Dodaj do ulubionych

Powieść milicyjna

17.10.19, 17:15
Jako, że w wątku o książkach Tokarczuk ujawniłam już swój plebejski gust czytelniczy, proszę o polecenie kryminału osadzonego w realiach PRL. Przeczytałam Ćwirleja i wciągnęło mnie smile Nie chodzi mi jednak o stare kryminały w PRL, tylko współcześnie napisane.
Jeśli nie ma nic podobnego do Ćwirleja, to proszę o coś najbardziej zbliżonego. Z góry mówię, że Wroński ani Krajewski niestety mi nie podeszli.
Może być coś jeszcze w stylu Akunina - carska Rosja, kryminał, lekki humor.
Z góry bardzo dziękuję. W Anglii już prawdziwa jesień, więc bardzo potrzebuję czegos do kompletu z kocem i winem smile
Obserwuj wątek
    • andaba Re: Powieść milicyjna 17.10.19, 17:31
      Milicyjna to nie, ale Anny Kańtoch książki.

Zbliżone trochę są książki Pasierskiego (boharterka, śledcza, jest córką peerelowskiej milicyjnej szychy).

Poza tym Semczuk - Czarna wołaka, m jak morderca i inne, choć to nie powieści to czyta się dobrze.
      Idąc tym tropem też "Sprawa Hoffmanowej" Zyskowskiej (powieść) i "Koronkowa robota" Łazarewicza (reportaż, próba rekonstrukcji) - ale to przed wojną się dzieje.
    • riki_i Re: Powieść milicyjna 17.10.19, 17:37
      A dlaczego chcesz dzisiejsze rekonstrukcje, a nie oryginał? Kryminały w PRL-u były niezłe do czytania, a przy okazji dobrze oddawały realia epoki. Wrzuć na ruszt takich autorów jak np. Jerzy Edigey (pseudonim) i innych z peerelowskich serii kryminalnych.
      • raczek47 Re: Powieść milicyjna 17.10.19, 18:40
        Chciałam polecić Ćwirleja 🙁ale już przeczytałaś.
        Ewentualnie "Czarną wołgę" mogę polecić, choć nie jest to powieść fabularna,tylko zbiór soczystych,kryminalnych,autentycznych historii z czasów PRLu.
        Ale bardzo dobrze się czyta.
        A Ćwirlej jest zarąbisty.
        • m.y.q.2 Re: Powieść milicyjna 17.10.19, 20:29
          Polecam Helenę Sekułę. Przez lata pracowała w MO, zna tę pracę od podszewki. Pisała typowo milicyjne kryminały, np. Dziewczyna znikąd, czy
          Tęczowy koktail, ale mnie urzekła Barakudą, Pierścieniem Kalifa, Demonem z Bagiennego Boru. Ślad węża porusza problem przywożenia do Polski niebezpiecznych odpadów i pomysłową metodą pozbywania się tychże. Kryminały a jednocześnie świetne książki obyczajowe.

--
          do niedokończonych lektur
          do niedokończonych pytań
          wracać zawsze jest warto
          i czytać.
          • m.y.q.2 Re: Powieść milicyjna 17.10.19, 20:30
            Zapomniałam o linku. Wklejam.
            www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Seku%25C5%2582a&ved=2ahUKEwiSoP-I9KPlAhWCb1AKHWCPCa8QFjAIegQIAxAB&usg=AOvVaw3dmih5MVevNaP9D_v1EJ8y
            --
            — Wiem tylko, że musi być jakiś policjant dla każdego, nawet dla królów.
            TerryPratchett
    • chatgris01 Re: Powieść milicyjna 18.10.19, 00:02
      Też polecam Helenę Sekułę, a także (jeśli nie znasz) książki Jeremiego Bożkowskiego-absolutnie genialne (Msza za mordercę, Piękna kobieta w obłoku spalin, Zbrodnia na eksport).
      No i wcześniejsze Chmielewskie, ale to pewnie znasz wink

--
      http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
    • purchawka2017 Re: Powieść milicyjna 18.10.19, 12:13
      Na taką książkę natknęłam sie kiedyś zupełnym przypadkiem.
      Bardzo PRLowska, nie na serio, miło się czytało, dzieje się chyba gdzieś w Bieszczadach:
      lubimyczytac.pl/ksiazka/93792/kantorek-felicji
    • koronka2012 Re: Powieść milicyjna 18.10.19, 17:43
      Trochę w stylu Akunina, dawny Kraków, i mieszczańskie perypetie z wątkiem kryminalny w tle:
      lubimyczytac.pl/autor/111961/maryla-szymiczkowa

Koniecznie spróbuj Kuźmińskich! nie PRL, ale świetnie się czyta.
      • m.y.q.2 Re: Powieść milicyjna 18.10.19, 18:02
        koronka2012 napisała:

> Trochę w stylu Akunina, dawny Kraków, i mieszczańskie perypetie z wątkiem krymi
        > nalnym
        Pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa kryje się duet: Jacek Dehnel i Piotr Tokarski. Tajemnica jest pierwszym tomem zamierzonego cyklu, który ma trwać aż do 1939 roku. Fajnie się czyta, panowie mają dobre pióra!

--
        do niedokończonych lektur
        do niedokończonych pytań
        wracać zawsze jest warto
        i czytać.
      • m.y.q.2 Re: Powieść milicyjna 19.10.19, 11:40
        hotelarz.giuseppe napisał:

> Aleksandra Marinina
        Marinina jest jak najbardziej autorką powieści milicyjnych, tyle że radzieckich i rosyjskich. Dobra lektura.

--
        — Wiem tylko, że musi być jakiś policjant dla każdego, nawet dla królów.
        TerryPratchett
    • princesse Re: Powieść milicyjna 19.10.19, 00:23
      Michał Larek - Dekada (Furia, Na tropie, Fatum). Nie wiem, czy Ci się spodoba, ale możesz spróbowaćwink

--
      "Tylko mnie poproś do tańca/ja na nic więcej nie liczę
      Od krańca świata do krańca/ od piekła do nieba bram
      Tylko mnie poproś do tańca/jakbyś mnie kochał nad życie
      Ja ci z nadziei różańca odpust dam"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka