Dodaj do ulubionych

parafiańszczyzna

05.09.19, 20:01
Ale pieknie ujęty szorstkimi nutami i słowami polski kołtun.
Jesienią obejrzeli Kler, wiosną film Sekileskich a potem posłali dzieci do komunii bo jak to nie posłać a i babci będzie smutno

PARAFIAŃSZCZYZNA
sł. Paweł Demirski
muz. Tomek Sierajewski

cień celtyka
w hostię się sam nie wpisał
na jasnej górze
narodowy przypał
chłopcy z seminarium
go tam wpisali
pod dyktando
kabaretu starszych panów
starszych panów w sutannach
z rodzaju kabaretu co grała w nim Lajza
tomorrow belongs to me tam
śpiewała faszystowska blond łajza

cień celtyka
w hostię się sam nie wpisał
na jasnej górze
narodowy przypał

możesz się na nich obruszać
i sama krzyczałaś
że nie pozwalasz
krzyczałaś że czarny piątek!
w sobotę poszłaś z jajami na święconkę
córkę ochrzciłaś w sumie przypadkiem
żeby nie bardzo denerwować matkę

jest kłopot w tym kraju
kto ze mną to wyzna
ten kłopot się nazywa
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna

dwa razy w tygodniu od dziecka
czeka w szkole salka katechetyczna
księża mają tam czelność
mówić co cię wtrąci w otchłań piekielną

jest kłopot w tym kraju
kto ze mną to wyzna
ten kłopot się nazywa
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna
parafiańszczyzna

och co by ksiądz Tischner
na to powiedział?
jadłby oscypka i cicho siedział!
Edytor zaawansowany
  • woman_in_love 05.09.19, 20:22
    I arwenodulszczyzna big_grin
  • 123zielona123 05.09.19, 21:04
    A mnie się skojarzyło z pańszczyzną. U mojej teściowej w parafii jest rotacyjne sprzątanie koscioła i nne obowiązkowe prace na rzecz parafii czyli parafiańszczyzna
  • tifa_lockhart 05.09.19, 21:09
    Na pewno jest to część parafianszczyzny.
  • m.y.q.2 05.09.19, 21:42
    Będąc wiele lat temu w kościele w Kuźnicy Helskiej słyszałam, jak ksiądz z ambony wyczytał nazwiska parafian, którzy nieodpłatnie mieli wykonywać różne prace na rzecz parafii. To nie parafiańszczyzna, to niewolnictwo!

--
    Ci, co mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie,
    St. Jerzy Lec
  • ajaksiowa 06.09.19, 09:36
    Ciekawe co w tym czasie robili sukienkowi?

--
    ,,Bóg dał nam Wolną Wole i Rozum,od Nas zależy co z Tym zrobimy,,
  • woman_in_love 06.09.19, 11:00
    Od sprzątania i roboty jest chłop pańszczyźniany i suweren, ewentualnie zakonnice, a nie panowie. Klechowie.
    Tfu, że też taka herezja ci przeszła przez myśl: to zaprzeczenie prawom boskim i naturalnym.
  • alpepe 06.09.19, 10:36
    Wow

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • 45rtg 06.09.19, 10:47
    tifa_lockhart napisał(a):

> Ale pieknie ujęty szorstkimi nutami i słowami polski kołtun.

Tanie.
  • woman_in_love 06.09.19, 11:10
    Prawdziwe.
  • 45rtg 06.09.19, 11:17
    woman_in_love napisała:

> Prawdziwe.

Na tyle, na ile punkowe teksty są prawdziwe. Dla nastolatków to niewątpliwie objawienie. Dla dorosłych - zieeeew, następni proszę...
  • sumire 06.09.19, 11:21
    Typowi odbiorcy Pawła Demirskiego to raczej nie są nastolatki.
  • 45rtg 06.09.19, 11:25
    sumire napisała:

> Typowi odbiorcy Pawła Demirskiego to raczej nie są nastolatki.

Obawiam się, że pan Demirski tak się tylko okłamuje - o ile oczywiście ten tekst jest reprezentatywny dla jego twórczości.
  • sumire 06.09.19, 11:29
    Em... to ty nie wiesz, że to jest jeden z najbardziej znanych dramaturgów w kraju?
  • 45rtg 06.09.19, 11:46
    sumire napisała:

> Em... to ty nie wiesz, że to jest jeden z najbardziej znanych dramaturgów w kra
    > ju?

Nie wiem. To znaczy, nie wiedziałem, bo sobie chwilę tamu sprawdziłem z ciekawości i już wiem, że w teatrze pracuje. A to jest jakiś obowiązek znać modnych dramaturgów?
  • sumire 06.09.19, 11:49
    Jak się chce wypowiadać z wyższością na temat ich twórczości, to by się przydało, owszem.
  • 45rtg 06.09.19, 11:53
    sumire napisała:

> Jak się chce wypowiadać z wyższością na temat ich twórczości, to by się przydał
    > o, owszem.

Bynajmniej. Wypowiedziałem się o twórczości, którą przecież wyraźnie widziałem i słyszałem. Z jasnym zastrzeżeniem, że swoją opinię wypowiadam przy założeniu, że to, co zobaczyłem jest reprezentatywne. Wiedza o tym, kto wystawia PIT-y autorowi tekstu jest zbędna do oceny jego dzieła.
  • sumire 06.09.19, 15:19
    Och bosze, ależ ty jesteś mądry. Cóżeśmy zrobiły, głupie gęsi, by zasłużyć na twoją opinię na każdy temat?...
  • potworia116 06.09.19, 16:08
    Rtg lubi się puszyć własną ignorancją. Uważa ją za dowód niezależności osądu.
  • potworia116 06.09.19, 15:14
    Nie jest. Choć w jego tekstach dramatycznych czuć tę punkową politykę.
    Teatr duetu Strzępka/Demirski jest fenomenem, gromadzi publikę od młodziaków w wieku gimnazjalnym po najbardziej wyrafinowanych krytyków średniego pokolenia.
  • potworia116 06.09.19, 15:15
    Punkową poetykę.
  • alpepe 06.09.19, 11:55
    A przesłuchałam już pół płyty i mnie się podoba i to bardzo. I nie wiem, co w tym taniego. Nigdy to nie były moje klimaty.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • 45rtg 06.09.19, 12:02
    alpepe napisała:

> A przesłuchałam już pół płyty i mnie się podoba i to bardzo. I nie wiem, co w t
    > ym taniego. Nigdy to nie były moje klimaty.

No, jazda po łatwym, popularnym temacie, który gwarantuje potakiwania "o tak, tak, jakież to prawdziwe" i westchnienia "ależ oni ryzykują w dzisiejszych czasach".
  • ajaksiowa 06.09.19, 14:50
    Demirski to ten od Strz€pki?

--
    ,,Bóg dał nam Wolną Wole i Rozum,od Nas zależy co z Tym zrobimy,,
  • woman_in_love 06.09.19, 15:07
    Ależ to nie jest łatwy temat. Wręcz przeciwnie, wygodniej jest hołubić kościół i udawać, że jest świetnie. Bo inaczej można stracić pracę albo dotację.
  • 45rtg 06.09.19, 15:21
    woman_in_love napisała:

> Ależ to nie jest łatwy temat. Wręcz przeciwnie, wygodniej jest hołubić kościół
    > i udawać, że jest świetnie. Bo inaczej można stracić pracę albo dotację.

Tak, suweren tak uważa.
  • alpepe 06.09.19, 17:27
    Poczytaj o Tyrawie, tym ..., co to stwierdził, że fakt niemożności wożenia tłustego tyłka pod kurię z racji zamknięcia ulicy dla ruchu kołowego narusza wolność Kościoła. Perony to im poodjeżdżały już wieki temu.

--
  • 45rtg 06.09.19, 17:53
    alpepe napisała:

> Poczytaj o Tyrawie, tym ..., co to stwierdził, że fakt niemożności wożenia tłus
    > tego tyłka pod kurię z racji zamknięcia ulicy dla ruchu kołowego narusza wolnoś
    > ć Kościoła. Perony to im poodjeżdżały już wieki temu.

A co to ma do rzeczy? Oczywiście, że oni ostatnio bredzą jak potłuczeni, ale jakoś Bydgoszcz od tego nie została spacyfikowana. Mimo że suweren tego się spodziewa.

• olena.s 06.09.19, 18:33
    Prima.
  • sylwester.z.kolonii 06.09.19, 19:05
    Prędzej bym założył koszulkę z krzyżem celtyckim, niż łaził z torbą z tęczową flagą.
  • 45rtg 06.09.19, 20:35
    sylwester.z.kolonii napisał:

> Prędzej bym założył koszulkę z krzyżem celtyckim, niż łaził z torbą z tęczową f
    > lagą.

A kogo to obchodzi?
  • tarantinka 06.09.19, 19:40
    Lubię tych Państwa. Kawiorowa lewica ale do mnie to przemawia. Są takie sceny w ich spektaklach, których się nie zapomina i które się dluuugo trawi. Taki przykład spektaklu pt. Niech żyje wojna, siedzi sobie nagi aktor, siurek mu zwisa smętnie ale mowa patetyczna jacy to ważni jesteśmy. Ten golas to Mikołajczyk, przyjechał do Moskwy negocjować. Inny spektakl, awans społeczny i dziewczę ze wsi przy kserze stoi i dumne, że się wyrwało. Ta, ma swoje dyżurne tematy ten duet.
  • potworia116 06.09.19, 23:39
    A widziałaś Jakuba S. gdzie sami siebie portretują? Albo Położnice, które ematki zgodnie oklaskiwałyby na stojąco?
    Ja z tej branży, tu każdy każdemu wilkiem, ale ich sukcesu akurat nikt nie ośmiela się kwestionować czy umniejszać. Choć głosy, że S/D “się wypalili” słychać od kiedy się jeszcze na dobre nie rozkręcili.
  • dramatika 06.09.19, 23:50
    tifa_lockhart napisał(a):

> Ale pieknie ujęty szorstkimi nutami i słowami polski kołtun.
    > Jesienią obejrzeli Kler, wiosną film Sekileskich a potem posłali dzieci do komu
    > nii bo jak to nie posłać a i babci będzie smutno

A potem zagłosowali na gorsze zło, bo nie wyzywało ich od kołtunów i chamów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka