Dodaj do ulubionych

Emigrantki - idziecie na wybory?

22.09.19, 11:26
Emigrantki, będziecie brały udział w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu?
Edytor zaawansowany
  • chocolatemonster 22.09.19, 11:30
    Nie. Nie mieszkam tu od 13 lat wiec nie bede sie wtracac. Gdybym jednak szla to na 100% nie glosowalabym na pis.
  • ira_08 22.09.19, 11:41
    Szkoda, że mądrzy ludzie się nie wtrącają, za to chicagowska Polonia, która nie mieszka tu od 50 lat albo nie mieszkała nigdy wtrąca się nader chętnie uncertain
  • kropkacom 22.09.19, 11:45
    Dokładnie. Ludzie którzy nie mają "takich" skrupułów są na każdych wyborach. Dla mnie problem jest jeszcze jeden. Dopóki mam tylko polski paszport jestem też zależna od tego co się dzieje w Polsce.
  • ira_08 22.09.19, 11:50
    Ja mieszkam w Polsce, więc to oczywiste, że idę, ale to nie jest tak trochę, że nawet jak masz już drugi paszport i masz drugi dom, to jednak patrzeć na pożar rodzinnego wciąż szkoda?
  • kropkacom 22.09.19, 11:52
    Może. To jest mój jedyny paszport.
  • chicarica 22.09.19, 13:07
    Dokładnie tak. Przede wszystkim od tego, czy Polska jest w UE i jaką ma w niej pozycję.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • sylwiastka 22.09.19, 13:13
    O dokladnie! Glosuje w swoim interesie, bo chce by Polska nadal byla w UE. To wlasnie umozliwia mi bezproblemowa emigracje w Europie. Poniewaz co kilka lat zmieniam kraj zamieszkania nie wystepuje o inne obywatelstwo.
  • chocolatemonster 22.09.19, 11:49
    Hmm...w sumie macie sporo racji.
  • ira_08 22.09.19, 11:55
    Pomyśl też, że to nie tylko o Polskę chodzi, ale i o silną UE. A w UE przecież mieszkasz smile
  • eliszka25 22.09.19, 12:12
    To mnie też wkurzało, kiedy mieszkałam w Polsce. Natomiast teraz nie tylko wkurza, ale też bardzo dziwi. Mam stały kontakt z krajem, odwiedzam rodziców 2-3 razy w roku, ale swoją egzystencję zbudowaliśmy tutaj i od czasu, kiedy stwierdziliśmy, że nie mamy zamiaru wracać, przestaliśmy się wtrącać. Dlatego bardzo dziwi mnie fakt, że ludzie, którzy nigdy w Polsce nie byli i często nawet nie mówią po polsku, tłumnie idą na wybory. W jakim celu?
  • jan.kran 22.09.19, 12:16
    Eliszka skąd masz informacje że ludzie nie znający polskiego i nigdy nie będący w PL tłumnie idą na wybory? Bo ja znając wielu emigrantów głosujących w Oslo,Paryźu,DE i Anglii nie znam ani jednej takiej osoby,o tłumach nie wspomnę.
  • kropkacom 22.09.19, 12:18
    Może w Stanach tak właśnie głosują.
  • eliszka25 22.09.19, 12:28
    Chodzi mi głównie o Polonię amerykańską, która zawsze tłumnie uczestniczy w wyborach, a ludzi, którzy mają żywy, stały i częsty kontakt z krajem jest wśród nich stosunkowo niewielu. Nie raz w wiadomościach widziałam wypowiedzi takich wyborców, którzy o wyborach i „swoim” kraju opowiadali po angielsku. O takich ludzi mi chodzi.

W Szwajcarii też są Polacy, którzy mieszkają tu od lat 80-tych albo od czasów krótko powojennych i też głosują, choć od dziesięcioleci nie mają praktycznie żadnego bliższego kontaktu z krajem. No nie zrozumiem tego i już.
  • sniyg 22.09.19, 14:50
    Głosują z sentymentu, nie myślą racjonalnie, i ciągle im się zdaje, że wyjazd nic nie zmienił, wiedzą doskonale jak tu się żyje. Tu też na forum jest grupa emigrantek, które wyjechały 20, 30 lat temu i są ekspertami od wszystkiego w Polsce.
  • snakelilith 22.09.19, 15:12
    sniyg napisał:

> Głosują z sentymentu, nie myślą racjonalnie, i ciągle im się zdaje, że wyjazd n
    > ic nie zmienił, wiedzą doskonale jak tu się żyje.

Z sentymentu, to można jedynie zostać w Polsce, bo nie ma już żadnych racjonalnych przesłanek by w tym kraju dalej żyć, więc podaruj sobie to plucie na emigrantki, bo się tylko ośmieszasz. Niewykluczone też, że gdyby uwzględniono w Polsce bardziej zdanie emigrantów, to w Polsce żyłoby się też normalniej. W końcu miliony ludzi nie opuściły tego kraju, bo jest w nim tak fajnie.
  • sniyg 22.09.19, 16:12
    Zdecydowana większość jednak została a emigracja nie dotyczy wyłącznie Polaków. Ale racjonalizuj sobie swoją decyzję widocznie dalej potrzebujesz po 30 latach.
  • inka754 23.09.19, 06:36
    Niby dlaczego mamy uwzględniać w Polsce zdanie emigrantów? Oni tacy mądrzy a my tacy głupi, czy jak?
  • kropkacom 23.09.19, 06:46
    Nie macie uwzględniać. Po prostu uwzględniacie big_grin Podobnie z kosztami. Czyja to wina?
  • inka754 23.09.19, 06:52
    Wasza, bo łazicie na wybory.
  • kropkacom 23.09.19, 06:54
    big_grin
  • kropkacom 22.09.19, 12:18
    Dla mnie sprawa jest prosta. Dopóki mam tylko polski paszport nie ma prawa być mi wszystko jedno. Chyba, że jednak?
  • eliszka25 22.09.19, 12:30
    Mnie nie jest wszystko jedno, ale mam takie poczucie, że jednak nie za bardzo mam prawo się wtrącać. Może niesłusznie, ale tak mam.
  • kropkacom 22.09.19, 12:35
    No ale są sytuacje dotyczące też ciebie i twoich dzieci. Jakby nie było jesteście obywatelami Polski i też podlegacie pewnych konsekwencjom z tego wynikającym.
  • eliszka25 22.09.19, 12:42
    To niestety też racja i dlatego poczyniliśmy pierwsze kroki w kierunku nabycia miejscowego paszportu.
  • kropkacom 22.09.19, 12:44
    Też słuszna decyzja.
  • gris_gris 22.09.19, 15:25
    hm, ale przeciez paszportu UE chyba sie nie pozbedziesz majac ten szwajcarski?

--
    "Owszem, jestem zjawiskowa. Powinnam być ikoną feminizmu, takim metrem z Sevres(...)" (triss_merigold6)
  • snakelilith 22.09.19, 12:29
    Ja nie głosuję i nie mam zamiaru głosować, ale śmieszą mnie te ciągłe pretensje do amerykańskiej Polonii. Jakby nie głosowali, to zazwyczaj ich głosy nie mają żadnego znaczenia liczbowego dla wyników wyboru, PIS został wybrany głosami ludzi mieszkających w Polsce. A jeżeli prawo dotyczące polskiego obywatelstwa jest jakie jest i trudno jest się tego obywatelstwa pozbyć, to nie można mieć pretensji do ciągle Polaków poza krajem, że korzystają z tego, z czym jest to związane, czyli prawem do głosowania.
  • eliszka25 22.09.19, 12:33
    Ja nie tyle mam pretensje, co mnie to bardzo dziwi. Zwłaszcza, jeśli na wybory idą ludzie, którzy od lat albo nawet nigdy nie widzieli kraju na oczy.
  • snakelilith 22.09.19, 12:46
    Mnie też dziwi, ale nawet tutaj widać wśród emigrantek przeciwne strategie. Ja nie głosowałam nigdy, bo uważam, że mieszkając na stałe poza Polską nie powinnam się formalnie udzielać, a inni jedżą specjalnie do konsulatów itd. Jedną rzeczy należy jednak uwzględnić, prawo jest jakie jest i naprawdę trudno mieć pretensje do ludzi, że z niego korzystają. To jak na przykład jak z 500 plus, czy innym dodatkiem, kiedy ci się należy, ale nie jest ci to do utrzymwania rodziny koniecznie potrzebne, to unosisz się honorem i rezygnujesz?
  • inka754 23.09.19, 06:38
    Z tego co wiem, to my ponosimy koszty ich prawa do głosowania (w sensie opłacenie lokali, kart itd.).
  • jan.kran 22.09.19, 12:46
    Nie wiem kiedy się zmieni ta w kółko powtarzana legenda o amerykańskiej Polonii w Chicago.Nie chce mi się grzebać w internetach ale ich głosy to promil i nie mają wpływu na nic a hałasu wokół nich tyle że głowa mała.Dzisiejsza Polonia jest zupełnie inna ,do wielu ludzi to nie dociera.Generalnie niestety większość to osoby trudno się integrujące , roszczeniowe i pełne pretensji do wszystkiego i wszystkich.I niestety wielu głosowało na Kukiza i PiS w poprzednich wyborach.Ale jest Polonia inna ,niewielka ale prężna która integrując się w kraju zamieszkania działa rzecz Polski w nowym miejscu zamieszkania , ma kontakt z krajem i niejednokrotnie większa wiedzę na temat polskiej polityki niż polski Janusz z Grażyną.Poza tym czasy kiedy do kraju jechało sie raz na czas i nie było internetów , tanich telefonów i tanich lotów minęły.Dzisiejsza Polonia jest mobilna, dostęp od informacji jak sie chce szybki i łatwy i wiele osób mieszkając poza Polską myśli o powrocie. Poza tym ja się staram sie w to nie wierzyć ale są czarne scenariusze dotyczącej Polski i może się zdarzyć że polski paszport nie będzie tak atrakcyjny i dawał tyle możliwości co dziś.A wielu emigrantów ma tylko jeden paszport.
  • ashleigh41 22.09.19, 13:04
    Nie rozumiem sensu emigrowania do innego kraju a potem prezengo dzialania na rzecz tego kraju z ktorego sie wyjechalo?
    Wchodze na to forum glownie dla rozrywki (taniej) , z nudow I z przyzwyczajenia a watku o politice w ogole mnie nie interesuja. Na codzien zyje tu, czytam i ogladam tutejsze wiadomosci, interesuje mnie (srednio) tutejsza polityka. Rozumiem osoby ktore wyjechaly tylko czasowo I wiedza ze wroce ze chca glosowac i sa zainteresowane. Natomiast osoby zyjace od lat za granica, majace domy, prace itd ktore nadal sie podniecaja polityka w pl budza we mnie zdziwienie jednak.
  • eliszka25 22.09.19, 13:09
    O właśnie, mam dokładnie te same odczucia i też mnie dziwi takie „działanie na rzecz kraju”.
  • inka754 23.09.19, 06:40
    Mnie też dziwi taki pseudopatriotyzm. A może to wyrzuty sumienia?
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:03
    Wyrzuty sumienia? big_grin A to z jakiego powodu?

--
    Ty milden samotna zdaje jesteś to może się wymienicie usługami? Bo pewnie też masz z tym problem. by bergamotka77
  • chicarica 22.09.19, 13:11
    Ale żyjesz w UE?
    Dla mnie, żyjącej w UE, sprawy Polski bardzo istotnie przekładają się na moją własną sytuację. Przynajmniej dopóki nie uzyskam obywatelstwa kraju w którym żyję, moim obowiązkiem jest głosować. Potem się zastanowię.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • eliszka25 22.09.19, 13:15
    No właśnie nie żyję w UE
  • jan.kran 22.09.19, 13:37
    Mnie akurat interesuje to co się dzieje z moim miastem ,obchodzi mnie rodzina i przyjaciele w kraju.Poza tym Polonia i podejście Polaków do emigracji to dla mnie pokłosie totalitaryzmu.Jestem obywatelką francuską , od 1986 roku nie zapłaciłam grosza podatku we Francji i tam nie mieszkam , dostaję jednak regularnie informacje wyborcze i zaproszenie na wybory .Norwegowie którzy od lat nie mieszkają w Norwegii czują sie Norwegami a nie Norwegami innego sortu i zawsze mają opcje mieszkania w Norwegii czy poza , mieli ją od stuleci.Podobnie wytłumaczenie Niemcowi fenomenu Polonii nie jest proste ,Niemiec mieszkający poza DE nie jest innym gatunkiem Niemca.Wypowiadają sie tu osoby mieszkające kilkanaście lat w PL.Ja jestem stara jak Mury Jerycha i wyjechałam z Polski w 1983.Wyjeżdżając z kraju nie myślałam że kiedyś będę chciała wrócić , że przeżyję zmianę ustroje i wejście Polki do UE.Na moich oczach dokonało sie polityczne i socjologiczne trzęsienie ziemi ,nie życzę sobie kolejnego ale moje długie życie nauczyło mnie pokory i nie mówienia że to się nie zdarzy lub tego nigdy nie zrobię.Miałam zamiar pomieszkać jeszcze wiele lat w Oslo i nagle pewne sprawy się pozmieniały i myślę o powrocie do Wrocławia ,na razie być może.Moi rówieśnicy mieszkający wiele lat poza krajem też rozważają taki pomysł.Nasze dorosłe dzieci lubią jeździć do kraju ,nauczyliśmy je języka polskiego i patriotyzmu i słyszę co i raz od takich młodych ludzi wychowanych poza Polską że chętnie by pojechali na kilka lat do Polski, popracowali, spróbowali coś nowego.Znam takich którzy to zrobili.Możemy się integrować z krajem pobytu , negować korzenie i tożsamość i może nigdy do nich nie wrócimy.A może jednak? Życie pisze najbardziej zaskakujące scenariuszesmile
  • eliszka25 22.09.19, 13:46
    Ale ja nigdzie nie neguję moich korzeni ani się ich nie wstydzę. Moje dzieci mówią po polsku, przynajmniej część każdych wakacji spędzają u dziadków w Polsce, są związane z kuzynostwem z Polski, mają z nimi stały kontakt przez komunikatory itp. Nie wsydzę się swojego pochodzenia i nigdy się od niego nie odżegnywałam ani nie mam takiego zamiaru. Póki co zamiaru powrotu do kraju też nie mam, a centrum mojego życia jest tutaj. Wiadomo, że życie pisze różne scenariusze, ale na chwilę obecną od prawie 20 lat nie mieszkam w kraju i nie mam zamiaru wracać, więc nie zamierzam też za bardzo wtrącać się w wewnętrzną politykę Polski. Może to błąd, ale aktualnie takie jest moje zdanie. Tylko tyle.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 13:47
    może nigdy do nich nie wrócimy.A może jednak? Życie pisze najbardziej z
    > askakujące scenariuszesmile

hihi jak wy wyjezdzalyscie to bylo nie do pomyslenia ze w polsce bedzie lepiej niz w niemczech smile
    a teraz trzeba podkulic ogon i przyznac ze sie popelnilo blad zycia
  • snakelilith 22.09.19, 13:55
    > hihi jak wy wyjezdzalyscie to bylo nie do pomyslenia ze w polsce bedzie lepiej niz w niemczech smile
    a teraz trzeba podkulic ogon i przyznac ze sie popelnilo blad zycia

A ty kiedyś wracasz troliszcze? Czy jednak smoląc gadki o wspaniałej ojczyźnie siedzisz z podkulonym ogonem w tych gorszych Niemczech?
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 14:01
    Jestem dumna z Polski i tego jak sie rozwija, ale rozumiem ze to ci, jan;kran i biscotti pokrzyzowalo plany bycia przez cale zycie niemka pelna geba ktora z wyzszoscia spoglada na Polki w szarych plaszczach i butach ktore nigdy nie byly za granica.
    A to tak wyszllo ze to one teraz rzadza i do tego nie musza sie przemykac we wlasnym miescie uciakajac przed zamachowcami islamskimi.
  • snakelilith 22.09.19, 14:09
    O ile mi wiadomo, jankran ma obywatelstwo francuskie i żyje Norwegii, a biscotti żyje w Kanadzie, jakie obywatelstwo ma nie wiem, przypuszczalnie nie niemieckie, więc co do tego ma moje bycie Niemką, może wiedzieć tylko twój ptasi germanofobiczny móżdżek. Ja mieszakam w Niemczech od 30 lat, mam nimieckie obwywatelstwo od 30 lat, i na pewno do Polski nie wrócę, nie posiadam nawet ważnego polskiego dokumnetu i nie interesuje mnie jego posiadanie. Osobiście olę jednak "islamistów" od smogu i po....dolonych polityków.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 16:49
    Jak byś przyjechała choć na jeden dzień to byś chciała wrócić bo ty znasz tylko Polskę która widziałaś w dani zakończenia drugiej wojny światowej czy ram jakoś po tym
  • jan.kran 22.09.19, 14:23
    zlota.ptaszyna napisała:

> Jestem dumna z Polski i tego jak sie rozwija, ale rozumiem ze to ci, jan;kran i
    > biscotti pokrzyzowalo plany bycia przez cale zycie niemka pelna geba ktora z w
    > yzszoscia spoglada na Polki w szarych plaszczach i butach ktore nigdy nie byly
    > za granica.
    > A to tak wyszllo ze to one teraz rzadza i do tego nie musza sie przemykac we wl
    > asnym miescie uciakajac przed zamachowcami islamskimi.

———->Ptaszynko jesteś bardzo źle poinformowanasad Ja w Oslo bez hidżab z domu nie wychodzę.Teraz mam problem bo muszę iść do sklepu na rogu a mojego syna nie w domu.Sama kobieta bez męskiego towarzysza,koniecznie musi być członkiem rodziny ,nie pokazuje się na ulicach Norwegii.Pozdrawiam z Kalifatu uchylając się przed bombami islamistów.
  • chicarica 22.09.19, 16:12
    Czy zaopatrzyłaś się już w najnowszy model kevlarowej burki?

--
    ---
  • olena.s 22.09.19, 14:16
    big_grin
  • ashleigh41 22.09.19, 14:00
    Możemy się integrować z krajem pobytu , negować korzenie i tożsamość i może nigdy do nich nie wrócimy.A może jednak? Życie pisze najbardziej zaskakujące scenariusze.

Nie zycie pisze a my piszemy. To konkretne osoby podejmuja konkretne decyzje. Polacy (wiekszosc) maja jednak ta specyficzna mentalnosc ktora nie pozwala im osiasc w innym kraju i poprostu zyc. Wiecznie maja jakies poczucie rozdarcia, wypelniania obowiazkow jako Polacy, sentymentu, tesknoty itd.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 13:25
    to ty nie masz jeszcze obywatelstwa?
    Masakra szarogesisz sie tu swoja emigracja jakbyscie tam mieszkali od 3 pokolen….
  • eliszka25 22.09.19, 13:28
    ???? Coś ci się w główkę stało?
  • chicarica 23.09.19, 13:02
    To chyba do mnie było.
    Po przeczytaniu komentarzy tylko utwierdziłam się w mojej ochocie na głosowanie smile

--
    ---
  • ashleigh41 22.09.19, 13:39
    chicarica napisała:

> Ale żyjesz w UE?

Juz niedlugo. Mam obywatelstwo tego kraju. Natomiast co sie stanie z unia w przyszlosci nie zalezy od Polski. Polska z unii nie wyjdzie na wlasne zyczenie bo kto by nie rzadzil to zdaje sobie sprawe jakie bylyby tego konsekwencje.
  • sumire 22.09.19, 13:43
    ashleigh41 napisał(a):

> Natomiast co sie stanie z unia w przyszlosci nie zalezy od Polski.

Śmiała teza.
  • fuzja-jadrowa 22.09.19, 13:12
    Znaczna czesc emigrantow nadal ma w Polsce rodzicow, rodzenstwo czy inna rodzine, przyjaciol. Dlaczego nie mieliby interesowac sie ich losem?
  • eliszka25 22.09.19, 13:20
    Interesuję się losem mojej rodziny, ale nie czuję się upoważniona do rządzenia w ich domu. Poza tym praktycznie po każdych wyborach na emigrantów wylewa się szambo, bo głosowali. Założę się, że po najbliższych będzie to samo 😄. Jakoś odechciało mi się uczestniczenia w tej „zabawie”.
  • kropkacom 22.09.19, 16:36
    Nadal jednak będę obstawać, że póki masz paszport głosujesz w swoim interesie smile Wiem, nudna jestem.
  • ashleigh41 22.09.19, 15:10
    fuzja-jadrowa napisał(a):

> Znaczna czesc emigrantow nadal ma w Polsce rodzicow, rodzenstwo czy inna rodzin
    > e, przyjaciol. Dlaczego nie mieliby interesowac sie ich losem?

A w jaki sposob ich losy zaleza od tego kto bedzie rzadzil?
  • cauliflowerpl 22.09.19, 15:29
    Moi rodzice są proPiSowscy. Obawiam się, że nie byliby mi szczególnie wdzięczni za "zainteresowanie ich losem" wyrażone przeze mnie na karcie do głosowania wink
  • chicarica 22.09.19, 16:09
    Tylko dodatkowy powód do głosowania wink

--
    ---
  • ichi51e 22.09.19, 16:48
    Wiekszosc ludzi ktora wyemigrowala pozostawila rodziny i przez kata skladala sie na emerytury. I ma prawo interesowac sie co tam u emerytury slychac

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • eliszka25 22.09.19, 13:15
    Ale mnie dziwi właśnie taka postawa, która wciąż jest niestety żywa, że w kraju od lat się nie było, ale na wybory idę. Poza tym nie rozumiem też życia polską polityką, jeśli ktoś od dziesięcioleci czy nawet od urodzenia mieszka poza krajem i nie ma zamiaru wracać. To nie jest tak, że Polska mnie już w ogóle nie obchodzi, ale centrum mojego życia jest tu, gdzie mieszkam i bardziej interesuję się jednak tym, co mnie bezpośrednio dotyczy.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 13:45
    ja się staram sie w to nie wierzyć ale s
    > ą czarne scenariusze dotyczącej Polski i może się zdarzyć że polski paszport n
    > ie będzie tak atrakcyjny i dawał tyle możliwości

Ty tez nie masz obywtelstwa w tej norwegii czy tam szwecji?
    Masakra, kto w gebie najmocniejszy na forum ten prawdziwa ofiara losu jest u siebie na emigracji
  • jan.kran 22.09.19, 14:16
    zlota.ptaszyna napisała:

> ja się staram sie w to nie wierzyć ale s
    > > ą czarne scenariusze dotyczącej Polski i może się zdarzyć że polski pasz
    > port n
    > > ie będzie tak atrakcyjny i dawał tyle możliwości
    >
    > Ty tez nie masz obywtelstwa w tej norwegii czy tam szwecji?
    > Masakra, kto w gebie najmocniejszy na forum ten prawdziwa ofiara losu jest u si
    > ebie na emigracji

————-> Nie mam obywatelstwa w tej Norwegii czy tam Szwecji.Mam obywatelstwo polskie i francuskie.Wiele lat temu proponowano mi obywatelstwo niemieckie ale musiałabym zrezygnować z polskiego.Ponieważ miałam obywatelstwo unijne , Polska jeszcze nie była w UE ,odmówiłam.Norweskie mogę mieć bez problemu ale Norwegia dopiero teraz rozważa możliwość podwójnego obywatelstwa, projekt czeka na akceptację Stortinget ,dobre szanse.Osoby które całe życie spędziły w jednym grajdołku i nie mają pojęcia o istotnych życiowych decyzjach może niech zamilknąsmile
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 16:53
    Ty nie masz wiec innego wyjścia jak wrócić skoro mieszjasz w miejscu gdzie jesteś obywatelem drugiej kategorii
    Dziwne ze Norwegią nie udzieliła obywatelstwem takiej emigrantki zintegrowanej i udzielającej się w lokalnej polityce , przecież na pewna są takie opcje ?
    Cały twój wysiłek na marne ?
  • jan.kran 22.09.19, 18:03
    zlota.ptaszyna napisała:

> Ty nie masz wiec innego wyjścia jak wrócić skoro mieszjasz w miejscu gdzie jes
    > teś obywatelem drugiej kategorii
    > Dziwne ze Norwegią nie udzieliła obywatelstwem takiej emigrantki zintegrowanej
    > i udzielającej się w lokalnej polityce , przecież na pewna są takie opcje ?
    > Cały twój wysiłek na marne ?

————> Czy mogłabyś mieć na tyle taktu żeby czytać to co pisze osoba z którą polemizujesz? Idź Ptaszysko i poczytaj wpis mój z godziny 14.16 tam masz odpowiedź.Poza tym nie klap głupio dziobem o sprawach o których nie masz pojęcia.Mimo braku obywatelstwa norweskiego mam prawa identyczne jak obywatel norweski i nawet kiedy wrócę do kraju to będę nadal korzystać o ile zachcę z norweskiej służby zdrowia i mogę mieszkać w Oslo we Wrocławiu lub Pernambuco.Ale to się w twoim ptasim móżdżku nie mieści.I czemu mam nieodparte wrażenie że włazisz na ten watek żeby judzić a nie dyskutować?
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 18:50
    Chodzi o czysty gest Norwegów
    Gdyby cię traktowali poważnie to obywatelstwo mogą dać
  • rosapulchra-0 22.09.19, 21:25
    Janie.kranie, nie karm trolla, proszę.

--
    Ty milden samotna zdaje jesteś to może się wymienicie usługami? Bo pewnie też masz z tym problem. by bergamotka77
  • boogiecat 22.09.19, 13:59
    Amerykanskiej polonii sie ma za zle glosowanie, europejskiej sie ma za zle nieglosowanie, Izraelczykom sie ma za zle korzystanie z polskich paszportow, europejskiej polonii sie ma za zle przyjmowanie obcego obywatelstwa i rzucanie polskiego paszportu do szuflady itp. generalnie zawsze coswink
    Ja tez nie glosuje nigdy w polskich wyborach, paszportu polskiego nigdy nie uzywam, ale nie dlatego ze mnie Polska nie obchodzi, tylko wlasnie dlatego, ze uwazam ze to ludzie w Polsce mieszkajacy powinni wziac odpowiedzialnosc za ich dom, do instytucji UE sa inne wybory i glosowanie przez emigrantow w narodowych polskich "dla dobra UE" jest raczej zaklinaniem rzeczywistosci, emigranci nie wygraja wam wyborow, to nie ma zadnego sensu.

--
    Pragnienia sa nieskonczone, ale zycie jest najwazniejsze.
  • chatgris01 22.09.19, 14:22
    boogiecat napisała:

> Amerykanskiej polonii sie ma za zle glosowanie, europejskiej sie ma za zle nieg
    > losowanie, Izraelczykom sie ma za zle korzystanie z polskich paszportow, europe
    > jskiej polonii sie ma za zle przyjmowanie obcego obywatelstwa i rzucanie polski
    > ego paszportu do szuflady itp. generalnie zawsze coswink
    > Ja tez nie glosuje nigdy w polskich wyborach, paszportu polskiego nigdy nie uzy
    > wam, ale nie dlatego ze mnie Polska nie obchodzi, tylko wlasnie dlatego, ze uwa
    > zam ze to ludzie w Polsce mieszkajacy powinni wziac odpowiedzialnosc za ich dom
    > , do instytucji UE sa inne wybory i glosowanie przez emigrantow w narodowych po
    > lskich "dla dobra UE" jest raczej zaklinaniem rzeczywistosci, emigranci nie wyg
    > raja wam wyborow, to nie ma zadnego sensu.
    >
    >
    >

Amen.

--
    http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
  • wlazkotnaplot 22.09.19, 12:40
    Idź!
  • jematkajakichmalo 22.09.19, 13:02
    Też nie ma mnie w kraju od (dopiero) 13 lat, mam też obywatelstwo niemieckie, ale jakbym mogła to bym poszła zagłosować (pisałam poniżej, że jestem wtedy na wakacjach). Mam dopiero 40 lat, nie wiem co będzie i gdzie ja będę za 5, 10 czy dwadzieścia kilka lat... Może wyladuję znów w Polsce? Tutaj oprócz męża i córki nie mam nikogo z rodziny. Dlatego w razie czego chciałabym wrócić do normalnego kraju.

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • majenkir 22.09.19, 15:23
    To bedziesz glosowac jak juz wyladujesz, a nie teraz "w razie czego".

A Polska jest normalnym krajem, juz nie przesadzajcie. Nie trzeba zgadzac sie z aktualna wladza, ale bez przesady.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • chicarica 22.09.19, 16:10
    Całkiem normalnym, jasne. Krajem w którym posiedzenie sejmu starej kadencji odkłada się na już po wyborach na nową kadencję.

--
    ---
  • majenkir 22.09.19, 16:54
    😂 to sa szczegóły. Myślisz, że gdyby lewica była u władzy byłoby idealnie?

--
    Abby&Prada
  • chicarica 23.09.19, 13:26
    Takich wałków wyborczych to nie było od 1989 więc nie mów, że to są szczegóły.

--
    ---
  • jematkajakichmalo 22.09.19, 17:30
    To już chyba będzie trochę za późno.

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • princesswhitewolf 22.09.19, 15:26
    >Mam dopiero 40 lat, nie wiem co będzie i gdzie ja będę za 5, 10 czy dwadzieścia kilka lat...

Ty nie brzmisz jak rasowa ematka. Bo widzisz dla przecietnej ematki to od 40 tki to juz powolne czolganie sie w kierunku cmentarza. Nie ma mowy o planach, budowach czy zmianach roboty hahaha
  • jematkajakichmalo 22.09.19, 17:24
    A tam zaraz budowa domu czy nowa robota... Chociażby godziwą emeryturę chciałabym mieć, żeby jakoś przygotować się do tej trumny...

--
  • al_sahra 22.09.19, 15:59
    Nie.

Mieszkam poza Polską i UE przez całe dorosłe życie. Nie mam rodziny w Polsce. Nie widzę, w jaki sposób to, co się dzieje w Polsce, miałoby mieć wpływ na moje życie. I nie orientuję się na tyle w polskiej polityce, żeby głosować zgodnie z moimi przekonaniami.
  • kropkacom 22.09.19, 16:37
    Jesteś obywatelką Polski?
  • al_sahra 22.09.19, 16:39
    kropkacom napisała:

> Jesteś obywatelką Polski?

Ponieważ obywatelstwo nie zostało mi odebrane - tak.
  • kropkacom 22.09.19, 16:43
    Jeśli to twój jedyny paszport to jak najbardziej to się dzieje w PL ma lub może mieć wpływ na twoje życie.
  • al_sahra 22.09.19, 17:31
    kropkacom napisała:

> Jeśli to twój jedyny paszport to jak najbardziej to się dzieje w PL ma lub może
    > mieć wpływ na twoje życie.

Mam obywatelstwo amerykańskie od prawie 30 lat. Mąż ma brytyjskie i amerykańskie.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 18:01
    Amerykańskie obywatelstwo było powodem do dumy w okresie 1970-1985
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 17:07
    Mam nadzieje , ze po wyborach przepchnąć odpowiednia ustawę i wam odbiorą te obywatelstwa , na które nie zasługujecie
  • al_sahra 22.09.19, 17:32
    zlota.ptaszyna napisała:

> Mam nadzieje , ze po wyborach przepchnąć odpowiednia ustawę i wam odbiorą te o
    > bywatelstwa , na które nie zasługujecie

?
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 17:58
    Ciagle plujesz. Na Polskę i Polaków wiec jakim cudem masz czelność korzystać z obywatelstwa ?
  • al_sahra 22.09.19, 18:11
    zlota.ptaszyna napisała:

> Ciagle plujesz. Na Polskę i Polaków wiec jakim cudem masz czelność korzystać
    > z obywatelstwa ?

Z zasady nie odpowiadam trollom, dla Ciebie zrobię wyjątek tylko raz.

Zauważyłam, że nigdy nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia i wpadasz do wątków tylko wtedy, kiedy masz nadzieję kogoś obrazić, zdenerwować, albo zrobić mu przykrość. W moim przypadku nie masz na to najmniejszej szansy, więc możesz sobie darować.
  • chocolatemonster 22.09.19, 18:23
    Dziewczyny..przeciez to gazeciarz vel mada vel trylion innych nickow na forum. Zawsze i wszedzie robi gnoj. Gdzie on , tam roje much.
  • al_sahra 22.09.19, 18:29
    chocolatemonster napisała:

> Dziewczyny..przeciez to gazeciarz vel mada vel trylion innych nickow na forum.

Nawet mi to przyszło do głowy, że to ten sam modus operandi, co u gazeciarza. W każdym razie osoba wyraźnie zaburzona. Czy i ile ma jeszcze nicków, nie będę się nawet zastanawiać, życie jest za krótkie, żeby je tracić na papranie się w takim g...ie.
  • chocolatemonster 22.09.19, 18:34
    Trzeba omijac szerokim lukiem i tyle. Chcialam tylko uswiadomic dziewczynom kto zacz i, ze dyskusja z tym bytem nie ma sensu.
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:07
    "Zawsze i wszedzie robi gnoj. Gdzie on, tam roje much."

Pięknie i prawdziwie powiedziane. Cieszę się, że nie tylko ja mam takie zdanie na temat tego trolla.

--
    A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
  • jan.kran 22.09.19, 18:10
    zlota.ptaszyna napisała:

> Mam nadzieje , ze po wyborach przepchnąć odpowiednia ustawę i wam odbiorą te o
    > bywatelstwa , na które nie zasługujecie

————-> Przybliż kto ma przepchnąć odpowiednią ustawę i jaką.Bo jak na razie to wcale nie jest tak łatwo się zrzec polskiego obywatelstwa i nie trzeba mieć żadnego dokumentu żeby być polskim obywatelem.I kogo masz ma myśli pisząc : Wam ?
    Bo jak chodzi o Polonię to ona nie jest jednolita i ciekawe jakie kryteria możnaby zastosować żeby zabrać jakiejś grupie społecznej obywatelstwo en masse.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 18:54
    Jak na razie
    Ale po co PiS takie osobybjak ty które prowadzą działalność antypolska za granica ( KOD) i sieją zamęt ?
  • jan.kran 22.09.19, 19:03
    Al Sahra i Chocolate to mi wyglada na klona gazeciarzasmile Probowalam rozmawiac ale się nie da .Nie zmienia to faktu że beznadziejna głupota tego co wypisuje i bezmyślność mnie rozbawia i rozbrajasmileWpis z 18.54 tak mnie rozbawil że płaczęsmile .Nie będę więcej karmić Ale nie wygaszam bo szkoda mi rozrywkismile
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 19:21
    Tez bym się poplakala ze śmiechu , Wiec napisz lepiej co wyszło z tych twoich antypolskich konferencji które organizowałas pod płaszczykiem KOD w Norwegii?

Jakoś temat ucichł, czemu już nikt o kod nie pisze miano przecież odsunąć PiS od władzy ?
  • al_sahra 22.09.19, 19:28
    jan.kran napisała:

> Nie będę więcej karmić

No właśnie, to jest najważniejsze smile.
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:11
    Janie.kranie, to asmarabis w nowych piórkach.
    Po prostu nie karm trolla.

--
    Jeśli cos zdarzyło sie raz- mozliwe, ze zdarzy sie ponownie, ale jesli cos zdarzylo sie juz dwa razy- na pewno zdarzy sie po raz trzeci. by eulalia_bardzo_przecietna
  • princesswhitewolf 22.09.19, 11:36
    Tak, bo sie o Was troszcze
  • edelstein 22.09.19, 11:37
    Tak ide, pierwszy raz w zyciu.
    Pamietam jak przy okazji ostatnich wyborow kazano sie emigrantom nie wtracac, po wyborach natomiast jezdzono po nich,ze nie glosowali i dlatego wygral PiS.
    Tym razem pojde, by wesprzec rodzine w Pl.

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • chicarica 22.09.19, 11:41
    Oczywiście. Muszę w tym celu pojechać do Sztokholmu lub Göteborga, bo kochani rządzący uniemożliwili mi głosowanie korespondencyjne. Pojadę. Stawka rozgrywa się o dosłownie każdy głos, żeby nie przekroczyli 50%.

--
    ---
  • ira_08 22.09.19, 11:48
    Dzięki.
  • triss_merigold6 22.09.19, 13:27
    Mam nadzieję, że nie zagłosujesz na Razemkow i ich rozdawniczy program Menel+. To już PO lepsze.
  • chicarica 22.09.19, 13:34
    Zagłosuję na tych, na których uważam za słuszne zagłosować. Tobie pozostaje w tej kwestii tylko nadzieja.

--
    ---
  • edelstein 22.09.19, 13:46
    A ja na tych co wreszcie wezma sie za panie w budzetowce siedzace w czasie pracy z kawka na forum.😜

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • kropkacom 22.09.19, 16:34
    Jaka to partia? Triss czuje się jak paczek w maśle i sobie spokojnie może na forum pyszczyć.
  • chicarica 23.09.19, 13:51
    W sensie, że mnie? Ja nie budżetówka, mnie sponsoruje homokalifat wink

--
    ---
  • chicarica 23.09.19, 13:51
    (kawka jest, istotnie, donoszę uprzejmnie wink )

--
    ---
  • eliszka25 22.09.19, 13:49
    Po wyborach i tak pojawi się na forum milion wątków na temat znienawidzonych emigrantów, którzy mieli czelność głosować. Zakład? 😁
  • aankaa 22.09.19, 13:49
    A Ty, jakzwykle, na PSL ?

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • jematkajakichmalo 22.09.19, 11:50
    Niestety nie, a bardzo chciałam. Jakoś mi ta data z głowy wyleciała przy planowaniu i będę wtedy na innym kontynencie na wakacjach. Do tego akurat w ten weekend będziemy się intensywnie przemieszczać po okolicach gdzie ciężko o lokale wyborcze wink

--
  • eliszka25 22.09.19, 12:03
    Nie, akurat wtedy będziemy w drodze powrotnej z wakacji. Z resztą od tak dawna nie mieszkam już w Polsce, że już od dobrych kilku lat się w polskie wybory nie mieszamy.
  • sylwiastka 22.09.19, 12:13
    Tak, nadal mam polskie obywatelstwo i prawa z nim zwiazane. A glosowanie traktuje jako obowiazek wynikajacy z obywatelstwa. Prosi mnie tez o to rodzina mieszkajaca w Polsce.
    W tym roku mam pod gorke, bo zaplanowalam wizyte w Polsce na czas wyborow, a dopisanie sie do spisu wyborcow wymaga posiadania profilu zaufanego. Aby go potwierdzic musze jechac do oddalonego o 200km konsulatu co wiaze sie z kosztami i urlopem.
  • mauricella 22.09.19, 13:46
    nie trzeba profilu zaufanego.

ewybory.msz.gov.pl/m
  • sylwiastka 22.09.19, 13:57
    Ja nie glosuje w obwodzie za granica, a w Polsce. Aby sie dopisac do spisu wyborcow online potrzebuje albo e-dowod (nie mam) albo profil zaufany
    www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow
    Na dopisanie sie mam czas do 8 pazdziernika.
  • ichi51e 22.09.19, 16:50
    A masz konto w polskim banku? Bo mozna tez kontem zweryfikowac. W ogole to sie zalatwia bardzo sprawnie - wszystko jest online do teogo trzeba wpasc do zusu i zweryfikowac osobicie. Trwa to chwilke.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • ashleigh41 22.09.19, 16:53
    ichi51e napisała:

> A masz konto w polskim banku? Bo mozna tez kontem zweryfikowac. W ogole to sie
    > zalatwia bardzo sprawnie - wszystko jest online do teogo trzeba wpasc do zusu i
    > zweryfikowac osobicie. Trwa to chwilke.
    >

🤣 bardzo sprawnie
  • sylwiastka 22.09.19, 17:11
    Nie mam konta w polskim banku i nie moge wpasc do ZUSu na chwilke przed 8 pazdziernika, juz blizej mi wpasc do konsulatu na chwilke.
  • rosapulchra-0 22.09.19, 12:37
    A ty, kropka?
    Ja nie idę. Z powodów tych samych, co chocolatemonster.

--
  • kropkacom 22.09.19, 12:43
    Jestem zgłoszona do obwodu wyborczego. Jeśli nic nie pokrzyżuje planów to pojadę.
  • skat_0 22.09.19, 12:40
    Tak, będę akurat w Pl na feriach kartoflanych 😀, ale wiecie, że Duńczycy, którzy nie mieszkają w Danii nie mogą głosować, nawet ci, którzy mieszkają za mostem w Malmo, a na codzień pracują w Kopenhadze, 150 tys mniej glosow przy ok 4 200 000 uprawnionych to sporo nie? A i tak frekwencja w wyborach w tym roku wyniosła 84,5 %
  • ichi51e 22.09.19, 12:47
    Ide bo imho kazdy kto ma prawo powinien glosowac

--
  • anahera 23.09.19, 10:45
    Kazdy bez wyjatku? Nawet ktos taki jak ja, poza Polska od 1981r, przyjezdzajacy srednio raz na 6-7 lat na pare tygodni? Co daje mi prawo by decydowac za tych ktorzy tam mieszkaja?
  • kropkacom 23.09.19, 10:52
    Masz obywatelstwo Polskie? Zapewne masz nie jedno i stąd pewnie taka optyka. Co zresztą rozumiem. Ten polski paszport to już na zasadzie pamiątka.
  • ashleigh41 22.09.19, 12:49
    Oczywiscie ze nie, kompletnie mnie to nie interesuje.
  • ingryd 22.09.19, 13:07
    Oczywiscie ze ide, wraz z dziecmi juz na obczyznie urodzonymi. Nigdy zadnych wyborow od czerwca 1989 nie opuscilam, a zeby bylo smiesznie, to tak sie zlozylo, ze moj dziubdzius jako swierzo upieczony 18-latek, swoje prawa wyborcze najpierw wypelnial w konsulacie, zas za rok bodajze na merostwie smile
  • inka754 23.09.19, 06:47
    Pisać poprawnie po polsku nie umiesz, dzieci urodzone na obczyźnie, ale głosować idziesz. I po co? Jak dla mnie żenada.
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:13
    Dobrze, że pewne patryidiotki, których rodzice zapomnieli wychować, potrafią pisać poprawnie i.. nic poza tym.

--
    Można mieć wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie podstawowe. by Figrut
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 13:24
    Zastanawiam sie wlasnie, ale troche zachodu mnie to bedzie kosztowac zeby zdazyc, wynik przesadzony wiec nie chce mi sie szarpac i na darmo jezdzic jak zwariowana ( musze byc w jeszcze innym panstwie).
    Ale z drugiej strony to fajne uczucie zaglosowac na kogos kto wygra, taka osobista satysfakcja.

Co byscie zrobily na moim miejscu?
  • chicarica 22.09.19, 13:35
    Nie głosowały. I tak wygrają smile

--
    ---
  • bei 23.09.19, 06:48
    Głosuj wg swojego rozsądku.
  • lilia.z.doliny 22.09.19, 13:32
    moje zycie poza Polska w duzej mierze zalezy od tego, czy Polska bedzievw ue. Wiec musze zaglosowac zavtymi, ktorzy umozliwiaja mi swobodne przemieszczanie

--
    Melisa uspokaja mnie tylko wtedy, kiedy ją gorącą wyleję komuś na mordę.
  • cauliflowerpl 22.09.19, 13:55
    Nie. Nie moje małpy (te co w tych ławach zasiądą), nie mój cyrk.
  • dyzurny_troll_forum 22.09.19, 14:04
    kropkacom napisała:

> Emigrantki, będziecie brały udział w wyborach do polskiego Sejmu i Senatu?

Nie.
    Tym razem jadę na grzyby!

--
    Nic nie zostało wybaczone!
  • arista80 22.09.19, 14:09
    To prawda, że nie można już głosować korespondencyjnie?
  • chicarica 22.09.19, 14:15
    Niestety.

--
    ---
  • bovirag 22.09.19, 14:56
    Nie idę. Uważam, że nie mam prawa zabierać głosu w sprawach kraju, z którego wyemigrowalam 20 lat temu. Chocbym nie wiem jak bardzo czula się Polką, nie idę.
  • bovirag 22.09.19, 14:57
    Ps. W życiu bym swojego głosu na PiS nie oddala
  • bywszy 22.09.19, 16:16
    Zostając w domu oddasz głos na PiS.
  • gryfna-frelka 23.09.19, 13:11
    Dokladnie... wtedy inni zdecyduja.
    Jedna kwestia to decydowanie (lub nie) o sprawach kraju, inna to... zagrozenie demokracji. I tu wartoby miec pelna mobilizacje po to, zeby Polska pozostala krajem naprawde demokratycznym a nie podchodzacym pod dyktature, rezim czy cos rownie strasznego.
  • anette444 22.09.19, 16:10
    Te wybory są wyjątkowe, dlatego dziękuję wszystkim, którym nie jest obojętne, czy w Polsce będzie demokracja, czy reżim. Bardzo dziękuję.
  • majenkir 22.09.19, 17:01
    Nie tak dawno tu na forum był lament, że kołki z Chicago głosowały i jakim prawem! Czyli Wam chodzi o to na kogo się głosuje, nie KTO głosuje. W Polsce JEST demokracja, w końcu sa wolne wybory. Ja od ponad 20 lat nie mieszkam w Polsce i nigdy nie będę, powiedz mi jakim prawem (moralnym) miałabym głosować?

--
    Abby&Prada
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 17:06
    Skąd wiesz gdzie będziesz mieszkać no chyba ze masz 95 lat
  • majenkir 23.09.19, 04:22
    Bo juz znalazlam swoje miejsce na ziemi i nigdzie sie stad nie rusze?

--
    Abby&Prada
  • mysiulek08 22.09.19, 17:10
    Nie,

- podobnie jak niektore przedpiszczynie, nie czuje moralnego prawa aby wplywac na losy kraju, w ktorym nie mieszkam, ani ja ani moi bliscy
    - nie mam ochoty na dwie podroze 1000km w jedna strone do konsulatu aby sie zarejestrowac i zaglosowac, mam przyjemniejsze formy wydania kasy na podroz
    - nie lubie czuc sie intruzem a takie nastawienie do petenta jest powszechne w konsulacie (choc raz sprawa byla blyskiem zalatwiona)
    - z automatu glosuje sie na liste warszawska a ja nie lubie oddawac glosu tym, ktorych nie znam

--
    Podłość ludzka nie zna granic! drastyczne!
  • pierwsza.strona1 22.09.19, 17:39
    Tak. Ide jak zwykle, a raczej jede. Zajmie mi to ok poltorej godziny w jedna strone. Ale pojade chociazby pioruny walily.
  • zlota.ptaszyna 22.09.19, 17:59
    Jedziesz tak daleko mimo ze wynik wyborów jest już znany ?
    Skąd taka motywacja, mi się właśnie nie chce ....
  • kurtkapuchowa 22.09.19, 18:15
    Ja tam ide. Mam dwie siostrzenice w wieku wczesnoszkolnym w Polsce, nie chce by musialy harowac na to, co rzad wlasnie na lewo i prawo rozdaje. W razie czego zciagne siostrzenice tutaj, ale co z innymi dziecmi ematek?
  • sniyg 22.09.19, 18:17
    Umrą z głodu
  • ingryd 22.09.19, 19:36
    W ciazy zagrazajacej zyciu sa duze szanse
  • inka754 23.09.19, 06:50
    Ale ty jesteś zacofana, w Polsce to chyba nie byłaś z 50 lat.
  • inka754 23.09.19, 10:25
    A może twoje siostrzenice świetnie będą sobie radzić w Polsce i praca np. gdzieś na zmywaku czy na ścierce na emigracji nie będzie dla nich koniecznością. Albo np. nie będą chciały mieszkać w innym kraju, gdzie zawsze tak naprawdę będą obce? A w krajach zachodnich socjal jest jeszcze bardziej rozwinięty niż w Polsce (tam musisz pracować np. na emigrantów i tabuny ich dzieci). My wszyscy mieszkający w zacofanej, ciemnej Polsce (nawet ci jeżdżący najnowszymi mercedesami i ubierający się u najlepszych projektantów a wakacje spędzający na Polinezji Francuskiej) bardzo wam zazdrościmy, naprawdę. Tylko nie rozumiem jednej rzeczy? Dlaczego tylu Polaków mieszka w Polsce i jak dotąd nie wyemigrowali i nie chcą wyemigrować w przyszłości do tego waszego zachodniego albo amerykańskiego raju?
  • ashleigh41 23.09.19, 10:52
    Ups, poziom sfrustrowania osiaga wysokie wskazniki🤣
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:18
    A nie mówiłam? Rodzice zapomnieli dobrze wychować, to jeszcze jakiś chory patryidiotyzm wszczepili. Ty miastowa czy wsiowa? Chociaż wszystko jedno. W niezłej biedzie musiałaś żyć, żeby teraz tak rękami i nogami 500+ bronić.

--
    Głupiemu praca nie pomoże, mądremu brak pracy zarobkowej nie zaszkodzi by Vaikiria
  • arista80 22.09.19, 21:14
    Gdyby byla możliwość głosowania korespondencyjnego, to na pewno bym głosowała. Niestety przez brak ten możliwość raczej nie będę mogła. Dla mnie to oznaczałoby jazdę około 2 godzin w jedną stronę pociągiem, stanie pod konsulatem nie wiadomo ile i potem powrót. Ogółem prawdopodobnie zajęłoby mi to cały dzień, a ja mam małe dziecko, które nie jest przyzwyczajone do długiej rozłąki a wlec je ze sobą to bez sensu, tylko bym się umęczyła (a raczej mąż, bo prawdopodobnie ja bym stała, a on zajmował małym). Tak więc z bólem, ale odpuszczam.
  • antoniakotta 22.09.19, 21:33
    Zazdroszczę brytyjskim emigrantkom z brytyjskim paszportem. Niedługo będą mogły bezpaszportowo osiedlić się na Wyspach Czagos albo Dziewiczych...
  • rosapulchra-0 23.09.19, 12:18
    A to coś złego?

--
    Jeśli cos zdarzyło sie raz- mozliwe, ze zdarzy sie ponownie, ale jesli cos zdarzylo sie juz dwa razy- na pewno zdarzy sie po raz trzeci. by eulalia_bardzo_przecietna
  • anahera 23.09.19, 10:39
    Nie. Jestem poza Polska przez wiekszosc zycia, nie dotyczy mnie, a za innych nie bede decydowac.
  • tinywee 23.09.19, 10:59
    Eliszka piszesz: No właśnie nie żyję w UE.

Ale żyjesz w kraju, który jest częścią EOG i Schengen… a z takiej perspektywy to, co dzieje się w Polsce, niekoniecznie jest bez znaczenia.

Właśnie słyszałam historię taką: gość ma paszport amerykański, od lat zero związków z Polską oprócz paszportu, żona Amerykanka, chcą pomieszkać dłużej w pewnym kraju europejskim. I cóż, mogą to zrobić wyłącznie dlatego, że - on ma polski paszport…

Osobiście bardzo doceniam pięcioprzymiotnikowe wybory – pamiętam czasy, kiedy oddanie głosu nie miało żadnego znaczenia. I starałam się wychować dzieci tak, żeby, gdziekolwiek są, chciały z tej wolności korzystać.
  • gryfna-frelka 23.09.19, 12:58
    Jassssssssne! W Belgii zapisanych jest juz ponad 1000 osob.
  • gosia_t 23.09.19, 13:02
    Tak, ide na prosbe mamy.

--
    Pozdrawiam Gosia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka