Dodaj do ulubionych

Prawo budowlane

12.09.19, 08:56
Jaka jest minimalna odległość od ściany budynku do płotu sąsiedniej posesji? Czy są jakies odstępstwa ( np. zgoda właściciela), aby była mniejsza niż przewiduje to ustawodawca?
Czy jest taka LEGALNA możliwość, aby ściana budynku przylegała do płotu sąsiada ( bez odstępu). Emama wszystko wie.
Edytor zaawansowany
  • kanga_roo 12.09.19, 09:03
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    § 12. [Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną]
    1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
    1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
    2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
    2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.
    3. Dopuszcza się, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
    4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:
    1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;

    2) nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
    3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
  • estragonka 12.09.19, 09:06
    pytanie podstawowe - czy jest plan miejscowy?
  • kanga_roo 12.09.19, 09:15
    plan jest aktem prawa miejscowego. pb i warunki techniczne są przepisem nadrzędnym w tym wypadku. plan nie zabroni czegoś, co dopuszczają przepisy pb i wt.
  • estragonka 12.09.19, 10:35
    kanga_roo napisała:

    > plan jest aktem prawa miejscowego. pb i warunki techniczne są przepisem nadrzęd
    > nym w tym wypadku. plan nie zabroni czegoś, co dopuszczają przepisy pb i wt.

    pkt 2 brzmi dokładnie tak:

    2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się
    w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy
    przewiduje taką możliwość.


    jeżeli w planie (a spotkałam się już kilka razy) nie uwzględniono tej możliwości to jej nie ma... także ten...
  • estragonka 12.09.19, 10:38
    a to co u Ciebie jest wytłuszczone dotyczy tylko działek tzw wąskich - wtedy ok.
  • kanga_roo 12.09.19, 10:57
    odwrotnie smile
    pkt 2 oznacza, że plan może dopuścić coś więcej, niż dopuszczają warunki w pozostałych punktach. po prostu. plan może rozszerzyć uprawnienia, ale nie może wprowadzić zapisu sprzecznego z przepisem pb i wt. dlatego najpierw warto zobaczyć, co dopuszczają przepisy ogólne, a potem ewentualnie prawo miejscowe.
  • estragonka 12.09.19, 11:04
    nie do końca, bo jeżeli w planie nie ma zapisu "dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy", to interpretacja urzędników jest taka, że nie dopuszcza.

    głupie i kopanie się z koniem, wiem. ale tak realnie to wygląda.
  • lwica_24 12.09.19, 12:02
    `Dziękuję wszystkim. Trochę to zawiłe i niejednoznaczne, ale jeżeli dobrze zrozumiałam, w żadnym przypadku ( wąska działka, rozbudowa istniejącego budynku, okna i drzwi z innej strony, wysokość poniżej 6 ,5 m itd) nie ma możliwości przyklejenia się do płotu sąsiedniej posesji ( nawet gdy samemu wybudowało się ten płot).
  • barattolina 12.09.19, 12:22
    W zasadzie to jest jednoznacznie opisane.
    Czyli, jeżeli plan miejscowy na to zezwala i spełnisz wszystkie punkty podane w Rozporządzeniu możesz postawić ścianę bez okien i drzwi na granicy z sąsiednią działką.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka