Dodaj do ulubionych

a wasze TOP TEN ksiazek fantasy ?

29.08.19, 14:27
po przeczytaniu calej serii Camili Lackberg musze jakos odetchnac od kryminalow, a juz na pewno od Lackberg suspicious

I tak sobie pomyslalam, ze zapytam ematki o ich ulubione ksiazki fantastyczne smile
Edytor zaawansowany
  • alicia033 29.08.19, 14:34
    Ex aequo Ursula le Guin i Terry Prattchet. Właściwie wszystko, co napisali.

--
    volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
    "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
    czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
  • aerra 30.08.19, 01:12
    Bogowie, nadal nie mogę zmęczyć "Wracać wciąż do domu" le Guin, już od pół roku. Męczę się i męczę, czytam po kawałeczku. A wszystko inne połykałam.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • beataj1 29.08.19, 14:42
    Diuna Herberta
    Pratchett oczywiście
    Ostatnio z dużą przyjemnością czytają mi się książki Anne Bishop. Szczególnie podobała mi się seria Inni.

--
    Ludzkość wyznaje ponad 5000 rożnych bóstw. Ale nie martw się - TWÓJ BÓG to ten jedyny właściwy...
  • beataj1 29.08.19, 14:43
    A i jeszcze Księga czarownic Harkness - bardzo fajna.

--
    Ludzie mówią, że ich ciało to świątynia. Moje to dmuchany zamek do skakania.
  • dvdva 07.09.19, 12:37
    Wlasnie skonczylam, duze rozczarowanie, poczatek w porzadku, potem niestety Twilight jak sie patrzy
  • dvdva 29.08.19, 14:44
    Mgly Avalonu M Z Bradley
    Diuna oczywiscie, ale tylko do Dzieci Diuny, reszta coraz gorsza (s-f)
    Robin Hobb, praktycznie wszystko, moze bez trylogii Soldier Son
  • profes79 29.08.19, 14:54
    Mgły Avalonu genialne. Generalnie pozycji miałbym więcej niż wypisałem, bo dochodzi jeszcze np. cykl Heroldów autorstwa Mercedes Lackey...

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • beataj1 29.08.19, 15:27
    Mgły Avalonu fakt. Zapomniałam o tym. Tam była cała seria tych książek. Bardzo fajne.

--
    Szkoda, że nazwiska zasłonięte.
    Uważam, że dane kretynów, podobnie jak pedofilów, należy ujawniać, dla dobra ogółu. by cauliflowerpl
  • dvdva 29.08.19, 22:37
    I cykl o wiedzmie O Gromyko
  • bialeem 29.08.19, 22:53
    O tak. Olga jest dobra.

--
    "weź takie rady, zwiń ciasno i rozważ znaczenie słowa "czopek""
  • triismegistos 29.08.19, 15:33
    Diuna to s-f chyba?

--
    Jeśli siedzisz gdzieś na ławeczce, a nagle jakiś nieznajomy siada obok ciebie, po prostu spójrz na niego i spytaj:
    - Przyniosłeś pieniądze?
  • asia_i_p 29.08.19, 18:30
    Ja bym jednak sklasyfikowała jako fantasy, ze względu na całkowicie spójny stworzony świat i na to, że aspekty polityczne i ekologiczne tego świata mają większe znaczenie, niż aspekty technologiczne. Ale to jest płynna granica.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • jak_matrioszka 29.08.19, 14:47
    Ja bym sie pod każdym kto wymieni Pratchetta mogła podpisać.
  • profes79 29.08.19, 14:52
    Top ten fantasy? Kolejność dowolna

Władca Pierścieni wraz z przyległościami (Hobbit, Silmarillion) [Tolkien]
    cykl inkwizytorski [Piekara]
    cykl Świata Dysku [Pratchett] - niemniej jednak tu jest nierówno; osobiście najmniej cenię sobie część cyklu poświęconą Wiedźmom a najbardziej część cyklu poświęconą Straży i von Lipwigowi (bo dosyć mocno się one zazębiają)
    Szafirowa Róża+Tamuli [Eddings]
    Belgariada+Malloreon [Eddings] Do tego sporo pozycji szerzej opisujących historię, o której w książkach tylko się napomyka.
    cykl Zwiadowców [Flanagan]
    trylogia Zima Świata [Scott Rohan]
    Malazańska Księg a Poległych [Ericsson]
    Saga Wiedźmińska z przyległościami [Sapkowski]
    Narrenturm [Sapkowski] - nie wiem w sumie czy można to zaklasyfikować jako fantasy.

Jako bonus dodam cykl Xanth [Piers] - z tym, że czytałem go w świetnym tłumaczeniu a obecnie wiem, że ukazało się wznowienie ale już robione przez innego tłumacza i nie mam pojęcia, czy zachowało klimat.

Co mi nie podeszło:
    Diuna (poza pierwszym, najbardziej klasycznym tomem)
    cykl Achaja (Ziemiańskiego) - nawiązania do realnej historii w podstawowej trylogii sa tak widoczne, że aż zęby bolą)
    cykl Hyperion (Simmons)

--
  • dvdva 29.08.19, 15:02
    O tak, Achaja, jakie to grafomanstwo, akcja kupy sie nie trzyma, a pan autor chyba golizna opetany.
    Ksiega Poleglych- mialam jedno podejscie, nieudane smile
    Sapkowski tak ale bez Sezonu Burz
  • tairo 29.08.19, 17:17
    Daj drugą szansę Malazańskiej, pierwszy tom jest ciężki przy pierwszym czytaniu, bo dużo się dzieje, a autor niespecjalnie wyjaśnia co, jak i dlaczego. Przy drugim czytaniu jest znacznie lepiej, a i dalsze tomy też łatwiej wchodzą.
  • memphis90 29.08.19, 18:55
    Ja też poleglam przy Malazanskiej... A obracalam się wówczas w kręgu wyznawców tej serii.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • dvdva 29.08.19, 22:35
    Jak czytalam to zastanawialam sie czy przypadkiem nie ominelam tomu numer 1...
  • tairo 30.08.19, 02:35
    Tak, też miałam takie wrażenie smile
    Autor trochę za dużo usiłował upchnąć w jednej książce i widać, że nie miał jeszcze praktyki w dawkowaniu informacji, co jest kłopotliwe, bo wyobraźni mu nie brakuje.
    Przez pierwszy tom warto przebrnąć, nawet robiąc sobie notatki na boku, a potem przeczytać go jeszcze raz, wtedy różne kawałki, które na początku się nie składały, zaczynają do siebie pasować. No i dalej jest łatwiej, nie tylko dlatego, że z grubsza wiemy, jak działa świat, ale i autor się trochę nauczył smile
  • feiticeira 01.09.19, 10:22
    Pierwszy tom czytałam z malazan Wiki pod ręką smile
  • mdro 03.09.19, 16:04
    Tak, to pierwszy i jedyny cykl, w którym wykaz postaci zamieszczony przez autora NAPRAWDĘ mi się przydał wink.

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • vodyanoi 30.08.19, 09:06
    Achaja jest cudowna! Serio! Fantastyczna seria. Ale tylko i wyłącznie w wydaniu Armady big_grin Czasem jak mam doła, to do tego wracam i nigdy mi się nie nudzi
  • quelquechose 03.09.19, 14:36
    ja też uwielbiam - niby wiem, że to nie najwyższe loty, a i tak czytałam kilka razy. big_grin ot, przyznałam sie tongue_out

--
    http://dl10.glitter-graphics.net/pub/496/496480jrt694jsq1.gif
  • aerra 30.08.19, 01:15
    Xanth? To badziew dla młodocianych inceli.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • profes79 03.09.19, 14:54
    Nie wiem skąd ta opinia. Polskie tłumaczenie było świetne a moim marzeniem jest przeczytać kiedyś (ze zrozumieniem) po angielsku. Ilość gier językowych i sposób, w jaki Piers bawi się językiem są niesamowite. Część rzeczy zwyczajnie jest nieprzetłumaczalna a część nawet tłumaczona może nie do końca być zrozumiała (choćby Pomarańczowy Agent, którego mocą magiczną jest niszczenie wokół siebie roślinności czy rzeka "Pocałuj Mnie/Zabij Mnie" która w oryginale oddaje meandry/uregulowanie poprzez nazwę "Kiss Me/Kill Me"...Tego jest taka masa, że naprawdę wymaga świetnej znajomości języka.

--
  • aerra 03.09.19, 15:01
    Musisz bardzo słabo znać język, skoro takie proste gierki słowne są dla ciebie wyrazem niesamowitości autora. Owszem, jest ich sporo, ale żeby to sprawiało, że miałka treść nabrała nagle wyrazu, to nie powiedziałabym.
    Cały cykl jest infantylny, szowinistyczny i mocno na bakier z logiką. A ja mam taką wadę, że lubię jak światy (nawet wymyślone) są spójne.

--
    <*>
  • profes79 03.09.19, 16:15
    Język znam dobrze; dziękuję. Natomiast jeżeli czytałaś Xanth to wiesz, że tego co podałem nawet wierzchołkiem góry lodowej nazwać nie można.

Infantylny? Może. Nie bardziej niż niejedna seria fantasy; o zgodzie z logiką w tym przypadku może jednak nie dyskutujmy smile Nie zamierzam go bronić jak niepodległości natomiast uważam, że tak zdecydowanie negatywna opinia nie jest usprawiedliwiona.

--
  • aerra 03.09.19, 18:21
    Nie wystarczy być "serią fantasy", żeby być dobrą literaturą, więc to żaden argument, że są inne równie złe.
    A Xanth jest zwyczajnie kiepskie. I już pal licho dowcipy i gierki słowne na poziomie podstawówki - przekaz całości oraz konstrukcja serii są dla mnie poniżej akceptowalnego poziomu, a do swojego własnego zdania na ten temat mam chyba prawo? Nie czaję się w bibliotece ani księgarni i nie podkładam nogi każdemu, kto po to sięga tongue_out
    I nie jestem w tej opinii odosobniona, ten cykl od zawsze wzbudzał sporo kontrowersji i to zarówno jeśli chodzi o poziom literacki jak i ocenę treści.

--
    <*>
  • tairo 03.09.19, 19:46
    Mam pytanie: kiedy ostatnio czytałeś Xanth?
    Pamiętasz faktyczną treść, czy tylko wrażenie, że niezmiernie cię bawiły gry językowe, które wydawały ci się TAKIE wyrafinowane, i żarciki o seksie?
    Przeczytaj jeszcze raz, tylko znajdź na papierze, bo ebooki (zwłaszcza pierwszy tom) zostały nieco poprawione.
  • profes79 04.09.19, 09:44
    Czytałem Xanth w poprzednim tłumaczeniu. Widziałem, że jest nowe wydanie ale nie miałem go okazji sprawdzić ani zapytać fanki cyklu, która dostała go w prezencie co o nim sądzi. Ostatni raz czytałem pewnie z 10 lat temu.

--
  • profes79 04.09.19, 09:44
    Natomiast jeśli chodzi o "żarciki z seksu" to tu chyba ze wszystkich wymienionych pozycji prym wiedzie Achaja...

--
  • tairo 04.09.19, 20:32
    Powiedz, gdzie ty w Achai znalazłeś żarciki z seksu...
  • profes79 05.09.19, 07:39
    Cała Achaja jest jednym wielkim seksualnym żartem...To jest książka którą przeczytałem raz i więcej jej do ręki nie wezmę.

--
  • tairo 08.09.19, 15:55
    ...żartem?
  • tairo 04.09.19, 20:31
    Ja piszę o oryginale.
    Wbrew temu, co piszesz, nie jest napisany wyrafinowanym językiem, a poprawki w stosunku do oryginału są na przykład tego typu:
    Oryginał: Grim-faced, looking betrayed, the three girls shook their heads, no. Bink felt sorry for his opposite. How could she avoid being seductive? She was a creature constructed for no other visible purpose than ra—than love.
    Nowy ebook: Looking betrayed, the three girls shook their heads no. Bink felt sorry for the girl across from him. How could she not be seductive? She was made for no other visible reason than love.
  • feiticeira 01.09.19, 10:20
    Hyperion - pierwszy genialny, reszta to badziewie odcinające kupony
  • jehanette 29.08.19, 14:57
    Polecam Brandona Sandersona, zwłaszcza cykl Archiwum Burzowego Światła. Czytałam w wakacje, pochłania mocno.
    Równolegle pomiędzy innymi książkami czytam powoli Ursulę le Guin, sącząc jak dobre wino - obecnie opowiadania z Rybaka znad morza wewnętrznego.
    W ogóle to nie mam top ten, bo ciągle wychodzi coś nowego smile

--
    Error 404
  • maj18-98 29.08.19, 15:12
    Sapkowski i Wiedźmin to mój nr 1,
    bardzo podobała mi się też Gra o tron Martina,
    uwielbiam opowieści Bułyczowa o Wielkim Guslarze!
    jeszcze gdzieś mam pierwsze wydanie serii Xanth i pierwsze kilka tomów lubiłam bardzo,
    i lubię parę młodzieżowych pozycji fantasy: mam sentyment do Riordana, Mulla (Pozaświatowcy) i Delaneya
  • premeda 29.08.19, 15:20
    Archiwum burzowego światła to jak najbardziej, tylko to kobyły przeogromne. Za to "Z mgły zrodzony" z kontynuacją to już nudne. Ze swojej strony to polecam wszystko Anne Bishop. Brent Weeks cykl Powiernik Światła. Patrick Rotfus Kroniki Królobójcy. Cykl o inkwizytorze Piekary to musi podejść, nie jest dla wszystkich. Eddgins Belgariada tutaj mi czegoś brakło, fajnie ale takie powierzchowne. Ziemiański nie, nie i jeszcze raz nie. Malowany człowiek Bretta fajny do połowy. Pratchett mi wybitnie podszedł, jedynie pamiętam lęk gruntu 😁 Ja jeszcze lubię Toma Lloyda siewca burzy i reszta ale to ciężkie, bo mnogość bohaterów i wątków przeraża. Kossakowska jak najbardziej cykl o Freyu. Pewniaki za to jak Gra o tron czy cykl o o spowedniczce Goodkinda mi nie leżą.
  • triismegistos 29.08.19, 15:34
    Bardzo lubię ABŚ i z wielką niecierpliwością czekam na kolejną ksiażkę z cyklu. Podoba mi się mechanika tego świata.

--
    Jeśli siedzisz gdzieś na ławeczce, a nagle jakiś nieznajomy siada obok ciebie, po prostu spójrz na niego i spytaj:
    - Przyniosłeś pieniądze?
  • monique_alt 29.08.19, 15:23
    od lat wracam do:
    Sapkowski - saga o wiedźminie
    Tolkien -Władca Pierścieni i Simarilion, Hobbit mniej
    Ursula K Le Guin - cykl Ziemiomorze

ostatnia fascynacja - Pan Lodowego Ogrodu Jarosław Grzędowicz - bardzo polecam

kiedyś czytałam też Assimova dużo i mi się podobało ale teraz nie pamiętam już tytułów, na pewno była seria o Fundacji i o robotach, dobrze się czytało

• curry1 29.08.19, 15:32
    I jeszcze koniecznie Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Bardzo koniecznie.
  • m.y.q.2 29.08.19, 15:42
    Tak jak ktoś już napisał, Pratchett
    Świat Dysku (też Straż
    i von Lipwig), właściwie wszystko le Guin, oczywiście Bułyczow i Wielki Guslar i Strugaccy.

--
    Ci, co mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie,
    St. Jerzy Lec
  • cosinuss 29.08.19, 15:37
    Sapkowski w sumie wszystko
    Tolkien w sumie też wszystko
    Piekara Cykl Inkwizytorski, tu polecam czytać w chronologii akcji a nie pisania, bo styl autora bardzo się ulepszył i ulepsza
    Piekara Charakternik
  • kebabbathehutt 29.08.19, 15:39
    Poza wieloma juz tu wymienionymi, mi sie podobaly Akta Dresdena, autor Jim Butcher.

--
    Opinia jest jak dooopa, kazdy swoja ma.
  • aerra 30.08.19, 01:17
    Dresden jest fajny (wychodzi w końcu nowy!), ale trzeba się przemęczyć przez 2 pierwsze tomy, bo bardzo widać, że autor dopiero zaczynał pisać.

--
    <*>
  • kebabbathehutt 01.09.19, 16:24
    O, nie wiedzialam, ze bedzie nowa ksiazka! Dzieki wielkie, zdecydowanie zamowie smile

--
    Opinia jest jak dooopa, kazdy swoja ma.
  • aerra 03.09.19, 14:45
    Na Magu były zapowiedzi, pod koniec miesiąca ma wyjść.

--
    <*>
  • zona_glusia 29.08.19, 15:48
    Książki Tolkiena, Pratchetta, Le Guin, Sapkowskiego już wyżej wymienione. Lubię też:
    "Kłamstwa Locke'a Lamory" Lyncha
    "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Wegnera, choć tu nie wszystkie.
    "Hyperion" Simmonsa
    "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" Brzezińskiej
    "Wodnikowe wzgórze" Adamsa
    Opowiadania Gaimana
  • triismegistos 29.08.19, 15:56
    Z fantasy nie wiem czy uzbieram cały TOP TEN.
    Ziemiomorze Ursuli, wiadomo.
    Świat Dysku też wiadomo
    Mgły Avalonu
    Te trzy to taki mocny top. Reszta to uzupełnienie własciwie.
    Ksiega Całości Kresa
    Cykl Pierwszego Prawa Abbercombie
    Opowiesci z Meekhańskiego pogranicza
    Eee, gra o tron?
    Archiwum Burzowego Światła
    W sumie to wolę s-f.

--
    - Przyniosłeś pieniądze?
  • marianna1960 29.08.19, 15:58
    Podchodziłam do tego Pratcheta parę razy nie dałam rady. Polecam książki J. Verne, Korewicki "Przez ocean czasu" biały kruk nie do zdobycia lubimyczytac.pl/ksiazka/111914/przez-ocean-czasu
  • profes79 29.08.19, 16:18
    Przez ocean czasu jest świetny. Wadą na pewno jest to, że książka pewne rzeczy ukazuje z perspektywy wiedzy jaką posiadano w latach 60-tych ale i tak czyta się bardzo dobrze.

--
  • marianna1960 29.08.19, 16:39
    Dopiero teraz zauważyłam że to wątek o książkach fantazy, 😀. Przez ocean czasu czytałam wielokrotnie podróże Dominka okres zlodowacenia krede i starożytny Rzym a potem trzeciorzęd. Udało mi się zdobyć tą książkę w wersji elektronicznej.
  • m.y.q.2 29.08.19, 16:57
    marianna1960 napisała:

> Podchodziłam do tego Pratcheta parę razy nie dałam rady.
    Też nie dawałam rady, dopóki nie przeczytałam tego:

www.kanapaliteracka.pl/jak-czytac-swiat-dysku/
    Teraz wszystko jasne!
    Miłej lektury. smile

--
    Niektórzy są przekonani, że ich kaganiec to przyłbica.
    St.Jerzy Lec
  • tinywee 29.08.19, 17:04
    'Mists' of Avalon Bradley i 'Earthsea' Le Guin powtórzę (po angielsku, bo jakoś dwa polskie przekłady Mgieł mi jakoś nie podeszły, w Ziemiomorzu tylko Barańczak, tj. Czarnoksiężnik). Za to 'Stosu kłopotów' Kuttnera (sf co prawda) nie wyobrażam sobie czytać inaczej niż po polsku.
  • marianna1960 29.08.19, 17:57
    Stos kłopotów świetny pijak wynalazca Gallagher. Pamiętam jak przeczytałam pierwszy raz jego opowiadanie "Idealna skrytka" w Fantastyce
  • m.y.q.2 29.08.19, 18:01
    Fantastyka to było takie świetne pismo! Miałam wszystkie numery, prócz pierwszego.
    Nowej już nie kupowałam.

--
    Ci, co mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie,
    St. Jerzy Lec
  • aandzia43 30.08.19, 09:46
    marianna1960 napisała:

> Stos kłopotów świetny pijak wynalazca Gallagher. Pamiętam jak przeczytałam pier
    > wszy raz jego opowiadanie "Idealna skrytka" w Fantastyce

"Stos kłopotów" czyli Kutner jest boski smile

--
    "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
  • kochamruskieileniwe 29.08.19, 17:12
    Dużo zostało wymienionych.
    Ode mnie - Księgi sądu ostatecznego Connie Willis
    cykl Kupcy i ich żywostatki Robin Hobb
  • mdro 29.08.19, 21:32
    "Księga Sądu Ostatecznego" to sf, nie fantasy wink

Polecam też "Nie licząc psa" dziejące się w tym samym świecie, ale tym razem w ujęciu bardziej komediowym oraz "Przewodnika stada" - jeśli gdzieś w bibliotece znajdziesz, bo to stare wydania.

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • triismegistos 30.08.19, 08:59
    Przewodnik Stada super smile

--
    Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
  • kochamruskieileniwe 30.08.19, 17:30
    o... a ja po Ksiegach.... jakoś się Przewodnikiem rozczarowałam. Ale może teraz odnowię sobie (czytałam to ze sto lat temu, zaraz jak Prószyński to wydał) Na marginesie Prószynski czy Pruszynski? Jeden od ksiązek, drugi od dachówek - zawsze mi się mylą big_grin
  • tairo 03.09.19, 19:57
    Przewodnik stada jest zupełnie inny niż Księga.
    Daj mu drugą szansę i przy czytaniu pomyśl o Facebooku, influencerach i tym podobnych rzeczach.
  • martishia7 05.09.19, 08:38
    Robin Hobb trylogię Skrytobójcy bardzo bym chciała polecić wink
  • lauren6 29.08.19, 17:26
    Sapkowski, Grzędowicz, Kossakowska.
    Klasyka czyli Tolkien, Martin.
    Cykl o Amberze Rogera Zelaznego. Bardzo polecam.
    Z takich bardziej romansideł to Anne Bishop.
    Prattchet humorystycznie.
    Ziemiański, ale tu bardziej ostatnie książki. Achaję sobie daruj, to wynurzenia erotomana gawędziarza.
  • milva24 29.08.19, 18:18
    Mogę się podpisać, tylko Ziemiańskii nie podszedł.
  • tairo 29.08.19, 18:05
    Sporo już zostało wymienionych.
    Dodam jeszcze np:
    * Guy Gavriel Kay, wszystko oprócz Fionavarskiego Gobelinu; na początek np. Tigana
    * China Mieville, "Dworzec Perdido" i inne; specyficzne
    * Ben Aaronovitch, Rzeki Londynu
    * Glen Cook, Czarna Kompania
    * Roger Zelazny, Kroniki Amberu
    * Tad Williams, Pamięć, smutek i cierń
    * Andre Norton, Świat Czarownic
    * Anne McCaffrey, Jeźdźcy Smoków
    * Fritz Leiber, Fafryd i Szary Kocur
    * Raymond E. Feist, cykl o Midkemii, głównie początek, ale najciekawsza moim zdaniem była napisana wspólnie z Janny Wurts trylogia Córka Imperium
    * Robin Hobb, Królewski Skrytobójca
    * Michael Moorcock, Saga o Elryku
  • tairo 29.08.19, 18:25
    C.S. Friedman, Zimny Ogień
    Steven Brust, Vlad Taltos
    Martha Wells, Ile-Rien
    Lois McMaster Bujold, Świat Pięciorga Bogów, Barrayar (ale to już s-f, a nie fantasy)
    Steph Swainston, Rok Naszej Wojny
    Siergiej Łukjanienko, Nocny patrol
    Ewa Białołęcka, Kroniki Drugiego Kręgu
    Anna Brzezińska, Opowieści z Wilżyńskiej Doliny
  • memphis90 29.08.19, 18:12
    Mam różne fazy, ale lubię wracać do:
    -serii Malowany Człowiek
    - Kroniki Czarnej Kompanii
    -seria Starship Reshnika (fantastyka)
    - Achaja (mimo licznych zastrzeżeń recenzentów dot seksizmu, dalej mnie bawi)
    -seria Anioł Nocy i Czarny Pryzmat
    -Kroniki Krolobojcy, ale od chyba 10 lat nie ma ostatniej części serii uncertain
    -Pobór i kolejne części Klootza, ale to fantastyka, nie fantasy

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • bei 29.08.19, 18:16
    Piaseczniki- to była dla mnie strzała amora😊 od fantasy, (drukowane w którymś z pierwszych numerów fantastyki- ponad trzydzieści lat temu)
    niniwa22.cba.pl/piaseczniki_george_r_r_martin.htmZnasz?
    Urszula le Guin - zaczęłam czytać przed fantastykami, ale to nie był jeszcze ten moment.
    Prattcheta bardzo lubię!
  • asia_i_p 29.08.19, 18:34
    W tej chwili Piaseczniki są w antologii "Arcydzieła. Najlepsze opowiadania s-f stulecia", tej ze wstępem Orsona Carda, kupiłam parę lat temu w Empiku. I parę pierwszych tomów "Rakietowych szlaków", no ale to już coraz bardziej wchodzimy w s-f.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • m.y.q.2 29.08.19, 18:46
    I książki Marty Kisiel: Dożywicie, Nomen omen, Szaławiła, Oczy uroczne, Siła niższa.

--
    Niektórzy są przekonani, że ich kaganiec to przyłbica.
    St.Jerzy Lec
  • aandzia43 30.08.19, 09:49
    bei napisała:

> Piaseczniki- to była dla mnie strzała amora😊 od fantasy, (drukowane w którymś
    > z pierwszych numerów fantastyki- ponad trzydzieści lat temu

O tak, Piaseczników się nie zapomina smile

--
    "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
  • bialeem 29.08.19, 18:18
    Gaiman - wszystko
    Pratchett - prawie wszystko. Szczerze mówiąc nie rozumiem jak można nie lubić cyklu wiedźmiego. Babcia jest moją idolkąsmile
    Brent Weeks - wymyśla fajne, nieoczywiste światy. Nie wiem czy bardziej lubię świat krzesania kolorów czy cienia.
    Baniewicz - saga o czarokrążcy. Świetny humor. Jak ktoś nie czytał, to polecam serdecznie. Jeden z tytułów książek, to "Gdzie księżniczek brak cnotliwych" wink
    Brzezińska - książki o wiedźmie Jagódce.
    Piekara - inkwizytorskie
    Bardzo mi się podobał też Grzędowycza Pan Lodowego Ogrodu, ale nie wiem czy technicznie to fantasy.

--
  • memphis90 29.08.19, 18:24
    O, widzę, że obie lubimy obie serie Brenta Weeksa. A jaka jest Twoja opinia o ostatnim tomie Czarnego Pryzmatu, bo ja 1.bylam zdziwiona ślubem 2.bylam trochę zniesmaczona opisami nieudolnego wczesnonastoletniego seksu z gatunku "ratunku, nie moge wsadzić, a w dodatku każą mi się myć".

--
  • bialeem 29.08.19, 19:46
    A wiesz.. przegapiłam wydaniebig_grin dobrze, że mówisz, to sobie zaraz odświeżę całość i dojdę no czwartego.

--
  • triismegistos 29.08.19, 18:24
    O Gaimana powinnam umieścić na liście! Uwielbiam przecież.

--
    Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
  • memphis90 29.08.19, 18:18
    A jak chcesz się zwyczajnie pośmiać, to tu masz wersję fantasy z komentarzem:
    Achaja
    niezatapialna-armada.blogspot.com/2012/08/185-eb-jak-bania-czyli-ksiezniczka-w.html?m=1

Klątwa przeznaczenia:
    niezatapialna-armada.blogspot.com/2017/10/340-zwiazek-zawodowy-przestepcow-czyli.html?m=1
    --
  • km.m 29.08.19, 18:27
    I jeszcze tasiemiec Jordana Oko świata
    i s-f cykl Davida Webera o Honor Harrington - cudowne nawiązania historyczno - polityczne,
  • memphis90 29.08.19, 18:58
    Czy David Weber to ten, co miał książkę o mężczyźnie, który tak naprawdę byl kobietą, która tak naprawdę była robotem ze świadomością przeniesioną z kobiety...? Pamiętam, że wymieklam przy czymś takim...

--
  • km.m 29.08.19, 20:35
    Nędza to była straszna fakt, ale honor harrington super
  • mama-ola 29.08.19, 18:49
    Pan Lodowego Ogrodu - uwielbiam.
  • huexido 29.08.19, 20:03
    Poza wszystkimi wymienionymi, które uwielbiam jak Grzędowicz, Martin czy Sapkowski:
    Kroniki Mac O'Connor - K.M.Moning (główna bohaterka trochę infantylna, ale pochlonęłam, bo Dublin)
    Kroniki Żelaznego Druida - Kevin Hearne (naprawdę poprawia humor)
    Narrenturm -Sapkowski (polecam audio Rocha Siemianowskiego - rżałam w autobusie na cały regulator)
    cykl Highlander - K.M.Moning (soft-erofantasy odmóżdzacz czyli szkocki druid i dziewica big_grin)
    Obca - Diana Gabaldon (podróże w czasie i przystojny Szkot - a jakże wink
    cykl Magia - Ilona Andrews (ja lubię, o najemniczce rozwiązującej różne magiczne śledztwa)
    Akta Harrego Drezdena - Jim Butcher (prywatny detektyw magik)

Absolutne odmóżdżacze dla zaawansowanych to seria Bractwo Czarnego Sztyletu - nawet znajomym nie przyznasz się, że to przeczytałaś smile...

Ja ze swej strony polecam s-f Przebudzenie Lewiatana, jestem na 4 tomie, bardzo dobrze się czyta.
  • lauren6 30.08.19, 09:43
    > Kroniki Mac O'Connor - K.M.Moning (główna bohaterka trochę infantylna, ale pochlonęłam, bo Dublin)

Fajnie się czytało. Generalnie A. Bishop, P. Briggs, Ch. Harris, D. Gabaldon, KM Moning piszą w podobnym stylu i jeśli komuś książki jednej podejdą to śmiało można sięgać po kolejną autorkę z tej listy.

> cykl Highlander - K.M.Moning

To już nie fantasy, a zwykły harlequin 😁
  • huexido 31.08.19, 19:14
    Ha ha, to jeśli harlequin to dla mocno zaawansowanych wink - ja to nazywam softerofantasy - ON męski, władczy samiec alfa z obowiazkowo dużym, ONA koniecznie dziewica, przeniesiona w czasie by przezyc ten pierwszy orgazm z NIM. A w tle królowa wróżek, bramy do Faerii itd... To JEST całkowita odmiana po Lackberg big_grin
  • lumeria 29.08.19, 20:49
    Klasyka zostala nazwana, kilka nowszych pozycji - te sa lekkie dla mlodzierzy, ale wciagnely mnie

Cykl Mroczne Materie - Phillip Pullman - swietna seria, niedlugo wyjdzie na jej podstawie serial na Netflixie
    lubimyczytac.pl/autor/3308/philip-pullman

Cykl Temeraire Naomi Novik - poczatek super, dalsze troche sie wypalaja
    lubimyczytac.pl/autor/18490/naomi-novik

Stephanie Mayer, bardzo lubię książkę "Intruz", inne tez dobre
    lubimyczytac.pl/autor/14755/stephenie-meyer
  • lumeria 29.08.19, 20:56
    I jeszcze

Cykl Bogowie i wojownicy Michelle Paver
    lubimyczytac.pl/autor/3307/michelle-paver
  • waleria30 29.08.19, 21:22
    Cykl "Dluga Ziemia" Pratchetta i Baxtera
    Cykl z Majipooru Silverberga
  • landora 29.08.19, 21:34
    Guy Gavriel Kay, wszystko, a zwłaszcza "Lwy Al-Rassanu". Przepiękne książki.
    Pratchett.
  • lauren6 30.08.19, 17:41
    Z GG Kaya nie podeszła mi Isabel.
    Za to Tigana, Ostatnie promienie słońca, Lwy Al Rassanu, Pieśń dla Arbonne i moja ulubiona Sarantyńska mozaika to są piękne książki.
    Aż wstyd, że w mojej wyliczance zapomniałam o tym autorze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka