Dodaj do ulubionych

usg brzucha dziecka- schizuję

25.09.19, 16:58
Od razu zaznaczam, że jestem totalną histeryczką zdrowotno dzieciową, z góry przepraszam za pytania.
Młody miał dziś usg brzucha, robione przez sławę diagnostyki obrazowej i badanie to trwało... 3-4 min! Jak ja miałam robione, to ogladał mnie na wszystkie strony jakieś 15 min. No i teraz sobie roję, ze mógł nie zauważyć jakiejś zmiany, np. neuroblastomy ukrytej gdzieś głębiej, albo, ze jak można dobrze wyogladac tak duży narząd jak wątroba w parę sek ( dzieć miał kiedyś podwyższony ASPAT i ALAT, nieznacznie, ale miał). Możliwe są takie błędy diagnostyczne?
Obserwuj wątek
  • asfiksja Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:05
   k).> e to trwało... 3-4 min
   Tak, dobry i doświadczony ultrasonografista tyle potrzebuje, niczym się nie przejmuj. Ślamazarne i niezdecydowane grzanie głowicą brzucha wskazuje, że to ktoś, kto się dopiero wprawia.
  • 35wcieniu Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:07
   Błędy diagnostyczne są zawsze możliwe, ale akurat kilkuminutowe badanie to norma, a nie coś co sugeruje popełnienie błędu smile

   --
   - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
   - Ale jak przez głowę?
   - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
   • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:33
    Cale wakacje miał nawracające biegunki, 4 razy od czerwca do sierpnia. Takie ze zlym samopoczuciem, śluzem. No i słaby był. Przy ostatniej usiadł mi na chodniku, pokładał się- przestraszylam sie, że słabiej chodzi- stąd wizja neuroblastomy.
    • aguar Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:48
     Generalnie dziecku przy jakichkolwiek objawach ze strony brzucha, usg trzeba zrobić, aby właśnie wykluczyć guza. Ale jeśli problem jest stricte w jelitach to jest to normalne, że w tym usg "nic nie wychodzi". Tutaj raczej będzie potrzebna diagnostyka w kierunku pasożytów i innych drobnoustrojów, nietolerancji i alergii pokarmowych, niespecyficznych zapaleń jelit, zespołu jelita nadwrażliwego itd. czyli badania krwi, kału, może endoskopowe.
     • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:52
      Posiewy zrobiłam- nic nie wyszło. Alergia pokarmowa potwierdzona, ale ostatnie testy jak miał niespełna rok- trzeba będzie powtórzyć. NZ J w rodzinie niestety jest, ale podobno są tacy ultrasonografiści, którzy jakoś to potrafią oceniać i ten stwierdził, ze cech zapaleń jelit nie zobaczył.
        • hanusinamama Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:07
         A jaką ma alergie?? Pokarmową? BO np uczulenie na białka mleka i miesa krowy powodują tez stan zapalny jelit. To jest tak naprawde choroba własnie jelit. I jak on e są juz w gorszym stanie normalne są biegunki i śluz w kale....Tzw skaza białkowa to choroba jelit.
          • hanusinamama Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 08:13
           A długo jest na tej diecie??? Bo stan jelit jest zalezny od natęzenia alergii i długości wystawienia na alergen. Starsza córka dłuzej wychodziła ze "skazy" bbo dopiero pod koniec 4 mca doszłam z lekarzem co jej ejst ( nie miała typowych objawów). Po roku diety mojej i jej przeszło. Młdoszą szybciej wyłapałam - byłam madrzejsza, i juz w 2 mcu przestałam jesc melko i jej przeszloo szybciej. Ale znam dziecko u ktorego to wykryty przed 2 rokiem zycia i objawy miał zupełnie jak twój. Skaza mleczna niszczy wysciółkę jelit. Powoduje rzadkie kupy ze śluzem , nawet krwią. Poniweaż wysciółka jest zniszczona złe jest przysfajanie pokarmów
       • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:35
        Tak. Bierze zyrtec, advantan i protopic na azs, nie je mleka i jego przetworów, truskawek, orzechów, soi, etc. Powoli wyrasta z azs. Brzuch wysoko wrażliwy, każdy probiotyk powoduje jakieś sensacje. Po każdym antybiotyku biegunka też.
        • aqua48 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:50
         niu13 napisała:

         > Tak. Bierze zyrtec, advantan i protopic na azs, nie je mleka i jego przetworów,
         > truskawek, orzechów, soi, etc. Powoli wyrasta z azs. Brzuch wysoko wrażliwy, k
         > ażdy probiotyk powoduje jakieś sensacje. Po każdym antybiotyku biegunka też.

         A sprawdzacie skład KAŻDEGO podawanego pokarmu? Wiesz co jest np. w wędlinach? Co z mąką, kaszą i zbożami? Niektóre warzywa nawet duszone same lub z zestawach też lubią u alergików powodować takie efekty jak bóle brzucha i gwałtowne śluzowate biegunki. Wysoko uczulający jest miód, seler, także warzywa dyniowate, owoce pestkowe, a nawet dżem lub przecier z owoców na które dziecko źle reaguje.
         Chyba musicie przejść na bardziej restrykcyjną dietę, przynajmniej na jakiś czas. Ale koniecznie róbcie to pod kierunkiem lekarza. AZS lubi się przekształcać w alergie pokarmowe. Ja jestem z rodziny alergików i każde z nas czegoś nie może jeść uncertain
         • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 19:55
          Problem powstał nie bez powodu na wyjazdach wakacyjnych. Dietę domową mam dobrze opanowaną, wiem, z jakich źródeł kupować żywność. Rozważam wyjazdy z własnym jedzeniem następnym razem i zobaczymy.Z drugiej strony to mogą być zaburzenia flory spowodowane np. zmianą wody.
          • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 20:13
           Alat może być podwyższony przy wielu stanach zapalnych.

           --
           Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
          • hanusinamama Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 08:27
           Jezeli masz dziecko z taką alergią to wyjazdy wyłącznie ze swoim jedzeniem. Jak moje miały alergie to ja jechałam ze swoimi produktami, wynajmowałam apartament z kuchnia i gotowałam sama. Dodam ze moja starsza miała szybko wykrytą alergie na mleko i krowe...ale dopiero koło 7mca ja doszłam ze jest uczulona na pszenice. I nie miała wysypki tylko wymiotowała. Lekarka mi powiedziała, ze po pszenicy dziecko moze miec własni silne problemy z brzuszkiem...
        • hanusinamama Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 08:25
         Ale wiesz ze duza częśc probiotyków jest na mleku, ma kazeinę. Musisz szukać takich dla dzieci uczulonych na mleko. I pilnować domieszek mleka w edlinie, w ciastach, w chlebie...nawet sklepowa bułka tarta moze miec mleko w skłądzie jezeli była robiona z pieczywa z mlekiem.
  • eliszka25 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:31
   Na usg wątroby się nie znam, ale dużo zależy, w jakim celu było to usg. Jeśli miało na celu znalezienie/sprawdzenie czegoś konkretnego, to nie musiało trwać długo. Poza tym, w jakim wieku dziecko i czy po badaniu dostaniesz/dostałaś jeszcze jakiś opis, wynik, czy te 4 minuty, to było już wszystko? Jak mój syn był mały i miał robione usg regularnie, to samo jeżdżenie głowicą po brzuchu nie trwało długo. Za to po badaniu analizowane były zdjęcia i dopiero jakąś godzinę po badaniu mieliśmy spotkanie z lekarzem prowadzącym, który mówił, co wykazało badanie.
   • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:36
    Dostalam opis zaraz po badaniu ( asystentka pisala, lek. dyktował). Wymienione są wszystkie organy, pomierzone nerki i dwunastnica i że w normie. Oraz powiedział, że nie widzi cech infekcji jelit, co podobno jest sztuką w usg.
      • eliszka25 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:29
       Tym samym, co ty, czyli że wszystko razem trwało 4 minuty. Mój syn miał w swoim życiu kilkadziesiąt razy robione usg i nigdy nie wyglądało to w ten sposób. Przy czym za każdym razem trzeba było obejrzeć nerki na wypadek jakichkolwiek zmian, sprawdzić, czy rosną i się prawidłowo rozwijają, jak wygląda przepływ moczu, porównać jedną z drugą oraz z wynikami poprzedniego badania. Byłabym naprawdę mocno zdziwiona, gdyby jakiś lekarz załatwił to w 4 minuty.
       • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 19:47
        Mój starszy syn jak miał robione kiedyś na Litewskiej nerki z przepływami, to to trwało ze 3 razy dłużej niż dzisiaj ta jama brzuszna.
        Z drugiej strony, najważniejsze na dziś dla mnie jest, że śledziona nie powiększona i no i guza by raczej zauważył taki spec, na litość boską!
       • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 20:11
        Ale usg nerek z przepływami to co innego niż jamy brzusznej. To jest na ogół traktowane jako dwa oddzielne badania (przynajmniej komercyjnie).

        --
        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 17:35
   W W-wie? Jak mi napiszesz na priv, który lekarz, to będę w stanie się odnieść, po miałam do czynienia z wieloma.

   --
   Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:08
     Tak. Bardzo dobry, sama do niego chodzę ze sobą i dziećmi. W opinii innych jeśli robi usg, to jest dobrze zrobione.
     Ale żadne usg nie da 100% pewności, bo pewne rzeczy po prostu nie wychodzą.

     --
     Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
     • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:29
      Walą do niego tłumy. Jestem oczywiscie bardzo szczęśliwa, że nic nie wyszło. Dr robi wrażenie dość mrukliwego, ale nie mam podstaw, żeby mu nie wierzyć. Mam straszne doswiadczenia z jednym takim gwiazdorem od usg prenatalnego, więc mam pewne uprzedzenia do speców od usg.
      • rulsanka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:53
       Miałam z nim do czynienia, mruk rzeczywiście, antypatyczny. Ponoć dobry, ale u syna nie zauważył moczowodu olbrzymiego, a napisał, że w normie...
       Badania robi szybko, rutynowo i również mam wątpliwości, czy nie leci po prostu na sławie.
       Moczowód syn ma powiększony od urodzenia, więc z jednej strony nie problem, a z drugiej strony powinien zauważyć.
       • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:57
        Nie wiem, mnie wydaje się bardzo sympatyczny.
        Nie zdarzyło mi się, żeby coś opisał źle lub niedokładnie.

        --
        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
        • niu13 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 19:43
         Milka, a czy miałaś do czynienia z dr E. z Miłej? To jest wg mnie godny polecenia diagnosta i to wlaśnie on robi usg brzucha kilkanaście minut, tłumacząc dokładnie wszystko co widzi. Szkoda, że nie bada dzieci.
         • milka_milka Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 20:10
          Miałam, kiedyś (masz na myśli pana (chodzi mi o płeć) dr E.?). Bardzo dobry! Choć ja z Miłej najbardziej lubię (i do niego chodzę dr M. P.).

          --
          Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
           • folivora Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 20:58
            niu13 napisała:

            > Tak, pan E. To moje guru medyczne. Uwierzyłabym mu, gdyby nawet stwierdził, że
            > mam 5 nerek😉 Baaardzo żałuję, że nie robi dzieciom.

            Ha, mi akurat pan P. z Miłej odkrył drugą śledzionę, ukrytą za pierwszą wink Też uwielbiam obu panów, jestem straszną panikarą medyczną, ale nie bez powodu, bo w rodzinie miałam przeróżne choroby i dzięki wizytom na Miłej śpię spokojniej. Jak oni nic nie widzą, to znaczy, że nic nie ma.


            --
            I didn't come from your rib. You came from my vagina.
       • eliszka25 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 06:09
        rulsanka napisała:


        > Moczowód syn ma powiększony od urodzenia, więc z jednej strony nie problem, a z
        > drugiej strony powinien zauważyć.

        Może głupio pytam, ale rozumiem, że syn jest zdiagnozowany i przyczyna powiększonego moczowodu jest określona? Bo taki powiększony moczowód bardzo często występuje razem z refluksem moczowym do nerek, a to nieleczone może doprowadzić do utraty nerki.
         • eliszka25 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 13:55
          To widzę, że mieliśmy nieco podobne przejścia z dziećmi. U mojego niestety powiększony moczowód oznaczał refluks, ale za to miał 4 nerki, w tym jedna niepracująca (to właśnie do niej był refluks). Skończyło się operacją, ale teraz jest wszystko dobrze. Zdrowia życzę!
  • b.bujak Re: usg brzucha dziecka- schizuję 25.09.19, 18:26
   niu13 napisała:

   > Młody miał dziś usg brzucha, robione przez sławę diagnostyki obrazowej i badani
   > e to trwało... 3-4 min! Jak ja miałam robione, to ogladał mnie na wszystkie str
   > ony jakieś 15 min.

   ci, którzy badają dzieci muszą być szybcy smile
   --
   bb
     • marisol25 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 06:59
      lifecolor napisała:

      > Maleńka, w zasadzie wykluczająca w tym momencie NZJ
      Nieprawda. Są ludzie z niską kalpro i mają nzj. Ja miałam 2 lata temu wysoka kalpro i biegunki. Kolonoskopia, crp, morfologia nie wykazały niczego. Usg brzucha również. Wszystko w normie. A słyszałam z kolei o przypadkach gdzie kalpro niska a nzj szalało aż miło. Więc nie opierałabym się tylko na tym.
      • lifecolor Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 07:56
       A ja mam córkę chora na nzj, które nawet w remisji endo i hispatologicznej ma kalprotektyne w tysiacach, więc wiem, że podwyższony wynik nie przesadza sprawy. Pojawia się również przy bateriach, po intencjach, u maluchów nawet przy alergii. Natomiast przy tak niskim wyniku u tak małego dziecka, gdzie z założenia powinno być wyższe(dzieci do 6lat maja wynik w normie bodajze do 100), NA TEN moment skupilabym się na innej przyczynie. U malutkich dzieci gwałtowniej rozwija się nzj, pojawia się krew w kale. No właśnie, a krew utajona jest? Można co kilka tygodni powtórzyć kalprotektyne. I trzymam rękę na pulsie, bo mam lubi być genetycznie przekazywane
       • lifecolor Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 07:59
        W remisji owszem może być bardzo niska kalprotektyna, ale jeśli u dziecka była robiona właśnie w tych stanach zaostrzenia, to nie sądzę, żeby wyszła taka mała. Przynajmniej ja przez 9lat choroby córki nie spotkałam się z takim przypadkiem.
      • aguar Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 12:04
       Badanie kalprotektyny to badanie stosunkowo nowe, modne, uwielbiane przez pacjentów, ale nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji, jeśli chodzi o faktyczną przydatność. Nie widzę specjalnej przewagi nad "zwykłymi": morfologia, CRP, OB, krew utajona w kale. A przeważnie o ostatecznej diagnozie i tak decyduje endoskopia z pobraniem wycinków.
  • ykke Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 08:03
   A ja uważam, ze dobry lekarz robi badanie o wiele dłużej tymbardziej jeśli chodzi o dziecko. I dobry lekarz,.skoro już pacjent leży,.zrobi badanie bardzo dokładne i obejrzy wszystkie narządy jamy brzusznej. To na pewno nie zajmie mu 5 minut bez względu na stopień "fachowości "

   --
   Izka

   "Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • fredzia098 Re: usg brzucha dziecka- schizuję 26.09.19, 11:55
   A ty w ogóle wiesz co to neuroblastoma? Dlaczego skupilas się akurat na niej? A wiesz, że może być na kręgosłupie np lub na aorcie? Co do lekceważenia problemu i przeoczeniu nowotworu u dziecka to standard. Mówię z dużego doświadczenia zawodowego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka