Dodaj do ulubionych

O korepetycjach i sprzątaniu

31.08.19, 04:47
Zasłyszane w kolejce po marchewkę prawie chemią nietkniętą. Mama dziubdziusia rozpaczała, że za korepetycje tegoż musi płacić 60 zł, podczas gdy za sprzątanie dostaje 20 zł. A ona zasuwa, korepetytor ma pracę lekką i przyjemną. Pytanie brzmi: jeśli obie prace wykonywane są rzetelnie, a ich wyniki widoczne, to stosunek 1 do 3 jest właściwy? Nie pytam o konkretne kwoty, bo to od wielu czynników zależy.
Edytor zaawansowany
  • zwyczajnamatka 31.08.19, 05:11
    Właściwy. Do udzielania korepetycji potrzebne jest wykształcenie. Do sprzątania nie.
  • aqua48 31.08.19, 08:02
    zwyczajnamatka napisał(a):

> Właściwy. Do udzielania korepetycji potrzebne jest wykształcenie. Do sprzątania
    > nie.

Oj zdziwiłabyś się ilu sprzątających zwyczajnie nie umie tego robić...Obserwuję takie osoby które "sprzątają" u mnie w domu na klatce.
  • marta.graca 31.08.19, 08:32
    No, ale ona napisała o wykształceniu, a nie umiejętności sprzątania. Chyba, że znasz jakąś szkołę, gdzie uczą obsługi mopa i wiadra?
  • ichi51e 31.08.19, 09:58
    Szkoda ze takiej nie ma bo naprawde panie sprzatajace czesto nawet takiej wiedzy tajemnej jak „odkurzajac pod krzeslem lepiej odsunac krzeslo” i „nie da sie jednym wiadrem wody umyc calego mieszkania” nie posiadaja...

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • ichi51e 31.08.19, 10:00
    Swoja droga - nie spotkalam jeszcze sprzataczki mtora nie rozumialaby wartosci wyksztalcenia. Za to ludzi ktorzy mysla - place za sprzatanie czy za uczenie - wszystko jedno i tu godzina pracy i tu - najlepiej zaplace 15 zeta! To znam sporo...

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • marta.graca 31.08.19, 13:24
    Ja też bym chętnie poznała niektóre triki sprzątaniowe wink a co do tej wiedzy tajemnej- ja ją wyniosłam z domu smile ale moja mama ( zresztą babcia też) to są mistrzynie sprzątania, niestety nie odziedziczyłam tego.
  • ira_08 31.08.19, 08:48
    Nie jest to wiedza tajemna. Jak ktoś nie dojedzie mopem w róg korytarza, to raczej z niechlujstwa, a nie, że nie umie nim operować. Jasne, że są ludzie bardziej i mniej dokładni, ale śmieszne są te hasła, że nie każdy potrafi sprzątać i że trzeba do tego specjalnych umiejętności. No nie - trzeba do tego po prostu chęci.
  • malgo21 31.08.19, 09:45
    aqua48 napisała:

> zwyczajnamatka napisał(a):
    >
    > > Właściwy. Do udzielania korepetycji potrzebne jest wykształcenie. Do sprz
    > ątania
    > > nie.
    >
    > Oj zdziwiłabyś się ilu sprzątających zwyczajnie nie umie tego robić...Obserwuję
    > takie osoby które "sprzątają" u mnie w domu na klatce.

Do korepetycji też potrzeba umiejętności. Ale poza tym potrzeba też wiedzy czy tam wykształcenia, które do sprzątania jest niepotrzebne.
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:49
    Niech araceli założy wątek, że każdy może się nauczyć wszystkiego, jeśli tylko dostanie odpowiednie wsparcie. A badania wykazujące, że ludzie różnią się inteligencją, to sponsorowane manipulacje rozpowszechniane przez prawicowych szowinistów. big_grinbig_grinbig_grin

--
    W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?
    Fryderyk Nietzsche
  • mokka39 31.08.19, 12:42
    oczywiście, że się różnią i nie każdy może być kim chce. Mi podczas diagnozy na ADD robiono testy psychologiczne i pomimo, że ogólny wynik mam powyżej przeciętnej w Wechslerze i wysoki w Cattellu, to na przykład w zakresie rozumowania przestrzennego jest poniżej przeciętnej, arytmetyka na granicy wyników przeciętnych i poniżej. W związku z tym wszystkie studia i zawody gdzie wymagana jest geometria i matematyka są dla mnie niedostępne, a nie jak na forum się uważa, że każdy może być programistą. Te wyniki zresztą potwierdzają moje obserwacje, bo z matematyki w szkole zawsze radziłam sobie bardzo słabo, mimo korepetycji. Miałam za to piątki i szóstki na przykład z polskiego. No i jeszcze biorąc pod uwagę ADD nie sprawdzę się również w pracach wymagających koncentracji i dokładności, typu księgowość. Sądzę, że wielu osób dotyczą tego typu problemy.

--
    www.perfumanka.pl
  • araceli 31.08.19, 12:59
    mokka39 napisała:
    > a nie jak na forum się uważa, że każdy może być programistą

Nie - forum uważa, że posiadanie macicy nie jest jedną z tych cech, które wykluczają pracę kobiety w zawodzie programisty wink

--
    Emigrancka troska o ojczyznę:
    araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
    black_halo: Na zlosc tobie spale.
  • lauren6 31.08.19, 13:14
    Nie zasłaniaj się feminizmem. Sama pisałaś, że programowanie to nic takiego, wystarczy trochę się wieczorami pouczyć.

Dzięki takiemu myśleniu mamy w Polsce nowe zjawisko: bezrobotnych junior programistów. Ludzie po różnych studiach i nie studiach kończą bootcampy, a potem wielkie zdziwienie, że na rynku pracy nie ma dla nich żadnej pracy, co dopiero mówić o tych legendach zarobkach 15k.
  • araceli 31.08.19, 13:20
    lauren6 napisała:
    > Nie zasłaniaj się feminizmem. Sama pisałaś, że programowanie to nic takiego, wy
    > starczy trochę się wieczorami pouczyć.

Kłam nam kłam smile

--
    - What if people try to corroborate all this information?
    - Don't worry. They won't.
  • konsta-is-me 01.09.19, 19:46
    Ja daje korepetycje z angielskiego.
    Nie mam zadnego wyksztalcenia w tym kierunku.
    Co teraz.
    Czyli potrzebne sa UMIEJETNOSCI.
    Co wiecej dorabialam sprzataniem i zdecydowanie wolalabym dawac korepetycje za 15 niz sprzatac za 60 na godzine XD
  • betty_bum 01.09.19, 20:30
    Za 15 złotych to uczy absolwent podstawówki i to słaby
  • iwles 01.09.19, 20:36
    Ale w ofercie masz przygotowanie do matury?

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • marta.graca 31.08.19, 07:08
    Korepetytor ma pracę lekką i przyjemną? Hmm. Ja chyba wolałabym na ścierce jeździć, oczywiście gdybym była w tym na tyle dobra, żeby brać za to kasę.
  • ajaksiowa 31.08.19, 07:11
    To niech mamusia zacznie korepetytować_kto jej broni?

--
    ,,Bóg dał nam Wolną Wole i Rozum,od Nas zależy co z Tym zrobimy,,
  • marta.graca 31.08.19, 07:17
    Identycznie jak przy nauczycielach, ten kto marzy o 2 miesięcznych wakacjach i innych luksusach przecież może iść do szkoły uczyć.
  • triss_merigold6 31.08.19, 07:12
    Zandberg by się zgodził z panią sprzątająca i pochylił ze wskaźnikiem Giniego.
    Korepetytor ma pożądaną wiedzę i korepetytorów jest na rynku mniej niż sprzątaczek.
  • bistian 31.08.19, 07:48
    Pani ma rację, powinny być w miarę zbliżone pieniądze, na korzyść korepetytora, ale nie 3 x większe, tylko maksymalnie 1,5 raza. Ale, widocznie tak teraz rynek wycenia, więc obecnie taka jest cena.
  • triss_merigold6 31.08.19, 07:51
    Chyba żartujesz. To odrażająca gomułkowszczyzna, mentalny spadek po wiodącej roli ludu pracującego (fizycznie) miast i wsi.
  • araceli 31.08.19, 09:29
    triss_merigold6 napisała:
    > o odrażająca

A co konkretnie w tym odrażającego? Praca to praca - owszem - jedna wymaga wykształcenia, inna wymaga poświęcenia własnego organizmu. Czym konkretnie uzasadniasz kilkukrotną różnicę?

--
    Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:32
    "Czym konkretnie uzasadniasz kilkukrotną różnicę?"
    Buahaha, może popytem i podażą? Ludzi bardziej inteligentnych jest mniej, niż mniej inteligentnych. A są prace, które potrafi wykonać tylko mały procent społeczeństwa - np. programowanie big_grin

--
    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
    Kurt Vonnegut
  • milka_milka 31.08.19, 09:36
    Żartujesz? Tym, że pracę sprzątaczki może wykonywać każdy, bez wykształcenia, po podstawówce, nawet osoba upośledzona w stopniu lekkim, a jednak żeby czegoś uczyć, to trzeba samemu najpierw się dobrze nauczyć, poświecić na to czas i środki.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • araceli 31.08.19, 09:47
    milka_milka napisała:
    > Tym, że pracę sprzątaczki może wykonywać każdy, bez wykształcenia,

Jak większość prac jeżeli głębiej się nad tym zastanowić.

--
    Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:50
    "Jak większość prac"
    Dlatego większość prac jest słabopłatna wink

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • milka_milka 31.08.19, 09:53
    Szczególnie ktoś kto uczy na zaawansowanym poziomie innych. Rzeczywiście, zasadniczo nie potrzeba nic. uncertain

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • araceli 31.08.19, 10:00
    milka_milka napisała:
    > Szczególnie ktoś kto uczy na zaawansowanym poziomie innych. Rzeczywiście, zasad
    > niczo nie potrzeba nic. uncertain

Idę o zakład, że nie potrafisz osiągnąć stosunku szybkości do efektu profesjonalnej sprzątaczki. To też kwestia doświadczenia. Owszem - pewnie korepetytor byłby w stanie nauczyć się profesjonalnie sprzątać a sprzątaczka nie byłaby w stanie zdobyć wiedzy potrzebnej do udzielania korepetycji ale mimo wszystko płaca powinna być za pracę a nie za potencjał.

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • milka_milka 31.08.19, 10:51
    Zdziwisz się, bo potrafię. Pracowałam jako sprzątaczka w czasie studiów w bardzo wymagającym miejscu.
    Już nie mówiąc o tym, że większość sprzątaczek opłacanych na godziny wcale się nie spieszy.

--
  • triss_merigold6 31.08.19, 11:00
    No to jest za pracę, w tym jest cena umiejętności i wiedzy oraz doświadczenia. Student za korepetycje weźmie 30 zł, nauczyciel egzaminator CKE przynajmniej 50 zł.
  • triss_merigold6 31.08.19, 09:50
    Tym, że do sprzątania nadaje się nawet osoba lekko lub umiarkowanie upośledzona umysłowo, a do skutecznego prowadzenia lekcji nie. Popyt, podaż, koszt zdobycia umiejętności, takie tam. Sprzątaczkę łatwo zastąpić, korepetytora trudniej.
  • araceli 31.08.19, 09:53
    > Tym, że do sprzątania nadaje się nawet osoba lekko lub umiarkowanie upośledzona
    > umysłowo,

Czyli osobie upośledzonej można mniej płacić bo... jest upośledzona? big_grin Płyyyyniesz...

--
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:55
    "Czyli osobie upośledzonej można mniej płacić bo... jest upośledzona? big_grin Płyyyyniesz.."
    Skończyły ci się argumenty? Czy nigdy ich nie miałaś na poparcie swoich rewolucyjnych tez?

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • triss_merigold6 31.08.19, 09:56
    Chyba czegoś nie zrozumiałeś.
    Za wykonywanie PROSTYCH prac płaci się mniej. Sprzątanie jest pracą prostą, podobnie jak pielenie zieleni miejskiej, kopanie rowów, układanie kostki brukowej czy składanie elementów na taśmie.
  • araceli 31.08.19, 10:00
    > Za wykonywanie PROSTYCH prac płaci się mniej. \

Argumentacja "tak bo tak" wink

--
  • milka_milka 31.08.19, 17:27
    Nie, argumentacja bardzo rzeczowa.

--
  • araceli 31.08.19, 18:38
    milka_milka napisała:
    > Nie, argumentacja bardzo rzeczowa.

Rzeczowa o rzeczowa tongue_out

--
    Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
  • ichi51e 31.08.19, 10:08
    Ale w sumie szieje sie tak dlatego ze sprztaczki boja sie ze zatrudnianie ich stanie sie nieoplacalne. Im bogatsi ludzie tym wiecej sa gotowi zaplacic za mozliwosc niesprzatania. I owszem kiedys nadejdzie pewnie moement ze bardziej niz uczyc bedzie sie oplacalo jezdzic na szmacie. Tyle czy korepetytor bedzie chcial?

--
  • milka_milka 31.08.19, 10:53
    Nie, bo jest upośledzona, tylko dlatego że wykonuje pracę, która jest tak a nie inaczej wyceniana.

--
  • araceli 31.08.19, 10:58
    milka_milka napisała:
    > która jest tak a nie inaczej wyceniana.

Kolejna dyskusja z 'argumentacją' na poziomie - tak jest bo tak jest.

--
  • double-facepalm 31.08.19, 10:59
    To sobie sprawdź oferty dla osob niepelnosprawnych inne niz sprzatanie. Team leaderowi w call center i rekruterom, ogolnie na stanowiskach z wymaganiami typu doswiadczenie,wiedzą i wyksztalcenie kierunkowe tez proponuje się minimalną.
  • baba67 31.08.19, 07:51
    Można znależć i za 30 zł lekcje,tyle biorą licealiści albo studenci na pierwszym roku,tyle że bez dojazdu.To jest tak że każde korki kosztują 60 , to jest rynek jak każdy inny.Pani z jakiegos powodu wybrała z tych najdroższych.

--
    Starość posiada te same apetyty co młodość tylko nie te same zęby.
  • baba67 31.08.19, 07:52
    to nie jest tak

--
  • mokka39 31.08.19, 12:52
    ja biorę 40zł za 60 minut, mieszkam w jednym z największych miast. Jestem nauczycielem od 12 lat, przygotowywałam do matury rozszerzonej, pracowałam też w szkole językowej, egzaminowałam na maturach ustnych. Tyle, że mnie korepetycje i wszelkie płatne kursy, strasznie stresują i unikam ich jak mogę. Bardzo trudno jest mi pracować ze świadomością "płacę to wymagam", nie dlatego, że odwalam robotę, ale wolę raczej, kiedy to ktoś jest mi wdzięczny niż ja jemu wink Korepetycji udzielam tylko kiedy ktoś mnie prosi, bo ma naprawdę problem np. koleżanka nauczycielka, bo córce grozi powtarzanie klasy. W szkole bywało, że uczyłam dzieciaki za darmo, po lekcjach. Ale zdaję sobie, że jestem dziwna i nie jest to właściwe podejście, wynika raczej z mojej depresji, ciągłego zmęczenia, poczucia, że nie sprostam wymaganiom.

--
    www.perfumanka.pl
  • baba67 31.08.19, 07:49
    Nabycie wiedzy pozwalającej na udzielanie korepetycji nie jest lekkie a bywa że i nieprzyjemne(egzaminy na studiach bo 60 zł nie bierze licealista).Ponadto jest również kosztowne -przez 5 lat studiów gdzieś trzeba mieszkać i coś jeść.Zatem nic nie stoi na przeszkodzie aby narzekająca pani stosowne wykształcenie zdobyła i nabytą wiedzę zaczęła sprzedawać.

--
  • ira_08 31.08.19, 08:51
    No nie wiem, czy korepetycje są takie lekkie, przekazywanie wiedzy to ciężki kawałek chleba. Może niech dziubdziusia sama spróbuje coś wyjaśnić komuś, kto tego nie rozumie? Ponadto korepetytor sprzedaje swoją wiedzę, a do starcia kurzu nie trzeba jej specjalnie wink To tak jakby powiedzieć, że lekarz ma pracę przyjemną i lekką, bo tu osłucha, tam postuka i skasuje 200 zł.
  • marta.graca 31.08.19, 08:59
    Jak w tym dowcipie:
    Facet zlecił geodecie jakąś robotę. Geodeta przyjechał, coś tam pomierzył, policzył, wbił jeden palik i zażądał od faceta 1500zł.
    - Co?! - mówi klient - 1500 złotych za JEDEN PALIK? To ja poproszę rachunek szczegółowy!
    Geodeta wystawił:
    Palik - 2 zł
    Wbicie palika - 1 zł
    WIEDZIAŁEM GDZIE - 1497zł...
  • ida_listopadowa 31.08.19, 09:15
    Na studiach będąc udzielałam korepetycji i marzyłam o tym, ze uda mi sie znaleźć prace - sprzątanie. Korki to ciezka orka i to nie trwa 1h, trzeba sie przygotować pod konkretnego klienta. Poza tym nauka własna, egzaminy, certyfikaty - to kosztuje morze pieniędzy.
  • marta.graca 31.08.19, 09:20
    Nie zapominajmy o rodzicach, oczekujących, że jak płacą, to korepetytor zrobi prymusa z nieuka...
  • hanusinamama 01.09.19, 14:45
    O toto...ile razy miałam dziecko ktore wiecej nie wyciągnie bo nie da rady Albo takie ktore nauke miało w de...a ja mam nauczyć.
  • morekac 31.08.19, 09:19
    Wolałabym na ścierze jeździć za 3 razy mniej niż korków udzielać. Ale ostatecznie - skoro to taka lekka, łatwa i popłatna praca, co powstrzymuje panią przed udzielaniem korków potomstwu? Będzie 40 zł do przodu na każdej godzinie lekcji.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:28
    "ona zasuwa, korepetytor ma pracę lekką i przyjemną"
    Co za rażąca niesprawiedliwość. LOL

--
    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
    Kurt Vonnegut
  • araceli 31.08.19, 09:31
    mhanutka napisała:
    > A ona zasuwa, korepetytor ma pracę lekką i przyjemną.

Pani racji co do "lekkości" pracy korepetytora nie ma ale duże różnice też uzasadnione nie są.

--
  • 1matka-polka 31.08.19, 09:34
    https://dma.org.uk/uploads/articles/T-59e4d0025f339-aaeaaqaaaaaaaabwaaaajdnjote2ntqxltbhmwutngqxny1hnzaxlte4zwq5mgnjztc4yq_59e4d0025f29b-5.png

--
    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
  • lauren6 31.08.19, 09:48
    To niech pani sprzątaczka zaśpiewa klientom kwotę 40zł/h. Wtedy różnica będzie ok? Pytanie czy pani nadal będzie mieć możliwość zarabiać na te korki.
  • araceli 31.08.19, 09:52
    lauren6 napisała:
    > To niech pani sprzątaczka zaśpiewa klientom kwotę 40zł/h.

Ostatnio płaciłam 35.

--
  • triss_merigold6 31.08.19, 09:57
    Przepłaciłas.
  • araceli 31.08.19, 10:02
    > Przepłaciłas.

Nie, Po prostu nie lubię wykorzystywać ludzi. Wunske specjalisty to plebsowi płacą 20 dychy na czarno i czują się zadowolonymi z własnej zaradności wielkimi paniami.

--
  • lauren6 31.08.19, 10:07
    Jak dobrze, że Ty jesteś niewunską specjalistką i hojną panią, która na czarno płaci więcej.
  • araceli 31.08.19, 10:08
    lauren6 napisała:
    > Jak dobrze, że Ty jesteś niewunską specjalistką i hojną panią, która na czarno
    > płaci więcej.

Nie płacę na czarno - pani ma działalność.

--
  • elf1977 31.08.19, 18:04
    Dorabiasz ideologię. W dodatku w tonie sarkastyczno- pogardliwym.
  • araceli 31.08.19, 18:41
    elf1977 napisała:
    > Dorabiasz ideologię. W dodatku w tonie sarkastyczno- pogardliwym.

Pogardliwe to jest pisanie, że sprzątaczce wystarczy płacenie 20zł/h na czarno.

--
  • elf1977 01.09.19, 13:53
    Ktoś napisał, że na czarno? Chyba tylko Ty.
  • milka_milka 31.08.19, 10:05
    Za sprzątanie ???
    Żartujesz, max. 20 PLN.

--
  • araceli 31.08.19, 10:09
    milka_milka napisała:
    > Za sprzątanie ???
    > Żartujesz, max. 20 PLN.

20 dychy na czarno i jeszcze się tym chwalić...

--
  • milka_milka 31.08.19, 10:56
    Ja nie napisałam, że tyle płacę, tylko że tyle dostają sprzątaczki, znam kilka i wiem, ile zarabiają. I to jest wg. mnie wystarczająca płaca.

--
  • araceli 31.08.19, 10:59
    milka_milka napisała:
    > I to jest wg. mnie wystarczająca płaca.

Miska ryżu do przeżycia przecież wystarczy.

--
  • triss_merigold6 31.08.19, 11:02
    Za miskę ryżu to pracują w urzędach skarbowych czy w urzędach wojewódzkich na stanowiskach niekierowniczych.
  • araceli 31.08.19, 12:17
    > Za miskę ryżu to pracują w urzędach skarbowych czy w urzędach wojewódzkich na s
    > tanowiskach niekierowniczych.

I to często osoby z wyższym wykształceniem. Jak to się ma zatem do korelacji zarobków z wykształceniem?

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • triss_merigold6 31.08.19, 13:03
    Wraz ze stażem i zmianami stanowisk ich dochody wzrastają, mogą też zmieniać instytucje, poza tym mają pracę w miarę stabilną i ze świadczeniami socjalnymi. Mało kto zaczyna i kończy po 25 latach na stanowisku referenta, a sprzątaczka nie awansuje i nie zarobi więcej niż w danym momencie wynoszą stawki na rynku. Poza tym, z jej usług gospodarstwo domowe zrezygnuje w pierwszej kolejności.
  • sasanka4321 31.08.19, 13:22
    >Mało kto zaczyna i kończy po 25 latach na stanowisku referenta, a sprzątaczka nie awansuje i nie zarobi więcej niż w danym momencie wynoszą stawki na rynku. Poza tym, z jej usług gospodarstwo domowe zrezygnuje w pierwszej kolejności.<

No coz, dla mnie sprzataczka jest jednym z ostatnich wydatkow, z jakich bym zrezygnowala w razie jakiegos ogromnego kryzysu. Natomiast bardzo chetnie zrezygnowalabym tak z mniej wiecej 3/4 ilosci urzednikow. Po wielu latach spedzonych w krajach, gdzie jest ich mniej wiecej o polowe mniej niz w Polsce, nie mam watpliwosci, ze znakomicie mozna sie obyc bez tylu przepisow i tylu urzednikow - i nie tylko obyc sie, zycie staje sie przyjemniejsze big_grin
  • 1matka-polka 31.08.19, 11:07
    A ciebie co gna ku proletariackiej rewolucji? Marzysz o tym, żeby twoja sprzątaczka któregoś pięknego dnia nadziała cię na widły, czy o co cho?

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • milka_milka 31.08.19, 11:16
    Wiesz, to jest 3200 miesięcznie na rękę, nie wnikam na czarno czy nie, 20 zł na rękę przy 5 x 8h. W urzędach dostają mniej.

--
  • araceli 31.08.19, 11:18
    milka_milka napisała:
    > nie wnikam na czarno czy nie,

A powinnaś.

--
  • biala_ladecka 31.08.19, 13:22
    No jak nie na czarno, to nie na rękę.

--
    Spongebob, gdybym dostawał dolara za każdy mózg którego nie masz, miałbym dolara ~~ Skalmar
  • 1matka-polka 31.08.19, 11:01
    20 dych, to całkiem konkretna sumka, jest się czym chwalić.

--
    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
    Kurt Vonnegut
  • elf1977 31.08.19, 18:03
    Są, to kwestia tego, że ktoś zainwestował czas i pieniądze po to, żeby zdobyć konkretne wykształcenie. A zdobył je między innymi po to, żeby móc więcej zarabiać.
  • araceli 31.08.19, 18:40
    elf1977 napisała:
    > Są, to kwestia tego, że ktoś zainwestował czas i pieniądze

Akurat studia w PL są finansowane z podatków - również sprzątaczek.

--
  • elf1977 01.09.19, 13:55
    Co to ma do rzeczy? A co że studiami zaocznym? Podyplomowymi? Bez przesady, nie ma ci przeinaczać rzeczywistości. Czy ktoś zabronił Pani sprzyjającej w ramach płaconych podatków dostać się na studia dzienne? A zresztą zdecyduj się, płacą podatki czy pracują na czarno?
  • saszanasza 31.08.19, 09:47
    Właściwy o ile wszystkie strony godzą się na taki układ. Ja bym tego nie analizowała w kontekście, kto ma wyższe wykształcenie a kto bardziej się zmęczy.

--
    „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski
  • malgo21 31.08.19, 09:53
    Jeszcze jedna kwestia: pani płaci za godzinę, gora dwie korków, a sprząta pewnie minimum 6 godzin. Czyli kwestia skali. To tak jakby porównywać cenę metra kwadratowego kawalerki i 200 metrowego domu.
  • araceli 31.08.19, 09:57
    malgo21 napisała:
    > Jeszcze jedna kwestia: pani płaci za godzinę, gora dwie korków, a sprząta pewni
    > e minimum 6 godzin.

Ale pan pracuje godzinę-dwie a pani 6. I to fizycznie.

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • malgo21 31.08.19, 09:59
    Nie zrozumiałaś.
  • szarsz 31.08.19, 12:02
    > Ale pan pracuje godzinę-dwie

To nie jest prawdą, do korepetycji trzeba się przygotować indywidualnie pod klienta. Sprawdzić jego pracę, wymyślić, jak osiągnąć cel z tym właśnie człowiekiem.

Ja czasem daję korepetycje i nie rozmawiam aktualnie o pieniądzach poniżej 100 za godzinę. Znajdują się tacy, płacą i jeszcze sami mnie wyszukuja - bo ja się nigdzie nie ogłaszam.

Sama zresztą też tyle płacę za naukę, której potrzebuję, może trochę mniej, bo 90 za godzinę. Ale w tej godzinie mój nauczyciel sprawdza jeszcze moją pracę i szykuje materiały na następną lekcję.
  • 123zielona123 31.08.19, 09:58
    Czuję się wezwana do odpowiedzi bo od wielu lat i sprzatam i udzielam korepetycji
    20 zł za godzinę sprzatania to zdecydowanie najwyższa półka, korepetycje za 60 to nieco powyżej średniej
    Nikt z was nie ocenił rynku pracy a diabeł tkwi w szczegółach.
    Korepetytor zwykle pracuje na czarno- Czyli od korepetycji nie płaci ZUSu i podatkow.
    Sprzataczka różnie. Jeśli pracuje w budżetówce to ma dodatkową 13 pensję i miesiac urlopu.
    Ofert pracy do sprzatania jest mnóstwo i w dzień i w nocy. Teoretycznie jesli ktoś ma siły mozna pracować i 12 godzin.
    Korepetycje są ograniczone zwykle do godzin 15-20. Podobnie czerwiec lipiec sierpień i wrzesień nie są miesiącami od korepetycji.
    Dlatego nie mozna mówić, że jest to stosunek 1:3. To zbyt proste.
  • ichi51e 31.08.19, 10:09
    Otoz to.

--
  • 35wcieniu 31.08.19, 16:51
    "Ofert pracy do sprzatania jest mnóstwo"

Pytam zupelnie poważnie: gdzie?

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • konsta-is-me 01.09.19, 19:49
    We Wroclawiu np.
    Oczywiscie 20 zl za godzine.
    Widze grom takich ogloszen w agencjach pracy chocby.
  • biala_ladecka 31.08.19, 10:08
    Po części ma rację. Oczywiście, że korepetytor powinien zarabiać znacznie więcej od pani sprzątające pod warunkiem, że ta pani zarabia tyle, że może się ze swojej pensji utrzymać. A z tym w Polsce ciężko. Ludzie wykonujący najprostsze prace balansuja na granicy minimum socjalnego. Minimum socjalne powinno być dla trwale "szukajacych" pracy, a nie dla osob wykonujących ciężką fizyczną prace. Z drugiej strony nauczycielka angielskiego mojen mlodej znowu podniosla stawke, zastanawiam sie kiedy dobije do cennika lekarzy wiec chwilowo nie jestem obiektywna tongue_out

--
    Spongebob, gdybym dostawał dolara za każdy mózg którego nie masz, miałbym dolara ~~ Skalmar
  • baba67 31.08.19, 10:15
    A ile bierze i w jakiej okolicy mieszkasz (duże miasto, średnie itp)?

--
  • biala_ladecka 31.08.19, 10:50
    70zl za godzinę Poznań + oczywiscie zakup materialow. Babka po zwykłej filologii, bez fajerwerków. No i to nie są korki sensu stricte, bo młoda leci ponad program.

--
  • mhanutka 31.08.19, 11:14
    45 minut czy 60?
  • baba67 31.08.19, 11:20
    Pewnie 60 bo tyle za 45 to się za specjalistyczny płaci (prawniczy, medyczny), bywa że więcej ale to jest OK.

--
  • baba67 31.08.19, 11:18
    To dużo płacisz, musisz być zadowolona. Nie wierzę że nie ma tańszych opcji.No i to są jednak lekcje na miarę, byle student zaocznej filologii Ci takich dobrze nie zrobi.W Warszawie 50 zeta to zwykłe korki na ogół ale za 60 znajdzie się na takie ekstra.

--
  • triss_merigold6 31.08.19, 11:04
    Może bez przesady z tym wycenianiem ciężkiej fizycznej pracy, wyczuwam tu spadek po czasach panszczyzny w połączeniu z gloryfikacją robotnika w PRL.
  • milka_milka 31.08.19, 11:16
    Zgadzam się.

--
  • biala_ladecka 31.08.19, 11:31
    He he, za młoda jestem na takie historie. Akurat rozwarstwienie w obrebie dostępu do edukacji mnie rusza. Szkoła w zakresie nauki języków obcych to porażka. Na prywatne lekcje w cenie jak wyżej, stać nadal albo nielicznych, albo ultrazdeterminowanych.

--
  • triss_merigold6 31.08.19, 11:43
    Kursy są tańsze niż korepetycje z języka obcego.
  • biala_ladecka 31.08.19, 12:04
    Jak się młodej uwidzi nauka hebrajskiego to pójdzie na kurs. Język podstawowej komunikacji ma znać dobrze. Szczerze, to szkoda mi jej czasu na dojazdy na kurs + podporzadkowywanie się w zakresie godzin. Odliczając czas na każde "czekamy aż wszyscy skoncza" nie jestem pewna czy kurs wyjdzie taniej.

--
  • betty_bum 31.08.19, 11:40
    Ukraińska pomoc domowa mojej koleżanki właśnie kupiła mieszkanie pod Warszawą. Pracuje legalnie, podobnie jak jej mąż, też pracownik fizyczny, mają trójkę dzieci. Zarabia więcej niż nauczyciel. Czy do zdrowa sytuacja?
  • bistian 31.08.19, 11:53
    betty_bum napisał(a):

> Ukraińska pomoc domowa mojej koleżanki właśnie kupiła mieszkanie pod Warszawą.
    > Pracuje legalnie, podobnie jak jej mąż, też pracownik fizyczny, mają trójkę dzi
    > eci. Zarabia więcej niż nauczyciel. Czy do zdrowa sytuacja?

Tak, to zdrowa sytuacja. Pani jest ambitna, dobrze sprząta i za to ma sensowne wynagrodzenie. Czasami sprzątam, uczciwie, bez obijania się, nie wiem, czy dałbym radę tak pracować przez 10 godzin dziennie?
  • betty_bum 31.08.19, 12:02
    Tylko co z krajem jeśli nauczyciele i urzędnicy będą woleli sprzątać niż pracować w swojej branży? Ukrainki będą uczyć polskiego i obstawiać urzędy?
  • milka_milka 31.08.19, 13:56
    Zdecydowanie to nie jest zdrowa sytuacja.

--
  • gaskama 31.08.19, 11:21
    Rynek. Pani może poszukać na rynku korepetytora za 20 zł i znaleźć pracodawcę, który jej zapłaci 60 zł. To proste. Nad reszta można się nie zastanawiać. To prowadzi donikąd. Bo czemu ktoś za kopanie piłki dostaje miliony? A lekarz ratujący życie ułamek tego? Ale spoko, miłościwie panująca nam partia rządząca niedługo wprowadzi odgornie narzucony i spolecznie sprawiedliwy podział dóbr materialnych.

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • 1matka-polka 31.08.19, 11:23
    "Ale spoko, miłościwie panująca nam partia rządząca niedługo wprowadzi odgornie narzucony i spolecznie sprawiedliwy podział dóbr materialnych."
    W tym się akurat doskonale pokrywają z planami Zandberga, Nowoczesnej i innych Razem.

--
    Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
    Mark Twain
  • 1matka-polka 31.08.19, 11:24
    I dlatego tak wam żal, że PiS wam tak sprytnie odebrał ten proletariacki elektorat.

--
    Kurt Vonnegut
  • gaskama 31.08.19, 11:41
    Mnie żal, bo PiS to narodowi socjaliści. Zandberg i lewica to socjaldemokraci. No i słabo, jak krajem rządzi niewyksztalcony proletariat. Nie było w historii kraju, dla którego by się to dobrze skończyło.

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • triss_merigold6 31.08.19, 11:45
    Zandberg ma program Menel+ jeszcze bardziej rozbudowany, pracującym i zarabiającym ciut powyżej poziomu szamba nie oferuje nic.
  • gaskama 31.08.19, 11:55
    No tak, to taki współczesny Marx. Ale dla mnie Kaczyński to taki współczesny .... nie chce pisać, ale kto nie spał na historii, to wie.

--
  • gaskama 31.08.19, 11:36
    No bo to tak jak PiS pod względem gospodarczym są socjaliści. Nie wiem, po co piszesz takie oczywistości.

--
  • araceli 31.08.19, 12:18
    gaskama napisała:
    > No bo to tak jak PiS pod względem gospodarczym są socjaliści.

No błagam - bez takich bzdur. Rozdawnictwo, wyborcze łapówkarstwo nawet obok socjalizmu nie stało.

--
  • 1matka-polka 31.08.19, 19:19
    No i widzisz, dlatego to pisze, bo nie dla wszystkich to jest oczywiste.

--
    W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?
    Fryderyk Nietzsche
  • araceli 31.08.19, 12:14
    gaskama napisała:
    > Nad reszta można się nie zastanawiać. To prowadzi donikąd.

Myślenie prowadzi donikąd... ciekawe wink

--
  • gaskama 31.08.19, 12:18
    W przypadku chęci podważenia teorii, że 2+2=4 ... prowadzi donikąd 😉.

--
  • araceli 31.08.19, 12:23
    gaskama napisała:
    > W przypadku chęci podważenia teorii, że 2+2=4 ... prowadzi donikąd 😉.

Czyli preferujesz myślenie "tak jest bo tak jest".

--
  • gaskama 31.08.19, 13:27
    Eee, skąd ten wniosek? Nie napisałam tego. Ale niekiedy odpowiedź jest prosta i akademicka dyskusja prowadzi do nikad.

--
  • araceli 31.08.19, 13:30
    gaskama napisała:
    > Ale niekiedy odpowiedź jest prosta

Odpowiedź na pytanie 'dlaczego jest jak jest' a nie odpowiedź na 'czy jest właściwie/sprawiedliwie' oraz 'czy i jak coś zmienić'.

--
  • antonina.n 31.08.19, 15:39
    araceli napisała:

> gaskama napisała:
    > > Ale niekiedy odpowiedź jest prosta
    >
    > Odpowiedź na pytanie 'dlaczego jest jak jest' a nie odpowiedź na 'czy jest właś
    > ciwie/sprawiedliwie' oraz 'czy i jak coś zmienić'.
    >

Ale takie rozterki „dlaczego jest jak jest i czy to sprawiedliwe” w przypadku pieniędzy SĄ bez sensu.

Bo czy to sprawiedliwe, że pracownik misji buduje studnie w Afryce za darmo, albo jest saperem za minimum, albo ciężko pracuje fizycznie za 1700, albo jest mega mózgiem naukowcem za 3500...

...a ktoś inny jest dzieckiem milionera i nie pracował nigdy i nigdy nie będzie pracował. A ktoś inny jest artystą z d.py i sprzedał za miliony jeden obraz malowany brudną stopą.

Tak wiec uważam, że te rozważania są z d.py. Bo pieniądze na świecie, podobnie jak inne dobra, nie są rozdzielane ani równo ani sprawiedliwie.

A z drugiej strony 60zł za korki (minus kasa za dojazd i czas na dojazd w dużym mieście) to właśnie mniej niż 20zl za godzinę.....(godzina korków i godzina na dojazdy w każda stronę). To jest w zasadzie niewielki zarobek. Ja za moje lekcje (nie uczę języka) biorę niemal dwa razy tyle i nie dojeżdżam.

Za zdjęcie szwów mojemu psu zapłaciłam 30zl (trwało to może 2minuty). Sprawiedliwie, czy za dużo? No cóż. Jeśli by to było takie proste, to zdjęłabym szwy samodzielnie. A jednak wolę, żeby to zrobił lekarz. I dlatego płace 30zl za dwie minuty jego pracy, że on to POTRAFI zrobić w ogóle i to w dwie minuty. Jeśliby pani sprzątająca umiała samodzielnie nauczyć dziubdziusia angielskiego, to by nie musiała bulic 60zeta za godzinę. Jeśli zaś sama sprząta super dobrze i szybko, powinna brać więcej niż 20. Proste.
  • milka_milka 31.08.19, 18:33
    Wiesz, ja sprzątaczkę zastąpię, ona mnie nie.

--
  • araceli 31.08.19, 18:39
    milka_milka napisała:
    > Wiesz, ja sprzątaczkę zastąpię, ona mnie nie.

Motorniczego w tramwaju też zastąpisz? Pielęgniarkę? Nauczyciela?

--
  • milka_milka 31.08.19, 20:09
    Rozmowa jest o sprzątaczkach.

--
  • betty_bum 01.09.19, 14:48
    Będąc neurochirurgiem czy kardiochirurgiem po krótkim kursie możesz zostać motorniczym, ale w drugą stronę to tak nie działa.
  • la_mujer75 31.08.19, 11:30
    W domu robię za sprzątaczkę i korepetytorkę.
    Zdecydowanie wolę sprzątać, niż wbijać wiedzę mojemu "zdolnemu inaczej".
    Fakt- że efekty pracy podobne. Przez chwilę jest czysto i przez chwilę mam wrażenie, że dzieciątko wszystko umie wink
  • mid.week 31.08.19, 12:31
    Niech pani zajmie się usługami ekosprzątania dla zblazowanych i bogatych.
    16 roboczogodzin czyszczenia chaty wodą z olejkami zapachowymi = trochę ponad 2 tysiące netto. Serio.
    Jak doda okadzanie i wypędzanie złej energii to może i drugie tyle wyjdzie.
  • esperantza 31.08.19, 16:18
    Moim zdaniem taka proporcja to punkt wyjście tzn jeśli korepetycje np przygotowujące do matury to i 5:1 byłoby ok.
  • szeera 31.08.19, 19:32
    U mnie proporcje są raczej 1:2 za godzinę usługi. Ale ponieważ rynek korepetycji po angielsku jest bardzo międzynarodowy i wiele osób nastawia się na rynek amerykański, to przy korepetycjach przez komunikator te proporcje spokojnie się odwracają i to sprzątaczce płaci się dwa razy więcej za godzinę sprzątania niż korepetytorowi za lekcję.
  • baba67 01.09.19, 14:28
    Naprawde za 10 zeta za godzinę konwersacji z Amerykaninem można płacić? Możesz podac namiar na platformę? Bo chetnych bym miała...

--
  • szeera 01.09.19, 14:34
    "Naprawde za 10 zeta za godzinę konwersacji z Amerykaninem można płacić? Możesz podac namiar na platformę? Bo chetnych bym miała..."

Napisałam odwrotnie - to Amerykanin płaci za konwersację z kimś ze świata połowę tego, co swojej amerykańskiej sprzątaczce.
  • baba67 01.09.19, 21:13
    Czyli kiedy się uczy hiszpańskiego np?Toby się zgadzało.Ale jeśłi japońskiego to juz nie.

--
  • mamalgosia 01.09.19, 15:42
    Lekarzowi trzeba zapłacić powiedzmy 120 zł za kwadrans pracy (porada w gabinecie prywatnym). Czyli 480 za godzinę.
    Czyli 24 razy więcej niż otrzymuje sprzątaczka.

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • 123zielona123 02.09.19, 21:49
    Zakładając,ze sprzątaczka pracuje na czarno,czyli ty płacisz 20 zł i ona tyle dostaje do ręki. Wbrew opiniom o lekarzach, nie da się prowadzić gabinetu na czarno. Musi mieć odpowiednie normy sanepidowskie, odpowiedznie wyposażenie, ogrzewanie prąd itp. Również sprzataczkę, a czasmi pielęgniarkę czy recepcjonistkę. Do tego dochodzi prowadzenie własnej działalności zusy ksiegowośc itp. O książkach,szkoleniach i kursach nie będę pisać,bo sa tacy,którzy zrobili specjalizację 30 lat temu i uważają że to wystarczy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka