Dodaj do ulubionych

Warszawa, użytkowanie wieczyste

24.10.19, 10:09
czy któraś ematka dostała już kwity pozwalające na wpłatę opłaty przekształceniowej? koniec roku blisko i zaczynam się niepokoić. rozumiem że jeśli dostanę ten dokument później to i tak mam bonifikatę taką jak dla pierwszego roku?
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 24.10.19, 10:15
      Ja jadę jakoś po 1 listopada do urzędu zapytać co i jak bo już w czerwcu inny lokator ode mnie ze wspólnoty miał zapewnienie,m że już za chwileczkę wszystko będzie; mamy koniec października a po dokumentach nadal ani śladu. U mnie dochodzi jeszcze kwestia odwołania do SKO po czterokrotnej podwyżce opłaty na koniec 2018 roku; dopiero ze dwa miesiące temu dostałem odniesienie się miasta do odwołania a na SKO to pewnie jeszcze ze dwa lata poczekam.

--
      Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
        • profes79 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 24.10.19, 11:49
          Ja się odwołałem dla zasady. Gdyby podwyżka była nawet dwukrotna to jeszcze bym to przełknął; podwyżka czterokrotna dokonana w przeddzień zmian była tak ordynarnym skokiem na kasę, że szlag mnie trafił. A bonifikata bonifikatą ale jak mam mieć do zapłaty kwotę X a kwotę 4X to jednak jest różnica.

--
      • profes79 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 24.10.19, 11:32
        W skrócie (bo najwyraźniej ktoś żył w jaskini) - z początkiem 2019 zniesiono użytkowanie wieczyste i dano możliwość wykupu nieruchomości na własność za kwotę odpowiadającą pozostałym do spłaty ratom UW, z uwzględnieniem bonifikaty w wysokości zależnej od miasta i właściciela nieruchomości (inaczej wygląda to na gruntach miejskich a inaczej na państwowych) przy szybkiej spłacie. Teoretycznie spłata do końca 2019 w Warszawie oznacza bonifikatę 98% - tylko najpierw trzeba dostać informację o przekształceniu i wysokości opłaty...

--
        • 1matka-polka Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 24.10.19, 11:38
          Tyle to wiem, po co i dlaczego zniesiono to użytkowanie wieczyste?

--
          "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
          Kurt Vonnegut
          • mdro Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 24.10.19, 11:47
            Bo PiS potrzebował szybkiego zastrzyku gotówki na rozdawnictwo (tylko mu gdzieniegdzie samorządy pobruździły, uchwalając duże bonifikaty). Ustawowo bonifikata jest bodajże 50%.

--
            "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
                  • araceli Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 08:52
                    iimpala napisała:
                    > całe szczęście u nas nie jest Norwegia a my nie jesteśmy na twoim miejscu.
                    > Wniosek? nie masz pojecia to nie wypowiadaj sie. Nie w każdym wątku musisz dac
                    > głos.

Ależ w Polsce jak najbardziej były przypadki wzrostów UW o setki procentów z dnia na dzień. Jak ceny nieruchomości rosły przed 2008 rokiem na przykład. Z ciekawszych przypadków - w Gdańsku jak wybudowano stadion to użytkownikom okolicznych terenów poszybowała opłata w górę, mimo, że w żaden sposób ich działalność nie była ze stadionem związana. Ot tak po prostu - nowa inwestycja zwiększyła wartość gruntu to miasto opłatę podniosło.

--
                    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
                    • iimpala Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 12:28
                      >Ależ w Polsce jak najbardziej były przypadki wzrostów UW o setki procentów z dnia na dzień.

owszem, były takie proby, ktore zostały natychmiast ukrócone, z tego co pamietam (akurat w Warszawie, na Ursynowie, takich prób nie było). I bardziej dotyczyły miejscowek, gdzie to uzytkowanie nie było zmieniane od dziesiątków lat ( w Warszawie, na Ursynowie, podwyzki były na bieżaco).
                      I wybacz, ale "rada" matrioszki, żeby wziąc kredyt, jest jak psu z d...
                      Kobita nie wie, o czym pisze. Po prostu.
                      Więc sie "nie bulwersuj"
                      • jak_matrioszka Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 13:40
                        Ależ wiem o czym pisze. Jeżeli teraz upusty siegaja 98%, to sa to "groszowe" kwoty. Za jakiś czas sie to może skończyć i jeżeli wtedy ceny za UW skocza, to opłaty z tego tytułu moga szybko przekroczyć koszty wykupienia.
                        We wczesnych latach 2000 moja polska spółdzielnia pozwalała na wykup mieszkania na własność za drobne kwoty. To podobna sytuacja, bo przymusu nie było, można było zostać na spółdzielczym. Też uważasz, że rada żeby wziać wtedy kredyt była jak psu z D...?
                        • iimpala Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 15:13
                          >Ależ wiem o czym pisze.

jeszcze raz potwierdzasz, że NIE WIESZ, o czym piszesz.
                          Albo wyrażasz się co najmniej nieprecyzyjnie..
                          .trzeba było od razu napisać, że namawiasz do wykupu gruntu. Dla mnie nie było to jasne bo tylko idiota!!! albo całkowity abnegat, nie kupilby gruntu za tysiac zł, czy kilkaset zł, decydujac się na zaplatę tej samej kwoty co roku, przez całe swoje zycie.
                          Nie sadzilam, że uważasz 99% (1% zostawiam dla różnych meneli) Polakow za idiotów
                      • araceli Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 13:44
                        iimpala napisała:
                        > owszem, były takie proby, ktore zostały natychmiast ukrócone,

Absolutnie nie. Sama zaliczyłam ze 100% podwyżki - na szczęście to tylko grunt pod blokiem więc groszowe sprawy.

--
                        Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
                        • iimpala Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 15:15
                          >Sama zaliczyłam ze 100% podwyżki - na szczęście to tylko grunt pod blokiem więc groszowe sprawy.

ano wlaśnie..."groszowe sprawy"...
                          tak działo sie zwykle tam, gdzie te stawki były groszowe i niezmieniane!!! od lat.
                          ja miałam na bieżąco aktualizowane i ostatnio placiłam ponad 1000 zł UW. też w bloku, czy tam --- pod blokiem.
                • profes79 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 08:45
                  W Norwegii opłata za UW? Przecież to rozwiązanie charakterystyczne dla Polski, bo nawet nie dla krajów bloku wschodniego...W Niemczech funkcjonuje coś podobnego ale o innym zakresie (prawo budowy na cudzym - niekoniecznie publicznym - terenie).

--
                  • jak_matrioszka Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 12:34
                    Nie wiem jak w innych krajach, w Norwegii to bardzo czesto spotykane i sa procedury mówiace za ile sie takie grunty wykupuje. Regulacje o ile może wzrosnać opłata też sa, jest też ryzyko dużego skoku. My sprawdziliśmy możliwość wykupienia przed kupnem domu, ale nie wszyscy wykupuja i potem sa bohaterami artykułów w gazetach.
    • asia-loi Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 11.11.19, 21:21
      Ja też czekam na to pismo, chociaż nie jestem z Warszawy. Moja sąsiadka pytała w Urzędzie Miasta i kazali czekać na pismo. Moim zdaniem urzędnicy nie zdążą.

--
      Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
      Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
    • 71tosia Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 11.11.19, 21:25
      mimo ze nieruchomość jest na liście urzędu miasta jako objęta przekształceniem nic do tej pory nie dostałam, druga nawet jeszcze nie jest na liscie. W urzędzie poinformowano mnie ze maja bardzo duze opoznienia i jak sie nie wyrobia, co bardzo prawdopodobne, to utrzymaja tegoroczna znizke takze w przyszlym roku. Mam czekac.
      • ongoing Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 11.11.19, 21:59
        71tosia napisała:

> mimo ze nieruchomość jest na liście urzędu miasta jako objęta przekształceniem
        > nic do tej pory nie dostałam, druga nawet jeszcze nie jest na liscie. W urzędzi
        > e poinformowano mnie ze maja bardzo duze opoznienia i jak sie nie wyrobia, co b
        > ardzo prawdopodobne, to utrzymaja tegoroczna znizke takze w przyszlym roku. Mam
        > czekac.

jak już jest na liście, to możesz złożyć wniosek o bonifikatę. Ja tak zrobiłam (nieruchomość trafiła na listę UM, ale nikt nie raczył wysłać o tym powiadomienia) i powiedzieli mi, że do końca roku powinnam dostać odpowiedź
    • iimpala Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 11.11.19, 22:50
      ja byłam jakos we wrześniu w UD, w tej właśnie sprawie.
      Procedura wygląda tak, ze powinnaś dostać powiadomienie z urzedu i wtedy składasz wniosek o bonifikate.
      Jednak jest spore opóźnienie w przysyłaniu powiadomień dlatego poradzono mi, żeby złożyc taki wniosek bez tego powiadomienia. Pobrałam tenże wniosek i bedę skladać (byle do końca roku).
      Istniała inna opcja, że za drobna oplatą (50 zł) Urząd jest obowiazany przysłac ci takie powiadomienie w ciągu 2 czy 3 miesiecy. I właściwie to dlatego polazłam do tego urzedu. Jednak w kolejce przede mna siedziały dwie panie, które zapłacily za te wczesniejsze powiadomienie i do jednej przyszło z poważnymi błędami a do drugiej w ogóle nie przyszło (więc ona przyszła z interwencja). Wniosek? nie warto placic za przyspieszenie, za to warto pobrać z urzedu wniosek o bonifikatę i złożyc go później w urzedzie, byle z datą "2019"
        • koronka2012 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 17:15
          szafireczek napisała:

> Wniosek podobno trzeba złożyć do końca listopada, pisali gdzieś na Gazecie.pl..
          > .potem też oczywiście można, ale optymalnie jednak przed końcem listopada...

No pisali, pisali...
          "moje" grunty są akurat z dawnej ARR (teraz się to jakoś inaczej nazywa) dzwoniłam i powiedzieli tylko, żeby czekać na pismo, wspomniałam o artykułach w prasie, żeby składać wnioski.

Pan stwierdził, że nie jest to konieczne, bo i tak wykup będzie możliwy od otrzymania decyzji z wyliczeniami, a media dowaliły im tymi artykułami kupę dodatkowej roboty.
        • iimpala Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 20:40
          Ale chyba wniosek o ubieganie sie o "bonifikatę" czy tam o "decyzje"...
          Ja pisze o czymś innym - o wniosku "o naliczenie opłaty jednorazowej i udzielenie bonifikaty....."
          tenże wniosek składa sie, w normalnym trybie, po otrzymaniu decyzji z Urzedu Dzielnicowego/Gminy. Ale skoro sa opoźnienia to zaproponowano mi złożenie tego wniosku PRZED otrzymaniem decyzji z Urzędu Dzielnicowego/Gminy. I wydano odpowiedni druk.
          tak przynajmniej mi tłumaczono w Urzedzie i tak to zrozumiałam....jaka jest prawda to wuj jeden wie...
          tego pierwszego wniosku, który złozyłam w styczniu czy lutym, to ja już nie pamietam nawet....ale chyba było to coś innego bo pamietam okienko na "uwagi" (skorzystałam) a w tym nie ma takiego...
      • ongoing Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 12.11.19, 19:52
        skandal, że oferują takie pseudo powiadomienie. Teoretycznie mieli odpowiadać na wnioski o wydanie zaświadczenia w ciągu 4 miesięcy, moja spółdzielnia w imieniu wszystkich mieszkańców złożyła ten wniosek jeszcze pod koniec grudnia 2018 i do tej pory nie dostaliśmy potwierdzenia o przekształceniu, bo - jak się okazało - ktoś zapomniał je wysłać...
    • smillla Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 13.11.19, 10:59
      Mam pytania:
      1. Czy muszę gdzieś składać wniosek/podanie o te kwity przekształceniowe, czy mam spokojnie czekać na listonosza, który sam mi je dostarczy, wysłane z własnej inicjatywy przez odpowiednią instytucję?
      2. Jeśli nie dostanę tych kwitów, a chce skorzystać z bonifikaty, czy mam się bezzwłocznie dokądś udać i opłacić stawkę z bonifikatą, żeby nie przeciągnąć sprawy na przyszły rok? Gdzie to załatwiać?
      • profes79 Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 13.11.19, 11:09
        Odpowiedź na oba pytania zależy od tego na czyich gruntach jest nieruchomość.
        W przypadku nieruchomości samorządowych należy dopytać o szczegóły w lokalnym urzędzie gminy/delegaturze dzielnicowej/urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy)/urzędzie miasta.
        W przypadku samorządów:
        ad. 1. teoretycznie należy czekać; w praktyce okazuje się, że kwitów, które powinny być styczeń-luty nie ma do tej pory. Wniosek o przekształcenie warto złożyć w odpowiednim urzędzie.
        ad. 2 bez kwitów nie ma co opłacać bo nie wiesz jaka będzie wysokość tejże opłaty (bo wylicza się ją z jakiegoś wzoru i zależy m.in od tego ile wynosiła ostatnia stawka użytkowania wieczystego). Po złożeniu wniosku jak wyżej ponoć należy czekać aż przyślą wszystkie papiery a przy tym zachowuje się termin.

--
    • saszanasza Re: Warszawa, użytkowanie wieczyste 13.11.19, 11:07
      Swoją drogą...te decyzje są tak sformulowane, by ludzie nie dopatrzyli się, że w ogole jest możliwość tskiej bonifikaty. Wyboldowane są kwoty raty w przeliczeniu na 20 lat, informacja o możliwej bonifikacie jest dołączona i napisana małym druczkiem. Wiecie ile osób będzie karnie to płacić nie mając pojęcia, że może zapłacić jednorazowo kwotę niższa niż pierwsza rata! To mnie przeraża. Zerowanie na ludzkiej naiwności.

--
      „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka