Dodaj do ulubionych

Kto dziedziczy w takiej sytuacji?

23.10.19, 19:39
Najstarsza starowinka w rodzinie umiera i zostaje po niej mieszkanie i inne dobra materialne. Jedyna na dziś żyjąca rodzina to dzieci kuzyna od str jej ojca i dzieci i wnuki kuzynostwa od str matki ( pani była bezdzietna). Pytanie- czy tacy dalecy krewni dziedziczą i dzielą się spadkiem tak jak jest to przy zstępnych? Czy jeżeli będzie testament przyznający spadek np. krewnym kuzyna z jednej str, to to drugie kuzynostwo ma prawo do zachowku?
Pomóżcie drogie kumy.
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 19:50
   Według mnie w obu przypadkach odpowiedź brzmi: nie. Niemniej jednak poradziłbym się prawnika w takiej sytuacji.
   Krąg osób dziedziczących bardzo mocno rozszerzono, jednak aż tak dalekiego pokrewieństwa on chyba nie obejmuje.

   Co znaczy "dzieci/wnuki kuzynostwa" - dzieci/wnuki rodzeństwa rodziców? Jeżeli dobrze to rozumiem to według mnie na bank nie ma co mówić o dziedziczeniu ustawowym i tylko testament ratuje sytuację. Prawa do zachowku nie będzie, bo ten przysługuje tylko w przypadku uprawnienia do dziedziczenia ustawowego.

   --
   Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
   • arwena_11 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:04
    Pani bezdzietna, więc dziedziczą rodzice. Rodzice nie żyją - to dziedziczy jakby "po rodzicach" jej rodzeństwo ( o ile miała ), jak rodzeństwo nie żyje - to ich dzieci/wnuki. To wiem na pewno. Mój tata tak odziedziczył część spadku po bezdzietnej siostrze swojej mamy ( razem z siostrami mamy ).
    Jak rozumiem żyją krewni rodzeństwa rodziców? Należało by sprawdzić czy jest możliwość w dziedziczeniu cofnąć się jeszcze o jedno pokolenie.
    W sensie, pani nie miała rodzeństwa, dziedziczą rodzice. Rodzice nie żyją - to kto po nich dziedziczy? Ich rodzeństwo ( jako spadkobiercy rodziców tych rodziców)? Zagmatwane to mocno.
    • profes79 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:07
     Jeśli rodzice nie żyją to ich części przypadają rodzeństwu spadkodawcy.
     @Eowen - ale po bracie - po bracie dziedziczy (w jakiejś tam części) babcia a w przypadku jej śmierci dziedziczą jej dzieci i tak dalej. Natomiast tu chyba mamy do czynienia z krewnymi ale pochodzącymi od rodzeństwa rodziców.

     --
     Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
    • eowen Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:09
     - Jeżeli zmarły był samotny, rodzice nie żyją, nie miał dzieci, małżonka i rodzeństwa, spadek dziedziczą dziadkowie (o ile żyją) w częściach równych.

     - Jeśli któreś z dziadków nie dożyło otwarcia spadku, jego udział w spadku przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom, itd.).

     - Jeśli babcia lub dziadek nie dożyli otwarcia spadku i nie mieli zstępnych, ich udział w spadku przypada pozostałym dziadkom w częściach równych
   • nota_bene0 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:00
    Zawsze mnie zasmuca jak wielu ludzi ostrzy sobie zęby na spadek. A już jak ktoś dzieci nie posiadał, to już tym bardziej. Nie kieruję tej uwagi bezpośrednio do załozycielki wątku, ale ogólnie stwierdzam fakt. Najlepiej byłoby według mnie, aby za życia takie osoby "przepuscily" na swoje potrzeby to co posiadają, nie byloby problemu potem z utarczkami wśród zachłannych pseudobliskich.

    --
    "Alter schuetzt vor Liebe nicht, aber Liebe vor dem Alter"
    Coco Chanel
     • nota_bene0 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:33
      arwena_11 napisała:

      > No ale w innym wypadku spadek przejmie gmina w której pani mieszka. To już lepi
      > ej jak rodzina, nawet jak daleka.

      Wiesz Arweno, jak rodzina jeszcze ok, to niech sobie bierze. Znam przypadki, że zjawiali się wtedy, gdy starsze osoby leżały na łożu śmierci. W takim wypadku (osobiście gdyby mnievto dotyczyło) wolalabym, aby wzięła gmina.


      --
      "Alter schuetzt vor Liebe nicht, aber Liebe vor dem Alter"
      Coco Chanel
  • aamarzena Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:25
   prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1410419,dziedziczenie-ustawowe-kolejnosc.html

   "W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy, którzy dziedziczą w częściach równych. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (wujek lub ciocia spadkodawcy).
   W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych."

   Wygląda na to, że dziedziczenie sięga dziadków oraz ich zstępnych. Czyli kuzynostwo (czy też zstępni kuzynostwa) dziedziczą. Ale dla pewności poradziłabym się prawnika.
  • koronka2012 Re: Kto dziedziczy w takiej sytuacji? 23.10.19, 20:58
   My wszyscy odrzucaliśmy spadek po bezdzietnym bracie babci. My, tzn. żyjący siostrzeńcy i bratankowie potem po kolei ich zstępni (nikt z rodzeństwa już nie żył).

   IMO prawa do ewentualnego zachowku w przypadku testamentu w tym przypadku nie będzie, bo ono jest ustawowo ograniczone do najbliższej rodziny i krąg osób jest wyraźnie określony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka