Dodaj do ulubionych

przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole

25.09.19, 19:47
Możecie mi wytłumaczyć, dlaczego w jednych szkołach dzieci mają dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu, a w innych nie? Od czego to zależy?
Gdy nie ma osobnym zajęć, czy dzieci są jakoś przygotowywane przez nauczyciela na normalnych lekcjach czy zupełnie się tą kwestię olewa i tylko idzie zgodnie z programem? Czy powtórzenie do sprawdzianu leży w obowiązkach nauczyciela czy nie? Czy dziecko jest w stanie przygotować się zupełnie samo do sprawdzianu, bez zbytniego zaangażowania rodziców? Czy w ogóle przygotowania są potrzebne czy te sprawdziany są tak łatwe, że można z marszu pisać?
Jakie są Wasze doświadczenia?
Obserwuj wątek
  • grey_delphinum Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 20:04
   Nauczyciel przede wszystkim musi zrealizowac podstawę programową, dlatego wiele też zależy od poziomu klasy. Gdy klasa jest słaba lub leniwa, realizuje powoli i mało czasu zostaje mu na powtórki oraz testy. Gdy klasa jest mocna i pracowita, program zrobi szybko, a potem ma czas na przygotowywanie do egzaminu.
   Co do dodatkowych zajęć - wszystko zależy od kasy. W szkole mojego syna są np. zajęcia rozwijające z matmy w ósmej klasie, wykorzystywane właśnie do nauki przed egzaminem.
  • maniaczytania Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 20:06
   Co do zajęć dodatkowych - kwestia dyrektora (może dać dodatkowe godziny z dyrektorskich) lub też samorządu, który może dołożyć pieniądze na dodatkowe godziny.
   U nas dzieci były przygotowywane przez nauczycieli od początku roku szkolnego - jedna lekcja w tygodniu była przeznaczona właśnie na przygotowania do egzaminu. Czy przygotowania są potrzebne? Moim zdaniem tak, choć pewnie dużo zależy od samego dziecka. Egzamin z polskiego to nie jest sam test, jest sporo zadań otwartych plus wypracowanie, trzeba się odwołać do lektur, tak całkiem bez przygotowania, powtórzenia chyba się nie da (choć pewnie się i da, tylko kwestia wyniku wink ).
   Czy egzaminy są łatwe można sprawdzić samemu - są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej smile

   --
   "Pomyślę o tym jutro"
   • kaszub-ska Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 20:30
    Egzaminy widziałam, dziecko też. Dziecko twierdzi, że łatwe, ja nie potrafię ocenić. Dla mnie logiczne jest, że do tych egz trzeba zrobić powtórki i poćwiczyć tego tupu polecenia, tylko zastanawiam się jak to będzie w praktyce, czy nauczyciele będą to robić na lekcjach. Osobiście nie mam czasu angażować się w przygotowywanie dziecka i teraz zastanawiam się, co z tym zrobić.
    • little_fish Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 20:51
     Zapytaj w szkole. My ci nie damy odpowiedzi, bo szkoły naprawdę różnie to rozwiązują. Ja akurat miałam dziecko w niepublicznej - z przedmiotów egzaminacyjnych mieli w 3 klasie gimnazjum dodatkowe godziny (polski, angielski, matma, historia/wos) właśnie na powtórki, testy itp, z przyrodniczych mieli powtórki w soboty.
     • kaszub-ska Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 26.09.19, 20:08
      Wg szkoły przygotowanie będzie na lekcjach. Nie wiem natomiast jak to będzie wyglądało u poszczególnych nauczycieli i w jaki sposób można weryfikować, kontrolować jak to robią. Mam trochę ograniczone zaufanie do tej szkoły, dlatego bardzo poważnie rozważam kurs zewnętrzny.
  • ga-ti Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 21:59
   U dziecka była godzina w tygodniu z matematyki, dla chętnych ale chętni byli. Z polskiego i angielskiego robili przykładowe testy egzaminacyjne na lekcji albo mieli jako pracę domową lub dla chętnych. Były też egzaminy próbne, oficjalne (wszystkie 8 klasy pisały ten sam test w tym samym czasie, test przygotowany przez dane wydawnictwo) i nieoficjalne (nauczyciel na lekcji robił). Myślę, że warto popróbować, żeby się oswoić z taką formą sprawdzianu oraz żeby wyrobić się w czasie, bo to był początkowo problem, racjonalne rozłożenie zadań w czasie (np. brakowało na pracę pisemną z polskiego, gdy się za dużo czasu poświęciło na pytania testowe).
  • bluea.nne Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 22:00
   Ja w zeszłym roku realizowałam dwie godziny tygodniowo za darmo, żeby uczniów przygotować do egzaminów. A potem był ten strajk i te wszystkie komentarze o nauczycielach. Czy będę to robiła w tym roku? Jeżeli będę mieć zapłacone, to tak. A jeżeli nie? W sumie nie powinnam ...kto w innym zawodzie by pracował za darmo?...ot, dylematy nauczyciela...
   Czyli odpowiadając na twoje pytanie: albo nauczyciel ma płatne koło na takie przygotowanie albo nie i wtedy nie ma takich zajęć albo są jeżeli prowadzi je za darmo.
   • mari.sol Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 26.09.19, 20:14
    W moim liceum do tej pory były zajęcia dodatkowe z wszystkich przedmiotów. Nauczyciele nie mieli za nie płacone, ale robili je dla dobra uczniów i szkoły (wyniki egzaminów, opinia o szkole). Po strajku zostały dwie koleżanki, które dalej pracują dla idei, reszta odpuściła. Młodzież jest zdziwiona, ja nie.
  • mama-ola Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 22:05
   Nie sądzę, żeby istniały szkoły, które się w ogóle nie przejmują. Na pewno nauczyciele przygotowuja uczniów, robią z nimi testy itd. Będą też próbne egzaminy, jeszcze jesienią.
   Samemu tez można się przygotowywać w domu, jest sporo pomocy do tego, np. książki powtórkowe typu "kalendarz osmoklasisty" - typowo dla samouków.
   Czy sprawdzian jest łatwy? Sprawdź statystyki. Średnia krajowa z matematyki to 45 proc. czy coś koło tego.
   • scarlett74 Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 26.09.19, 18:32
    Owszem są, szkoła moich dzieci, żadnego przygotowania., żadnych dodatkowych lekcji . Tylko dwa razy testy próbne. Najgorsza w rejonie, wyniki poniżej średniej krajowej. Część rodziców poprzenosiła dzieci do innych szkół.A najgorsze jest to, że nauczyciele w szkole, wyżej sra...ą niż d.....ę mają. 🤢 Niestety.
  • volta2 Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 22:24
   moje miało przygotowanie do sprawdzianu "ukryte" w planie lekcji jako dodatkową godzinę ponad ministerialną siatkę godzin. jako rodzice zakupiliśmy jakieś repetytorium do wszystkich 3 przedmiotów i dzieci robiły same albo z nauczycielem na lekcji(tej jednej dodatkowej) albo nie robiły - to już zależało od nauczyciela.
   jedni skupiali się na powtórce zawartej w tych repetytoriach a inni na robieniu zadań i wyjaśnianiu kwestii spornych/zapomnianych i wracaniu do zagadnień trudniejszych. część uczniów robiła te repetytoria z korepetytorami, widocznie uznając że w szkole ich nie zrobi.

   generalnie materiał szkolny bez extrasów powinien wystarczyć na niezłe napisanie testów (ja osobiście nie brałam w tym udziału żadnego, zdałam dziecko na szkołę i wyszliśmy na tym nieźle, nie wiem jak by było gdybym pilnowała i dziecka i szkoły w temacie)

   histeria z kursami jest tylko histerią, jak zwykle ktoś chce zarobić i w roczniku skumulowanym aż tak bardzo się nie dziwiłam, że są na to chętni, w tym roku bym o tym nie myślała, tylko wolała przypilnować dzieciaka by rozwiazywał a szkoły by techniki rozwiązywania testów uczyła.
  • bei Re: przygotowanie do egz ósmoklasisty w szkole 25.09.19, 22:59
   U nas były zajęcia z matematyki i angielskiego, z polskiego było teoretycznie szesc lekcji w tygodniu, wiec dodatkowego kursu nie prowadzono. W praktyce przez kilka tygodni lekcji polskiego wcale nie było, ale dzieci odebrały dobre przygotowanie we wcześniejszych klasach i dosyć dobrze poradziły sobie z egzaminem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka