Dodaj do ulubionych

Aparat orto u nastolatka - załamka

05.11.19, 19:24
Przed założeniem aparatu zęby oraz postawa dziecka stawiana za wzór dla innych. Zero ubytków, jedynie co roczne przeglądy bo nie było sensu robienia ich co pół roku. Obecnie aparat stały założony na górę jedynie od pół roku. Przed założeniem wizyta u naszej dentystki i wszystko było pięknie. Dodatkowo był przegląd u orto oraz profilaktyczne fluoryzacja. Dzieciak nitkuje zęby. Zresztą zawsze to robił. Myje po każdym posiłku szczoteczką soniczną, czyści tymi wyciorkami. Stosuje płyn do jamy ustnej. Nie pije żadnych sztucznych napojow. Pije tylko wodę. Je normalnie. Słodycze sporadycznie, zawsze po nich myje zęby. Wagowo szczupłe dziecko. Od kilku dni ból zęba przy piciu zimnej wody. Wizyta na cito o dentystki naszej i dziura mega duża. Może uda się uratować ząb, bo istnieje ryzyko kanałowego leczenia. Dodtakowo po drugiej stronie dwie dziurki drobne nie dające o sobie znać bólowo. Dzieciak dostał odżywkę do zębów do wcierania co wieczór na noc, do tego jakąś pastę z mega dawka fluoru raz dziennie. Zaznaczę, że odkąd ma aparat stosuje pasty i płyny oraz nitki dedykowane do leczenia przy aparatach orto czyli zebezpieczajace ponoć zęby. W czym może tkwić problem? Czy to normalne w miarę, że zęby tak się sypią podczas leczenia orto? Jestem podłamana bo naprawdę mocniej o higienę dbać nie można. Nauczone od zawsze i nigdy próchnicy nie było. W diecie zero zmian.
Obserwuj wątek
    • mia_mia Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 19:45
      Dbałość o zęby nie wyklucza ubytków, tak jak dbałość o dietę i ruch nie daje 100% ochrony przed zawałem.
      Dentystka pewnie wie lepiej, ale ja kiedyś czytałam o wynikach badań, które można podsumować „co za dużo to nie zdrowo”. Może po założeniu aparatu przekroczyliście granicę dbałości i bakterie miały ułatwioną penetrację?
      Może geny dały o sobie znać? Znałam kiedyś staruszkę z pełnym uzębieniem, przez większość życia nie miała szczoteczki do zębów, czasem przecierała je solą czy popiołem, jak pojawiła się szczoteczka to używała jej czasami z pastą z kiosku, której tubka starczała jej na rok czy lata, nic poza „dobrymi genami” tego nie tłumaczy, a skoro są dobre to są i złewink
      • bertie Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:09
        Też obstawiam za dobrą pielęgnację. Ile razy dziennie myje te zęby? I jak szybko po posiłku - może za wcześnie i narusza sobie tylko szkliwo? Ja po takiej "super" pielęgnacji (ale nie związanej z aparatem) dorobiłam się mega nadwrażliwości zębów, trwało parę lat aż mogłam na powrót jeść cytrusy czy truskawki nawet w niewielkiej ilości. Dostałam też od dentysty zakaz mycia zębów więcej niż 2x2 minuty na dobę. Przy aparacie 2x na dobę raczej nie przejdzie niestety. Ale może uda się zmniejszyć, tj. jeść większe posiłki rzadziej i kończyć posiłek czymś przyjaznym dla szkliwa, czyli nie słodkim/kwaśnym.
        • liberica1 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:36
          Rano myje po śniadaniu. Potem je w szkole drugie śniadanie i w szkole myje drugi raz. Trzeci po obiedzie w domu. Czwarty czasami po jakiejś przekąsce (owoc, ale po owowach wie, że musi poczekać pół godziny bo kwasy). Piąty po kolacji. Po myciu nitkowanie przynajmniej trzy razy dziennie. Słodyczy praktycznie nie je.
          • liberica1 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:38
            Pasty dedykowane pod aparaty czyli chroniące szkliwo. Płyn do płukania ortho typowy do użytkowników aparatów. Od dzisiaj pasta z 5000 j fluoru na noc i odżywka do zębów na noc. Jakieś szkliwo w płynie czy cos w ten deseń wg googla. Szczoteczka soniczna, pasty jak już wspomniałam specjalne kupowane w gabinecie specjalnie dedykowane zębom z aparatem.
          • bertie Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 22:29
            No tak się spodziewałam, że tego mycia wyjdzie sporo dziennie. Może te dodatkowe mycia robić krócej, na obrotach delikatnych szczoteczki, wspomóc irygatorem jeśli posiadacie. Pytanie też czy płyn do płukania jest zawsze konieczny. Wcześniej bez dodatkowej higieny zęby sprawiały się dobrze, może za bardzo ma teraz naruszoną naturalną równowagę w jamie ustnej.
    • chersona Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:32
      zęby podczas noszenia aparatu odwapniają się, szczególnie w miejscach ligatur. Ja po zdjęciu miałam 8 ubytków, z tym że nosiłam bardzo długo, bo dół 3,5 roku i jestem jeszcze z pokolenia, które leczone było starymi wiertarami. Niech chłopak dodatkowo smaruje sobie zęby GC mi paste plus i raz w tygodniu myje elmex żelem, z tym, że w miejsca przyczepionych ligatur fluor i tak nie dotrze.
      po zdjęciu aparatu nie piaskować, bo trwałe uszkodzenie szkliwa murowane
      tak od siebie - generalnie o ile nie trzeba, to ja bym na żadne orto się nie decydowała. u mnie wyszło sporo minusów po leczeniu. poodsłaniane szyjki dolnych zębów, które przed leczeniem były ładnie obudowane dziąsłami, konieczność usunięcia wszystkich szóstek, nacisk przeniesiony z siekaczy na zęby trzonowe, w których błyskawicznie ścierają mi się plomby, gorszy wygląd, bo zęby schowały mi się w głąb paszczy, usta zapadły a miałam tak zwany filmowy usmiech. z plusów - przestałam zgrzytac w nocy zębami tak, że sama się budziłam i wybijać górnymi zębami dolne, a także przygryzać sobie permanentnie dziąsła.
      • liberica1 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:41
        Tak dostał gc tooth mousse czy jakoś tam. Ze to ponoć jakąś odzywka dla zębów. Elmex był stosowany, a obecnie pasta typowo przy noszeniu aparatów. Nie ściera ponoć szkliwa i nie jest wybielająca. Nie ma też problemów z osadem w sensie nawet po zjedzeniu posiłku wokół ligatur nie ma syfu. Naprawdę przed założeniem aparatu żeby były krzywe, ale higiena super extra zawsze chwalony był. Teraz też higienistka ortodontki zawsze go bierze w obroty przed fotelem u orto bo robi skany i mówi, że super dba o zęby.
      • liberica1 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:45
        No właśnie już od dzisiaj sama z siebie nakazapam brać 2000 j Wit D. Zrobię jeszcze wyniki Wit d. Może tutaj pies pogrzebany. Ja mam bzika na punkcie zębów. Swoje idealne. Młody nauczony od zawsze dbania o paszczę. Genowo wada po ojcu, a ojciec mimo dbania ma słabe zęby jak cholera. A dba jak diabli. Serio. Ja mam zęby idealne, białe jak perełki, proste jak drut i też dbam.
      • liberica1 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:48
        Tak. Też się z tego śmiałam. Ale są specjalne notki do aparatów. One są jakby ciut inne niż zwykłe. Wymiatają bardziej osad i łatwiej wchodzą między drut. Tak samo wyciorki. Mamy już wypróbowane takie jakby z tworzywa całe, stożkowe. Te ala wyciory przypominające szczotki do butelek nie sprawdziły się. Ogólnie skomplikowane jak diabli. Po założeniu mieliśmy testowanie bo na rynku w pip i od groma wszystkiego.
    • mikams75 Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 20:43
      zastanawia mnie jak sie stosuje nitki przy aparacie, da sie doczyscic? przeciez ten drut przedzkadza i moze tymi nicmi wciska tylko dalej resztki? Podobno irygator sie super sprawdza, ja nie mialam, uzywalam malysz szczoteczek, nie mialam ubytkow wcale, jak sie zrobilo troche przestrzeni miedzy scisnietymi zebami to wrecz przeciwnie, przestaly powstawac nowe ubytki.
    • asfiksja Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 21:28
      Oby to nie była cukrzyca, bo niestety tak się czasem objawia, że nagle bez wyraźnej przyczyny "sypią się" zęby. Mój syn aparat (ruchomy, darmowy na NFZ) nosił przez jakiś rok, ubytków nie ma, ale ortodontka uczulała, że trzeba bardzo pilnie dbać o higienę, więc coś w tym może być. Jeszcze na wszelki wypadek bym sprawdziła, czy nie podjada między posiłkami (dla wielu nastolatków "je normalnie" znaczy właśnie, że podjada).
      • niutaki Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 21:55
        Mojej córce zrobiły się ogromne ubytki na tych zębach, na których miała założone pierścienie. Diagnoza naszego dentysty: ortodonta przed założeniem aparatu słabo rozseparował i oczyścił zęby. Na szczęście zęby udało się uratować.

--
        Dyplomata - człowiek, który potrafi powiedzieć spierdalaj w taki sposób, że poczujesz dreszczyk emocji na myśl o czekającej cię wyprawie.
    • ga-ti Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 22:07
      Nie doradzę, tak tylko napiszę, że ja się nie zdecydowałam na stały aparat dla mego nastolatka, ze strachu, że pogorszy mu się stan zębów.
      Nosił ruchomy, póki mama pilnowała było ok, im był starszy i mniej podatny na matczyne gadanie tym częściej zapominał. W końcu osiągnął wiek, w którym nfz już nie finansuje, ortodonta zaproponował aparat stały, strasząc, że trójki górne nie będą miały miejsca, że trzeba je będzie chirurgicznie 'sprowadzać' albo i usunąć i takie różne strachy. Jednak dziecko dbało o zęby o połowę mniej niż Twój syn, szkliwo słabe, psują się dziwnie, dając z wierzchu plamkę, a w środku dziurzysko. Założyłam (prawdopodobnie celnie), że w szkole nie będzie czyścić, że będzie podjadać itd. Dziecko urosło, szczęki się rozrosły, trójki spokojnie wyrosły i się zmieściły. Gdy dziecko będzie starsze, zdyscyplinowane, bardziej świadome i zechce prostować to nawet dołożymy się do aparatu. Ale samo musi chcieć.

W Waszym przypadku faktycznie syn baaardzo dba, podziwiam.
      • solejrolia Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 05.11.19, 22:50
        Mam taką samą sytuację, i tak samo odpuściłam, jeśli chodzi o aparat u córki.
        I to dokładnie z tych samych powodów.
        Jak córka zechce (raz chce, innym razem stanowczo odmawia...), więc jak już podejmie decyzje a przede wszystkim zobowiąże się do należytej dbałości , to sfinansujemy, póki co, mowy o tym nie ma.

--
        Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
    • z_pokladu_idy Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 06.11.19, 00:13
      Może za dużo fluoru? Bo z tym też można przedobrzyć. Po sobie widzę, że kiedy nie używam fluorowej pasty nie muszę leczyć kilku ubytków co kilka miesięcy. Od trzech lat mam spokój, a jedyna zmiana nastąpiła tylko w tej paście. Mam wystarczająco dużo fluoru w wodzie i zielonej herbacie.

Skoro do tej pory miał zdrowe i mocne zęby, po co dawać mu końskie dawki? W większości przypadków wystarczy dokładne mycie zębów bez zbędnego torpedowania minerałami, których ma pod dostatkiem w zwykłej paście.
    • bulzemba Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 06.11.19, 08:03
      Podejrzewam, że dzieciaki którym stawiano go za wzór śmieją się teraz w kułak. Robienie z niego ideału było szkodliwe dla reszty bo teraz reszta będzie się czuła rozgrzeszona bo skoro nawet ON dorobił się dziur w zębach to cała ta szopka jest o d... Roztrzaść.

A co do powodów ubytków można przypuszczać:
      - aparat
      - przeszlifowanie
      - podjadanie (przecież nie widzisz go cały dzień)
      - migdalenie z kimś
      - dojrzewanie (skoki hormonów)
    • kamin Re: Aparat orto u nastolatka - załamka 06.11.19, 18:33
      Ile syn ma lat? Mnie zęby bardzo szybko się psuły jak miałam 13 lat i szybko rosłam. Co wizytę nowy ubytek, dwa leczenia kanałowe, siódemki jeszcze się nie wyrżnęły na dobre a już były do leczenia. Pomogła suplementacja witamin zalecona przez dentystkę, brałam falvit przez rok codziennie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka