Dodaj do ulubionych

Składki na Radę Rodziców

11.09.19, 13:41
Wczoraj koleżanka wróciła z zebrania w liceum swojej córki (przyjaciółki mojej młodej) i zaszokowała mnie trochę ich wysokością. Podobno w Witkacym sugerowana składka to 100zł MIESIĘCZNIE. Padło też stwierdzenie, że w niektórych szkołach (za przykład podano Kopernika) to czasem kilkaset złotych. Jak to jest u Was?
Ja żyłam do tej pory w świecie składek 100-250zł ROCZNIE
Edytor zaawansowany
  • czarna_kita 11.09.19, 14:08
    A ja się dowiedziałam że składki na RR nie są obowiązkowe.
  • karme-lowa 11.09.19, 14:09
    Nie są obowiązkowe.
    U mnie to 50 zl rocznie.
  • joanna_poz 11.09.19, 14:12
    nigdy nie były obowiązkowe.
    u nas 50 zł rocznie.
  • schiraz 11.09.19, 14:17
    U syna w średniej 50 zł rocznie, u młodszych w podstawówce 60 zł rocznie, w przedszkolu 60 zł rocznie. Oczywiście nieobowiązkowe.
  • ichi51e 12.09.19, 07:34
    Nie sa. Na pierwszym zebraniu w panstwowym przedszkolu o tym powiedzieli dodajac ze suma nie ma znaczenia wazniejsze zeby sie trzymac tego co sie zdeklarowalo bo na podstawie deklaracji robi sie szacunek i potem wtopa jak ktos przestaje placic. Lepiej mniej a konsekwentnie.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • arwena_11 11.09.19, 14:12
    w szkole córki sugerowana składka to 65 zł. I ja płacę, bo po sprawozdaniu RR widziałam że to idzie na dzieciaki i moja też z tego skorzysta.
    U syna nie płaciłam nic - bo wyszło mi, że klasa syna z tego nie skorzysta.
  • mokrasa71 11.09.19, 16:16
    65 miesięcznie?

arwena_11 napisała:

> w szkole córki sugerowana składka to 65 zł. I ja płacę, bo po sprawozdaniu RR w
    > idziałam że to idzie na dzieciaki i moja też z tego skorzysta.
    > U syna nie płaciłam nic - bo wyszło mi, że klasa syna z tego nie skorzysta.
  • arwena_11 11.09.19, 18:36
    tak
  • szmytka1 12.09.19, 14:03
    Klasa nie korzysta, jesli rodzice nie placa. W zeszlym roku dostalam zwrot skladki na rr bo tak malo rodzicow wplacilo, ze nie osiagnieto pulapu by srodki szly na nasza klase. Nie pamietam juz jaki to musi byc % wplat.
  • arwena_11 12.09.19, 15:13
    Chodziło mi o to, że żadne wydarzenie finansowane z RR nie dotyczyło pierwszych klas ( wtedy ).
  • esperantza 11.09.19, 21:21
    A możesz napisać na co idzie? To się nastawie odpowiednio 😊
  • arwena_11 12.09.19, 07:25
    Na zebraniu z dyrektorem na pewno pani z RR przeczyta wam sprawozdanie. To sugerowane, nie oznacza że musisz. Mnie działalność rady wyjątkowo się spodobała. Szczegóły napiszę na priv
  • esperantza 12.09.19, 08:04
    Super, dzieki
  • arwena_11 12.09.19, 08:22
    Napisałam
  • iwoniaw 11.09.19, 14:21
    Ja żyłam do tej pory w świecie składek 100-250zł ROCZNIE

Ja nadal żyję w świecie takich składek (tzn. takie kwoty są sugerowane, bo przecież wiadomo, że składka jest dobrowolna i równie dobrze ktoś może nie wpłacić nic). Jedyne, czego RR się domaga i o co prosi, to zdeklarowanie, ile się ma zamiar faktycznie wpłacić (można jak najbardziej 0 zł), no ale to zrozumiałe, że chce wiedzieć, jakimi kwotami dysponuje, żeby móc zaplanować konkretne działania/wydatki. Kilkaset złotych miesięcznie na RR? Co oni za takie pieniądze finansują?

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • ichi51e 12.09.19, 07:35
    No u nas np za pieniadze ktore zostaly na koniec roku w szkole zalozono monitoring uncertain (to byl taki zespol przedszkole i szkola w jednym budynku)

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • raczek-nieboraczek 11.09.19, 14:24
    zwykle LO ?

koleżanka chodziła do plastycznego, matura w 96
    wtedy RR to był 150 zł/rok
  • triss_merigold6 11.09.19, 14:26
    Niech koleżanka zapyta, czy Bóg ich opuścił.
    U młodszej składka klasowa to ok. 100 zł na semestr, RR 50 zł.
  • fifiriffi 11.09.19, 16:38
    ja jeszcze co prawda przed zebraniami, ale w zeszłym roku chyba płacili 50zł na semestr

--
    "jest ujowo, ale stabilnie..."
  • asia_i_p 11.09.19, 19:10
    W naszej szkole 50 zł rocznie.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • aerra 11.09.19, 19:24
    U nas na radę rodziców się nie płaci w ogóle, natomiast jest składka klasowa (de facto indywidualna, bo rozliczana indywidualnie), z której pokrywa się wszystkie wycieczki, teatry, warsztaty plus jakieś kwiatki dla nauczycieli, czy inne prezenty z okazji różnych.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • heca7 11.09.19, 19:35
    W podstawówce 100zl rocznie na RR. Na potrzeby klasy 50 zł na semestr.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • ga-ti 11.09.19, 19:40
    U nas w szkole średniej wychowawca poinformował, że jest składka 50 zł na rok na tzw xero, czyli wszelkie drukowane i kserowane kartkówki, karty pracy. Oraz jest składka na RR dowolnej wielkości, dostaliśmy karteczki, żeby się zdeklarować. Wychowawca tylko wspomniał, że nie muszą to być kwoty po 300 zł, jak sugerują w niektórych szkołach, ale jeśli kogoś stać i chce to czemu nie? Mnie nie stać albo bardziej nie widzę potrzeby tak wysokiej sumy.
    W podstawówce też składamy się na RR i deklarujemy dowolną kwotę, przy dwójce dzieci deklarowałam 30 zł od dziecka, bo mi się działalność RR mało podobała. Do tego zawsze była składka klasowa, 50 zł na semestr.
  • kurt.wallander 11.09.19, 22:01
    O, stawka wzrosła wink Mam nadzieję, że koleżanka wie, że można zadeklarować inną kwotę niz sugerowana.
  • mokrasa71 12.09.19, 09:40
    tak smile Ale z tego co mówiła rodzice nie deklarowali bo 10-20zł jak w SP tylko sporo więcej

kurt.wallander napisała:

> O, stawka wzrosła wink Mam nadzieję, że koleżanka wie, że można zadeklarować inn
    > ą kwotę niz sugerowana.
  • little_fish 11.09.19, 22:16
    W podstawówce/ gimnazjum dzieciaków to 100 rocznie, płatne "od rodziców" niezależnie od liczby dzieci w szkole. W lo jeszcze nie wiem.
  • delauras 12.09.19, 07:29
    Sp i roczna składka na rr to 100zł, klasowa roczna 100zł, świetlica roczna 200zł ,Warszawskie bemowo.
  • szeptucha.z.malucha 12.09.19, 07:30
    W podstawówkach moich dzieci sugerują 150 rocznie, w LO 200 rocznie.
  • zielnotex 12.09.19, 07:50
    Takie składki są gdy szkoła oferuje jakieś dodatkowe godziny języka czy innych zajęć.

Na składkę klasową licealiści składają się sami- ale z tego co słyszałam to jakieś grosze.
    Wszystkie wyjścia płaci się osobno za bilety wstępu.
  • mama-ola 12.09.19, 09:07
    W LO mojego syna 100 zł rocznie, tak samo było w SP. Pieniądze w LO mają iść na organizowanie konkursów i nagrody dla zwycięzców. Cóż, czy mój syn skorzysta, zależy tylko od niego.
  • thank_you 12.09.19, 09:49
    Biorąc pod uwagę wysokość wpisowego do szkoły dziecka - wyśmiałam ich z RR. Może w kolejnych latach zapłacę. Może. smile
  • lwica_24 12.09.19, 12:06
    Zalezy na co idą pieniądze. Zastanawiałabym się czy warto inwestować w dekorowanie sali na akademię ku czci......., ale jeżeli pieniądze przeznaczone są na dodatkowe lekcje np. języków, matematyki, koła przedmiotowe z prawdziwego zdarzenia, przygotowanie do olimpiad czy konkursów przedmiotowych to ta stówka miesięcznie jest tego warta.
  • droch 12.09.19, 12:21
    > ale jeżeli pieniądze przeznaczone są na dodatkowe lekcje np. języków, matematyki [...]

Jakby zapachniało korupcją.
  • iwoniaw 12.09.19, 12:45
    Jaką korupcję widzisz w fakcie, że rodzice płacą za dodatkowe lekcje, za które organ prowadzący płacić nie ma czym/nie ma chęci?

--
  • droch 12.09.19, 12:50
    Mniej więcej w tym samym, co opłacenie "cegiełki" w szpitalu, w zamian za co otrzymujesz np. lepszą salę.
    Problem jest w tym, że rodzice bezpośrednio opłacają nauczycieli i korzystają za pieniądze ze szkolnych pomieszczeń/pomocy naukowych.
  • iwoniaw 12.09.19, 13:03
    To działa raczej jak "cegiełka", którą płaciłbyś w szpitalu, a salę otrzymałbyś, jaka akurat jest na oddziale - być może lepsza, bo kiedyś inni wpłacali "cegiełki". Przecież to nie jest tak, że rodzice klasy X bezpośrednio płacą pani Y za lekcje przedmiotu stawkę Z - to rodzice z całej szkoły zbierają od chętnych fundusze, żeby wspomóc dyrekcję, która chciałaby i "miałaby kim i gdzie" zorganizować np. kółko dla olimpijczyków czy dwie godziny języka więcej w klasie maturalnej, tylko nie dostanie na to środków od organu prowadzącego.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • arwena_11 12.09.19, 13:12
    A to też nie tak do końca. Często rodzice z klasy X płacili konkretną składkę na konkretne dodatkowe zajęcia na RR i RR płaciła nauczycielowi. Po to, żeby szło oficjalnie. Z tych zajęć nikt poza tą klasą nie mógł skorzystać.

Co do lepszych sal. Dawno temu moja teściowa pracowała w Orlenie. Orlen sponsorował szpital X, nawet chyba całe skrzydło wyremontowali. Pracownicy Orlenu mieli zagwarantowane konkretne sale. Jak zachorowała moja teściowa w 2005 roku, to do szpitala została przyjęta natychmiast. Leżała w kameralnej 3 osobowej świeżo wyremontowanej sali. Wszystkie pozostałe osoby to pracownicy Orlenu. Sala obok też dla pracowników - pusta.
    Nie wiem jak to wygląda teraz.
  • iwoniaw 12.09.19, 13:34
    Nie myl indywidualnych opłat za konkretną rzecz/usługę (lekcje dla konkretnego ucznia, bilety wstępu, wycieczka) przekazywanych za pośrednictwem RR ze składkami na fundusz RR.

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • droch 12.09.19, 13:23
    > np. kółko dla olimpijczyków czy dwie godziny języka więcej w klasie maturalnej [...]

Nie mieszajmy kółek zainteresowań czy przygotowania do olimpiad przedmiotowych z dodatkowymi lekcjami.

> Przecież to nie jest tak, że rodzice klasy X bezpośrednio płacą pani Y za lekcje przedmiotu stawkę Z -
    > to rodzice z całej szkoły zbierają od chętnych fundusze

Nie, RR powinna dokładnie rozliczyć się z zebranych funduszy. "Wrzuciliśmy do wspólnego gara" zatem odpada.
  • iwoniaw 12.09.19, 13:32
    Nie, RR powinna dokładnie rozliczyć się z zebranych funduszy.

No toż się rozlicza. Zebrali kwotę X, Y wydali na zajęcia dla maturzystów, Z na nagrody książkowe dla uczniów ze świadectwem z wyróżnieniem, zostało Ź.

"Wrzuciliśmy do wspólnego gara" zatem odpada.

Nic nie "odpada", sama idea RR to nic innego jak "wspólny gar", w którym gotują to, co zostanie przegłosowane jako zasadne i słuszne przez przedstawicieli klas.

--
    Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • kurt.wallander 12.09.19, 13:34
    droch napisał:

> Nie, RR powinna dokładnie rozliczyć się z zebranych funduszy. "Wrzuciliśmy do w
    > spólnego gara" zatem odpada.

Jedno przeciez nie przeczy drugiemu. Najpierw sie "wrzuca do gara", a później RR rozlicza się, na co konkretnie poszła jaka kwota.
  • edelstein 12.09.19, 13:57
    U nas zebranie dopiero bedzie, ale juz na dzien dobry rzucili 30euro na jakas tam niezbedna ksiazke i dzis okazalo sie, ze maja miec takie same ciuchy oczywiscie obowiazkowo i odplatnie.Wczesniej byla wersja kto chce, ale teraz ma byc elitarnie i wszyscy maja miec to samo z Logo szkoly i imieniem.Ciekawa jestem argumentacji tej naglej zmiany z dobrowolnosci na obowiazek.Juz wyskoczylam z 250euro, a konca wydatkow nie widac.

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • volta2 12.09.19, 15:13
    u mojego starszego w szkole składka jest 500 zeta rocznie, ale jako że nie obowiązkowa zadeklarowałam 600 i u drugiego jest 300 też zadeklarowałam odpowiednio więcej.
  • edelstein 12.09.19, 15:21
    Po co?

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • aerra 12.09.19, 17:27
    U nas kwota jest podobna i pisałam wyżej: opłacane z tego są wszystkie wyjścia (i to wychodzi najdrożej), warsztaty, kwiaty itp.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • atanazja0 12.09.19, 17:50
    U mas 85 miesięcznie. Z tego finansowana jest dodatkowa godzina języka obcego oraz różne kółka przedmiotowe i olimpijskie, a także rozmaite szkole imprezy , ktorych w szkole dużo
  • anelito 13.09.19, 18:42
    sugerowana jest 30 pln miesięcznie. Nie jest obowiązkowa.
  • mamalgosia 13.09.19, 19:12
    U nas w jednej szkole 100 zl na rok, a w drugiej 100 na miesiac

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • iwoniaw 13.09.19, 19:50
    a w drugiej 100 na miesiac

I rodzice gremialnie wpłacają to 100 na miesiąc? Co RR robi z takimi pieniędzmi? Toż to jakieś 25 tysięcy na klasę rocznie...

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • paniusiapobuleczki 13.09.19, 20:32
    W liceach, które znam (moich dzieci i moje miejsce pracy) składki wynosiły 40, 50 i 60 na miesiąc. Rodzice rzadko kiedy płacą całą sugerowaną. Czasami tak, czasami po 10. Pieniądze szły na dodatkowe lekcje języka, przedmiotu rozszerzanego, modernizację boiska, nagrody książkowe, dofinansowanie wycieczek, xero, zakup sprzętu sportowego, dofinansowanie kółek i takie inne. Podejrzewam, że szkoły podając 100 zł jako wysokość składki liczą się z tym, że ludzie będą wpłacać mniej. Gdyby proszono o 30, dostaliby po 10, być może przy 100 ludzie wpłacają po 20- 30.
  • iwoniaw 13.09.19, 21:02
    Ja zaobserwowałam coś zupełnie innego - gdy RR prosi o 100 na rok, to ludzie wpłacają (nie wszyscy oczywiście, ale większość), gdy sugerują kilka stów, większość reaguje w stylu "powariowali" i nie wpłaca nic. W efekcie kwota zebrana bywa niższa przy wyższej składce sugerowanej niż przy niższej.

Ale pytałam głównie o to, jakież to plany RR przedstawia sugerując 1000 PLN/rok od ucznia. Bo dodatkowe lekcje, nagrody, dofinansowania czy inne serwisowanie xero to jest kilkanaście - kilkadziesiąt tys./rok w skali całej szkoły kilkusetosobowej (tak ze 30 oddziałów), a tu takie kwoty chcą uzyskać od max 3 klas, więc się zastanawiam, skąd taka różnica.

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • mamalgosia 13.09.19, 21:08
    Nie bylam ani razu na wywiadowce, nie wiem. Pozegnalismy juz te szkole

--
  • iwoniaw 13.09.19, 21:21
    Pytam, bo widziałam zarówno sprawozdania post factum, jak i preliminarze wydatków na kwoty, które RR sobie planowała zebrać i owszem, dofinansowywano te wszystkie rzeczy, o których dziewczyny tu piszą, ale w grę nie wchodziły sumy kilkusetysięczne w skali roku... Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że każde pieniądze można wydać, no ale mimo wszystko, takiego rozmachu w finansowaniu czegoś ze składek na RR to na żywo nie widziałam.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • mamalgosia 13.09.19, 21:33
    W sumie z naszej dwuletniej przygody z ta szkola nie wspominam jakichs szczegolnych ekstrasow

--
  • mamalgosia 13.09.19, 21:04
    W tej szkole wplacali.
    Zeby bylo ciekawiej, to w ankiecie przed przyjeciem do tej szkoly bylo pytanie czy rodzice zamierzaja placic na RR.

--
  • iwoniaw 13.09.19, 21:07
    Ale to szkoła niesamorządowa? Bo w publicznej państwowej sobie czegoś takiego nie wyobrażam, szczerze mówiąc...

No i skoro wpłacili - to co RR zrobiła z tymi pieniędzmi?

--
  • mamalgosia 13.09.19, 21:10
    Publiczna katolicka smile

--
  • solejrolia 13.09.19, 20:39
    U nas 80zł rocznie.
    No ale to LO w mieście powiatowym, nie Witkacy...

--
    Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
  • anorektycznazdzira 14.09.19, 13:16
    Jak ktoś chce zostać jeleniem roku to niech płaci. Głupkowate RR ustalają takie coś, a potem Xiński wpłaca 1200 rocznie a Ykowski 100 (tylko we wrześniu, dalej ma wyrąbane).
    Nigdy nie zrozumiem, że można ustalac tak zaporowe kwoty, gdzie jest oczywiste, że zapłacą nieliczni naiwniacy, a rozrzut pomiędzy max i min wyniesie ponad tysiaka. To jest granda, składka powinna być realna, żeby była płacona powszechnie i żeby było chociaż m/w sprawiedliwie.

--
    'Nie musicie dziękować. Wystarczy mnie wielbić na klęczkach' by król Julian

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka