Dodaj do ulubionych

Sprawdzian wiedzy z poprzedniego roku - u Was też?

06.09.19, 15:37
Dziewczyny, ja zbytnio nie zaangażowana w sprawy szkoły, więc nie wiem.
Czy w szkołach Waszych dzieci też są sprawdziany z wiedzy z poprzedniego roku?
Córa jest w 5 klasie podstawówki i na poniedziałek matematyczka zapowiedziała sprawdzian z całej 4 klasy, nazwane jest to Sesja z plusem. Podobno to standardowy sprawdzian zgodnie z programem nauczania?
Problem w tym, że nie ma jak się przygotować do tego sprawdzianu (książki oddane, a zeszyty to wiadomo wink), tymczasem ocena ze sprawdzianu ma mieć wagę 3.
Edytor zaawansowany
  • miss_fahrenheit 06.09.19, 15:44
    Tak. To jest sprawdzian diagnostyczny - czyli sprawdzający wiedzę, którą dziecko już powinno posiadać, bez przygotowania.
  • odnawialna 06.09.19, 18:08
    jesli dobrze rozumiem z Twojej odpowiedzi i postów niżej, cel tego testu jest dla szkoły (EWD) i nauczycieli, czyli mija się z celem przygotowywanie się do testu. Dziecko powinno z marszu taki test napisać i dopiero dostać zwrotkę nad czym ma popracować?
  • maniaczytania 06.09.19, 18:35
    dokładnie tak

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • lifecolor 06.09.19, 19:32
    Tylko w wielu szkołach jest traktowane jako normalna ocena po przeliczeniu procentow
  • slonko1335 06.09.19, 19:33
    i wtedy jest to bez sensu kompletnie

--
    Sygnaturka się zgubiła....
  • maniaczytania 06.09.19, 20:08
    a nie powinno tak być

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • miss_fahrenheit 07.09.19, 09:56
    odnawialna napisała:

> Dziecko powinno z marszu taki test napisać i dopiero dostać zwrotkę nad czym ma popracować?

Dokładnie tak, a nauczyciel dostaje informację, jaką wiedzę mają jego uczniowie i od czego zacząć naukę. Teoretycznie te sprawdziany nie powinny być oceniane, w praktyce - bywa różnie. U nas zgodzono się na wyróżnienie tych, którzy mają najlepsze wyniki z takiego sprawdzianu.
  • maniaczytania 06.09.19, 16:14
    Tak, co roku były takie sprawdziany - na początku, w środku i na końcu roku szkolnego. Diagnostyczne, nie powinno być z nich ocen.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • odnawialna 06.09.19, 16:29
    Sorry, ale nie rozumiem, to w jaki sposób są oceniane?
  • filipianka 06.09.19, 16:34
    Wynik jest w procentach. Potem powstaje ewd oceniające efektywność nauczania i jak coś nie gra to można wdrażać lepsze rozwiązania.
  • odnawialna 06.09.19, 17:02
    dzięki, jakbyś mogła jeszcze skrót ewd rozwinąć, jakaś ewaluacja?
  • berdebul 06.09.19, 17:08
    Edukacyjna Wartość Dodana.
  • filipianka 06.09.19, 16:42
    Dodam jeszcze, że wyniki są zarówno dla ucznia o jego rodziców jak i nauczyciela i dyrektora szkoły.
  • arwena_11 06.09.19, 16:20
    Syn w liceum, w drugiej i trzeciej klasie miał w połowie sierpnia wpisywany sprawdzian z matematyki na pierwszą lekcję matematyki po wakacjach.
    W pierwszej klasie mieli na początku września test z wiedzy z gimnazjum. Wyniki były baaardzo ciekawe i drastycznie różniły się od wyników egzaminu gimnazjalnego z matematyki ( np średnia klasy z egzaminu gimnazjalnego to 95%, średnia z tego testu 40% )
  • kryzys_wieku_sredniego 06.09.19, 16:50
    Może to być zaskoczenie samym testem, a może pokazywać faktyczny stan wiedzy klasy. To że są osoby z ponad 180 pkt. nie oznacza że nie będzie drastycznych różnic między uczniami. Zawsze są ci na 6 i ci co nie zdają teraz też tak będzie, nie spotkałam się z klasą gdzie wszyscy maja podobną średnią.
  • arwena_11 06.09.19, 17:03
    Nie to była zasada tej szkoły. Im bardziej cię wbijemy w glebę, tym większa szansa, że odpadną ci co sobie nie poradzą dobrze na maturze.

Liczy się wynik do rankingu. Jak ktoś nie rokował na bardzo wysoki wynik - odpadał.
  • slonko1335 06.09.19, 16:28
    to diagnoza

--
  • betty_bum 06.09.19, 16:28
    To normalne i powszechne, z jednej strony sprawdza się wiedzę, braki, z drugiej nauczyciel wie jaki jest poziom klasy i od czego zacząć.
  • iwoniaw 06.09.19, 16:38
    Dokładnie tak, to są testy diagnostyczne, właśnie po to, by sprawdzić poziom klasy i ew. braki. U moich też piszą, jak najbardziej.

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • odnawialna 06.09.19, 17:01
    ok, cel rozumiem, ale skąd ta ocena o wadze 3? rozumiem, że nie powinno być ocen
  • maniaczytania 06.09.19, 17:04
    u nas były wpisywane wyłącznie procentowe wyniki; a jeśli była waga to "0"

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • iwoniaw 06.09.19, 17:18
    ale skąd ta ocena o wadze 3?

A to już skonsultować musisz z WSO w Waszej szkole. U nas były podane procenty i przeliczenie na ocenę wg kryteriów oceny z przedmiotu.

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • betty_bum 06.09.19, 17:19
    Żeby przez weekend cokolwiek sobie odświeżyć, a nie olać jako nic nie znaczący punkt programu.
  • mikams75 06.09.19, 16:43
    nieglupi pomysl, szczegolnie na matematyce po tak dlugiej przerwie w szkole. Nie macie zeszytu cwiczen z zeszlego roku?
  • odnawialna 06.09.19, 17:00
    obawiam się, że do śmieci poszedł z moją zresztą pomocą sad nie wiedziałam o tych sprawdzianach
  • mikams75 06.09.19, 17:07
    wygoogluj tematy a nawet i cwiczenia powtorzeniowe. A zreszta sama na szybko mozesz ulozyc jakies zadania majac tematy. I naprawde lepiej jak dziecko sobie teraz poprzypomina matematyke zanim zacznie zupelnie nowe tematy, bo jakies tam luki w matematyce utrudniaja bardzo dalsza nauke.
  • maniaczytania 06.09.19, 18:08
    tyle że powtarzanie przed testem diagnostycznym zaburza jego wyniki, a co za tym idzie ideę tego testu ...

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • mikams75 06.09.19, 19:22
    ok, nie zastanawialam sie za bardzo jaki jest cel tego testu, u mojego dzecka w szkole nie ma.
    Jesli szkole zalezy na tym, zeby dzieci sie nie przygotowywaly, to nie powinni informowac, ze test bedzie.
    Ja to widze inaczej - taki test zmusza dzieci do powtorzenia materialu i o wiele latwiej jest nauczac/przyswajac kolejne tematy z matematyki, jak nie trzeba wracac do tego, co to jest w ogole ulamek/mianownik i o co chodzi w tabliczce mnozenia, bo dzieciom przez wakacje wyparowalo z glowy.
  • lifecolor 06.09.19, 17:13
    U nas to samo. Na stronie gwo.pl są testy online z kazdego działu każdej klasy, to nie testy z sesji z plusem, ale tego samego wydawnictwa i pomagaja przypomnieć sobie tematy zeszloroczne
  • iimpala 07.09.19, 00:43
    kiedy ja chodziłam do szkoly, a było to baaardzo dawno temu, TEŻ zawsze były takie sprawdziany, na początku roku.
    Nie wiem, jakim cudem ty się wyksztalciłaś bez tego?
    czy nie wykształcilaś?
    Nie wiem, co cie tak dziwi. Nauczyciel chce mieć wiedzę, na jakim poziomie jest klasa, co zapamietała z roku/lat poprzednich. Żeby wiedzieć, jak ma uczyć w roku bieżącym.
    To naprawdę takie dziwne?
  • odnawialna 07.09.19, 11:35
    Nie, nie przypominam sobie takich sprawdzianów.
    A dziwi mnie to, że dzieci nagle mają zapowiedziany sprawdzian z bardzo obszernego zakresu wiedzy, i ocena z tego sprawdzianu będzie miała znaczący wpływ na średnią w tym roku. Na dodatek jest to wiedza z poprzedniego okresu nauczania, za który oceny już zostały wystawione.
    Nie widzę nic złego w takim sprawdzianie, jeśli celem jest uzyskanie informacji dla dyrekcji/nauczyciela/rodzica/dziecka w jakim stopniu dziecko ma opanowany materiał.
    Widzę natomiast problem w ocenie w najwyższej wadze. Tego sprawdzianu nie można poprawiać.
    Jeśli dziecko go "położy", na dzień dobry skreśla możliwość uzyskania wysokiej oceny na semestr. No motywujące to nie jest, chyba przyznasz?
  • slonko1335 07.09.19, 11:46
    Jezeli macie w statucie szkoły możliwość poprawy k oceny z prac pisemnych to na spokojnie wywalczycie poprawę z tego lub brak oceny liczone do sredniej. Ocenianie i zapowiadanie diagnoz to kompletny bezsens jest...

--
  • mama-ola 07.09.19, 14:09
    Tzw. Testy na wejście są praktykowane z każdego przedmiotu. Nauczyciel musi wiedzieć, co uczniowie umieją. W liceum to nawet jest test z kilku lat.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka