Dodaj do ulubionych

problem z zębem

16.10.19, 14:16
Od niemal początku roku boli mnie ząb podczas jedzenia (dokladniej gdy ugryzę nim coś nawet lekko twardego typu pestki, ziarna itp). Kilka miesiecy temu bylam u dentysty, okazalo sie ze byla prochnica, zostalo mi zalozone lekarstwo i mialo sie poprawic. Niestety sie w ogole nie poprawilo. Po 2 miesiacach poszlam na kontrole, lekarstwo zostalo wymienione, ząb dokladnie obejrzany - podobno jest czysto i nie ma zadnego stanu zapalnego. A ząb jak bolał tak boli (jedynie podczas gryzienia).
Miała ktoras tak? Minelo to w koncu? Ząb obok juz nawet byl rozbierany (stare wypelnienie) ale poza jakas lekka prochnica niz specjalnego tam nie bylo. Skąd ten ból skoro prochnicy nie ma??
Obserwuj wątek
    • ashleigh41 Re: problem z zębem 16.10.19, 14:19
      Co to za archaiczne metody a zakladaniem lekarstwa? Powinien byc zrobiony rtg I powinnas dostac antybiotyk. Zab zapewne potrzebuje leczenia kanalowego. Tak mialam tak i postapiono jak napisalam.
      • vinca Re: problem z zębem 16.10.19, 16:06
        Antybiotyk??? Niby z jakiego powodu? Ząb poza bólem przy gryzieniu nie boli w ogóle. Jest nadwrazliwy na zimno i gorąco ale ja ogolnie mam nadwrazliwe zęby.
        Detystka twierdzi, że gdyby gdzies cos sie dzialo to przez tak dlugi okres czasu na pewno by sie juz rozwinęło w cos gorszego. Nie jest gorzej. Ale nie jest tez lepiej.
        Kanalowo mialam leczone 3 inne zęby i to u tej samej dentystki. Ona twierdzi ze w tym konkretnym przypadku nie widzi powodu by takie leczenie stosowac.
        Moze jednak faktycznie sprobuje z tym rtg.
        • bergamotka77 Re: problem z zębem 16.10.19, 17:12
          Wygląda że masz ogolem dość zapuszczone zeby. Tyle zębów leczonych kanalowo? Ad rem: Kiedyś tez mnie bolał zab i leczono mi tak: najpierw RTG a potem wprowadzaniem czegoś do środka *to byl głęboki stan zapalny czy coś). Po paru miesiącach mieliśmy zdecydować co dalej gdyby dalej bolał ale minęło.

--
          bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
          • vinca Re: problem z zębem 16.10.19, 18:05
            Zapuszczone zęby??? Mam 39 lat, żadnego wyrwanego i 3 wyleczone kanałowo. Niestety takie mam zęby, że często psują się od środka i na zewnątrz nie widać nic kompletnie.
            Tyle, że teraz prochnica ktora byla zostala usunięta, ząb żywy i na pewno leczony kanalowo nie bedzie jesli nie bedzie powodu ku temu.
            • bergamotka77 Re: problem z zębem 16.10.19, 18:11
              Mam 42 i zadnego wyrwanego. Nie wiedziałam ze to sukces wink No sporo tych zebow leczonych kanalowo czyli martwych. Ja mam jeden ale to spiep..yla mi dentysta rzeznik w dzieciństwie.

--

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
              • bei Re: problem z zębem 17.10.19, 09:29
                Bergamotko, to nie zapuszczenie, tylko po prostu zęby słabsze, ale i tak jak spojrzeć na to, co się może zębom przydarzyć to autorka wątki ma je b zadbane. Mój były teść zmarł w wieku 72 lat ze zdrowymi, wszystkimi zębami, żaden nie miał ubytku ani potrzeb leczenia zachowawczego-zęby bez plomb. Dbał o zęby tylko tak, ze je mył, i raz na kilka-kilkanaście lat szedł na przegląd.
                Ja, odkąd pamietam-byłam wręcz przyklejona do fotela stomatologicznego. Wciąż leczenie, na okrągło, gdybym nie dbała to już od dziesiątek lat miałabym stuprocentowe uzupełnienie .

Gdy ząb boli przy nagrywaniu- może coś się dzieje w jego korzeniu? Rtg!
                • bergamotka77 Re: problem z zębem 18.10.19, 17:53
                  Tez mam dosc slabe zęby, ale staram się dbać i kontrolować na bieżąco aby nie było niespodzianek. Mój mąż za to ma mocne i zdrowe. Na szczęście dzieci chyba po nim odziedziczyły kość.

--

• iimpala Re: problem z zębem 18.10.19, 18:58
                  >Ja, odkąd pamietam-byłam wręcz przyklejona do fotela stomatologicznego

to tak jak ja...
                  W dodatku, odkad zaczęłam pracować, to do fotela prywatnego = kupe kasy. I też niewiele pomogło (a może pomogło? bo dziś byłabym bezzębna?)
                  I jeszcze...po imprezie, będąc w jak najgorszym stanie, mogłam gęby nie umyć - zęby zawsze!
                  Tak, że...łączę się w bólu...
                  A co dentyści spieprzyli to już inna sprawa...
                  Niemniej - rtg to podstawa, żeby zobaczyć, co dzieje się z zębem
        • ashleigh41 Re: problem z zębem 16.10.19, 20:25
          vinca napisała:

Nie jest gorzej. Ale nie jest tez lepiej.

No i masz odpowiedz, zab cie boli jak gryziesz wiec znaczy ze cos sie dzieje w srodku i dentysta powinien zaczac od rtg i antybiotyku. To nie jest zadna nadwrazliwosc zebow. Oczywiscie mozesz sobie tak chodzic dalej i poczekac az bedzie gorzej.
          Tez mialam kiedys wypelniony zab ktory po latach zaczal bolec podczas gryzienia, dentysta dal antybiotyk i zrobil rtg, zab wyleczyl kanalowo.
    • frey.a86 Re: problem z zębem 16.10.19, 14:24
      W zeszłym roku miałam identyczny problem. Przeszłam się do czterech niezależnych dentystów, każdy ocenił, że ząb jest zdrowy i że to przejdzie, jeden posmarował mi go jakimś lekarstwem, ale pojęcia nie mam co to było. W każdym razie przeszło, ale bolał dobre parę miesięcy.
    • mrs.solis Re: problem z zębem 16.10.19, 15:43
      Mialas rtg? Ja nie mialam prochnicy i mnie tak bolalo przy nagryzaniu. Mialam stan zapalny przy korzeniu. Musialam brac antybiotyk przez 10 dni pozniej dalsze leczenie.

--
      http://s17.rimg.info/94f1aa849ae7d6fc1cd7782d5aa29dac.gif
          • bergamotka77 Re: problem z zębem 16.10.19, 17:30
            Standard no wlasnie wiec nie wiem gdzie autorka chodzi ale to jakiś rzeznik a nie dentysta.

--

• aandzia43 Re: problem z zębem 16.10.19, 21:18
            majenkir napisała:

> Myslalam, ze przy bolacym zębie rtg to standard?
            >
            Przy bolącym żywym zębie bez objawów zapalenia miazgi? Nie.

--
            "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
            • ashleigh41 Re: problem z zębem 16.10.19, 21:48
              aandzia43 napisała:

> majenkir napisała:
              >
              > > Myslalam, ze przy bolacym zębie rtg to standard?
              > >
              > Przy bolącym żywym zębie bez objawów zapalenia miazgi? Nie.
              >
              ???
          • aandzia43 Re: problem z zębem 16.10.19, 21:23
            Tak, zapalenie miazgi wymaga kanałowego przeleczenia zęba. "Infekcja przy korzeniu" czyli zapewne stan zapalny kości przy wierzchołku korzenia to efekt źle przeleczonego kanałowo zęba kilka lat wcześniej albo chodzenia z nieleczonym kanałowo mocno zjechanym przez próchnicę zębem. Od zapalenia miazgi do "infekcji przy korzeniu" mija dużo czasu.

--
    • vinca Re: problem z zębem 16.10.19, 18:09
      No tak, ematka "zna się" na wszystkim. Nie prosilam o porade dentystyczna tylko o wpis osob ktore mialy podobna sytuacje.
      Dentystke mam bardzo dobrą - tę samą od 15 lat i nie zamierzam jej zmieniać. Dzwonilam dzis do niej z pytaniem o rtg, a nastepnie do 2 innych stomatologów i wszyscy zgodnie twierdzą, że skoro ząb jest zywy i byl otwierany to rtg jest w takiej sytuacji bez sensu.
      • mrs.solis Re: problem z zębem 16.10.19, 18:52
        Ty ten zab w koncu mialas zaplombowany czy tylko jakies tymczasowe lekarstwo w nim mialas? Skoro zab jest zywy i dentystka nie miala wgladu do kanalow skad wie, ze nie masz stanu zapalnego skoro nie zrobila rtg? Idz do porzadnego gabinetu gdzie maja sprzet do zdjec i nie beda ci wmawiac , ze bolacy zab to nic takiego.

--
        • bergamotka77 Re: problem z zębem 16.10.19, 19:10
          Dokładnie. Zdrowy ząb nie ma prawa bolec.

--

• ashleigh41 Re: problem z zębem 16.10.19, 20:32
        Twoja denstystka sie nie zna, stosuje archaiczne metody I zamiast zaczac od rtg to otwiera zab, wklada jakies 'lekarstwo' (wtf) po czym wypelnia a zab nadal boli podczas gryzienia. Zab jest zywy bo nie byl leczony kanalowo ale najpewniej jest tam stan zapalny ktory powoli sie rozwija. RTG to PODSTAWA. Wierz tym dziwnym dentystom jak chcesz albo idz do jakiegos z prawdziwego zdarzenia ale chyba trudno ci bedzie takiego znalezc.
        • ichi51e Re: problem z zębem 31.10.19, 16:15
          Ja jestem w tej samej sytuacji mialam rtg ktore nic nie pokazalo niepokojacego. Mam zalozone lekarstwo. Dalej boli. Na nastepnej wyzycie powiem zeby zatruli bo do szalenstwa mnie doprowadza

--
          wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
      • iimpala Re: problem z zębem 18.10.19, 19:03
        >Dentystke mam bardzo dobrą - tę samą od 15 lat i nie zamierzam jej zmieniać

rozumiem, że ma gabinet wyposażony np. w mikroskop i uzywa go, podczas leczenia

>skoro ząb jest zywy i byl otwierany to rtg jest w takiej sytuacji bez sensu.

a niby w czym miałby zaszkodzic? stany zapalne korzenia widać tylko na zdjęciu
    • al_sahra Re: problem z zębem 16.10.19, 20:37
      Miałam podobną sytuację, z tym że nie było próchnicy ani zapalenia, rtg też nic nie wykazał. Jedyny objaw to ból przy nacisku (a nie przy jedzeniu zimnego albo gorącego). Co gorsza ja nie mogłam się nawet zdecydować, który to z dwóch sąsiadujących zębów. Ból zdarzał się tylko od czasu do czasu i kiedy dentysta robił testy w gabinecie, to wydawało mi się, źe bolą oba albo żaden. Dopiero badanie mikroskopowe pokazało, że są tam (w jednym zębie) dwa bardzo nieznaczne pęknięcia. Skończyło się na koronie.
    • agnieszka_kak Re: problem z zębem 16.10.19, 21:33
      Mnie kiedys bolal, chodzilam do dentystow, nic nie widzieli az sama doszlam, ze bylam idiotka. Mam miedzy zebami szpare na tyle duza, ze blokowalo sie tam jedzenie a na tyle mala, ze szczotkowanie nie pomagalo. Nic dentystyczna i po sprawie. A jak to bolalo....
      • iimpala Re: problem z zębem 18.10.19, 19:06
        >Mam miedzy zebami szpare na tyle duza, ze blokowalo sie tam jedzenie a na tyle mala, ze szczotkowanie nie pomagalo.

nie kompromituj sie przynajmniej....
        Nitka, szczoteczki miedzyzebowe, to dzis podstawa higieny. Że o irygatorze nie wspomnnę, uznajac, ze to "mercedes".
    • aandzia43 Re: problem z zębem 16.10.19, 21:39
      Jeśli dentystka dobra i nie zawiodła cię do tej pory to pewnie wie co robi. Boleć może bo: 1. głęboka próchnica, niedaleko komory zęba, 2. zębina się odbudowuje pod wpływem lekarstwa czyli pewnie tlenku cynku, a to czasem trochę pobolewa, 3. wuj wie dlaczego. Jeśli chodzi o wuj wie dlaczego to takie złośliwe zęby mamy ja i moja córka. Wszystkie bolą długo po każdym leczeniu, niektóre bolą bardzo długo. Wściekają się na każde dotknięcie lekarza wink Córka ma zęba z 5 razy wymienianym wypełnieniem, boli przy nagryzaniu dalej. Poza tym mamy zębiska duże, białe, mocnej budowy. Widocznie takie unerwienie, zbędne absolutnie i ku utrapieniu przez Matkę Nature podarowane.

--
    • bo_jestem_jedna Re: problem z zębem 18.10.19, 08:41
      Tak mialam i skonczylo sie to kanalowym. Co gorzej teraz rowniez mam taki bolacy zab przy nagryzaniu i reaguje na gorace/ zimne. Bylam u kilku dentystow i u kazdego rtg bylo standardem w ocenie.
      Niemniej to nic nie dalo, bo na wczesnym etapie na zdjeciu zwyczajnie nic nie widac. Pomimo ich zapewniec, wiem, ze skonczy sie na leczeniu kanalowym.
      Z pierwszym zebem zaczynalo sie dokladnie tak samo i przez trzy lata nie bylo nic widac na zdjeciu. Dentysci przkonywali, ze to nic takiego (pewnie zwykla nadwrazliwosc).
      • vinca Re: problem z zębem 18.10.19, 18:22
        No wlasnie mam wrazenie, ze dokladnie tak to sie skonczy jak opisujesz. Mnie zęby normalnie nie bolą bo jak cos zauwaze (lub zauwazy dentystka) to od razu jest naprawiane we wczesnej fazie. Natomiast te pare razy gdy mnie ząb zaczynal boleć to na zewnątrz nie było nic, a w srodku próchnica taka, ze konczylo sie na kanałowymuncertain Dlatego jestem niemal pewna, że coś tam jednak się dzieje, tylko, ze póki co zupelnie tego nie widać... no nic, w poniedziałek przejde się na ten rtg dla swietego spokoju
        • ashleigh41 Re: problem z zębem 18.10.19, 19:25
          Mialas prochnice wiec to nie byl zab ktory popsol sie od srodku. W zebach tworza sie mikroskopijne ubytki ktorych golym okiem nie widac ale dostaje sie tam wszystko co jesz i jest to pozywka dla bakterii. Po wyczyszczeniu i zalozeniu wypelnienia zab nie ma prawa bolec podczas gryzienia, jesli tak sie dzieje to rtg jest podstawa a nie swietym spokojem. Ta dentystka golym okiem nie widzi co dzieje sie w kanale.
    • qs.ibidem Re: problem z zębem 18.10.19, 19:35
      Mnie przy standardowej kontroli z rtg wyszła lekka próchnica pod starą plombą (z tym że dentystka powiedziała, że na rtg tego nie było widać, takie było jej przypuszczenie i sprawdziło się). Udało się opracować to na granicy miazgi, bez leczenia kanałowego. Dentystka uprzedzała, że może mnie to boleć jeszcze ok.miesiąca przy nagryzaniu. Bolało chyba ze 3, przeszło.
    • vinca Re: problem z zębem 31.10.19, 13:58
      No i finał historii: ząb został zatruty. Dentystka poleciła kontynuować leczenie u endodonty. U endodonty okazało się że ząb jest pęknięty i to bardzo głęboko.... i endodonta i moja dentystka odradzają dalsze leczenie i sugerują ekstrakcje. Jestem przerazonasad(
      • wyrzeczenie Re: problem z zębem 31.10.19, 14:30
        Hmm, ja z tych z przejściami zebowymi ..Po pierwsze dentystka może i była dobra i jest, ale zdjęcie to podstawa. I podstawą jest odwiedzić jeszcze dwóch bardzo dobrych endo. Może okazać się że ząb będzie jednak do uratowania. Wyrwać zawsze można, a gdyby do tego doszło to najlepiej, aby takiego zęba usunął chirurg. Wiesz też wiele lat laczylam się u dentysty jednego, efekt źle zrobione 2 koronki, niewykryta paradontoza, cud że trafiłam na dobrego innego stomatologa , który pokierował do specjalistów ...Powodzenia i walcz o zęba
      • mrs.solis Re: problem z zębem 31.10.19, 18:58
        Jak endodonta znalazl pekniecie? Zauwazyl przy opracowywaniu kanalow czy zrobil rtg? Pytam z czystej ciekawosci. Jesli zdecydujesz sie na usuniecie zeba i myslisz o implancie to idz od razu do kogos kto sie tym zajmuje. Po ekstrakcji w zebodol wloza ci material kosciotworczy zeby zapobiec utracie kosci.

--
      • fantomowy_bol_mozgu Re: problem z zębem 01.11.19, 08:09
        Rozważ zmianę dentystki - trucie zęba to przestarzała metoda, od której się już od dawna odchodzi (m.in. ze względu na rakotwórcze działanie paraformaldehydu).
        portal.abczdrowie.pl/zatrucie-zeba-na-czym-polega-dzialanie-negatywne-stosowanie-u-dzieci?amp=1
    • ichi51e Re: problem z zębem 31.10.19, 16:12
      Ja tak mam nie minelo. Nie wiedza czemu nie powinno bolec. Boli jak sto piorunow

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka