Dodaj do ulubionych

Zespół Downa - filmik, co sądzicie?

14.09.19, 21:47
www.facebook.com/centrumdzialanprofilaktycznych/posts/httpswwwfacebookcomlaboratoriummarzen1videos259159891628613/401429417071236/
Moim zdaniem ordynarna manipulacja.
Edytor zaawansowany
 • asia_i_p 14.09.19, 21:52
  Ale to nie jest animacja komputerowa. Ci ludzie - w sensie ludzie z syndromem Downa, któremu nie towarzyszy poważna niepełnosprawność intelektualna - też istnieją i rzeczywiście muszą się mierzyć z dodatkowymi ograniczeniami dlatego, że wszyscy ludzie z syndromem Downa są wrzucani do jednego worka. Więc mają prawo upominać się o swoje miejsce w świecie.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • ninanos 15.09.19, 08:06
  Ale to są osoby z trisomią 21 mozaikową, gdzie tylko część komórek organizmu zawiera dodatkowy chromosom 21., a część ma kariotyp prawidłowy, u osób z trisomią prostą taki rozwój jest niemożliwy. Mozaikę ma malutki procent wszystkich osób z zd i to też nie daje gwarancji rozwoju, bo ważny jest stosunek komórek patologicznych do tych prawidłowych.
  Tak spot jest manipulacją, bo daje wrażenie, że każda osoba z zd może być na takim poziomie rozwoju jak zdrowy człowiek, a to jest jakiś malutki procent wszystkich osób z zd.
 • kropkacom 15.09.19, 08:14
  Zobacz, w tym wątku wypowiedziały się osoby, które rozumieją o co chodzi i nie mają wrażenia, że to filmik o wszystkich ludziach z ZD.
 • ninanos 15.09.19, 08:20
  Dobrze, "osoba która wie o co chodzi" być może uzna, że to spot o tym małym procencie szczęśliwców, ale ile osób którzy będą oglądać ten spot tak naprawdę będzie wiedziało, że są różne typy zd, nawet bez wdawania się w szczegóły?
  Dlatego w moim odczuciu to manipulacja, nie bazuje na żadnych danych, dając mylny obraz jakoby każda osoba z zd mogła żyć życiem zdrowego człowieka.
 • kropkacom 15.09.19, 08:35
  Dlatego należy walczyć z tym aby takie filmiki były wykorzystywane w dyskusji. Zakładam, że twórcy nie chcieli jednak nikogo zmanipulować.
 • asia_i_p 15.09.19, 09:15
  To w jaki sposób te osoby z trisomią mozaikową mają się upomnieć o siebie? Mają się pogodzić, że są traktowane jak niepełnosprawne intelektualnie, bo jest ich mało? Żeby nie zaciemniać obrazu mają robić mniej niż potrafią? Czy robić, ile robią, ale pogodzić się z tym, że się tego nie dostrzega? Ich nie obchodzą procenty, mają to jedno życie i chcieliby je przeżyć jak najlepiej się da.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • ninanos 15.09.19, 09:35
  Nie, pewnie mają się upominać, ale niech to upominanie będzie obiektywne, a rzetelne dane w takim filmiku nikomu krzywdy nie zrobiłoby.
  Teraz postaw się na miejscu rodzica osoby z zd, która całe życie dziecko rehabilitowała, a której dziecko nigdy nie będzie tak żyć jak ci ze spotu, nie ma na to szans, bo ma trisomię prostą, a ktoś jej powie, że może za mało się starała, że nie robiła wszystkiego, bo widział, że osoby z zd mogą prowadzić normalne życie bez ograniczeń praktycznie i nie być ciężarem dla społeczeństwa.
 • aandzia43 15.09.19, 11:51

  asia_i_p napisała:

  > To w jaki sposób te osoby z trisomią mozaikową mają się upomnieć o siebie? Mają
  > się pogodzić, że są traktowane jak niepełnosprawne intelektualnie, bo jest ich
  > mało?

  Nie, wystarczyłyby spoty uświadamiające społeczeństwo o istnieniu tych BARDZO RZADKICH przypadków ZD bez upośledzenia umysłowego i że wpływ tzw. rehabilitacji na poziom IQ jest znikomy. Ale komu by się chciało, lepiej wypuszczać spoty sugerujące ze ZD to taki pan pikuś a poza tym alleluja wszystko jest możliwe, bo ZD to w ostatnich latach polityka więc rzetelnej informacji dla publisi nie należy się spodziewać.

  --
  "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
 • mokka39 15.09.19, 22:31
  podobno nie jest znikomy, przynajmniej według badań. Co nie znaczy oczywiście, że dobije kiedykolwiek do normy intelektualnej www.researchgate.net/publication/23003035_Evidence_for_increased_mental_capacity_with_age_in_Down's_Syndrome

  --
  www.perfumanka.pl
 • hanusinamama 16.09.19, 10:51
  Ale film jest do reszty....a potem jest płącz i zgrzytanie zebami bo 8latek nie radzi sobie w normalnej szkole, ma mentalnosc 5 latka i tak mu zostanie....znam taki przypadek. 77 lat zarzekania sie ze rahabilitacją zrobią zniego normalnego chłopaka, ze pójdzie nastudia, bedzie pracować, mieć rodzinę...oni udowodnią. Zderzenie ze ścianą jak jest wpedziło matkę w alkholizm....
 • betty_bum 15.09.19, 08:35
  Z jakiejś przyczyny sam lekarz nie ma ZD, ciekawe dlaczego? Nie znaleźli nikogo kto ma zd i jest lekarzem? Nie wierzę.
 • kropkacom 14.09.19, 21:54
  Zależy jak ten filmik rozumieć. Można jako manipulację. Tak, takie możliwości dane są pewnie mniejszości chorych. Można też uznać, że jest o grupie wysokofunkcyjnych osób z zespołem i o ich postrzeganiu przez innych.

 • taki-sobie-nick 14.09.19, 22:04
  Manipulację to ja tu widzę jeszcze gdzie indziej. Nie ma konkretów odnośnie życia tych ludzi.


  Pierwsza pani jest przebrana w strój mający się kojarzyć z uniwersytetem - ale właściwie co osiągnęła?


  Kolejna pani prowadzi biznes - hmmmm, jak to wygląda, czy pomagają jej rodzice, jak go rozwijała itd.


  Państwo twierdzą, że są 14 lat razem - jak wygląda ich codzienność? Ilu opiekunów im pomaga i w jakim stopniu?


  Sam lekarz też jest przesadzony.


  Pomijam już fakt, że dobrali zimnego, antypatycznego typa, to przedstawiana przez niego "wiedza" jest cokolwiek zakłamana.


  Możliwości osób z ZD są w jego wizji zaniżane, dodano też mity nieaktualne - od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby z ZD mogą długo żyć.

  Jakoby nieprawdziwa jest też teza o niższym napięciu mięśniowym (a naprawdę mają normalne?).

  Filmik zaś kończy się zawrzaskiwaniem lekarza przez bohaterów.
 • kropkacom 14.09.19, 22:14
  Lepiej byłoby dla wszystkich aby ci ludzie byli wysokofunkcyjni. Tak, pewnie potrzebują pomocy. Nawet ci, którzy mogą sobie w miarę radzić. Co oczywiście nie powinno być częścią rozmowy zaostrzeniu ustawy w PL. Tylko kto ma o to zadbać?
 • taki-sobie-nick 14.09.19, 22:18
  Och, dla wszystkich byłoby lepiej, gdybyśmy byli młodzi, zdrowi, piękni i bogaci. Weź mi wyjaśnij, o co ci chodzi, kiedy nawiązujesz do naszej ustawy aborcyjnej.
 • kropkacom 14.09.19, 22:42
  Musze wyjaśniać? big_grin
 • taki-sobie-nick 14.09.19, 22:47
  Ale kto ma zadbać o co? Bo dla mnie jednak priorytetem jest dbałość o chorych, a nie założenie, że każdego ma się usuwać.
 • kropkacom 14.09.19, 22:53
  Może napisz raczej o co ci dokładnie chodzi.
 • taki-sobie-nick 14.09.19, 22:56
  Odnoszę się do twojego pytania "Tylko kto ma o to zadbać?".
 • kropkacom 14.09.19, 23:00
  Zadbać o to jak powinna wyglądać dyskusja w temacie i jakie argumenty powinny być użyte. Dobranoc.
 • morekac 15.09.19, 07:55
  >Możliwości osób z ZD są w jego wizji zaniżane, dodano też mity nieaktualne - od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby z ZD mogą długo żyć.

  To nie był tyle mit, ile życie osób z ZD wydłużyło się wskutek postępu medycyny. ZD jest bowiem często sprzężony z innymi chorobami (w tym wadami serca, które kilkadziesiąt lat temu nie były możliwe do leczenia) i mniejszą odpornością.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • aandzia43 15.09.19, 11:54
  A propos radosnych pień na temat długiego życia osób z ZD: czy mówi się ze praktycznie wszyscy oni między czterdziestką a pięćdziesiątką zapadają na wczesnego alzheimera?

  --
  "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
 • taki-sobie-nick 15.09.19, 21:19
  Raz trafiłam na artykuł o starszej osobie z ZD, gdzie poruszano tę kwestię.
 • hanusinamama 16.09.19, 10:52
  Powinno byc podane jaki procent ma szanse (szanse nie znaczy to ze mu sie uda)...i nagle banka by pękła. Bo ludzi z mutacją mozaikową jest mały procent ( i nie wszyscy zn nich tak skonczą)...A tu jest powiedziane Zespół Downa, nie ejst napisane ze pewna jego rzadka odmiana...
 • lauren6 16.09.19, 11:07
  Mozaika to jest mniej niż 1% wszystkich przypadków ZD. I tak jak napisałaś wyżej: wszystko zależy od tego jaki % jest tkanek z nadmiarowym chromosonem. Nie jest nigdzie powiedziane, że osoby z mozaiką ZD wyżej funkcjonują niż te z pełnym ZD. Mają jakieś szanse na to, że będą w okolicach normy intelektualnej lub mają szansę na zdrowe potomstwo. Ale to jest jak wygrana losu na loterii.
 • kryzys_wieku_sredniego 14.09.19, 22:05
  Oglądałam kiedyś film dokumentalny o ludziach z zespołem Downa.
  Są 4 grupy, upośledzeni w znacznym stopniu, średnio, mają tylko wygląd i tacy wyglądający normalnie jak każdy inny "normalny" człowiek, którzy tylko przy badaniach genetycznych dowiadują się że mają więcej chromosomów.
  Bardzo często osoby które nie mają upośledzeń a wygląd zdradza że mają zespół Downa robią sobie operacje plastyczne albo jeszcze będąc dzieckiem rodzice im fundują - też bym tak zrobiła.
 • hanusinamama 16.09.19, 10:57
  I odbiła sie od ściany możliwosci swojego dziecka...bo mozaikową odmiane tego zespołu (czyli taką, gdzie tylko częśc komórek ma wadę) ma niewielki odsetek. Ja pomagałam przez kilka lat w osrodku (prywatnym dobrze dofinancowanym) dla ZD. I widziałam 15-20 latków z upośledzneiem w stopniu małym....oni nadal nie są smaodzielni i nadal są upośledzeni. Poprostu wzgledem tych bardzo upośledzonych wypadają lepiej. I nie ma "tylko wyglądu" zespołu Downa. Jest odmiana mozaikowa, czyli czesc komórek ma trisomię i tutaj kluczowe jest jaki procent komórek jest zdrowy. Raz jeden jedyny spotakłam taką osobę. Tyle ze chłopak miał do tego autyzm.
 • thea19 14.09.19, 23:57
  nie ma co zalinać rzeczywistości. ZD to nie defekt wizualny, po coś te badania prenatalne robi się.
 • znowu.to.samo 15.09.19, 00:11
  Ja kiedyś widziałam dokument z wysokofunkcjonującymi dorosłymi ZD. Byłam w szoku bo ich myślenie i odczuwanie były niemal takie jak nasze. Gdyby nie wygląd, nie pomyślałabym że mają ZD

  --
  *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
 • milva24 15.09.19, 00:33
  Mimo, że znam (co prawda bardzo słabo) wysokofunkcjonującą osobę z ZD nie zdecydowałabym się świadomie na urodzenie dziecka z tym zespołem. Zgadzam się z Tobą, że to manipulacja.
 • aerra 15.09.19, 01:10
  Są osoby z ZD, które nie są upośledzone intelektualnie. Są też takie, które nie mają wad i schorzeń często ZD towarzyszących.
  Tyle, że to niewielki procent. I jak najbardziej - mogą funkcjonować normalnie, osiągać sukcesy, zawodowe, prywatne. Ale nadal nic nie zmienia to w sytuacji osoby z ZD upośledzonej intelektualnie w stopniu ciężkim (albo nawet umiarkowanym) oraz z dodatkowymi schorzeniami. Ani w sytuacji opiekunów tej osoby.

  --
  super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
  <*>
 • jezdem-mondry 15.09.19, 03:00
  aerra napisał(a):
  > Są osoby z ZD, które nie są upośledzone intelektualnie.

  Wszystkie osoby z ZD są upośledzone intelektualnie.
 • betty_bum 15.09.19, 03:18
  To akurat nieprawda, bo zdarzają się osoby w normie, tak jak wygrane w lotto.
 • jezdem-mondry 15.09.19, 03:32
  betty_bum napisał(a):
  > To akurat nieprawda, bo zdarzają się osoby w normie,

  Widziałaś taką osobę, czy tylko czytałaś o takich?

 • lauren6 15.09.19, 07:48
  Teoretycznie jest to możliwe. Jeśli mówimy o ZD mozaikowym (czyli 0,5 % przypadków) i akurat w tym konkretnym przypadku mozaika będzie oznaczać, że komórki układu nerwowego nie będą posiadać dodatkowych chromosonów. Czyli faktycznie: prawdopodobieństwo tak lekkiego ZD jest jak wygrana w lotto.
 • betty_bum 15.09.19, 08:05
  Nie widziałam, nie widziałam też nikogo kto wygrał w lotto.
 • betty_bum 15.09.19, 08:06
  Dlatego nie gram w lotto i nie zabawiłabym się w ruletkę genetyczną.
 • little_fish 15.09.19, 10:32
  Pracuję 20 lat z osobami niepełnosprawnymi. Przez ten czas spotkałam 1 dziecko ( w wieku przedszkolnym) z "mozaiką" - nie wiem, czy ma w tej chwili zdiagnozowaną niepełnosprawność intelektualną i ani jednego starszego dziecka z z.d. i lekką niepełnosprawnością. Nie oznacza to oczywiście, że takich osób nie ma, jednak stanowią naprawdę niewielki procent.
 • lauren6 15.09.19, 11:26
  80% przypadków ZD wychodzi na USG robionym między 11 a 14tc. Czyli już na samym początku ciąży widać, że płód posiada poważne wady. Trzeba być mega naiwnym by wierzyć, że z takiej ciąży będzie dziecko, które różni się jedynie wyglądem od rówieśników.
 • memphis90 15.09.19, 20:25
  Oj, chyba nie do końca wiesz na czym polegają badania przesiewowe, prawda...? Coś tam dzwoni, ale nie do końca... W 11-14 tc widzi się poszerzenie fałdu karkowego i zmiany w budowie kości nosowej, które sugerują trisomię. Ale ani jedno ani drugie nie jest "poważną wadą" i nie przesadza o ciężkości zespołu Downa u dziecka.

  --
  "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
 • lauren6 15.09.19, 22:17
  W 11-14 bada się również budowę czaszki, ciała, narządów, przepływy. Pani doktor i tego nie wie? Lekka wiocha.

  Jak pisałam wyżej: 80% przypadków ZD widać już na USG, co nie znaczy, że każdy płód z niepokojącym obrazem USG ma wadę genetyczną.
 • anku1982 15.09.19, 21:50
  Cechy o których piszesz czyli szerszy fałd karkowy oraz niewidoczna kość nosowa zdarza s tych badaniach u zupełnie zdrowych dzieci. U nas młodszy syn miał szerokość fałdu na granicy normy.
 • thea19 15.09.19, 23:21
  robi się dużo więcej badań niż usg, które potwierdzają lub wykluczają na prawie 100% 3 najpowszechniejsze wady genetyczne
 • taki-sobie-nick 15.09.19, 23:33
  Trzy najpowszechniejsze, a które to?
 • anku1982 16.09.19, 02:10
  Zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau.
 • anku1982 16.09.19, 02:18
  A nie poprawka, zespol Downa, mukowiscydoza, zespół Turnera, zespół łamliwego chromosomu X, dystrofia mięśniowa Duchanne'a..
  Ale Edwardsa i Patau można w badaniu 11-14 tygodniu określić na podstawie wyglądu dziecka w łonie matki, kość nosowa, długość kości udowej, grubość fałdu karkowego.
 • lauren6 16.09.19, 08:40
  Nie piszę o badaniach DNA, które wykrywają sporo wad genetycznych, ale póki co często są za drogie na kieszeń zwykłego Kowalskiego. Napisałam o najpowszechniejszym darmowym badaniu.
 • thea19 16.09.19, 11:05
  test pappa i amniopunkcja są darmowe przy wskazaniach
 • elenelda 15.09.19, 17:46
  Znam osobiście dwie osoby dorosłe z mozaiką. Obie mają IQ w normie, ale raczej w dolnej granicy. I kilkoro dzieci. Jedno z nich, trzylatek, ma opóźniony rozwój psychoruchowy. Pozostałe funkcjonują nieźle, ale do Mensy nie mają szans należeć.
 • hanusinamama 16.09.19, 10:58
  NIe to jest bardzo mały stopien upośledzenia...
 • aerra 16.09.19, 10:38
  Nie, nie wszystkie. Jest niewielki procent (przy mozaikowym nieco częściej, średnio mają IQ o 10-15 punktów wyższe niż średnia przy "zwykłym") z rozwojem intelektualnym w normie, nawet jeśli to dolna część tej normy, to nadal norma.

  --
  super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
  <*>
 • asia_i_p 15.09.19, 09:18
  A w drugą stronę zmienia. Fakt, że istnieją osoby z ZD upośledzone intelektualnie w stopniu ciężkim wpływa na sytuację osób z ZD, które nie są upośledzone intelektualnie albo są upośledzone intelektualnie w stopniu lekkim. I moim zdaniem to usiłuje ten film pokazać.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • betty_bum 15.09.19, 02:42
  ZD ma różne oblicza, niestety to najłagodniejsze jest najrzadsze. To jak reklama lotto, można zrobić wywiad z 5 osobami, które wygrały, żeby inni uwierzyli, że to możliwe.
 • minniemouse 15.09.19, 03:34
  konkretnie czemu ma sluzyc ta dyskusja?
  moze udowodnieniu ze osoby z DS to jednak i zawsze idioci i nie warto tego myslenia zmieniac?

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • minniemouse 15.09.19, 03:40
  ps
  przy czym lagodnie zwracam uwage iz filmik jest tlumaczeniem z ANGIELSKIEGO
  bo na tego rodzaju filmiki po polsku z oryginalnymi POLSKIMI bohaterami to nawet nie ma co liczyc. nie ma takich, po prostu.
  z zespolem Downa w Polsce tacy jak na tym klipie nie istnieja.
  w PL sa tylko tacy co sie slinia, belkocza, trzeba ich ubierac, zmieniac im pieluchy, i przez ulice za raczke przeprowadzac.

  oto obraz Zespolu Downa - w POLSCE.

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • bi_scotti 15.09.19, 04:03
  Well, to jest filmik, nie film. Jesli ktokolwiek uwaza, ze podane info sa niepelne/fragmentaryczne, no to coz - do dziela! Zamiast filmiku niech powstanie pelny, dlugi film pokazujacy with details wszystkie mozliwe opcje, stadia, wszystkie wsparcia, support rodziny, znajomych, professionals, wszystkie wzloty i upadki na przestrzeni lat. Czepianie sie filmiku, ze jest krotki i niekompletny to klasyczne czepianie sie garbatego, ze ma proste dzieci. ]
  BTW, ludzie bez zadnych ograniczen IQ, bez zadnych diagnosed syndromes TEZ korzystaja w zyciu z pomocy/support rodziny, znajomych, professionals … Ilez chocby tu na forum ematek, ktore odziedziczyly swoje mieszkania i/lub zamierzaja wyposazyc swoje wlasne dzieci w takowe "na start". Dzieci jak najbardziej pelnosprawne pod kazdym wzgledem … hmmm … Cheers.

  --
  "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
  Leonard Cohen
 • minniemouse 15.09.19, 04:45
  10/10

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • rosapulchra-0 15.09.19, 05:19
  100/100 bi_scotti.

  --
  A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
 • sylwus34 15.09.19, 07:33
  Brawo bi_scotti. "Wyjęłaś mi to z ust" 😊dzięki.
 • lauren6 15.09.19, 08:01
  Bi nie mieszkasz w Polsce i nie rozumiesz w czym jest problem.

  W Polsce od kilku lat jest wielkie ciśnienie na wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji pod płaszczykiem akcji "ZD to są fantastyczni ludzie" (cytat z posła Kukiza). Przy okazji sprzedawana jest ludziom nieprawdziwa wizja ZD, w której niemal zawsze to osoby lekko muśnięte uu i wysokofunkcjonujące. Tyle, że to nie jest prawda. Kłamstwo powtarzane wiele razy nie staje się prawdą. W zdecydowanej większości przypadków ZD to zespół ciężkich wad i będzie się wiązał z ciężkim uu. Rodzice powinni miec święte prawo do podjęcia decyzji czy chcą poświęcić swoje życie na wychowywanie dziecka z ZD czy chcą terminować taką ciążę.

  Mieszkasz w Kanadzie i tam nikt nie chce zmuszać kobiet do rodzenia dzieci z ZD, Zespołem Edwardsa, Zespołem Patou. W Polsce tak się dzieje! W wielu polskich województwach liczba aborcji wykonanych że względu na ciężkie wady płodu wynosi okrągłe 0. I tak jest od lat. Myślisz, że na np. Podkarpaciu obowiązuje inna biologia i kobiety w ciąży nie dowiadują się, że płód posiada ciężkie wady np nerek, serca, ZD? To sa kobiety, których prawo do planowania rodziny jest nagminnie łamane.

  Rozważania o jakości życia osób z ZD i ich funkcjonowaniu w społeczeństwie nie mają u Was tak ideologicznego podtekstu jak w Polsce.
 • betty_bum 15.09.19, 08:43
  Ja bym się jeszcze zapytała o to czego człowiek chciałby dla siebie, gdyby miał wybor? Kto chciałby się urodzić jako człowiek z ZD?
 • memphis90 15.09.19, 20:32
  Wiesz co - to już jest przerażające i obrzydliwe uncertain Nie wolno, po prostu nie wolno używać takiego argumentu. Bo jeśli go dopuscisz, to dlaczego nie miałabyś go użyć do dokonania eksterminacji osób z ZD? W końcu, jak sama piszesz, kto chcialby ŻYĆ z ZD? Na pewno nikt, prawda, więc może wszystkich zabić?

  --
  "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
 • betty_bum 15.09.19, 21:38
  Ja bym wolała być terminowanym zarodkiem niż urodzić się chora, zależna od innych. Jestem też zwolenniczką eutanazji, żeby nie było
 • taki-sobie-nick 15.09.19, 22:13
  Ale ty się już urodziłaś, a poza tym są jeszcze inni.
 • asia_i_p 15.09.19, 09:26
  A moglibyśmy mieć jeden wątek o ZD bez kwestii aborcji? Niech 99 będzie z, ale jeden bez, ten jeden, gdzie się zastanowimy nad sytuacją tych, którzy już są. Bo kneblowanie każdej próby rozmawiania o ich możliwościach kwestią aborcji też nie jest w porządku. Tak, jakby im nie wolno było w miarę sobie radzić, bo to może komuś dać argument przeciwko aborcji. Jak już masz dziecko z zespołem Downa albo samemu masz ten zespół Downa bez niepełnosprawności intelektualnej, to raczej cię guzik obchodzi, że twoje normalne funkcjonowanie jest komuś nie na rękę, bo zaciemnia obraz sytuacji.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • aguar 15.09.19, 09:36
  "A moglibyśmy mieć jeden wątek o ZD bez kwestii aborcji?"
  Masz rację, też bym tak chciała. Bo właśnie te pomysły z zaostrzeniem ustawy wręcz krzywdzą osoby z ZD, powodują, że się je zauważa u nas głównie w tym kontekście.
 • lauren6 15.09.19, 10:06
  Asiu, też bym chciała żyć w kraju, gdzie dostępna jest aborcja na życzenie i dyskusje o ludziach z ZD nie mają żadnego politycznego podtekstu.

  Ale tak nie jest. Pobudka: żyjemy w Polsce. Tutaj 99% takie dyskusje o ZD lekarzach są trollingiem opłacanym przez organizacje anti choice. Trzeba być tego świadomym, a nie grać jak Ci zagrają ekstremiści pokroju zatrzymaj aborcję.
 • aandzia43 15.09.19, 12:02
  asia_i_p napisała:

  > A moglibyśmy mieć jeden wątek o ZD bez kwestii aborcji? Niech 99 będzie z, ale
  > jeden bez, ten jeden, gdzie się zastanowimy nad sytuacją tych, którzy już są.

  W Polsce obecnie? Nie, nie da się. Tym bardziej ze omawiany film bardzo ładnie wpisuje się w propagandę prolajafowską. Nie jest rzetelny, nie udziela konkretnych informacji na temat ZD, gra na emocjach.
  --
  "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
 • asia_i_p 15.09.19, 20:14
  Bo jest reklamą społeczną a nie filmem dokumentalnym. One mają to do siebie, że grają na emocjach i nie dają pełnego spojrzenia na problem. Mają pokazać drugą stronę, której ludzie przeważnie nie dostrzegają.
  Nie widzę tu reklamy prolajfowskiej, widzę dzieło najprawdopodobniej rodziców wysokofunkcjonujących dzieci z ZD albo nawet osób wysokofunkcjonujących z ZD, które mają dość traktowania z góry.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • escott 15.09.19, 12:06
  Ale ten film sam wiąże kwestię dyskryminacji osób żyjących z aborcją - lekarz, który opowiada o życiu z ograniczeniami to nie jest losowa osoba z ulicy, która ulega stereotypom, to jest odniesienie do sytuacji, w której ktoś rozmawia z przyszłymi rodzicami i opowiada o tych stereotypach.

  --
  Sherlockiana - blog o SH

  Forum Sherlock Holmes
 • bi_scotti 15.09.19, 13:38
  Lauren, wedlug mojego rozeznania linkowany filmik NIE zostal zrobiony dla POLSKIEGO widza. Am I wrong? To, ze jest pokazany w watku na ematce to wybor zalozyciela watku a nie jakas okolna propaganda PiS czy Roman Catholics ... Nie daj sie zapedzic w rabbit hole! Cheers.

  --
  "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
  Leonard Cohen
 • aguar 15.09.19, 08:47
  Wiecie co, ja uważam, że jeśli taki filmik poprawi samopoczucie ludziom z ZD to ok. Wszelkie akcje mające na celu taką czy inną pomoc osobom z ZD i ich rodzinom są cenne. Pewnie, że należy dążyć do tego, aby jakość ich życia była jak najlepsza, żeby byli dobrze traktowani itd.
  A z kolei uważam, że nie w porządku jest w jakikolwiek sposób wykorzystywać takie osoby do działań zmierzających do zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Prawo do aborcji w niczym nie szkodzi osobom z ZD. Zakaz nie zmieni ich życia, jest za to przeciw kobietom, ich wolności, ich prawom człowieka!!! A że osoby z ZD są jednak statystycznie intelektualnie poniżej normy, to manipulowanie nimi, wykorzystywanie ich wizerunku jest wyjątkowo nieetyczne i okrutne.
 • bib24 15.09.19, 09:40
  obejrzałam, ten film to wstrętna manipulacja.
  a czytałyście komentarze pod? słodkopierdzące normalnie och i ach. każdy ma jakieś ograniczenia bla bla. no jasne każdy ma takie jak osoba z downem.

  jakby na koniec filmu dali np info: "Osoby przedstawione w filmie stanowią 0,0001% osób z downem." To już by było lepiej.
 • 1matka-polka 15.09.19, 09:45
  "Osoby przedstawione w filmie stanowią 0,0001% osób z downem." To już by było lepiej."
  Dane statystyczne sa takie suche i nieludzkie🙄

  --
  "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
  Dorota Masłowska
 • hanusinamama 16.09.19, 11:00
  Aler pokazują prawde. Jaki odsetek ZD ma odmianę mozaikową choroby....i tez nie kazdy z tą odmianą będzie sie lepiej rozwijał...
 • escott 15.09.19, 12:02
  Manipulacja kryje się w tym, że łączy się kwestię niedyskryminowania żyjących osób z ZD, nieobarczania ich stereotypami z argumentacją przeciwko aborcji - teksty lekarza o życiu z ograniczeniami to nie są typowe dyskryminujące teksty o kimś, kto już żyje tylko do kogoś, kto rozważa, czy urodzić. A statystyki są oczywiście takie, że fakt, że są ludzie z ZD, którzy mogą swobodnie zrobić xyz to nie znaczy, że obawy rodziców, że ich płód z ZD ma niewielkie szanse na xyz są nieuzasadnione. Bo są uzasadnione.

  --
  Sherlockiana - blog o SH

  Forum Sherlock Holmes
 • asia_i_p 15.09.19, 20:19
  W ogóle tego tak nie odebrałam - bardziej jak teksty do rodziców świeżo urodzonych dzieci z ZD. I film odebrałam w ten sposób - że po urodzeniu dziecka z ZD to na pewno usłyszycie, listę ograniczeń, a weźcie pod uwagę jeszcze to.

  Ja wiem, że to jest do pewnego stopnia ryzykowne, bo daje nadzieję, a w większości wypadków ta nadzieja się rozwieje - ale z drugiej strony, jeśli się weźmie pod uwagę, że są osoby, które mogłyby być spełnione i samodzielne, a tego nie mają, bo się na nich za wcześnie kładzie krzyżyk - to jednak dla tych osób warto.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • lauren6 15.09.19, 21:21
  Znałaś w ogóle jakąś rodzinę z dzieckiem z ZD? Znałaś taką, gdzie rodzice położyli krzyżyk na dziecku, zaprzestali rehabilitacji, terapii, bo dziecko "nie rokuje"? Ja znam kilka takich rodzin i w każdej dziecko było bardzo zadbane i rehabilitowane. Odnoszę wręcz wrażenie, że rodzice żyją tym 1 promilem szansy i nie przyjmują do wiadomości faktu, że na 99,99% ich dziecko będzie mocno niepełnosprawne, pomimo tych wszystkich terapii.
 • asia_i_p 16.09.19, 06:39
  To jest raczej jasne, że nie do rodziców ten filmik jest skierowany. Jak już mówiłam, uważam, że to rodzice go nakręcili. Bardziej chodzi o dalsze rodziny, przyjaciół typu ciotka dobra rada (daj spokój, to nic nie zmieni), rodziców kolegów i koleżanek (a po co go pchacie do szkoły). O odbiór społeczny.

  --
  The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
 • lauren6 16.09.19, 11:13
  Ciotki dobra rada ucina się jednym zdaniem: nie wtrącam się.

  Problemem na wiele większą skalę jest to o czym pisze niżej hanusiamama: pokładanie nierealnych oczekiwań w stosunku do dzieci z ZD i przez to unieszczęśliwianie tych dzieci.

  Jeśli zjawisko, o którym piszesz istnieje, to jest to margines marginesu, bo dotyczy jakiegoś promila osób z ZD.
 • hanusinamama 16.09.19, 11:06
  Ale im szybciej rodzic zrozumie jakie dziecko ma ograniczenia tym lepiej dla rodzica i dziecka wiesz?? Wieczne pokładanie nierealnych oczekiwan w dziecku powoduje np ze dzieci z ZD są posyłane do normalnych szkół. A tam czują sie odrzucone, ciągną ogony...zwyczajnie są wyalienowane. Bo mamusia i tatuś chcą dziecko w normalnej szkole. I to nie jest kwestia inegracji....bo jak dzieciak mentalnie ejst na etapie 5latka, to nie stworzy =trwałej więzi z 10 latkiem.
 • 18lipcowa3 15.09.19, 20:45
  Straszne zakłamanie, to jest jak 5 osób na 1000 z ZD?

  --
  Akurat w wypadku mężczyzn twierdzenie, że coś tam mają bardzo przemyślane, to idealizacja tej płci.- by Triss
 • hanusinamama 16.09.19, 11:04
  Mozaicyzm w ZD występuję rzadziej niż w 1% chorych na ZD. I takie osoby mają szanse (ale to nie jest tez pewne) ze będą sie rozwijąc lepiej. Bo u nich trisomia nie występuje we wszystkich komórkach. Im mniej komórek z trisomią tym szanse większe. Ale to jest <1% chorych na ZD...więc tak film to manipulacja, bo pokazuje ze kazdy ZD tak może. Nie, nie może.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka