Dodaj do ulubionych

Wysoko wrażliwe dziecko

25.10.19, 11:39
Slyszalyscie o czymś takim ? Ktoś mi ostatnio mówił o takim typie. Podobno to typ osobowości, człowiek się z tym rodzi. Nie ma nic wspólnego z nadwrażliwością na dźwięki, nieśmiałością itp. Podobno zostało to opisane w jakieś książce . Autor ma zdaje się na nazwisko Aron, imienia nie pamiętam, chyba kobieta.
Obserwuj wątek
  • aerra Re: Wysoko wrażliwe dziecko 25.10.19, 11:48
   merlin.pl/wysoko-wrazliwe-dziecko-elaine-aron/7732079/
   --
   super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
   <*>
   • takamania Re: Wysoko wrażliwe dziecko 02.11.19, 19:28
    Ja się cały czas zastanawiam czym się różni HNB ( przedszkolak, nastolatek) od osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej? Przy założeniu,że nie występują u obu inne dysfunkcje ( w rozwoju ruchowym, mowy itp)? Ma ktoś wiedzę na ten temat?
    • ruscello Re: Wysoko wrażliwe dziecko 02.11.19, 19:33
     Hajnid jest moim zdaniem osobą wysoko wrażliwą, taki się urodził. Jako wrażliwiec jest bardziej narażony na zaburzenia si, ale te mogą dosięgnąć wszystkich. I jak nazwa wskazuje, to zaburzenia - nie stan normalny oraz można je zniwelować terapią si. Na osobowość nie wpływają czynniki środowiskowe, nie można się jej pozbyć.
      • takamania Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 10:06
       Ja się skłaniam ku temu,że HNB a zaburzenia integracji sensorycznej to to samo. Tylko ta druga nazwa wzbudza strach , sprzeciw że ktoś dziecku wmawia "chorobę". Oba w podstawie mają takie problemy z OUN, które utrudniają funkcjonowanie na codzien .
       • szeptucha.z.malucha Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 10:18
        Nie zgadzam się. Czasem owszem osoba WW może mieć zaburzenia SI ale są to dwie odrębne sprawy.
        Ludzie tworzą poezję itp. nie dlatego, że mają zaburzenia SIwink
        I tak do gabinetów trafiają dzieci wysoko wrażliwe, u których nie daje się stwierdzić zaburzeń w percepcji, czy przetwarzaniu bodźców, zaburzeń motorycznych, nie ma przetrwałych odruchów wczesnodziecięcych. Jest po prostu genetycznie lub/i środowiskowo uwarunkowana reaktywność oun.
        • takamania Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 17:10
         Nie jestem specjalistą a tym bardziej nie znam statystyk. Ale jakoś psycholog nie jest dla mnie dobrym wyznaczniki w temacie Si. Ale nawet gdyby chcieć się zgodzić z tą opinią to się nie da. Każdy ma sensoryke i dlanie hnb i osoby wysokoweazliwe mają tą sensoryke nie tyle zaburzoną co jego zmysły mają przekroczone normy. I nie musi wejść w cale na stałe w jakieś terapie. Ale jeśli rodzic zorientuje się ,że może dziecku pomoc to nie powinien uznać, że to hnb więc sobie będziemy czekać aż mu poeta wyrośnie. Tylko mu ułatwi jego codzienne funkcjonowanie.
         • koko8 Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 18:46
          takamania napisała:

          > Nie jestem specjalistą a tym bardziej nie znam statystyk. Ale jakoś psycholog n
          > ie jest dla mnie dobrym wyznaczniki w temacie Si.

          Ta psycholog jest certyfikowanym diagnostą i terapeutą w dziedzinie SI, ale swą wypowiedź zaczełaś prawidłowo.
          • takamania Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 20:02
           koko8 napisała:

           > takamania napisała:
           >
           > > Nie jestem specjalistą a tym bardziej nie znam statystyk. Ale jakoś psych
           > olog n
           > > ie jest dla mnie dobrym wyznaczniki w temacie Si.
           >
           > Ta psycholog jest certyfikowanym diagnostą i terapeutą w dziedzinie SI, ale swą
           > wypowiedź zaczełaś prawidłowo.
           To świetnie,że trafiłaś na takiego. Przy czym to jest wyjątkowa rzadkość. Szybciej będzie to fizjoterapeuta. Ale przecież na siłę nikogo nie będę uszczęśliwiać. Chcą matki hnb dalej nie spać po nocach lub przechodzić horror na spacerach ich sprawa. Właśnie jedna ze znajomych chodzi taka sfrustrowana bo dziecko hnb to co ona może. Ja tez po takich poradach jak Twoja i kilku specjalistów straciłam cenny czas. I moje dziecko też. Na szczęście przestałam ich słuchać . W sumie jestem ciekawa ilu nieprzystosowanych hnb , kończących jak jedna tu z wypowiadających , wolałoby ,żeby jednak w dzieciństwie uznać ich układ nerwowy jako sensoryke. Przez co odpowiednim podejściem rodziców pod okiem specjalistów udaloby się ich wspomóc.
           • koko8 Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 20:36
            takamania napisała:

            > Ja tez po takich poradach jak Twoja i kilku specjalistów stra
            > ciłam cenny czas. I moje dziecko też.
            Nie udzielałam tutaj nikomu rad, i nie rozumiem jak na podstawie jednego zdania, bez znajomosci historii choroby i wiedzy o zapleczu terapeutyczno-specjalistycznym możesz krytykować czyjeś działania.
            Odpuść, proszę.
       • flegma_tyczka Re: Wysoko wrażliwe dziecko 03.11.19, 10:55
        Dla mnie te wszystkie nadwrażliwości, problemy z integracją sensoryczną, ZA to choroby i się na nie CIERPI. Niestety ostatnio wchodzi moim zdaniem szkodliwa moda na to, że nie wolno mówić o tego typu zaburzeniach, że się na nie cierpi tylko się je ma.
        Tylko gdyby się nie cierpiało to po co te wszystkie terapie, prawda?
        Dla mnie to rodzaj upośledzenia.

        --
        Wolność wypowiedzi - dla każdego.
  • quelquechose Re: Wysoko wrażliwe dziecko 04.11.19, 16:46
   Polecam obejrzeć ten filmik (po angielsku niestety):

   youtu.be/pi4JOlMSWjo

   Ja odkryłam, że jestem HSP parę lat temu i naprawde przejrzałam na oczy - dopiero uświadomiło mi to, że ludzie nie są wredni lub niekoniecznie mają mnie w dudzie, ale po prostu mają mniejszą wrażliwość niż ja i zwyczajnie nie czają pewnych suptelności, dlatego często myślą zero-jedynkowo i mają braki w rozumieniu innych, lub zwyczajnie nie wyczuwają niuansów. Są różne stopnie w tym spektrum oczywiście, ale pomogło mi to zrozumieć parę rzeczy. Wielu artystów to właśnie HSP.

   --
   http://dl10.glitter-graphics.net/pub/496/496480jrt694jsq1.gif

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka