Dodaj do ulubionych

Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy

03.10.19, 10:41
Wygląda na to, że będą mogli teraz walczyć w polskich bankach aby unieważnić kredyt lub płacić mini kwotę kredytu w złotówkach w mini ratce oprocentowanej jak franki. I to klient ma decydować co dla niego będzie korzystne. A koszty poniesie całe społeczeństwo. Prawdopodobnie czeka nas potężny kryzys gospodarczy.
Obserwuj wątek
    • 45rtg Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:46
      fredzia098 napisał(a):

> Wygląda na to, że będą mogli teraz walczyć w polskich bankach aby unieważnić kr
      > edyt lub płacić mini kwotę kredytu w złotówkach w mini ratce oprocentowanej jak
      > franki. I to klient ma decydować co dla niego będzie korzystne. A koszty ponie
      > sie całe społeczeństwo. Prawdopodobnie czeka nas potężny kryzys gospodarczy.

A to proszę się zgłosić do bankowców z pretensjami, że do tego doprowadzili. A doprowadzili, bo osobiście słyszałem wypowiedź faceta z DB, który opowiadał, że od początku wiedzieli, że frank podskoczy. Czyli dawali te kredyty opowiadając, że kurs może się zmienić w górę lub w dół, z wiedzą, że zmieni się tylko do góry.
      • fredzia098 Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:51
        To należy pozywać pracowników banków za nieuczciwe informacje a nie cwaniakować kosztem całego społeczeństwa. A przede wszystkim należało samemu się zorientować w temacie. Dziś frankowicze są mądrzy i wyedukowani, a wtedy niby biedne misie nie wiedziały co podpisują.
        • 45rtg Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:57
          fredzia098 napisał(a):

> To należy pozywać pracowników banków za nieuczciwe informacje a nie cwaniakować
          > kosztem całego społeczeństwa. A przede wszystkim należało samemu się zorientow
          > ać w temacie. Dziś frankowicze są mądrzy i wyedukowani, a wtedy niby biedne mis
          > ie nie wiedziały co podpisują.

Tak, tak. Stara śpiewka bankowców: my po studiach na akademii ekonomicznej wiedzieliśmy, że frank pójdzie w górę, więc niech ludzie po politechnice, po medycznej, albo w ogóle tylko z maturą mają pretensje do siebie, że nie posiadali naszej wiedzy fachowej, przecież to podstawy.
          • fredzia098 Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:32
            To można było wyczytać wszędzie w necie. Wiem bo sama miałam kredyt we frankach. I też paniusia z banku mi tłumaczyła że to bardzo stabilna waluta i że nie skoczy. Wystarczyło samemu poczytać i się dowiedzieć jak jest naprawdę. Kredyt we frankach to była super tania opcja i dlatego ludzie brali. Często inwestorzy na kolejne mieszkania. A teraz zgrywają pokrzywdzonych że oni przecież w życiu franka na oczy nie widzieli więc żadnego kredytu we frankach nie brali. Ale oprocentowanie chcą płacić jak dla franków. Co za gnoje cwane. Czeka nas krach, wyższe koszty kredytów złotówkowych, itd. No ktoś przecież za te biedne pokrzywdzone misie musi zapłacić.
              • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:51
                Ostrzeżenia mówiły o zdrożeniu o 30%, co większość kredytobiorców brała pod uwagę, stać ich było na płacenie rat o 30% większych.

--
                ---
                Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
              • thaures Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 00:02
                45rtg napisał

Nie było ostrzeżeń, że frank na pewno i trwale z
                > drożeje. A już na pewno nie było ich "wszędzie w necie".

Kredyt we frankach brałam w 2004 roku i mimo młodego wieku, braku wykształcenia ekonomicznego miałam świadomość, że to kredyt w obcej walucie i wszystko może się zdarzyć.
                Moja przyjaciółka w tym samym czasie brała kredyt, ale wlasnie że wzgledu na ryzyko wzięła w złotówkach. I ratę miała dużo wyższą niż ja. Obie uważamy, że pomoc frankowiczom to świństwo w stosunku do ludzi, którzy ze względu na ryzyko decydowali się na kredyt zlotowkowy.
                • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 08:53
                  thaures napisała:
                  > Obie uważamy, że pom
                  > oc frankowiczom to świństwo w stosunku do ludzi, którzy ze względu na ryzyko de
                  > cydowali się na kredyt zlotowkowy.

Nie ma czegoś takiego jak "pomoc frankowiczom". Obie jesteście tak głupie, że nawet tego nie ogarniacie big_grin

--
                  Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
                    • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 08:56
                      sumire napisała:
                      > Temat handlu w niedziele już ci się znudził i teraz grzejesz franki?...

Wal, wal personalnie. Uwielbiam pieniące się polactwo big_grin

--
                      Emigrancka troska o ojczyznę:
                      araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
                      black_halo: Na zlosc tobie spale.
                        • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 09:09
                          sumire napisała:
                          > Przecież to ty w tym i innych wątkach głównie walisz personalnie

Tak oczywiście. Zauważenie, że ktoś bezmyślnie powtarza kłamliwą propagandę jest taaaakie personalne big_grin

Swoją drogą jakie to znamiennie, że szanowne wyborczynie peło łykają bankową propagandę niczym pisowcy Wiadomości w TVP big_grin

--
                          Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
                          • sumire Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 09:22
                            Nazywanie ludzi głupimi jest personalne i gdybym była złośliwa, to dodałabym, że tak właśnie robią ludzie głupi, którym brak argumentów.
                            A zakładanie, że ktoś jest wyborcą PO, jest słabe. BTW, co jutro robisz, wybierasz się do kina czy restauracji, by ubolewać nad losem pracujących tamże?
                            • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 09:24
                              sumire napisała:
                              > Nazywanie ludzi głupimi jest personalne i gdybym była złośliwa, to dodałabym, ż
                              > e tak właśnie robią ludzie głupi,

Takie przezywanko na poziomie przedszkolaka?
                              - Jesteś głupi!
                              - Nie to ty jesteś głupi!

No weeeź... stać się na więcej tongue_out

--
                    • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 09:01
                      droch napisał:
                      > One najwyraźniej uważają, że zabranie złodziejowi fantów i oddanie właścicielom
                      > jest pomocą dla okradzionych i świństwem dla nieokradzionych.

Tiaaa... Dlatego powtórzę - ten naróg NIGDY do NICZEGO nie dojdze.

--
                      Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
                      • dramatika Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 12:34
                        srebrnarybka napisała:

> Nie. One uważają, że okradzenie nieokradzionych po to, by oddać okradzionym jes
                        > t świństwem wobec nieokradzionych. Ja też tak uważam.

Czy podobnym świństwem jest żądanie od podatnika by zapłacił odszkodowanie dla człowieka niesłusznie uwięzionego, kiedy alternatywą jest brak takiego odszkodowania?

Rozumiesz w ogóle, że jeśli trzeba będzie za sprawę frankową zabulić, to będą to bardzo dobrze wydane pieniądze? Nie chodzi tylko o zadośćuczynienie oszukanym, ale przede wszystkim o oczyszczenie rynku z patologii. Zapłacisz po prostu za to, że nie będziesz musiała w przyszłości martwić się, że cię bank, telekom czy dostawca prądu zrobi w wała. Ponieważ bank, telekom czy dostawca prądu będzie już wiedział, co go czeka, jeśli zakombinuje z umową - a teraz robią to nagminnie.
                        Nie mówiąc o tym, że totalną patologią jest pozwalanie bankom na łamanie prawa tylko dlatego, że trzeba będzie poniesc koszt przywrócenia praworządności.
                    • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 05.10.19, 12:59
                      thaures napisała:
                      > Obrazajac innych

Nazwać głupim człowieka, który łyka proagandę bez sprawdzania, że coś o czym pisze nie istnieje to nazywanie rzeczy po imieniu.

--
          • kropka_kom Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 12:00
            a to różnie z tym frankiem było..Kiedy w 2005 brałam kredyt we frankach na auto to pani z banku była wręcz obrażona na mnie że chcę we frankach a nie w zł. Bo frank może skoczyć ...po czym spadł i biedny bank na mnie niewiele zarobił ale w 2008 już chętnie przyznawali takie kredyty i ja mam takowy, na szczęście nie jakiś ogromny...no ale jest.
          • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:11
            O tym jakby wszyscy zapominają, a reguluje to ustawa o bankowości. Bank z definicji to instytucja mająca oferować usługi bezpieczne, a klient nie powinien się w niej czuć jak ofiara broniąca się przed atakiem.

--
            ---
            Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
              • asia-loi Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 17:02
                noemi29 napisała:

>
                > Zapominają też, że bank to nie instytucja charytatywna. Ja zawsze mam świadomość, że chcą na mnie zarobić (bądź mnie wydoić ). Niestety bank to nie dobry wujek.

Jeżeli jakaś instytucja/firma z góry jest nastawiona na to, aby oszukiwać swoich klientów, to taka firma nie powinna istnieć i powinien zainteresować się nią prokurator.

--
                Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
                Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
        • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 12:52
          hanusinamama napisała:
          > Ale biorący chyba tez wiedzieli ze własnie dlatego teraz jest taniej bo moze sk
          > oczyc????

Kolejna, która nie ogarnia, że nie o kurs franka chodzi ale wypowiedzi sobie nie odmówi big_grin big_grin big_grin

--
          • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 19:39
            araceli napisała:

> hanusinamama napisała:
            > > Ale biorący chyba tez wiedzieli ze własnie dlatego teraz jest taniej bo m
            > oze sk
            > > oczyc????
            >
            > Kolejna, która nie ogarnia, że nie o kurs franka chodzi ale wypowiedzi sobie ni
            > e odmówi big_grin big_grin big_grin

Ja rozumiem frankowiczów, rozumiem że bank to instytucja zaufania publicznego, że taki marketing jaki się wydarzył, nie powinien był się wydarzyć ALE twierdzenie, że w tym całym sporze nie chodzi o kurs franka, to już hipokryzja. Sugerujesz, że gdyby kurs franka spadł do poziomu 1zł, to mielibyśmy tę samą dyskusję i walkę o prawa konsumenta? Nie przypuszczam. Frankowicze w swej walce mają rację, ale umówmy się, gdyby zmiana kursu była na ich korzyść, to żadnej walki by nie było.

--
            Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
              • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 19:59
                Ja nie mówię o orzeczeniu, tylko o tym co sprowokowało, że w ogóle ktokolwiek wybrał się ze sprawą do sądu. Klauzula abuzywna była abuzywną od początku - pytanie w którym momencie zaczęła przeszkadzać. Jakoś tak mi się wydaje, że ten moment był dość zbieżny z momentem wzrostu kursu franka. Co oczywiście nie zmienia faktu, że z orzeczeniem TSUE, jak i ostatnimi wyrokami polskich sądów się zgadzam.

--
                • vodyanoi Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:22
                  Co sprowokowało?
                  Na samym początku - opłaty pomostowe. Zgroza! Banki musiały to zwracać, wyobrażasz sobie? Nawet po wielu, wielu latach! Oczywiście, zwracały tylko i wyłącznie NA WNIOSEK, jak ktoś o tym nie wie, to bank do tej pory legalnie obraca sobie jego pieniędzmi. Ale jak się dowiedział teraz, niech lepiej wniosku nie składa, bo to przecież STRATA dla banku. To raptem kilkaset złotych, no... czasem trochę więcej. I dotyczyło wszystkich kredytów, prawda?
                  prnews.pl/masz-kredyt-hipoteczny-masz-prawo-do-zwrotu-nienaleznie-pobranych-oplat-44489
                • vodyanoi Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:30
                  Kolejna sprawa - UNWW, które nijak nie chroni interesów kredytobiorcy.
                  Wyobraź sobie, że byli ludzie, którzy raz na trzy lata musieli wyskoczyć ot tak z 6,7, a nawet powyżej 10 tys. zł. Przy mieszkaniach 40 metrowych, 50 metrowych. Myślisz, że ktoś ich o tym ostrzegał przy podpisywaniu umowy? Bo ja mogę ci przysiąc, że wręcz przeciwnie - zapisy były tak skonstruowane, że podpisujący był pewien, że to opłata jednorazowa. Mało tego - niektóre banki zmieniały sobie bez odpowiedniego aneksu firmę ubezpieczeniową. Nie podawały warunków ubezpieczenia, w jakiej wysokości składkę faktycznie przekazują firmie ubezpieczeniowej (mogły pobierać 10 tysięcy, a firmie przelewać 500 zł, albo i nic - reszta to całkowity zysk banku). To była kolejna rzecz, o którą walczyło mnóstwo osób. I wielu ludzi te pieniądze odzyskało. Skandal, prawda?
            • lauren6 Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:30
              Podpowiem Ci: każdy większy wałek finansowy polega na tym, że na początku ofiara jest przeszczęśliwa i wydaje jej się, że ubiła interes życia. Idea takiego oszustwa polega na tym, że to oszust ma pełną wiedzę na temat potencjalnego ryzyka i zysków, a ofiara tylko wycinek tej wiedzy.

Po to mamy prawo, żeby przepisy chroniły stronę słabszą tego typu umów. W przypadku frankowiczów państwo polskie całkowicie dało ciała.
              • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:42
                Zdradzę Ci sekret, znam sporo tych ofiar, którzy mieli taką samą wiedzę co oszust wink To nie jest pierwszy przypadek, kiedy co sprytniejsi wykorzystują przepisy o klauzulach abuzywnych na swoją korzyść. I ok, grają równie ryzykownie co i banki, ich biznes. I oczywiście nie znaczy to, że wszyscy frankowicze tak zrobili, bo był to pewnie mały procent. Tak się jednak składa, że mam sporo takich osób w otoczeniu i są to głównie osoby pracujące wówczas w bankach, które brały z pełną świadomością te kredyty wink No więc dla nich wszystko rozbiło się o kurs franka - gdyby nie wzrósł do sądy by nie szli, tylko korzystali z dobrodziejstwa niezgodnych z prawem zapisów umownych. Nie wiem jak inni, być może przy spadkach też domagaliby się doprowadzenia umów do tego, żeby były zgodne z prawem.

--
                • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:45
                  zasiedziala napisała:
                  > Tak się jednak składa, że mam sporo takich o
                  > sób w otoczeniu i są to głównie osoby pracujące wówczas w bankach, które brały
                  > z pełną świadomością te kredyty wink

Jasssne - z pełną świadomością brali kredyt bo wiedzieli, że za kilkanaście lat, po kilku latach w sądzie nie do końca wiadomo co ugrają... A świstak siedzi i zawija w te sreberka big_grin

--
                  • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:54
                    Nie wiadomo? To musieli być Ci, co przespali II rok studiów wink No ewentualnie podobno były takie WPiA, na których można było sobie swobodnie żonglować przedmiotami, to może dało się tak pożonglować, żeby dojechać do końca bez niczego, co ma związek z KC.

--
                      • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 21:12
                        A Ty jedną z tych skomplikowanych, co myślą, że prawnicy nie-sędziowie i prawnicy sędziowie to dwie zamknięte grupy społeczne żyjące na odrębnych biegunach i nie porozumiewające się? smile Granie klauzulami to nigdy nie jest interes, na którym nie ma żadnego ryzyka. Ale wciąż się opłaca, czyli potencjalne ryzyko jest niższe niż potencjalne zyski.

--
                        • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:03
                          zasiedziala napisała:
                          > Granie klauzulami to nigdy nie jest interes, na którym nie ma żadnego ryzyka.

I wszyscy ci uwierzą, że znałaś mnóstwo pracowników banków co sobie 'pograli'. Kłamać trzeba umić proszę pani - ponoszenie przez fantazję zdradza bardzo szybko.

--
                          Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
                            • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:15
                              zasiedziala napisała:
                              > Serio araceli nie znasz żadnego prawnika, który wykorzystuje pozycję konsumenta
                              > ? Proszę Cię, to nie jest yeti, a dość powszechne zjawisko wink

Teraz znajomi bankierzy stali się znajomymi pranikami? Łgaj nam łgaj big_grin

--
                              Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
                              • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:18
                                Rozumiem, ze w twoim skomplikowanym świecie prawnik nie może pracować w banku, a działy prawne w bankach obsługują ... hmmm, nie wiem... pewnie ci bankierzy wink Toż piszę od początku, że chodzi mi o ofiary, które dobrze wiedziały co podpisują - ergo co najmniej komentowały te wzorce wink

--
                                • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:24
                                  zasiedziala napisała:
                                  > Rozumiem, ze w twoim skomplikowanym świecie prawnik nie może pracować w banku,

W moim całkiem prostym świecie bajanie, że 'sporo' prawników bankowych brało kredyty frankowe, bo wiedzieli, że są w nich zapisy abuzywne i po kilkunastu latach w polskich sądach mogą coś ugrać jest po prostu ekstremalnie śmieszne big_grin

--
                                  Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
                                  • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:28
                                    Nie sporo prawników, tylko sporo takich, których znam - taka subtelna różnica.

Dobra araceli - nie ma sensu tego ciągnąć - nie przekonam, że nie jestem wielbłądem, takie życie. Fajnie, że wyłożyłaś co by było, gdyby kurs franka poleciał w drugą stronę, niech to będzie jakaś wartość dodana tej dyskusji.

--
                • lauren6 Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 21:41
                  > Tak się jednak składa, że mam sporo takich osób w otoczeniu i są to głównie osoby pracujące wówczas w bankach, które brały z pełną świadomością te kredyty wink

Jakby Ci to powiedzieć: praca w banku z definicji nie oznacza, że ktoś jest krynicą intelektu. Pójdę krok dalej: w tego typu korpo często zatrudniane są barany, które mają problem z samodzielnym myśleniem, za to spijają słowa swoich szefów jako prawdę objawioną. Strategia tego typu instytucji finansowych polegała też na tym, że żeby sprzedać masom gooofno produkt finansowy trzeba było najpierw przekonać samych sprzedających, że oferują klientom góry złota.

Nie jesteś jedyna, która pracowała w takim miejscu. Po prostu nie wyciągnęłaś właściwych wniosków z tego co widzisz.

• dramatika Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:24
                  zasiedziala napisała:

> Tak się jednak składa, że mam sporo takich o
                  > sób w otoczeniu i są to głównie osoby pracujące wówczas w bankach, które brały
                  > z pełną świadomością te kredyty wink

Acha, brali te kredyty w latach 2006-2008 z pełną wiedzą o występowaniu w umowach frankowej klauzuli abuzywnej, podczas gdy sąd orzekł pierwszy raz, że taka klauzula występuje w tych umowach dopiero w roku 2010 czy 2011 xD Nie mówiac o tym, że trzeba było następnych 8 lat aby przemielić przez machinę prawniczą skutki występowania w umowie takiej klauzuli. Normalnie jasnowidze tongue_out
            • dramatika Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:36
              zasiedziala napisała:

> Frankowicze w swej walce mają rac
              > ję, ale umówmy się, gdyby zmiana kursu była na ich korzyść, to żadnej walki by
              > nie było.

Oczywiście, że by była. Gdyby frank spadł do 1 zł, to bank liczyłby ratę tak, jakby nadal był za 2 zł - bo tę możliwość gwarantują mu bezprawne zapisy umowy.
              • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 20:47
                Hm i co w takiej sytuacji dałaby walka w sądzie? Bo TSUE orzekł, że sąd nie może zmieniać postanowień umownych. Polskie sądy mogą natomiast zdecydować o unieważnieniu całej umowy, jeśli jest to w interesie kredytobiorcy. Co by dało unieważnienie w tej sytuacji?

--
                  • zasiedziala Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 21:05
                    błagam Cię araceli - przez pół wyroku sąd pisze o tym, że chociaż 6-tka nie stoi na przeszkodzie uzupełnianiu luk w umowie, to - i tu miliony argumentów jak bardzo trzeba przy tym uważać i jak szczególna musi to być sytuacja. Już widzę jak na podstawie tego wyroku jeden sędzia z drugim garną się do takiego zastępowania. Raczej obstawiam, że tym wyrokiem teraz sędziowie będą tłumaczyć niezastępowanie klauzul abuzywnych.

--
                    • araceli Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:10
                      zasiedziala napisała:
                      > błagam Cię araceli

Błagam cię zasiedziała - myśl o czym piszesz. Zmiana zapisów umowy czy zastępowanie zapisów umowy? Panimaju różnicę?

Odpowiedź na twoje pytanie jest banalnie prosta - gdyby banki zaczęły wykonywać nielegalne zapisy w przypadku spadku wartości franka to sądy po prostu by te nielegalne ograniczniki usuneły z umów poprzez uznanie ich abuzywności. Sąd nie musiałby 'zastępować' warunków umowy - po prostu wskazałby, które zapisy nie obowiązują. Proste?

Swoją drogą niektóre banki próbowały blokować ujemne oprocentowanie przy spadku LIBORu, KNF i UOKiK szybko przywołały je do porządku.

--
                      - What if people try to corroborate all this information?
                      - Don't worry. They won't.
                • dramatika Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 22:17
                  zasiedziala napisała:

> Hm i co w takiej sytuacji dałaby walka w sądzie? Bo TSUE orzekł, że sąd nie moż
                  > e zmieniać postanowień umownych. Polskie sądy mogą natomiast zdecydować o uniew
                  > ażnieniu całej umowy, jeśli jest to w interesie kredytobiorcy. Co by dało uniew
                  > ażnienie w tej sytuacji?

Facepalm.
                  TSUE NIE orzekł, że "sąd nie może zmieniać postanowień umownych", tylko że w miejsce postanowień niedozwolonych, które z umowy wylatują, nie może dawać innych postanowień.
                  Co daje unieważnienie?
                  Nieważność daje tyle, że natychmiast po uprawomocnieniu się wyroku można isć i wykreślić prostym wnioskiem bank z hipoteki i zapomnieć o kredycie, oczywiście do czasu, kiedy bank nie pozwie nas o jakąś kase, która mu się jego zdaniem należy. To czy się należy sąd ustala w osobnym postępowaniu i tyle, przy czym roszczenia banku przedawniają się po 3 latach + zasady współzycia społecznego itp. W najgorszym wypadku sąd zasądzi tyle, ile frankowicz był winny bankowi wczesniej, (zakładając hipotetyczną sytuację braku wzrostu kursu), ale zyskuje jedno - uwolnienie od ryzyka kursowego oraz uwolnienie od ryzyka dowolnego kształtowania kursu przez bank. Na brakującą kwotę może po prostu wziąć normalny, a nie frankowy kredyt.
        • 45rtg Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 12:54
          hanusinamama napisała:

> Ale biorący chyba tez wiedzieli ze własnie dlatego teraz jest taniej bo moze sk
          > oczyc????

Nie. Nie mieli powodu tak przypuszczać, ponieważ banki przedstawiały sprawę tak, że kurs jest, oczywiście, zmienny, ale w obie strony. W szczególności nikt też nie informował, że kurs franka jest niski.
        • asia-loi Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 17:00
          znowu.to.samo napisała:

> Pierdzielenie, skąd mogli wiedzieć że frank skoczy??? Ze szklanej kuli chyba. ...

Dokładnie. Zwłaszcza, że nie tylko Polacy (w dużej liczbie) dali się naciągnąć na te kredyty.
          Dużo ludzi w innych krajach też. Moim zdaniem ktoś wymyślił szwindel, na którym dużo banków zarobiło, a dużo ludzi miało stracić. Węgrzy swoim obywatelom kredyty frankowe przymusowo przewalutowali, Chorwaci chyba też. W latach 80. XX w. taki numer był w Australii (dużo kredytów w obcej walucie, nie wiem jakiej) i po tej historii władze Australii zakazały udzielania kredytów w obcej walucie.

--
          Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
          Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
        • asia_i_p Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 04.10.19, 06:13
          Przede wszystkim, to były te lata, kiedy wejście euro w perspektywie maksimum trzech lat głoszone było przez większość polityków jako absolutny pewnik. A euro było związane z frankiem i nikt nie przewidywał, że to się skończy.

--
          The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
      • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:52
        Gwno prawda. Bankowe trolle przekonały społeczeństwo, że to ono zapłaci, a tak naprawdę zapłacą banki utratą przyszłych nieuczciwych zysków.
        Coś w stylu: złodziej skarżący się, że go zamknęli i uniemożliwili dalsze kradzieże. I jak on teraz będzie żył, i zbankrutuje sklepikarz, u którego złodziej zawsze kupował.

--
        ---
        • mia_mia Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:57
          Banki to firmy, które mają zarabiać. Żeby zarabiać podniosą opłaty, oprocentowanie kredytów i pozwalniają pracowników.
          W dodatku te w najgorszej sytuacji prawdopodobnie upadną i trzeba będzie uruchomić gwarancje i ponieść konsekwencje paniki albo dokapitalizować, żeby je ratować.
          • 45rtg Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 10:58
            mia_mia napisał(a):

> Banki to firmy, które mają zarabiać. Żeby zarabiać podniosą opłaty, oprocentowa
            > nie kredytów i pozwalniają pracowników.
            > W dodatku te w najgorszej sytuacji prawdopodobnie upadną i trzeba będzie urucho
            > mić gwarancje i ponieść konsekwencje paniki albo dokapitalizować, żeby je ratow
            > ać.

Mogłyby też obniżyć kejpiaje.
          • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:02
            Gwarancjami zapłacono już klientom skoków, więc tym razem przynajmniej pójdzie na coś z czego ja skorzystam.
            Poza tym te prognozowane straty to nie są straty faktyczne, tylko straty zysków prognozowanych. A ja wywalone mam na to, co sobie banki zapisały w swoich opartych na mojej krzywdzie prognozach.

--
            ---
        • starczy_tego Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:05
          Zapłacą banki powiadasz? Na pewno banki z dobrego serduszka obetną swoje zyski uncertain zapłacimy wszyscy, a ja niby z jakiej paki mam bulic za czyjeś cwaniactwo? Ja brałam kredyt w złotówkach, do głowy mi nie przyszło brać we franku. Zreszta z kosztami to pal sześć, gorzej z gorszymi konsekwencjami...
          • 45rtg Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:13
            starczy_tego napisał(a):

> Zapłacą banki powiadasz? Na pewno banki z dobrego serduszka obetną swoje zyski
            > uncertain zapłacimy wszyscy, a ja niby z jakiej paki mam bulic za czyjeś cwaniactwo? J
            > a brałam kredyt w złotówkach, do głowy mi nie przyszło brać we franku. Zreszta
            > z kosztami to pal sześć, gorzej z gorszymi konsekwencjami...

Czyli tak: wszyscy poza bankami są winni tego, że banki nie zrewidują swoich kejpiajów i będą podwyższać prowizje.
          • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:13
            No to szykuj portfel, bo po latach płacenia na innych tym razem kasę zgarniam ja. W dodatku konsekwencji nie poniosę, bo od lat poza kredytem nie korzystam w ogóle z usług polskiej bankowości.

--
            ---
                  • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:47
                    Bardzo chętnie. Dostałam kredyt w złotówkach i w złotówkach go oddam co do grosza, bo od wielu wielu lat moja umowa zawiera klauzule uznane przez UOKiK za niezgodne z prawem, tylko całkowicie niezgodnie z prawem sądy ignorowały to co ustalił UOKiK a teraz dopiero dostałam narzędzie żeby swoje prawo wyegzekwować.
                    Naprawdę nie razi cię to bezprawie?

--
                    ---
                            • bigzaganiacz Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 12:18
                              nie , jak kilent sie do niczego nie nadaje to kredytu mu zaden bank nie da i idzie do prowidenta,
                              jej tez nikt nie chcial dac zadnego kredytu poza tym ,a teraz radosnie pisze ze no ja nie rozumiem umowy ryazyka niczego nie rozumiem ale biore setki tysiecy kredytu z mozliwoscia ze za chwile bedzie 2x wiecej do splatyu , NIE ROZUMIESZ TO ZAPLAC 100 czy 200 i sie poradz kogos kto rozumie
                              • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 17:17
                                Kotuś, mnie stać było na kredyt 3x wyższy i do tej pory mnie stać i będzie stać nawet jak frank będzie po 7 złotych. Jakbym się wtedy uparła, to w złotówkach by mi spokojnie udzielili, tyle tylko że cała machina marketingowa banków była nastawiona na wciskanie franka, a ja jako zwykły placek nie muszę się orientować w jakichś piętrowych produktach pochodnych żeby chcieć wziąć normalny kredyt na mieszkanie i normalnie go spłacać, nie w jakimś parabanku, tylko w normalnym, dużym banku działającym na podstawie polskiej ustawy o bankowości. Problemem dla mnie nie jest kurs franka, problemem jest bezprawie które pozwala bankowi skubać mnie realizując klauzule, które są NIELEGALNE a państwo na to pozwala. Teraz to się skończy i mam z tego powodu dużą satysfakcję.

--
                                ---
                                • dramatika Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 18:24
                                  chicarica napisała:

>Teraz to się skończy i mam z tego powodu dużą satysfakcję.

Do tego to baaaaaardzo długa droga.
                                  Problemem są polskie sądy. Owszem, zasadniczo już zaczęły orzekać na korzyść klientów i problemem były tylko kwestie sporne wyjaśnione teraz przez TSUE, ale tak naprawdę to są tylko wyroki zasądzające zapłatę na korzyść konsumentów. Sądy masowo oddalają żądanie ustalenia w sentencji wyroku - a tylko taki wyrok ma jakiekolwiek konsekwencje. Wyrok zasądzający zapłatę w sentencji, a mający unieważnienie tylko w motywach sądu (czyli w uzasadnieniu) jest tylko wyrokiem zasądzającym zapłatę, jednorazową. Kluczowe jest uzyskanie wyroku z unieważnieniem umowy/cześci umowy w sentencji wyroku - a takich wyroków mamy 3 na krzyż i to nieprawomocne.
                      • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 11:56
                        Mam kredyt z dokładnie tą umową z klauzulą o indeksacji, którą UOKiK uznał za niezgodną z prawem, bank Millennium. Kwota w umowie podana jest w złotych, wypłacona w złotych, w życiu na oczy franka nie widziałam.

--
                        ---
          • chicarica Re: Frankowicze cwaniacy wygrali- My zapłacimy 03.10.19, 17:22
            To nie "frankowicze chcą" tylko prawne możliwości są dwie: albo wykreślić z umowy klauzule niedozwolone i realizować resztę umowy bez tych zapisów, albo unieważnić całą umowę. Nie ma prawnej możliwości zmiany oprocentowania kredytu w umowie ot tak. Masz chyba jeszcze mniejszą umiejętność rozumienia tekstu pisanego niż ci tak przeklinani przez Ciebie frankowicze.
            Można było załatwić to ustawą, na przykład przewalutować kredyty traktując je jako złotowe i wstawić WIBOR zamiast LIBORu. Jakoś żaden parlament się za to nie zabrał bo ulegali naciskowi lobby bankowego, przekonanego że da się dalej ciągnąć to bezprawie. No i się rypło. Pretensje teraz możesz mieć do nich, a nie do frankowiczów.

--
            ---