Dodaj do ulubionych

Tort śmietanowy

25.10.19, 08:18
Co to jest? Zdarza mi się słyszeć prośbę o taki smak (mam listę dostępnych smaków ale czasem ktoś nie spojrzy). Czy chodzi o krem na kwaśnej śmietanie (bo słodka to smietanka,) czy może to przejęzyczenie? Czy taki tort jest w ofercie wielu cukierni? Ja niegdy nie widziałam. Pytałam klientów ale mówią zazwyczaj że "no taki biały". Ale może wy znacie? Głupie jak but pytanie i z góry przepraszam wink
Obserwuj wątek
        • memphis90 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 08:35
          A Ty masz potrzebę udowadniania klientom, że "śmietana to kwaśna" i bedziesz im kwasną do tortu pakować?

--
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
          • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 08:38
            Luzuj, serio big_grin j.w. Myślałam, że w którymś z regionów Polski jest to jakiś bardziej znany tort. Btw. Na kwaśnej śmietanie też się robi kremy i wychodzą całkiem zacne wink
          • spanish_fly Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:44
            Kwaśna moim zdaniem jest lepsza. Pamiętam smak bitej śmietany z dzieciństwa i ona była kwaśnawa. Pewnie to się wtedy działo w sposób naturalny z powodu niewystarczającego chłodzenia, śmietana sama się zakwaszała. Ubita słodka śmietanka jest moim zdaniem bez smaku.

Mam plan kiedyś zrobić taki eksperyment - kupić słodką śmietankę i odstawić ją do zakwaszenia, dodając trochę kwaśnego mleka.
            • 1matka-polka Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:15
              "Mam plan kiedyś zrobić taki eksperyment - kupić słodką śmietankę i odstawić ją do zakwaszenia, dodając trochę kwaśnego mleka.'
              Trzymam kciuki za powodzenie tej akcji.

--
              „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
            • 123zielona123 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 19:47
              Moja najulubieńsza potrawa w przedszkolu.To rolada biszkoptowa z bitą śmietaną, a ponieważ rolada była jeszcze ciepława śmietana się topiła. Niestety nie potrafię tego odtworzyć sad
        • fibi00 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:03
          nuzini napisała:

> Czyli przejęzyczenie? Bo śmietana to kwasna

Raczej nie przejęzyczenie bo dla wielu nie jest to oczywistością że śmietana to kwaśna a śmietanka słodka. Ja nawet nie używam określenia tort śmietankowy czy śmietanowy tylko tort z bitą śmietaną ( tak jak nie mówię tort kremowy tylko z kremem) czyli w sumie też źle.
          • chatgris01 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:13
            fibi00 napisała:

tak jak nie mówię tort kremowy tylko z kremem

Dodatkowego smaczku (w tej dyskusji) dodaje fakt, że słowo krem pochodzi od francuskiej nazwy śmietany (la crème) tongue_out

--
            http://dlssm.free.fr/smileyanimaux/2%20(12).gif
      • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:00
        kk345 napisała:

> Rozumiem, ze zajmujesz się tortami? I nie wiesz, co to jest tort śmietanowy? Ta
        > ki z białym kremem na bazie bitej śmietany?
        Dokladnie. Autorka próbuje pokazać jacy to klienci są głupi, a ona przecież ekspertka od tortów.
          • alicia033 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:23
            nuzini napisała:

> Dlatego pytam co np emama miałaby na myśli.

miałabym na myśli masę na ŚMIETANIE kremówce.

--
            z wątku "Kto z was emigruje gdy pis wygra?"
            volta2: "mam nadzieję , że mój mąż. Dlatego z całą premedytacją będę głosowała na pis, i nawet wszystkich dookoła namawiam, bo strasznie potrzebuję wybyć na paroletni kontrakt jako osoba towarzysząca".
          • zona_glusia Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:27
            nuzini napisała:

> Nic nie próbuje pokazać. Pytam, bo kremy na kwaśnej śmietanie też są (i to pysz
            > ne!) Dlatego pytam co np emama miałaby na myśli.
            Ubitą słodką śmietanę (ankę) przynajmniej 30%. Na pewno smile
            Z kremem z kwaśnej śmietany spotkałam się tylko raz w przepisie na litewskim blogu, prowadzonym po polsku. I była to kwaśna śmietana o dużej zawartości tłuszczu. Pod wpisem zapanowało ogólne zdziwienie. Polskie czytelniczki były zaskoczone użyciem kwaśnej śmietany i dopytywały się czy to nie pomyłka. Prowadząca natomiast była zdziwiona, że w Polsce nie można kupić kwaśnej śmietany o 36% zawartości tłuszczu.
      • ajaksiowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 08:45
        Mam przepis na tort $mietanowy i żeby ubić $mietanę musi być ona co najmniej 30% tłuszczu a i tak dodaje się.żelatynę,ponogłam?☺

--
        ,,Bóg dał nam Wolną Wole i Rozum,od Nas zależy co z Tym zrobimy,,
      • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 08:59
        A mnie, że on rana tak złośliwie. Moje wątpliwości dotycza tego, że zastanawiam się czy w niektórych regionach Polski nie są popularne kremy na kwaśnej śmietanie. Ja takie też robię i są pyszne
        • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:01
          nuzini napisała:

> A mnie, że on rana tak złośliwie. Moje wątpliwości dotycza tego, że zastanawiam
          > się czy w niektórych regionach Polski nie są popularne kremy na kwaśnej śmieta
          > nie. Ja takie też robię i są pyszne
          Tak. Tort z kwaśnej śmietany🤦.
          Dopytaj klienta, a nie rób z nich idiotów. Zakładam, że mówić potrafią?
          • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:10
            Najczęściej mają na myśli biały krem. Nie są w stanie odpowiedzieć czy z kwaśnej czy słodkiej śmietanki. Ja ich nie mecze tylko mówię z czego są robione moje kremy i wtedy wybierają coś z oferty. Ale, że istnieją kremy na kwaśnej śmietanie, to czasem zastanawiam się czy nie o taki smak chodzi.
          • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:19
            Tak, da się zrobić tort z kwaśnej śmietany.ma ona te same właściwości co słodka więc kwaśna 30 spokojnie ubijesz. Po dodaniu mascarpone, wanilii i skutki cytrynowej otrzymujesz bardzo delikatny, kwaskowaty krem. Polecam. I zluzuj
            • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:41
              nuzini napisała:

> Tak, da się zrobić tort z kwaśnej śmietany.ma ona te same właściwości co słodka
              > więc kwaśna 30 spokojnie ubijesz. Po dodaniu mascarpone, wanilii i skutki cytr
              > ynowej otrzymujesz bardzo delikatny, kwaskowaty krem. Polecam. I zluzuj
              To chyba ty musisz zluzować.
              Wystarczy zapytać klienta, naprawdę nie są kretynami.
              Dlaczego tego nie zrobiłaś? Zamiast pytać zainteresowanego, pytasz na forum. Masz problem z komunikacją?
              Świetny z ciebie cukiernik🤦.
                • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:02
                  nuzini napisała:

> Klienci pytają mnie o ciasta których nie potrafią zrobić - dlatego nie wiedzą j
                  > aka smietana/smietanka była użyta. Złośliwa pindo
                  Jasne, nie odróżniają kwaśnej śmietany od słodkiej🤦.
                  Taki z ciebie cukiernik jak z koziej du.py trąba.
                  Żałosna istoto.
                  • spanish_fly Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:10
                    Nie rozumiem czego się dziewczyny czepiacie. Chciała się po prostu od większej grupy ludzi dowiedzieć, co mają na myśli mówiąc o "torcie śmietanowym", bo ludzie mają różne wyobrażenia na ten temat.
                    • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:16
                      spanish_fly napisała:

> Nie rozumiem czego się dziewczyny czepiacie. Chciała się po prostu od większej
                      > grupy ludzi dowiedzieć, co mają na myśli mówiąc o "torcie śmietanowym", bo ludz
                      > ie mają różne wyobrażenia na ten temat.
                      To niech pyta klienta. I z nim uzgadnia rodzaj śmietany.
                      Tego właśnie u ludzi nie lubię. Zamiast wytłumaczyć klientowi o co chodzi, jaki smak może z danych śmietan wyjść, to baba chce z klienta głupka zrobić.
                      Też trafiłam kiedyś na taką pindę przemądrzałą.
                      Tyle, że na tortach się znam więc mnie nie zagięła i nie wcisnęła badziewia.
                      • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:29
                        Klienci mają prawo na tortach się nie znać. Zazwyczaj daje radę dowiedzieć się o jaki smak mniej więcej chodzi. Pytam, bo znam kremy na bazie kwaśnej śmietany i słodkiej śmietanki. Na bazie kwaśnej są mniej popularne ale pyszne. Zapytałam co wy rozumiecie prze "tort śmietanowy". Jeżeli kogoś tak bardzo tym pytaniem rozzłościła to przykro mi. Tekstu o robieniu z klientów idiotów nie rozumiem. Dojście jak najszybszego porozumienia z klientem jest raczej priorytetem obu stron. Przykro mi że cukiernicy próbują zrobić z ciebie idiotke. Dobrze, że jesteś taka bystra i dzielna big_grin
                        • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:59
                          nuzini napisała:

> Klienci mają prawo na tortach się nie znać. Zazwyczaj daje radę dowiedzieć się
                          > o jaki smak mniej więcej chodzi. Pytam, bo znam kremy na bazie kwaśnej śmietany
                          > i słodkiej śmietanki. Na bazie kwaśnej są mniej popularne ale pyszne. Zapytała
                          > m co wy rozumiecie prze "tort śmietanowy". Jeżeli kogoś tak bardzo tym pytaniem
                          > rozzłościła to przykro mi. Tekstu o robieniu z klientów idiotów nie rozumiem.
                          > Dojście jak najszybszego porozumienia z klientem jest raczej priorytetem obu st
                          > ron. Przykro mi że cukiernicy próbują zrobić z ciebie idiotke. Dobrze, że jeste
                          > ś taka bystra i dzielna big_grin
                          Moi klienci nie są robieni w bambuko. Wiedzą dokładnie z czego tort jest zrobiony. Jeśli nie znają składnika,to im pokazuję.
                          Przykro mi, że jesteś osobą nie umiejącą porozumieć się z klientem.
                          Widać, że ty nie jesteś bystra i dzielna🤣.
                      • iza232 Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 14:10
                        karme-lowa napisała:

> spanish_fly napisała:
                        >
                        > > Nie rozumiem czego się dziewczyny czepiacie. Chciała się po prostu od wię
                        > kszej
                        > > grupy ludzi dowiedzieć, co mają na myśli mówiąc o "torcie śmietanowym", b
                        > o ludz
                        > > ie mają różne wyobrażenia na ten temat.
                        > To niech pyta klienta. I z nim uzgadnia rodzaj śmietany.
                        > Tego właśnie u ludzi nie lubię. Zamiast wytłumaczyć klientowi o co chodzi, jaki
                        > smak może z danych śmietan wyjść, to baba chce z klienta głupka zrobić.
                        > Też trafiłam kiedyś na taką pindę przemądrzałą.
                        > Tyle, że na tortach się znam więc mnie nie zagięła i nie wcisnęła badziewia.

Z twoich komentarzy w tym wątku to ty raczej wyszłaś na taką "pindę przemądrzałą", co to wszystkie rozumny pozjadała na tych tortach i wszystkich poucza. I na dodatek wyjątkowo chamsko. Żenada...
                  • nuzini Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:14
                    Tak, nie wiedzą czy w kremie została użyta kwaśna czy słodka śmietana. Jeżeli w torcie są też kwaśne owoce to można się nie zorientować z jakiej śmietany został zrobiony....
                    • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:17
                      nuzini napisała:

> Tak, nie wiedzą czy w kremie została użyta kwaśna czy słodka śmietana. Jeżeli w
                      > torcie są też kwaśne owoce to można się nie zorientować z jakiej śmietany zost
                      > ał zrobiony....
                      Ale to się ustala przed zrobieniem tortu! Nie pytasz klienta z czego ma być zrobiony?
                      OMG.
                      • spanish_fly Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:20
                        Ale klient przychodzi mówi, że chce "tort śmietanowy", ale przepisu na ten tort, którego smak ma w głowie, nie zna. Dlatego koleżanka, chce się dowiedzieć, co się ludziom najczęściej kojarzy z tym pojęciem. Potem wszystko z klientem ustali, ale zawsze łatwiej jest mieć jakiś punkt wyjścia.
                        • turzyca Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 12:30
                          Spanish, jak Ty to ladnie i spokojnie opisalas.

--
                          "Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach, dlatego myją te naczynia w krowim moczu."
                        • baatexja Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 13:02
                          Tort śmietanowy jest bardzo popularny, klientom pewnie chodzi o to, że ma być lekki, nie maślany czy budyniowy. Jeśli mówią śmietankowy to chodzi o smak. Czyli bij śmietanę na ten tort śmietanowy.
                        • z_lasu Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 13:13
                          Ale metodę wybrała bez sensu, nie sądzisz? Nawet jeśli na 90% obszaru Polski "śmietanowy" oznacza "ze słodkiej", to przecież dla tego konkretnego klienta może oznaczać "z kwaśnej". Ile tu już dyskusji było na temat znaczenia tego samego słowa w różnych rejonach Polski, albo na temat różnic w obyczajach (np. zaproszenie na ślub - na ślub, nie na wesele - z forum się dowiedziałam, że takie zjawisko istnieje). Jeśli nawet całe forum odpowie zgodnym chórem "ze słodkiej", to nadal nie będzie przecież wiedziała czego sobie życzy ten konkretny klient, który do niej dzwoni.
                        • memphis90 Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 11:26
                          Może być jeszcze tort "na śmietanie", co w języku klientów oznacza krem w dowolnym smaku na bazie bitej śmietany, a nie masła /margaryny/czegokolwiek innego.

--
                          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
                        • kropkaa Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 13:45
                          ??? A ty myślisz, że jak jedli pyszny tort na weselu kuzyna (ale w stronach rodzinnych żony), rok temu, 300 km stąd, to pierwsze co zrobili, to odszukali cukiernika, zadzwonili i przeprowadzili dochodzenie z czego był tort?
    • szafireczek Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 08:50
      Robi się torty z masą z kwaśnej śmietany - kwaskowość przełamana słodyczą, nazwa takiego tortu jest bez znaczeniasmile

Ciekawy opis tu: Ciasto „Licz ruiny” z kwaśną śmietaną pl.food-of-dream.com/publication/58441/

Inny tu: www.mojewypieki.com/przepis/smietankowo-waniliowy-tort-truskawkowy
      tu: www.naokruszku.pl/krem-na-bazie-kwasniej-smietanie/

popularna wuzetka ma masę z kwaśnej smietany i np. nieco egzotyczne ciasto tu: www.kuchnianadatlantykiem.com/2007/06/ciasto-z-mas-jabkow-i-kremem.html
        • szafireczek Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:11
          Mogą być popularne ze względu na fakt przekazywania przepisów z babcinych zeszytów. Kiedyś, w czasach niedoborów, nie było chyba??? takiego wachlarza śmietanek, jak teraz i najlepszą śmietanę przywoziło się od rodziny ze wsi - właśnie gęstą i kwaśną, że łyżka stała "na baczność". Małe cukierenki często bazują na własnych rodzinnych recepturach i to przyciaga klientów, jako m.in. "smaki z dzieciństwa"smile
        • baatexja Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:44
          Dla mnie śmietana to śmietana chyba dlatego, że sama kiedyś robiłam śmietanę z mleka specjalnym urządzeniem centryfugą. Dopiero teraz zauważyłam te zdrobniałe napisy na śmietanach 30%.
          Dorota w wypiekach polecała ostatnio tort truskawkowy smarowany kwaśną 18% nie bitą w ogóle i teraz tylko taki robię. Mniej roboty, kalorii i bardzo dobry smak.
      • memphis90 Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:12
        Ciasto "Licz ruiny" wygląda jak sterta pyz ze skwarkami... Ale autotranslator mnie pokonał, tego się nie da czytać...

--
        • szafireczek Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 09:36
          Ha, ha, co prawda, to prawdasmile jako ciekawostka podróżnicza - właśnie to ciasto jest popularne w Uzbekistaniesmile ale wg Uzbeków to ciasto pochodzenia rosyjskiego, że niby ruiny zamku rosyjskiego kniazia, czy coś w tym stylusmile - z bezą czekoladową i masą z suszonych śliwek i orzechów i czegoś tam jeszcze...śmietanowy krem zlepia konstrukcję, z wierzchu czekolada...

U nas takim mixem jest bajaderka, ale kompozycją nie przybliża się nawet...chociaż ma ciekawy niuans, bo smak jest podbity alkoholemsmile
          • memphis90 Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 11:30
            Bajaderka (u nas kula rumowa) to jest mistrzostwo samo w sobie. Chyba pojadę do cukierni, takiego mi smaka zrobiłaś na kule smile U miescie mojego męża jedna cukiernia robiła jeszcze babeczki rumowe, czyli kruchy spod z nadzieniem z bajaderki, tylko nieco lżejszym, nie tak zbitym. To był już cud nad cudami.

A ten zamek kniazia to mi się z daquaisem kojarzy - beza, karmel, orzechy, suszone śliwki...

--
    • ichi51e Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 10:36
      Smak lodow smietankowych. Skrot myslowy. Albo z bita smietana zamiast kremu

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • ga-ti Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 11:20
      Biszkopt (zwykły 'biały' albo kakaowy, jak klient sobie życzy) przełożony ubitą śmietaną 30% albo 36% (podobno za granicą są jeszcze tłustsze, u nas nie widziałam, ale wyguglałam, że piątnica ma), słodką, z kartonika ( w biedronce są 30% w kubeczku, ale uważam, że się trochę gorzej ubijają), często na kartoniku napisane jest, że do kremów, kremówka, tortowa itp. Ubijam z odrobiną cukru pudru. W gorące dni dodaję serek mascarpone, nie wiem w jakich proporcjach, tak 'na oko'. Biszkopt nasączam i przekładam, czasem daję wiśnie z konfitury, czy jakiś dżemik. Ozdabiam. Chłodzę. I tort śmietanowy gotowy.
    • rozalia_olaboga Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 12:22
      Dla mnie (podkreślam, DLA MNIE, nie wiem jak jest u innych) tort śmietankowy to tort z jasnego biszkoptu i z masą z bitej śmietany (nie wiem czy słodkiej, czy kwasnej), w której zatopione są kawałki galaretek. I udekorowany tą białą masą.
      Ostatnio jadłam taki tort kilkanaście albo kilkadziesiąt lat temu, jeśli ktoś chcialby mnie uczynić szczęśliwą, to mógłby mi upiec taki tort...
    • czekoladazkremem Re: Tort śmietanowy 25.10.19, 13:47
      A ja sobie przypomniałam, że kiedyś robiłam takie ciasto, blaty zalewało się gorącą kwaśną śmietaną. Pyszne było, ale wsadziłam gdzieś przepis - może ktoś wie co to za ciasto i da przepis?
    • hrabina_niczyja Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 11:11
      - chciałabym zamówić tort śmietanowy?
      - ale jaki to jest? Śmietana ma być kwaśna? Bo słodka to śmietanka.
      - do widzenia.

- chciałabym zamówić tort śmietanowy.
      - w takim razie proponuję taki biszkopt, owoce takie i takie. Możemy zrobić krem słodki lub kwaśny. Jeżeli chodzi o słodki to... Jeżeli kwaśny to...
      - super, bardzo dziękuję, proszę działać.

Ty naprawdę nie rozumiesz jak powinno się podchodzić do klienta?
      • karme-lowa Re: Tort śmietanowy 26.10.19, 11:21
        hrabina_niczyja napisała:

> - chciałabym zamówić tort śmietanowy?
        > - ale jaki to jest? Śmietana ma być kwaśna? Bo słodka to śmietanka.
        > - do widzenia.
        >
        > - chciałabym zamówić tort śmietanowy.
        > - w takim razie proponuję taki biszkopt, owoce takie i takie. Możemy zrobić kre
        > m słodki lub kwaśny. Jeżeli chodzi o słodki to... Jeżeli kwaśny to...
        > - super, bardzo dziękuję, proszę działać.
        >
        > Ty naprawdę nie rozumiesz jak powinno się podchodzić do klienta?
        Dokładnie!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka