Dodaj do ulubionych

Kara za brak biletu-słusznie?

27.09.19, 07:07
Znajoma jechała środkiem komunikacji miejskiej (Kraków), trafiła na mega korek, przekroczyła czas o dwie minuty, bilet stracił ważność, zapłaciła mandat za brak biletu☹️
Czy nie jest tak, ze bilet czasowy nie liczy się od chwili skasowania do miejsca przejazdu wg czasu spędzonego w środku lokomocji, a wg rozkładu jazdy zamieszczonego w internecie, na przystanku itp. Po to są tam podane czasy, żeby wyeliminować właśnie "kwiatki"...niestety, rozmowa z kontrolerem nic nie dała...
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:11
      "Czy nie jest tak, ze bilet czasowy nie liczy się od chwili skasowania do miejsca przejazdu wg czasu spędzonego w środku lokomocji, a wg rozkładu jazdy zamieszczonego w internecie, na przystanku itp."

Nie. Liczy się normalnie, wg zegarka, od momentu skasowania.
      Kontroler oczywiście mógłby to olać, no ale to jego wola. Ale wg przepisów mandat słuszny.

--
      - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
      - Ale jak przez głowę?
      - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
      • thea19 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:03
        a co w takiej sytuacji: jedziesz autobusem z 20min biletem, nagle mega korek/wypadek czy inne utrudnienie 10m przed przystankiem na którym wysiadasz. Autobus stoi czas mija a Ty nie możesz wysiąść i trwa właśnie kontrola biletów, drugiego nie skasujesz bo kasowniki zablokowane. Nie zapłacisz telefonem bo go zapomniałaś.
        • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:24
          Kontrola w takiej sytuacji wydaje sie przegieciem. Te zablokowane kasowniki nie daja ci skasowac biletu. Powinno byc tyle czasu zeby czlowiek zdarzyl kupic w automacie i skasowac nim mu ksownik zablokuja. Tak jak przy wsiadaniu musza ci dac iles tam czasu od wejscia nim zaczna spraedzac

--
          wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
          • thea19 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:49
            właśnie to blokowanie odbywa (ło? bo nie jeździłam dawno) się zaraz po wejściu kanarów do pojazdu, jak ktoś wsiada na tym samym przystanku i nie trzyma biletu w łapie w pełnej gotowości i nie doleci sprintem do kasownika, to ma przechlapane. Tak samo było kiedyś, jak się kupowało bilet u kierowcy.
          • sumire Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:57
            Tak powinno być, ale w Krakowie kanary są porażająco chamskie. Przynajmniej parę razy w życiu byłam świadkiem tego, jak próbowali wlepić mandat osobie, która dopiero wsiadła i kupowała bilet w automacie. To, że czepiają się minuty czy dwóch, to też standard i na nic tłumaczenia, że ktoś wysiada. Już nie jeżdżę autobusami po Krakowie, ale zdarzyło mi się, że panowie przypadkiem zaczęli kontrolę biletów akurat wtedy, gdy autobus utknął w korku.
            • erzulie Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 11:32
              Mam zupełnie inne doświadczenia. Wielokrotnie widziałam, że kontrolerzy tylko nakazują skasować bilet osobom, które właśnie go kupiły, a i widziałam, ze nie czepiali się osób, które dopiero czekały na możliwość kupna biletu w automacie. Z chamstwem kanarów nie spotkałam się od wielu, wielu lat. I parę lat temu odpuścił mi w sytuacji takiej, jak ze startera. Tramwaj miał opóźnienie, zwykle tę trasę pokonuje w 12-15 minut, do tego jeszcze niepociumana motornicza zaczęła gadać ze swoim dzieckiem przez komórkę i przegapiła zmianę świateł, musiała czekać na kolejne na Alejach (choć do pętli miała 3 przystanki) i 20 minut pykło. Byłam pewna, ze kanar wlepi mi karę i powiedział, ze powinien, ale całe szczęście dał mi spokój.
      • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:28
        Nie uznają, od razu mówię. Tzn. napisać zawsze można ale no... Nie uznają.

--
        - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
        - Ale jak przez głowę?
        - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
          • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:37
            Nie muszą. O ile w środku jest możliwość zakupienia biletu (u kierowcy, w automacie, w aplikacji itd.) to właśnie to odpiszą w odpowiedzi na odwołanie - że pasażer ma pilnować czasu przejazdu i nabyć kolejny bilet jeżeli podróż będzie trwała dłużej niż zakładał.
            Jeżeli nie było żadnej możliwości kupna biletu w środku pojazdu to wtedy takie odwołanie powinni uznać.

--
            - Ale jak przez głowę?
            • bei Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:49
              Jeśli pasażer nie ma pieniędzy na koncie i w portfelu?, to powinien mieć możliwość wysiąść, jak niby by miał przewidzieć opóźnienie?
              Chociaż w Krakowie- najbardziej zakorkowanym mieście Polski to raczej do przewidzenia. To dlatego taki regulamin, by zarabiać na mandatach☹️
              • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:55
                No wlasnie nie ma zadnego prawa zabraniajacego jezdzenia bez kasy i karty w portfelu.a przewoznik zobowoazal sie do przewiezienia w czasie x z punktu a do b.

--
                "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
              • kocynder Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:45
                W moim mieście jest tak, że po "zakończeniu" czasu biletu możesz bezkarnie dojechać do najbliższego przystanku. I w takiej sytuacji - kontroler nie miałby racji. Ale jeśli po "przeterminowaniu" biletu przystanek był, pani nie wysiadła a kontroler ją przyłapał - to już jej wina i mandat się należy.

--
                Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
            • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:51
              Wsiadajac do np. autobusu z biletem nawiazuje umowe z przewoznikiem, ze dowiezie mnie do celu w czasie x.Jesli opoznienie wynosi wiecej niz 20minut i nie ma alaternatywy przewoznik jest zobowiazany do wyplaty zadoscuczynienia w kwocie do 50euro, pokrycia kosztow taxi.

--
              "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
                • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:58
                  No dla mnie jest logiczne, ze zawieram umowe, kupilam bilet na okreslony przejazd.Nie jest moja wina iz przejazd nie potrwal 20minut jak przewidziane tylko 50.

--
                • ashleigh41 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:16
                  bei napisała:

> Edel, nie u nas ☹️

Nawet jesli nie u was to zgadzam sie z Edel I uwazam ze ta kobieta powinna sie odwolac bo to nie byla jej wina ze autobus nie dowiozl jej na czas. Ona billet kupila a zostala ukarana za to ze byl korek. Nie miala mozliwosci wysiasc zanim czas sie skonczyl a nie przekroczylaby gdyby nie korek. Przepisy w takich przypadkach powinny byc bardziej elastyczne i ten przewoznik powinien je zmienic.
                  • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:35
                    Pytanie brzmi czy ten autobus byl faktycznie spozniony czy po prostu trase ktora robi jak nie ma korka w 15 min w czasie rush hour robi w 25.

--
                    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
              • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:56
                W regulaminie krakowskiej komunikacji niczego takiego nie ma, ale przecież ja jej nie bronię się odwoływać, tylko mówię co jej odpiszą. Jak chce to niech się odwołuje przecież.

--
                - Ale jak przez głowę?
                • ashleigh41 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:23
                  35wcieniu napisał(a):

> W regulaminie krakowskiej komunikacji niczego takiego nie ma, ale przecież ja j
                  > ej nie bronię się odwoływać, tylko mówię co jej odpiszą. Jak chce to niech się
                  > odwołuje przecież.
                  >

Regulamin mozna zmienic. Pasazer nie ma obowiazku kupowac nastepnego biletu jesli czas podrozy przedluza sie z powodu innych czynnikow niezaleznych od niego czyli w tym przypadku korka. Pasazer przeciez nie zostal w autobusie ponad przewidziany czas z wlasnej inicjatywy. Regulamin tego przwoznika jest skonstruowany na niekorzysc klientow I powinien byc zmieniony.
              • katriel Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 09:02
                > Wsiadajac do np. autobusu z biletem nawiazuje umowe z przewoznikiem, ze dowiezie mnie do celu w czasie x.

No niestety, w tym kraju nawiązujesz jedynie umowę, że cię gdzieś dowiezie, natomiast czas przejazdu jest podany jedynie orientacyjnie.
                Tak samo jest na poczcie: jak zapłacisz za priorytet, to na ogół list dojdzie na drugi dzień - ale jak dostarczą za dwa tygodnie, to nic im nie możesz zrobić, bo oni czasu dostarczenia nie gwarantowali.
                Ot i tyle.

--
                Chrzęskrzyboczek pacionkociewiczarokrzysztofoniczny.
    • bei Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:26
      Gdański przewoźnik ma w regulaminie, ze pasażer nie jest odpowiedzialny za nieprzewidziane opóźnienia, a korki do takowych należą. Bilety czasowe dobieramy na podstawie wytycznych przewoźnika, i to on nie dotrzymuje umowy☹️
      • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:27
        Ale pytasz o Kraków, a tam takich zapisów nie ma.

--
        - Ale jak przez głowę?
          • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:34
            "Czyli co przewoźnik to inne prawo."

No tak, przecież to oczywiste.

--
            - Ale jak przez głowę?
    • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:29
      Ja bym sie odwolala.W pojezdzie komunikacji nie ma mozliwosci wyjscia w dowolnym momencie,tak wiec nie mozna zakonczyc podrozy gdy konczy sie czas na bilecie tylko trzeba czekac na przystanek.Jesli autobus ma 20minut opoznienia na trasie, bo stoi w korku to jaka wina w tym pasazera?przeciez w korku nie wysiadzie.Nie przyjelabym wogole mandatu, spisala za to nr pojazdu godzine przyjazdu rozbiezna z rozkladem i tyle.

--
        • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:01
          Ale to nie jest moj problem, skoro przewoznik wie o korkach to powinien dac na przejazd autobusu z a do x 40 minut a nie 20minut.Korki sa najczeaciej w tych samych miejscach i o tej samej godzinie.Nie jestem z Krakowa nie musze wirdziec, ze autobus x jedzie dwa razy dluzej niz napisane na planie.

--
            • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:08
              Ale jakie ma znaczenie w jakiej cenie jezdze?bedac w Polsce majac 40min do punktu docelowego kupuje bilet na 75minut.Jak przewoznik jedzie 80minut a mial jechac 40 to moja wina?

--
                • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:11
                  „Bilet jednorazowy przesiadkowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów do 75 minut od momentu skasowania biletu albo uprawniający do przejazdu jednym środkiem transportu do przystanku lub stacji, który obowiązuje jako ostatni na trasie UWAGA! Bilet nie obowiązuje w autobusach linii typu "L" oraz ofercie Wspólny bilet ZTM-KM-WKD z wyłączeniem dodatkowego honorowania biletów ZTM na kolei.”

--
                    • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:16
                      Tak. Jesli sie nie przesiadasz. Tyle ze 20 tak nie maja (bo nie da sie w 20 min przejechac calej trasy jednego autobusu)

--
                  • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:14
                    No i jak sie okaze ze autobus jechal 45 to mozesz sie z linia klocic o niedotrzymanie umowy i odszkodowanie. Po tym jak zaplacisz kare za jazde bez biletu.
                    Warto zauwazyc ze 75 min mozesz jechac az do ostatniej stacji nie zwazajac na czas. Nie wiem jak to sprawdzaja w praktyce...
                    20 ma tak
                    „Bilet 20-minutowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów do 20 minut od momentu skasowania UWAGA! Bilet nie obowiązuje w autobusach linii typu "L" oraz ofercie Wspólny bilet ZTM-KM-WKD z wyłączeniem dodatkowego honorowania biletów ZTM na kolei.”

--
    • slonko1335 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 07:31
      sprawdź regulamin. U nas kiedyś było, ze w przypadku korka/wypadku i nie zdążenia w wyznaczonym między przystankami czasie bilet należy skasować ponownie po przekroczeniu czasu bo na spokojnie można sprawdzić czy dany pojazd stał w korku. Tylko pod tym warunkiem można było przekroczyć czas.

--
      Sygnaturka się zgubiła....
      • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:07
        To jest oszustwo, jesli x oferuje mi przejazd w czasie y to nie moze mnie obwinic tym, ze sie spoznil i tym samym nie dotrzymal umowy.Jak masz terminy na budowie, to po przekroczeniu czasu rwalizacji placisz kare tym samym przewoznik przekraczajac czas na realizacje powinirn pasazerom wyplacic odszkodowanie a nie na odwrot.Nie lubie polskiej komunikacji publiczneh, bo ich regulaminy sa absolutnie niejasne.I oni najczescoej sami nie wiedza.Tak bylo jak dzwonilam dowiedziec sie jaki bilet kupic dziecku szkolnemu z zagranicy ktore nie posiada legitymacji, bo u nas legitymacji brak.Pani na infolinii nie wiedziala.Spytalam uprzejmie kto w takim razie wie.

--
    • bo1 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:28
      Niestety. Gdańsk jest chlubnym wyjątkiem. Reszta przewoźników przerzuca odpowiedzialność za opóźnienia na trasie na pasażerów. Nie jest to uczciwe i jest zwyczajnie niesprawiedliwe, ale zmiana takiego podejścia wymagałaby działania systemowego i odgórnego np. rzecznika praw konsumenta. Ponoć przewoźnik z GOP rozpatruje pozytywnie te odwołania, gdzie do opóźnienia doszło w ramach jednego pojazdu (bez przesiadek). Jak będzie w Krakowie, nie wiem, ale grzech nie spróbować. Niech się znajoma odwołuje.
    • frey.a86 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:34
      Ale głupi przepis. Potem zdziwienie, że ludzie wolą jeździć własnymi samochodami, niż przesiąść się w zbiorkom, skoro dzieją się takie kwiatki. W moim mieście (Wrocław) ceny biletu jednorazowego są tak absurdalnie drogie (3zł czasowy), że jak muszę pojechać załatwić coś w obrębie powiedzmy 6-7km od domu, to samochodem wychodzi TANIEJ, więc nawet jeśli mam dobre połączenie, to wybieram auto, bo ani mi się śni płacić więcej za gorszy komfort. A jak jeszcze do tego ma dochodzić stres, czy aby autobus na danej trasie nie stanie w korku i zamiast 6zł przejazd będzie mnie kosztował 306zł, bo przekroczyłam czas, to tym bardziej podziękuję.

A potem zdziwienie, że robią się kroki i smog. Dodam jeszcze, że komunikacja miejska we Wrocławiu nadaje się do jazdy chyba wyłącznie poza godzinami szczytu, bo w szczycie w pojazdach jest niemiłosierny tłok. A ja wolę stać w korku we własnym aucie nawet i godzinę, niż przejechać choćby 3 przystanki w takim ścisku. Rower miejski, który mamy we Wrocławiu od kilku lat, działa tak, że za każdym razem jak chcę wypożyczyć rower, na stacji pod domem jest jedna, max dwie sztuki i to najczęściej zepsute. Rowery miejskie zalegają w ilości kilkadziesiąt sztuk na stacjach na obrzeżach miasta. A taki fajny pomysł (w teorii).

Gdyby to ode mnie zależało, to obniżyłabym ceny przejazdu komunikacją miejską mieszkańcom płacącym podatki. Rozliczasz pit we Wrocławiu - masz prawo do ulgowych biletów. Prędzej bym te ulgi zabrała studentom, zwłaszcza przyjezdnym.

A i jeszcze jeden kwiatek z Wrocławia - mamy parkingi park&ride, pobudowane ponoć z myślą o ludziach przyjeżdżających z pobliskich miasteczek. Idea słuszna - zostawiasz samochód na parkingu i przesiadasz się w zbiorkom. Jak wygląda praktyka? Żeby zaparkować na jednym z tych parkingów, trzeba mieć kartę miejską z zakodowanym biletem okresowym. Czyli mieszkaniec np. Oławy, który musi jednorazowo przyjechać do Wrocławia załatwić sprawę w urzędzie, nie może skorzystać z parkingu park&ride, bo oczywistym jest, że nie ma karty miejskiej. Gdzie tu sens i logika?
          • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 09:51
            W Wiedniu bilet najtanszy kosztuje 2,40. W Londynie 4,90e. W Berlinie 3,40e. Paryz 1,90e. Warszawa 4,40 pln. Dzieci szkolne warszawskie za darmo.

--
            • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:46
              Ale zarobki sa w analogicznej walucie.

--
              - Ale jak przez głowę?
            • frey.a86 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 11:41
              ichi51e napisała:

> W Wiedniu bilet najtanszy kosztuje 2,40. W Londynie 4,90e. W Berlinie 3,40e. Pa
              > ryz 1,90e. Warszawa 4,40 pln. Dzieci szkolne warszawskie za darmo.

W Wiedniu, Londynie, Berlinie i Paryżu masz w tej cenie sprawnie działające metro, dzięki czemu do centrum miasta z obrzeży dociera się bardzo szybko. We Wrocławiu (bo ja cały czas piszę o Wrocławiu) metra nie mamy, więc przejazd zbiorkomem zajmuje dużo więcej czasu, niż samochodem i jest mniej komfortowy. Dlatego uważam, że cena bilety 3zł za autobus lub tramwaj jest zbyt wysoka i nie zachęci kierowców do pozostawienia aut w domach i poruszania się transportem zbiorowym.
              • triismegistos Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 15:15
                Zbiorkom we Wrocławiu to w ogóle tragedia. Zazwyczaj poruszam się z urbankartą, ale jak kiedyś posiałam tydzień jeździłam na gapę bo nie miałam jak kupić biletu.

--
                Jeśli siedzisz gdzieś na ławeczce, a nagle jakiś nieznajomy siada obok ciebie, po prostu spójrz na niego i spytaj:
                - Przyniosłeś pieniądze?
        • eliszka25 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 09:49
          ichi51e napisała:

> Bilety w Pl sa tanie. Nawet bardzo.
          >

no nie zgodzę się z tym. jesli jadę z moimi chlopakami do luzerny, to za bilet na nas troje place 8,40 CHF, czyli jakies 30 zl i jest to bilet, na ktory moge jezdzic caly dzien na trasie z domu do luzerny oraz wszystkimi srodkami lokomomocji po luzernie. znajdziesz mi w polsce miasto, po ktorym 3 osoby moga jezdzic caly dzien za 30 zl? na porownywalnej trasie z domu moich rodzicow do najblizszego miasta bilet pks koszyuje na nas troje 20 zl w jedna strone, czyli sam przejazd tam i z powrotem, to jest 40 zl, plus 2 zl od osoby za kazdy pojedynczy przejazd autobusem lub tramwajem po miescie. nie powiedzialabym, ze to bardzo tanio.
              • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 09:58
                Warszawa ma tez bilet weekndowy grupowy (dla pieciu osob) od piatku do poniedzialku za 40 zeta.
                „Bilet weekendowy grupowy uprawniający grupę liczącą do 5 osób do nieograniczonej liczby przejazdów od godz. 19:00 w piątek do godz. 8:00 w poniedziałek”

--
            • eliszka25 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 12:05
              W Zurychu to bilet kosztuje 2,7 franka, nie euro. No i jeździsz za to pół godziny. W Warszawie bilet najtańszy kosztuje 3,4 zł i jest 20-minutowy. Za 5,4 CHF masz za to bilet całodniowy. Dodajmy jeszcze do tego, że w Zurychu wystarczy mi, że kupię bilet dla siebie, a jadące ze mną moje dzieci nie płacą nic. W Warszawie moje dzieci są dorosłymi, bo żadna zniżka im nie przysługuje. W związku z tym za najtańszy bilet dobowy w Zurychu zapłacę na naszą trójkę jakieś 20 zł, a w Warszawie 45 zł.
              • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 14:27
                Ile lat mają Twoje dzieci? W Warszawskim ZTMie zniżki dla dzieci-obcokrajowców są takie jak dla Polaków.

--
                - Ale jak przez głowę?
                • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 14:32
                  Nie sa. Dzieci ktore chodza do szkoly w warszawie jezdza za darmo. Chyba jasne ze cudzoziemiec do warszawskiej szkoly nie chodzi

--
                  • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 14:43
                    Nie mówię że za darmo, tylko że mają prawo do zniżek takich jak polskie dzieci, dlatego pytam w jakim są wieku.

--
                    - Ale jak przez głowę?
                    • eliszka25 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 14:55
                      35wcieniu napisał(a):

> Nie mówię że za darmo, tylko że mają prawo do zniżek takich jak polskie dzieci,
                      > dlatego pytam w jakim są wieku.
                      >
                      Nie masz racji. Z tego www.ztm.waw.pl/?c=142&l=1 wynika, że uprawnienia do zniżek mają dzieci mieszkające w Warszawie lub uczące się w warszawskich szkołach. Raczej nie sądzę, że turyści się na to łapią. Moje dzieci ani w Warszawie nie mieszkają ani się w niej nie uczą.
                      • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 17:26
                        "Dzieci i młodzież od 1 października roku kalendarzowego, w którym kończą 7 lat do ukończenia 16 roku życia

Dokument ze zdjęciem zawierający datę urodzenia"

Ale mi to tito, niech będzie że nie mam racji tongue_out

--
                        - Ale jak przez głowę?
                          • ichi51e Re: Kara za brak biletu-słusznie? 28.09.19, 09:49
                            Warszawskie tez maja znizke tyle ze 100% a reszta 50%. Czyli prawda jest stwierdzenie ze cudzoziemcy maja taka sama znizke jak Polacy ale nie taka sama jak dzieci uczace sie (uwaga nie mieszkajace!) w Warszawie

--
                • eliszka25 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 14:52
                  Raczej nie są takie same. Otworzyłam sobie zakładkę „uprawnienia do ulg” i z zapisów w niej wynika, że uprawnione do zniżki są dzieci mieszkające w Warszawie bądź uczące się w Warszawie. Żadne z powyższych dzieci obcokrajowców nie dotyczy raczej. Moje dzieci mają 9 i 12 lat i do ukończenia 16 roku życia jeżdżą ze mną na juniorkartę, którą wykupuje się raz w roku. Kupić ją może każdy, również turysta dla swoich dzieci, co się bardzo opłaca już nawet przy tygodniowym pobycie, jeśli jeździ się transportem publicznym. Poza tym jedynym kryterium zniżek dla dzieci jest ich wiek i nikogo nie obchodzi, czy mieszkają w Zurychu, Warszawie czy Tokio, gdzie chodzą do szkoły i czy w ogóle mają legitymację szkolną. Wystarczy jakikolwiek dokument potwierdzający wiek.
    • kocynder Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:39
      Jeżeli stała w korku i nie było w tym czasie przystanku innego - to nie miał racji kontroler - w połowie trasy bowiem nie mogła wysiąść. Jeśli jednak przystanek był, a pani sobie pocwaniaczyła "A był korek, to sobie i tak dojadę do celu mimo że bez biletu" to racja jest po jego stronie.

--
      Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
    • droch Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 08:46
      Mam nadzieję, że jakiś sąd ukróci kiedyś raz na zawsze takie regulaminy. Lokalni przewoźnicy urządzają sobie regularną loterię pod nazwą „pasażerze, zgadnij, ile będziesz przebywać w tramwaju”.
      Odwołać się trzeba, można poprosić o radę miejskiego rzecznika konsumentów.
    • andaba Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 09:47
      Myślę, że powinna się odwołać, zwłaszcza jeżeli to dwie minuty.

Pecha miała, że trafiła na takiego kontrolera, jestem pewna, że większość by machnęła ręką na te dwie minuty w korku.
      Zwłaszcza, jeżeli zablokowali kasowniki przed upływem ważności biletu. No chyba, że wsiedli w momencie, kiedy było już wiadomo, że do następnego przystanku na tym bilecie nie dojedzie.
    • simply_z Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 10:08
      czemu mnie to nie dziwi? nie dosc, ze podniesli drastycznie ceny biletow, to jeszcze takie akcje w tym zawsze rozkopanym i zakorkowanym miescie developerow:/. Komunikacja powinna byc czesciowo bezplatna..jesli normalny bilet kosztuje drozej niz bus, nie dziwi mnie, ze ludzie wola swoje auto albo korzystaja ze smrodzacych busow.
      • erzulie Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 11:52
        Smrodzące busy w ogóle nie powinny mieć wjazdu do miasta. I mam nadzieję, ze już niedługo tak będzie. Komunikacja jest częściowo bezpłatna - czyli darmowa dla dzieci szkolnych. Bilety miesięczne dla mieszkańców i płacących podatki są tanie. Powinni jeszcze tylko wyznaczyć wszędzie buspasy i wydzielone torowiska, żeby komunikacja nie łapała opóźnień i surowo trzepać mandaty za jazdę nieuprawnionych po buspasach. A reszta niech gnije w korkach.
        • 35wcieniu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 13:21
          Dlaczego różne firmy mają mieć ten sam regulamin?

--
          - Ale jak przez głowę?
    • cruella_demon Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 12:25
      Aż przeczytałam nasz regulamin, zawsze chwaliłam tutejsze mzk i jak się okazuje słusznie.
      U nas najkrótszy dostępny czasowy bilet i zarazem najtańszy, czyli 30 minutowy, jest zarazem biletem jednoprzejazdowym, czyli bez przesiadki można na nim przejechać całą trasę. Natomiast jak ktoś korzysta z biletów czasowych 30,60,90minutowych, to w przypadku gdy mu się skończy czas w czasie jazdy, może dojechać do najbliższego przystanku i na nim wysiąść.
      Na miejscu koleżanki bym się odwoływała, pewnie ją splawią, ale przecież co jej szkodzi.
    • shmu Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 12:45
      Niestety to zalezy od regulaminu przewoznika, ale moim zdaniem to bezczelne, ze nie dosc, ze przewoznik nie wywiazuje sie z umowy, to jeszcze kaze placic za swoj blad. Korki sa w miastach nie od dzis i mogliby poprostu zmierzyc faktyczny czas w godzinach najwiekszego ruchu i podac go na rozkladzie. Zarabialiby na tym wiecej, niz na lapaniu ludzi bez biletu a i umowa bylaby fair. Dodatkowo, zdaje sie, ze kontrolerzy to osobna firma, i zarabiaja w zaleznosci od ilosci zlapanych osob (czy nawet wyegzekwowanych mandatow). Im sie poprostu oplaca ten regulamin, a kazdy pasazer, ktoremu puszcza cos plazem ma przelozenie na ich pensje pod koniec miesiaca.
      • erzulie Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 13:12
        Mało wykonalne. Dla każdego kursu miałby być mierzony czas? I tak jak wyżej, jeżeli wydłużą czas przejazdu, na wypadek korków, to tramwaje będą albo się wlec, a ludzie wkurzać, albo czekać na przystankach i korkować inne tramwaje, albo odjeżdżać przed czasem i znów wkurzać ludzi. Mnie tez wkurza płacenie za samą możliwość przebywania w tramwaju, ale chyba nie ma idealnego rozwiązania. Może jedynie można by wprowadzić bilet nie czasowy, a na konkretną liczbę przystanków.
            • little_fish Re: Kara za brak biletu-słusznie? 28.09.19, 12:53
              Tak, wiem. Bardziej mi chodziło o likwidację tych biletów czasowych, z których wynikają właśnie takie sytuacje, a wprowadzenie wyłącznie biletu jednorazowego. Który pewnie miałby cenę pośrednią między obecnym 20 minutowym a tym na najdłuższy czas.
              Ja osobiście mam jakiś "gen praworządności", 😉 okropnie nie lubię łamać przepisów, zawsze taka sytuacja bardzo mocno mnie stresuje. Więc z reguły kupuję bilet z dużym zapasem, żeby nie musieć się stresować. Jeżdżę bardzo rzadko, więc kasa nie ma dużego znaczenia
    • sylwester.z.kolonii Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 15:27
      Jeśli żadne reklamacje nie pomogą to proponuję zapłacić tylko tyle, żeby nie mogli wpisać do BIGu. Z kwotą np. 180 zł nikt do sądu nie pójdzie, jednak gdy odsetki urosną że zrobi się 200 zł to już mogą wpisać do BIGu. Bezpiecznie więc taki dług uregulować częściowo.
    • 123zielona123 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 27.09.19, 21:18
      To ja miałam ostatnio ciekawszy przystanek. Kraków, wsiadam sobie na przystanku i kupuję 20 minutowy bilet w automacie. po dwóch przystankach patrzę ile mam czasu, bo muszę się przesiąść. wyglada na to,że mineło 23 minuty. Pierwsza myśl psychiatra, druga jakiś matrix? podchodzę do kasownika a tam 10.30 mimo, że jest 11.05. zgłosiłam kierowcy (autobus linii 139) ale dopiero w domu załapałam,że bym się wybroniła przed kanarami bo na bilecie z automatu jest godzina wydruku.
    • ira_08 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 28.09.19, 08:06
      >Czy nie jest tak, ze bilet czasowy nie liczy się od chwili skasowania do miejsca przejazdu wg czasu spędzonego w środku lokomocji, a wg rozkładu jazdy zamieszczonego w internecie, na przystanku itp.

Nie. Jak chciałabyś wtedy udowodnić, że człowiek przekroczył czas, bo korek, a jak, że przekroczył, bo sobie jeszcze chciał podjechać 5 przystanków? Jak za każdym razem sprawdzać w przypadku dziesiątek pasażerów, czy X chciał przyoszczędzić i kupił dwudziestominutowy, a Y po prostu miał pecha? I sprawdzać w przypadku każdego nieważnego biletu, na którym przystanku był autobus o danej godzinie i czy rzeczywiście bilet powinien wystarczyć?

No i są bilety jednoprzejazdowe, na których można się przesiąść, mają wtedy ważność 50 minut - jak byś udowodniła, że skończył ci się czas przez korek

> Po to są tam podane czasy, żeby wyeliminować właśnie "kwiatki"...niestety, rozmowa z kontrolerem nic nie dała...

Czasy są po to, żeby wiedzieć, kiedy odjeżdża autobus czy tramwaj.

W Krakowie mega korki nie są zaskoczeniem, o pewnych godzinach i na pewnych trasach trzeba się z nimi liczyć. Kupujesz przejazd na określony czas, jak trwa dłużej - dokupujesz bilet. No życie.
      • edelstein Re: Kara za brak biletu-słusznie? 28.09.19, 08:18
        W Krakowie mega korki nie są zaskoczeniem, o pewnych godzinach i na pewnych trasach trzeba się z nimi liczyć. Kupujesz przejazd na określony czas, jak trwa dłużej - dokupujesz bilet. No życie.

Czyli jadac do Krakowa na wycieczke zamiast czytac o tym co warto zobaczyc musze sie dowiedziec gdzie sa korki.Turysci nie sa jasnowidzami.

--
        • scarlett74 Re: Kara za brak biletu-słusznie? 28.09.19, 11:04
          Słusznie. Przekroczyła czas? Przekroczyła. Mogła kolejny bilet dokupić i skasować.
          U nas jest rozróżnienie kar 🤪. Wyższa za brak w ogóle biletu, niższa za przekroczenie czasu. Myślę, że ta opcja, jest sprawiedliwsza

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka