Dodaj do ulubionych

Ciasta pieczecie czy kupujecie?

02.11.19, 20:10
Przyznam się często na niedzielę kupuję z lenistwa.Kiedyś piekłam, lubiłam.Byłam młoda i bardziej energiczna.Zastanawiam się o ile taniej byłoby coś samemu upiec -o ile procent.Jak jest u Was?
Obserwuj wątek
      • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 23:11
        Nie w UK niestety. Ale domowe są zdecydowanie smaczniejsze, mniej słodkie i ze znanych składników.

--
        "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
          • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 12:52
            Mieszkam w UK. Po pierwsze- nie mam na miejscu piekarni/cukierni, która robiłaby wypieki z dobrych składników, więc nie mam porównania. Po drugie- mieszkam w rejonie, gdzie owoce sezonowe są dość drogie (może poza truskawkami w szczycie sezonu) i już ten pojedynczy składnik wplywa na cenę domowych wypieków. Po trzecie- niektóre składniki tutaj ciężej dostać. Najbliższy, kiepski i drogi, polski sklep mam min. 1h jazdy samochodem ode mnie w zupełnie innej miejscowości. I to jest jedyny polski sklep na 3 hrabstwa. Toteż mogę mieć problem np. ze zwykłym twarogiem na sernik czy zwykłymi biszkoptami, które używam do sernika na zimno. Oczywiście nauczyłam korzystać się z tego, co jest na miejscu i ciasta mi wychodzą, ale nie zawsze można. A kupienie twarogu w tamtym sklepie to nie tylko sam koszt produktu (wiadomo że dość spory, bo transport + marża), ale jeszcze sam dojazd, żeby go kupić.
            Z mojego punktu widzenia wiele nawet prostych ciast jest taniej kupić.

--
            "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
    • vodyanoi Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 20:38
      Nie kupuję nigdy. Są po prostu za słodkie. I za drogie. Kawałek ciasta i w cukierni zostaje 20-30 zł. No to za tyle to ja mam czasem dwie blachy.
      Aha, piekę najczęściej takie błyskawiczne, przy których niewiele się robi. Nie cierpię przekładańców kremowych i w ogóle tych warstwowych. Za to uwielbiam marchewkowe, burakowe itp. Oraz wszystko z jabłkami.
      I dzięki za przypomnienie, bo mam akurat buraki upieczone, to jakieś brownie burakowe zaraz zrobię big_grin
    • maniaczytania Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 21:25
      Kupuję rzadko, wolę domowe. Piekę, nie za często, bo u nas w ogóle dość rzadko jest ciasto. Ale teraz, na jesieni jakoś częściej mam ochotę na kuchenne czary wink Wczoraj upiekłam sernik dyniowy z polewą toffi smile

--
      "Pomyślę o tym jutro"
    • piekna_remedios4 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 21:31
      piekę, kupuję rzadko. Mam jedno ciasto, które wolę w wersji przemysłowej niż swojej własnej i jest to Daquoise od Sowy, na to czasem się skuszę. Piekę tonami ciasta, ciasteczka, placki, tradycyjne i w stylu przepysznego jagielnika, wegańskie i zwykłe i zdecydowanie wychodzi taniej niż kupowanie.

--
      Cien años de soledad
      • bukietlisci Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 21:48
        tak samo. piekę. tylko nie zawsze wychodzą te ciasta zawsze wychodzące. ale: ciasteczka zrobione wczoraj składają się z: mąki, masła, jajek od naszych kur, laski wanilii i cukru pudru. są boskie. torty robię przepyszne. sernik obłędny. ciasto z dyni wychodzi mocno okrutne. a przepyszna rolada z owocami wypłyneła z lodówki. także, różnie bywa
      • nickbezznaczenia Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 23:01
        Zależy jaką blachę wykorzystujesz. Co więcej, na pewno kupowanie nie jest zdrowsze, ponieważ nie masz do końca świadomości jakich składników użyto.
        I przede wszystkim, zakładanie,że każdy zje tylko jeden kawałek jest dziwne, bo przecież komuś ciasto może szczególnie smakować. i miałby ochotę na więcej.
        • fredzia098 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 02:49
          Pieczenie na małej blaszce jest bez sensu. Szkoda czasu, roboty i prądu.
          O zdrowe jedzenie, skład itp. dbam w codziennych posiłkach. Nic się nie stanie jak raz w tygodniu domownicy zjedzą po kawałku pysznego ciasta z cukierni i nie będą znali w 100% użytych składników.
          I tak, każdy je jeden kawałek raz- dwa w tygodniu. Wystarczy i to jest właśnie fajne w kupowanych ciastach. Jak się upiecze w domu blachę ciasta to się żre i żre bez opamiętania bo takie pyszne, jest pod dostatkiem a poza tym szkoda żeby leżało i się zepsuło. A tyłek rośnie, zęby się psują i zdrowie siada od nadmiaru słodyczy. I kosztuje to też w cholerę swoją drogą.
    • nenia1 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 23:33
      Kupuję, nie mam cierpliwości do pieczenia, tym bardziej, że u mnie nikt nie je ciast, prócz mnie, ale ja też kawałek i wystarczy.
      A kupić dobre ciasto można, fakt, że raczej nie w piekarni czy cukierni, mam to szczęście, że blisko działa Biobazar i tam można nabyć bardzo dobrej jakości ciasta, więc czasem sobie kupię kawałek sernika ze świetnego twarogu (są również z koziego), albo coś z jabłkami, w sezonie ze śliwkami czy rabarbarem, (są też jagielniki!) ostatnio bardzo mi zasmakował bananowiec z mąki gryczanej z orzechami, nie mam natury romantyka i nie musi mi pachnieć ciastem w domu.
    • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 02.11.19, 23:35
      Ciasta owszem kupujemy, przeważnie tartę z jabłkami lub rabarbarem (apple lub rhubarb pie). Czasem coś piekę, najczęściej chleby i bułki lub ciasta z owocami. Kiedyś piekłam często i bardzo różne rzeczy. Ostatnio generalnie za bardzo nie mam kiedy piec i nie zawsze mi się chce, w dodatku piekarnik zaczyna powoli przechodzić do historii (dolna grzałka bardzo słabo grzeje).
      Nie uważam, żeby domowe wypieki były takie tanie, zwłaszcza jak się używa dobrej jakości składników (masło zamiast margaryny, jaja 0 lub 1 zamiast 3, prawdziwy cukier waniliowy zamiast waniliny itp. itd.).

--
      • kk345 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 02:25
        >Nie uważam, żeby domowe wypieki były takie tanie, zwłaszcza jak się używa dobrej jakości składników
        Czyli w cukierni, w której oprócz kosztu tych dobrej jakości składników doliczają jeszcze prąd i robociznę oraz marżę, wyjdzie taniej?
        • princesswhitewolf Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 10:10
          Nie wiem jak yuka liczy i czy u niej na zach UK jakos tanio ale generalnie rzecz biorac ciasto w UK upieczone w domu wychodzi duzo duzo taniej niz kupione.
          Zamowilam Yule Log juz na gwiazke w Pauls piekarni ( bo yule to kupa roboty) i koszt takowej rolady 22 cm to £35
          • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 12:10
            Ja nie piszę o specjalnych i wyjątkowych ciastach tylko takich bardziej codziennych jak np. sernik czy ta tarta. Za rhubarb pie płacę ok. £1, a gdybym chciała upiec. Sam rabarbar kosztuje u mnie tyle (jak nie więcej), jeżeli w ogóle gdzieś dostanę nawet w sezonie.

--
            • kk345 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 04.11.19, 12:41
              >Za rhubarb pie płacę ok. £1
              Ta cena to dlatego, ze tak lubią swoich klientów, bo przecież nie dlatego, że składniki najtańsze, rabarbaru 20 g na porcję nadzienia a całe ciasto świeci w ciemności i nigdy się nie zepsuje, tyle ma w sobie taniej chemii...
            • valla-maldoran Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 04.11.19, 12:50
              yuka12 napisała:

> Ja nie piszę o specjalnych i wyjątkowych ciastach tylko takich bardziej codzien
              > nych jak np. sernik czy ta tarta. Za rhubarb pie płacę ok. £1, a gdybym chciała
              > upiec. Sam rabarbar kosztuje u mnie tyle (jak nie więcej), jeżeli w ogóle gdzi
              > eś dostanę nawet w sezonie.
              >
              Takiego czegoś bym nie zjadła nawet, gdyby mi dopłacali.
              To składniki twojej tarty rabarbarowej z Tesco.

INGREDIENTS LIST:

Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamin), Rhubarb (26%), Margarine, Water, White Sugar, Caster Sugar, Thickener (Modified Maize Starch), Invert Sugar Syrup, Sugar, Butter (Milk), Lemon Juice, Raising Agents (Sodium Bicarbonate, Disodium Diphosphate), Salt.

Margarine contains: Palm Oil, Water, Rapeseed Oil, Salt.
              • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 04.11.19, 23:48
                Jemy, żyjemy i mamy się dobrze 😁. Nie mówiąc o tym, że są to zwyczajne składniki do wypieku ciast (może oprócz fosforanu dwusodowego i oleju palmowego).

--
    • mia_mia Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 02:57
      W zasadzie to ani nie kupujemy ani nie pieczemy. Raz w roku robię sernik na zimno, na urodziny męża, raz zamawiam wielki tort dla dziecka, nienajsmaczniejszy, ale przepiękny i raz robię tort marchewkowy lub inne ciasto z jakiejś okazji, np. do przedszkola. W naszym domu nie jemy i nie podajemy ciast, jakoś tak wyszło. Nawet jeśli mamy gości i jest deser to praktycznie nigdy nie jest to ciasto. W moim domu rodzinnym ciasta też były głównie na święta. Poziom cukru uzupełniamy u innych i w kawiarniach, przy czym ja to z ciast najbardziej lubię pizzę, tartę z łososiem i ciastka z kapustą i grzybamiwink
      • bi_scotti Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 03:05
        Serdecznie nie lubie niczego homemade. U nikogo. Jeszcze nigdy w zadnym domu nie jadlam niczego lepszego/smaczniejszego niz cokolwiek kupione chocby w najpodlejszej jadlodajni/piekarni/budzie z zarciem albo podane w szkolnej/studenckiej/pracowniczej stolowce wink Ale zawsze chwale, grzecznie zjadam i doceniam wszystkie produkcje kulinarne, ktorymi jestem "u ludzi" czestowana. Sama pieke gdy musze tzn. np. "cos" trzeba zrobic z nadmiarem sliwek albo inny tego typu problem. No to pieke i jest to owszem zjadliwe ale kupne zawsze bedzie lepsze smile Life.

--
        "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
        Leonard Cohen
          • bi_scotti Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 03:21
            Bo ja wiem. Przez minione lata to pewnie juz sa setki (tysiace?) osob gotujacych/piekacych, ktorych wytwory probowalam, wciaz u wielu grzecznie probuja. Ludzie ze wszystkich mozliwych stron swiata, wszelkich generations. Sheldon Cooper zapewne obliczylby jakie jest probability, ze wszyscy oni sa/byli "fatalni" wink Nope, to nie problem tych, ktorzy gotuja - to moja osobista preferencja, dokladnie zreszta taka sama jaka miala moja matka, ktora np. uwielbiala jedzenie szpitalne, w co nikt nigdy nie chcial uwierzyc … Life.

PS. O sobie sie nie wypowiadam, bo nie mam zadnych ambicji bycia "kucharka" a juz zdecydowanie nie "dobra kucharka" - wystarczy, ze dzieci urosly i zyja, goscie nie pluja po katach a maz wciaz je mi z reki tongue_out Who needs anything more? big_grin Cheers.

--
            Leonard Cohen
            • mia_mia Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 03:35
              Ja też lubię jedzenie szpitalne, słoiczki dla niemowlaków czy potrawy ze szkolnych stołówek, takie typu jajko z sosem chrzanowym, które od lat chodzi mi po głowie, ale nigdy nie zrobiłam.
              W restauracjach też gotują tylko ludzie, w domu można robić to samo tylko lepiej. Kłopot polega na tym, że trzeba się zmęczyć przy szykowaniu i sprzątaniu, a to wpływa na satysfakcję z jedzeniawink
              • bi_scotti Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 04:08
                mia_mia napisał(a):

> w domu można robić to samo tylko lepiej.

No i z tym bym polemizowala. Jeszcze nie bylam w takim domu, w ktorym ktokolwiek (lacznie z professional chefs) gotowalby lepiej niz w restauracji - zapewne kwestia proporcji i, jak mawia moj maz, lekko niedomytych naczyn tongue_out A juz ciasta to nie ma mowy zeby pieczone w domu byly lepsze od kupnych … gdy juz nawet kiedys myslalam, ze taka jedna Peggy piecze truly good carrot cake, niewiele pozniej trafilam na zdecydownie lepsze w takiej jakiejs posledniej knajpinie gdzies w srodku miasta … Ale jak mowie, problem nie w utalentowanych gospodyniach i gospodarzach domowych, to wylacznie kwestia moich preferencji. To samo mam z alcohols. Domowe wodki, nalewki, wina, piwa sa OK, czasem nawet bardzo przyjemnie OK, ale … well … preferuje te niedomowe wink Life.

--
                Leonard Cohen
                • mia_mia Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 11:00
                  Bardzo dziwne jest to co piszesz.
                  Są potrawy, które zawsze lepiej smakują poza domem, bo wymagają specjalnych urządzeń czy wprawy (sushi, pizza, długo gotowane, pieczone w specjalnych naczyniach), można też żywić się tylko w restauracjach z gwiazdkami, kuchnią molekularną, więc liczy się kunszt kucharza, nie do odtworzenia w domu, ale jedząc normalnie wydaje się to nieprawdopodobne.
                  Oczywiście, że ryba nad morzem jedzona w smażalni, poke bowl na Hawajach czy street food w Tajlandii aromatyzują się powietrzem i atmosferą, czego nie da się odtworzyć w domu, ale zwykle restauracyjno-barowe jedzenie robione na świeżo, z lepszych składników nawet przy kiepskiej kucharce powinno przebijać przynajmniej część restauracji.
                  • yuka12 Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 12:21
                    Kwestia przyzwyczajenia. Moja własna mama, chociaż gotuje b. smacznie i robi najlepsze na świecie pierogi z kapustą i grzybami, lubi żurek czy barszcz biały wyłącznie z torebek, ten zrobiony na domowym zakwasie nigdy nigdzie jej nie smakuje, bo ma "nie ten smak".

--
                    • bi_scotti Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 04.11.19, 14:56
                      kk345 napisała:

> Mąż nie miał wyjścia, dostosował się rpzed laty

Wow! "Maz sie dostosowal" - ostatni bastion Matki-Polki? Kuchnia!
                      C'mon, maz (MOJ maz!) ma truly wysokie IQ tudziez sprawne rece, do niczego dotyczacego dzialan w kuchni nie musial/nie musi/nie bedzie musial "sie dostosowywac" - na cokolwiek ma ochote moze sobie sam upiec, ugotowac, usmazyc i nawet wymieszac tongue_out A potem, rownie sprawnie, po swojej dzialnosci kuchenno-tworczej zgrabnie posprzatac. Life.

--
                      Leonard Cohen
    • h_albicilla Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 07:45
      Nigdy nie kupuję - dla mnie kupne są za słodkie i tam gdzie można poczytać skład to mi się robi niedobrze od samego czytania. Do niedawna jeszcze się dało kupić mało słodkie ciastka tu i ówdzie, ale ostatnio mało sie nie porzygałam od tego cukru bo producent zmienił recepturę. Dosłownie nie czuć było żadnego innego smaku niż cukier.

Jak znacie jakieś mało słodkie ciastka z wyrazistym smakiem (np orzechowym, kokosowym itp) i dobrym małochemicznym składem to podpowiedźcie jakie to są.
    • fantomowy_bol_mozgu Re: Ciasta pieczecie czy kupujecie? 03.11.19, 08:19
      Jestem gruba i staram się od ciasta trzymać z daleka (to moja zdecydowanie ulubiona forma słodyczy i blacha znika zdecydowanie za szybko wink).
      W związku z tym, praktycznie nie umiem piec i okazjonalnie kupuję ciasta, jeśli jest taka potrzeba.
      Ale już parę razy się zastanawiałam, czy lepiej zjeść kupne (słodkie, z gorszym tłuszczem etc), ale jeden czy domowe, z lepszym składem, ale w większej ilości. Póki co wygrywa opcja 1.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka