Dodaj do ulubionych

Świat z mad men

25.10.19, 21:39
Znacie serial MadMen? Ja dopiero teraz oglądam.
Podoba mi się, ale nie mogę przestać myśleć, że rzeczywistosc biurowa, w sensie relacji k/M jest mocno przerysowana. Już pomijam traktowanie kobiet zupełnie niepoważnie, infantylizowanie ich, ale czy v sądzicie, że faktycznie w 1960 wszystko toczyło się wokół seksu? Ubrania, eksponowania nóg? Seks w biurze? Jakoś trudno mi w to uwierzyc
Obserwuj wątek
      • ichi51e Re: Świat z mad men 26.10.19, 23:39
        Mnie bardziej z ksiazek Chmielewskiej zaskoczylo ze caly czas pijaw. Pracy wodke. Zwlaszcza w autobiografii

--
        wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • alpepe Re: Świat z mad men 25.10.19, 21:45
      W Republice Federalnej Niemiec kobieta zamężna mogła pracować tylko za zgodą męża i to chyba trwało do 1978 czy jakoś tak. Po prostu nie masz za bardzo pojęcia, jak wyglądała sytuacja kobiet w USA. This ist a mens world czy coś takiego...

--
      "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
    • potworia116 Re: Świat z mad men 25.10.19, 21:45
      Z oczywistych przyczyn rzeczywistość serialowa ulega pewnemu fabularnemu zagęszczeniu. Natomiast w płaszczyźnie obyczaju i estetyki epoki MM są wiernym odtworzeniem realiów.
        • pani_tau Re: Świat z mad men 26.10.19, 18:00
          joxanna1 napisała:

> To koszmar w takim razie.
          > To czasu moich rodziców, a tu oglądam samych oblechowsmile
          Ciesz się, że nie trafiła ci się praca w takiej firmie w jakiej kiedyś pracowałam. Oblechy z Mad Men to towarzystwo uroczych panów w porównaniu z tymi, z którymi sie męczyłam trzy lata.
          Od tego czasu minęło lat dwanaście i jeszcze mnie skreca z obrzydzenia.
          • tanebo2.0 Re: Świat z mad men 26.10.19, 21:20
            Zastanawiam się za czym tęsknisz? Za władzą? Za byciem lepszym choćby od kobiety? Tyle że w takim świecie relacje damsko-męskie były bardzo ubogie. Sprowadzały się do schematu ślubu i dzieci. A życie z głupim dzieciorobem było chyba mało interesujące? Nic dziwnego że wśród greków , którzy trzymali kobiety zamknięte w domach, było tylu pedałów.

--
            Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
    • muchy_w_nosie Re: Świat z mad men 25.10.19, 21:47
      Tak, nie było hiv, kamer na każdym rogu, telefonów tu i teraz, a poza tym wówczas to była specyficzna branża. Mnóstwo kasy, długie noce w biurze, piękne kobiety - oglądałaś już jak siwy przystojniak miał zawał?
        • alpepe Re: Świat z mad men 25.10.19, 22:05
          Nareszcie. Głupie pindzie nie rozumieją, z jakiego koszmaru wyrwał je feminizm i się buntują, a nawet ten bunt zawdzięczają feministkom.

--
          "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
          • dramatika Re: Świat z mad men 25.10.19, 22:21
            alpepe napisała:

> Nareszcie. Głupie pindzie nie rozumieją, z jakiego koszmaru wyrwał je feminizm
            > i się buntują, a nawet ten bunt zawdzięczają feministkom.

Sorry, ale ja, jako samotna matka nie zawdzięczam NIC współczesnym feministkom, czyli tzw. feministkom 3 fali. Utożsamiałam się z feminizmem dopóki nie zobaczyłam obrazka, gdy polskie feministki trzymały karton z zapraszającym napisem dla muzułmańskich "uchodźców" oraz gdy nie odcięły się od aktywisty - alimenciarza.
            Współczesny feminizm jest karykaturą ruchu na rzecz kobiet.
            • alpepe Re: Świat z mad men 25.10.19, 23:19
              Ale nawet to prawo do bycia głupimi feministkami zapraszającymi wcielony patriarchat zostało nam dane dopiero po sufrażystkach. Teraz się rozumiemy?

--
              • dramatika Re: Świat z mad men 25.10.19, 23:26
                alpepe napisała:

> Teraz się rozumiemy?

Przypuszczam, że sufrażystki nie byłyby zachwycone tym, do czego ewoluował ruch na rzecz kobiet. Może nawet plułyby sobie w brodę. Ja w każdym razie wstydzę się, że kiedyś byłam feministką.
            • joxanna1 Re: Świat z mad men 26.10.19, 12:55
              No nie wiem. Myślisz, że samotnym matkom w latach 50 było łatwiej, niż dziś?
              Szklany sufit - dziś jeszcze obserwujemy, ale wtedy był wdrukowany systemowo. Jak Ci faceci traktują Peggy - z jakimś pobłażaniem, niedowierzaniem? Don, który mówi do klientki - a klientka mu zarzuca, że źle zrobił swoje zadanie - mówi jej więc, że "żadna kobieta nie będzie do niego tak mówiła". No, ja robię w B2B i tak klientów nie traktujemy. A co dopiero wypominanie im płci.
              Oglądam sobie ten serial i mnóstwo rzeczy mnie uderza - facet mówi do swojej żony, że czegoś sobie nie życzy "w swoim domu". Jak on ją traktuje?
              Mnóstwo przemocy - nawet kobiety, Joan, szefowa sekretarek jest sierżantem w stosunku do swoich podwładnych.

No, jestem w szoku.
              • olena.s Re: Świat z mad men 27.10.19, 01:18
                Ona sobie jeszcze nie przerobiła puszczenia w trąbę, więc sobie roi, że w innych warunkach by puszczona nie została, lub też byłaby puszczona na lepszych warunkach bytowych.
              • tiszantul Re: Świat z mad men 27.10.19, 07:00
                "No, ja robię w B2B i tak klientów nie traktujemy. A co dopiero wypominanie im płci"

"Głosujcie na nią, bo jest kobietą" - feminizm bardzo często jest seksistowski, do tego stopnia, że przedstawia "bycie kobietą" jako główną i często jedyną zaletę kobiet
                • joxanna1 Re: Świat z mad men 27.10.19, 11:43
                  Hm. Najpierw przeszło mi przez myśl: racja.
                  Ale potem zastanowilam się i teraz myślę: nie racja. To są zupełnie inne komunikaty.

Kiedy Don mówi do kobiety: żadna kobieta nie będzie mi wypominac moich błędów, to komunikat jest : przyjął bym krytykę od mężczyzny, a od kobiety nie, to mi uwlacza, przeciez kobiety na niczym się nie znaja, z racji płci (nawet jeśli wyraźnie wykazuje mu, że to on zawalił, a ona ma rację).

W haśle "kobieta na prezydenta" komunikat jest natomiast: brakuje ciągle kobiet w polityce. Nie mówi nic o tym, że mężczyzna jest głupi, a kontekst jest taki, że mężczyźni wciąż mają przewagę. Poza tym patrzymy realnie: czy są sytuacje, kiedy mamy do wyboru kompetentnego mężczyznę i niekompetentna kobietę,z hasłem głosujcie bo jest kobietą? Tylko Ogórek mi się kojarzy, dobrze obsmiana sytuacja, chociaż ona ciągle wydaje się być auturytetem dla prawakow
          • feel_good_inc Re: Świat z mad men 26.10.19, 13:29
            Tej, ale wiesz, że w Bolandzie dla równości płci dużo więcej zrobił realny socjalizm, który każdego obywatela gnał do pracy bez względu na płeć, niż jakieś tam feministki z USA? Akurat pod tym względem Blok Wschodni był o 50 lat przed Zgniłym Zachodem. No i czarnuchów u nas nie wieszano na każdym drzewie, a jak pozbywano się Żydów (konkurencji do władzy) to ich (prawie) kulturalnie deportowano do Izraela.

--
            Si Vis Pacem, Para Bellum!
        • damartyn Re: Świat z mad men 25.10.19, 22:12
          joxanna1 napisała:

> Tak, kończę 1 sezon.
          > Masakra. Nagle doceniam wszystkie feministki
          Pisałam już kiedyś tutaj o tym w kontekście tego filmu. Serial szalenie mi się podobał. Byłam upita i upalona po pachy z samego oglądania. Ma lepsze i gorsze sezony ale był dla mnie odkryciem. Szczególnie 1 i 5 zwracają uwagę.
        • ultimate.strike Re: Świat z mad men 26.10.19, 20:14
          te dawne, szczególnie z Zachodu jest za co doceniać, chociaż wybór spodni jako symbolu kosztuje nas życie, wszystkich, feministki też, bo feministki zwykle są córkami facetów w spodniach.
          W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze w 1918 roku, a praktycznie pełną równość ok. 1947. Od tego momentu nie ma już roboty dla feministek, znalazłaby się za to robota od speców od jednakowych praw dla wszystkich bez wzgledu na pleć, kolor skóry itp.

--
          Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
    • bebi_nowa Re: Świat z mad men 26.10.19, 15:15
      znamy, dla mnie nr 1 wśród seriali a potem długo nic.
      myślę że w Polsce nigdy nie było aż tak jak tam, jednak kobiety zawsze dysponowały pewną samodzielnością choćby z powodu wielu wojen.
      a co do seksu w biurze to zdarza się i dzisiaj, choć szefa z sekretarką to bardzo ryzykowne...
      • simply_z Re: Świat z mad men 26.10.19, 19:58
        Gdzieś czytałam, że nadal na konserwatywnym południu czy wśród pewnych elit tak jest..kobieta ma się szybko wykształcić, a później bogaty mąż i próżniacze życie, nie ma mowy o pracy zawodowej czy nadmiernym rozwoju osobistym.
        • tanebo2.0 Re: Świat z mad men 26.10.19, 20:35
          Piszesz o księżniczkach Windsowrów? W sumie to jałówki rozpłodowe. Jedynie Diana chciała się wyrwać. I jak skończyła?

--
          Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
            • jan.kran Re: Świat z mad men 27.10.19, 01:24
              Jeden z moich ulubionych seriali.Ja wiem sporo na temat lat sześćdziesiątych, zresztą w dużej mierze je pamiętam.Tak ,tak było jak w Mad Men.Betty to przykład kobiety tamtych czasów, inteligentnej ,sfrustrowanej ,sprowadzonej do roli pani domu i matki, bardzo dobrze nakreślona postać.W latach sześćdziesiątych w Stanach były takie paradoksy ze lekarz mówił o chorobie żony mężowi a ten decydował czy jej powiedzieć czy nie.Kobiety były traktowane jako obiekty seksualne,ładne buzie i jako reprezentacja statusu męża.Peggy to pozytywny wyjątek ,takie jak ona przetarły szlaki dzisiejszym kobietom.Ciekawie jest tez pokazany status Afro Amerykanów, w dzisiejszych serialach jest ich sporo w Med Men pojawia się pierwsza czarna sekretarka.Oprócz tego ze Mad Men pokazuje tamten czas wiernie obyczajowo to jest dokładnie oddana moda , wystrój wnętrz, atmosfera tamtych lat.
    • eliksir_czarodziejski Re: Świat z mad men 27.10.19, 11:58
      Ja niestety przetrwałam pierwsza serie i potem już nie mogłam ogladac, ten świątek był po prostu okropny. Nie było tam ani jednej jednoznacznie pozytywnej postaci.
      Natomiast co do owczesnych realiów to przypomina mi się artykuł o autorce ważnej feministycznej książki, która przez lata pracowała w amerykańskich biurach. Kompletnie nie potrafię sobie przypomnieć tytułu ani jej nazwiska - wybaczcie. To czego nie mogę zapomnieć to jej opowieść o tym że koledzy z biura czy szefowie urządzali takie "wyścigi" pt. który pierwszy dogoni jakaś dziewczynę w biurze i ściągnie jej majtki. Oczywiście na oczach wszystkich. Wszyscy niby mieli z tego wielki ubaw i dopiero po latach jak była już starsza kobieta mogła przyznać że to było okropne...
    • aandzia43 Re: Świat z mad men 27.10.19, 12:56
      Mój ulubiony serial, właśnie skończyłam oglądać po raz kolejny. Mogłam delektować się nim bez nadmiernego wkurzenia bo traktowałam go jak serial historyczny i zapis obyczajów ówczesnych. Ot, tak było, fajnie ze juz nie jest. Szefowa sekretarek miss świata, cud kobitka smile

--
      "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka