Dodaj do ulubionych

Jak często można brać L4?

18.10.19, 19:19
Czy jest jakiś przepis który ustala ile nieobecności w ciągu roku może mieć pracownik (dokładnie chodzi mi o nauczyciela)?
Obserwuj wątek
      • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:26
        bialeem napisał:

> Aaa że l4 się niby bierze... Skąd się tak je bierze? Na jakiejś półce leży?

Bierze u lekarza. Chyba nie kradnie,nie wypisuje sobie sama ani nie zrywa z drzewa.
        Chciałam żeby tytuł był krótki. Pewnie gdybym napisała tak jak chciałam na początku " Jak często można chodzić na L4?" to też by się ktoś przyczepił. No ale czego ja się spodziewałam po tym forum...
        • bialeem Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:40
          Zwolnienie daje lekarz z jakiegoś konkretnego powodu. Tak jak pisze "banowanyzaprawde1" (swoją drogą piękny nick) nie ma ograniczeń w częstotliwości chodzenia na zwolnienie. Są w długości i są obowiązki pracownicze wynikające np z dłuższego pobytu na zwolnieniu lekarskim.
    • banowanyzaprawde1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:33
      To, ile można być na L4 nie jest ściśle ustalone. Długość zwolnienia lekarskiego jest różna w zależności od przyczyny, przez którą byliśmy zmuszeni je wziąć. Trzeba jednak pamiętać, że pracownikom przysługuje maksymalnie 182 dni. Okres ten może być dłuższy, w zależności od kodów choroby. W przypadku, gdy niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży. W wymienionych przypadkach pracownik może pobierać świadczenie przez maksymalnie 270 dni. Jeśli zastanawiasz się, ile dni zwolnienie lekarskie może trwać to podpowiadamy, że oprócz powyżej wspomnianych sytuacji, pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę rocznie przysługuje 14 dni na opiekę nad chorym oraz do 60 dni na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia.

W czasie trwania zwolnienia nie wolno podejmować żadnej innej pracy, niezależnie od kodu choroby. Jednostki wypłacające wynagrodzenie chorobowe mają prawo skontrolować stan i działania pracownika. Odpowiednio: w ciągu pierwszych 33 dni może to zrobić nasz pracodawca, od 34. dnia – pracownicy ZUS-u. Taka kontrola dotknąć może każdego chorującego pracownika.

--
      Obłęd rzeczywiście jest epidemią, ale ma dwa ulubione kanały rozprzestrzeniania się: media i Internet.
      Bernard Minier – Bielszy odcień śmierci
      • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:46
        banowanyzaprawde1 napisał:

> To, ile można być na L4 nie jest ściśle ustalone. Długość zwolnienia lekarskieg
        > o jest różna w zależności od przyczyny, przez którą byliśmy zmuszeni je wziąć.
        > Trzeba jednak pamiętać, że pracownikom przysługuje maksymalnie 182 dni.

Aż tyle? To praktycznie pół roku...

> Jeśli zastanawiasz się, ile dni zwolnienie lekarskie może trwać to podpowiadamy
        > , że oprócz powyżej wspomnianych sytuacji, pracownikom zatrudnionym na umowę o
        > pracę rocznie przysługuje 14 dni na opiekę nad chorym oraz do 60 dni na opiekę
        > nad dzieckiem do 14. roku życia.
        >
        > W czasie trwania zwolnienia nie wolno podejmować żadnej innej pracy, niezależni
        > e od kodu choroby. Jednostki wypłacające wynagrodzenie chorobowe mają prawo sko
        > ntrolować stan i działania pracownika. Odpowiednio: w ciągu pierwszych 33 dni m
        > oże to zrobić nasz pracodawca, od 34. dnia – pracownicy ZUS-u. Taka kontrola do
        > tknąć może każdego chorującego pracownika.
        >

A czy w czasie opieki nad dzieckiem można podejmować inną pracę?

Ehhh, widzę że nic się nie da zrobić w tej sprawie skoro można mieć aż tyle nieobecności. Na szczęście jest to tylko wuefistka. Z tym że pani wuefistka ma bardzo wysokie wymagania. I jak w innych szkołach oceną z wf-u można sobie podnieść średnią to niestety u nas można sobie pogorszyć... Ja rozumiem, że trzeba wymagać ale to niech pani jest w tej szkole i pracuje z dziećmi żeby potrafiły sprostać tym wymaganiom.
        • banowanyzaprawde1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:50
          W czasie trwania zwolnienia nie wolno podejmować żadnej innej pracy, niezależnie od kodu choroby.

--
          Obłęd rzeczywiście jest epidemią, ale ma dwa ulubione kanały rozprzestrzeniania się: media i Internet.
          Bernard Minier – Bielszy odcień śmierci
          • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:58

> W czasie trwania zwolnienia nie wolno podejmować żadnej innej pracy, niezale
            > żnie od kodu choroby.

>
            >

No to dziwne bo pani wuefistka w czasie L4/opieki nad dzieckiem podobno prowadziła zajęcia na basenie. PODOBNO bo osobiście jej nie widziałam ale kilka mam o tym wspominało że w szkole jej nie ma a na basenie fitness prowadzi...
            • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:17
              fibi00 napisała:

> banowanyzaprawde1 napisał:
              >
              > > W czasie trwania zwolnienia nie wolno podejmować żadnej innej pracy, n
              > iezale
              > > żnie od kodu choroby.

> >
              > >
              >
              >
              > No to dziwne bo pani wuefistka w czasie L4/opieki nad dzieckiem podobno prowadz
              > iła zajęcia na basenie. PODOBNO bo osobiście jej nie widziałam ale kilka mam o
              > tym wspominało że w szkole jej nie ma a na basenie fitness prowadzi...

Jeśli jest chora i ma zwolnienie lekarskie to nie może gdzie indziej pracować na umowę zlecenie, na przykład prowadzić po południu zajęcia fitness. Zgłoś do ZUS i Urzędu Skarbowego.
                  • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:35
                    Ok. Czyli zwolnienie lekarskie lub dwa dni opieki na zdrowe dziecko bo na 14.00 była wizyta u alergologa i o 19.00 nie może prowadzić zajęć fitness dla dorosłych na umowę zlecenie. Co do zwolnienia lekarskiego rozumiem. Co do tych 2 dni niekoniecznie.
                    Czyli pracownik ma zwolnienie lekarskie w sensie tydzień opieki nad dzieckiem, bo dziecko jest chore, po 18.00 dzieckiem zajmuje się tata a pracownik na zwolnieniu czyli mama nie może na umowę zlecenie prowadzić księgowości, zajęć fitness czy innej działalności dodatkowej? Dobrze wiedzieć.
                • spirit_of_africa Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:32
                  vodyanoi napisał:

> A jeśli ma opiekę nad dzieckiem i siedzi z nim od rana do 17, to nie może po 17
                  > (kiedy przychodzi jej mąż i może zająć się dzieckiem) poprowadzić dodatkowych
                  > zajęć?
                  No właśnie. W Z-15 trzeba wpisać zmianę na która się pracuje wiec może można.
            • slonko1335 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:52
              >No to dziwne bo pani wuefistka w czasie L4/opieki nad dzieckiem podobno prowadziła zajęcia na basenie. PODOBNO bo osobiście jej nie widziałam ale kilka mam o tym wspominało że w szkole jej nie ma a na basenie fitness prowadzi...
              jak dziecko ma ojca, to po południu po przyjściu z pracy dzieckiem może się zając ojciec. W z-15 zaznacza się czy ojciec pracuje zmianowo i czy może sprawowac opiekę w czasie gdy matka korzysta ze zwolnienia u siebie w zakładzie , jak wróci z pracy to on może warować przy dziecku

--
              Sygnaturka się zgubiła....
            • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:40
              Miałam kolegę, który tak pracował. Elektryk akurat, nie nauczyciel. Pracował 4 miesiące i 8 był na zwolnieniu i znowu trochę pracy i pół roku zwolnienia. Z tego co wiem nie był obłożnie chory. Na zwolnieniu pracował na czarno.
            • berber_rock Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 13:13
              Rany! Co to znaczy MOZNA mieć zwolnienie. A jak pracownik jest np. terminalnie chory, to jak się postępuje według polskiego prawa?
              Mieszkam za granica.
              Rok temu w dziale obok szef dowiedział się że ma 3 stadium raka. Od roku jest na zwolnieniu. Ponieważ zwolnienie jest uzasadnione i pan jest regularnie kontrolowany przez lokalny ZUS to nikt mu nie może zabronić na tym zwolnieniu być.
              Co by się z panem stało wg prawa polskiego?
                  • slonko1335 Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 17:37
                    renty w takim wypadku są okresowe. Po 182 dniach zwolnienia , można iśc na 12 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego a potem na rentę(o ile ma się przepracowana wymagana ilość lat i okresy składkowe) na jakiś tam okres czasu, który potem jest przedłużony bądź nie .

--
                    Sygnaturka się zgubiła....
              • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 15:52
                berber_rock napisał(a):

> Rany! Co to znaczy MOZNA mieć zwolnienie. A jak pracownik jest np. terminalnie
                > chory, to jak się postępuje według polskiego prawa?
                > Mieszkam za granica.
                > Rok temu w dziale obok szef dowiedział się że ma 3 stadium raka. Od roku jest n
                > a zwolnieniu. Ponieważ zwolnienie jest uzasadnione i pan jest regularnie kontro
                > lowany przez lokalny ZUS to nikt mu nie może zabronić na tym zwolnieniu być.
                > Co by się z panem stało wg prawa polskiego?

Nic. Byłoby tak samo jak u ciebie. Każdy ma prawo chorować. Nikt go nie zwolni z pracy, ponieważ choruje na raka. Nauczyciela też nie.
                Tylko że matki będą pisać na forach, plotować z koleżanką i wkurzać się, że nauczyciel zachorował na raka w marcu i nie ma go już dwa miesiące a zaraz ich dziecko ma egzamin. Nie mógł zachorować pod koniec czerwca, no naprawdę nie mógł?
      • zasiedziala Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 23:00

> To, ile można być na L4 nie jest ściśle ustalone. Długość zwolnienia lekarskieg
        > o jest różna w zależności od przyczyny, przez którą byliśmy zmuszeni je wziąć.
        > Trzeba jednak pamiętać, że pracownikom przysługuje maksymalnie 182 dni.

Hmm, ale to rozumiem, że jeśli leżę w szpitalu ponad 182 dni, to po prostu dostaję drugie zwolnienie tak? Czy co się wtedy dzieje?
        --
        Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
    • iberka Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:46
      Niestety, bo jeśli chodzi o nauczyciela inaczej nie mogę, nie ma ograniczenia. Była wychowawczyni mojej 10 latki bywała na L4 kilka razy w ciągu roku szkolnego.....3-4-5 tygodni, 2-3 w szkole i znowu. Nic się nie zmieniło i pierwsze L4 wzięła już w 3 tygodniu września tego roku (sąsiedzkie dziecko poszło u niej do 1-szej klasy). Efekt? Dzieci miały mnóstwo zaległości uncertain i teraz w klasie 4 nauczyciele wytykają spore braki
      • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 19:54
        iberka napisała:

> Niestety, bo jeśli chodzi o nauczyciela inaczej nie mogę, nie ma ograniczenia.
        > Była wychowawczyni mojej 10 latki bywała na L4 kilka razy w ciągu roku szkolneg
        > o.....3-4-5 tygodni, 2-3 w szkole i znowu. Nic się nie zmieniło i pierwsze L4 w
        > zięła już w 3 tygodniu września tego roku

U nas tak samo- pierwsze zwolnienie w połowie września. Teraz znów jej nie ma... W zeszłym roku szkolnym dzieci miały "basen" w drugim semestrze (u nas w szkole basen jest tylko jeden semestr w klasach 1-4) i w ciągu całego semestru były na basenie 4 razy,a powinny być 4 razy ale w jednego miesiąca a nie całego semestru... Tak jak wspominałam,na szczęście to tylko wuefistka a nie nauczyciel jakiegoś przedmiotu.

(sąsiedzkie dziecko poszło u niej do
        > 1-szej klasy). Efekt? Dzieci miały mnóstwo zaległości uncertain i teraz w klasie 4 nau
        > czyciele wytykają spore braki
          • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 20:43
            iimpala napisała:

> no to jak wuefistka to o co chodzi? lepszy basen niz leniwa (schorowana) naucz
            > ycielka.

Przecież napisałam: pani ma wysokie wymagania wobec dzieci. Wiecznie jej nie ma a wymagania ma z kosmosu. To niech jest w tej szkole i pracuje nad kondycją dzieci lub skoro tyle jej nie ma troszkę przystopuje. Mi akurat zwisa i powiewa czy basen dzieci mają bo mój syn chodzi do szkółki pływackiej ale wielu rodzicom których nie stać na prywatną naukę plywania nie podoba się to że niby w planie basen a dzieci nie jadą bo pani nie ma...
              • ga-ti Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:04
                No ale chyba macie w tej szkole jakąś dyrekcję? Pracownik ma prawo chorować, jego dzieci mają prawo chorować i potrzebować jego opieki, nawet jego mąż/żona ma prawo chorować i opieki potrzebować. Ale to dyrekcja jest odpowiedzialna za funkcjonowanie zakładu pracy, tu szkoły, więc powinna ustalać sensowne zastępstwa. Z drugiej strony, jeśli godzina pracy nauczyciela to kilkanaście zł to chyba lasu rąk chętnych do zastępstw nie ma.
                A co byś chciała uzyskać? Zwolnienie pracownika, bo chorowity rok mu się trafił? Niedawno był tu wątek emamy, która z żalem stwierdziła, że ma już czwarte zwolnienie w tym roku, jakiś pech ją prześladuje. I jakoś nie pamiętam by były w tamtym wątku sugestie, by się z pracy zwolniła.
                • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:21
                  ga-ti napisała:

> No ale chyba macie w tej szkole jakąś dyrekcję? Pracownik ma prawo chorować, je
                  > go dzieci mają prawo chorować i potrzebować jego opieki, nawet jego mąż/żona ma
                  > prawo chorować i opieki potrzebować. Ale to dyrekcja jest odpowiedzialna za fu
                  > nkcjonowanie zakładu pracy, tu szkoły, więc powinna ustalać sensowne zastępstwa
                  > . Z drugiej strony, jeśli godzina pracy nauczyciela to kilkanaście zł to chyba
                  > lasu rąk chętnych do zastępstw nie ma.

No akurat wuefistów jest sporo a z tego co wiem nauczyciele są źli że wuefisci zarabiają tyle samo co np poloniści którzy mają o wiele więcej na głowie niż wuefista...
                  > A co byś chciała uzyskać? Zwolnienie pracownika, bo chorowity rok mu się trafił
                  > ?
                  Oj żeby to tylko rok był...

Niedawno był tu wątek emamy, która z żalem stwierdziła, że ma już czwarte zwo
                  > lnienie w tym roku, jakiś pech ją prześladuje. I jakoś nie pamiętam by były w t
                  > amtym wątku sugestie, by się zwolniła.

Co rusz słyszę rozmowy rodziców że jakby ich tyle w pracy nie było to już dawno by ich zwolniono. A swoich wychowanków pani już uprzedziła że dosyć często może jej nie być więc w razie jakiś kłopotów mają iść do pani x ...
                  • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:31
                    Może ma jakąś chorobę, nie wiem, zgaduję, i wie, że raz na jakiś czas jej nie będzie w pracy. Nie wiem. Ktoś jej daje zwolnienie lekarskie przecież. Jeśli to jest zwolnienie. Może to są dni bezpłatne? Nie wiem.
    • iberka Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:19
      Osobno wrzucam kolejny przypadek, tym razem liceum starszaka. Klasa mat-fiz, klasa maturalna, 5h fizyki tygodniowo, od początku roku szkolnego było 10h. Nie ma zastępstwa. Dyrekcja nie robi nic. Zastanawiam się jak te dzieci maturę z fizyki mają zdać 😡.
      Sytuację podgrzewa fakt, że już przed wakacjami słyszeliśmy, iż klasa maturalna nigdzie nie wyjeżdża, nie ma zgody absolutnie, bo uczą się......
          • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:51
            Jestem pewna, że nie ma. Mimo wszystko jest to obowiązek dyrektora, aby się postarać sprowadzić fizyka z innej szkoły dokładnie w tym czasie gdy te klasy maturalne mają lekcje. Nierealne. Wiem smile
            Ja się tylko zastanawiam czy gdy jest chory urzędnik, pani w banku czy lekarz, do którego czekaliśmy 4 miesiące a on sobie zachorował i faktycznie jesteśmy źli, to czy wkurzamy się na tego konkretnego pracownika czy na jego szefa, czy po prostu uznajemy, że tak w życiu bywa?
          • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:57
            To niech zatrudnią fizyka. Na pewno jakiś tylko czeka aby w razie zastępstwa raz na kilka tygodni przyjść w środę na 14.00 i zarobić 60 zł za dwie lekcje. Do tego przejechać przez całe miasto do tej konkretnej szkoły.
            • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:29
              Jak jest matematyka zamiast fizyki to chyba nie jest tak źle. Przynajmniej mają więcej godzin z matematyki, która jest trudnym przedmiotem i też jest na maturze. To nie jest źle. Nawet dobrze. Gorzej gdyby byli zwalniani do domu albo by mieli muzykę czy plastykę.
              • nocnamagia Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:32
                A jak masz planowaną wizytę u kardiologa i okazuje się ze lekarz jest chory i wizyta się nie odbędzie, to okulista tez mógłby go zastąpić, w końcu wzrok jest tak samo wazny jak serce. Gorzej by było jakby wizyta się w ogóle nie odbyła.
                • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:47
                  Zwykle gdy czekamy dwa miesiące na wizytę u kardiologia i akurat ten kardiolog wtedy zachoruje, to nikt nas nie przyjmie, wizyta przepada. Bywa. Jesteśmy źli ale czy mamy do niego pretensje, że akurat tego dnia ma grypę i jest na zwolnieniu lekarskim? Czy wymagamy od kierownika przychodzi lekarskiej, aby zwolnił złego kardiologia, który już 5 raz w ciągu 12 miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim a po 19.00 przyjmuje pacjentów za grube pieniądze w prywatnym gabinecie. Nie mówię, że nie byłabym zła. Ale nie wymagam od kierownika przychodni aby szybko mi sprowadził z innej przychodni innego kardiologia.
                    • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:57
                      nocnamagia napisał(a):

> Nie widzisz analogii do nauczyciela fizyki czy trzeba ci łopatologicznie to wyt
                      > lumaczyć? BTW na zwolnieniu nie mozna przyjmować w gabinecie prywatnym i o tym
                      > kazdy lekarz wie

Nie, nie widzę. Jak pisałam wcześniej, to dyrektor powinien znaleźć nauczyciela na zastępstwo. Na fizykę fizyka a na angielski anglistę. Koniec kropka. Na pewno nie ma tragedii, gdy na fizykę przyjdzie raz i drugi matematyk. Lepsze to niż nic, w końcu każdy zdaje maturę z matematyki. Ale na zastępstwo z fizyki powinien przyjść fizyk i dyrektor powinien go znaleźć.
                • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:52
                  nocnamagia napisał(a):

> A jak masz planowaną wizytę u kardiologa i okazuje się ze lekarz jest chory i w
                  > izyta się nie odbędzie, to okulista tez mógłby go zastąpić, w końcu wzrok jest
                  > tak samo wazny jak serce. Gorzej by było jakby wizyta się w ogóle nie odbyła.

Gdy kardiolog chory to wizyta się nie odbędzie. Nic nie zrobisz. Czekasz aż wyzdrowieje. Jeśli chcesz iść do tego konkretnego. Nawet gdy czekałaś na wizytę 4 miesiące. Albo idziesz gdzie indziej prywatnie.
    • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:26
      Emama z innego wątku miała od stycznia do października już 4 bardzo długie zwolnienia. Pech jakiś, wyjątkowo chorowała i martwiła się. Ematki ją pocieszały, że praca nie ucieknie, niech się nie martwi co myśli szef i w ogóle zdrowie najważniejsze. To prawda. Tylko że akurat ta Ematka nie była nauczycielką. Nauczyciel nie ma prawa chorować. Nie ma prawa mieć zagrożonej ciąży, operacji, złamanej nogi, anginy, depresji i w ogóle żadnej choroby. Ma się szybko wyleczyć w 2 dni i wracać uczyć dzieci. Urzędnik może spokojnie wyleczyć się, dać zoperować i tak dalej.
      • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 21:35
        pastuszka1 napisała:

> Emama z innego wątku miała od stycznia do października już 4 bardzo długie zwol
        > nienia. Pech jakiś, wyjątkowo chorowała i martwiła się. Ematki ją pocieszały, ż
        > e praca nie ucieknie, niech się nie martwi co myśli szef i w ogóle zdrowie najw
        > ażniejsze. To prawda. Tylko że akurat ta Ematka nie była nauczycielką. Nauczyci
        > el nie ma prawa chorować. Nie ma prawa mieć zagrożonej ciąży, operacji, złamane
        > j nogi, anginy, depresji i w ogóle żadnej choroby. Ma się szybko wyleczyć w 2 d
        > ni i wracać uczyć dzieci. Urzędnik może spokojnie wyleczyć się, dać zoperować i
        > tak dalej.

KAŻDY ma prawo chorować i brać zwolnienie,nawet nauczyciel. Jeśli wywiązuje się ze swoich obowiązków mimo częstych zwolnień to ja nie widzę nic złego w tych zwolnieniach. Ale rzeczywiście macie rację dyrekcja powinna się za to wziąć i załatwić jakieś zastępstwa.
            • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:08
              pastuszka1 napisała:

> Tylko czy ktoś był zapytać dyrektora czy i kiedy zorganizuje zastępstwo za swoj
              > ego chorego pracownika? Pewnie nie.

Tak. Jedna z mam opowiadała mi że na zebraniu kilka mam poszło do wychowawczyni (taka bardzo fajna babeczka) i prosiły bardzo o przekazanie p. dyrektor że rodzice są rozżaleni nieobecnością nauczycielki i żeby coś z tym zrobiła ale bardzo proszą o nie podawanie nazwisk matek które to zgłaszały. Bo taka jest prawda że rodzice się boją że jeśli zgłoszą jakies pretensje czy żale to potem odbije się to na dziecku...
                • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:24
                  nickbezznaczenia napisał(a):

> Co za głupoty.

Ale co głupoty? Ze rodzice się boją że nauczyciel odegra się na dziecku za jakąś skargę.
                  Akurat ja się już o tym przekonałam. Może nie byłam ze skargą ale miałam styczność z panią wuefistką w swojej pracy. No ale raz się jej naraziłam i nasza współpraca się zakończyła. Nigdy przed synem nie wspominałam że miałam styczność z panią wuefistką poza szkołą. No i pewnego dnia sam powiedział że ma wrażenie że pani się na nim uwzięła ale nie wie dlaczego. Tak więc głupotą jest że nie ma nauczycieli ktorzy mają swoich pupilków czy uczniów których nie lubią bo rodzice zaleźli im za skórę. Oczywiście nie mówię o wszystkich nauczycielach!
              • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:15
                Wychowawca klasy jest takim samym nauczycielem jak chora nauczycielka od wf czy od fizyki. Nie jest przełożoną tego nauczyciela i nie ma żadnej mocy. Jest wychowawcą klasy a nie szefem tego nauczyciela. Nie może go zatrudnić ani zwolnić, zwrócić uwagi. Przełożonym nauczyciela jest dyrektor szkoły i do niego powinni iść rodzice aby dowiedzieć się dlaczego nie zatrudnił nikogo za chorego pracownika.
              • wydramarlenka Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:19
                Ło matko, pani od wf się zemści, czy dyrektor?
                Kiedyś jeden z rodziców policzył liczbę godzin lekcyjnych, które nie odbyły się z powodu zwolnień lekarskich nauczycielki. Dużo tego było. Poszliśmy do dyrektorki z prośbą o zmianę nauczyciela przedmiotu lub zorganizowanie zastępstw z innym nauczycielem tego samego przedmiotu. Nikt nie miał pretensji do nauczycielki, że choruje. Poszliśmy po prostu załatwić sprawę.
                • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:36
                  wydramarlenka napisał(a):

> Ło matko, pani od wf się zemści, czy dyrektor?
                  > Kiedyś jeden z rodziców policzył liczbę godzin lekcyjnych, które nie odbyły się
                  > z powodu zwolnień lekarskich nauczycielki. Dużo tego było. Poszliśmy do dyrekt
                  > orki z prośbą o zmianę nauczyciela przedmiotu lub zorganizowanie zastępstw z in
                  > nym nauczycielem tego samego przedmiotu. Nikt nie miał pretensji do nauczycielk
                  > i, że choruje. Poszliśmy po prostu załatwić sprawę.

U nas niby zastępstwa są-raz z panem z korekcyjnej,raz z bibliotekarką,raz z katechetką itd. No a pani wuefistka przychodzi po zwolnieniu i wymagania ma z kosmosu. I to mnie chyba boli najbardziej. Uważam że powinna trochę przystopować choćby ze względu na jej częste nieobecności. To tylko wf! Tu można dzieciom trochę odpuścić. Mój syn mimo że jest bardzo wysportowany,jeździ na wszystkie zawody sportowe nie znosi wf-u.
                  • wydramarlenka Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:57
                    Uważam że powinna trochę przystopować c
                    > hoćby ze względu na jej częste nieobecności. To tylko wf! Tu można dzieciom tro
                    > chę odpuścić. Mój syn mimo że jest bardzo wysportowany,jeździ na wszystkie zawo
                    > dy sportowe nie znosi wf-u.

I tego czepiłabym się bardziej niż częstych chorób. Nie nieobecności, a kosmicznych wymagań.
                    Z tego, co pamiętam na wf, plastyce, muzyce istotny w ocenie jest stosunek ucznia do przedmiotu (czy przygotowany, aktywny na zajęciach). Nawet ważniejszy niż osiągnięcia.
                    Wf może zachęcić lub zniechęcić młodego człowieka do rekreacyjnego uprawiania sportu, co ma znaczenie dla jego stanu zdrowia - teraz i w przyszłości.
                    • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 23:02
                      wydramarlenka napisał(a):

> Uważam że powinna trochę przystopować c
                      > > hoćby ze względu na jej częste nieobecności. To tylko wf! Tu można dzieci
                      > om tro
                      > > chę odpuścić. Mój syn mimo że jest bardzo wysportowany,jeździ na wszystki
                      > e zawo
                      > > dy sportowe nie znosi wf-u.
                      >
                      > I tego czepiłabym się bardziej niż częstych chorób. Nie nieobecności, a kosmicz
                      > nych wymagań.
                      > Z tego, co pamiętam na wf, plastyce, muzyce istotny w ocenie jest stosunek uczn
                      > ia do przedmiotu (czy przygotowany, aktywny na zajęciach). Nawet ważniejszy niż
                      > osiągnięcia.
                      > Wf może zachęcić lub zniechęcić młodego człowieka do rekreacyjnego uprawiania s
                      > portu, co ma znaczenie dla jego stanu zdrowia - teraz i w przyszłości.

Zgadzam się.
                • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 22:39
                  A ludzie nie wiedzą, że w tej sprawie można iść do dyrektora szkoły. Lepiej aby on sam na to wpadł, że skoro nie ma nauczyciela od fizyki od 4 tygodni, bo jest w szpitalu, to już dawno jego obowiązkiem było zorganizowanie zastępstwa. Skoro tego nie zrobił to albo mu się nie chciało albo faktycznie nie ma nikogo na zastępstwo. Rodzice powinni pójść i zwrócić uwagę, że młodzież nie ma lekcji a zaraz matura. Dyrektor powinien wiedzieć czy ten fizyk jest faktycznie ciężko chory i wróci za pół roku. Wtedy szuka kogoś na dłuższe zastępstwo. Nie rozumiem czego tu się bać. Trzeba iść i załatwić sprawę a nie biadolić na forum.
                  • wydramarlenka Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 23:21
                    Przypuszczam, że dyrektor próbuje zorganizować zastępstwo, ale znalezienie fizyka, który poprowadzi klasę maturalną z rozszerzeniem przedmiotu nie jest proste.
                    Poza tym nauczyciela na zastępstwo można zatrudnić, kiedy wiadomo, że zastępowany nauczyciel nie wróci w najbliższym czasie (fizyk mógł przynieść zwolnienie na tydzień, potem na kolejne dwa itd.) Pozostali nauczyciele przedmiotu mogą mieć w tym czasie swoje lekcje, szczególnie przy obecnych brakach kadrowych, kiedy z konieczności mają maksymalną liczbę godzin ponadwymiarowych
                    • pastuszka1 Re: Jak często można brać L4? 18.10.19, 23:28
                      I właśnie należy iść do dyrektora i go zapytać jak się sprawy mają, bo pewnie jest tak jak mówisz. Na pewno jest sensowne wyjaśnienie dlaczego od początku września klasa z rozszerzeniem z fizyki i 5 godzinami w tygodniu, miała tych lekcji jak na razie do 18 października tylko 10
    • ida_marcowa1 Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 15:29
      A możesz coś napisać o tych wygórowanych wymaganiach? Stawia pały? Grozi niezaliczeniem przedmiotu? Moje dziecko ma dwie lewe nogi na wfie, zajęć sportowych nie cierpi. Taka mimoza trochę...ale za strój i obecność jest właściwie 4. Oceny cząstkowe ma bardzo różne.
      • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 22:20
        Np 4 klasa,dzieci dopiero uczą się grania w siatkówkę, grudzień pani robi sprawdzian z serwowania dołem. 5 podejść. 5 prawidłowych przebić piątka, 4 przebicia czwórka itd. No i na całą klasę była jedna czwórka,nieliczne 3 reszta 2 a nawet 1. Dla mnie jest to chore żeby dzieci były tak surowo oceniane kiedy ledwo co poznały siatkówkę.
        Dalej, bieg na 1000m. Pani wyznaje zasadę że każdy czas ma być poprawiony. W sensie że jeśli we wrześniu miało się czas (przykładowo) 4 min i 11 sek. to w kwietniu trzeba mieć czas lepszy. Jeśli ktoś czasu nie poprawi lub będzie miał gorszy czas dostanie o stopień niżej! Mój syn w 4 klasie miał czas lepszy niż najszybsi chłopcy w 6 klasie (tak mu powiedziała pani), myślałam że jak tak go pochwaliła to może 6 dostanie ale nie, dostał 5. No ale mniejsza z tym i to w sumie najmniej istotne w tym wszystkim.
        Syn w 5 klasie w I semestrze jakimś cudem miał same 5 i 6 i na koniec semestru miał 6 natomiast w II semestrze zdobył tylko 3 oceny (z koszykówki): 5-podanie, 4-kozłowanie, 3-zatrzymanie się (pytam co zrobił źle w tym zatrzymaniu,nie wyhamował czy co a on że nie wie po prostu pani powiedziała "źle, trója"). Potem był strajk, święta,pani nie było. W połowie maja syn złamał nogę (był zwolniony z wf-u do końca roku szkolnego) a pani wróciła tydzień później. Przewidywana ocena roczna "4". Syn załamka. Bo jak 4 skoro w pierwszym semestrze miał same 5 i 6,jeździł na wszystkie zawody na które został wytypowany,nigdy nie miał braku stroju,zawsze bardzo się starał. Koszykówka owszem nie poszła mu najlepiej ale czy tylko z powodu koszykówki ma mieć 4 ma koniec roku? Czy to jego wina że nie udało mu się zdobyć więcej oceń i nie pokazać zaangażowania? Ogólnie pani dziwnie ocenia. Już od kilku rodziców słyszałam że te wysportowane dzieci mają pod górkę. Mimo że na zawody jeżdżą, starają się to ledwo 5 mają. A zdarza się że dzieci przeciętne mają 6 bo pani widzi progres... Syn ostatnio mi powiedział że wychodzi na to że lepiej na początku roku się nie starać a dopiero później zacząć bo wtedy pani powie że widzi progres i może wtedy będzie miał 5 lub 6 na koniec roku. Teraz już mnie nie dziwi że wysportowany chłopak nie znosi wf i jak tylko na Mobi dzienniku przeczyta że pani nie ma i mają zastępstwo to słyszę radosne "yesss!". Tak tylko tu się cieszy bo sobie w zbijaka na wfie pograją a jak pani wróci to zaraz będzie im "sprawdziany" robiła żeby jakieś oceny mieli. Wymagania ma spore ale kiedy te dzieci mają ćwiczyć żeby tym wymaganiom sprostać?
        • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 19.10.19, 22:26
          "...natomiast w II semestrze zdobył tylko 3 oceny (z koszykówki): 5-podanie, 4-kozłowanie, 3-zatrzymanie się (pytam co zrobił źle w tym zatrzymaniu,nie wyhamował czy co a on że nie wie po prostu pani powiedziała "źle, trója")."

Przepraszam , pomyliłam się. Miał 4 oceny z tej koszykówki! Zapomniałam o najważniejszym. Rzut do koszta! Z rzutu do kosza dostał 3. Pytam: "co,nie trafiłeś?". Na co syn: " Mamo, można było nie trafić i dostać 5 i można było trafić i dostać 3. Tu nie celność była oceniana tylko ROTACJA piłki! No i moja piłka nie kręciła się w powietrzu tak jak powinna..."
    • fibi00 Re: Jak często można brać L4? 20.10.19, 09:35
      Chyba jednak udało się coś zdziałać. Tak jak wspominałam wielu rodziców ma żal że w czasie nieobecności wuefistki przepada dzieciom basen. Z tego co wiem w kilku klasach na zebraniach rodzice zgłaszali to wychowawczynią które obiecały porozmawiać z dyrektorką. I to chyba jakiś skutek odniosło bo gdyby do dyrektorki poszło kilka mam to może pomyślałby że tylko tym kilku coś się nie podoba ale jak po zebraniu kilka wychowawczyń zgłosiło że rodzice mają żal że nie ma basenu to co w tym kierunku zdziałała. Starszy syn na jutro ma wpisane zastępstwo na wfie i myślę, pewnie młodszy znów na basen odwołany tyle że nic nie pisze. Pytam młodszego czy coś wie a on że pani powiedziała że basen jest normalnie. Także bardzo się cieszę że chociaż w tej sprawie dyrektorka coś zrobiła😊.
      • ga-ti Re: Jak często można brać L4? 20.10.19, 11:00
        Z tym basenem to ja nie bardzo rozumiem. Przecież ktoś (gmina, miasto) opłaca trenera, tor, godzina jest zarezerwowana dla konkretnej klasy. I co, tak sobie radośnie te pieniądze przepadają? Co za problem iść na basen z panią, która ma zastępstwo? Przecież ona do wody nie wchodzi i pływać nie uczy? Chyba, że wuefistka jest też instruktorem pływania i faktycznie ich uczy to już inna sprawa. U nas nauczyciel dzieci przyprowadza, pilnuje w szatni, wprowadza na pływalnię i oddaje trenerowi/instruktorowi, później dzieci odbiera i pilnuje w szatni i w drodze powrotnej.

Co do oceniania, faktycznie ostro, ale jakby tak się zastanowić to ocenia technikę i indywidualne postępy każdego dziecka, więc tak, jak jest w założeniu. Minus, że nie docenia dzieci szczególnie uzdolnionych i zaangażowanych (zawody, turnieje) oraz, że nie ma czasu na porządne nauczenie dzieci, przećwiczenie, trenowanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka