Dodaj do ulubionych

30 rocznica powstania rządu Mazowieckiego

25.08.19, 11:31
A w zasadzie powierzenia Mazowieckiemu tworzenia rządu, ale nie zmieściło się w tytule. Była wczoraj. Pamiętacie ten dzień?

Ja pamiętam, byłam z rodzicami i ich znajomymi na wakacjach w Tatrach i na starym radio starałam się złowić coś z muzyki klasycznej na II programie Radia Polskiego, bo akurat miałam obsesję. I zamiast tego wjechałam chyba w jedynkę i usłyszałam, że Kiszczak zrezygnował, a tworzenie rządu powierzono Mazowieckiemu. Poszłam do tzw. świetlicy (wynajmowana od gazdów dodatkowa sypialnia, gdzie nikt nie spał, tylko robiło się posiłki i grało w karty) i rzuciłam informację i pamiętam, że zaskoczył mnie poziom reakcji - najpierw zostałam szczegółowo przepytana, a następnie radio zostało mi odebrane, wszyscy je obsiedli i zaczęli łowić jakieś wiadomości.

Zatęskniło mi się za tamtymi czasami.
--
The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
Edytor zaawansowany
 • joannab-o 25.08.19, 11:43
  Wspaniałe czasy. Sprawny rząd działający w poczuciu historycznej misji dla wspólnego dobra bez afer i lodów.
  Nie wybaczę Wałęsie zniszczenia tego dobra w ciągu paru miesięcy, gdyby Mazowiecki porządził te dwa lata chociaż, bylibyśmy teraz w innym kraju.
 • 1elka26 25.08.19, 12:12
  Owszem, rząd Mazowieckiego ma w dorobku sporo niekwestionowanych osiągnięć, zwłaszcza w sferze gospodarczej. Ale czy nie było afer? Największą jest niestety słynna "gruba kreska" i rozciągnięcie swoistego parasola ochronnego nad towarzyszami którzy wraz z upływem czasu zostali "ludźmi honoru".
  Swoistym chichotem historii jest zamieszczenie w GW apelu dawnych współpracowników premiera Mazowieckiego ilustrowanego zdjęciem na którym można znaleźć słynnego TW Ketmana czyli jednego z byłych dziennikarzy współpracujących z GW. Zdjęcia co prawda już nie ma - ale sam fakt jego zamieszczenia jest symboliczny.
  Nie wolno zapominać o tym, kto był wtedy w rządzie i jaki silny był wplyw agentury SB w szeregach lewicy solidarnościowej

  "Cały peerelowski, sowiecki, esbecki i agenturalny bagaż „dościowcom” nie przeszkadzał, bo przecież demokracja wtedy kwitła. A dopiero „od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość dzieją się w Polsce rzeczy budzące głęboki niepokój” - trafnie stwierdza S. Janecki w swoim rocznicowym komentarzu.

  Taka jest prawda o tym wspanialym rządzie. Chociaż i tak był to mimo wszystko o niebo lepszy rzad niż to, co spoleczenstwu ma do zaproponowania ugrupowanie które uważa się za spadkobierców tamtej ekipy

  "Klaudia Jachira nową Jandą PO. Potwierdza to ogólną tendencję w liberalno-lewicowej "elicie", gdzie Michnika zastąpił Wojewódzki, Turowicza Lis, Mazowieckiego Schetyna, Geremka Biedroń, Kuronia Owsiak, Tischnera Lemański, Wajdę - Vega a Miłosza i Szymborską Nurowska z Gretkowską."
  twitter.com/R_A_Ziemkiewicz/status/1163483429171859456
 • nangaparbat3 25.08.19, 12:27
  Proszę najpierw sprawdzać, potem pisać:

  "Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią . Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania" - mówi w exposé Mazowiecki.  --
  "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
 • 1elka26 25.08.19, 12:41
  Wiem doskonale co piszę. Słyszałam przemówienie Mazowieckiego i doskonale wiem o czym mowił. Piszę o tym jaki był praktyczny efekt działalności tego rządu. Zwłaszcza jeżeli chodzi o to komu pozostawioną samodzielną i w praktyce nie kontrolowaną władzę nad wojskiem, esbecją, milicją, agenturą i ogromną, wszechobejmującą siecią ich wpływów, także w biznesie, bankach, mediach, nauce i kulturze. Nazwisk chyba wymieniać nie muszę? - tylko kilka dla przypomnienia towarzysze generałowie Wojciech Jaruzelski (od 19 lipca 1989 r. prezydent PRL, a potem RP), Czesław Kiszczak (szef MSW), Florian Siwicki (szef MON). A poza nimi równie zasłużeni i zaufani gen. Henryk Dankowski i płk Jerzy Karpacz (szefowie Służby Bezpieczeństwa; ten ostatni do 11 maja 1990 r.), generałowie Władysław Pożoga i Zdzisław Sarewicz (szefowie wywiadu i kontrwywiadu esbecji), gen. Edmund Buła (szef Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli bezpieki w armii).
  I za ich działalność, czyli m. in. niszczenie akt połączonych z swoiście pojmowana akcją "prywatyzowania" akt, odpowiada rząd Mazowieckiego. Do dzisiaj skutki tego braku kontroli są odczuwane.
  Tylko, że o tym nie chcemy pamiętać.
 • riki_i 25.08.19, 12:19
  joannab-o napisała:

  > Wspaniałe czasy. Sprawny rząd działający w poczuciu historycznej misji dla wspó
  > lnego dobra bez afer i lodów.

  O Yes! ☺ Wspaniale palił ubeckie akta!

  > Nie wybaczę Wałęsie zniszczenia tego dobra w ciągu paru miesięcy, gdyby Mazowie
  > cki porządził te dwa lata chociaż, bylibyśmy teraz w innym kraju.

  Monopartia "Solidarność", a w niej Puś, Luś i Lusiowa. Też się rozmarzylem... 😂
 • bywszy 25.08.19, 20:31
  joannab-o napisała:
  > ...
  > Nie wybaczę Wałęsie zniszczenia tego dobra w ciągu paru miesięcy, gdyby Mazowie
  > cki porządził te dwa lata chociaż, bylibyśmy teraz w innym kraju.

  Fundamentalnym błędem był start Mazowieckiego w wyborach prezydenckich.
  Klimat w kraju był taki, że Lechu musiał zostać prezydentem, trzeba było próbować się z nim dogadać, a obóz rządowy powinien był go poprzeć i nie wystawiać swojego kandydata.
  Nie byłoby też kompromitacji w postaci przegranej z Tymińskim, tym samym mandat Mazowieckiego do rządzenia nie zostałby zakwestionowany.

  Wałęsa był bojowo nastawiony, ale próba dojścia z nim do ładu mogła się udać. Rząd Bieleckiego powołany przez niego po dymisji Mazowieckiego praktycznie nie różnił się programowo.

  Czy bylibyśmy w innym kraju - niekoniecznie.
 • nangaparbat3 25.08.19, 11:54
  Tego dnia nie pamiętam, pamiętam przemówienie, kiedy pan Mazowiecki chcąc powiedzieć "nasza ekonomia" powiedział "nasza agonia".
  To był zupełnie niezwykły rząd - ludzie, którzy prędzej się siebie spodziewali w więzieniu.
  W pewnym momencie miałam taki sen: pan Mazowiecki i ja byliśmy małżeństwem i mieliśmy dziecko, a była nim Polska. Taki był poziom emocjonalno-patriotycznego zaangażowania, dość powszechnego, mnie się tylko zmetaforyzowało ładnie.
  Piekne czasy, bylismy okropnie biedni, ale pełni nadziei i przez chwilę z poczuciem wspólnoty.

  --
  "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
 • riki_i 25.08.19, 12:31
  Osiągnięciem tego rządu jest terapia szokowa w gospodarce. Długofalowo przyniosła pozytywne efekty, ale wówczas, gdy ludzie tracili masowo pracę, oszczędności w dewizach się dewaluowały, a elitą na ulicach Warszawy byli panowie w dresikach za kółkiem zajumanych w DE merców, większości narodu nie było do śmiechu. Najdelikatniej mówiąc.
 • triss_merigold6 25.08.19, 13:08
  Ten rząd popiwkiem zepchnął w nędzę budżetówkę i pogrzebal wielkoprzemyslowa klasę robotniczą (czego akurat mi zupełnie nie szkoda, bo wreszcie zaczęło być w cenie wykształcenie zamiast półanalfabetow po rolniczych zawodówkach przyuczonych do taśmy).
 • triss_merigold6 25.08.19, 13:14
  Ale za to nastał kapitalizm, w Warszawie lata 90-te były czadowe imprezowo, muzycznie, towarzysko, no i łatwo było ot tak zarobić.
 • andaba 25.08.19, 21:02
  A jeszcze łatwiej ot tak przegrać życie.
  Mnie lata 90-te kojarzą się z potworną biedą, niedożywionymi dziećmi, masowo trafiającymi do szpitala z anemią, wyrobnicami tracącymi przytomność w małych zakładach pracy, którym trzeba było przetaczać krew, tak nędzne miały wyniki, koleżankami, które wypisywały się z obiadów, żeby kupić środki higieniczne, koszmarnym strachem wokół przed utratą pracy. Na wsiach było trochę lepiej (nie licząc PGR-ów), małe miasteczka przeżywały koszmar.
  Miałam do czynienia z młodzieżą chcącą się uczyć - tyle że to nie było proste. Teraz jest cudownie - zasiłki, stypendia, internaty za darmo - wtedy nie było nic. Łatwo się chwalić wykształceniem, jak się jest z Warszawy...
 • alaveda 25.08.19, 21:17
  Było ciężko, ale nie taki Bangladesz jak opisujesz.
 • gulcia77 26.08.19, 05:35
  I Triss i Andaba mają rację. To jest po prostu opis tego samego zjawiska z dwóch, diametralnie różnych, perspektyw. Jak w soczewce to było widać u mnie, na Górnym Śląsku. Dosłownie jeden most, czy jedna ulica, mogą być granicą między slumsami, a względnym dobrobytem. Zależało to od tego, czyj zakład pracy się utrzymał.

  --
  "Emancipate yourselves from mental slavery
  None but ourselves can free our minds"
 • nickbezznaczenia 25.08.19, 20:50
  Tak, pamiętam. Miało być pięknie.
  A za rok pojawiła się religia w szkole.
 • triss_merigold6 25.08.19, 20:55
  Ojoj, jaki rozmodlony był ten rząd dawnych opozycjonistów.
 • alaveda 25.08.19, 21:18
  Dużo myślisz o Bogu i religii?

  nickbezznaczenia napisał(a):

  > Tak, pamiętam. Miało być pięknie.
  > A za rok pojawiła się religia w szkole.
 • nickbezznaczenia 25.08.19, 21:23
  O bogach wcale, a o religii dużo, ponieważ nie mam wyjścia w Polsce.
 • alaveda 26.08.19, 08:29
  Bardzo jesteś prześladowany?
 • volta2 25.08.19, 21:29
  O 20 wieczorem do mojego teścia przyjechał kierowca od Mazowieckiego i zaprosił do kaeremu chyba, teść pojechał i wrócił rodzinę zapytać co sądzą o wzięciu ministerstwa. Rodzina była na tak ale teść pozostał w cieniu jako doradca, nie zdecydował się. Bal się ataków prasy, całej otoczki medialnej i grzebania w życiorysie. Takie mamy w domu wspomnienia z tego okresu. Do namysłu miał 24 godziny.
 • asia_i_p 26.08.19, 07:40
  Ale popatrz, jakie było podejście - wysyłało się posły pytać o wzięcie ministerstwa kogoś, kto się znał, a on nie zastanawiał się, ile na tym można zarobić, tylko co z tego powodu grozi. Do polityki się nie szło po wygodne życie.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • volta2 26.08.19, 08:09
  No nie, aż tak się raczej nie znał i pewnie dlatego też odmówił. A w polityce to raczej Nie był nołnejmem, choć mazowieckiego nie znał osobiście

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka