Dodaj do ulubionych

MEN nie zgodził się na IB w Olsztynie

26.08.19, 11:20
I LO w Olsztynie w czerwcu otrzymało certyfikat i oficjalnie zostało przyjęte do grona IB World Schools. Uczniowie, którzy w tym i przyszłym roku mogliby się uczyć w klasie z maturą międzynarodową niestety muszą na cito znaleźć sobie inny profil bo ministerstwo nie zgodziło się, aby osoby przyjęte do szkoły do pierwszej klasy w zeszłym roku ( czyli tzw preIB, która realizuje przede wszystkim program polskiego liceum) w tym roku uczyły się w klasie IB. olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25114085,ministerstwo-wstrzymuje-miedzynarodowa-mature-w-olsztynie.html#S.main_topic-K.P-B.1-L.3.zw:undefined

Brak mi słów.

Edytor zaawansowany
 • iwoniaw 26.08.19, 12:00
  A właściwie jak to uzasadniają?


  --
  'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
  'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
 • paniusiapobuleczki 26.08.19, 12:30
  Że obecni uczniowie powinni byli zacząć jako IB w zeszłym roku. Jest to bzdura, bo klasy pre IB zawsze idą polskim programem. Szkoła ma nadzieję, uczniowie, którzy teraz rozpoczną pierwszą klasę będą mogli spokojnie zdawać już mat. międzynarodową. Smrodu narobił w Olsztynie oczywiście radny PIS, czy MEN wziął to pod uwagę - nie wiadomo.
 • forumologin 26.08.19, 12:41
  wow, cytaty z artykulu: "Nie widzi on potrzeby tworzenia takich oddziałów dla "kilkudziesięciu wybrańców""
  "Inicjatywa godna rozważenia, ale w pierwszej kolejności to zaspokojenie potrzeb i stworzenie równych szans kształcenia dla wszystkich"
  cytaty wiceprzewodniczącego rady miasta Jarosława Babalskiego z PiS.
  rownac trzeba w dol, brawo pis. szkoda tych dzieciakow ktore pozdawaly ze swietnymi wynikami mature(tudziez laureatow) a teraz beda musialy kiblowac na jakims innym profilu
 • smoczy_plomien 26.08.19, 14:15
  A to dopiero zauważyłaś, że PiSowi nie zależy na wykształconym społeczeństwie?

  Ja się zastanawiam, co na to wszystko społeczeństwo. PiS nie zachęca do nauki, mówi, że przecież potrzebujemy świetnych hydraulików i budowlańców, po co dzieciom w głowie mącić i do LO wysyłać. Gospodarkę oprzemy na kolejnym centrum logistycznym Amazon i innej robocie fizycznej. A gdyby tak opozycja zaproponowała szkółki informatyczne w każdym powiecie? Ciekawe, czy społeczeństwo by to podchwyciło.
 • forumologin 26.08.19, 15:31
  masz racje, brak IB to pikus w porownaniu z ogolnym bagnem edukacyjnym do ktorego prowadzi PIs.
  co do szkolek informatycznych to spoleczenstwo podchwyci a PiS wprowadzi szkolki religijne albo uprawy ziemniaka w ramach wyrownywania szans
 • paniusiapobuleczki 26.08.19, 17:54
  Jasne brak IB to pikuś w porównaniu, bo to nauczanie dość niszowe, a jednak dające wiele korzyści wszystkim, którym ten system podpasuje. Znam kilka nauczycielek i wiem, że ten system jest bardzo rozwijający.
 • iwoniaw 26.08.19, 12:48
  Jakie to żenująco przykre... Równanie w dół, utrącić wszystko, co ma potencjał i, nie daj Panie, jeszcze by ktoś mógł się wykazać, że jest lepszy w czymkolwiek... MEN powinno zmienić nazwę na Ministerstwo Homogenizacji uncertain


  --
  "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
 • woman_in_love 26.08.19, 12:52
  było hue hue
 • tanebo6.0 26.08.19, 13:37
  olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,24108802,dyrektor-jedynki-wezwana-do-kuratora-za-teczowe-flagi htmlwww.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/6768-egalitarna-czy-elitarna-jaka-powinna-byc-publiczna-lo-i-w-olsztynie-najnowsze-slajd-kafelek.html
 • pole_koniczyny 26.08.19, 20:30
  Argumentacja ministerstwa jest nieprawdziwa. Program IB diploma trwa dwa lata, w starym systemie obejmował drugą i trzecią klasę liceum. Pierwsza klasa liceum to była albo zwykła klasa idąca normalnym polskim trybem (tak było w gdyńskiej trójce) albo klasa pre-IB z autorskim programem nauczania układanym przez samą szkołę (taki system obowiązywał np w warszawskim Koperniku). Nie ma żadnego obowiązku bycia od pierwszej klasy w klasie IB ponieważ coś takiego nie istnieje.
 • paniusiapobuleczki 26.08.19, 21:04
  No właśnie coś takiego próbowałam napisać. ☺️Dlatego poraził mnie absurd tej odmowy. Czytałam też komentarze pod pismami które zamieścił tanebo. Kompletne niezrozumienie idei i ta bezsensowna koncentracja na studiach w Stanach, których Polacy że względu na koszty i odległość aż tak często nie wybierają.
 • pole_koniczyny 26.08.19, 21:31
  Dokładnie. Prawdę mówiąc nie wiem jak to wygląda od strony prawnej - czy szkoła mogłaby tak czy inaczej przygotować uczniów do matury międzynarodowej i przeprowadzić ten egzamin? Polski MEN nie może przecież tego zablokować - szkoła ma akredytację IBO. Podejrzewam też, że gdyby szkoła chciała się odwołać od tej decyzji do UE to zapewne miałaby spore szanse taki proces wygrać, choć oczywiście rozumiem dlaczego nikt tego nie zrobi.

  Komentarze pod artykułem zalinkowanym przez tanebo rzeczywiście są kompletnie chybione. IB to jest w Polsce dalej nisza, podobnie studia za granicą (pełne, a nie roczna wymiana) i niewiele osób ma o tym większe pojęcie, co oczywiście nie przeszkadza w snuciu teorii. Tak, IB nie jest idealnym wyborem dla ludzi, którzy chcą studiować w Stanach bo SAT-y i tak zdać trzeba (jak słusznie zauważyłaś - i tak niewielu Polaków je wybiera). IB nie jest też idealnym wyborem dla ludzi uzdolnionych w jednej dziedzinie, bo zakłada zdanie egzaminów z kilku grup przedmiotowych - dla genialnych matematyków są inne ścieżki edukacji, a programowi IB nie odbiera to sensu.

  Rozmowa o egalitarności na poziomie liceum jest w ogóle śmieszna. Egalitarne jest zapewnienie zdolnej młodzieży dobrej edukacji, logiczne jest więc żeby istniały publiczne (a nie tylko prywatne) szkoły średnie oferujące selektywne programy. Na wyrównywanie szans rozumiane jako mieszanie uczniów wybitnych i problematycznych jest na tym etapie edukacji stanowczo za późno.
 • iwoniaw 26.08.19, 21:36
  Prawdę mówiąc nie wiem jak to wygląda od strony prawnej - czy szkoła
  > mogłaby tak czy inaczej przygotować uczniów do matury międzynarodowej i przepr
  > owadzić ten egzamin?


  Żeby prowadzić nauczanie w tym trybie zgodnie z ustawą, szkoła musi mieć zgodę ministerstwa.

  Rozmowa o egalitarności na poziomie liceum jest w ogóle śmieszna. Egalitarne je
  > st zapewnienie zdolnej młodzieży dobrej edukacji, logiczne jest więc żeby istni
  > ały publiczne (a nie tylko prywatne) szkoły średnie oferujące selektywne progra
  > my. Na wyrównywanie szans rozumiane jako mieszanie uczniów wybitnych i problema
  > tycznych jest na tym etapie edukacji stanowczo za późno.


  Amen.


  --
  Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
  Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
 • morekac 26.08.19, 21:04
  Po co suwerenowi jakiś durny program IB? Jeszcze za bardzo zmądrzeje, zacznie myśleć i będą problemy.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka