Dodaj do ulubionych

Ilu języków uczyć dziecko?

22.10.19, 10:47
Córka w klasach 2-4 miała angielski (to oczywistość od przedszkola w sumie) i hiszpański, potem zmieniła szkołę i teraz ma angielski i niemiecki.
Imo powinna kontynuować hiszpański prywatnie.

Prawda jest taka, że do nauki się nie garnie, "jedzie na inteligencji", trzeba pilnować i ćwiczyć. Z angielskim i niemieckim nie ma sprawy (choć jest opór), hiszpańskim sama się nie zajmę.

Mąż mówi, żeby odpuścić jej ten hiszpański i egzekwować tylko to co ma teraz w szkole.
Ja uważam, że skoro nie ma innych poważnych zainteresować, to przynajmniej powinna poświęcić czas na naukę języków - to się zawsze przyda no i nie wiadomo przecież, jakie języki będą w LO, więc trzy dawałyby szersze pole manewru.

Wydaje mi się, że od dziecka w 5. klasie można już też wymagać, a nie poddawać się tylko temu, na co ono samo ma ochotę.
Jak radzicie? Kto z nas ma rację? Ciągnąc ten hiszpański?
Obserwuj wątek
    • triss_merigold6 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 10:53
      Mąż ma rację. Nie, od dziecka w V klasie nie można wymagać, żeby miało sprecyzowane i trwałe zainteresowania pod kątem przyszłych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Gdybyś bardziej skupiła się na własnej pracy i własnym rozwoju zawodowym, nie musiałabyś nieustannie rozważać szczegółów spędzania czasu przez dziecko.
    • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 10:55
      Moim zdaniem to co ma w szkole. Nie rozumiem tego parcia na jezyki ani w ogole na zajecia dodatkowe jesli dziecko nie jest zainteresowane. Nie kazdy lubi, nie kazdy chce i ma talent do jezykow czy czegokolwiek innego. Naprawde lepiej zeby dziecko zajmowalo sie tym co sprawia mu przyjemnosc a jesli nie chce niczego dodatkowego to tez ok, mozna byc przecietnym, nic w tym zlego.
    • daniela34 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 10:56
      O ile kojarzę - Twoja córka interesuje się modą. To spróbuj zachęcić do hiszpańskiego opowiadając o Inditexie, Desigual itd. Akurat w sobotę spotkałam znajomą, która pracowała dla Inditexu na dość wysokim stanowisku- żeby podjąć pracę musiała przejść kilkumiesięczne szkolenie w Hiszpanii. Znajomość hiszpańskiego w tej branży akurat bardzo jej się przydała i ułatwiła te kilka miesięcy pobytu (choć niby wszędzie da się dogadać o angielsku- moje doświadczenie z Barcelony też wskazuje, że jednak niekoniecznie jeśli wychodzi się poza utarte szlaki turystyczne smile
        • ichi51e Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:11
          Hiszpania to w ogole teraz stolica mody wiec jesli ja to interesuje warto coagnac. Na pewno bardziej przydatne niz niemiecki

--
          wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
              • daniela34 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:57
                Jakoś jestem dziwnie spokojna, że będą smile ale też nie do końca o to mi chodzi. Dziewczynka uczyła się przez jakiś czas hiszpańskiego, coś tam już umie. Według mamy szkoda by to było zaprzepaścić. Nie chodzi o to, czy argumenty okażą się trafne jak dziewczyna dorośnie, tylko o to, czy przemówią do niej teraz. Ona się TERAZ interesuje modą i na teraz to może być dla niej skuteczny argument. Tak czy tak, jeśli będzie kontynuować, to język jej zostanie, nawet jak Inditex padnie na pysk. Może się okazać, że w międzyczasie zainteresuje się historią Habsburgów hiszpańskich i będzie ją studiować w Salamance.
                Przy czym - absolutnie nic na siłę (przemawiające do nastolatki argumenty- TAK, zmuszanie do języka- NIE). I też nie kontynuowałabym nauki na typowo szkolną metodę -a raczej szukała sposobów, żeby ją inaczej zafascynować językiem. Mikams75 poniżej pisze o tym.
    • mikams75 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 10:59
      bez sensu, niech sie porzadnie nauczy angielskiego i niemieckiego, na hiszpanski jeszcze przyjdzie czas.
      Dzieci sa w stanie ogarnac po kilka jezykow ale nie w taki typowo szkolny podrecznikowy sposob. Nie zrobisz na sile powaznego zainteresowania ze zmuszania do nauki hiszpanskiego.
      A co do ochoty, to wlasnie latwiej wymagac od mlodszego dziecka wink
    • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:16
      Odpuścić. Jak będzie chciała wróci do hiszpańskiego np w LO. To łatwy język wiec szybko sobie przypomni i sie douczy. Lepiej zeby chętniej poczyła sie 2 jezyków niz na siłe 3....szczególnie ze w naszej szerokosci hiszpański o kant tyłka można potłuc. Ja sie uczyłam chyba dla przyjemności nauki bo to łatwy język, ze wszystkich które znam hiszpańkiego nie używam zawodowo wcale....co nie zmia faktu, ze to fajny i przyjemny język.
      • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:25
        Hiszpanski to akurat bardzo popularny jezyk na swiecie, zdaje sie na drugim miejscu. Uzywa sie go nie tylko w Hiszpanii a swiat nie ogranicza sie tylko do Europy. Jednak jesli ona nie chce sie go uczyc i w szkole go nie ma to w jakim celu zmuszac? Nie wszyscy lubia uczyc sie jezykow, moja corka nie lubi, skonczyla obowiazkowy hiszpanski w szkole i nie kontynuuje.
          • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:51
            hanusinamama napisała:

> W świecie tak. Juz w USA jest bardzo popularny..ale u nas zawodowo niszowy (co
            > moze być plusem).

Zastanawia mnie w jakich pracach jezyki (oprocz znajomosci angielskiego) sa tak naprawde przydatne? Rozumiem specyficzne prace zwiazane z jezykami ale tych nie ma duzo. Wiec gdzie?
            • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:57
              Wiesz ja obługuje formy produkcyjne ale i dystrybutorów. I teraz jedni i drudzy sprzedają swoje produkty - wiec zarówno potrzebna dokumentacja jak i język w handlu. Jedni i drudzy kupują produkty lub składniki. A ze obsługuje firmy od producentów gładzi, przez lakiernictwo samochodowe po np kosmetyki czy jakies niszowe produkty - dlatego wiekszość dokumentów wychdozących ode mnie idzie w językach obcych> I tutaj mam jedna firmę sprzedającą do Hiszpanii i wtedy znajomość tego języka by sie przydała...tylko, ze tamta firma akurat chce w jezyku angielskim smile
                • joanna_poz Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:07
                  działy eksportu/ importu.
                  firmy turystyczne, organizujące kursy językowe zagranica, wyjazdy do szkoł zagr.
                  albo wystarczy że pracujesz w polskiej filii zagranicznej firmy i masz szefostwo np. holenderskie (jak u mnie bylo kiedyś), nie mówiące po polsku - tu akurat chodziło o angielski
                  • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:21
                    joanna_poz napisała:

> działy eksportu/ importu.

Zazwyczaj wystarczy angielski, ilez osob zatrudniaja takie dzialy ze znajomoscia specyficznych jezykow

> firmy turystyczne, organizujące kursy językowe zagranica, wyjazdy do szkoł zagr
                    > .
                    Angielski wystarczy

Czy osobom pracyjacym na roznych stanowiskach w sklepach, szkolach, szpitalach, przychodniach, roznych serwisach socjalnych, urzedach, biurach srednich i malych film itd przydaje sie znajomosc jezykow obcych? Nawet angielskiego sporadycznie lub wcale.
                    • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:31
                      Jak jeszcze przeglądałam ogłoszenia o pracę, to w bardzo wielu wymieniano dwa języki w różnej kombinacji.
                      Angielski to jest dziś podstawa, bez angielskiego to taki pół-analfabeta. Większość wykształconych ludzi zna przynajmniej drugi język obcy.
                      • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:36
                        kosmos_pierzasty napisała:

> Jak jeszcze przeglądałam ogłoszenia o pracę, to w bardzo wielu wymieniano dwa j
                        > ęzyki w różnej kombinacji.

Bo to zdaje sie norma w Pl

> Angielski to jest dziś podstawa, bez angielskiego to taki pół-analfabeta. Większość wykształconych ludzi zna przynajmniej drugi język obcy.

Watpie ze wiekszosc a ci ktorzy znaja to raczej hobbystycznie.
                        Pomijam juz wiekszosc nie wykorzystuje w pracy nawet angielskiego.
                        • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:41
                          Nie spotkałam się z osobą, która by w pracy nie korzystała z angielskiego. Sorry, mam jedną koleżankę, która słabo się w nim porozumiewa - i wielokrotnie mówiła, jak bardzo tego żałuje. Oczywiście jej dzieci mówią już biegle po angielsku - dopilnowała tego.
                              • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:54

> No co Ty... Przecież i w biznesie i w nauce i w kulturze... wszędzie tam korzys
                                > ta się z języków na co dzień praktycznie, już nie mówiąc o turystyce i takich b
                                > ranżach ściśle związanych właśnie z zagranicą.

? Czyli bardzo niewielu ludzi bo wiekszosc prac tego nie dotyczy. A z ta nauka, biznesem i kultura to bylabym ostrozna.
                              • lily_evans11 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:57
                                No niekoniecznie, u nas najlepiej prosperujäcy rodzice mają firmę budowlaną (stawianie budynków, nie żadna złota rączka), biuro nieruchomości i sklep budowlany, jedyne, czego potrzeba im i pracownikom, to dość umiarkowana znajomość języka sąsiadów, z którego korzystają dość sporadycznie. Oboje wykształceni. Klientów spoza granicy naprawdę niewielu.

--
                                Nigdy nie byłam złą babą
                            • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:06
                              Cały handel związany z produkcją i dystrybucją wymaga przynajmniej języka angielskiego bo firmy albo kupują coś z innych krajów albo sprzedają...Jednego klienta pamietam, bo jak zadzwonił to mało nie płakał. Dostał oferte współpracy z firmą z Francji i zadzwonił do mnie z tekstem "za wuja nie rozumiem co do mnie ten Francuz mówi" smile Facet świetnie śmigał po angielku co z tego jak Francuz mówił, tak ze sie nie dało zrozumieć smile
                              • lily_evans11 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 15:13
                                Hanusina, i faktycznie ci ludzie byli biegli w tych wszystkich językach już od 5 klasy podstawówki? Bo ja np najbardziej rozwinęłam się językowo w liceum, do tego stopnia, że w 75% zajmuję się tłumaczeniami z poznanego dopiero w LO języka. Dałabym dziecku pożyć, nacieszyć się nicnierobieniem, jeśli wypełniło obowiązki szkolne. Bo od 7 klasy to już będzie roboty na maksa w szkole...

--
                                Nigdy nie byłam złą babą
                    • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:00
                      Nie nie wystarczy. We Francji nikt z tobą nie porozmawia po angielsku...a jak juz to powodzenia w zrozumieniu ich angielskiego. Kazda taka firma zatrudnia osoby znające biegle język wymagany do kontaktów z klietami czy innymi firmami. I są to wielkie firmy ale tez małe. Ja znam taką ktora na rynek włoski robiu kosmetyki, firma nie ejst duza ale połowa pracowników zna włoski, w tym Pani sekretarka...
                • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:58
                  Do dokumentów tak ale w kazdej z tej firm pracuje kilka osób pracujących w danym języku. Jezeli firma z llllakierami do samochdów sprzedaje duzo do Rosji to musza tam pracować ludzie znający biegle w mowie i piśmie język rosyjski...z kazdym telefonem czy mailem będą dzownić do tłumacza????
                  • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 15:28
                    Nie kazda firma zajmuje sie handlem zagranicznym, nie kazde stanowisko wymaga znajomosci jezyka obcego nawet w takiej firmino, pomijajac juz ze jest mnostwo firm i miejsc pracy ktore w ogole nie wymagaja znajomosci jezyka obcego i w ogole nie jest on uzywany.
    • asfiksja Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:26
      Moje dzieci uczyły się w tym wieku dwóch języków obcych i uważam, że to już sporo (7 godzin tygodniowo). Oprócz tego miały poważne zainteresowania. W tym przypadku raczej bym szukała tych zainteresowań - 5. klasa to ostatni dzwonek na ich rozbudzenie, bo potem paski, świadectwa, oceny, egzaminy, rekrutacje, konkursy itd. itp., nie będzie już tyle czasu.
    • agonyaunt Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:28
      A korzysta z tego hiszpańskiego na co dzień, czy tylko uczyłaby się dla samej nauki? Jak to drugie, to odpuścić, bo nieużywanego i tak się zapomina, więc szkoda czasu. A jak będziesz naciskać, to tylko zniechęcisz ją do języków w ogóle.
    • kanga_roo Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 11:51
      zależy od dziecka. jeśli, jak Twoje, nie jest zainteresowane nauką języków sama w sobie, to stawiałabym raczej na przyłożenie się do tych obowiązkowych. w sytuacji, kiedy dzieciak bardzo dobrze ogarnie jeden język, może, jeśli zechce, zacząć się uczyć kolejnego.
      aha, i imo "uczenie się" nie mam sensu, jeśli się języka nie używa. moje dzieci uczą się angielskiego, a ja pilnuję, żeby jak najwięcej go używali, słuchali, czytali itp. do tego starszy ma w szkole niemiecki, a ponieważ mamy w Niemczech rodzinę, już knuję jak dzieciątko wysłać w odwiedziny big_grin
      młodsza będzie miała francuski, w szkole już teraz ogarnia terminologię zawodową po francusku. fajnie, kiedy dziecko czuje, że to, czego mu się każą uczyć, ma jakiś sens (inny niż zaspokojenie ambicji mamy, dodam).
      • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:28
        No wiadomo, że języki służą np. do oglądania filmów czy rozumienia piosenek - przecież one brzmią zupełnie inaczej, gdy wiadomo, o co chodzi. No i wyjazdy (w sumie dotąd mogła korzystać ze wszystkich trzech, ale wybierała angielski, bo najlepiej jej idzie). Nie wiem, jak można wychodzić dzisiaj z założenia, że nauka języków jest tylko dla samej nauki. I co mają do tego moje ambicje? Właśnie ja byłam ambitna i nie wyszłam na tym źle.
        • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:34
          Sugerujesz ze wyjezdzajc do Wloch trzeba znac wloski, do Albanii albanski, do Grecji grecki itd? A zeby ogladac fimy w roznych jezykach trzeba sie ich nauczyc np arabskiego czy punjabi? Po to jest tlumaczenie audio albo napisy wlasnie. Wg twojego rozumowania to chyba nalezaloby znac mnostwo jezykow zeby pojechac gdzies czy film obejrzec.
          • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:38
            Oczywiście, że nie trzeba. Ale hiszpański akurat jest wyjątkowo wakacyjnie praktyczny. No i im więcej znasz języków tym jest fajniej - masz dostęp do większej liczby źródeł, więcej autorów możesz czytać w oryginale. Jak w ogóle można to kwestionować?
            • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:42

> Oczywiście, że nie trzeba. Ale hiszpański akurat jest wyjątkowo wakacyjnie praktyczny.

W Hiszpanii i Ameryce Poludniowej, w USA ale niekoniecznie bo jednak dominuje angielski.

No i im więcej znasz języków tym jest fajniej - masz dostęp do większej
              > liczby źródeł, więcej autorów możesz czytać w oryginale.

Jesli to czyjas pasja. Wiekszosc ludzi takiej nie ma. Twoja corka tez nie.
                • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:51

> Hiszpania z wyspami i Kanary to całkiem spora oferta wyjazdów wakacyjnych - to
                  > nawet uwzględniając tylko bliższe wyjazdy.

Gdzie bez problemu przez dwa tygodnie wypoczynku dogadasz sie po angielsku.
                    • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:03

> Ale przyjemniej jest się porozumiewać w języku tubylców - zaraz są fajniej nast
                      > awieni.

😂 wiesz ich nastawienie zalezy glownie od tego ile pieniedzy zoatawisz.

Nie mówiąc już o tym, że jak się zgubisz na zapupiu to nie zawsze jest
                      > ktoś z angielskim pod ręką. Mnie się już zdarzały takie sytuacje.

Tak, no to jest zdecydowanie powod, czyli tak jak napisalam nalezy znac tez albanski w razie zgubienia sie na zadupiu w Albanii. Rozumiem ze znasz?
                        • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:15

> Jesteś cyniczna. Właśnie we Włoszech przejście na włoski jest przyjmowane b. ci
                          > epło. Na ulicy, czy gdziekolwiek, tam gdzie żadnych pieniędzy nie zostawiasz...

Nie jestem cyniczna tylko praktyczna. Turysci zostawiaja pieniadze i to jest istotne. To czy znaja wloski jest bez znaczenia. Oczywiscie jesli ktos chce sobie pogadac to dobrze jesli zna jezyk ale badzmy szczerzy, jadac do Francji raz w roku czy do Wloch okazjonalnie nie mam takiej potrzeby jak wiekszosc ludzi. Co innego plany osiedlenia sie tam i pracy, wtedy zdecydowanie znajomosc jezyka sie przydaje. Jednak dziecko w piatej klasie raczej nie wie czy bedzie chcialo osiedlic sie w innym kraju niz Polska a jesli bedzie to jaki to kraj wiec jakiego jezyka ma sie uczyc? Dlatego jesli nie lubi to niech uczy sie obowiazkowych.
                        • kanga_roo Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:20
                          no cóż, pamiętam czasy, kiedy byłyśmy z koleżankami przyjmowane bardzo ciepło we Francji - stopem jeździłyśmy przez tydzień. mówiąc wyłącznie po angielsku big_grin
                          byłyśmy młode, zgrabne i wesołe. świat do nas należał, chociaż nie wyrywałyśmy się z naszą (słabiutką) znajomością języka tubylców.
            • frey.a86 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:48

> Oczywiście, że nie trzeba. Ale hiszpański akurat jest wyjątkowo wakacyjnie prak
              > tyczny. No i im więcej znasz języków tym jest fajniej - masz dostęp do większej
              > liczby źródeł, więcej autorów możesz czytać w oryginale. Jak w ogóle można to
              > kwestionować?

Nigdy nie miałam problemów w Hiszpanii z dogadaniem się po angielsku. Jedyny język, który rzeczywiście przydałby mi się "wakacyjnie" to włoski, bo we Włoszech angielskiego nie znają. Z tymże musiałabym chyba nie mieć co zrobić z wolnym czasem, żeby poświęcić kilka lat na naukę włoskiego po to tylko, żeby móc się dogadać na wyjeździe raz na dwa lata.

Zdajesz sobie sprawę z tego, ile godzin trzeba poświęcić żeby opanować język na tyle dobrze, żeby móc czytać literaturę w oryginale? Pomnóż te godziny razy 3 (bo chcesz żeby dziecko opanowało 3 języki) i zastanów się czy to ma sens.
    • frey.a86 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:35
      Daj jej spokój z tym hiszpańskim, bo jak sama piszesz, że do nauki się "nie garnie", to tylko straci czas. Lepiej angielski przyciśnij, żeby skończyła edukację z poziomem min. C1.

W ogóle nie rozumiem tego parcia na języki, bo bardzo mało znam osób, które rzeczywiście władają przyzwoicie więcej niż jednym. Większość nawet wiodącego przyzwoicie nie opanowała, bo zamiast się na nim skupić, to zaczynają jeszcze dwa kolejne i potem czasu nie starcza. Zresztą sama jestem przykładem - angielski znam biegle, a w toku edukacji miałam też niemiecki, hiszpański i francuski i teraz jedynie po hiszpańsku coś tam wydukam, ale szału nie ma. Z perspektywy czasu uważam te kursy za zmarnowane godziny, które mogłam poświęcić chociażby na ten nieszczęsny niemiecki, bo akurat mam głowę do języków i jakbym poświęciła więcej czasu, to bym się nauczyła. A jak ktoś głowy i chęci nie ma, to często i angielskiego dobrze nie zna.

No i jeszcze jedno - po co w tych czasach hiszpański? Włada nim na świecie tyle osób, że już widzę jak firma (poza może branżą turystyczną i jakimiś heldeskami), która potrzebuje kogoś z hiszpańskim zamiast zatrudnić jakiegoś nativa wybierze Polaka. Poza tym rozwijają się translatory.
          • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 18:09
            hanusinamama napisała:

> Jak będzie potrzebny francuski np to sie w rok nie nauczy...Sorry ale jak nasze
            > dzieci będą szukać pracy to jezyk angielski będzie znać dobrze 99%...

Dlatego nie jezyki sa kluczem a inne umiejetnosci I bycie naprawde dobrym a przede wszystkim checi do bycia naprawde dobrym. Wiesz ilu ludzi swietnie wlada francuskim, oni nawet nie beda rekrutowani w Polsce a beda pracowac online. Jezyk to tylko tlumaczenie a wszystko idzie w kierunku pracy online i tak bedzie zalatwiane.
      • simply_z Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:44
        oj zdziwilabys sie...ja akurat pracuje w branzy ( nie jest to help desk ani turystyka-choc tu tez pracowalam), gdzie musze znac jezyk z tej prostej przyczyny, ze robiac interesy ( twarz w twarz) musze znac go dosc biegle, lacznie z niuansami kulturowymi itd.
        translator ani na predce sklecony mail tego nie zalatwia za mnie.
          • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:50

> Mnie też dziwi wiara ludzi w translatory. To jest jeszcze nadal przepaść. Sztuc
            > zna inteligencja musi daleko bardziej się rozwinąć, by translatory mogły przeją
            > ć taką część branży, jak się wielu laikom wydaje.

Sa specjalistyczne firmy zajmujace sie tlumaczeniami. A wiekszosc ludzi w pracy nie potrzebuje znajomosci jezykow obcych.
            • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:13
              Tak i ja sie tym zajmuje. Wiesz ile sobie liczę za pojawienie sie w firmie klienta i tłumaczenie rozmowy z kontrahentem? Albo za godzinny udział w telekonferencji?? Na stałe robie klientom specjalistyczną dokumkentacje...ale korzystanie z moich usług w ramach kontaktów biznesowych czy handlowych jest nieopłacalne. Wiec kazda z tych firm ma zatrudnionych kilka osób biegle mówiących w jezyku np rosyjskim. Nasze dzieci wejda na rynek pracy- jezyk angielki bedą znać wszyscy...
        • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:49
          Ale to ty, wiekszosc ludzi tego nie potrzebuje bo ich praca tego nie wymaga. Do czego wykorzystuje angielski czy inny jezyk na codzien (lub w ogole) np pracownik socjalny, ksiegowy/a, urzednik w przejdzie zmiany czy miasta (nie w dziale zwiazanym a cudzoziemcami) , pracownicy szpitali, sklepow, fryzjerzy, pracownicy zakladow produkcyjnych itd.
          Chcesz powiedziec ze w Polsce juz nie uzywa sie polskiego w pracy?
          • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:54
            Pewnie, że się używa big_grin no ale przecież lekarze, skoro już o szpitalach, też jeżdżą na konferencje, korzystają z literatury itd. czasopism przede wszystkim - przecież to w nich publikuje się nowe odkrycia, oczywiście po angielsku. Lekarz bez angielskiego to chyba relikt przeszłości...
            Tak, pewnie że są zawody, gdzie angielski jest zbędny. Ale ograniczanie się do takich, to jest odcinanie się od wielu opcji. Ciekawych i często dochodowych.
            • ashleigh41 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:00

> Pewnie, że się używa big_grin no ale przecież lekarze, skoro już o szpitalach, też je
              > żdżą na konferencje, korzystają z literatury itd. czasopism przede wszystkim -
              > przecież to w nich publikuje się nowe odkrycia, oczywiście po angielsku.

No w tym to wiekszosc polskich lekarzy za mocnych nie jest i to wlasnie jest problem. Moze mlode pokolenie juz nieco lepiej. Jednak na codzien nie wykorzystuja angielskiego bo nie jest im potrzebny, wiekszosc informacji maja po polsku tak jak i pacjentow. Podobnie pielegniarki, paramedics I cala reszta pracownikow szpitali na roznych szczeblach od salowych, laborantow, technikow po obsluge biur.

Lekarz bez angielskiego to chyba relikt przeszłości...

🤣

> Tak, pewnie że są zawody, gdzie angielski jest zbędny. Ale ograniczanie się do takich, to jest odcinanie się od wielu opcji. Ciekawych i często dochodowych.

A kto twierdzi ze nie nalezy znac angielskiego? Ty chcesz wciskac dziecku trzeci jezyk, tak jakby dwa obce bylo malo.
    • kosmos_pierzasty Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 12:43
      Dzięki, Dziewczyny. Widzę, jak postrzegacie temat i z pewnością wezmę to pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o tym hiszpańskim. Czekam jeszcze na odpowiedź pani od hiszpańskiego, którą córka bardzo lubiła - może to by ją przekonało, a jak nie, to raczej nie będę naciskać, choć mi szkoda.
    • qs.ibidem Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:44
      Uczyć wszystkich, na które ma ochotę i do których czuje się zmotywowane. Twoją rolą jest ewentualnie znaleźć sposób jak zmotywować (poprzez cel, materiały, metody, osobę nauczyciela lub Twoją postawę itp) jeśli nie masz na to sposobu, odpuść.
        • qs.ibidem Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 13:58
          No. Jak chciałam, żeby moje się chińskim zajęły, to sama się zapisałam na kurs, ściągnęłam aplikacje i nakupiłam książek. I udało mi się, najpierw to traktowali jak zabawę, a im więcej umieją, tym chętniej siadają. Sami.
        • hanusinamama Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:18
          Kosmos ja ci powiem tak. W postawówce uczyłam sie 2 języków, z czego niemeickiego nie lubiłam. W LO doszedł 3. Prywatnie uczyłam sie angielkiego 12 lat. Na studiach przekonałam sie do tego niemieckiego i zapisałam prywatnie...okazało sie ze mimo niechęci naprawde dużo wyniosłam z podstawówki i LO. Dzieciak tego hiszpańksiego nie zapomni. Będzie chciała to sie kiedys zapisze i douczy. Niech dobrze pozna angielski i niemiecki, jak juz dobrze będzie umieć kazdy następny język będzie wchodził łatwiej.
    • anorektycznazdzira Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:19
      Uważam, że 3 to dużo. Na zasadzie, że jak za dużo srok za ogon, to żadna w ręce nie zostanie.
      Najważniejsze: są dzieci, które mogą i chcą (!) tak się uczyć. Ale to są wyjątki. U nas np. córka absolutnie się nie nadawała ani nie garnęła, a syn strasznie chciał i uczy się 4 języków. Ale on chciał! To było właśnie jego zainteresowanie.
      Jak dziecko nie chce, to będzie strata czasu i pieniędzy. Już lepiej zapisać ją na basen w ramach dodawania "zainteresowań", przynajmniej nie będzie miała krzywego kręgosłupawink

--
      'Bóg zapłać, pradawni bogowie!' by król Julian
    • pitupitt Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:25
      Mąż ma rację. Olać hiszpański, bo to mało perspektywiczny język, skupić się na niemieckim i angielskim

--
      Z zasady nie wchodzę dwa razy do tego samego wątku, więc prawdopodobieństwo, że przeczytam wasze "cięte" riposty, jest żadne big_grin
    • an.16 Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 14:53
      To, co Ty uważasz jest nieistotne. Istotna jest chęć i możliwości dziecka. jeżeli uczy się bez zapału, z przymusu to nic z tego nie będzie nawet po 15 latach. I chyba każdy z nas zna takie przypadki. jeżeli się zainteresuje, będzie odpowiednio dojrzała "wejdzie w język" wystarczą 2-3 lata. 5 - klasistka jak najbardziej wie czego chce się uczyć i jej zdanie powinno być wzięte pod uwagę. Etap kiedy matka radośnie na wszystko zapisywała, a dziecko bezwolnie chodziło ma już za sobą. Z tego co piszesz wnioskuję, że powinna uczyć się tylko 1 języka, obowiązkowego. Od 7 klasy dojdzie drugi i może córka dojrzeje i nabierze chęci do nauki. Wtłaczanie w nią 3 języków jest zupełnie bez sensu, nie oczekuj pozytywnego rezultatu. Niepotrzebnie wydane pieniądze i zniechęcenie dziecka.
    • chococaffe Re: Ilu języków uczyć dziecko? 22.10.19, 16:07
      A na jakim poziomie zna kazdy z tych jęzków?

I jak wygląda sprawa kontynuacji drugiego języka w liceach w Waszym regionie? Jedną z bardziej demotywujących rzeczy jest ciągłe przymusowe powracanie do początków, bo szkoła nie prowadzi kontynuacji (prawdziwej a nie z nazwy)