Dodaj do ulubionych

Kupno mieszkania... z lokatorem?

22.09.19, 17:27
Szukam mieszkania, przeglądam setki ogłoszeń. Kilka razy trafiłam na niezłe lokalizacje i metraże, ale własnie "z lokatorem". Np. 3 pokoje w centrum, pełna własność, cena do udźwignięcia - rozumiem, że z powodu tego lokatora. Ale czy taka transakcja oznacza, że kupiec będzie właścicielem mieszkania, w którym nie będzie mógł mieszkać aż lokator zechce się wynieść lub umrze (ew. uda się go wyeksmitować po latach w sądzie)? A może lokator będzie sobie mieszkał w jednym pokoju, a kupiec z rodziną w pozostałych dwóch? smile Czy ktoś miał styczność z tym tematem? PS> nie jest to dożywocie, tylko po prostu lokator (zameldowany).
Edytor zaawansowany
  • mama0208 22.09.19, 17:37
    Ja kupiłam takie mieszkanie z zameldowanym lokatorem. Dużo chętnych rezygnowało z zakupu. Okazało się że jakiś facet jest od wielu lat zameldowany ale nikt go nigdy nie widział. Po zakupie złożyłam wniosek do Urzędu Miasta o wymeldowanie go. Trwało to kilka miesięcy. Dzielnicowy robił wywiad czy ktoś gościa zna i widział. Nikt go nie kojarzył więc został wymeldowany " z urzędu" a ja mam super mieszkanie w centrum miasta za niską cenę.
  • kermicia 22.09.19, 17:44
    O, dzięki za ten wpis, przyjrzę się tematowi wobec tego. A orientujesz się może co by było w sytuacji, gdyby ten Twój lokator jednak tam mieszkał i chciał zostać?
  • mama0208 22.09.19, 19:07
    Kupiłam mieszkanie w listopadzie 2013 a w marcu 2014 faceta wymeldowali. Mam decyzje w której powołują się tez na orzeczenie sądu w spr przedstawiciela ustawowego tego faceta. Nieznane jest miejsce pobytu . Nie wiadomo czy wyjechał
  • basiastel 23.09.19, 11:46
    Wymeldowanie kogoś, gdy nie mieszka, nie jest problemem i dziwię się, że sprzedający tego nie zrobił. Ale może się trafić lokator mieszkający i tu problemy mogą być ogromne. Trzeba się dowiedzieć co to za lokator, porozmawiać z właścicielami i sąsiadami.
  • mildenhurst 22.09.19, 17:46
    Z całą sympatią ale na Twoim miejscu i z brakiem podstawowej wiedzy w temacie nie śmiałabym w ogóle myśleć o takiej transakcji. Tego typu sprawy ciągną się latami i to dla wyspecjalizowanych kancelarii.
  • kermicia 22.09.19, 17:52
    Jak widać na przykładzie powyżej - niekoniecznie latami. I nie chcę nic kupować na ślepo, na razie rozeznaję się (tu i w googlu). Sytuacje mogą być różne, mniej lub bardziej warte zainteresowania, a może i ryzyka.
  • mildenhurst 22.09.19, 18:15
    To gratuluję odwagi i fantazji. Google to może pomóc Tobie w wyszukaniu kancelarii. Parafrazując " raz się traci 300 tys"
  • kermicia 22.09.19, 18:45
    Tak milden, już pędzę wydawać te 300 tys wink Na pewno zrobię to bez biura pośrednictwa, bez notariusza i czuwających nade mną bliskich. Po prostu dam komuś te 300 tys pod stołem, bez względu na liczbę zameldowanych w mieszkaniu osób smile
  • mildenhurst 22.09.19, 18:47
    Tylko odpowiadam na Twoje pytanie.
  • mildenhurst 22.09.19, 18:49
    PS. Nie masz żadnej refleksji dlaczego takie mieszkania są relatywnie tanie? Oczywiście w ogłoszeniu o sprzedaży.
  • samawsnach 22.09.19, 18:57
    "Kto tanio kupuję, dwa razy kupuje". Chyba Bóg cię opuścił, by rozważać taką transakcję.
  • black.emma 23.09.19, 08:09
    Wybacz, ale z doświadczenia to biuro pośrednictwa nie pomoże ci dokładnie nic - nawet nie potrafią przygotować korzystnej dla swojego klienta umowy - a notariusz niewiele. Jeżeli bliscy są prawnikami to pewnie więcej, jak nie, to potrzymają za rękę, jak będziesz się użerać z lokatorem.
  • husmus 23.09.19, 09:44
    kermicia napisała:

> Tak milden, już pędzę wydawać te 300 tys wink Na pewno zrobię to bez biura pośred
    > nictwa, bez notariusza i czuwających nade mną bliskich.

Biura nieruchomości - wbrew temu, co twierdzą - nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za transakcję, ich rola ogranicza się do organizacji spotkania sprzedający-kupujący, a księgi wieczyste można sprawdzić samemu on line (są jawne). Nie trzeba za to płacić prowizji.
    Notariusz sprawdza księgę wieczystą i odpowiada jedynie za prawidłowe sformułowanie umowy sprzedaży.
    Tak więc lokal mieszkalny z lokatorem to mocno ryzykowny zakup, bo nikt nie przewidzi, jak potoczą się losy lokatora i czy może się nagle nie odnajdzie i nie zechce z wami zamieszkać.
    A wtedy - jeśli będzie miał centrum życiowe w waszym mieszkaniu, a sytuacja taka będzie wpisana w akcie notarialnym (np. jako dożywocie) - nie ma opcji, żeby go urząd wymeldował.

• jola-kotka 23.09.19, 00:58
    Przyklad powyzej mowi tylko o meldunku to jest zupelnie inna sprawa. 99% takich ogloszen to mieszkania z realnymi lokatorami. Malo tego czesto mieszka tam wiecej osob niz jest zameldowanych. A 90% tych ludzi to patologia lub osoby 70+. A o prawach lokatora juz poczytalas? Bo maja duuuuze.
  • jeanny1986 22.09.19, 18:59
    Jeśli tylko meldunek, a nie mieszka to nie ma problemu, meldunek nie daje żadnych praw do lokalu. Jeśli ma umowę najmu na czas określony, to umowa przechodzi na ciebie i trwa tyle ile miała chyba że jesteś zgodnie z prawem lokatorskim w stanie ją rozwiązać wcześniej, ale nie jest to łatwe. No i najgorsze jeśli po prostu ktoś mieszka, wtedy pozew o eksmisję i może to trwać dłuuugo.

--
    "Mój syn miał świadectwo z wyróżnieniem pierwszy raz, efekt ciężkiej pracy [...] kiedy to został brutalnie uświadomiony, że z takimi ocenami i motywacją grozi mu szkoła branżowa i wypad do tatusia, bo ja nie chcę w domu towarzystwa z męskiej zawodówki." (by triss_merigold6)
  • 71tosia 22.09.19, 19:56
    czesto takie ogloszenie oznacza ze ktos chce sprzedac mieszkanie z lokatorem komunalnym (np odzyskal nieruchomosc jako spadkobierca dawnych wlascicieli). Formalnie taki lokator jest dobrze chroniony prawem, wiec jak nie masz duszy czysciciela kamienic to usuniecie takiego lokatora bedzie bardzo trudne, zwlaszcza ze czesto dotyczy to wiekowych osob.
  • lena.113 22.09.19, 20:09
    Od komornika?
    Licytuj mieszkanie dłużnika
    Pytanie ile osób tam jest zameldowanych?
    Jeden facet tutaj eksmisja sądową nawet do noclegowni
    Gorzej jak są dzieci,kobieta e ciąży lub osoby niepełnosprawne,stare itp tutaj lokal zastępczy sąd musi orzec a miasto ,jak wiadomo lokali nie ma...
    Chyba że wynajmiesz i opłacić lokal o standardowe socjalnego i tam eksmisja nastąpi...
  • samawsnach 22.09.19, 22:23
    "Jeden facet tutaj eksmisja sądową nawet do noclegowni". Nie znasz realiów, ani przepisów co? To się ciągnie latami i do żadnej noclegowni, tylko do lokalu socjalnego, na który też czeka się latami. Do tego samotny pan (pani) nagle okazuje się 1) wiekową osobą, 2)przewlekle chorą, 3)ma partnerkę i dzieci, które niby nie zameldowane, ale od lat mieszkają w lokalu, 4)pije i ma liczne schorzenia z tym związane, w związku z czym już, już za moment otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności, 5)cokolwiek sobie wymyślisz.
  • aniani7 22.09.19, 20:12
    Kuzyn kupil taki dom, na dole lokator, na gorze oni. Koszmar, lokator byl alkoholikiem, ciagle drzeli, ze ich spali. W koncu umarl i teraz maja caly dom dla siebie, ale szczerze watpie, ze jeszcze raz weszliby w taki uklad.
  • pani_tau 23.09.19, 11:30
    No bo nie zawsze jest tak jak w "Ozark" gdzie kupno domu z lokatorem to był nomen omen strzał w dziesiątkę.
  • znowu.to.samo 22.09.19, 20:18
    Szczerze? Dokładnie sie dowiedz bo bardzo możliwe że to lokator albo co gorsza rodzina z dziećmi, który nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania. Teraz są takie przepisy że pozbyć się takich legalnymi metodami ciężko, nawet jak nie płacą miesiącami.

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • kryzys_wieku_sredniego 22.09.19, 22:29
    Pamiętaj że ten zameldowany może akurat w pace wyrok odsiadywać ;P
  • taki-sobie-nick 23.09.19, 00:40
    jak osoba kupująca tanią wycieczkę do Pcimia Dolnego.

Fajnie, że tania, ale ten Pcim Dolny, no dlaczego nie Bali?!

Jak się kupuje mieszkanie z lokatorem (swoją drogą, jak to brzmi), to się ma mieszkanie z lokatorem.

Masz, co chciałaś.

Chciałaś wycieczkę najtańszą, były tylko do Pcimia.

Chciałaś mieszkanie tanio, były tylko takie z lokatorem.
  • jola-kotka 23.09.19, 00:54
    O matko w co ty chcesz sie wpakowac? Nie, nie, nie . Wiesz ile trwa eksmisja?
  • heca7 23.09.19, 08:01
    Żadne wspólne mieszkanie czy lokator w jednym pokoju. Będziesz miała szczęście jeśli uda ci się wejść do tego mieszkania.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • daniela34 23.09.19, 08:32
    Na ogół niestety kupno mieszkania z lokatorem oznacza, że do lokali uda się wprowadzić po latach i przeprowadzeniu eksmisji. Czasem eksmisja w ogóle nie wchodzi w grę (lokator jest osobąw podeszłym wieku). Bardzo rzadko mieszkanie z lokatorem oznacza tylko to, że ktoś tam jest formalnie zameldowany.
  • beverlyja90210 23.09.19, 08:51
    Ja się zawsze zastanawiam oglądając programy typu Uwaga czy Expres Reporterów co maja w głowie ludzie którzy się na taki szemrany zakup za niemałe pieniądze decydują, zawsze wychodzi mi ze tylko i..ota na takie coś się decyduje taki kompletny.Pozniej ryczą i problemy maja.
  • jola-kotka 23.09.19, 11:29
    Bo jak widzisz wchodza w temat tylko dlatego ze cena jest realnie nizsza niz podobne mieszkanie bez obciazen typu np. Lokator. Nie majac wiedzy z czym kupno takiego mieszkania sie wiaze. Na zasadzie jakos to bedzie bo cena przyslania im reszte. Jak normalnie takie mieszkanie kosztuje 350 tys a tu ma np. Za 290 no to wizja 60 tys w kieszeni pcha ich w problemy na lata.
  • malgo21 23.09.19, 08:55
    Lokator mieszka czy tylko zameldowany? Jeśli tylko zameldowany to można łatwo wymeldować, ale gdyby tak było to pewnie właściciel by to już dawno zrobił i puścił mieszkanie po wyższej cenie
  • daniela34 23.09.19, 09:23
    No więc właśnie. Wymeldowanie osoby, która faktycznie nie mieszka w lokalu takie trudne nie jest. Jeśli nie wiadomo, gdzie przebywa, to ustanawia się dla niej kuratora. I jeżeli właściciel tego nie przeprowadził to jednak pewnie lokator mieszka i ma się dobrze smile czyli 2 letni procesik o eksmisję jak dobrze pójdzie
  • de.nicol 23.09.19, 10:02
    Zacznij od obejrzenia filmu:"Starsza pani musi zniknąć"...
  • nosorozecwlochaty 23.09.19, 12:35
    Mieszkanie z lokatorem kupują dwa typy ludzi - łosie i gangsterzy.

Łosie nie mają pojęcia z czym to się wiąże. W skrajnych przypadkach nie wiedzą że tam jest lokator. W mniej skrajnych wiedzą ale potrafią się połasić na niską cenę bo myślą że jakoś to będzie. Niestety w wielu przypadkach kończy się tak że nie mogą mieszkać we własnym domu albo męczą się przez ścianę z jakimś koszmarnym dziadem albo samotną matką z pięciorgiem dzieci.

Może się czasem zdarzyć tak jak w poście wyżej że wszystko pójdzie dobrze i lokatora da się wymeldować ale powiedziałbym że autorka posta miała więcej szcześcia niż rozumu wink

Gangsterzy natomiast dobrze wiedzą z czym to się wiąże i nie boją się przebierać w środkach żeby niechcianego lokatora wykurzyć. Kończy się to zwykle ludzkimi dramatami po drugiej stronie, czyli po stronie zameldowanej osoby.

Generalnie nie warto się w to pakować.
  • sirella 23.09.19, 12:46
    Dokładnie. I zawsze mnie szokuje fakt, że gangsterzy sobie te majątki biorą usuwając lokatorów -i prawo im na to pozwala - są w tym bezkarni. A zwykły człowiek nie jest w stanie usunąć lokatora bo prawo na każdym etapie mu nie pozwala.
    Chory kraj.
  • taki-sobie-nick 26.09.19, 21:58
    albo samotną matką z pięciorgiem dzieci

Będę wredna. A na artykuł "Wyrzucają z mieszkania matkę z pięciorgiem dzieci" jak by ematka zareagowała tongue_out

Ano właśnie.

• stara-a-naiwna 27.09.19, 20:46
    a ja nie mam litości
    albo ktoś ma prawo do lokalu albo nie
    i samotna matka z dziećmi jak nie ma prawa tam mieszkać to dokładnie "nie ma prawa tam mieszkac" i niestety albo niech idzie do noclegowni, domu samotnj matki itp

często taki lokator nawet nbie próbuje sam zadbać o swój byt tylko pasożytuje "bo mu się należ" bo zawsze tutaj siedział
  • kermicia 23.09.19, 21:10
    Dziękuję za odpowiedzi. Spokojnie, niczego na razie nie kupuję. smile
    Inna sprawa, że jest taka górka, że obecnie w moim mieście, w dobrych lokalizacjach, ceny są wyższe nawet o 80 tys w porównaniu do cen sprzed dwóch lat. Pewnie jeszcze z rok poczekam.
  • bywalec.hoteli 26.09.19, 19:20
    I co?

--
    Kiedy kobiety zakładają koce na górną część ciała, to znak, że już nie lato, a jesień.
  • stara-a-naiwna 27.09.19, 20:50
    i wtedy za rok napisze, ze ceny są JESCZE wyższe

tendencja jest jaka jest
    idzi inflacja i nie ma co czekać z zakupami

inna sprawa, ze wrzesień i październik to słąbe mieisące do zakupu mieszkania w mieście akademickim
  • lumeria 27.09.19, 16:42
    Jesli kupujesz kamienice z lokatorami, ktorzy płacą - tak.

Jesli chcesz zamieszkać sama, i nie wiesz kiedy (i czy) kontrakt z lokatorem się kończy - nie.
  • alba27 27.09.19, 21:06
    Dodam jeszcze, że taki lokator ma prawo przyjmować gości więc docelowo może to być kilka osób 😁

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka