Dodaj do ulubionych

Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygrysów?

31.10.19, 13:27
XXI wiek, środek Europy i taka historia.
tak, wiem, historia znęcania się nad zwierzetami, jakich wiele..

www.tvn24.pl/tygrysy-z-granicy-z-bialorusia-trafily-do-zoo-w-poznaniu-i-czluchowie,981836,s.html
Powiem szczerze, tak mi żal tych biednych zwierzaków i trzymam kciuki, żeby udało sie je uratowac. i brawa dla Poznaniaków za odwage i wielkie serce.
Obserwuj wątek
        • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:01
          Były ładowane we Włoszech, zdaje się. A do Polski jedzie się stamtąd przez strefę Schengen, gdzie z zasady nie ma kontroli.
          Nie powinny być wypuszczone z Polski.
          Ogólnie straszne, że gatunek rzadki i cenny, jest przewożony w takich warunkach.

--
          -------------------------------------------------------------
          "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
          • szafireczek Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:24
            Międzynarodowy handel dziką florą i fauną zagrożoną wyginięciem z mocy prawa międzynarodowego, UE, a także prawa krajowego podlega reglamentacji. Obrót tym towarem może odbywać się pod warunkiem wcześniejszego uzyskania stosownych zezwoleń przez zainteresowane osoby i instytucje. Mamy w Polsce ratyfikowaną Konwencję CITES o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Polska ratyfikowała w 1990 r.!!!!). I wg tej Konwencji międzynarodowy handel takimi gatunkami jest dozwolony tylko, jeżeli nie przyniesie szkody w zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym. Rozporządzenia UE ustanawiają nawet ostrzejsze kryteria przywozu niż w CITES - regulują handel w obrębie państw członkowskich i między nimi – co jest uważane za handel wewnętrzny – regulują też handel zagraniczny z krajami nie będącymi członkami UE (CITES reguluje wyłącznie kwestie handlu zagranicznego). Żywe okazy gatunków są dopuszczone do przywozu na terytorium UE tylko wtedy, gdy odbiorca posiada odpowiednie wyposażenie do przetrzymywania tych okazów i zapewnia im należytą opiekę. Są też gatunki, których wwóz jest monitorowany. Wwóz wymaga zezwoleń. Na funkcjonariuszach celnych oraz policjantach także w strefie Schengen ciąży OBOWIĄZEK w zakresie ochrony gatunków regulowany Konwencją i prawem unijnym.
            • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:57
              Policjant/funkcjonariusz w strefie Schengen musi wiedziec, że taki transport jedzie. Tak to sobie może popatrzeć na zwierzątko przy wjeździe/wyjeździe ze strefy Schengen. Albo przy przypadkowej kontroli.

--
              "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
            • edelstein Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:59
              Jaja sobie robisz, w Czluchowie nie ma Zoo.To w jakich warunkach sa tam zwierzeta wola o pomste do nieba.Malutenkie wybiegi.To prywatna inwestycja, stacja benzynowa otworzyla mini zoo,poki tam bylo troche prtactwa i kozy bylo ok.Teraz trzymaja tam egzotyki ma malym obszarze.

--
              "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
              • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 15:03
                Takie warunki i tak są w tej chwili lepsze niż warunki, w których przebywały te zwierzęta.

--
                  • baltycki Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 16:45
                    edelstein napisała:

> Oni nie maja warunkow dla jednego tygrysa,a tam sa teraz jeszcze dwa.

"To nieduży ogród zoologiczny. Jego powierzchnia: niespełna 5 tysięcy metrów kwadratowych. Dla porównania: ZOO w Poznaniu, gdzie pojechały pozostałe tygrysy, zajmuje obszar 120 hektarów. ZOO w Człuchowie ma jednak doświadczenie w opiece nad dzikimi kotami. Jeszcze do maja miało u siebie tygrysa syberyjskiego. W wieku 19 lat zmarł. Dlatego też ZOO miało wolny wybieg, gdzie mogło ulokować tygrysy z Włoch.

- Muszę przyznać, że nigdy nie wykazaliśmy nieprawidłowości w tym miejscu. ZOO ma wszystkie certyfikaty unijne. Warunki są dostosowane do rodzaju zwierząt. Jest opieka lekarza weterynarza, a nawet psychologa zwierzęcego. Tam jest bardzo duża dbałość o zwierzęta – mówi nam Łuczycka z TOZ."
                    • alicia033 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 17:35
                      baltycki napisał:

> "To nieduży ogród zoologiczny. Jego powierzchnia: niespełna 5 tysięcy metrów kw
                      > adratowych.

czyli: 0,5 hektara.

Dla porównania: ZOO w Poznaniu, gdzie pojechały pozostałe tygrysy,
                      > zajmuje obszar 120 hektarów.

Ponieważ niestety widziałam to smutne miejsce to przychylam się do opinii edelstein o Człuchowie.

--
                      volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
                      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
                      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
                      • baltycki Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 17:47
                        alicia033 napisała:

> Ponieważ niestety widziałam to smutne miejsce to przychylam się do opinii edels
                        > tein o Człuchowie.
                        >
                        Robert Maślak
                        #Lewica, równość, prawa człowieka i zwierząt, ochrona przyrody, świeckie państwo, godna praca. Biolog UWr.

"Znam dobrze ten wybieg - dół, bo do 2011 r. mieszkała tam niedźwiedzica himalajska Małgosia. Wówczas w porównaniu z innymi w polskich zoo, był średni. Takich dołów dzisiaj się nie buduje. Dla tygrysów jako docelowy jest za mały, ale sytuacja jest dramatyczna i innych opcji nie ma"

Ja sie zgadzam z p. Maślakiem.
                  • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 19:56
                    Przecież te zwierzęta mają jechać docelowo do Hiszpani, do azylu dla tygrysów. Ewentualnie - czemu Berlin ich nie przygarnął? Z Człuchowa to rzut beretem przecież.
                    A na razie to je trzeba utrzymać przy życiu.

--
                    • alicia033 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:11
                      morekac napisała:

> Ewentualnie - czemu Berlin ich nie przygarnął?

bo też nie mogą spełnić norm, przewidzianych dla utrzymania takich zwierząt?
                      Minimalna europejska norma wybiegu dla 1 tygrysa to 200 m2. Odpowiednio zabezpieczonego grube tysiące euro) + odpowiednio przeszkolony personel.
                      Rozumiem wrażliwe serduszka ale nie mam żadnych wątpliwości, że gdyby doszło do jakiegoś wypadku przy niedochowaniu obowiązujących przepisów, to te same "wrażliwe serduszka" nie zostawiłyby suchej nitki na tych, którzy wbrew obowiązującym przepisom przygarnęliby teraz te zwierzęta.

--
                      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
                      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
                      • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:29
                        To ironia była do Edel. Bo czepia się, że Człuchów, który ma wolny wybieg dla drapieżników, przygarnęgło tymczasowo dwa tygrysy. Wybieg może i jest gówniany - ale w tej chwili nie ma innego.

--
                      • iimpala Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 01:22
                        >Minimalna europejska norma wybiegu dla 1 tygrysa to 200 m2.

ależ kobito! te zwierzęta maja tu być tylko do wyzdrowienia! i najpewniej rzadko będą goscikły na wybiegu w ogole, jak mowiła dyr zoo Poznań. Będą tu 2-3-4 tygodnie a docelowo trafią do hiszpańskiego specjalistycznego osrodka, ze wszystkimi wybiegami i wodotryskami.
                        Rozumiem, ze jak np. 5 dzieci przebywa w pijackiej spelunie, z której zabiera je MOPS i oddaje normalnej rodzinie, na tymczas, to też ta rodzina musi mieć 5 oddzielnych sypialni bo inaczej nie spełnia warunków? więc nie wolno dzieci zabrać do takich "okropnych" warunkow?
                • alicia033 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 15:12
                  ja bym sugerowała, że do pomocy trzeba mieć warunki. Zapleczowe i finansowe.
                  Zwłaszcza, że w grę wchodzi nie mały kociak a TYGRYS. Kot wielki i śmiertelnie groźny.
                  Człuchów tych warunków nie spełnia.

--
                  • iimpala Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 01:12
                    zapewne wygląda LEPIEJ niz klatka, w ktorej zwierzęta nie mogly wstać.
                    I wybieg widziałam w przekazach tv, na zywo, na dzis, wiec nie popisuj sie, że mieszkasz pod Człuchowem.
                    Raz jeszcze powtarzam, NA PEWNO pani Zgrabczyńska nie wypusciłaby zwierząt, nie mając pewnosci co do właściwej opieki nad nimi. Co do tego nie mam żadnych wątpliwosci.
                    Z tygrysami pojechał do Człuchowa lekarz wet.
                      • iimpala Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 02.11.19, 15:28
                        >Dwa lata temu zmieniliśmy łóżko na inne, na jej prośbę

oszszszywiscie...nie mieszkam ale sie wcinam.
                        Ale urodziłaś się w Polsce, bidulko? pod Człuchowem? czy pod inną wsią?

ZOO było atakowane przez odwiedzające osoby. Te zgłaszały nieprawidłowości między innymi do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Człuchowie. Jego wiceprezeska, Krystyna Łuczycka przyznaje, że sama przyjeżdżała do ogrodu na kontrole.

- Muszę przyznać, że nigdy nie wykazaliśmy nieprawidłowości w tym miejscu. ZOO ma wszystkie certyfikaty unijne. Warunki są dostosowane do rodzaju zwierząt. Jest opieka lekarza weterynarza, a nawet psychologa zwierzęcego. Tam jest bardzo duża dbałość o zwierzęta – mówi nam Łuczycka z TOZ.

- Właściciele Cantolu zawsze są bardzo pomocni. Każde zgłoszenie przyjmowali z wielką troską – na zasadzie: może ktoś coś wskaże, może coś da się jeszcze poprawić - dodaje.
          • chloe30 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:10
            Dzisiaj był materiał na GW, że dyrektor poznańskiego ZOO jest krytykowana przez pozostałych, bo chce ratować zwierzęta, że nie jest ayzlem, tylko zoo
            tu jeśłi ktos ma prenumeratę:
            poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25365278,podrzucaja-jej-zwierzeta-a-potem-scigaja-kim-jest-kobieta.html

--
            http://dl3.glitter-graphics.net/pub/124/124973zv9l8g53sa.gif
              • chloe30 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:28
                no własnie
                tym bardziej, że juz dawno powinno się odchodzić z prehistorycznego ogrodu zoologicznego, jako miejsca gdzie gawiedź może podziwiać małpki, w kierunku własnie azylów i sanktuariów, gdzie ratuje sie chore, osierocone i zagrożone osobniki.
                Jak zauważa Pani dyrektor - do schroniska dla psów tygrysa nie przyjmą, prawda?

--
                http://dl3.glitter-graphics.net/pub/124/124973zv9l8g53sa.gif
                • elle_du_jour Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:37
                  osobiście wierzę, że do tego będzie zdążał świat, zajmie to pewnie kilka dekad, a może nawet i sto lat. ZOO jako rozrywka nie ma racji bytu we współczesnym, jako tako rozwiniętym moralnie i etycznie, świecie. tak, wiem, że świat wciąż jest pop...ierdolony moralnie i etycznie, ale progres chyba jakiś jest.
                • livia.kalina Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:43
                  <no własnie
                  >tym bardziej, że juz dawno powinno się odchodzić z prehistorycznego ogrodu zoologicznego, jako miejsca gdzie >gawiedź może podziwiać małpki, w kierunku własnie azylów i sanktuariów, gdzie ratuje sie chore, osierocone i >zagrożone osobniki.

o to, to, ro- DOKŁĄDNIE!

ta dyrektorka poznańskiego ZOO w ogóle ma ogromne problemy, w związku ze stworzeniem azylu dla niedźwiedzi ocalonych z cyrku.

--
                  super_hetero_dyna:
                  "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
                    • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:54
                      Musiały być w złym stanie już wcześniej. Nie sposób doprowadzić zwierzę do takiego wychudzenia w ciągu kilku dni.

--
                      • elle_du_jour Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 15:47
                        morekac napisała:

> Musiały być w złym stanie już wcześniej.

na bank. to jakaś kompetnie szemrana historia. strach pomyśleć co się dzieje w podziemiu, o ilu transportach i zadręczonych zwierzętach nie wiemy. ale domyślić się można łatwo - ten sam proceder co w rzeźniach, najokrutniejsze tortury milionów istnień, dzikich i tych hodowlanych. każdego pięknego dnia.
                        • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 02.11.19, 17:49
                          Niezależnie od wątroby, to tygrysom można policzyć żebra i wypustki na kręgosłupie - przynajmniej niektórym. Myślisz że przez tydzień z zadbanego tygrysa o normalnej posturze zmieniłyby się w takie kupki nieszczęścia? Zwłaszcza, że niby coś tam dostawały do jedzenia.

--
                • landora Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 20:31
                  O czym ty w ogóle piszesz?
                  Dokładnie o to chodzi innym ogrodom - nowoczesny ogród zajmuje się ratowaniem zagrożonych gatunków. To nie jest to samo, co azyl. I to jest stanowisko nie tylko polskich, ale europejskich ogrodów i ich stowarzyszenia EAZA.
                  Uratowanie kilku tygrysów nie przyczynia się w żaden sposób do ratowania gatunku i nie ma nic wspólnego z tym, czym powinny się zajmować ogrody zoologiczne.
            • kanga_roo Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:19
              jasne, zoo nie jest azylem. podejrzewam, że jak przyjadę do zoo ze znalezionym pieskiem to mnie wyślą do schroniska, ale kurcze, dziesięć zwierząt egzotycznych, do tego z gatunku zagrożonego wyginięciem (Tygrys jest objęty konwencją CITES (załącznik I)[29]. W Czerwonej Księdze IUCN został wpisany w kategorii gatunków zagrożonych wyginięciem (EN) jako Panthera tigris, dwa z dziewięciu wymienionych tam podgatunków zaliczono do kategorii krytycznie zagrożonych (CR), cztery do kategorii zagrożonych (EN) i trzy do wymarłych (EX)), i specjaliści od zwierząt pozwolą im umrzeć zasłaniając się procedurami i regulaminem?
              chyba czas zastanowić się nad sensem funkcjonowania takich placówek w dzisiejszych czasach...
      • kanga_roo Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 14:11
        z tą policją to się akurat nie dziwię, pewnie mieli pierdyliard procedur zanim mogli wysłać antyterrorystów z bronią do miasta (bo zoo jest w mieście, choć na uboczu). ale fakt, że samochód pełen tygrysów stał od soboty do środy na granicy, i że potem jechały jeszcze 480 i 160 km do miejsca, gdzie się nimi zajęto, trudno jakoś zrozumieć...
        • hanusinamama Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:25
          Teraz...dopiero teraz!!!! Poczytaj co ludzie cały dzien na FB pisali. Wysyłali posty, maile i dzwonili do WWF. Dopiero jak sie pokazało wiele postów ze cofają comiesieczną pomoc dla WWF bo to jak widać nei idzie na zwierzeta...to sie WWF obudził. Ja to sledze od wczoraj a WWF dopiero teraz zareagował. Wstyd.
          • iimpala Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 01:05
            wstyd? inni nic nie dali i nie pomogli.
            Ja nie wiem, jak sprawy się mialy akurat z WWF (albowiem w FB nie uczestniczę) ale żadne zoo nie ruszylo tyłka, żeby pomóc, chocby..
            Równie dobrze ktos mógłby napisać, że zoo Poznań pomogło dopiero po kilkunastu, czy kilkudziesięciu godzinach, nie znając ich wielogodzinnej pracy (walki z papierami i przepisami) w trakcie.
            Fakty są jakie są, dali sporo kasy, jako nieliczni.
            • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 09:23
              > ale żadne zoo nie ruszylo tyłka, żeby pomóc, chocby..

Zoo w Gdańsku przyznało że mieli telefon w tej sprawie - ale nie mają miejsca po prostu. Za to do Człuchowa wysłali żarcie i wyspecjalizowanego weterynarza i behawiorystę. Prawdopodobnie inne ogrody zoologiczne też nie miały miejsca.

--
              • kokosowy15 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 01.11.19, 16:14
                Miejsce, jak widać, znalazło się. Ale co sądzić o Państwie, które nie może w trybie alarmowym wysuplac pieniędzy na taką akcję? Co zresztą sądzić o Państwie, które godzi się na to, że dziecko może być leczone, gdy rodzice zbiorą na to pieniądze, a gdy nie zbiorą to umiera? Wiem, ile kosztuje poważna choroba i że za ubezpieczenie można wyleczyć katar i zagipsowac złamana rękę.
              • iimpala Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 02.11.19, 15:40
                >Zoo w Gdańsku przyznało że mieli telefon w tej sprawie - ale nie mają miejsca po prostu

o ile sie nie myle to zoo Poznań też nie miało miejsca dla 9 tygrysów. Mieli dla 2 i taka wole zgłosili. Widząc jednak warunki, w jakich przebywały zwierzęta oraz ich stan, zaoferowali się że, w trybie alarmowym, przyjma wszystkie. TEŻ NIE MIELI DLA NICH MIEJSCA. Ale je wygospodarowali!!!
                Innych nie było na to stać.
                zoo Poznań działało w trybie pogotowia ratunkowego, a nie w trybie szpitala.
                Chciałbys, żeby pogotowie ratunkowe odmówiło ci pomocy dlatego, że nie ma miejsca w szpitalu? a ty miałbys akurat zawał?
                Oczywiscie, każda pomc sie liczy, takze ta później.
                Ale wcześniej jest potrzebna ta podstawowa bo później to może nie być potrzebna - po prostu nie będzie komu pomoc bo zwierzę już zejdzie.
        • kiddy Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 15:23
          A masz lepszy pomysł? Ogrody zoologiczne z innych miast się wypięły, mimo że wygląda na to, że pobyt tygrysów w Polsce ma być tymczasowy. To jest nieprawdopodobne barbarzyństwo, że w środku Europy stało się coś takiego i jeszcze nie było chętnych, żeby pomóc.
          • alicia033 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 17:39
            kiddy napisała:

> Ogrody zoologiczne z innych miast się wypięły,

nie wypięły się, tylko doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z przyjęciem takiego zwierzęcia.

> To jest nieprawdopodobne barbarzyństwo, że w środku Europy stało się coś takiego i jeszcze nie było chętnych, żeby pomóc.

to nie barbarzyństwo tylko poczucie odpowiedzialności.

--
            • kiddy Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 18:31
              Więc niech umierają? Przecież tu chodzi o czasowe przechowanie zwierząt. To niebywałe, że mimo tylu organizacji i instytucji związanych z ochroną zwierząt, powstał taki problem. I nie należy mieć złudzeń, że to pierwsza taka sytuacja. Wygląda na to, że nikt specjalnie nie sprawdza takich transportów, bo i po co komu kłopoty.
              • alicia033 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 18:59
                kiddy napisała:

> Więc niech umierają?

nie "niech umierają", tylko nie należy rzucać kamieniami w tych, którzy nie rwą się z pomocą wiedząc, że nie mają warunków do jej udzielenia.

>Przecież tu chodzi o czasowe przechowanie zwierząt.

w prawie nie istnieje kategoria "tymczasowo". Opinia publiczna, gdyby taki "tymczasowo" przygarnięty tygrys wyrwał się na wolność też nie.

> To niebywałe, że mimo tylu organizacji i instytucji związanych z ochroną zwierząt, po
                > wstał taki problem.
                niebywały to jest ewentualnie twój brak wyobraźni. Nie, nikt w naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowany na to, że może być potrzebny natychmiastowy azyl dla
                10 tygrysów, słoni czy innych hipopotamów, bo wyobraź sobie, ale te zwierzęta, w takich ilościach, nie błąkają się po europejskich miedzach czy innych lasach.

> Wygląda na to, że nikt specjalnie nie sprawdza takich transportów, bo i po co kom
                > u kłopoty.

a teorie spiskowe trzymają się mocno.

--
                45rtg o muzykach:
                "Do czynności grania na instrumencie nie trzeba nic, poza sprawnością manualną i ewentualnie oddechową. Nawet słuch nie jest potrzebny, chyba że do skrzypiec, albo puzonu. Wciska się określone klawisze, albo progi i gra muzyka."
                  • morekac Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:32
                    Na tygrysa trzeba mieć zabezpieczone miejsce. To nie lama, którą możesz trzymać w stajni.

--
                  • elle_du_jour Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:44
                    hanusinamama napisała:

> TYlko czemu poznan został z tym sam. POmysl jakby kazde wzieło po 2 tygrysy juz
                    > byłoby lżej...a tu nagle poznan zostaje z 6 chyba. I moze??? Chce. Przede wszy
                    > stkim chce.

rozumiem Twoje emocje i wzburzenie, bo ta sprawa jest okropna. ale jak przy każdej pomocy należy udzielać jej Z GŁOWĄ, nie na wariata. dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. jak ty sobie wyobrażasz rozwożenie po całej Polsce tych osłabionych, zmaltretowanych i agresywnych zwierząt, i wrzucanie po 2 sztuki gdzie bądź, jakiemuś zoo, bo ono ewentualnie chce. prościej, taniej, szybciej i bezpieczniej było zmobilizować całą akcję w jednym, najlepiej przygotowanym miejscu i tam zwołać sztab specjalistów.
                    • nenia1 Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:59
                      elle_du_jour napisała:

> rozumiem Twoje emocje i wzburzenie, bo ta sprawa jest okropna. ale jak przy każ
                      > dej pomocy należy udzielać jej Z GŁOWĄ, nie na wariata. dobrymi chęciami piekło
                      > jest wybrukowane. jak ty sobie wyobrażasz rozwożenie po całej Polsce tych osła
                      > bionych, zmaltretowanych i agresywnych zwierząt, i wrzucanie po 2 sztuki gdzie
                      > bądź, jakiemuś zoo, bo ono ewentualnie chce.

Dokładnie, zawsze przy takich sprawach są oburzeni krzykacze, którzy siedzą przed kompem albo śledzą Facebook i sami wszystko zrobili by lepiej od tych co zapierniczają w realu i faktycznie coś robią.
                • kiddy Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 02.11.19, 14:31
                  Jakie spiskowe teorie? Takich transportów są rocznie setki. Jakoś nie słychać specjalnie o ich zatrzymywaniach.
                  A to, że Europa dużo mówi o ochonie zwierząt, a potem: "Nie, nikt w naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowany na to, że może być potrzebny natychmiastowy azyl dla
                  10 tygrysów, słoni czy innych hipopotamów, bo wyobraź sobie, ale te zwierzęta, w takich ilościach, nie błąkają się po europejskich miedzach czy innych lasach.", to raczej przejaw bezwładu, braku woli i hipokryzji. Skoro proceder trwa od lat, to był czas na przygotowanie regulacji prawnych i infrastruktury.
              • baltycki Re: Śledzicie akcję ratowania tych biednych tygry 31.10.19, 20:42
                hanusinamama napisała:

> I w poczuciu odpowiedzialnosci...pomomgło tylko wrocławskie wysyłalajac 20 tysi
                > ecy. Poznan został sam z tygrysami!!!

"Poznańskie ZOO uruchomiło też publiczną zbiórkę na przystosowanie wybiegów dla nowych lokatorów (wpłaty na konto nr 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 – z dopiskiem: „Cisna i jej przyjaciele”). ZOO we Wrocławiu wpłaciło 20 tys. zł, WWF 200 tys. zł, są też datki od firm i osób prywatnych."