Dodaj do ulubionych

Cukinia- klęska urodzaju.

29.08.19, 10:28
Urosły mi mega krzaki w kompostowniku. I mam klęskę urodzaju z tymi cukiniami. Jakies sprawdzone przepisy. Leczo zrobiłam. Wczoraj placki z cukini, marchwi i selera z sosem tzatzyki były...co dalej. Zerwane 3 duze jak udo. Kolejne 4 sobnie rosną. Masa małych....
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 10:36
      Moje dzieci są w stanie jeść dowolnie często tę zapiekankę makaronową i wręcz czekają na sezon cukinii:
      kuchnialidla.pl/pachnaca-prowansja-zapiekanka-z-makaronem-cukinia-i-kielbasa-krakowska?gclid=EAIaIQobChMIzajZjtan5AIVAqaaCh1KUghVEAAYASAAEgJpf_D_BwE

--
      Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
      Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
      • 3-mamuska Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 10:43
        Uwielbiamy smażona jak kotlety w bułce tartej.
        Obierasz kroisz na plastry około 1 cm pieprz sol ,jajko i bułka, smażysz na złoto znowu stron.
        Smak dzieciństwa 2 spokojnie szły na 4 osoby.
        Jedliśmy bez dodatków.

--
        -----------------
        Życie ma ty­le ko­lorów, ile pot­ra­fisz w nim dostrzec.
    • z_lasu Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 10:41
      Makaron z cukinią:

Cebulkę zeszklić na oleju, na to cukinia pokrojona w kostkę ze skórką (czyli raczej nieco szczuplejsza niż udo), przyprawy (sól, pieprz, koniecznie bazylia!, reszta wg uznania), można zagęścić mąką jak wyjdzie za rzadkie, na koniec pokrojona w kostkę mozzarella.
    • daniela34 Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 10:45
      Cukinia faszerowana- to na obiad (mięso mielone, jakiś ser)-przepisów w sieci jest mnóstwo. Natomiast na zimę możesz zrobić dżem z cukinii z cytryną - jest bardzo smaczny.
      jeden z przepisów jest tu
      ewawachowicz.pl/przepisy,,658.html
    • iwles Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 10:59

uwielbiam jajecznicę na cukinii.
      Cukinia w kostkę - podsmażyć na patelni, potem dodać jajka, jak do jajecznicy, przyprawić solą i ziołami prowansalskimi.

A jak kiedyś też miałam taką samą "klęskę", to robiłam leczo w słoiki (same warzywa, bez kiełbasy/boczku, czy co tam kto dodaje).

• morekac Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 11:30
      Pokrój, zblanszuj i zamróź. Będziesz miała do leczo i zapiekanek na później.

--
      -------------------------------------------------------------
      "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • tilijka123 Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 11:37
      Gofry z cukinii są całkiem fajne. Jest mnóstwo przepisów w necie. Testowałam bezglutenowy z maka kokosową. Bardzo smaczne ale trochę gumowate (mąka kokosowa daje taki efekt). Zamierzam wypróbowac z innymi rodzajami mąki.
    • aerra Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 11:42
      Zrywaj mniejsze. Te już urośnięte, trudno, ale małe są lepsze w smaku i mniej z nimi roboty (jesz ze skórką, gniazd nasiennych wydłubywać nie trzeba).
      Jedyną przewagę jaką mają większe i twardsze to to, że są lepsze do faszerowania, ale ile można wink

--
      super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
      <*>
    • solejrolia Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 12:17
      Zrywaj mniejsze!

Też miałam kiedyś taki urodzaj, co drugi dzień był obiad z cukinią, zebrałam kilka przepisów, i szłam po kolei, jak mi się lista skończyła, to szłam od początku listy big_grin
      To były czasy! big_grin
      Aż się mojemu mężowi przejadłowink

Na przykład:

Makaron ze smażonymi warzywami: cebula, cukinia, papryka, warzywa kroisz w grube kostki, smażysz na półtwardo, mieszasz z grubym makaronem na patelni, chwilunię podsmażasz, posypujesz obficie oregano- danie błyskawiczne, i ja je uwielbiam. Na obiad, na wczesną kolację, a przede wszystkim do pudełka do pracy, takie uniwersalne danie.
      Oczywiscie mozesz tez dodać kurczaka w kostkę, czy indyka. Zamaist cebuli dać pora. Mozesz też dodać pomidora. Kombinować z proporcjami (dużo cukinii a papryka/ pomidor tylko jako wzbogacenie kolorystyczne, albo na odwrót, dużo papryki, a cukinia jako dodatek). itd itd itd wink

Makaron z cukinią i porem, smażysz warzywa , doprawiasz śmiatanką i odrobiną koncentratu pomidorowego. Ma powstać soro sosu. Jako dodatek możesz dorzucić kilka (naście) pomidorków koktajlowych na pół .
      Mieszasz z grubym makaronem typu wstążki, czy rurki.

Możesz zetrzeć na tarce cukinię i marchewkę, podsmażyć, dodać ryż z dnia poprzedniego, podsmażyć, dodać 3 jajka, porządnie wymieszać i podsmażasz.
      Doprawić: czosnek , tarty imbir, łyżka sosu sojowego, łycha cytryny. posypać nasionami sezamu.

Tarta z cukinią i serem feta. - to już jest klasyk. ( Każdą letnią imprezę swego czasu obskakiwałam tą tartą wink )

Placki z cukinii
      Zupa krem z cukinii
      ....

Cukinia jest tak uniwersalna, można ją mieszać ze wszystkim, bo komponuje się ze wszystkim wink

--
      Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...
      • solejrolia Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 12:18
        Nadziewane cukinie mięsem mielonym, albo warzywami - też klasyk!

--
        Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...
    • swinka-morska Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 12:29
      W przypadku takich "dziko" rosnących cukinii trzeba uważać czy nie skrzyżowały się z okolicznymi roślinami, zwłaszcza z dyniami ozdobnymi. Gorzki smak to sygnał, że warzywo trzeba wyrzucić.
      swiatrolnika.info/informacje/6060-uwaga-cukinia-z-wlasnej-uprawy-moze-byc-trujaca-przeczytaj-jesli-uprawiasz-dyniowate
    • shmu Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 15:48
      Pizza - zamiast ciasta - plasterki cukinii, na to sos pomidorowy, mozarella, pomidory, szynka. Co zreszta chcesz.
      Placuszki z tartej cukinii - jak ziemniaczane, tylko lepiej odcisnac sok.
      Zupa krem z cukinii - ziemniaczek, marchewka, bulion i zmiksowac.
      Buleczki drozdzowe z cukinia - taki zawijaniec z farszem z cukinii, czosnku i suszonych pomidorow.
    • fragile_f Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 18:24
      Można też zrobić słodkości, np. ciasto:

www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/cukinia/ciasto_czekoladowe_z_cukinia/przepis.html

Albo chlebek:

www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/cukinia/chlebek_drozdzowy_z_cukinia/przepis.html
      --
      Fragile
    • lalkaika Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 18:35
      pokroic na julien,cieniutkie paseczki ,czosnek tudiez.Do michy,swieza mieta/koniecznie i duzo/,oliva z oliwek,sol,ocet.Macerowac cala noc w lodowce i do sloiczkow,odwrocic .Dwa tygodnie w lodowce wytrzymuje ,jak na zime pasteryzowac.
    • mamolka1 Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 19:34
      Coś takiego robię - po sezonie idzie jak woda. Idzie z wszystkim. I do kiełbasek i do pizzy i do chleba. Czasem dodaję do leczą czy sosu do spaghetti
      www.kwestiasmaku.com/przepis/ketchup-z-cukinii
      --
      www.siepomaga.pl/serce-julka/
      • sza.aliczek Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 20:29
        Ukrainka sprzedała mi przepis:

średnią cukinię/kabaczek (ilość dowolna) pokroić w plastry (ze skórką). Plastry oprószyć vegetą i lekko posypać mąką - niech chwilę postoją (nie długo, bo wodę puszczą). Na patelni rozgrzać oliwę i lekko obsmażyć plasterki cukinii. W teflonowym rondlu ( żeby nie przypaliło się), na niewielkiej ilości masła zeszklić cebulę (1-2 spore). Na takie szkliste piórka wyłożyć obsmażone cukinie - puszczą nieco wody, wiec nic nie dodawać i zbyt zamaszyście nie mieszać. Dusić. Można dodatkowo osolić i koniecznie opieprzyć. Jak wszystko zmięknie - dodać trochę kwaśnej śmietany i bardzo dużo natki pietruszki (wyrazistsza niż koper). Pasuje do wszystkiego, nawet z chlebem.
    • kora.bez.loginu Re: Cukinia- klęska urodzaju. 29.08.19, 21:34
      Robię wstążki z cukinii - zwłaszcza z takich większych kroję obieraczką wąskie cienkie paski - jak makaron wstążki. Wrzucam na oliwę ze świeżą bazylią, solą pieprzem, czasem sypnę papryki, jak trochę zmięknie dodaję pomidory, wyciskam czosnek i letni obiad gotowy.
      Już się cieszę na inne przepisy z wątku 🙂

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka