Dodaj do ulubionych

do znajacych dobrze paryz

18.09.19, 17:56
co mozna robic przez ok. 2 godziny w okolicach dworca kolejowego montparnasse z dwoma nastolatkami (12 i 14 lat)? generalnie wizyte mamy zaplanowana, ale logistycznie mamy 2 godziny wolne w okolicach tego miejsca wlasnie. niedaleko sa ogrody luksemburskie, mozna isc "na spacer". co jeszcze? (zamiast, nie oprocz). czy tam w okolicach jakies (fajne) pamiatki mozna kupic? wolalabym nie marnowac tego czasu w mieszkaniu wink

dzieki!

--
"out of the ash I rise with my red hair and eat men like air" - sylvia plath
Edytor zaawansowany
  • koronka2012 18.09.19, 18:11
    Panteon? Musee de Cluny? jest też parę ciekawych architektonicznie kościołów.
    Nie wiem jakie pamiątki z Paryża są dla ciebie fajne, ja tam kupowałam ciuchy na ten przykład tongue_out
  • kura17 18.09.19, 18:24
    > Panteon? Musee de Cluny? jest też parę ciekawych architektonicznie kościołów.

dzieki, popatrze. na koscioly to pewnie dzieci beda juz mialy uczulenie wink

> Nie wiem jakie pamiątki z Paryża są dla ciebie fajne, ja tam kupowałam ciuchy na ten przykład tongue_out

no pamiatki, zeby dzieci mogly sobie kupic - zadziwiajace, ale lubia (a to chlopcy) smile

--
  • sumire 18.09.19, 18:35
    Cluny może być fajne dla dzieci, to świetne muzeum - w ubiegłym roku o tej porze mieli przefajną wystawę o jednorożcach smile
    Wieża Montparnasse też super, tylko że zapowiadano remont tarasu, więc nie wiem, czy jest teraz czynny. Ale warto sprawdzić.
  • aqua48 18.09.19, 21:41
    kura17 napisała:

> > Panteon? Musee de Cluny?

Na musee de Cluny nie będziecie mieć czasu - to pewne.

> no pamiatki, zeby dzieci mogly sobie kupic - zadziwiajace, ale lubia (a to chlo
    > pcy) smile

Pamiątek jest do licha i trochę wszędzie - najbardziej popularne to breloczki z wieżą Eiffla, podkładki pod kubki z malarstwem impresjonistów, lub typowymi paryskimi obrazkami, kubki, lusterka, berety, plakaty oraz te jadalne - makaroniki, magdalenki itp...
  • kura17 19.09.19, 10:36
    > Pamiątek jest do licha i trochę wszędzie

no wiem, ALE jesli kolo tego dworca sa TEZ, to moge im powiedziec, ze sie rozejrzymy za pamiatkami wlasnie tam i wczesniej nie bedziemy na to marnowac czasu wink
    planowanie strategiczne, hehe

--
  • aqua48 19.09.19, 11:54
    kura17 napisała:

> > Pamiątek jest do licha i trochę wszędzie
    >
    > no wiem, ALE jesli kolo tego dworca sa TEZ,

Tak, już na samym dworcu możesz coś pamiątkowego kupić, a jeśli wyjdziesz pod wieżę to powinny być stragany. Jeśli nie to wpadnijcie do galerii.

• al_sahra 18.09.19, 18:18
    Ostrygi!
  • kura17 18.09.19, 18:25
    > Ostrygi!

dzieciaki? LOL smile

--
  • al_sahra 19.09.19, 04:34
    kura17 napisała:

> dzieciaki? LOL smile

Dlaczego nie? To smak nabyty, ale od czegoś trzeba zacząć. Nasz wcześnie zaczął i nie żałuje smile. Najwyżej Wy zjecie, a dzieci sobie popatrzą, może je zaciekawi. W Paryżu trzeba używać życia, siedzieć w kawiarni, pić wino, próbować nieznanych smaków, zamiast kurcgalopkiem przebiegać obowiązkowe miejsca turystyczne i kupować ”fajne pamiątki”.

(Najfajniejszą pamiątką, jaką kiedykolwiek kupiłam w Paryżu, była para czółenek ”slingbacks” od Chanel, mam je do dzisiaj).
  • kura17 19.09.19, 10:34
    > (Najfajniejszą pamiątką, jaką kiedykolwiek kupiłam w Paryżu, była para czółenek ”slingbacks”
    > od Chanel, mam je do dzisiaj).

zazdroszcze butow!
    moj mlodszy syn chce sobie koniecznie kupic taki "paryski kaszkiet" i zapozowac z bagietka do zdjecia profilowego, hehe

--
  • kura17 19.09.19, 10:39
    > W Paryżu trzeba używać życia, siedzieć w kawiarni, pić wino, próbować nieznanych smaków,
    > zamiast kurcgalopkiem przebiegać obowiązkowe miejsca turystyczne i kupować ”fajne
    > pamiątki”.

wiesz, to jest bardzo fajne podejscie, ale doroslych i osob, ktore juz w paryzu byly.
    moi synowie beda we francji pierwszy raz i chca tez zobaczyc swoje "wyobrazenia o paryzu" smile
    i siedzenie w kawiarni akurat tez jest na ich liscie (i jedzenie bagietki i crosissantow, oczywiscie).
    a ja chce im to dac, zwlaszcza, ze dalsza czesc naszej podrozy we francji jest glownie "pode mnie" wink

--
  • al_sahra 19.09.19, 04:52
    A jeśli ostrygi na Boulevard du Montparnasse nie wchodzą w rachubę, to przejdźcie się kawałek w stronę Saint-Sulpice i obejrzyjcie Centaura (skrzyżowanie Rue du Cherche-Midi i Rue de Sèvres). Nastolatkom powinno się spodobać.
  • qwirkle 18.09.19, 18:32
    Kościół Saint Sulpice z linią róży, ogród luxemburski, wielki meczet, pójść nad rzekę polazić nabrzezem by pogapić sie na spaloną Notre Dame i zlecą dwie godziny jak mgnienie oka.
    Kiedyś mozna było wjechać na Tour de Montparnasse.
  • kura17 18.09.19, 18:37
    > Kościół Saint Sulpice z linią róży, ogród luxemburski, wielki meczet, pójść nad rzekę polazić
    > nabrzezem by pogapić sie na spaloną Notre Dame i zlecą dwie godziny jak mgnienie oka.

czesc z tych rzeczy juz mamy w planach wczesniejszych, moze poprzestawiam. nie wiem, czy nad rzeke nie jest za daleko, mamy konkretna godzine odjazdu pociagu, nie mozemy sie spoznic wink dlatego szukam jakiegos prostego i "bliskiego" planu, zeby byla mala szansa, ze jakis transport zawiedzie i sie na pociag spoznimy ... oczywiscie zawsze mozna isc do kafejki i udawac paryzan wink

> Kiedyś mozna było wjechać na Tour de Montparnasse.

o! to pewnie by im sie spodobalo, sprawdze! dzieki!

--
  • aqua48 18.09.19, 21:32
    Wyjazd na wieżę jeśli jest możliwy, zaraz obok, pod wieżą jest mała galeria zakupowa, na samym dworcu FNAC - księgarnia którą zawsze odwiedzam jak tam jestem, w niektóre dni na placu przed dworcem jest targ z kolorowym badziewiem. Ogród Luksemburski jest fajny do powłóczenia się, posiedzenia nad wodą gdy jest ładna pogoda i ma się trochę czasu. Niedaleko jest muzeum poczty, nie zwiedzałam, ale dla nastolatków może być ciekawe, ale coś piszą że zamknięte ze względu na prace, nie wiem do kiedy. A, już wiem do początków listopada. Panteon jest duży, nie wiem czy w dwie godziny dacie radę tam i z powrotem oblecieć i jeszcze zwiedzić. Nad Sekwanę nie jest daleko - poruszać się generalnie dalej najlepiej metrem - na dworcu macie stację. Generalnie Montparnasse to (wg mnie) nie za ciekawe miejsce w Paryżu.
  • qwirkle 18.09.19, 23:11
    Nie dotarłam do tego kościoła, i żałuję. Wspominany jest w ksiażkach Dana Browna.
    Kościół st eustache
    I w okolicach rue du bac byl placyk, gdzie leżały rzeźby w ksztalce twarzy/głów - popattz na mapach Google czy pasuje
  • kura17 19.09.19, 10:33
    > Nie dotarłam do tego kościoła, i żałuję. Wspominany jest w ksiażkach Dana Browna.

ja byla w tym kosciele i znalazlam wszystkie "znaki" z ksiazki/filmu smile
    choc z donem brownem mam na pienku - w jednej z ksiazek takie bzdury wypisywal o CERNie i ludziach, ktorzy tam pracuja, ze sie zezlilam i juz go wiecej nie czytam LOL

--
  • qwirkle 19.09.19, 13:49
    kura17 napisała:

> o CERNie i ludziach, ktorzy tam pracuja, ze sie zezlilam i juz go wiecej nie cz
    > ytam LOL
    >
    Nie dziwię się. Na CERNie się nie znam, i miałam wrażenie, że chyba go trochę poniosło wink
    Obraziłam się kiedyś na serię 'zmierzch' gdzie tłumacz przetlumaczył wierzchołek wzrostu pędu na. czubek. wzrostu. Ech (oczy wzniesione ku niebu)
  • kura17 19.09.19, 14:51
    > Nie dziwię się. Na CERNie się nie znam, i miałam wrażenie, że chyba go trochę
    > poniosło wink

o matko, jak mnie tam zdenerwowal! i jakas antymateria i latanie w powietrzu i prywatne eksperymenty na akceleratorze ... bleh!

> Obraziłam się kiedyś na serię 'zmierzch' gdzie tłumacz przetlumaczył wierzchołek
    > wzrostu pędu na. czubek. wzrostu. Ech (oczy wzniesione ku niebu)

<oczy wzniesione ku niebu> --> ulubiona mina mojego starszego syna teraz! big_grin

--
  • aqua48 18.09.19, 21:44
    Tak szczerze, to na Waszym miejscu przejechałabym się metrem nr 4 na Saint Michel i tam połaziła po bulwarach, pobuszowała w sklepach, zjadła lody, lub usiadła na kawie. Jak mam czas to w Paryżu właśnie tak robię, to moje ulubione miejsce do odwiedzenia.
  • qwirkle 18.09.19, 22:29
    Boul'Miche oj tak wink
  • kura17 19.09.19, 10:28
    > Tak szczerze, to na Waszym miejscu przejechałabym się metrem nr 4 na Saint Michel i tam
    > połaziła po bulwarach, pobuszowała w sklepach, zjadła lody, lub usiadła na kawie. Jak mam
    > czas to w Paryżu właśnie tak robię, to moje ulubione miejsce do odwiedzenia.

smile
    dlatego pytam - bardzo lubie "ulubione miejsca" - moze zajrzymy, jak czas pozwoli! (a potem zdam osobiscie relacje!)

--
  • bywalec.hoteli 18.09.19, 21:56
    pytaj tego pana: smile
    http://www.geewhizcustoms.com/assets/images/179-rick-blaine-tuxedo-from-casablanca/._mini1100x0/18671606_1341262639289341_2888713432837167591_o.jpgoh0859a892a810edeb2f9d49ca78a20eadoe5a033ace.jpg

--
    Lato smile
  • chococaffe 18.09.19, 22:44
    W ogrodach luksemburskich można wypożyczyć łódki do "puszczania po fontannie". Można też pooglądać ludzi grajacych w boule (mozesz wczesniej wyjasnic zasady)
  • kura17 19.09.19, 10:27
    > Można też pooglądać ludzi grajacych w boule (mozesz wczesniej wyjasnic zasady)

o, te boule to swietny pomysl! oni na plazy grywaja w "podrobke" wink
    mysle, ze przy ladnej pogodzie to bedzie najfajniejsze dla dzieci (troche wczesniejszych atrakcji jest "pod doroslych" wink ).

--
  • ingryd 19.09.19, 01:36
    Oj 2h to bardzo malo. Proponuje szlak du quartier Montparnasse des cafés literaires de Paris, des années folles. Rue de Rennes do Saint Germain des Prés (Café de Flore)
    Ale sadze ze musieli byscie szybkim kursgalopkiem sie przemieszczac.
    2h w Paryzu to wystarczy stanac w miejscu by sie pogapic î zamrzec z zachwytu wink
  • tryggia 19.09.19, 06:57
    Mało te dwie godziny. Do tego co pisały dziewczyny dodam jeszcze katakumby z kośćmi Paryżan załatwionych epidemiami i rewolucją. I pyk! Nie ma dwóch godzin.

--
    Hope
  • amast 19.09.19, 10:44
    Jak się źle trafi to te 2h można spędzić w kolejce do katakumb...
  • kura17 19.09.19, 10:51
    > Jak się źle trafi to te 2h można spędzić w kolejce do katakumb...

wiem, bo ja sama sie kiedys cofnelam spod tych katakumb, taka byla kolejka ...
    a nastepnym razem byly zamkniete (nie pamietam dlaczego).

z dziecmi i tak do katakumb nie planuje isc, nie sadze, zeby chcieli (a ja bardzo). starszy to sie nawet pajakow boi, haha (mamo! mamo! cos wielkiego mi chodzi po scianie!)

--
  • tryggia 19.09.19, 11:31
    Cmentarzy też się boi? Bo przecież jest jeszcze cmentarz Montparnasse!

--
    Hope
  • kura17 19.09.19, 11:32
    > Cmentarzy też się boi? Bo przecież jest jeszcze cmentarz Montparnasse!

ja uwielbiam pere lachaise i tam planuje ich wziac, wiec pewnie 2 cmentarze to dla nich za duzo uncertain choc ja bylam na montparnasskim i chetnie poszlabym jeszcze raz (na pere lachaise bylam 3 razy wink )

--
  • qwirkle 19.09.19, 13:42
    Tam przy wejściach mozna było wziąć plan z zaznaczonymi grobami znanych ludzi.
    Grób Szopena jest skromniutki w porównaniu z niektórymi...
  • kura17 19.09.19, 13:45
    > Tam przy wejściach mozna było wziąć plan z zaznaczonymi grobami znanych ludzi.

tak, wiem smile choc w necie sa lepsze plany, niz przy wejsciu - przynajmniej tak mi sie wydaje, bo kiedys trafilam na swietny, nie mialam problemow ze znalezieniem chyba zadnego grobu, ktory znalezc chcialam, a ostatnio z mama i siostra chodzilysmy z planem pobranym przy cmentarzu i bardzo dlugo nam zajelo znalezienie grobu modiglianiego, choc ja juz przeciez go wczesniej znalazlam smile
    zreszta dla mnie najpiekniejsza jest ta stara czesc, "bez celebrytow" glownie, z tymi grobami-domkami i krzeslami modlitwnymi w srodku ...

> Grób Szopena jest skromniutki w porównaniu z niektórymi...

e, fajny jest ten aniol smile mnie sie podoba i pasuje (wedlug mnie) do "polskiej duszy".

--
  • qwirkle 19.09.19, 14:14
    Uroczy jest, to prawda. Mialam na myśli 'malitki' nie kaplica.
  • qwirkle 19.09.19, 14:15
    Malutki!
  • kura17 19.09.19, 14:19
    > Uroczy jest, to prawda. Mialam na myśli 'malitki' nie kaplica.

z tych nowszych to duzo jest "malitkich" smile
    i niektore baaardzo proste, na przyklad moj ukochany modigliani ... takie lubie tez!

https://res.cloudinary.com/twenty20/private_images/t_watermark-criss-cross-10/v1439733336000/photosp/202beee4-165d-4521-a9a3-7d305a955af4/stock-photo-cemetery-paris-memorial-roses-tomb-grave-headstone-modigliani-per-lachaise-202beee4-165d-4521-a9a3-7d305a955af4.jpg

--
  • cosinuss 19.09.19, 16:54
    Modligliani tak!!!
    Ja odwiedzam jeszcze Morrisona.
    Mojej córce najbardziej podobała się historia hrabiny Elżbiety Aleksandrownej Stroganow-Demidow, zwanej paryską wapmirzycą. No powiem nagrobek zacnej wielkości. Taka kawalerka z łóżkiem ewentualnie na antresoli.
    adamweglowski.wordpress.com/2017/08/23/grobowiec-wampirzycy/ - może nie znasz.
    Jak się tam wdrapywałam, to zerknęłam na plan i wyszło mi, że stoję obok grobu Champolliona. No to się rozglądam - obelisk zacnej wielkości, hieroglify są, ale nazwisko inne. Patrzę, a dwa groby dalej cherlawy obelisk, hieroglify ledwo widoczne i ledwo czytelny litery Champollion.
  • kura17 19.09.19, 22:16
    dzieki za wampirzyce i sklodowska! tyle rzeczy do wybierania ...

ps. ja kiedys u morrisona widzialam majtki, hehe. no i oscar caly w caluskach szminkowych smile

--
  • 35wcieniu 19.09.19, 22:23
    To nie jest anioł! surprised

--
    - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
    - Ale jak przez głowę?
    - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
  • kura17 20.09.19, 06:59
    > To nie jest anioł! surprised

poszukalam teraz fotek i rzeczywiscie nie aniol, a kobieta ... bylam pewna, ze aniol - a to pamiec plata figle! efekt mandeli, jak nic ...

--
  • kura17 19.09.19, 10:25
    dziekuje wszystkim za pomysly smile zobacze, co uda sie wdrozyc.

aha, i chyba niejasno napisalam - my nie bedziemy w paryzu tylko przez te 2 godziny. bedziemy wczesniej pare dni, ktore juz mamy mniej wiecej planowane. potem jedziemy - wlasnie z tego dworca - do bordeaux i mamy kilka godzin "na zbyciu" miedzy wyprowadzka z mieszkania i odjazdem pociagu - wiec chce zostawic bagaze na dworcu i sie poszwedac smile

--
  • aqua48 19.09.19, 12:02
    A to polecam wpisać w plany przejażdżkę turystyczną kolejką po Montparnasse, my kiedyś właśnie w ostatni dzień, z braku laku, czekając już prawie na samolot wzięliśmy sobie i ze zdziwieniem podczas przejażdżki skonstatowaliśmy, że wielu ciekawych miejsc nie widzieliśmy. Fajna sprawa. Nie tylko dla niemieckich staruszków i dzieci smile
  • kura17 19.09.19, 12:25
    > A to polecam wpisać w plany przejażdżkę turystyczną kolejką po Montparnasse, my
    > kiedyś właśnie w ostatni dzień, z braku laku, czekając już prawie na samolot
    > wzięliśmy sobie i ze zdziwieniem podczas przejażdżki skonstatowaliśmy, że wielu
    > ciekawych miejsc nie widzieliśmy.

o, to jest swietny pomysl! oni lubia takie przejazdzki, ciagle nas namawiaja wink
    jak to sie nazywa? (przepraszam, ale nie znam francuskiego i nie wiem, jak zaczac szukac.). dziekuje!

--
  • aqua48 19.09.19, 14:04
    kura17 napisała:

> > A to polecam wpisać w plany przejażdżkę turystyczną kolejką po Montparnas
    > se, my
    > > kiedyś właśnie w ostatni dzień, z braku laku, czekając już prawie na sa
    > molot
    > > wzięliśmy sobie i ze zdziwieniem podczas przejażdżki skonstatowaliśmy, że
    > wielu
    > > ciekawych miejsc nie widzieliśmy.
    >
    > o, to jest swietny pomysl! oni lubia takie przejazdzki, ciagle nas namawiaja wink
    > jak to sie nazywa? (przepraszam, ale nie znam francuskiego i nie wiem, jak zacz
    > ac szukac.). dziekuje!

Aaa pomyliłam nazwy, Montmartre oczywiście miałam na myśli, nie Montparnasse, wzgórza mi przeskoczyły..przepraszam, ale akurat w trakcie pisania zadzwonił mi do drzwi sąsiad z zaskakującym pytaniem czy mamy gaz i strącił mnie z pantałyku...
    Po Montparnasse nie ma co specjalnie objeżdżać.
    Jak się toto nazywa nie pamiętam, pod bazyliką po lewej stronie stoją te wagoniki. Co pół godziny wyjazd. Polecam.

• kura17 19.09.19, 14:49
    a, tamta kolejke kiedys widzialam, ale nigdy nie jechalam (bo nie przepadam za takimi atrakcjami). teraz pewnie nie bedzie czasu, ale zapamietam, skoro polecasz!

i co, macie gaz?? smile

--
  • aqua48 20.09.19, 17:31
    kura17 napisała:

>teraz pewnie nie bedzie czasu, ale zapamietam, skoro poleca
    > sz!
    >
    > i co, macie gaz?? smile

Mamy, mamy, sąsiad jak usłyszał, że mamy uśmiechnął się tajemniczo i zawrócił do siebie. To chyba jakiś test był na inteligencję. Jak widać oblałam z kretesem skoro mi się z wrażenia wzgórza w Paryżu pomyliły smile
  • szafireczek 19.09.19, 14:30
    Poszwendać się można np. Rue de la Gaite - jak nazwa wskazuje - ulica miała rozjaśniać życie codzienne mieszkańcówsmile, na długości około może 300-500 m., dzięki różnym teatrom, można szybko zrozumieć pochodzenie nazwy...polecam.

Poza tym - jest Gare Montparnasse, czyli zawieszony nad właśnie tym dworcem i jego szynami - ogród. Motywem ogrodu jest Atlantyk, bo w tamtym kierunku odjeżdżają pociągi i ogólnie, jak to Francuzi - inne kraje nawiązują wg nich przez ten ocen stosunki z Francjąsmile Można zobaczyć, jak trawnik faluje pod stopami, a cały ogród jest przeplatany szczegółami nawiązującymi do morskiego świata oraz - gigantyczny termometrsmile, miernik deszczu i takie coś do pomiaru wiatru. Ciekawostką są drzewa - po stronie wschodniej europejskie, a po zachodniej - amerykańskie. Sa tam stoły do ping-ponga i korty tenisowy.Dostęp do ogrodu jest z Place des Martyrs du Lycée Buffon. Aha i - wejście bezpłatne.

• kura17 19.09.19, 14:48
    ten ogrod?? swietnie brzmi! napalilam sie, zeby go zobaczyc!!

--
  • szafireczek 19.09.19, 16:52
    Tak, by Ci było łatwiej, nazywa się Jardin Atlantique, jest dokładnie przy 1 Place des Cinq Martyrs du Lycee Buffon 75015, potocznie zwany Wielkim Trawnikiem przy Gare Montparnassesmile
  • kura17 19.09.19, 22:17
    Szafireczek, dziekuje!

ps. sliczny nick, tak na marginesie smile

--
  • szafireczek 20.09.19, 09:03
    😊 thx
  • cosinuss 19.09.19, 14:31
    Obok Panteonu jest Kościół St Étienne du Mont. W środku są relikwie św.Genowefy i ciekawa historia do opowiedzenia i ku pamięci. Świętą Genowefę, patronkę Paryża, już jak była w trumnie, w przypadku jakiś nieszczęść typu zaraza pakowało się na wóz i objeżdżało Paryż. Podczas rewolucji uznano to za przeżytek, wywalono szczątki na zewnątrz i spalono. Udało się uratować kawałki trumny i fragmenty kości i to obecnie jest w relikwiarzu. Można dodać story do zniszczonych królów biblijnych z fasady katedry Notre Dame, którym odcięto głowy, w myśl zasady korona to zło i do wymieszania w jednym dole szczątków wszystkich królów z krypt królewskich ( dzięki czemu paradoksalnie Ludwik XVI jest w całości).
    A z rzeczy mniej ponurych to właśnie na schodach tego kościoła czekał bohater "O północy w Paryżu". Fajnie tak było tam posiedzieć i się zastanowić, czy poczekać na automobil z lat dwudziestych czy może jednak powóz z belle epoquesmile
  • kura17 19.09.19, 14:48
    swieta genowefa swietna, nie wiedzialam o tym! smile

plus dowiedzialam sie, co to za kosciol byl w "o polnocy" - dzieki!

--
  • cosinuss 19.09.19, 16:09
    jak chcecie mieć identyczną foteczkę jak z filmu, to schody po lewej stronie smile
    Z Ogrodów Luksemburskich jest też blisko do mieszkania Gertrudy Stein, tzn jest tylko tablica na domu.
    Niedaleko jest też muzeum Curie-Skłodowskiej. Małe i czynne chyba do 17 tylko, ale jest jej laboratorium, wszystko takie jak ze zdjęć i gabinet. I wyjście na mini ogródek, gdzie nie ma już szopy z toną rudy do przerzucania, tylko ławki i pomnik. A jak się na tej ławce usiądzie i popatrzy w kierunku pracowni, to z ganku wychyla się madame Skłodowska, co prawda tekturowa, ale jak żywa.
  • zabka141 19.09.19, 15:16
    Wystarcza ogrody luksemburskie. Trzeba tam dojsc (20min w jedna strone), pochodzic i wrocic.
  • princesswhitewolf 19.09.19, 22:43
    Czerwone Pandy w ogrodach luxemburskich sa boskie. Godzinami mogłabym sie na nie gapic
  • princesswhitewolf 19.09.19, 22:43
    g zjadlo

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka