Dodaj do ulubionych

Portugalia - gdzie jechać?

14.09.19, 12:34
Jeśli chodzi o ten kraj, to kontynentalnie byłam tylko w Lizbonie w której się zakochałam, m.in. bo portugalska nutka melancholii bardziej do mnie przemawia niż południowohiszpańska siesta i fiesta czy nawet greckie białe domki i jakoś to będzie.
Czy Porto po Lizbonie mnie nie rozczaruje? Czy może wybrać mniejsze miasteczka i klifowo-plażowe widoki w rejonie Algarve? Co polecacie?
Edytor zaawansowany
  • anorektycznazdzira 14.09.19, 13:13
    Porto, Braga, Guimaraes.

--
    'Bóg zapłać, pradawni bogowie!' by król Julian
  • ira_08 14.09.19, 13:16
    To zależy co lubisz smile Byłam w tym roku i chociaż klify Algarve są przecudowne, to o wiele bardziej podobał mi się otwarty ocean na zachodzie, te plaże, te fale! W Porto nie byłam, ale wszyscy chwalą bardziej niż Lizbonę. Polecam Lagos i okolice, tamtejsze plaże - zwłaszcza na zachodzie: Amado, Bordeira.

Z miasteczek: Obidos, Alcobaça na północ od Lizbony, urocze jest też Silves.
  • chlodne_dlonie 14.09.19, 15:23
    ..gdzie jechać..? Wszędzie smile
    Północ z Porto, Bragą, Guimaraes, Coimbrą, Costa Prata jest cudowna. Tak samo jak Alentejo z Evorą i mnóstwem malowniczych miejscowości jak Monsarraz, Elvas, Estremoz. Algarve - oczywiście też! Albufeira czy Lagos bardziej dla turystów, choć plaże przepiękne, ale już Tavira, Parc Naturel de Ria Formosa, Olhao, Fuseta na wschodzie od Faro albo stare centrum Portimao z Ferragudo lub wzgórza Monchique - prawdziwa Portugalia, która nie pozostawia obojętnym smile

..mogłabym tak jeszcze dłuuugo, więc jak chciałabyś wiedzieć coś konkretnego, pytaj smile

--
    What we need, sustain, exhale and breathe again
    Stop and watch, don't complain
    Hope remains, we still have love (we are back to life)
    We are all insane
  • bi_scotti 14.09.19, 15:31
    I koniecznie, koniecznie Sagres … koniec europejskiego swiata, poczatek marzen o dalekich podrozach, skaly, woda, you can smell the end and the beginning smile
    Jestescie lucky, ze skadkolwiek w Europie do Portugalii blisko … Life.

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • ck2 15.09.19, 07:40
    Heh, dzięki. Wierzę, że jest dużo fajnych miejscówek, ale aż tyle nie zdażę zobaczyć. smile
  • kurt.wallander 14.09.19, 17:21
    Rozczaruje. Wybierz Algarve, jest cudowne.
  • chlodne_dlonie 14.09.19, 17:35
    Porto Cię rozczarowało..? Czym, ciekawa jestem..?

--
    Together is me
    Only me

And now, weak or strong, I can only go
    And I believe that there are flowers yet to be opened in the world
    Even if I feel something in me died
  • milka_milka 14.09.19, 18:11
    Też jestem ciekawa, dla mnie Porto to jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • thaures 14.09.19, 18:40
    Ja odpowiem. W Porto byłam 2 lata temu, wybrałam Porto, bo osoby które były tu i w Lizbonie zdecydowanie polecały Porto. Byłam w Portugalii pierwszy raz i właśnie chyba te zachwyty znajomych spowodowały, że miasto mnie rozczarowało. Nie umiem powiedzieć co konkretnie, ale ja je odebrałam jako zaniedbane, biedne, kiczowate. Przygnebiajace wrażenie na mnie zrobiły budynki w centrum miasta, puste, z powybijanymi szybami i brudnymi firankami powiewajacymi na zewnątrz. Plastikowe girlandy kwiatów na budynkach. Pozabijane dechami wejścia do pustych budynków.
    Zawsze wybieram centrum miasta na nocleg, w Porto mieszkanie miałam nad oceanem i pierwszy raz pomyślałam, że w centrum bym się zaplakala.
    Myślę, że po wszystkich peanach na temat Porto spodziewałam się wymuskanego miasta (moja wina, wiem) i to nastawienie spowodowało, że tak odebrałam to miasto.
    Guimarães podobało mi się dużo bardziej.
  • ck2 15.09.19, 07:39
    No właśnie tego się obawiam, bo podobnie rozczarowała mnie Walencja w kontraście z Barceloną.
  • bi_scotti 14.09.19, 18:13
    chlodne_dlonie napisała:

> Porto Cię rozczarowało..? Czym, ciekawa jestem..?

Moze za malo bylo porto? tongue_out Porto sie bardzo zmienilo. Pierwszy raz bylam w Porto jakos pod koniec lat 80tych XX wieku, inny swiat, eh … Przez kolejne lata obserwuje rozwoj tego akurat miasta i oczom nie wierze ile fajnych rzeczy (np. public transpo!) mozna zrobic gdy gospodarze miasta umieja sensownie wydawac pieniadze, podejrzewam, ze w duzej mierze pieniadze z EU. Wciaz jest wiele do zrobienia, no bo apetyt roznie w miare jedzenia i teraz, paradoksalnie, bardziej widac niedostatki i niedorobki niz to bylo tych 30 lat temu. Ale wciaz wieczor na brzegu Douro gdy sie patrzy na chlopakow skaczacych do rzeki pozostaje unforgettable, unchangeable … smile Cheers.

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • kurt.wallander 15.09.19, 15:46
    chlodne_dlonie napisała:

> Porto Cię rozczarowało..? Czym, ciekawa jestem..?
    >

Porto wydało mi się miastem jakich wiele w zachodniej Europie. Tak jak inni piszą - bardziej wietrzne, zachmurzone, szare. Bardziej industrialne.

Lizbona autentycznie mnie zachwyciła, a Porto ma zupełnie inny klimat, więc, no cóż, nie było juz takiego efektu.
  • kurt.wallander 15.09.19, 15:49
    Dodam, ze Portugalię zwiedzałam w dziwnej może kolejności. Najpier Lizbona, później Porto, później spędziłam jakis czas w małej miejscowości na północy, nad oceanem, a na koniec byłam w Algarve. Nic nie poradzę, że zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu Lizobona i Algarve niz północ.
  • milka_milka 15.09.19, 17:31
    Mnie północ zachwyciła. Byłam prawie po granicą hiszpańską, cudownie!

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • chlodne_dlonie 15.09.19, 18:57
    milka_milka napisała:

> Mnie północ zachwyciła. Byłam prawie po granicą hiszpańską, cudownie!

Oo, tak! Caminha i okolice - bajka na pobyt krótszy, ale i dłuższy smile Piękne plaże, wycieczki po okolicznych miasteczkach z winnicami i próbowanie vinho verde prosto od wytwórcy - dla mnie to jest to!
    Można również zrobić wypad do sąsiada wink po tańszą benzynę, ale i krajoznawczo - zobaczyłąm w ten sposób Santiago de Compostella.

--
    We are all insane
  • kurt.wallander 16.09.19, 12:17
    chlodne_dlonie napisała:

Piękne pl
    > aże,

Tak, gdzie byłam, była po prostu długa, piaszczysta, otwarta plaża. Podobna do plaż w Polsce w sumie. Nijak się miała, jesli chodzi o urok, do zatoczek otoczonych skałami w Algarve. Nie wspominając o temp. wody wink
  • chlodne_dlonie 16.09.19, 14:03
    De gustibus, jak zawsze wink Dla mnie plaża w Caminha i jej piaszczysta kilometrowość była fantastyczna, okolice gdzie ocean łączył się z rzeką będącą jednocześnie naturalną granicą z Hiszpanią - także super. Oczywiście inne niż klifowa Praia de Falesia czy plaże Lagos albo moje ulubione w Portimao - Praia do Vau czy da Rocha, albo Carvoeiro i Benagil, ale też piękne smile
    Myślę, że ta różnorodność jest jednym z atutów Portugalii!

--
    We are all insane
  • gabez1 17.09.19, 21:55
    kurt.wallander napisała:

> chlodne_dlonie napisała:
    >
    > Piękne pl
    > > aże,
    >
    > Tak, gdzie byłam, była po prostu długa, piaszczysta, otwarta plaża. Podobna do
    > plaż w Polsce w sumie. Nijak się miała, jesli chodzi o urok, do zatoczek otoczo
    > nych skałami w Algarve. Nie wspominając o temp. wody wink

A woda w Algarve jest przyjemnie ciepla?

--
    pozdrawiam serdecznie

MamaSzymka
  • kurt.wallander 17.09.19, 23:22
    gabez1 napisała:

> A woda w Algarve jest przyjemnie ciepla?

Na pewno cieplejsza niż na północy kraju.
  • zabka141 14.09.19, 18:24
    Nie rozczaeuje, ale jest zimniej, wietrzniej.proponuje jeszzcze raz do Lizbony, a stamtad w dol - najlepiej autem po wybrzezu.
  • pani07 14.09.19, 19:19
    Mnie Porto zachwyciło. Polecam także Coimbrę, to ich pierwsza stolica i mają tam przepiękny uniwersytet.
  • simply_z 14.09.19, 21:13
    Coimbra ma cudowny klimat i warto wybrać się na fado, które wykonywane jest przez mężczyzn, często w uniwersyteckich togach. Porto nie rozczarowuje ale hm może być trochę przygnębiające. Mnóstwo bezdomnych, wietrznie i centrum takie se aczkolwiek nie jest na pewno brzydkie.
  • sylwiastka 15.09.19, 09:20
    Bylam w Portugalii wielokrotnie i Porto lubie najmniej. Uwielbiam Lizbone za swiatlo, architekture i roznorodnosc. Coimbra jest piekna i klimatyczna. Najbardziej jednak polecam wybrzeze, widoki sa niezapomniane. Nazare, Figueira da Foz, Peniche, Setubal i Obidos.
  • hummorek 15.09.19, 09:51
    Porto rozczaruje? Nie sądzę 😉
  • boogiecat 15.09.19, 22:28
    A ja na odwrot, moze bardzo rozczarowac

--
    Pragnienia sa nieskonczone, ale zycie jest najwazniejsze.
  • una_mujer 15.09.19, 23:30
    Samo Porto mnie nie zachwyciło, ale północ Portugalii już tak. O wiele piękniejsza niż Algarve. Dolina Douro we wrześniu to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie znam. A można pojechać aż pod granicę z Hiszpanią i powłóczyć się po zapomnianych przez wszystkich wioskach... Mogłabym tam mieszkać....
  • nickbezznaczenia 17.09.19, 22:00
    I ja tak sądzę. Szkoda pięknego miasta.
  • nenia1 16.09.19, 14:23
    Ja zwiedzałam najpierw Algarve a potem Lizbonę i okolice, do Porto nie udało nam się już dotrzeć, wybraliśmy w zamian hiszpańskie Picos de Europa. Mnie się Algarve podobało, zresztą ogólnie Portugalia ma w sobie pewien magiczny klimat, niemniej trochę traci urok w miejscach obleganych turystycznie, dlatego też uciekaliśmy nieco od tłumów i tak trafiliśmy na jedno z piękniejszych miejsc (moim zdaniem) w Portugalii czyli Praię de Odeceixe, widoki dech zapierają, jeśli będziesz miała czas do polecam ci to miejsce i jego okolice, w rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciach, a i poczucie bycia na krańcu Europy i wiatr od oceanu dodają dodatkowego uroku.
  • chlodne_dlonie 16.09.19, 14:47
    Oo, tak! Odeceixe jest absolutnie cudowne - miałam okazję spędzić w tym uroczym miasteczku, pełnym surferów smile, trzy dni. Jest to mekka ludzi uprawiających sporty wodne, plaża świetna i naocznie można się przekonać o sile pływów oceanu (uwaga na ręczniki..wink ).
    Niedaleko jest też Praia da Arrifana - boskie klify z których zachód słońca jest naprawdę magiczny! I można doskonałą kolację zjeść w którejś z rodzinnych restauracji w miasteczku - polecam bardzo smile

--
    Together is me
    Only me

And now, weak or strong, I can only go
    And I believe that there are flowers yet to be opened in the world
    Even if I feel something in me died

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka