Dodaj do ulubionych

Jakie wrażenia po przemowie posła Kaczyńskiego?

07.09.19, 22:27
Bo ja mam jedno.
Idzie INFLACJA. Nawet nie że sama idzie, ale jest to taki plan. Pietruszka po 20 zł już była grana i to naprawdę pikuś, będzie płaca minimalna 4000. I to może nie być czcza pogróżka.
Więc nie trzymajcie pieniędzy w skarpetach. Zresztą ludzie już to widzą i dlatego tak szaleńczo kupują te nieruchomości itd.
Edytor zaawansowany
 • tanebo2.0 07.09.19, 22:30
  Że chleb będzie kosztował 25 zł

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • olena.s 07.09.19, 22:35
  Mnie ciekawi, jakie nowe podatki i podatkoidy wymyślą.
  Kataster?
 • asfiksja 07.09.19, 22:45
  Podatek katastralny to wbrew pozorom bardzo sprawiedliwy podatek, ale piekielnie trudny do nałożenia (bo obowiązek podatkowy powstaje w miejscu, w którym nie ma przepływu pieniężnego). Nie, oni go nie wprowadzą.
  Podatkoidy najnowsze to likwidacja ograniczenia 30-krotności składki ZUS i 15% opłaty od transferu z OFE do IKE.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 11:48
  Akurat bogatych co zarabiają po 100 000 zł miesięcznie mi nie szkoda, niech płacą ZUS jak każdy inny.
 • olena.s 08.09.19, 12:33
  Józiu, nieszczęsny.
  Ograniczenie wpłat składek miało działać na korzyść ZUS/skarbu państwa. Tak, wiem, nie wiesz i nie rozumiesz, więc ci wyjaśnię:
  W systemie, jaki mieliśmy od 1999 roku, istniała pewna wiążąca obie strony umowa. Mianowicie ja wpłacam swoją składkę, która naturalnie jest natychmiast wypłacana bieżącym emerytom, ale na moim koncie tworzy się zapis - zobowiązanie państwa, że kiedy ja pójdę na emeryturę będzie mi ona liczona wedle tych właśnie składek.
  I kiedy to zbilansowano, okazało się, że państwu nie opłacałoby się zaciągać tak wysokich zobowiązań. Spłata byłaby zbyt obciążająca dla budżetu.
  Stąd ograniczenia.
  Ponieważ
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 12:56
  Miało działać tak według Twoich mędrców (z Syjonu).
 • olena.s 08.09.19, 13:30
  Wedle, biedo, profesorów ekonomii, aktuariuszy, demografów.
  Naturalnie, założeniem było, że państwo nie będzie zrywać tej umowy, co najwyżej będzie robiło sobie dobrze manipulując systemem podatkowym lub podażą pieniądza. I naturalnie, jeżeli przy władzy są grupy jawnie łamiące konstytucję, odchodzące od podstawowej zasady, że prawo nie działa wstecz etc., to jakakolwiek gentelman's agreement z nimi nie ma racji bytu.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 16:04
  Słuchaj, wyceny prywatyzowanych państwowych przedsiębiorstw poniżej ich wartości robiły firmy audytorskie z Wielkiej Czwórki, więc mnie nic nie zdziwi.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 17:51
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > Słuchaj, wyceny prywatyzowanych państwowych przedsiębiorstw poniżej ich wartośc
  > i robiły firmy audytorskie

  co to jest wycena poniżej wartości? mi się zawsze wydawało, że to wycena określa wartość.

  poniżej wartości to można sprzedać....

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 21:23
  Wyceniali sztucznie wartość poniżej rzeczywistej - to co napisałem, to był taki skrót myślowy.
 • olena.s 08.09.19, 21:42
  Słuchaj, co to jest "wartość rzeczywista"?
  Może poddam ci pod rozwagę coś takiego. Parę lat temu archeolodzy odkryli podowodny wrak, czy jakieś jego resztki. 3000 lat temu przewoził brąz, takie półprodukty do dalszej obróbki. Ładunek - dziś jako złom warty pewnie ze sto tysięcy - kiedyś był bezcennym skarbem, wystarczyłoby go na zbroje dla połowy armii. Gdyby nie miał znaczenia dla archeologów i trafił na rynek, jaka byłaby jego wartość rzeczywista?
  A może perły? Pod koniec I wojny światowej Pierre Cartier kupił wyceniany na milion dolarów budynek na Fifth Avenue w Nowym Jorku za 100 usd i sznutr 128 pereł. raptem 40 lat później te same perły poszły na aukcji za śmieszne 157 tys (już pomijam spadek wartości dolara przez ten czas).
  O nasze fabryki - zacofane, źle zarządzane, przestarzałe nikt się nie bił. Również dlatego, że ryzyko polityczne (Ruscy zmienią zdanie i wejdą, lud obali rządy liberalne, hiperinflacja potrwa na tyle długo, że rachunek ekonomiczny się sypnie, zakażą wywozu zysków) było o wiele większe, niż gdyby ktoś kupił przestarzałą fabrykę w Walii czy innym NRD.
 • ikir_r 09.09.19, 12:53
  olena.s napisała:

  > O nasze fabryki - zacofane, źle zarządzane, przestarzałe nikt się nie bił. Równ
  > ież dlatego, że ryzyko polityczne (Ruscy zmienią zdanie i wejdą, lud obali rząd
  > y liberalne, hiperinflacja potrwa na tyle długo, że rachunek ekonomiczny się sy
  > pnie, zakażą wywozu zysków) było o wiele większe, niż gdyby ktoś kupił przestar
  > załą fabrykę w Walii czy innym NRD.

  O niektóre fabryki się bili tylko po to, by przejąć rynek. Po wykupieniu przez zagraniczny kapitał zakłady te zostały natychmiast zamknięte.


  Oczywiście, kapitał zagraniczny kierował się przede wszystkich chęcią osiągania zysków i wchodził do tych branż, które były najbardziej rentowne. Dlatego w pierwszej kolejności prywatyzacji z udziałem kapitału zagranicznego poddano przemysł farmaceutyczny, produkcję papierosów, przemysł spirytusowy, browary, fabryki mebli, produkcję wyrobów czekoladowych, soków, przemysł papierniczy i cementownie. Wiadomo, że zyski tam były gwarantowane.

  Rzecz jasna w wielu przypadkach kapitał zagraniczny przynosił pozytywne zmiany, np. doskonalił zarządzanie i niekiedy wdrażał nowe technologie. I wiele sprywatyzowanych zakładów do dziś dobrze funkcjonuje – być może nawet lepiej, niż miałoby to miejsce, gdyby te zakłady były w polskich rękach.

  Były również nierzadkie przypadki tzw. wrogich przejęć. Wówczas nowy zagraniczny właściciel nie chciał podtrzymywać produkcji i rozwijać firmę, ale chciał przejąć jej rynek. Zmieniał wtedy profil zakładu z przemysłowego na handlowy lub usługowy albo likwidował przejęte przedsiębiorstwo. To m.in. przypadek Siemensa, który kupił warszawskie przedsiębiorstwo ZWUT, zajmujące się produkcją urządzeń na potrzeby telekomunikacji i uczynił z niego centrum dystrybucyjne tego koncernu. Dziś pracuje tam już tylko ok. 100-150 osób. Podobnie postąpił z wrocławskim „Elwro” – producentem polskich komputerów.

  Sztandarowym przykładem tego typu działalności była też prywatyzacja cukrowni. Warto przypomnieć, że Polska miała potężny przemysł cukrowniczy, byliśmy jednym z największych producentów cukru w Europie. Część cukrowni została sprzedanych Niemcom i Francuzom, którzy chcąc przejąć rynek, pozamykali te zakłady.

  forsal.pl/artykuly/888899,soroka-polska-po-1989-r-doswiadczyla-katastrofy-przemyslowej-musimy-odbudowac-nasz-potencjal.html

  ----
  Riki dostał bana 4ever
 • dyzurny_troll_forum 09.09.19, 14:20
  ikir_r napisał(a):

  > To m.in. przypadek Siemensa,
  > który kupił warszawskie przedsiębiorstwo ZWUT, zajmujące się produkcją urządze
  > ń na potrzeby telekomunikacji i uczynił z niego centrum dystrybucyjne tego konc
  > ernu.

  Co było w stanie wyprodukować ZWUT pod koniec lat '80? I jak było tak zajebiście to dlaczego na telefon się czekało 5-10 lat?
  Wiesz dlaczego uczynił z tego centrum dystrybucyjne?
  Ponieważ zakład ten był w stanie produkować w latach '80 urządzenia telekomunikacyjne na poziomie lat '60 technologiami z lat '50.

  > Dziś pracuje tam już tylko ok. 100-150 osób. Podobnie postąpił z wrocławs
  > kim „Elwro” – producentem polskich komputerów.

  Pięknie to brzmi "polskie komputery" natomiast prawda była taka, że był to złom 10-15 lat za zachodem, którego nikt by nie wziął nawet za darmo. Niekompatybilny z niczym.

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • olena.s 09.09.19, 18:01
  To samo z autami, podzespołami, elektroniką, pralkami, tkaninami, i tak dalej i tak dalej.
 • dyzurny_troll_forum 09.09.19, 18:58
  olena.s napisała:

  > To samo z autami, podzespołami, elektroniką, pralkami, tkaninami, i tak dalej i
  > tak dalej.

  Cały czas powtarzam cytat z "80-te: Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL"
  Joanny Solskiej:

  "Polski przemysł końca lat '80 nie był w stanie wyprodukować niczego, co miałoby realną wartość na zachodnich rynkach"

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • olena.s 09.09.19, 19:28
  No dlatego ja się dopraszam o wskazanie alternatyw.
 • bywszy 09.09.19, 19:34
  ... w kraju, który nie mógł już funkcjonować bez importu z tzw. drugiego obszaru płatniczego.

  Co zostało? - ano eksport kopalin. Przy niewymienialnej walucie, dotowanych canach energii, płaceniu fistaszkami za pracę jakoś działało.
  Po urealnieniu cen energii okazało się nagle, że mamy koszmarnie przerośnięte górnictwo. Kolejny wrzód na dupie na całe dziesięciolecia.
 • olena.s 09.09.19, 18:16
  No i prima. A co chciałbyś, ad 1990 i lata następne (bezrobocie - do 16%, inflacja 1300 procent w 1990, plus koszty długu, który liczył 46 mld USD, PKB per capita liczące 1790 USD) zaproponować innego?
  W kraju nie było kapitalu, nie było nowoczesnej wiedzy, Ruscy siedzieli w Legnicy, zagraniczne rynki pracy byly dla Polaków zamknięte. Więc? Jakie byłoby twoje genialne rozwiązanie? Możesz do pomocy wziąć Józia, jak chcesz/.
 • bywszy 09.09.19, 19:36
  Nikt z późniejszych krytyków Balcerowicza (Bujak, Kołodko, Podkaminer) nie zaproponował wtedy, w latach 89-90, alternatywnego realistycznego scenariusza poukładania gospodarki na nowo.
 • olena.s 09.09.19, 20:01
  No ale z pewnościa nasi dzielni forumowi krytycy mają w zanadrzy jakieś doskonałe pomysły.
 • sylwester.z.kolonii 09.09.19, 21:25
  Kołodko powiedział, że gdyby nie Balcerowicz Polska dziś byłaby bogatsza, a Polacy zarabialiby więcej.
 • olena.s 09.09.19, 21:33
  No ale ja nie pytam, co kto powiedział. Ja pokazałam parę wskaźników - niskie PKB, duży dług, bezrobocie ukryte milion ludzi, brak kapitału, niepewna sytuacja itd. I poproszę o receptę na wtedy.
 • ikir_r 09.09.19, 23:30
  Receptą było zrobienie tego samego co Balcerowicz, tylko trzy razy wolniej, z minimalną świadomością wrażliwych lub wysoko zyskownych rejonów gospodarki które trzeba chronić i prywatyzować na końcu (a nie na początku) oraz z działaniami osłonowymi np. wobec PGR-ów (nawet półgłówek powinien dostrzec, że na rolniczych pustkowiach nagle nie wyrośnie drugi Dubaj).

  Balcerowicz wrzucił wszystkich na 7 metrową głębię, zakładając że to wymusi, iż wszyscy nauczą się pływać. Faktycznie, większość w końcu wypłynęła. Ale niektórzy utonęli.
 • tanebo6.0 10.09.19, 06:18
  Tak zrobiły Ukraina i Białoruś.
 • bywszy 10.09.19, 10:03
  ikir_r napisał(a):

  > Receptą było zrobienie tego samego co Balcerowicz, tylko trzy razy wolniej,

  Rzeczywiście, było mnóstwo czasu. Na prace koncepcyjne, symulacje, potem próbne wdrożenia, testowanie w małej skali...

  > z minimalną świadomością wrażliwych lub wysoko zyskownych rejonów gospodarki
  > które trzeba chronić i prywatyzować na końcu (a nie na początku) ...

  Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszym sposobem na wymuszenie zmian jest zagwarantowanie spokojnego bytu temu, kto ma się zmienić.
  (I przepraszam, te wysoko zyskowne rejony - gdzie były? Mógłbyś wymienić?)

  > ... oraz z działaniami osłonowymi ...

  Słuszna uwaga. Było przecież mnóstwo pieniędzy, budżet aż się uginał od gigantycznej nadwyżki. Od chętnych na ujemnie oprocentowane papiery skarbowe trzeba było się kijem oganiać.

  > np. wobec PGR-ów (nawet półgłówek powinien dostrzec, że na rolniczych
  > pustkowiach nagle nie wyrośnie drugi Dubaj).

  Widziałeś z bliska te PGR-y w latach .80? Wiesz, jak to wyglądało?
  Ja widziałem.

  > Balcerowicz wrzucił wszystkich na 7 metrową głębię, zakładając że to wymusi, iż
  > wszyscy nauczą się pływać. Faktycznie, większość w końcu wypłynęła. Ale niektó
  > rzy utonęli.

  Teraz bez żartów - nawet Jaruzel rozumiał, o co w tym chodzi: lepsze niedoskonałe rozwiązania, ale na czas, niż doskonałe, których jednak pacjent nie doczeka.
 • asfiksja 08.09.19, 13:28
  Olena, ale tajemnicą poliszynela jest, że likwidacja limitu 30-krotności to sposób oskubania bogaczy. Nikt im nie zamierza wypłacać takich emerytur, bo z czego? To się ludowi podoba, ale do czasu (tzn. do takiej zmiany definicji "bogacza", że będą pod nią podpadać).
 • reinadelafiesta 08.09.19, 20:36
  Asfiksja
  Teraz oskubią bez limitu, a potem powiedzą że nie wypłacą emerytury , bo nie mają pieniędzy. Swoją drogą sam ZUS się przerazil i protestował przeciwko temu pomysłowi.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • oqoq74 08.09.19, 20:41
  ZUS jeszcze trochę i zniknie. Będzie w to miejsce co innego.
 • olena.s 08.09.19, 20:58
  Ja też mniej więcej tak to widzę.
  Doprowadzą ZUSowski system do upadku, potem powiedzą, że nie mają naszego płaszcza i wprowadzą emeryturę obywatelską, równą i niską, z budżetu państwa. Dzięki czemu każdy kolejny rząd i parlament będzie miał absolutnie w garści emerytów.
 • madami 09.09.19, 09:36
  olena.s napisała:

  > Ja też mniej więcej tak to widzę.
  > Doprowadzą ZUSowski system do upadku, potem powiedzą, że nie mają naszego płasz
  > cza i wprowadzą emeryturę obywatelską, równą i niską, z budżetu państwa. Dzięki
  > czemu każdy kolejny rząd i parlament będzie miał absolutnie w garści emerytów.

  100/100
  myślę, że dokładnie taki jest plan
 • asfiksja 09.09.19, 11:35
  Jak to formalnie rozwiążą - czy przez upadek ZUS-u czy inaczej - to drugorzędna sprawa. W każdym razie nie zamierzają wypłacać tych wysokich emerytur. Bo - jak to ktoś wyżej napisał - nie mamy pańskiego płaszczabig_grin
  Teraz tylko zgarniają te składki na finansowanie kiełbasy wyborczej.
 • ikir_r 09.09.19, 12:57
  Też uważam, że zniesieniu limitu 30-krotności nie będą zamierzali wypłacać w przyszłości emerytur rzędu 50 tys. zł /m-c (a taka będzie się należała np. Prezesowi Jagielle z PKO BP po jednym roku opłacania składek bez limitu).

  Oczywiście, pozostanie droga sądowa, również unijna, ale zanim to nastąpi to autorzy dzisiejszych rozwiązań będą już w grobie.

  ------
  Riki dostał bana 4ver
 • reinadelafiesta 08.09.19, 16:28
  Asfiksja
  Nie zgodzę się, że to taki sprawiedliwy podatek. On karze za zapobiegliwość, oszczędność, chęć pozostawienia czegoś po sobie itd., a promuje przejadanie pieniędzy. Jeśli kupię dom, za moje własne, zarobione, opodatkowane już przecież pieniądze to zapłacę za niego podatek. Jeśli za kolejne zarobione, opodatkowane pieniądze ten dom wyremontuję i jego wartość się zwiększy, to zapłacę jeszcze większy podatek. Dlaczego? Dlaczego ktoś, kto kasę wyda na podróż dookoła świata, zapłaci państwu tylko raz? Lepiej przebalować kasę, nie martwić się o dzieci, nie inwestować.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • oqoq74 08.09.19, 16:35
  Cała polityka tego rządu to przejadanie kasy. Pod tym względem są konsekwentni. To jest polityka krótkowzroczna. Bez planowania w dłuższym okresie. Liczy się tu i teraz... a potem będzie płacz i zgrzytanie zębów.
 • betty_bum 08.09.19, 16:53
  Zależy czyje zgrzytanie, bo rząd ewakuował się do Brukseli, Morawiecki zainwestował w grunty, poza tym i tak od zawsze był bogaty, a dzieci wysłał za granicę, prezes nic nie wydaje, bo wszystko kupuje mu partia. Zgrzytać zębami to będzie suweren i wcale mi go nie będzie szkoda.
 • oqoq74 08.09.19, 20:16
  Głupio piszesz. Wszyscy za to zapłacimy.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 20:30
  Oqoq, Betty_bum
  Ja tam suwerenem nie jestem, ale też zgrzytam zębami.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • oqoq74 08.09.19, 20:37
  No ba. Ja nie mogę słuchać tych bzdur wygadywanych, bo mi się ciśnienie podnosi. Strasznie to przygnębiające jest.
 • asfiksja 08.09.19, 20:20
  No nie wiem, czy właściciele latyfundiów, co się uwłaszczyli, bo znali kogo trzeba to takie zapobiegliwe, oszczędne i pracowite aniołki. Oni mają ogromny interes w tym, żeby ten podatek nigdy nie wszedł, dlatego będą straszyć opodatkowaniem kurnych chatek biednych staruszek oraz mieszkań młodych małżeństw na dorobku. I tym, że jak kupisz nowe kafelki to ci dowalą większy podatekwink
  Ale przy coraz lepszych narzędziach do informacji geoprzestrzennej i analizy transakcji na określonych obszarach - przy rzetelnej informacji dla społeczeństwa - kiedyś może ten podatek zostanie uchwalony.
 • madami 09.09.19, 11:46
  na razie nas nie stać

  kiedyś, może
 • anika772 07.09.19, 22:37
  Urzekła mnie definicja rodziny, ahhh, jeden mężczyzna, jedna kobieta i ich dzieci. To wypisz wymaluj jak brataniczka prezesabig_grin
 • livia.kalina 07.09.19, 22:41
  No i sam prezes, rzecz jasna!

  --
  super_hetero_dyna:
  "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
 • jasnoklarowna 07.09.19, 22:50
  I jeszcze w stałym związku ta kobieta z tym mężczyzną muszą być.
  A jak kobieta i mężczyzna bez dzieci to już się nie zalicza?
 • tifa_lockhart 07.09.19, 22:53
  Jeśli ciężko pracujesz i dobrze zarabiasz to masz się podzielić z tymi, którym się nie chce.
 • koko8 07.09.19, 23:02
  Ja myślę, że był już taki jeden, Chavez sie nazywał, wypisz wymaluj nasz Jarek i jego projekty. Polska szybciej bedzie obecną Wenezualą, niż nam się wydaje.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 11:49
  A ci co ciężko pracują na produkcji nie zasługują na godną płacę? Bardzo dobrze, że bogate koncerny dostaną w skórę wyższą płacą minimalną.
 • sumire 08.09.19, 12:01
  Bogate koncerny zwiną biznes i przeniosą na Filipiny, bo taniej.
  W dupę dostaną ich pracownicy i mali przedsiębiorcy. I super, komu w ogóle potrzebna klasa średnia, prawda, Józiu?
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 12:08
  sumire napisała:

  > Bogate koncerny zwiną biznes i przeniosą na Filipiny, bo taniej.
  > W dupę dostaną ich pracownicy i mali przedsiębiorcy.

  Powiedziałbym, że nastąpi pewne oczyszczenie środowiska małych przedsiębiorców. Janusze biznesu jadący na minimalnych marżach (jakieś ręczne obieranie cebuli w stodołach) wypadają z rynku. I biorąc pod uwagę _obecną_ sytuację na rynku pracy jest to słusznych ruch!

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 12:16
  A jaka jest Twoim zdaniem obecnie sytuacja na rynku pracy?
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 12:17
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > A jaka jest Twoim zdaniem obecnie sytuacja na rynku pracy?

  Najlepsza w 30 letniej historii III RP.

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • olena.s 08.09.19, 12:36
  Oczywiście. Emigranci wyjechali, a liczne pokolenia wyżu powojennego są już, lub zaraz będą, na emeryturze.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 12:42
  olena.s napisała:

  > Oczywiście. Emigranci wyjechali, a liczne pokolenia wyżu powojennego są już, lu
  > b zaraz będą, na emeryturze.

  Nie do końca, ostatni istotny wyż - urodzeni na przełomie '70 i '80 wciąż jest na rynku pracy. I jeszcze chwilę pobędzie...

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • olena.s 08.09.19, 13:05
  Do końca. Wyż powojenny trwał około 15 lat.Tu wyraźnie go zobaczysz.

  http://www.michalstopka.pl/wp-content/uploads/2015/04/Dane-GUS-urodzenia-i-zgony-w-Polsce-w-2014-roku.png


  Wyż stanu wojennego naturalnie jest nadal na rynku, ale nie o nim była mowa.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 12:57
  I czym by skutkowało usunięcie z rynku pracodawców tych Januszy?
 • olena.s 08.09.19, 13:08
  Zamknięciem prowadzonych przez nich zakładów pracy.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 13:10
  Nie pytałem Ciebie.
 • olena.s 08.09.19, 13:32
  Nie szkodzi. Przyswój moje proste wyjaśnienie i tyle.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 17:48
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > I czym by skutkowało usunięcie z rynku pracodawców tych Januszy?

  Skierowaniem produktywności gospodarki w kierunki trochę bardziej zaawansowanych wytworów niż obrana ręcznie cebula.

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • droch 08.09.19, 14:44
  W Wenezueli w ostatnim roku pensja minimalna wzrosła o 300%. Zostało to poprzedzone oczyszczeniem środowiska wyzyskiwaczy.
 • premeda 08.09.19, 12:45
  Wystarczy, że pójdą do Czech ci tak robi to spora część polskich firm. Za to bezrobocie pójdzie w górę i szara strefa będzie się dobrze miała.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 12:55
  premeda napisała:

  > Wystarczy, że pójdą do Czech ci tak robi to spora część polskich firm. Za to be
  > zrobocie pójdzie w górę i szara strefa będzie się dobrze miała.

  Bezrobocie obecnie nie występuje w Polsce. Dodatkowo pracuje z 1 mln ukraińców.

  Kto pójdzie pracować do szarej strefy jak będzie miał możliwość umowy z 4000 PLN?

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • sumire 08.09.19, 12:59
  Taa, a z kranów będzie płynąć czekolada.
 • premeda 08.09.19, 13:04
  Jak fabryka poskłada swoje klocki i pojedzie do innego kraju, to zostanie ze 300 osób bezrobotnych. I nikt im nie da tych czterech tysi. Proste?
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 13:11
  Tak, bo z powodu podwyżki płacy minimalnej od razu się firmy zwiną.
 • premeda 08.09.19, 13:16
  Ja tam nie wiem ale u mnie już drugi rok widać spadek zamówień, a branża mocno międzynarodowa. Znajome firmy też narzekają, że u nich coraz gorzej. Recesja idzie.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 16:37
  Dolicz Sylwuś zusik i podatki które wzrosną, a które tak naprawdę pracodawca płaci, bo pracownika interesuje tylko ile na rękę dostaje. Ty myślisz, że rząd chce Janowi Kowalskiemu dobrze zrobić podnosząc płacę minimalną?😂😂😂 Policz, ile państwo zgarnie z tych opłat, liczonych od wyższych zarobków.
  Inna kwestia, to to, co za te 4 tys.będzie można kupić. Coś o inflacji mówili na tym wiecu?

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • black_halo 08.09.19, 13:15
  Zmartwie Cie ale w Chinach tez rosnie srednia placa. Oczywiscie, ze mozna przenosic produkcje w coraz to tansze miejsca ale tych naprawde tanich miejsc coraz bardziej juz brakuje a koszty transportu rosna. Wiec aktualnie trend jest taki, zeby kupowac coraz bardziej lokalnie.

  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • premeda 08.09.19, 13:23
  Też rośnie o 30% w ciągu roku?
 • black_halo 08.09.19, 13:39
  tradingeconomics.com/china/wages

  Tu mozesz sobie spojrzec. Roczna sredna pensja w Chinach to ok. 10000 euro. 860 euro miesiecznie, 3700 zlotych. Od 2010 ta srednia wzrosla ponad dwukrotnie. Calkiem mozliwe, ze chodzi o pracownikow zza granicy ale juz kiedys czytalam, ze cjinski robotnik zarabia niewiele mniej od polskiego.

  wynagrodzenia.pl/wiadomosc/ile-zarabia-sie-w-chinach
  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • premeda 08.09.19, 13:44
  Mylisz słonko pensję średnią z minimalną 🙄 Pewnie prezes też pomylił 😱
 • black_halo 08.09.19, 13:58
  No dobrze, niech Ci bedzie, ze minimalna:
  W Chinach aktualnie jakos w okolicach 20-22 juanow na godzine co daje ok.11-12 pln na godzinach. W Polsce 14.70 ... Rok do roku urosla o 7 procent, w Chinach wlasnie podwyzszyli o tyle:

  www.chinadaily.com.cn/a/201905/10/WS5cd4eda0a3104842260baf7a.html

  Ciekawostka taka: zasilek dla bezrobotnych bedzie wynosil 1850 juanow (teraz 1700) czyli nieco ponad tysiac pln. W Polsce 678 pln, po dwudziestu latach pracy mozesz miec tyle co teraz w Chinach. Juz widze jak sie uslugi do Chin przenosza. Niedlugo Chinczycy beda otwierac swoje fabryki w Polsce.

  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • olena.s 08.09.19, 15:26
  Co do płacy minimalnej polecam prostą wiki
  Bezrobocie - bank światowy.
 • sumire 08.09.19, 15:32
  Tak, i będą nam budować te obiecane sto obwodnic.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 16:40
  Sumire
  I te miliony mieszkań

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 13:13
  Tak, bo jak płaca minimalna trochę wzrośnie, to koncerny od razu uciekną gdyż zaraz będzie im się opłacało wszystko przenosić!
 • sumire 08.09.19, 13:25
  Oczywiście. Jeśli okaże się, żę dopłacają do biznesu, to taniej im będzie przenieść. To się regularnie dzieje. Po prostu mówi się ludziom "robimy nearshoring do Rumunii, za 6 miesięcy cały proces będziemy robić stamtąd, a wy, no cóż, idziecie w redeployment". I nikt nie ma skrupułów.
  Natomiast tu wcale nie chodzi o twoje znienawidzone bogate koncerny, bo one sobie poradzą.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 13:29
  Te koncerny osiągają tak wysokie marże, że nawet przy wzroście płacy minimalnej one nadal obrastają w złoto.
 • sumire 08.09.19, 13:34
  Napiszę po raz trzeci, bo nie rozumiesz - TU NIE CHODZI O KONCERNY.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 15:31
  I polskie bogate firmy to przeżyją, co najwyżej zyski będą trochę mniejsze. Dla mnie pracodawca, który daje gołą minimalną bez żadnych premii to w większości przypadków gównojad.
 • olena.s 08.09.19, 15:34
  A polskie biedne firmy nie.
 • sumire 08.09.19, 15:36
  No to teraz, specjalisto od ekonomii, wyobraź sobie, że nie każdy przedsiębiorca jest "bogatą firmą".
  I będzie musiał skądś wziąć pieniądze na płacenie pracownikom obiecywanych przez Jaro 4 tysi. Jak sądzisz, skąd będzie je brał?...
 • olena.s 08.09.19, 15:42
  No z rynku. Podnosząc cenę. Jak nie da rady podnieść, to zbankrutuje.
  Jeżeli ma zasoby może iść w robotyzację. O ile jego dziedzina się do tego nadaje.
 • madami 09.09.19, 12:42
  Mały przedsiębiorca będzie jeszcze więcej sam zasuwał
  skąd małe firmy mają wziąć na wypłaty, urlopy, L4???? W mikrofirmach właściciel pracuje o wiele więcej niż zatrudniani przez niego ludzie. Ale to on dostaje po dupie za niestabilne i trudne prawo i wszelkie obciążenia. Wystarczy, że jakiś kontrahent mu nie zapłaci ( czesto sytuacja) albo będzie się ociągał to aby zapłacic pracownikowi będzie musiał zrobić to kosztem własnej rodziny.
 • sumire 09.09.19, 13:00
  To prawda.
  I taki przedsiębiorca będzie musiał albo zwolnić ludzi, albo zamknąć interes, jeśli prowadzenie go stanie się nieopłacalne ze względu na zbyt wysokie koszty.
  Ale lud w postaci wyborców PiS to kupi. Bo lud nie rozumie, że łapówka, jaką oferuje PiS, nie pochodzi z magicznego źródełka, ale od innych obywateli. Lub, jak nasz Józek, myśli naiwnie, że rząd będzie tylko łupił bogatych.
 • madami 09.09.19, 13:15
  Dla jasności - mały przedsiębiorca to rodzina prowadząca mięsny na moim osiedli, zapylają dzień w dzień, jak chcą urlopu - zamykają sklep ale wtedy nie mają dochodu. Obrzydliwi bogacze jeżdżący starą skodą.

  To właściciel osiedlowego warzywniaka, pracuje od 6 do 20, również w niedziele - dzięki temu nie trzeba się martwić, że zabraknie w tym dniu przysłowiowej pietruszki do zupy.

  To pani krawcowa u której skracam spodnie od czasu do czasu.

  To zegarmistrz gdzie ostatnio wymieniałam baterie w zegarkach.

  To rodzina, która prowadzi osiedlowy bar

  To fryzjer i kosmetyczka, to kierowca i właściciel niewielkiej cieżarówki, który staje codziennie na postaju "taxi bagażowe", to pani która prowadzi bufet w szkole, to facet co zakłada kotły CO.... spotka się ich na każdym kroku. To mali przedsiębiorcy, którzy ciężko pracują, zwykli ludzie.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 15:44
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > Te koncerny osiągają tak wysokie marże, że nawet przy wzroście płacy minimalnej
  > one nadal obrastają w złoto.

  my na osiedlu zmuszeni będziemy zrezygnowac z ochrony. Panowie ochroniarze na pewno sie ucieszą
  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • anika772 08.09.19, 12:13
  O, cześć Józek! Co tak często zmieniasz nicki ostatnio?
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 12:16
  Bo kasuję je równie często. Przeważnie zakładam konto na weekend i się zwijam.
 • ikir_r 09.09.19, 12:59
  Niektórzy muszą zmienić nicka , bo paniusie obrażalskie banują bez limitu czasowego.

  ----
  Riki dostał bana 4ever
 • hanusinamama 09.09.19, 09:59
  W punkt.
 • gama2003 07.09.19, 23:04
  Wrażenie powrotu do przeszłosci, kiedy nie rozumiałam wkurzenia rodziców na przemowy z telewizora.

  Facet ogrywa te same motywy. Mamy być bogatsi od Niemców, już za 20 lat. Wystarczy tylko zagłosować.
  Nic o pracy na to nie było. Chyba, że ta fortuna to z tych prezentów od władzy się każdemu uzbiera.
  Czemu na te Niemcy się tak uparł ?
 • bywszy 07.09.19, 23:39
  gama2003 napisała:

  > Wrażenie powrotu do przeszłosci, kiedy nie rozumiałam wkurzenia rodziców na prz
  > emowy z telewizora.
  > ...

  Wtedy było lżej - ulgę przynosiła świadomość, że "to" przyniosły do nas sowieckie czołgi. I pilnowały, żeby trwało.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 10:02
  asfiksja napisał:

  > Bo ja mam jedno.
  > Idzie INFLACJA.

  żadna tam inflacja. Jarek ostro idzie na 60-65%....
  i gdyby nie fakt, że jadę w październiku na grzyby to bym mu sam pomógł!

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • gama2003 08.09.19, 10:09
  Ostro ostro.
  Tylko czemu tych cudowności nie obiecuje na bieżąco a przed wyborami ? Inwencji twórczej tylko na adrenalinie dostaje czy jak ?
 • nangaparbat3 08.09.19, 10:09
  Inflacja to pewnik, nie wrażenie.
  CO do wrażeń - nie słyszałam w głosie Prezesa tej siły, którą czasem słyszałam wcześniej.


  --
  "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
 • triss_merigold6 08.09.19, 10:10
  Qzwa, jest stary, trudno żeby miał siłę.
 • madami 09.09.19, 12:44
  myślę, że go ostatnio nieco podrasowali
 • triss_merigold6 08.09.19, 10:09
  Z epoki późnego Gomułki płynnie weszliśmy w epokę wczesnego Gierka i mamy plus/minus 1973 r. Cytryny są w sklepach, samochody na ulicach, premier jeździ na Śląsk dopieszczać górników, a beneficjenci opieki spolecznej nad nasze polskie morze, gonimy Niemcy etc. Normalnie odpalę sobie "Kroniki Filmowe" z tamtych lat.
 • conena 08.09.19, 10:24
  Inflację mamy od dwóch lat, nadchodzi jednak jakaś jej galopująca, ostra postać. I zaduszenie przedsiębiorców, nawet nie tym nieszczęsnym minimalnym i nawet nie nowymi podatkami ale nowymi obowiązkami podatników. Obowiązkami wprowadzonymi w trakcie roku podatkowego i wymyślonymi tak, aby łatwo złapać podatnika na pomyłce i walić kary, kary, kary.
  A głosować, krwa, nie ma na kogo.

  --
  Szumią jodły na gór szczycie, kocham disco ponad życie.
 • bib24 08.09.19, 10:47
  mnie się podoba biała lista, split payment i zgłaszanie beneficial owner.
  to spokojnie może położyć 10% spółek.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 10:49
  conena napisała:

  > Inflację mamy od dwóch lat, nadchodzi jednak jakaś jej galopująca, ostra postać

  Ostra postać inflacji ostatni raz była w latach 2011-2012 gdy Mesjasz z Brukseli obniżał podatki do 3x 15%....

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 11:52
  Ale przecież Ty jesteś fanem tego Mesjasza, a i nawet Korwin-Mikke go chyba kiedyś chwalił.
 • bywszy 08.09.19, 23:29
  conena napisała:
  > ...
  > A głosować, krwa, nie ma na kogo.

  Podobnie jak cztery lata temu - niejeden "zniesmaczony" zagłosował na Kukiza, albo i wcale nie poszedł.

  I od razu lepiej nam się od tego zrobiło, prawda?
 • zona_glusia 08.09.19, 11:05
  Zamordyzm katolicki się nam szykuje.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 11:08
  zona_glusia napisał(a):

  > Zamordyzm katolicki się nam szykuje.

  A to gdzie wyczytałaś?


  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • black_halo 08.09.19, 12:01
  dyzurny_troll_forum napisała:

  > zona_glusia napisał(a):
  >
  > > Zamordyzm katolicki się nam szykuje.
  >
  > A to gdzie wyczytałaś?

  No wlasnie tez mnie to interesuje bo 4 lata temu zapowiadali, ze bedzie katotaliban i bylam gotowa leciec po slub koscielny z mezem, zeby w hotelu mozna bylo w jednym pokoju przenocowac w czasie wizyty w Polsce. Ale nic takiego nie nastapilo. Jesli jednak masz jakies info zona_glusia, to podziel sie.

  Rodzina jakos przyjela moj agnostycyzm, w maju bylam na chrzcinach siostrzenicy i ksiadz tez mnie z kosciola nie wyrzucil a nawet wiecej, zgodzil sie zebym zostala chrzestna i to bez pojscia do spowiedzi. Wystarczylo powiedziec, ze bede wychowywac dziecko w duchu pierwszego przykazania o milosci blizniego. Nawet finansowej motywacji nie potrzebowal. I to wszystko na Podlasiu, nawet nie w duzym miescie. Szok.

  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • sumire 08.09.19, 12:36
  "Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. Poza nim mamy tylko nihilizm".
  "Jedna kobieta, jeden mężczyzna, ich dzieci w stałym związku".
  "Nasz program jest skonstruowany wokół tego, co traktujemy jako najważniejsze, wokół godności człowieka i jego życia. Ochrona życia jest przez nas traktowana bardzo szeroko. To ochrona przed opresjami, eutanazją, aborcją na życzenie".

  Proszę, parę wybranych cytatów.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 13:02
  Widzisz, wyraźnie powiedział o aborcji na życzenie. Aktualnego kompromisu nie zamierza więc zmieniać. Naprawdę, trudno o empatię w stosunku do tych co na potańcówce poszły w krzaki i ich dramatem życiowym jest brak aborcji na życzenie. Jak chcą, to niech jadą sobie na Słowację. Zapraszamy. Natomiast nie chcę przykładać ręki do tego, by moje państwo z moich pieniędzy zapewniało jakiejś panience aborcję na życzenie go poszła w krzaki.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 15:51
  sylwester.z.kolonii napisał:

  >Natomiast nie chcę przykł
  > adać ręki do tego, by moje państwo z moich pieniędzy zapewniało jakiejś panienc
  > e aborcję na życzenie go poszła w krzaki.

  a ja owszem, nawet panienka z krzaków nie powinna za karę być zmuszana do rodzenia niechcianego dziecka, zwłaszcza w kraju, w którym edukacja seksualna to diabeł wcielony.
  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • dyzurny_troll_forum 08.09.19, 17:57
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > Natomiast nie chcę przykł
  > adać ręki do tego, by moje państwo z moich pieniędzy zapewniało jakiejś panienc
  > e aborcję na życzenie go poszła w krzaki.

  Ale ty jednak jesteś strasznie głupi.

  Aborcja na życzenie jest zwykle płatna przez pacjenta, więc nie z twoich pieniędzy.

  Z Twoich pieniędzy będą utrzymywane natomiast te tysiące niechcianych dzieci w bidulach. A być może jakiś odsetek z nich po wyjściu z bidula odbierze ci twoje pieniądze bezpośrednio w ciemnej ulicy....

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • black_halo 08.09.19, 13:04
  sumire napisała:

  > "Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego powszechnie znanego w
  > Polsce systemu wartości. Poza nim mamy tylko nihilizm".

  Kosciol w Polsce glosic sobie moze ale ludzie i tak sie do tego nie stosuja.

  > "Jedna kobieta, jeden mężczyzna, ich dzieci w stałym związku".

  Nie da sieukryc, ze jest to najlepszy model rodziny do wychowania dzieci. W zyciu sie roznie uklada,to prawda ale nie znaczy to, ze nalezy promowac alternatywne modele rodzinne jak rownie dobre. Przy czym od razu zaznaczam, ze nie mam nic przeciwko zwiazkom jednoplciowym.

  > "Nasz program jest skonstruowany wokół tego, co traktujemy jako najważniejsze,
  > wokół godności człowieka i jego życia. Ochrona życia jest przez nas traktowana
  > bardzo szeroko. To ochrona przed opresjami, eutanazją, aborcją na życzenie".

  Ta sama dyskusja za kazdym razem. Aborcji i eutanazji na zyczenie nie ma ze wzgledu na silne lobby lekarskie. To nie lezy w niczyim interesie bo podziemie zalatwia te sprawy za odpowiednia oplata od wielu, wielu lat. Aborcja na zyczenie istnieje w podziemiu jak najbardziej, wszystkie te ogloszenia o farmakologicznym przywracaniu miesiaczki, mozliwosci wyjazdu za granice zorganizowanym autokrem itd. Przeciez rozumiesz, ze zaden polityk w tym kraju nie mam jaj, zeby sie narazic lobby lekarskiemu bo kazdy z nich jest tylko czlowiekiem i predzej czy pozniej do lekarza trafi.

  Ochrone przed opresjami popieram.
  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • sumire 08.09.19, 13:33
  Co to znaczy "nalezy promowac alternatywne modele rodzinne jak rownie dobre"? Czy ktoś je promuje? Bo o ile widzę, to nie. Natomiast PiS bardzo stara się wmawiać swojemu elektoratowi, że jest inaczej. To nawet zaskakujące, że smutny dziadek mówiący o swojej wizji jedynie słusznej rodziny (której sam nie ma, a ta dalsza to raczej nie jest wzorem do naśladowania) nie poszedł znowu w "wara od naszych dzieci", ale to zapewne tylko dlatego, że trzeba ocieplać wizerunek przed wyborami

  To o silnym lobby lekarskim trudno skomentować nawet. Jeśli nie pamiętasz, to przypomnę, że projekt całkowitego zakazu już raz w PiS-owskim Sejmie leżał. A pamiętasz, w jakich okolicznościach został nie tyle nawet wycofany, co odłożony na później?...
 • zofijkamyjka 08.09.19, 15:53
  black_halo napisała:


  > Nie da sieukryc, ze jest to najlepszy model rodziny do wychowania dzieci.

  nie jest, zwłaszcza dla maltretowanych "domowo" i mordowanych dzieci.


  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • black_halo 08.09.19, 16:32
  zofijkamyjka napisała:

  > black_halo napisała:
  >
  >
  > > Nie da sieukryc, ze jest to najlepszy model rodziny do wychowania dzieci.
  >
  >
  > nie jest, zwłaszcza dla maltretowanych "domowo" i mordowanych dzieci.

  Nikt nie kaze wchodzic w zwiazki z przemocowcami, osobami z borderline, z psychopatami. Wiec rozwody nadal sa powszechnie dostepne i nikt za nie kamienuje, z tego co mi wiadomo. Natomiast dla dzieci lepiej jest wychowywac sie w pelnej rodzinie, zlozonej z matki i ojca. Z tym, ze dobrze by bylo gdyby ten ojciec i matka swiadomie decydowali sie na rodzicielstwo, co nie jest niestety powszechne. Dlaczego? Nadal brak sensownych programow przygotowujacych do zycia w rodzinie. Swiadomie mowie tu "zycie w rodzinie", jakakolwiek by ona nie byla. Nie uczy sie dzieci funkcjonowania w zwiazkach a jak czytam ematke to zastanawiam sie jakies wzorce moze przekazac jedna z druga, plujaca jadem na inne forumowiczki.

  --
  memphis90: Są mężczyźni, którzy chwalą się wszem i wobec, ze owszem, czasem trzasną w stół jak trzeba. Ale nie mówią przy tym, że robią to głową, kiedy probują "wstać z kolan"
 • sumire 08.09.19, 17:08
  No i nie będzie takich programów. Ponownie odświeżę twoją pamięć - PiS chciał się wycofać z Konwencji Stambulskiej.
 • potworia116 08.09.19, 18:13
  Przywołaj proszę, jakiś dowód, potwierdzający tezę o tym „najlepszym modelu rodziny”.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 20:00
  black_halo napisała:


  > Nikt nie kaze wchodzic w zwiazki z przemocowcami, osobami z borderline, z psych
  > opatami.

  aleś mądrośc napisała. Ludzie sie zmieniają w trakcie wspólnego życia, wpadaja w nałogi, chorują, mają złe przeżycia itd, itp. Jak widać świat nie jest czarno-biały. Nie ma jednego dobrego modelu rodziny. Każdy będzie dobry, jesli tylko ludzie się kochają, wspierają.
  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • zona_glusia 08.09.19, 13:56
  black_halo napisała:

  > No wlasnie tez mnie to interesuje bo 4 lata temu zapowiadali, ze bedzie katotal
  > iban i bylam gotowa leciec po slub koscielny z mezem, zeby w hotelu mozna bylo
  > w jednym pokoju przenocowac w czasie wizyty w Polsce. Ale nic takiego nie nasta
  > pilo.
  Nie napisałam, że będzie katoliban, tylko zamordyzm a to, moim zdaniem, coś innego. Według mnie, będziesz mogła na Podlasiu przenocować w jednym pokoju nie tylko z "cywilnym" mężem, ale też z partnerką, jeśli przyjdzie ci taka fantazja do głowy. Nikogo to nie będzie obchodziło, bo to nie katoliban.

  Wejdziesz w konflikt z Kościołem dostaniesz po głowie. Przykłady: prokuratura nie może uzyskać dowodów w sprawie molestowania od kurii, katolickie media szczują na osobę, która uzyskała odszkodowanie od Kościoła, rozwieszenie plakatów sprzeciwiających się narracji Kościoła wobec osób LGBT oznacza wejście policji o 6 rano do mieszkania z paragrafu o obrazie uczuć religijnych. W tej ostatniej sprawie, ja nie rozstrzygam, czy ta kobieta popełniła przestępstwo i powinna być ukarana, ja zwracam uwagę na środki jakie zostały użyte: policjanci z innego miasta, z komendy głównej wchodzą rano do czyjegoś mieszkania.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 15:47
  black_halo napisała:

  > i ksiadz tez mnie z kosciola nie wyrzucil a nawet wiecej, zgodzil sie zebym zo
  > stala chrzestna i to bez pojscia do spowiedzi. Wystarczylo powiedziec, ze bede
  > wychowywac dziecko w duchu pierwszego przykazania o milosci blizniego.

  jedna owieczka zbłąkana więcej. Katotaliban sie ucieszył  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • zona_glusia 08.09.19, 14:18
  dyzurny_troll_forum napisała:

  > zona_glusia napisał(a):
  >
  > > Zamordyzm katolicki się nam szykuje.
  >
  > A to gdzie wyczytałaś?

  W zapowiedzi budowy silnego państwa.
  Mamy władzę, która unieszkodliwia lub likwiduje wszystkie bezpieczniki mające na celu kontrolę tej władzy. Trybunał Konstytucyjny nie istnieje, niezależna prokuratura nie istnieje, sądy są powoli przejmowane, media publiczne nie istnieją, za to są ciągłe zapowiedzi repolonizacji mediów niezależnych, dostęp do informacji jest dziennikarzom utrudniany (np: skutkiem afery Kuchcińskiego jest zmiana prawa pozwalająca objąć tajemnicą państwową loty urzędników państwowych), władza nad policją jest koncentrowana - koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przejął właśnie nadzór nad policją.
 • hanusinamama 09.09.19, 10:02
  A to trzeba wyczytać?? Serio???
 • attiya 08.09.19, 14:57
  jeszcze trochę i będę mogła spokojnie poprosić gdzieś o azyl polityczny - prześladowania na tle religijnym

  --
  "Bycie ateistą ma mnóstwo zalet, zbyt dużo, żeby nawrócenie się było atrakcyjne." Triss
 • asfiksja 08.09.19, 20:29
  Z zamordyzmem się zdecydowanie nie zgodzę.
  Po pierwsze - poszła jasna informacja, że nie będzie aborcji NA ŻYCZENIE, czyli "eugeniczna" zostaje po staremu. Po drugie - deklaracja wspierania ZWIĄZKÓW, a nie małżeństw. To wbrew konstytucji (choć ja akurat nigdy nie zauważyłam w praktyce tej konstytucyjnej ochrony małżeństwa) i zupełnie inaczej niż w Kościele. Do tego jeszcze kuriozalna definicja rodziny, której według prezesa nie spełnia matka z dziećmi - to też jest zupełnie inaczej niż w Kościele, gdzie matka z dziećmi LUB ojciec z dziećmi to jak najbardziej rodzina.
  Nie widzę tam żadnych elementów chrześcijańskich, bo włażenie w tyłek biskupom to raczej sprawa świecko-merkantylna.
 • fibi00 08.09.19, 12:43
  "Pietruszka po 20 zł już była grana"

  Aaa czyli ta susza to wina Kaczyńskiego...
 • asfiksja 08.09.19, 13:37
  Przecież napisałam, że to pikuś. Oczywiście, że nie jego wina (tak jak drogie zakupy prezesa w Almie nie były niegdyś winą Tuska).
 • madami 09.09.19, 18:07
  fibi00 napisała:

  > "Pietruszka po 20 zł już była grana"
  >
  > Aaa czyli ta susza to wina Kaczyńskiego...

  susza nie ale brak planów jak poprawić sytuację hydrologiczną w Polsce już TAK
  wina PISu
 • ikir_r 08.09.19, 13:44
  asfiksja napisał:

  > Bo ja mam jedno.
  > Idzie INFLACJA. Nawet nie że sama idzie, ale jest to taki plan. Pietruszka po 2
  > 0 zł już była grana i to naprawdę pikuś, będzie płaca minimalna 4000. I to może
  > nie być czcza pogróżka.
  > Więc nie trzymajcie pieniędzy w skarpetach. Zresztą ludzie już to widzą i dlate
  > go tak szaleńczo kupują te nieruchomości itd.

  Oni zamierzają przy wysokiej inflacji dalej obniżać stopy procentowe. Czyli gaszenie pożaru benzyną. Jak im w końcu pierdyknie, to będzie spalona ziemia.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 15:21
  Riki, no ja sobie mimo wszystko WIBORu 10% nie wyobrażam...
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 16:06
  A jak jeszcze się okaże, że ceny nieruchomości spadną przez to mocno, to bank mógłby ode mnie zażądać dodatkowego ubezpieczenia kredytu.
 • olena.s 08.09.19, 15:35
  No i szczęśliwi ludzie będą wedle proroka zasuwać za miskę ryżu.
 • betty_bum 08.09.19, 14:03
  Płaca minimalna dotyczy też budżetówki, pracownicy sądów, urzędnicy, nauczyciele, może tak na próbę podnieść ich zarobki?
 • aniani7 08.09.19, 14:23
  Niestety wprowadzi to co zapowiedzial, za chwile nie zostanie kamien na kamieniu w Polsce.
 • mamalgosia 08.09.19, 14:33
  Czy ta minimalna bedzie dotyczyla takze nauczycieli? Czy moze za kare bede zarabiac 2300 do usranej smierci?

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • aniani7 08.09.19, 14:37
  Przeciez powiedzial-damy wszystkim wszystko.
 • kowala50 08.09.19, 15:28
  W skrócie nauczyciel będzie miał 3 tys. I pani myjąca klatki też. Generalnie wszyscy będą zarabiać prawie tyle samo. Nie wiem od kiedy dobrobyt mona wprowadzać administracyjnie. Bogactwo bierze się z pracy , dobre pensje z firm znanych z nowoczesnych produktów, wysokiego poziomu usług publicznych. Płace min. Trzeba podnosić ale nie tak. Skutkiem tego będzie presją na pensję inflacja. O małych przedsiębiorcach nawet nie wspomnę. Naprawdę chcecie żyć bez krawcowych, piekarzy i innych usługodawców a to ich dotykaja koszty pracy i własny zus
 • oqoq74 08.09.19, 15:32
  Koszty pracy wzrosną wszystkim... Absurdalny pomysł. No ale, PiS od zawsze ekonomicznie miał słabe pomysły.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 15:40
  no cóż sam prezes nie sprostał własnym wymaganiom. Jego rodzina /pan z kotkiem/ to nie jest właściwy model. Co za paranoik

  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 16:20
  On nigdy nie mówił, że założył rodzinę.
 • betty_bum 08.09.19, 16:46
  Za to mówił, że rodzinę stawia na pierwszym miejscu, co w sumie biorąc pod uwagę, Dubienieckiego, który nie siedzi w więzieniu, a rozbija się porszakami dalekie od prawdy nie jestwink
 • zofijkamyjka 08.09.19, 20:02
  sylwester.z.kolonii napisał:

  > On nigdy nie mówił, że założył rodzinę.

  rodzi sie pytanie: dlaczego?
  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • super_hetero_dyna 08.09.19, 20:55
  > rodzi sie pytanie: dlaczego?

  Rodzi się? Można by odciąć dostawy prądu do magla, a sama dyskusja nad tą kwestią go pociągnie.
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 21:20
  Nie każdy ma szczęście w miłości. Bardzo mi żal osób, które na stare lata zostają same.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 16:54
  Asfiksja
  Wrażenie to ja mam takie, że przegrywali wybory długo, ale lekcje odrobili i wnioski wyciągnęli. Czego zupełnie się nie da powiedzieć o Platformie. Przemówienie Kidawy- Błońskiej było tak nieprofesjonalne, ogólnikowe i żenujące, że trudno się dziwić potem wynikom wyborów. Już raz, dzięki Platformie w szambie wylądowaliśmy. Teraz, dzięki niej w tym szambie przysiady będziemy robić.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • tanebo2.0 08.09.19, 16:57
  Jakim szambie? Kryzys światowy to zasługa PO?

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 17:03
  Tanebo
  A gdzie ja piszę o jakichś zasługach PO?

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • paniusiapobuleczki 08.09.19, 17:00
  A na czym to szambo polegało?
 • reinadelafiesta 08.09.19, 17:06
  Paniusiapobuleczki
  No, jak widzę, niektórym smród szamba tak dalece nie przeszkadza, ze nawet go nie zauważają.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • paniusiapobuleczki 08.09.19, 19:14
  Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Widzisz, mnie przeszkadzała konkretnie jedna rzecz, a mianowicie zabranie mi części kasy z OFE, szamba jednak nie widzę. Uściślij proszę.
 • reinadelafiesta 08.09.19, 20:14
  Paniusiapobuleczki
  To mam złą wiadomosc, bo rząd PiS zamierza zabrać Ci pozostałą część. Za przeniesienie pieniędzy do IKE zapłacisz 15 procent opłaty przekształceniowej (w sumie rząd liczy na ponad 19 mld zł). A jak zdecydujesz się na ZUS, to w przyszłości zapłacisz 18 procent podatku. Więc owszem, Platforma zaczęła, PiS dokończy, a ludzie g...o będą mieli na starość.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • paniusiapobuleczki 08.09.19, 23:19
  Skąd wrażenie że tego nie wiem? Moje pytanie było jednak inne.
 • reinadelafiesta 09.09.19, 08:43
  Paniusiapobulecki
  Z Twojego pytania. Skoro nie wiesz, w jakie szambo wpakowała nas Platforma, to wniosek, że się mało orientujesz w sytuacji. Uważam, że to głównie buta (tudzież takie ruchy jak z OFE) Platformy, doprowadziły do wygranych PiS. Komorowski władzę też właściwie oddał walkowerem przez swoje odrealnienie. I teraz żyjemy w kraju, gdzie w MS działają farmy trolli, rządzący latają sobie samolotami jak taksówkami, reforma szkolna to dno, a inflacja popyla już całkiem dziarsko. O tej konstytucji to juz nawet nie piszę. I zapowiada się powtórka z rozrywki. Bo na Platformę można głosować tylko i wyłącznie na zasadzie antyPiS. Tylko że poprzednio to nie wystarczyło. Oglądałam wiec wyborczy z Kidawą Błońską i wiec wyborczy PiS. Naprawdę, nie wiem, po co w ogóle Platforma startuje, bo że nie po zwycięstwo, to pewne. Więc tak, to że PiS jest i będzie u władzy, a my w g...nie tkwimy i będziemy się w nim topić, to w dużej mierze "zasługa" Platformy. Dzieci i koni w Janowie żal.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • chicarica 09.09.19, 09:39
  A, czyli w zasadzie to co robi PiS to też wina Tuska.

  --
  ---
  Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
 • reinadelafiesta 09.09.19, 09:54
  Chicarica
  Nie "to co robi" - nie imputuj mi takich stwierdzeń, tylko że w ogóle ma możliwość robić. Tak, uważam że Platforma długo sądziła, mimo ostrzeżeń, że wystarczy być tylko antypisem. Byli przekonani, że ludzie na nich zagłosują przeciwko PiS, bo nie mają innego wyjścia i nie muszą się przykładać, żeby zwyciężyć w wyborach. A tu przykra niepodzianka! I mam żal o to, że dalej tkwia w marazmie, wnioskow nie wyciągneli żadnych, bo głupawe "szukanie programu" przez Kidawę, okraszone sztucznym śmieszkiem było żenujące i mało przekonywające do głosowania na nich. Za cztery lata mogą spokojnie w ogóle nie startować, bo po kolejnej kadencji PiS nie będzie co zbierać.

  --
  Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
 • triss_merigold6 09.09.19, 10:25
  Nie Tuska tylko bezwładności PO jako głównej obecnie siły opozycji. Jest kilku aktywnych posłów, ale całościowo kampanię mają niemrawą i mało poważną, poza tym wciąż nie rozumieją dlaczego przegrali.
 • ck2 09.09.19, 11:03
  Przecież oni nie chcą wygrać wyborów. Chcą wejść do Sejmu jako druga siła i przeczekać. Bardzo dobrze to widać od jakiegoś czasu, a również w różnych kuluarach swoje się słyszy.
 • triss_merigold6 09.09.19, 11:08
  Wiem i to mnie boli.
  Pamiętam inflację przełomu lat 80-tych i 90-tych dlatego wszelkie rozdawnicze pomysły z gatunku Menel+ mnie przerażają.
 • dyzurny_troll_forum 09.09.19, 10:12
  reinadelafiesta napisała:

  > rządzący latają sobie samolotami jak taksówkami,

  Poprzedni, ci z PO, także sobie latali. Wcale nie mniej.

  > a inflacja popyla już całkiem dziarsko.

  Za Mesjasza popylała bardziej dziarsko:

  2011 4,3%
  2012 3,7%

  > Dzieci i koni w Janowie żal.

  A tak, koników szkoda!

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • iwles 09.09.19, 10:35

  Oooo, znowu wracamy do tej samej dyskusji o inflacji.
  Może przypomnij i lata późniejsze?
  i to, w jakim momencie inflacyjnym Pis przejmował władzę, i co z tym zrobił ? (tzn. jak rozpierdzielił dobre warunki w sprzyjającej koniunkturze). • dyzurny_troll_forum 09.09.19, 11:04
  iwles napisała:

  > i to, w jakim momencie inflacyjnym Pis przejmował władzę, i co z tym zrobił ? (
  > tzn. jak rozpierdzielił dobre warunki w sprzyjającej koniunkturze).

  Przypominam, że w sprzyjającej koniunkturze jest presja inflacyjna, a za kryzysu za Donalda powinna być deflacja....

  Obecna inflacja w Polsce biorąc pod uwagę presję płacową oraz stan gospodarki jest wyjątkowo _niska_

  --
  Nic nie zostało wybaczone!
 • sylwester.z.kolonii 09.09.19, 17:48
  Nie wybaczą Ci ujadania na Donka, Trollu.
 • paniusiapobuleczki 09.09.19, 20:44
  Rozumiem. W obecne szambo. Nie wynikało to z twojej wypowiedzi. Ja tam w platformie znajdę sobie polityka, na którego będę mogła spokojnie zagłosować.
 • zofijkamyjka 08.09.19, 21:09
  paniusiapobuleczki napisała:

  > Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Widzisz, mnie przeszkadzała konkretnie jedna
  > rzecz, a mianowicie zabranie mi części kasy z OFE

  chciałaś dotować OFE?
  --
  Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
 • paniusiapobuleczki 08.09.19, 23:23
  Dotować czy nie, te pieniądze były częścią mojego pension pot.( Przepraszam za angielski)
 • taniarada 08.09.19, 20:33
  Ile razy można o tym pisać.Ludzie szaleńczo kupują nieruchomości bo nie stać ich na na pietruszkę .Ja cię kręcę.
 • super_hetero_dyna 08.09.19, 20:50
  Słowa, które nic nie kosztują. Za podwyżkę płacy minimalnej zapłacą przedsiębiorcy. Budżet i ZUS jeszcze na tym zyska. Część poświęcona rodzinie niby w porządku, ale nie idą za tym czyny - konwencja stambulska nie wypowiedziana, chociaż były na to 4 lata. Podobnie nic nie zrobione w kwestii aborcji eugenicznej. Niech już wreszcie tę szemraną "opozycję" trafi szlag i zrobi się przestrzeń dla faktycznej opozycji - prawicowej. Na razie, mimo gorącej "wojny na górze", zasadnicze reguły magdalenkowskiej siuchty (nie dopuścić prawicy do władzy, wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych) wciąż obowiązują.
 • tanebo2.0 08.09.19, 21:07
  A przedsiębiorcy to jakieś ufoludki? Nie są Polakami? Jak dla mnie miasta powinny się zbuntować i wyłączyć wsiokom prąd.

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • hanusinamama 09.09.19, 10:20
  NO co ty przredsiębiorca to krętacz i cwaniak>przeciez to nie on daje Polakom pieniadzę...to rząd daje...z nieba daje bo przeciez nie z podatków przedsiębiorców.
 • madami 09.09.19, 13:18
  I bogacz i gangster
  zabrać mu!

  i dać nierobom wink
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 21:17
  Akurat zachodnich koncernów i bardzo bogatych mi nie szkoda. Poza tym ktoś, kto płaci dzisiaj tylko gołą minimalną bez żadnej premii to dla mnie gównojad.
 • tanebo2.0 08.09.19, 21:20
  Ale nie wszyscy przedsiębiorcy to zachodnie koncerny.

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • tanebo2.0 08.09.19, 21:23
  A fryzjerce lub mechanikowi samochodowemu też zapłacisz dwa razy więcej?

  --
  Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
 • madami 09.09.19, 13:19
  Będzie musiał wink dopiero wtedy będzie ujadał...
 • sylwester.z.kolonii 08.09.19, 21:15
  Dziś Manasterki, szef PAP mówił że jesteśmy w ogonie UE jeśli chodzi o zarobki więc plany prezesa są słuszne. PO podnosiła płacę minimalną, PiS też podnosił i cały czas jesteśmy w tym ogonie. Potrzebne są więc bardziej śmiałe działania.
 • iwles 09.09.19, 08:56


  Pis będzie tak podnosił, tak podnosił, że dojdziemy do zarobków w milionach zł. i wtedy prześcigniemy nawet ten zgniły zachód big_grin
  Oj, Józek Józek....
  Przecież nie w ilości gotówki problem, ale w jej wartości.
 • tanebo6.0 09.09.19, 09:30
  A może nawet przescigniemy Wenezuele.
 • olena.s 09.09.19, 10:19
  Józio powinien zapoznać się choćby z przykładem Zimbabwe.
  W ciągu roku przeszli od druku banknotu o nominale 10 do druku o nominale 100 miliardów.
  Na wykresie wyglądało to tak:
  https://www.economicshelp.org/wp-content/uploads/2011/04/zim-hyper-inflation.jpg
  Po wykopaniu Mugabe sytuacja się zmieniała na taką:
  https://i0.wp.com/www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user222098/imageroot/2017/12/08/ZimAnnual%20%281%29.png

  CO jednak i tak oznacza inflację 30-procentową.
 • alpepe 09.09.19, 09:17
  Geh sterben

  --
  "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
 • spirit_of_africa 09.09.19, 10:11
  Wrażenie mam jedno: idziemy drogą Grecji. Tylko niestety klimat nie ten.
 • bigzaganiacz 09.09.19, 10:22

  az mnie ciarki przeszly jak sluchalem prezesa
  taki silny wladczy, prawdziwy mezczyzna ,
 • madami 09.09.19, 13:20
  ta muskulatura co nie wink
 • zawsze-w-drodze 09.09.19, 11:54
  Była bezndziejna.
  Populistyczna.
  Demagogiczna.
  Głupia.
  Słaba.
  Nieprzygotowana.
  Za długa.
  Prymitywna.
  Prowincjonalna.


  PiS idzie na większość konstytucyjną.  Za to przemowa Kidawy-Błońskiej:
  Europejska.
  Dowcipna.
  Wyważona.
  Inteligenta.
  Rozsądna.
  Merytoryczna.

  I POKO we wszystkich sondażach spadło.

  Jak żyć?


  Kiedy oni zrozumieją, że w wyborach chodzi o głosy, nie o rację i moralną wyższość?
 • tanebo6.0 09.09.19, 12:24
  Po nas choćby potop?
 • zawsze-w-drodze 09.09.19, 12:28
  Skąd. przegrajmy z kretesem w poczuciu, że mamy rację i nie będziemy się zniżać. Wtedy dopiero będzie fajnie.
  Resztki unii wolności najwyraźniej wiecznie żywe.
 • tanebo6.0 09.09.19, 12:36
  Ok. Niech się wali. Bogaci się wyżywia plebs zdechnie.
 • zawsze-w-drodze 09.09.19, 12:42
  Właśnie (bezwiednie lub świadomie) przytoczyłeś sposób myślenia kierownictwa POKO.

  JA się już poukładałam w nowej rzeczywistości i mi zwisa, obserwacja otoczenia jednak napawa smutkiem. Nie potrafią się dostosować - to zdechną. Darwin jest nieubłagany.
 • bywalec.hoteli 09.09.19, 12:46
  Mieszane uczucia. Będę się przyglądał kampanii wyborczej.

  --
  Lato smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka