Dodaj do ulubionych

Dylemat prezentowy

08.11.19, 11:01
Komu kupujecie prezenty świąteczne: całej rodzinie czy tylko tym, z którymi spędzacie wigilię? Czy tym, którzy przyjeżdżają w odwiedziny w pierwszy i drugi dzień też?
Do mnie zawsze przyjeżdżają (raczej do wnuka) byli teściowie i przywożą też prezenty dla mnie, więc czuję się też zobowiązana, ale wolałabym, żebyśmy sobie to odpuścili, bo moim zdaniem to sztuczne. Próbowałam to delikatnie zasugerować, ale zignorowali... Nie to, że im żałuję, nawet mam pomysł na prezenty w tym roku (zainspirowana wątkami o eko prezentach), ale jest to dla mnie nienaturalne, zwłaszcza, że u mnie w rodzinie kupowało się tylko na wigilię, tzn. jeśli nie widziałam własnego rodzeństwa w święta - nie kupowałam. A byłym teściom tak...
Obserwuj wątek
    • mona-taran Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 11:12
      U nas jest przyjęte, że prezenty tylko dzieciom, a ich jest już I tak bardzo dużo :p Chłop ma piątkę rodzeństwa, wszyscy mają dzieci i żony/mężów więc obdarowanie wszystkich czymś trafiającym w gust, nie badziewnym byłoby dość trudne, również dla portfela :p
    • heca7 Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 11:20
      My kupujemy wszystkim, którzy są u nas na wigilii. Czyli mojemu bratu i jego rodzinie-5 osób, moim teściom, szwagierce i jej córce-4 osoby, moim rodzicom-2 osoby. No i sobie i dzieciom naszym. Natomiast mój brat moim teściom nic nie kupuje. Bez przesady. I tak każdy dostaje przynajmniej jeden prezent (mój ojciec dla wszystkich wnuków przynosi prezenty do nas. Teraz po prostu koperty z kasą).

--
      Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
    • koronka2012 Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 11:31
      Obdarowujemy się tylko w towarzystwie wigilijnym, zresztą od paru lat robimy loterię prezentową jak w szkole. Zdejmuje to z głowy kwestię kombinowania co komu i żeby nie to co w zeszłym roku. Nie praktykowaliśmy nigdy obdarowywania osób, z którymi się odwiedzamy w kolejne święta.
    • pyza-wedrowniczka Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 12:52
      Ja lubię kupować prezenty tym, którzy są mi bliscy. Więc oczywiście kupujemy rodzicom, rodzeństwu czy siostrzeńcowi męża (ale z każdym się widzimy któregoś dnia świąt). Tak samo jak się umawiam z siostrą cioteczną w drugi dzień świąt, to też wszystkim coś daję. A poza tym kupuję prezenty przyjaciołom i im daję nawet jak się widzimy tydzień po świętach, bo każdy spędzał je ze swoją rodziną.
      Ja bym jakiś drobiazg dała, jak ktoś przychodzi w święta, nawet nie na wigilię. Ale ja po prostu też lubię tę prezentową akcję tongue_out
    • mikams75 Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 13:00
      tak, tez dajemy prezenty tym, z ktorymi sie widzimy w swieta i nawet po swietach, ale nie jest tego duzo i zazwyczaj ograniczamy sie do drobnych prezentow dla dzieci. Np. do nas jak goscie przychodza po swietach to przynosza drobiazg dla dziecka plus wino albo czekoladki. I my robimy podobnie.
      W twojej sytuacji tez uwazam, ze jakies wino (jesli lubia) dla dwojga bedzie ok. Choc faktycznie... kupowanie prezentow bylym tesciom jest niekomfortowe. Moze jakis drobiazg zrobiony przez wnuczka?
    • ruscello Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 13:08
      Kupujemy rodzinnym dzieciom, bez względu kiedy się widzimy oraz naszym rodzicom jako gospodarzom, ale to tylko jakieś wino i coś od wnuczki. Na Twoim miejscu czułabym się zobowiązana i pewnie kupowałabym jakieś neutralne prezenty typu ręcznie robione mydełka.
    • jdylag75 Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 13:54
      Wszystkim dzieciom, również tym pełnoletnim smile
      Rodzicom obydwu stron - bo chcemy z rodzeństwem.
      MOja córka robi małe prezenciki wszystkim obecnym na wigilii.
      Skoro byli teściowie mają zwyczaj obdarowywać prezentem tez była synową, to chyba można raz do roku coś dla nich zapakować - nie ma co się spinać niepotrzebnie, ani tez wykosztowywać.
    • trut_u Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 14:08
      Tylko tym, z którymi spędzamy wigilię. Jak kogoś nie ma, to nie dostaje 😉 Też chyba dlatego, że mamy losowanie, więc jakoś bez sensu wydaje się w nie angażować kogoś, kto jedzie w tym czasie na urlop.
    • kosmos_pierzasty Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 14:24
      Może napisz im to? Słowo pisane nieraz bardzie trafia. Jakoś ładnie ujmij, że nie ma zbyt wiele sensu taki zwyczaj? Mailem, czy pocztówkę wyślij?

Mam w sumie niewiele osób do obdarowania, bo poza wigilią daję prezenty tylko 4-osobowej zaprzyjaźnionej rodzinie. I daję im choć widzimy się w ogóle po świętach, a nie w same święta. My też od nich dostajemy prezenty.
    • vivyan Re: Dylemat prezentowy 08.11.19, 14:32
      Prezenty są dla wszystkich dzieci w rodzinie, dla Teściowej i moich rodziców (spędzamy razem wigilię), natomiast reszta dorosłych obdarowuje się drobiazgami typu fajna herbata, domowej roboty specjały kulinarne czy nalewki, itp., w każdym razie niezbyt wymyślne ale miłe. W święta z reguły widujemy się ze wszystkimi (nie równocześnie), więc okazja do obdarowywania się jest. Uważam to za bardzo fajny zwyczaj, ale rodzina mocno wyluzowana więc i nie ma stresu, że się prezent nie spodoba.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka