Dodaj do ulubionych

Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebuje 🤷‍♀️

27.10.19, 13:19
Mam dzialke o powierzchni 1800 mkw, grupa 3, rolno lesna, nie ogrodzona, nie wykarczowana. Lokalizacja bardzo dobra, widok na jezioro, spokojna okolica.
Chce ja sprzedac, mozecie doradzic, co bedzie sie bardziej oplacalo:
1. Przeksztalcenie dzialki w budowlana, podciagniecie mediow, wykarczowanie, ogrodzenie i sprzedaz.
2. Wykarczowanie, ogrodzenie i sprzedaz bez zmiany statusu i podciagniecia mediow.
3. Sprzedaz, jak jest.

Ktos przerabial, i doradzi?

Dzieki


--
pozdrawiam serdecznie

MamaSzymka
Obserwuj wątek
     • spanish_fly Re: Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebu 27.10.19, 20:21
      Sprawdzasz czy jest dla tej działki MPZP, i jakie funkcje są dopuszczalne. Jeśli jest i dopuszcza funkcję mieszkalną czy rekreacyjną składasz wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej (dot. części rolnej działki). Za wyłączenie się płaci. Jak załatwić odlesienie nie wiem.

      Możesz wystąpić o warunki techniczne na prąd, wodę, wodociąg i podciągnąć media - to zwiększy wartość działki, ale może też sporo kosztować.

      Jeśli w MPZP nie dopuszcza budowy to możesz tylko czekać, może kiedyś się zmieni.

      Jeśli MPZP nie ma będziesz musiała uzyskać warunki zabudowy. Składasz wniosek w gminie, do wniosku trzeba załączyć m.in. warunki techniczne z zakładu energetycznego i wodociągów, a także kanalizacji, jeśli jest w okolicy. Obowiązuje taka zasada, że warunki zabudowy mogą zostać wydane dla działek, które sąsiadują z działkami już zabudowanymi, więc najpierw musisz się zorientować jak z tym jest.

      Wydaje mi się, że po uzyskaniu warunków zabudowy też będzie potrzebny wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej.

      Wycięcie drzew to osobna sprawa. W zależności od wieku i rodzaju drzew może być potrzebne zezwolenie na to. Pamiętam, że był przepis, że po wycince drzew na prywatnej działce nie można jej sprzedać przez kilka lat, ale nie jestem pewna czy to dotyczy wszystkich nabywców czy tylko deweloperów.

      Warunki zabudowy są ważne tylko przez jakiś czas, chyba dwa lata, więc tyle będziesz miała czasu, żeby znaleźć kupca lub rozpocząć budowę.

      Istotny jest też dojazd do działki, czy przylega do drogi gminnej. Czasem dojazd jest przez czyjeś prywatne grunty, wtedy muszą być załatwione notarialnie służebności. To może też mieć znaczenie przy załatwianiu przyłączy do mediów.

      Jeśli chodzi o zabudowę w środku lasu istotna jest odległość budynku od lasu, chyba co najmniej 8 metrów. To też trzeba wziąć pod uwagę planując zabudowę.

      Może pójść szybko i sprawnie, może być droga przez mękę.
  • bambzgrozja Re: Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebu 27.10.19, 13:57
   A w jaki sposób chcesz przekształcic dzialkę rolno-leśna na budowlaną? Obowiązuje w tym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, króry pozwala na budowę czegokolwiek, czy tez masz decyzję o warunkach zabudowy (czyli skąd wiesz czy na tej dzaiłce będzie można cokolwiek zbudować?) ?
  • muchy_w_nosie Re: Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebu 27.10.19, 14:02
   Jest MPZP?
   Nie możesz wykarczować drzew ani krzewów jeśli jest użytek Ls, jeśli inny rolny to do gminy składaj wniosek, że chcesz wyciąć.
   Jeśli masz działkę bez mpzp to postaraj się o warunki zabudowy o ile nie teren z zakazem. Jeśli jest w mpzp jako rekreacyjna to sprzedajesz jako rekreacyjną, jak pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to sprzedajesz pod budowę domu, jak usługi hotelarskie to jako usługową z takimi usługami.
   A może też być w planie na cele rolne i leśne z zakazem zabudowy i wówczas możesz sprzedać pasjonatowi przyrody lub rolnikowi ;P
  • rozalia_olaboga Re: Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebu 27.10.19, 14:23
   Tak ogólnie to oczywiście większą wartość mają działki uzbrojone i odrolnione, to jasne. Ale pytanie "czy się opłaca" jest bardziej złożone. Twój zysk zależy od tego, ile kosztuje doprowadzenie działki do atrakcyjnego stanu, czyli np jak daleko masz prąd, oraz od tego, ile potencjalnie możesz za nią dostać. Działka pod miastem, z dobrym dojazdem do cywilizacji będzie wielokrotnie droższa od takiej gdzieś na Pomorzu na przyklad, choć oczywiście ta na Pomorzu moze byc przepiękna. Tyle że za jej odrolnienie i uzbrojenie zapłacisz dużo, a znaleźć amatora na mieszkanie w gluszy może być ciężko... Rozejrzyj się po internecie i zobacz, po ile "chodzą" podobne działki, dowiedz się o koszt tego, co chcesz zrobić, i wtedy będziesz miala jakieś tam dane.
  • mum2004 Re: Dzialka rolno lesna 1800 mkw- porady potrzebu 27.10.19, 22:20
   A co to znaczy rolno leśna? Jaki procent lasu? Miejscowy plan jest? Pewnie nie. Na Ls to nic nie zrobisz.
   Warunki zabudowy też niepewne, zależy od sąsiedztwa.
   Po pierwsze trzeba się udać do urzędu gminy, sprawdzić czy jest mpzp, sprawdzić jakie faktycznie jest przeznaczenie działki, czy jest w ogóle szansa na warunki zabudowy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka