Dodaj do ulubionych

To w końcu jest jakiś przepis czy nie? (religia)

31.08.19, 09:46
Religia w szkole. Czytając ematkę odniosłam wrażenie, że jest jakiś przepis regulujący kwestię umieszczania religii w planie lekcji (na początku lub na końcu zajęć). Wczoraj, gdy próbowalam coś takiego znaleźć, natrafiałam na same teksty o tym, że takowego przepisu nie ma.
Edytor zaawansowany
  • triss_merigold6 31.08.19, 09:54
    Nie ma. Niemniej można cisnąć dyrekcję, wprost nazywając okienka marnowaniem czasu dzieci.
  • manala 31.08.19, 10:01
    Jak nie ma przepisu to to jest nie do ruszenia. Niestety.
  • triss_merigold6 31.08.19, 10:55
    Co, konkretnie, jest nie do ruszenia? Szkoła starszaka zaplanowała lekcje religii i etyki o 7 rano.
  • malia 31.08.19, 20:40
    We wszystkich klasach ? To ile jest tych uczących i ile klas
  • aerra 31.08.19, 15:09
    Jest natomiast przepis, że dzieci nie powinny mieć okienek.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • szarsz 01.09.19, 04:20
    Gdzie? Jaki?

U mojej córki jedna religia w środku, chętnie się podepre czymś w piśmie do szkoły.
  • pasquda77 01.09.19, 12:10
    Na stronie "równość w szkole" masz gotowca do dyrekcji , wydrukuj , podpisz i zanieś 😊
  • aaa-aaa-pl 31.08.19, 10:07
    Nie ma przepisu.Trudno też oczekiwać, że wszyscy będą mieli religię przed lekcjami/ po lekcjach.
  • pasquda77 31.08.19, 10:21
    Nie ma przepisu , ale są zalecenia MEN żeby szkoła umieszczała zajęcia nieobowiązkowe na początku lub końcu planu.
    W poprzednim roku szkolnym walczyłam z dyrektorem o zmianę planu , udało się zmienić o tyle , że jedna religia została przeniesiona na ostatnią lekcję , telefon do kuratorium załatwił resztę , dyrektor dostał przykaz natychmiastowej zmiany planu co też uczynił😊Ja zyskałam opinię pieniaczki , dobrze mi z tym 😂😂😂
  • aaa-aaa-pl 31.08.19, 10:41
    Też tak uważam. Bądź z tego dumna.
  • filga 31.08.19, 11:57
    A przykaz z kuratorium to na jakiej podstawie?
  • pasquda77 31.08.19, 12:17
    Na podstawie zalecenia MEN , pani kurator była wręcz oburzona , że dwie religie i WDŻ są w środku planu...może też ateistka? W każdym razie sama byłam bardzo zdziwiona że tak gładko i szybko załatwiła sprawę , mimo że ja zawsze słyszałam od dyrektora"nie da się"
  • filga 31.08.19, 13:47
    Zalecenie nie jest prawem
  • agiq 31.08.19, 15:05
    Nasza Małopolska pani kurator po takiej skardze przypuszczalnie wydałaby nakaz chodzenia na religię, zamiast tego co Wasza... niestety straszne to jest ze rzeczy dotyczące wielu osób zależą od poglądów jednej.
  • aerra 31.08.19, 15:05
    W małopolskim nie mieszkasz nie? wink
    Małopolska kurator zaleca msze na rozpoczęcie roku i w ogóle to najlepiej codziennie.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • pasquda77 31.08.19, 15:16
    aerra napisał(a):

> W małopolskim nie mieszkasz nie? wink
    > Małopolska kurator zaleca msze na rozpoczęcie roku i w ogóle to najlepiej codzi
    > ennie.
    >
    >
    Na szczęście nie , mieszkam w pomorskim , ale jak wiesz my tu jesteśmy bardziej oświeceni niż Polska południowa😉
  • aerra 31.08.19, 15:28
    Nie wiem, nie wiem, wyżej (i w ogóle na forum to już kilkukrotnie) pisałam, że moje dziecko w ogóle nigdy nie miało w planie religii w środku zajęć obowiązkowych, wiec na szczęście nie musiałam w ogóle z kurator mieć do czynienia wink

--
    <*>
  • 21mada 31.08.19, 12:46
    > Trudno też oczekiwać, że wszyscy będą mieli religię przed lekcjami/ po lekcjach
    Dlaczego? Za moich czasów wszyscy mieli religie po lekcjach w salkach katechetycznych. Etyka tez jest zawsze po lekcjach. Inne zajęcia nieobowiązkowe również. Dlaczego więc "trudno oczekiwać"?
  • aerra 31.08.19, 15:08
    Czemu trudno? Jak oczekujesz, to masz.
    Zdaję sobie sprawę, że nasza szkoła jest nieduża, więc z planem nieco łatwiej, ale WSZYSTKIE klasy zawsze, odkąd moje dziecko do szkoły chodzi (i 2 lata wcześniej również) mają religię i etykę na pierwszej lub ostatniej lekcji.
    Na 8 klas jest zatrudnionych 2 katechetów, żeby się to udało. I, niespodzianka: udaje się wink

--
    <*>
  • szmytka1 31.08.19, 16:27
    Hmm 8 klas to jest w 2 rocznikach naszej szkoly. Ilu tych darmozjadow musieliby zatrudnic az strach pomyslec. U mnie jest tak, ze 1 religia wypada na poczatku lub na koncu a 2 w srodku dnia. Na twj srodkowej syn ma inne zajecia. Chodzi do logopedy. Szkola powinna sensowna alternatywe dla wszystkich niechodzaxych miec w zanadrzu.
  • aerra 31.08.19, 16:37
    Przecież ich nie zatrudnia na cały etat, tylko ułamek. Co dla ciebie za różnica, czy 10 osób po 10 godzin tygodniowo, czy 5 po 20?

--
    <*>
  • szmytka1 31.08.19, 16:43
    Hmm imo niech zatrudni 10 matematykow,plastykow, logopedow, psychologow, chemikow po tej godzinie czy jak tam optujesz i niech dzieci spedzaja czas pozytecznie. Nie mnozmy bezsenownych etatow typu katecheta. W ogole wyprowadzic religie ze szkol. Jestes wierzaca, sama sobie dbaj o edukacje w tym temacie i prowadzaj dziecko do kosciola albo salki katechetycznej i juz tam sobie z ksiedzem niech sie kazdy zre jaka godzina mu pasuje.
  • little_fish 31.08.19, 17:33
    To jest jeszcze pytanie, czy naprawdę w każdej z tych klas są osoby, które nie chodzą na religię? Bo jeżeli w religii bierze udział cała klasa, to niech sobie ją mają w środku dnia
  • aerra 31.08.19, 17:55
    Ale z religii w każdej chwili można zrezygnować, więc też nie bardzo. Są to zajęcia dodatkowe, więc powinny być poza blokiem zajęć obowiązkowych.

--
    <*>
  • woman_in_love 31.08.19, 10:30
    że nie chcesz jego dobra? Co mu z matematyki, co mu z biologii, jak nie bendzie miał zdrowego katolickiego krengosłópa. Amen.
  • 1matka-polka 31.08.19, 10:36
    "Co mu z matematyki, co mu z biologii", jeśli sprzątaczka będzie zarabiać ustawowo tyle samo, co on?

--
    Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
    Wolter
  • slonko1335 31.08.19, 10:55
    Z tego co pamiętam jest w miarę możliwości umieszczać na początku lub końcu lekcji ale możliwe ze to lokalny przepis gminy. Moje dziecko oprócz religii ma inne nieobowiązkowe zajęcia w środku lekcji i bardzo mi się to nie podoba. Na religię chodzi mniejszość klasy wiec będziemy walczyc bo wychodzi jej 37 godzin lekcji tygodniowo.

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • slonko1335 31.08.19, 10:57
    Aaaa i czy mogą być 4 wfy jednego dnia? To chyba przegięcie dla dojrzewajacego organizmu?

--
  • morekac 31.08.19, 11:34
    Z tymi 4 wf to przegięli. Chodzi o to, żeby młodzież ruszała się regularnie, a nie żeby raz w tygodniu skatować towarzystwo.

--
    -------------------------------------------------------------
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • aanniittaa 31.08.19, 19:42
    W szkole średniej syn tak ma. Często chodzą wtedy do aquaparku czy na basen. Albo na lodowisko. Ale zdarzało się, że przez 4 lekcje biegali po boisku.
  • slonko1335 31.08.19, 19:49
    Te wf 4 nie są pod rząd. Są 2 potem inna jedna lekcja i znów dwa. Klasa 5.

--
  • morekac 31.08.19, 19:59
    Bez sensu.

--
    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • slonko1335 31.08.19, 20:03
    Ja tam współczuję nauczycielowi z lekcji pomiędzy. ....no chyba ze dwa stroje będą musieli nosić i dwa razy się przebrać. ...tez super.....heh....

--
  • aanniittaa 31.08.19, 20:29
    To bez sensu.
  • mari.sol 31.08.19, 20:22
    W szkole średniej wf jest trzy razy
  • aanniittaa 31.08.19, 20:29
    OK, wiem, że zablokowane 1 dnia.
  • la_mujer75 31.08.19, 11:48
    Zajęcia nieobowiązkowe (a do takich zalicza się religia!) nie powinny być pomiędzy zajęciami obowiązkowymi, gdyż nie każdy na nie uczęszcza.
    Na to powołałam się miedzy innymi, gdy rok temu walczyłam w szkole o zmianę planu dla uczniów klas ósmych.
    I np. dodatkowe lekcje, przygotowywujące do egzaminów, były tylko na skrajnych godzinach, bo jak sama dyrektorka powiedziała : "Są nieobowiązkowe i nie ma możliwości, aby odbywały się pomiędzy lekcjami".
    Sama podała mi argument, który potem użyłam w walce o zmianę planu!

• tol8 31.08.19, 14:00
    Starszy poszedł do szkoły prywatnej. Nieobowiązkowe są religia, etyka i wdż. Ciekawa jestem planu zajęć bardzo.

--
    W weekendy ematka staje się matką.
  • morekac 31.08.19, 20:00
    Są prywatne technika? Jaki koszt? MOPS płaci?

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka