Dodaj do ulubionych

Wykształcenie opiekunek w swietlicy

18.09.19, 21:54
Oswieccie mnie,bo autentycznie nie wiem. Pytam przez czysta ciekawość.😀
Na stronie sp mojej córci jest wypisana lista pan opiekunek ze świetlicy. Jest tych pozycji powiedzmy x . Większość tytulowane mgr, a dwie bez tytułu. Podajcie przyklady ich wyksztalcenia,bo moja wyobraznia nie siega tak daleko. Dodam,ze wszystkie panie sprawuja opieke nad dziecmi, tj. kazda nadzoruje jedną klasę,więc nie są paniami do pomocy. Jakie musi mieć wykształcenie Pani że świetlicy?
Edytor zaawansowany
  • alpepe 18.09.19, 22:00
    Za moich szkolnych czasów to były zwykle nauczycielki nauczania początkowego.

--
    "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
  • makurokurosek 18.09.19, 22:00
    panie mogą mieć licencjat
  • bominka 18.09.19, 22:05
    Moga czy musza miec?Opcji innej nie ma...
  • livia.kalina 18.09.19, 22:12
    Takie coś znalazłam:
    w obecnym stanie prawnym zasady kwalifikacji nauczyciela do pracy w świetlicy reguluje § 24 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (DzU z 2009 r. nr. 50, poz. 400).

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych posiada osoba, która:

1) ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzona jest świetlica szkolna.

Kiedyś były licea pedagogiczne, zlikwidowano je na początku lat 90 tych. Ich absolwenci pewnie jeszcze się zdarzają w szkołach.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • livia.kalina 18.09.19, 22:12
    oswiataiprawo.pl/porady/kwalifikacje-do-nauczania-w-swietlicy/
  • little_fish 18.09.19, 22:25
    Panie bez tytułu mgr zapewne mają licencjat. Gdyż w świetlicy nie ma opiekunek a nauczyciele świetlicy, muszą mieć wykształcenie pedagogiczne
  • bominka 19.09.19, 06:12
    Dzięki za informacje😉😀
  • elenelda 19.09.19, 08:21
    Muszą
  • katriel 19.09.19, 07:57
    Jest jeszcze taka opcja, że magisterium mają wszystkie, tylko te dwie były wpisywane na stronę przy innej okazji albo wręcz przez inną osobę (zaczęły pracę wcześniej albo później, w międzyczasie zmienił się webmaster) i nikt nie zadbał, żeby było konsekwentnie: albo wszyscy z tytułami, albo wszyscy bez.

--
    My hovercraft is full of eels.
  • nikita1906 19.09.19, 08:15
    Wychowawcy świetlicy myszą mieć wykształcenie pedagogiczne, wystarczy licencjat. Z dośw zazwyczaj są to osoby po pęd opiekuńczo - wychowawczej lub społecznej, terapii pedagogicznej lub nauczania poczatkowego
  • magata.d 19.09.19, 09:17
    A w szkole mojego dziecka na świetlicy jest czasami ksiądz. Pewnie ten co uczy religii. Rozumiem, ze ma wykształcenie pedagogiczne. Czy nie? Tak się zastanawiam, czytając ten wątek.
  • magata.d 19.09.19, 09:18
    Na szczęście są zawsze tez inne świetliczanki.
  • little_fish 19.09.19, 11:34
    A żeby uczyć nie musi mieć uprawnień pedagogicznych?
  • magata.d 19.09.19, 13:00
    Musi.
  • little_fish 19.09.19, 13:27
    No to czemu się zastanawiasz czy ma uprawnienia pedagogiczne?
  • elenelda 19.09.19, 13:04
    W mojej szkole na świetlicy po pół etatu mają matematyczka, dwie anglistki, germanistka, biolog i kilka nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Brakuje nauczycieli chętnych do pracy w świetlicy, więc dają przedmiotowcom nadgodziny.
  • agnieszka_kak 19.09.19, 18:02
    Serio by pracowac na swietlicy potrzeba 3 lat studiow? Ta wiedza jest jakos wykorzystywana?
  • little_fish 19.09.19, 18:05
    Powinna. A co, kto powinien twoim zdaniem zajmować się dziećmi w świetlicy?
  • banowanyzaprawde1 19.09.19, 18:11
    little_fish napisała:

> Powinna. A co, kto powinien twoim zdaniem zajmować się dziećmi w świetlicy?

Na przykład woźna z wykształceniem zawodowym. Dla dzieci w świetlicy to i tak za dużo. Narobiło się magistrów od niczego a robić nie ma komu bo jam ci magister i nie po to się uczyłem żeby jakichś bachorów pilnować.

--
    Mieszkańcy Europy stanowią na Świecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym „domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
  • australijka 19.09.19, 20:05
    Nie pisz tego, Ja napisałam i innym wątku, że teraz każdy po studiach niewiadomoczego i poco i zostałam nazwana starą babą ze wsi zabitej dechami, gdzie psy dupami szczekają. Ale póki co nie wybielają sobie tych dup czyli wiocha jak trza.
  • potworia116 19.09.19, 21:55
    Te studia „niewiadomoczego” to rozumiem kierunki, których nie znasz, więc nie cenisz?
  • agnieszka_kak 19.09.19, 20:22
    Moim zdaniem dziecmi w swietlicy powinny sie zajmowac mila pani lub pan, ktory lubi dzieci. Po jakims kursie.
  • rosapulchra-0 19.09.19, 20:30
    agnieszka_kak napisała:

> Moim zdaniem dziecmi w swietlicy powinny sie zajmowac mila pani lub pan, ktory
    > lubi dzieci. Po jakims kursie.

Pedagogicznym. Plus wykształcenie wyższe.

--
    "Dobre wychowanie polega nie na tym, że nie oblejesz obrusa sosem, lecz na tym, że nie zauważysz, kiedy to zrobi ktoś inny" Antoni Czechow
  • little_fish 19.09.19, 20:49
    Ale zdanie ministra jest inne i do pracy w świetlicy wymagane są studia
  • astei 19.09.19, 21:03
    Od 2020 wszyscy nauczyciele, również ci, którzy obecnie pracują w świetlicy, będą musieli mieć tytuł magistra. Obecnie można pracować po licencjacie. Większość nauczycieli kończy podyplomowo inną specjalizację. Pani zatrudniona w świetlicy za rok może być np wychowawcą klasy 1 - 3 albo pełnić obowiązki pedagoga szkolnego.
    W podstawówce mojego syna w świetlicy pracowali przedmiotowcy, w ramach nadgodzin.
  • astei 19.09.19, 21:05
    Nauczycielka świetlicy nie jest "opiekunką".
  • aaa-aaa-pl 19.09.19, 21:06
    W szkole nie ma opiekunek.
    Na stanowisku nauczyciela zatrudniane są osoby z wyższym wykształceniem( większość- magister, część- licencjat).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka