18.10.19, 19:53
To ja też spadkowo. Może ktoś coś podpowie.
Jest Kazik. Kazik ma 2 dzieci : syna i córkę. Buduje dom na działce syna. Kazik umiera. Nie ma grosza. Tylko dom. Działka syna, dom Kazika. Czy córka dostanie coś po Kaziku ?
Obserwuj wątek
   • nadzisiaj Re: Spadek. 18.10.19, 20:03
    Bez żadnych szans? A jak córka udowodni, że Kazik dał synowi pieniądze na działkę z premedytacją by zostawić ją bez spadku?
    • iwoniaw Re: Spadek. 18.10.19, 20:52
     A może to w ogóle udowodnić? Ile ta działka i dom są warte, opłaca się tej córce iść w długotrwały proces sądowy z bratem, przecież to też będzie kosztować, a wygrana niepewna? Brat na pewno nie jest w stanie dowieść, że dom i działkę ma za pieniądze z innych źródeł, nie od ojca? Córka ma jakiekolwiek dowody, ze zmarły dawał jakiekolwiek pieniądze synowi i że to on budował ten dom?


     --
     "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
    • cruella_demon Re: Spadek. 18.10.19, 21:19
     Jak córka udowodni w sądzie, ze dom był ojca i że ojciec dał synowi kasę na działkę w darowiźnie, to jak najbardziej dostanie.
     O dostanie za dom, jeżeli był ojca i za darowiznę dla syna jeżeli ja udowodni.
  • princesswhitewolf Re: Spadek. 18.10.19, 20:56
   Nawet jesli tak to corka moze droga sadowa dochodzic do tego co jej sie nalezy po Kazikum. jesli jest wspolwlasnosc to 50 proc jest Kazika. Z tego 50 proc polowa czyli 25 proc nalezy sie corce
   • kamin Re: Spadek. 18.10.19, 21:26
    Skąd tu się wzięło 50 proc? Nie ma słowa o tym, że Kazik jest żonaty.
    I tak naprawdę nic po nim nie zostało, dom na działce syna nie mógł być Kazika.
    • mgla_jedwabna Re: Spadek. 18.10.19, 22:21
     Jaki żonaty? Princess pisała o współwłasności - połowa ojca, a połowa syna. Z tej ojcowskiej części córce należy się pół w spadku, czyli 1/4 wartości nieruchomości.
     • iwoniaw Re: Spadek. 18.10.19, 22:41
      Princess pisała o współwłasności

      o której autorka wątku nie wspomniała słowem - za to napisała wyraźnie, że działka należy do syna Kazika, co oznacza, że dom również. Córka może co najwyżej próbować dowodzić, że to wszystko z pieniędzy darowanych przez ojca, ale jeśli ten ojciec nie robił przelewów, tylko np. dawał synowi pieniądze "z ręki do ręki", albo nawet robił przelewy, ale tytułem zapłaty za coś, to w życiu tego nie udowodni, zwłaszcza że brat zapewne nie będzie jej w tym pomagał, a wręcz przeciwnie.      --
      Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
      Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
     • panna.jezowa Re: Spadek. 18.10.19, 22:43
      Tylko, że o takiej współwłasności ani słowa nie napisała autorka wątku.
      Dom stojący na działce syna należy do syna.
      Autorka może się domagać włączenia darowizny do masy spadkowej jeśli umie udowodnić, że dom wybudowany jest za pieniądze ojca czyli były one darowizną. Jeśli nie umie to nic nie dostanie, bo dom należy do jej brata.
      • nadzisiaj Re: Spadek. 19.10.19, 02:07
       A jeżeli umie i udowodni, że syn dostał 200 tys. darowizny na ten zakup? Kupił, Kazik się wybudował za swoje. Teraz to co na działce jest syna i córka nie ma prawa do działki i domu?
       • panna.jezowa Re: Spadek. 19.10.19, 13:52
        To, co na działce należy do właściciela działki.
        Więc skoro działka syna to i dom syna.
        Natomiast jeśli córka umie udowodnić tę darowiznę to wchodzi ona do masy spadkowej i, jeśli nie było testamentu, to połowa spadku jest jej. Ale po jej stronie spoczywa udowodnienie, że była darowizna.
    • jola-kotka Re: Spadek. 19.10.19, 15:26
     Wieczyste dzierzawy byly ale nie prywatnej wlasnosci a ziemi np. Gminnej przechodzily na wlasnosc przez tzw. Zasiedzenie po 25 latach placenia tej dzierzawy. Nie ma mozna przejac na wlasnac przez dzierzawe prywatnej wlasnosci.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka