Dodaj do ulubionych

Jak ważna jest w szkole "otoczka"?

02.09.19, 17:13
"Otoczka", czyli to co nie jest ściśle związane z nauką - szafki, miejsce do jedzenia, kuchnia/catering, świetlice, wyposażenie nie tylko do nauki, ale i do zabawy, wystrój wnętrz, itp.

Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy z Waszych doświadczeń ma związek z poziomem nauczania, czyli jak "otoczka" ok, to o poziom lekcji też się dba, czy to dwie niezwiązane ze sobą sprawy?
Edytor zaawansowany
  • bergamotka77 02.09.19, 17:23
    Oczywiście ze to dwie różne sprawy. U nas poziom nauczania jest bardzo przyzwoity w rejonowce, ale starszne przeludnienie po reformie. Ponad 30 klas ponad 700 uczniow prawie 80 nauczycieli praca na trzy zmiany. Mlody konczy w tym roku co najmniej raz o 18.i ma 3 razy na popołudnie do szkoly. Nie wiem jak pogodzimy to z treningami sad

--
    bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • triss_merigold6 02.09.19, 17:30
    Ma być kuchnia i stołówka, żaden katering, jeśli mówimy o szkole podstawowej.
    Wystrój wnętrz jest mi doskonale obojętny, dla starszych klas mają być pracownie.
  • kryzys_wieku_sredniego 02.09.19, 17:40
    A u nas jest mała szkoła, olbrzymi teren zielony, plac zabaw, boisko. Dzieci zaopiekowanie, mają swoje szafki na ciuchy, dodatkowo szafki na książki, kadra super, poziom tez super, wszystko przerobione od deski do deski z zapasem a nie mamy kuchni, jest katering, codziennie ustalasz co dziecko je i to mu przywożą - zdecydowanie wolę taki wybór (mąż ogarnia menu, codziennie wieczorem w niedziele wchodzi na stronę gdzie zamawiamy posiłki i syn wybiera co będzie jadł w każdy dzień tygodnia tygdnia).
  • sasanka4321 02.09.19, 17:59
    >Ma być kuchnia i stołówka, żaden katering<

Jaka ma przewage, tak z zasady, kuchania w szkole nad cateringiem? Chyba w wszystkich znanych mi przypadkach, catering byl lepszy - wiekszy wybor dan, wiecej pomyslow, ciekawsze obiady.
  • agatazieba 02.09.19, 18:12
    Ciepłe jedzenie. Dzieci chętniej jedzą ciepłe i nieuparowane.
  • aaa-aaa-pl 02.09.19, 18:16
    Ale cateringu masz wybór- kiedyś w gimnazjum mojego dziubasa było menu bardzo rozbudowane.
  • lauren6 02.09.19, 18:15
    Catering jesr drozszy
  • kryzys_wieku_sredniego 02.09.19, 22:00
    Zdecydowanie, u nas na gminie jak jest stołówka to obiad kosztuje 6 zł, ja za katering płacę 12.
  • ashleigh41 02.09.19, 17:35
    Oczywiscie ze wazna. Dzieci/mlodziez musza miec czas i miejsce zeby zjesc posilek. Wyposazenie jest istotne bo pomagaja osiagnac lepsze resultaty. Swietlica jak swietlica glownie dla dzieci ktore sa odbierane pozniej niz koncza sie zajecia wiec dobrze gdy jest. Wazniejsze sa kluby z zajeciami.
  • iwoniaw 02.09.19, 18:05
    Ważna i tym ważniejsza, im więcej dziecko w szkole spędza czasu - czyli zdecydowanie istotniejsze jest to wszystko w przypadku pierwszaka odstawianego na 7.00 i odbieranego ze świetlicy w porze popołudniowej niż samodzielnie przyjeżdżającego bezpośrednio na lekcje i po nich wracającego do domu licealisty.
    Co oczywiście nie znaczy, że lepsze obiady czy wygodniejsze szafki mają przełożenie na poziom nauczania. Ale jeśli warunki "bytowe" są złe, to trudniej jest uczyć na poziomie, bo jednak mają one wpływ na poczucie komfortu, poziom stresu i zmęczenia uczniów.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • raczek-nieboraczek 02.09.19, 18:42
    Bylam na dniach otwartych w prywatnej szkole.
    Nie bylo szafek, tylko szatnie, typowe boksy z siatki i wieszaki obok siebie.
    Sale lekcyjne takie dziwne, okna za plecami i trzy rzedy (nie kolumny) lawek, tak zesiedzi jeden obok drugiego.
    Linoleum zdarte. Poza nowymi oknami to szkola muzeum. Brakowalo mundurkow i kalamarzy. Nastroj jak w Syzyfowych pracach.

• mary_lu 02.09.19, 18:47
    U mojego dziecka jest i wysoki poziom nauczania i cała ta otoczka. Polecam smile
  • olena.s 02.09.19, 19:13
    Ma znaczenie, ale nie decydujące. Jeżeli mowa o publicznych szkołach, to ostatnio (dziś?) mignął mi tekst o nowej szkole w Markach pod Warszawą. Z basenem, teatrem, a nawet, cholera, dachem pokrytym roślinnością z bagnem, żabami i innymi okazami.
    Niekoniecznie wynika z tego, że w tej szkole będzie lepszy matematyk, ale będzie na pewno mniejszy problem z WF, możliwość fajnych zajęć teatralnych, zajęć dodatkowych. Jest szansa, że dzieciaki nie będą siedziały kamieniem w nudnej świetlicy, że będą się lepiej czuły, będą mogły się lepiej odstresować itp - co wpływa na samopoczucie, a ono z kolei na jakość nauki.
    Ponadto jeżeli masz dwie mniej więcej takie same szkoły i jedna ma lepszą, jak piszesz, otoczkę, a druga - gorszą, to pokazuje to, że umiejętności/mozliwości organizacyjne w jednej są lepsze niż w drugiej.
  • mia_mia 02.09.19, 21:47
    To akurat rejonówka mojej przyjaciółki. Wcześniej nawet nie brała lokalnej, państwowej szkoły pod uwagę, ale kiedy postawili jej pod domem ten kompleks to zaczęła się łamać, że może dać tej szkole szansę. Póki co postanowiła poczekać, zobaczyć jak szkoła będzie funkcjonować, jaki będzie poziom, bo w przenoszonej tam szkole był słaby, ale może za kilka lat przeniesie dziecko, bo wozi bardzo daleko. Budynek i otoczenie mogą być więc wabikiem dla dobrych uczniów.
  • anika772 02.09.19, 21:14
    Wyłącznie zgodnie z rozporządzeniami. Jest to, co musi być. Czyli, kuchnia i stołówka miały być od wczoraj, potem odroczono do, zdaje się, 2022, i moja szkoła odetchnęła. O wystrój dbają wychowawcy. Znam panią od zintegrowanego, która rękami własnego męża maluje w wakacje ściany swojej klasy, oraz, tymi samymi rękami, wykonuje niektóre meble. Tak, wiem.
  • mia_mia 02.09.19, 21:33
    A jak ważny jest dla Ciebie wygląd miejsca pracy? Gdzie chciałabyś siedzieć wiele godzin dziennie, w zatęchłym wyłożonym boazerią urzędzie czy innym miejscu? Otoczenie wpływa na nasz nastrój, nie oszukujmy się.
    Katering czy szkolna stołówka sama nie wiem co bym wolała dla siebie, bo to nie zależy od formy dostawy, a innych rzeczy.
  • tol8 02.09.19, 21:37
    Ważne. Jak otoczka jest ok, to znak że dyrekcja się stara.

--
    W weekendy ematka staje się matką.
  • black.emma 02.09.19, 22:04
    Otoczka jest ważna zwłaszcza dla młodszych dzieci, które spędzają w szkole więcej czasu. Ta otoczka wpływa na poczucie estetyki i samopoczucie i uczniów i nauczycieli. Nie puściłabym dziecka do zdewastowanej i przeludnionej szkoły.
  • chococaffe 02.09.19, 22:10
    Związku nie ma. To czy dla Ciebie ma znaczenie, wiesz Ty.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka