejsze powojenne roczniki odeszły na emeryturę).
    Jednocześnie tonie służba zdrowia, w średnim stanie są uczelnie, bezwzględne ubóstwo wzrosło.
    No i na horyzoncie majaczy globalna recesja.
    Dla mnie mało powodów do radości, widzę raczej zalążek dla nowej legendy o Gierku.
  • dyzurny_troll_forum 25.08.19, 15:10
    olena.s napisała:

> Dla mnie mało powodów do radości, widzę raczej zalążek dla nowej legendy o Gier
    > ku.

Już widzę te tytuły: "Jarosław 2015-2025. Przerwana dekada. Analiza upadku"

--
  • asia-loi 25.08.19, 15:46

> Już widzę te tytuły: "Jarosław 2015-2025. Przerwana dekada. Analiza upadku"
    >

Uważasz, że Jarosław u władzy będzie jeszcze 6 lat?

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • dyzurny_troll_forum 25.08.19, 16:23
    asia-loi napisała:

> dyzurny_troll_forum napisała:
    >
    > > Już widzę te tytuły: "Jarosław 2015-2025. Przerwana dekada. Analiza upadk
    > u"
    > >

>
    > Uważasz, że Jarosław u władzy będzie jeszcze 6 lat?

Nie, to tylko tytuł.
    Wygra na jesieni, i najdalej w połowie II kadencji do suweren zlinczuje. Dlatego będzie przerwana...

--
  • martishia7 27.08.19, 10:46
    Trzymam kciuki. Najbardziej im życzę większości sejmowej, która pozwoli stworzyć rząd (w jednym, drugim, albo trzecim podejściu - egal), oraz nie więcej niż 49 mandatów w Senacie. I niech rządzą dalej.
  • bialeem 27.08.19, 10:49
    Byle nie większość konstytucyjna.

--
    "weź takie rady, zwiń ciasno i rozważ znaczenie słowa "czopek""
  • martishia7 27.08.19, 10:54
    Bez senatu nie da się zmienić konstytucji - senat musi klepnąć bezwzględną w obecności conajmniej połowy senatorów.
  • 1elka26 27.08.19, 10:59
    bialeem napisał:

> Byle nie większość konstytucyjna.

A niby dlaczego nie? W koncu nastąłby zdecydowany rozbrat z dziedzictwem umowy lewicy postkomunistycznej z lewicą solidarnościową, a co ważniejsze być może byłaby szansa na nową Konstytucję która zerwałaby całkowicie z wpływami lewicowej ideologii.

Na razie nie jest źle:

Ostatni sondaż IBRiS (zdecydowani):

PiS 45,5%
    KO 27,5%
    Lewica 14,6%
    KP 6,4%
    Konfederacja 5,8%

Sondaż już po aferze w MS, jak widać poparcie dla PiS ani drgnęło, a to przecież badanie IBRiS, które na pewno nie słynie z zawyzania poparcia dla PiS.

• mamalgosia 27.08.19, 12:26
    Oczywiscie, ze nie drgnelo. Radio Maryja i TVPiS mocno sie spielo, zeby mocniej prac mozgi ludziom. A to elektorat, ktoremu jak takie medium powie, ze czarne jest biale, to z radoscia lyknie

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • 1elka26 27.08.19, 12:41
    W przeciwieństwie rzecz jasna do elektoratu totalnej opozycji ktory z zrozumieniem przyjmował słowa ministra finansów: - "pieniędzy nie ma i nie będzie"i siedział cicho gdy bez kompletnie żadnych konsultacji podnoszono wiek emerytalny czy też wyprowadzano pieniądze z OFE a ściagalnośc podatku VAT była coraz niższa.
    Za to teraz wsłuchując się w głos swojego organu prasowego który od 4 lat wieszczy katastrofę próbuje po raz 987 obalić rząd.
    I oczywiście to nie są protesty polityczne - wcale nie.
    Podziwiam skutecznść indoktrynacji - naprawdę, tylko pozazdrościć. N, ale pod tym wzgledem lewacy zawsze byli świetni.
  • iwles 27.08.19, 13:06
    1elka26 napisał(a):

> siedział cicho

a co ty wtedy robiłaś ?

• iwles 27.08.19, 12:41

dokładnie wg tych samych badań 49,7% uważa, że afera w największym stopniu obciąża Ziobrę, a wg 44,7% Ziobro powinien stracić tekę.
    To jak, zastosujecie się ?

• 1elka26 27.08.19, 12:55
    Jest o coś obwiniony? ma postawione jakieś zarzuty? O tym kto będzie zdymisjonowany decyduje premier a nie sondaże, zwłaszcza, że większość popiera rząd w całości. Nikt zresztą nie będzie bronił Ziobry jezeli decyzję o jego dymisji podejmie premier.
    PIS w przeciwieństwie do totalnej opozycji szybko i konsekwentnie reaguje na tego typu sytuacje. Może zajmij się obecnoscią Neumanna na listych wyborczych czy też Brejzy o niejakiej Jachirze wstyd nawet wspominać.
  • iwles 27.08.19, 13:08

buahahahahahaha

i to by było na tyle odnośnie sondaży.
    jak ci pasują, to się rozpisujesz, zapominając nawet o poprawnej pisowni języka polskiego, jak nie pasują, ignorujesz. Kwintesencja pisu big_grin

• 1elka26 27.08.19, 14:24
    Nikt niczego nie ignoruje, szkoda tylko, że nie potrafisz logicznie myśleć. Ale to już nie jest moj problem.
  • edelstein 25.08.19, 15:43
    No coz, czasem przydaje sie znajomosc innego jezyka. Dziennikarze z interii dosc mocno skrocili tekst i pomineli niewygodne pasaze.Np o tym,ze spadek bezrobocia wiaze sie z tym iz Polacy wyjechali do pracy. W tekscie jest , ze slusarze i kelnerki wyemigrowali do UK, a opiekunki do Niemiec itd. przez co brakuje rak do pracy.
    Pare innych kwestii tez zostalo skrzetnie pominietych przez interie,ale mi sie nie chce calego tekstu teraz tlumaczyc.

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • bywszy 25.08.19, 16:11
    My niewinni, to Niemcy skrócili.
    Interia tylko skopiowała opracowany artykuł z polskiej wersji Deutsche Welle.

Korzystanie z oryginalnego źródła? Nie te czasy.
    Pomijając nawet konieczność znajomości języka, pewnie orłów nie stać na subskrybcję Handelsblatt. big_grin

• edelstein 25.08.19, 16:21
    Spisek,trzeba powolac komisje

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • katja.katja 26.08.19, 08:59
    Emigracja znacząco stopniała w stosunku do poprzednich lat, coraz mniej emigrujemy.
    Wzbogaciliśmy się, więc jak kiedyś Niemcy-Polki my coraz częściej bierzemy do niskopłatnych prac Ukrainki bo nas stać na sprzątającą czy opiekunkę do starca.

--
    Nie dam się wygasić!
  • dzikka 27.08.19, 14:00
    edelstein napisała:

> No coz, czasem przydaje sie znajomosc innego jezyka. Dziennikarze z interii dos
    > c mocno skrocili tekst i pomineli niewygodne pasaze.Np o tym,ze spadek bezroboc
    > ia wiaze sie z tym iz Polacy wyjechali do pracy. W tekscie jest , ze slusarze i
    > kelnerki wyemigrowali do UK, a opiekunki do Niemiec itd. przez co brakuje rak
    > do pracy.
    > Pare innych kwestii tez zostalo skrzetnie pominietych przez interie,ale mi sie
    > nie chce calego tekstu teraz tlumaczyc.
    >
    nawet w tym przedruku są informacje do których nie odnosi się wiele ematek, np. wpływ UE na sytuacje w kraju oraz zmian nie w ciągu ostatnich 4 latach a od wejścia Polski w struktury unijne, wpływ inwestycji, czy możliwe zagrożenia. Mam wrażenie, ze wielu jak zwykle wystarczył tytuł. A tak naprawdę artykuł dotyczy całej wschodniej Europy i jej dobrej sytuacji gospodarczej w ostatnim okresie. Inteligentny człowiek wie jednak, że niewiele trzeba aby dobra passa poszła w zapomnienie. Statystyki wyglądają dobrze co nie zmienia faktu, że przeciętny Schmidt ma o niebo lepiej w swoim, pogrążonym w lekkim kryzysie kraju, niż przeciętny Kowalski w Polsce "dobrobytu".
  • riki_i 27.08.19, 15:31
    dzikka napisała:

> Statystyki wyglądają dobrze co nie zmienia faktu, że przeciętny Sc
    > hmidt ma o niebo lepiej w swoim, pogrążonym w lekkim kryzysie kraju, niż przeci
    > ętny Kowalski w Polsce "dobrobytu".

Przeciętny Kowalski w Polsce ma lepiej niż kiedykolwiek w historii po XVI wieku.

Ale jakże polskie jest ujadanie , że Schmidt ma lepiej... A nawet jakby miał gorzej, to by się wynalazło Pana X. w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i Luksemburgu, w ostateczności szejka z Dubaju albo sułtana Brunei.

Polak , zwłaszcza Polaczek-Emigraczek, zawsze z przyjemnością dosra drugiemu rodakowi. Nic to, że NAPRAWDĘ w Polsce dobrobyt rośnie w oczach, a od 1989 roku dzielą nas ekonomiczne Himalaje. Ważne, że Schmidt nadal ma lepiej, a wyjechana Zosia i Lucek mają podstawy do mniemania, że wygrali życie (co nie jest prawdą).
  • taki-sobie-nick 25.08.19, 20:58
    Oryginał poproszę, znam odnośny język.
  • edelstein 26.08.19, 10:48
    app.handelsblatt.com/finanzen/konjunktur/konjunktur-europa-driftet-oekonomisch-auseinander-und-osteuropa-faellt-positiv-auf/24898504.html
    --
  • lot.ti 26.08.19, 07:59
    Może i poziom życia biedoty się podniósł (pińćset i wyższa minimalna), ale my wszyscy średniacy tylko straciliśmy przez dziką inflację.
  • katja.katja 26.08.19, 10:53
    To dobrze, że podniósł się poziom biedniejszych ludzi, chyba do takiego modelu się dąży.

--
    Nie dam się wygasić!
  • dzikka 27.08.19, 14:07
    katja.katja napisała:

> To dobrze, że podniósł się poziom biedniejszych ludzi, chyba do takiego modelu
    > się dąży.
    >
    No niestety się nie podniósł:
    www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrosla-bieda-w-Polsce-7698244.html
  • madami 27.08.19, 14:14
    Na pewno wraz ze galopującym wzrostem cen żyje nam się lepiej.... i dostatniej uncertain
  • mamalgosia 26.08.19, 08:02
    Mozliwe, ze nie mam do czynienia akurat z najubozszymi (lub najubozszymi, ale bez małych dzieci), bo w moim otoczeniu jakość życia pogorszyła się wszystkim.
    Nawet enerytom, a mieli obiecane darmowe leki

--
  • mamalgosia 26.08.19, 08:09
    A chcialabyn zapytac o autostrady, ile km oddano do użytku?
    Co z robotnikami? Bo bloki obok ociepla 3 panow i beda to robić do usranej smierci, bo potrzeba tam 30 robotnikow a nie 3, ale nie ma, bo wyjechali do pracy za granicę.
    Co ze szpitalami i przychodniami?
    Oswiata ?

Cud

--
  • bywalec.hoteli 26.08.19, 10:11
    mamalgosia napisała:
    > A chcialabyn zapytac o autostrady, ile km oddano do użytku?

Masz tu piękne statystyki:
    www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1142261
    cytując:
    Zakończone inwestycje 2019:
    13.04.2019 - S61 obwodnica Suwałk, 2x2, 12,8 km
    08.05.2019 - S6 węzeł Goleniów Północ /z węzłem/ - Nowogard, 2x2, 19,2 km
    19.06.2019 - S17 Skrudki – Kurów Zachód, 2x2, 13,2 km
    01.07.2019 - S51 Olsztyn Południe - Olsztyn Wschód, 14,7 km
    01.07.2019 - S16 Olsztyn Wschód - Wójtowo, 2,4 km
    04.07.2019 - S17 Garwolin Płd. - Gończyce, 12,2 km
    04.07.2019 - S17 Gończyce- granica województw, 13,0 km
    03.08.2019 - A1 Zawodzie – Woźniki, 16,7 km
    03.08.2019 - A1 Woźniki – Pyrzowice, 15,2 km

W sumie drogi klasy A i S oddane do użytku w roku 2019: 109,4 km (autostrady: 31,9 km, S 2x2/2x3: 87,5 km, S 1x2: 0,0 km, S druga jezdnia: 0,0 km)

Ilość dróg oddanych do użytku w danym roku w kilometrach (stan 01.05.2019)
    Rok A 2x2 S 2x2 S 1x2 Ogółem 2x2 Ogółem
    2019* 36 501 0 537 537

https://ssc.kondratowicz.pl/wykres_eksploatacja.png

--
    Lato smile
  • katja.katja 26.08.19, 08:58
    Jest niestety dobrze.

--
    Nie dam się wygasić!
  • lauren6 26.08.19, 10:38
    Największy cud jest na polskim SORze, jeśli uda się uzyskać pomoc w ciągu 24h.
    Cudem jest wyleczyć się z raka w kraju, który refunduje jedynie 30% dostępnych terapii.
    Cudem nazywamy dostanie się do wybranej szkoły w dobie podwójnego rocznika.
    Cud to również dziecko w stołecznej szkole publicznej, gdzie jest komplet nauczycieli przedmiotowych, bo coraz trudniej znaleźć szaleńców, którzy będą uczyć dzieci za pensję niższą niż na kasie w Lidlu.

Tak, Polska to taki cudowny kraj.
  • 45rtg 26.08.19, 11:19
    lauren6 napisała:

> Największy cud jest na polskim SORze, jeśli uda się uzyskać pomoc w ciągu 24h.
    > Cudem jest wyleczyć się z raka w kraju, który refunduje jedynie 30% dostępnych
    > terapii.

Ciekawe. w ciągu ostatnich lat pzynajmniej cztery znane mi osoby wyleczyły się z raka. Musi cud.

> Cudem nazywamy dostanie się do wybranej szkoły w dobie podwójnego rocznika.

To jakieś strasznie masowe te cudy. Nawet Wyborcza już nie desperuje na ten temat.

• bialeem 26.08.19, 15:15
    45rtg napisał:

> > Cudem nazywamy dostanie się do wybranej szkoły w dobie podwójnego rocznik
    > a.
    >
    > To jakieś strasznie masowe te cudy. Nawet Wyborcza już nie desperuje na ten tem
    > at.
    >

Bo Suchecka, która o tym pisała, odchodzi. No i są wakacje.
  • bywalec.hoteli 26.08.19, 15:57
    Białeem, jesteś z Poznania?

--
    Lato smile
  • bialeem 26.08.19, 16:01
    Technicznie się tam urodziłam. Odpowiedź na pytanie "czy jesteś z" jest bardziej skomplikowana.
    Skąd to pytanie? Justynę poznałam już poza posen.

--
  • bywalec.hoteli 26.08.19, 16:12
    No bo kojarzę ją, że próbowała w Wyborczej ale dostawała mało ciekawe tematy, po których spadała na nią krytyka. Udało się jej w końcu wyjść za mąż i kupić mieszkanie?

--
    Lato smile
  • bialeem 26.08.19, 16:23
    Nope. Ciągle wynajmuje i ma braki w mężachsmile Nie wygląda jakby z tego powodu cierpiałatongue_out

--
  • bywalec.hoteli 26.08.19, 16:39
    smile

--
    Lato smile
  • 45rtg 26.08.19, 16:01
    bialeem napisał:

> 45rtg napisał:
    > > > Cudem nazywamy dostanie się do wybranej szkoły w dobie podwójnego r
    > ocznik
    > > a.
    > >
    > > To jakieś strasznie masowe te cudy. Nawet Wyborcza już nie desperuje na t
    > en tem
    > > at.
    >
    > Bo Suchecka, która o tym pisała, odchodzi. No i są wakacje.

I co z tego, że wakacje? Rekrutacja jest. A tu ani słowa o absolewntach ze 185 punktami szukających litościwych szewców, żeby się przyjąć do terminu, bo miejsc w szkołach nie było. A jeszcze w lipcu tak dobrze żarło propagandowo...

• bialeem 26.08.19, 16:03
    wyborcza.pl/7,75398,25123680,czy-nauczyciele-zastrajkuja-decyzja-16-wrzesnia.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

Proszę skoro tak ci tego brakowałosmile

--
  • 45rtg 26.08.19, 21:47
    bialeem napisał:

> wyborcza.pl/7,75398,25123680,czy-nauczyciele-zastrajkuja-decyzja-16-wrzesnia.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy
    >
    > Proszę skoro tak ci tego brakowałosmile

Nie za bardzo Ci idzie rozumienie czytanego tekstu, prawda?
  • triss_merigold6 26.08.19, 16:34
    Chyba czegoś nie zrozumiałeś. Miejsca w szkołach były tylko niekoniecznie w takich, jakimi młodzież jest zainteresowana. Młodzież nie jest zainteresowana szkołami zawodowymi, uczącymi niczego w klasach tzw. wielozawodowych czy technikami bez sensu.
  • 45rtg 26.08.19, 21:46

> Chyba czegoś nie zrozumiałeś. Miejsca w szkołach były tylko niekoniecznie w tak
    > ich, jakimi młodzież jest zainteresowana. Młodzież nie jest zainteresowana szko

Czyli tak, jak jest zawsze i wszędzie.
  • triss_merigold6 26.08.19, 15:50
    Bo są jeszcze wakacje.
  • bialeem 26.08.19, 15:20
    lauren6 napisała:

> Największy cud jest na polskim SORze, jeśli uda się uzyskać pomoc w ciągu 24h.
    Nawet w Waw nie ma aż takich problemów
    > Cudem jest wyleczyć się z raka w kraju, który refunduje jedynie 30% dostępnych
    > terapii.
    Mam nadzieję, że w te 70% nie wliczasz leczenia witaminą C, bo większość ostatnich publicznych skarg tego typu dotyczyło "terapii" ściśle eksperymentalnych, nie tyle leczących, co czasem może przedłużających życie ze stopniem 4 kosztujących grube miliony. Płacimy niskie składki zdrowotne więc nic dziwnego, że kołderka jest krótka.

> Cud to również dziecko w stołecznej szkole publicznej, gdzie jest komplet naucz
    > ycieli przedmiotowych, bo coraz trudniej znaleźć szaleńców, którzy będą uczyć d
    > zieci za pensję niższą niż na kasie w Lidlu.

Bardzo bym chciała zobaczyć nauczyciela zmieniającego swój ciepły, ale mało płatny urwidołek na pracę na kasie. Nauczycieli brakuje tylko ze specyficznych przedmiotów, bo jest na nich rynkowy popyt. Można podnieść pensję tylko im.

• madami 26.08.19, 16:26
    Poziom życia najuboższych posiadających dzieci wzrósł na poczatku rozdawania 500+ potem straciła siła nabywcza pieniądza, ceny w górę co z kolei dało popalić innym najuboższym nie posiadającym dzieci i całej reszty. Wzrost cen wszelakich czujemy chyba wszyscy, wystarczy skoczyć do warzywniaka. Cud.
  • bialeem 26.08.19, 16:45
    Nope:
    www.press.pl/tresc/57725,justyna-suchecka-po-11-latach-odchodzi-z----gazety-wyborczej---
    --
  • bywalec.hoteli 27.08.19, 10:20
    Z GW do TVN? No to po tej samej propagandowej linii smile

--
    Lato smile
  • triss_merigold6 26.08.19, 16:56
    Żeby kobiecinie nie płacili? Wolne żarty.
  • bywalec.hoteli 27.08.19, 10:21

> Żeby kobiecinie nie płacili? Wolne żarty.

Co masz na myśli? Które redakcje nie płacą kobietom?

--
    Lato smile
  • ortolann 27.08.19, 12:19
    Mówić można dużo i różnie. Można relacjonować mnóstwo wypadków drogowych i powstanie powszechne wrażenie, że żyjemy w kraju niebezpiecznych dróg (co, swoją drogą, od prawdy dalekie nie jest). Możemy codziennie zdawać relacje z badań technologicznych, naukowych itp, a powstanie powszechne wrażenie, że jesteśmy liderem rozwoju. Można też mówić, że jesteśmy cudem gospodarczym, przypominać o najmniejszych nawet sukcesach sportowców i powstanie wrażenie wielkiej Polski. To wszystko można zrobić i powstanie wrażenie.
    Jednak wrażenie to nie stan faktyczny. Możemy uwierzyć we wszystko, nawet w to, że pieniądze będą rosły na drzewach, czy tam na krzakach, żeby nikomu szans nie odbierać. Ale co w sytuacji, kiedy nie urosną?
    Nie wystarczy, niestety, powiedzieć ludziom, że jest im dobrze. W naszej sytuacji lepiej jest tylko pewnej części społeczeństwa. A inna część, niestety, musi na to lepiej zarobić. I tu już nikt nie widzi tego cudu, ale widzi za to: wyższe ceny i wyższe podatki. To jest taki sam cud, jak 11 miesięcy nadwyżki budżetowej i niedobór na koniec.
    Brednie i tyle.

--
    http://s17.rimg.info/5aa663295cabae0e0baed1538c766a3b.gif

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka