Dodaj do ulubionych

Kiedy ojciec chrzestny nie moze byc obecny ....

12.09.19, 09:38
na chrzcie chrzesniaka.

Jak to zalatwic z kosciolem? Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?
To dluga i zawila historia, no po prostu nie moze byc nie ze swojej winy, to nie podlega dyskusji. Ale czy w prawie kanonicznym moze byc jakis wyjatek, zeby on te funkcje pelnil?
Edytor zaawansowany
  • profes79 12.09.19, 09:45
    Najlepiej zapytać w parafii, bo księża czasami maja do tego różne podejście. Tak naprawdę z tego co czytam to jest takie zastępstwo za nieobecnego rodzica chrzestnego praktykowane, chociaż bardziej ortodoksyjni katolicy to krytykują.

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • kukuk 12.09.19, 09:47
    O dziekuje, ale musi byc fizycznie zastepstwo, czy po prostu podane dane chrzestnego? Balam sie ze w ogole nie ma takiej opcji, bo ksiezom czasem odbija.
  • woman_in_love 12.09.19, 10:40
    A nie pomyslalas, ze to znak od samego Boga? Moze on chce uratowac twe dziecko przez grzechem koscielnej pedofilii? Moze on daje ci do zrozumienia, ze masz odciac dziecko od tej instytucji bo inaczej wydarzy sie kiedys cos zlego? Amen.
  • kukuk 12.09.19, 10:43
    Bardzo smieszne, tym bardziej ze impreza bedzie tylko dla samej imprezy i papierka. Chrzestny na imprezie juz bedzie, to troche zawila sytuacja smile
  • agnieszka_kak 12.09.19, 10:45
    Na imprezie bedzie a na chrzcie nie? big_grin
    A nie mozesz po prostu przelozyc?
  • 35wcieniu 12.09.19, 10:47
    To przełóż chrzest na późniejszą godzinę. A jak wtedy już ma miec chrzest ktoś inny to oganij kto i zadzwon spytac czy sie nie zamieni.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • kukuk 12.09.19, 11:20
    Chrzestny nie moze byc obecny. Koniec kropka. Nie chce mi sie opisywac sytuacji bo jest zawila ale wtedy byscie zrozumialy ze nie moze byc i koniec dyskusji.
  • 35wcieniu 12.09.19, 11:23
    O boże, ale piszesz że na imprezie będzie, czyli kwestia organizacji czasu. Przełóż chrzest i tyle. Chyba że to trollwątek zmierzający do "dziecko ma niewierzącego chrzestnego" - ale to juz bylo setki razy i forum nie będzie zainteresowane ponownym rozkminianiem, trust me.

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • gryzelda71 12.09.19, 10:51
    Hmm wez na chrzest w kościele KOGOKOLWIEK kto się zgodzi. To tylko dla papierka wiec nie ma znaczenia.
  • alpepe 12.09.19, 11:01
    Ale w ogóle po do chrzest? Sama impreza wystarczy.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • kukuk 12.09.19, 11:18
    A papierek do komunii kto mi da?
  • edelstein 12.09.19, 11:41
    Jestes trollem, bo nie wierze, ze mozna byc az tak pustym.

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • triismegistos 12.09.19, 12:02
    A co xuj komunia?

--
    Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
  • katriel 12.09.19, 11:08
    > impreza bedzie tylko dla samej imprezy i papierka

To jej nie rób.
    Piszę serio. Chrzest (w dowolnym obrządku chrześcijańskim) to nie przelewki. To nie jest impreza dla rodziny z okazji nadania imienia, którą za parę lat można miło wspominać oglądając zdjęcia.
    Chrzest to jest oficjalna, publiczna deklaracja (w przypadku dziecka składana w jego imieniu przez rodziców) że ten oto człowiek całe swoje życie oddaje Jezusowi Chrystusowi. Że chce iść za Nim choćby na krzyż (w teologicznym żargonie mówi się, że chrzest jest zanurzeniem w śmierć Chrystusa). Że wybrałby raczej męczeństwo niż zaparcie się wiary - a przynajmniej chciałby mieć tyle duchowych sił, żeby tak wybrać.

Nie paradowałabyś po indiańskim rezerwacie w pióropuszu wodza i pomalowana w wojenne barwy, prawda? Miałabyś tyle rozumu i wrażliwości, żeby rozumieć, że wokół ciebie są ludzie, dla których te rytuały są cenną, podniosłą tradycją, więc osobie postronnej godzi się odnieść do nich z szacunkiem i nie używać dla pustej zabawy.
    No więc wokół ciebie żyją chrześcijanie. My też mamy swoje rytuały o konkretnym znaczeniu i nie chcemy, żebyś ich używała dla pustej zabawy. Wymyśl sobie własne.

--
    My hovercraft is full of eels.
  • alpepe 12.09.19, 11:16
    I tu się zgodzę jako obecnie niewierząca.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • kukuk 12.09.19, 11:18
    No prosze cie, idz pod kosciol i glos swoje prawdy, bo dotycza 80 % rodzicow robiacych chrzest.
  • inka754 12.09.19, 11:23
    Boże, Ty widzisz i nie grzmisz. Piszę to jako wierząca i nie praktykująca. A po co ci ten papierek?
  • aankaa 12.09.19, 12:56
    żeby za kilka lat urządzić komunię "dla papierka" i wydoić kolejną kasę od chrzestnego ?

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • asia-loi 12.09.19, 17:19
    kukuk napisał(a):

> No prosze cie, idz pod kosciol i glos swoje prawdy, bo dotycza 80 % rodzicow robiacych chrzest.

W/g mnie tak robi 99,9% praktykujących katolików, a nie 80%.
    Katolicy traktują swoją wiarę jak sklep. Wybierają z "półek" to co im pasuje, a co nie pasuje odrzucają i mówią, "że są wierzący i praktykujący" a ukoronowaniem tego jest chodzenie do komunii z miną niewiniątka i rękami złożonymi do Boga.

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • 35wcieniu 12.09.19, 11:24
    O boże, czyli tak jak pisałam, setny wątek z cyklu: "chrzestny jest niewierzący i progu kościoła nie przestąpi, drogie forum, zrobcie tu ładnie gównoburzę".

Za wiele razy było żeby mogło to kogoś obejść tongue_out

--
    - Ale jak przez głowę?
  • inka754 12.09.19, 11:26
    No ale jak niewierzący, no to chyba nie może, nie powinien i nie chce zostać chrzestnym.
  • 35wcieniu 12.09.19, 11:27
    I na tym polega zamysł g*wnotwórczy wątków tego typu.

--
    - Ale jak przez głowę?
  • aerra 12.09.19, 17:22
    Nie powinien i nie chce - tak było w moim przypadku. Ale żebyś widziała gównoburzę w rodzinie pt: jak możesz odmawiać?? Co to dla ciebie? Nie zrobisz tego dla rodziny? Co z tego, że to hipokryzja?
    Co do "nie może" to tym się nikt nie przejmuje - przecież papierek to nie problem, załatwi się.

--
    super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
    <*>
  • kasiamat00 12.09.19, 13:41
    E, ja podejrzewam lepsza akcje: chrzestny nie chce byc chrzestnym, a oni sie zastanawiaja, czy sie da go w to wrobic zaocznie, bez jego wiedzy big_grin
  • raczek-nieboraczek 12.09.19, 10:50
    musi być zapisany, żeby funkcję pełnić ?
  • kukuk 12.09.19, 11:19
    no chyba musi, bo trzeba wypelnic?
  • raczek-nieboraczek 12.09.19, 11:34
    nauczyć dziecko modlitw, poczytać Biblię obrazkową, zaprowadzić czasami na roraty ...

do tego zapis jest potrzebny ?
  • asia-loi 12.09.19, 17:02
    raczek-nieboraczek napisała:

> nauczyć dziecko modlitw, poczytać Biblię obrazkową, zaprowadzić czasami na roraty ...

To to ma robić chrzestny/chrzestna?
    A od czego są rodzice i religia w szkole?

--
  • raczek-nieboraczek 13.09.19, 14:25
    rodzice nie muszą być wierzący, wystarczy wspierający chrzestny
    nie musi być "zapisany" w kościele jako chrzestny by się gorliwością wykazywać

ten z wątku akurat na samym chrzście nie może się pojawić, ale poza tym może by bardzo, bardzo zaangażowany wink

• asia-loi 13.09.19, 19:42
    raczek-nieboraczek napisała:

> rodzice nie muszą być wierzący, wystarczy wspierający chrzestny
    > nie musi być "zapisany" w kościele jako chrzestny by się gorliwością wykazywać

>
    Ale to jest jakieś "dziwo".
    Rodzice są niewierzący, a niemowlak wierzący?
    Nigdy nie spotkałam się z tym, aby niewierzący rodzice chrzcili swoje małe dziecko i szukali mu chrzestnych. Co innego dorosłe dziecko - to wtedy dorosłe dziecko może wierzyć, choć też nie spotkałam się z tym, żeby ktoś kto urodził się w rodzinie ateistów jak dorósł zaczął nagle wierzyć. Choć teoretycznie jest to możliwe, np. niewierzący zakochuje się w wierzącym i dla tej drugiej osoby zaczyna wierzyć.

--
  • iberka 12.09.19, 11:38
    Jest możliwe, zgłoś to u księdza. U nas nie było problemu.
  • samawsnach 12.09.19, 11:44
    To jest pokolenie " instant". Byle formnosci dopelnic , byle zdjęcia zostały i kasa się zgadzała. Za męża przy ślubie też miałaś dublera?
  • iberka 12.09.19, 12:25
    Chrzciłam dziecko 18 lat temu. Pokolenie instant? Heh
  • samawsnach 12.09.19, 13:07
    Ale ja nie o tobie, iberka.
  • reveiled 12.09.19, 11:53
    Jest to mozliwe. Uczestniczylam w chrzcie gdzie oboje chrzestni byli nieobecni, ja i kolega wystapilismy w ich zastepstwie - ale to oni sa oficjalnymi, pelnoprawnymi chrzestnymi.
  • lili_liliana 12.09.19, 12:54
    Chrzestny może być tylko jeden. W sensie w kościele na chrzcie. Niech będzie podczas chrztu jedynie chrzestna (o ile może być w kościele) a potem przecież możecie oficjalnie uznać, że chrzestny to ten pan i w rodzinie jako taki może funkcjonować. Tylko nie wiem, po co taki cyrk, ale to, oczywiście, nie moja sprawa.
    Ewentualnie możecie wskazać kogokolwiek jako świadka chrztu. To może być ktokolwiek, chyba nawet niewierzący.

--
    "Ich will nicht gehorsam, gezähmt und gezogen sein/ich will nicht bescheiden, geliebt und betrogen sein/ich bin nicht das Eigentum von dir/denn ich gehör nur mir"
  • reveiled 12.09.19, 14:35
    Swiadek musi byc chrzescijaninem, natomiast chrzestny/a ma byc katolikiem, raczej praktykujacym, I tak, wystarczy jeden chrzestny/a.
  • scarlett74 12.09.19, 16:51
    Kukuk-typowa hipokrytka🤢
    Chcesz papierek-to sobie wydrukuj, po co odstawiasz cyrki, teraz z chrztem, potem z komunią/bierzmowaniem...
    Chrzestny którego nie będzie na chrzcie, za to będzie na imprezie , istna komedia🤣
    A czy on w ogóle wie, że został chrzestnym , a impra jest z okazji chrztu, czy zapomnieliście mu przypadkiem o tym powiedzieć...😂
  • faustine 13.09.19, 19:50
    Eee tam, dziewczyna dba żeby jej dziecko dostawało od chrzestnych wypasione prezenty urodzinowe, imieninowe, dzień dzieckowe, gwiazdkowe i komunijne oczywiście też, a Wy od razu hipokrytka smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka