Dodaj do ulubionych

niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy

04.10.19, 14:36
Czy nauczyciel może/powinien wymagać od uczniów podręcznika i ćwiczeń z poprzedniej klasy?

W klasie mojego dziecka z różnych powodów pani nie zdążyła zrealizować ostatniego działu z biologii. Realizuje go teraz, w 6 klasie. Już posypały się jedynki za brak ćwiczeń i niezapowiedziana kartkówka. Większość dzieci nie ma ćwiczeń, więc wykorzystały nieprzygotowania. I teraz moje pytanie, czy pani ma prawo brać pod uwagę oceny z materiału z poprzedniej klasy? Czy powinien być "nowy początek"?

Rozumiem, że musi oceniać kartkówkę i sprawdzian, żeby zdyscyplinować uczniów, ale czy te oceny powinny mieć wpływ na ocenę końcową?

--
I wiem, że mogę, wiem, że mogę
choć mam pod skórą coś jakby strach
lecz mimo tego wiem, że mogę
zanurzyć się w bezmiarze dnia...(Lipali)
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 14:59
      I teraz moje pytanie, czy pani ma prawo brać pod uwagę oceny z materiału z poprzedniej klasy?

Przecież to nie jest materiał z poprzedniej klasy, sama piszesz, że realizują go teraz, od początku września.

Co do ćwiczeń - nauczycielka powinna była powiedzieć uczniom przed wakacjami, żeby zachowali ćwiczenia. Jesteś pewna, że tego nie zrobiła?

Rozumiem, że musi oceniać kartkówkę i sprawdzian, żeby zdyscyplinować uczniów

Nie żeby zdyscyplinować kogokolwiek, tylko dlatego, że ma taki obowiązek. I oczywiście, że oceny z działu omawianego przez pierwszy miesiąc roku szkolnego powinny mieć wpływ na ocenę końcową, jak sobie to inaczej wyobrażasz?

--
      "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
      • tekla_skarbek Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 16:23
        >>Co do ćwiczeń - nauczycielka powinna była powiedzieć uczniom przed wakacjami, żeby zachowali ćwiczenia. Jesteś pewna, że tego nie zrobiła?

Jestem pewna, że to zrobiła smile
        Kilkoro dzieci zapamiętało i zostawiło ćwiczenia - z tym nie mam problemu.
        Problem mam z tym, że dzieci dostają już jedynki z materiału z tamtego roku (choć trafia do mnie argument, że to nie materiał z poprzedniej klasy skoro omawiają we wrześniu).

Czyli nie ma znaczenia czy materiał z klasy 5 realizowany jest w szóstej?
        To, że pani w ogóle realizuje ostatni temat - dla mnie super, ale...
        nie jestem obiektywna, więcej szukam tzw. haków na panią, bo zirytowała mnie inną kwestią.
        Tego argumentu nie wyciągnę, bo wygląda na to, że racja jest po jej stronie.
        Pójdę do niej z tym co mam, choć chciałam "dołożyć" bardziej.

--
          • tekla_skarbek Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 17:25
            Sprawa wygląda tak: w klasie jest uczeń, który od pierwszej klasy płacze.

Płacze w każdej możliwej sytuacji: przy sprawdzaniu listy, zapytany o ostatni temat, poproszony o podejście do tablicy, o oddanie rysunku, o zaśpiewanie piosenki. Przez 5 lat dzieci się przyzwyczaiły i nie zwracają uwagi - tak już jest, że płacze.
            Na biologii dzieci zgłaszały "np" co skutkowało jedynką za brak ćwiczeń. Płaczek też zgłosił i się rozpłakał. Pani powiedziała, że mu nie wstawi jedynki tym razem i żeby się nie martwił. Wszystkie inne dzieci za brak ćwiczeń dostały już jedynki na tej samej lekcji.
            Z kartkówki dostał trójkę i płakał, pani pozwoliła mu poprawiać - tylko jemu, bo kartkówek u niej nie można poprawiać. Wiem o tym, nie tylko od dzieci, ale i od matki płaczka, która jest taka dumna, że jej dziecko jest wybitnie lubiane przez nauczycieli, że ma ulgi.
            I WKURZA mnie nierówne traktowane dzieci.
            I NIE płaczek nie ma orzeczeń. Ma deficyty, ale mama udaje, że nie widzi.

--
                • iwoniaw Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 18:04
                  I co? big_grin

Z czymś takim to bym poszła do dyrektora i pedagoga, że dzieci się czują niesprawiedliwie potraktowane i je to demotywuje oraz nastawia przeciw ryczącemu koledze, niech pani się ogarnie z tym generowaniem problemów wychowawczych w klasie, bo idzie ku złemu z jej winy.

--
                  Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
                  Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
                    • iwoniaw Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 18:32
                      To w zasadzie nie ma znaczenia, czy tamten ma orzeczenie, czy nawet pięć orzeczeń. Nauczyciel tak ostentacyjnie go faworyzując robi bardzo złą robotę wobec klasy jako całości i każdego dziecka z osobna. Powinien wypracować sobie zatem inną metodę oceniania/ogarniania rozpaczy ryksy/polityki informacyjnej o ocenach, bo inne dzieci póki co jak najbardziej mogą się czuć pokrzywdzone i nie wierzę, że coraz bardziej lubią kolegę. Jak za chwilę będzie ostracyzm wobec niego, to szkoła powie "no któż by się spodziewał, nie mamy pojęcia, skąd się taki problem wziął nagle w tej klasie"?

--
                      Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
                      Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
        • iwoniaw Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 17:59
          Czyli nie ma znaczenia czy materiał z klasy 5 realizowany jest w szóstej?

To nie jest tak, że treści umieszczone w książce z napisem "5 klasa" muszą być realizowane w 5 klasie, a nie 4 czy 6. Podstawa programowa jest określana dla danego etapu edukacyjnego, a autorzy podręczników dzielą ją wg tematów na poszczególne klasy dla ułatwienia. Czasem kolejność tych tematów jest istotna (np. w historii) czasem nie (np. niektóre (!) działy matematyki można zamienić kolejnością)

--
          "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
    • ga-ti Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 18:16
      Trochę nie rozumiem Twoich pytań. Teraz omawiają dane tematy, teraz pani sprawdza ich wiedzę z tych tematów i teraz wpisuje do dziennika oceny.
      Trochę kontrowersyjne by było gdyby pani zrobiła kartkówkę z tego, co omawiali w maju zeszłego roku szkolnego, ale w sumie to jeśli nowe wiadomości wymagają znajomości tych 'starych' to czemu nie wymagać ich znajomości.
      Moje dziecko już chyba po raz piąty dostało ocenę ze znajomości tabliczki mnożenia, a kiedy była tabliczka do 100, w 3 klasie? Więc wyobraź sobie, że pani co roku na początku robi kartkówkę z tabliczki mnożenia i stawia oceny do dziennika i bierze je pod uwagę wystawiając ocenę końcową.
      No może mogłaby pomóc dzieciakom, które nie mają tych ćwiczeń jakoś je skserować.
      • tekla_skarbek Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 21:13
        Ale ja to rozumiem, tylko...
        Pani skutecznie doprowadziła do sytuacji, że "zalała mnie krew" - nierównym traktowaniem uczniów.
        I miałam ochotę "przywalić" jej z każdej strony smile Jak się okazuje nie mam argumentów i jedyne czego mogę wymagać to równego traktowania uczniów.
        Napiszę Ci więcej - ja się bardzo cieszę, że oni nadrabiają zaległości z 5 klasy, ale nierówne traktowanie dzieci mnie WKURZA.

--
    • asia_i_p Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 18:39
      Nie istnieje coś takiego jak "materiał z poprzedniej klasy". Podstawa programowa jest rozpisana na cały etap edukacyjny. Podręczniki dzielą materiał mniej więcej po równo, ale godziny niekonieczniecznie są tak podzielone. Ja na przykład z angielskiego mam w tej chwili z pierwszymi klasami 3 godziny tygodniowo, a w przyszłym roku będę miała 6. Oczekiwanie, że zrealizuję w tym roku jedną część podręcznika i w drugim też jedną byłoby dosyć absurdalne. Oczekiwanie, że jeśli z tego roku zostaną mi dwa działy, to ich nie zrealizuję, to już zupełne kuriozum.

Szkoła to nie jest gra między uczniem a nauczycielem o oceny. Ja nie mam wygrać z uczniem, ja go mam nauczyć. On nie ma wygrać ze mną, on się ma nauczyć.

--
      The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
      • tekla_skarbek Re: niezrealizowany materiał z poprzedniej klasy 04.10.19, 21:00
        Dzięki, za te słowa, to ma sens.
        Niestety szkołę pamiętam ze swoich czasów i wtedy to co zostało niezrealizowane, było pomijane i nikt do tego nie wracał.

I nie, nie jestem przeciwko nauczycielom. Bardzo ich szanuję, jednak sytuacje nierównego traktowania dzieci wkurzyła mnie bardzo mocno, więc miałam ochotę wygarnąć pani wszystko. Okazało się, że niem racji i przyjmuję to na klatę.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka