Dodaj do ulubionych

Zachowek - odsetki

18.10.19, 16:38
Należy mi się zachowek po bliskiej mi osobie.
Termin do zapłaty tego zachowku minął rok temu. Czy należą mi się odsetki za zapłatę po terminie? To już rok po wyznaczonym przeze mnie terminie (chciałam najpierw spróbować załatwić sprawę polubownie bez sądu).

Jeśli tak, to jak wyznaczyć jaka to kwota będzie?
Obserwuj wątek
    • koronka2012 Re: Zachowek - odsetki 18.10.19, 17:38
      Odsetki możesz policzyć na kalkulatorze, są w necie, tylko po co? odsetki należą się gdy wynika to orzeczenia sądowego (tzn. gdyby termin zapłaty zachowku był ustalony przez sąd), a nie na podstawie wyznaczonego przez ciebie terminu.

• izabela1976 Re: Zachowek - odsetki 18.10.19, 22:35
        Jest już rok po terminie. Sprawa w sądzie może długo trwać. U znajomego pierwsza rozprawą była 3 lata od złożenia wniosku.

Rok temu wysokość zachowku była prawie 100 tys. Za parę lat wartość tychb100 tys. Będzie dużo niższa.
        Czy należą się odsetki? Kto i kiedy decyduje od kiedy są liczone?
          • izabela1976 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 00:00
            Do sądu jeszcze nie. Ale jak wiadomo w sądach sprawy mogą więc się latami. Tak jak u mojego znajomego. Więc jestem ciekawa jak jest z tymi odsetkami. Należą się czy np. Po 5 latach sprawy w sądzie mój zachowek straci znacząco na wartości
            • arwena_11 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 18:36
              Ale poczekaj - kto wyznaczył termin wypłaty zachowku? Sąd czy sama się dogadałaś?
              Jak sąd i masz to w wyroku - to tak od następnego dnia po dacie zapłaty naliczasz odsetki. Z wyrokiem idziesz do komornika i on ściąga.

Jak miałaś prywatną umowę, nigdzie nie klepniętą ( sąd, notariusz ) to masz wielkie nic. Najpierw idź do sądu po ten zachowek - bo ci minął terminy i nic nie dostaniesz ( wystąpić o zachowek można chyba od 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu
          • puella_174 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 09:57
            455 k.c. jezeli wzywasz o 100 tysiecy zachowku i podajesz termin zaplaty 30 czerwca 2019, to odsetki leca od 1 lipca 2019. Jezeli potem w sadzie sie okaze, ze zachowku powinno byc 50 tysiecy, to dostaniesz 50 tys z odsetkami od 1 lipca 2019. Niewazne, kiedy bedzie wyrok.
            • jola-kotka Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 15:42
              Nastepny problem jest taki ze 455 kc dotyczy wezwan do zaplaty z czegos wynikajacych np. Umowy, orzeczenia sadu itp. Tu taka sytuacja nie zachodzi nie ma ani orzeczenia ani umowy. Nie mozna od tak bez niczego wzywac kogos do zaplaty czegos. Musi to byc poparte dokumentem.
              • puella_174 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 19:33
                Ech, Joa Kotka, nie chce mi sie tlumaczyc, wiec po prostu: nie masz racji smile autorka powinna isc do prawnika, a nie wyludzac porady na forum. Niektorzy jej pisza dobrze, inni mącą, a ona nie bedac prawnikiem nie jest w stanie ocenic, kto jest kto smile
                • jola-kotka Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 21:27
                  Mam racje . Nie ma orzeczenia sadu nie ma zachowka ani odsetek od niego. Moze ktos jej obiecal ale to nie ma mocy prawnej . Czyli nie ma odsetek a znajac zycie nic jej ta osoba nie zaplaci. Ja tez bym nie zaplacila bo niby na jakiej podstawie.
                  • puella_174 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 22:45
                    Klocisz sie o rzecz, ktora dla wszystkich tutaj jest oczywista. Dziewczyna pyta, czy jesli teraz wezwala kogos do zaplaty zachowku wskazujac termin na zaplate i ten ktos nie zaplacil, to czy GDY POJDZIE DO SĄDU i sprawa potrwa kilkalat, to czy dostanie odsetki i od kiedy. Odpowiadam. A Ty piszesz, ze nieprawda, bo dobrowolnie nikt jej zadnych odsetek nie musi placic. No faktycznie, dobrowolnie nie, wtedy czekamy na sad i ewentualnie komornika. Ale ten sad da jej ten zachowek razem z odsetkami za czas od daty z wezwania. Czyli: podala w wezwaniu 100 tysiecy do 30 czerwca 2019 r. Wyrok zapada w 2022 r i dostaje 100 tysiecy z odsetkami od trzech lat. Bez prawomocnego wyroku od nikogo pieniedzy nie wydusi, to chyba jasne? Nie rozwazamy oczywiscie udzialu postawnych panow w ciemnych okularach i w ciemnej uliczce.
                    Jola Kotka, jestes prawnikiem?
                    • jola-kotka Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 22:52
                      Bo sie nie rozumiemy. Autorka pyta czy juz sie jej naleza i wyraznie pisze ze do sadu nie poszla i nie chce isc bo to dlugo trwa. Widzisz teraz roznice miedzy naszymi wypowiedziami? Ona nie byla i nie wybiera sie do sadu.
                    • lianis Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 23:07
                      To Ty sie mylisz.
                      Placilam zachowek. Dostalam jedno wezwanie do zaplaty w terminie, potem kolejne w nastepnym terminie i jeszcze jedno, po kazdym z podanych terminow mialy hyc naliczane odsetki ustawowe.
                      Ja chcialam, zeby sprawa trafila do sadu. kiedy po trzech listach poleconych z kwota i terminem zaplaty nie bylo kasy, osoba rzadajaca zachowku ode mnie zlozyla sprawe w sadzie, na wyroku dostala termin do ktorego musze mu zaplacic oraz informacje ze odsetki sa naliczane od momentu zalozenia sprawy w sadzie, a nie wczesniej

--
                      "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter." - Mark Twain
                      • puella_174 Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 23:38
                        www.infor.pl/prawo/spadki/zachowek-i-dzial-spadku/2943880,Wymagalnosc-roszczenia-o-zachowek.html

zachowek.biz.pl/odsetki-od-zachowku/

Jakies dwa artykuly na szybko.
                        Odnosnie do Twojej sprawy o zachowek: 1) moze w pozwie wniesli o odsetki od dniazalozeniasprawy, nie wiedzac, ze moga od wczesniejszej daty. Sad nie przyzna wiecej niz zadano w pozwie.
                        2) moze to bylo dosc dawno, zanim wykrystalizowalo sieorzecznictwo w tym zakresie.
                        3) moze sad wydal niepoprawny wyrok i nikt go nie zaskarzyl
                        4) autorka sio do prawnika, a nie sprawy o zachowek (czyli pewnie z kilkanascie-kilkadziesiat tysiecy) konsultowac na forum z osobami, ktora moga byc prawnikiem albo rownie dobrze cukiernikiem lub programista.
            • rozalia_olaboga Re: Zachowek - odsetki 19.10.19, 16:13
              Tak, dostaniesz 50 tysięcy plus odsetki, a nadplacone 50 tysięcy plus odsetki będziesz musiała oddac smile
              Fantazja Cię ponosi chyba smile Kto niby miałby decydować o wysokości zachowku? Nie bylo sprawy sadowej, nie wiadomo czy jest na to jakikolwiek papier, autorka napisała tylko, ze zażądała spłaty zachowku i dala termin. Jeśli ma umowe, niech idzie z tym do komornika, zobaczymy co wywalczy.
                • koronka2012 Re: Zachowek - odsetki 20.10.19, 19:17
                  lianis napisała:

> Sad nie musi, jesli we wniosku nic o odsetkach nie ma

To oczywiste, chodzi mi raczej o to, czy jeśli jest taki wniosek o odsetki od dnia złożenia pozwu - to sąd obligatoryjnie go uznaje, czy jest tu jednak pewna uznaniowość?

• profes79 Re: Zachowek - odsetki 18.10.19, 22:04
      Upomnieć się o zachowek możesz w ciągu przedawnia się po upływie pięciu lat więc jeżeli nie upłynęło 5 lat od chwili stwierdzenia nabycia spadku (tak mi się wydaje - tu lepiej prawnika spytać) to do sądu i występujesz o zachowek.

--
      Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka