Dodaj do ulubionych

Z czego mam odłozyć na emeryturę,?

08.11.19, 18:25
2 +1 oboje budżetówka. 7 tys dochodu łącznie. 60 tys oszczędności, mieszkanie bez kredytu (rodzice kupili). Białystok. Żadnych nieruchomości dodatkowych, rezerw bo niby skąd. 500 odkładane, premie, nagrody stąd te 60 tys oszczędności minus 1500. Jak więc pracując mogę kupyć roponośną działkę, która da mi szansę na sobotnią dostawę suschi? Jak? Dodam, że nie mam kredytu.
Obserwuj wątek
  • iimpala Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 18:57
   zapisz sie do PIS. Albo chociaz dzieciaka zapisz, jeśli dla was juz za poźno na "karierę".
   Zmartwie cie...jak przyjda jakies problemy zdrowotne (typowe dla wieku) to natychmiast szlag trafi wszystkie oszczędnosci. Chocby implanty zechcesz posiąść...albo zaćmę w czechach zoperować...albo cokolwiek...
    • iimpala Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 19:40
     ale ubezpieczenie to nie jest gwarancja emerytalna a tylko zabezpiecznie rodziny w razie co, i to też raczej na "mocne" w razie co, czyli np. śmiertelny wypadek.
     ja też nie mam kredytu, a oszczedności wieksze. I co z tego skoro dzieci (u mnie 2) dorosna, chcesz je wykształcić, pomoc sie usamodzielnic a w dodatku implanty wstawic ( bo to juz "ten wiek").
     takie oszczednosci to na waciki wystarczaja dla takiego matoluszka. Albo jeden przelot do domu dla szydłowej.
     Jesteśmy nikim i "zapierdalamy za miske ryzu", jak to był uprzejmy powiedziec nasz obecny pan i wladca matoluszek.
     Jedyna szansa to wykształcic dziecie i "wyrzucic" je z tego kraju. Moze do twojej emerytury sie dorzuci? a przynajmniej nie będzie jej obciażeniem (nie bedziesz musiała pomagać, za to sama może sobie dorobisz....na zmywaku)
     W tym kraju nie ma czego szukać. też myślałam, że będzie inaczej, jakieś 30 lat temu. Nie jest.
      • rosapulchra-0 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 08:01
       Nie leżą, ale jeśli ktoś jest zdeterminowany, to je znajdzie. Może nie na ulicy, ale spokojnie wypracuje sobie emeryturę i godną egzystencję na starość.
       Pogardzany tu przez niektóre ematki "zmywak" wbrew ich życzeniowemu myśleniu zapewnia lepszą i teraźniejszość i przyszłość, o lepszym życiu dla dzieci nie wspomnę.

       Jeśli chodzi ubezpieczenie na życie, to kilkanaście lat temu tylko Pramerica miała ubezpieczenia na życie z gwarantowanym zbieranym kapitałem na emeryturę. Ale to i tak miał być dla wielu dodatek do wypracowanej emerytury, teraz może się okazać, że ten dodatek będzie przewyższał podstawowe świadczenie.


       --
       Można mieć wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie podstawowe. by Figrut
       • kandyzowana3x Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 09:18
        To dikladnie tak jak w Polsce. A an wypracowaniu " enerytury obywatelskiej " niezaleznie od wielkosci placonych w jak w uk to raczej nikt w Polsce by sie nie zgodzil, juz widze ten krzyk na forum. Ta godna egzystencja to w duzej mierze na benefitach sie opera, ewentualnie wyprzedazy domu.
        A ten przyslowiowy zmywak jakie ma szanse kiedykolwiek splacic wlasny dom w uk?
        My wrocilismy do polski po 15 latach ze wzgledow ekonomicznych wlasnie.
        • ira_08 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 20:07
         >My wrocilismy do polski po 15 latach ze wzgledow ekonomicznych wlasnie.

         No way big_grin Też czasem myślę o emigracji, ale ekonomicznie mi się właśnie nie spina. Na pewno mam lepsze życie w Polsce, nawet takiej porąbanej, niż pracownicy na najniższych stanowiskach w UK, zwłaszcza na progu Brexitu.
       • ira_08 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 20:05
        >Nie leżą, ale jeśli ktoś jest zdeterminowany, to je znajdzie.

        Jak i w Polsce.

        >Pogardzany tu przez niektóre ematki "zmywak" wbrew ich życzeniowemu myśleniu zapewnia lepszą i teraźniejszość i przyszłość, o lepszym życiu dla dzieci nie wspomnę.

        Tak, na pewno. Zmywanie naczyń w UK daje lepszą teraźniejszość niż stabilna praca biurowa w Polsce? To skąd rosnący w UK odsetek ubóstwa, skąd imigranci żyjący na kupie w jednym mieszkaniu? Skąd największe w rozwiniętym świecie nierówności społeczne? Na pewno "równoległa" praca w UK jest lepsza niż praca Polsce, ale nie wmówisz nikomu, że zmywak w UK jest lepszy niż każda praca w Polsce! To dopiero myślenie życzeniowe... Dopiero tu jedna ematka narzekała, że jej mąż mało zarabia w zagranicznym call center. A jak często na forum Oszczędzamy pojawia się wątek założony przez emigrantkę? Jak często tu niejedna pisze, że nie przyleci do Polski na jakąśtam okazję, bo bilety drogie?

        Żeby nie było - nie pogardzam żadną pracą, zmywakiem też nie. Ale nie wmówisz mi, że urzędnik w Polsce (z własnym mieszkaniem!) ma gorsze życie niż ktoś na zmywaku w Anglii. I, że jego dzieci będą mieć lepszą przyszłość (w kraju płatnych uczelni wyższych). Na pewno życie w UK jest jako tako lżejsze, ale nie wmawiaj ludziom, że życie w UK ZAWSZE będzie lepsze, bo to aż śmieszne. Nie, dla wielu osób w Polsce zmywak w UK nie będzie lepszą opcją.

     • tiszantul Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 07:55
      "Jesteśmy nikim i "zapierdalamy za miske ryzu", jak to był uprzejmy powiedziec nasz obecny pan i wladca matoluszek"

      Pensja minimalna:
      2015 - 1750 brutto
      2019 - 2250 brutto
      2020 - 2600 brutto (za dwa miesiące)

      Jeśli dzisiaj starcza to na miskę ryżu, to ciekawe na co starczało za Platformy.

      Zachęcam do spinowania, ze inflacja 4,3% za Platformy (2011) była mała, a inflacja 2,0% za PiSu (2017) duża. Zresztą pamiętacie, straszliwa inflacja dopiero bedzie, koniec PiSu jest bliski...
      • iwles Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 08:39
       Przypomnij sobie tisz, na jakim poziomie inflacji "oddali" Polske PO-PSL i co z tym zrobil Pis w czasach sprzyjajacej koniunktury.
       No szok, nie dziwi cie, ze nie umieli utrzymac tego niskiego poziomu ?


       --
       Paweł

       Moje dziecko powiedziałosmile
      • skarolina Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 10:38
       Akurat moje ostatnie zdziwienie - cena fasolki czerwonej w puszce, Pudliszki, w 2015 coś ok.3-3,5 zł, wczoraj - 4,99. To tylko jeden przykład, wszystko jest kilkadziesiąt procent droższe. Chętnie się cofnę do zarobków 2015 razem z cenami z tego okresu, pińcet plus tego nie wyrównuje.

       --
       "To jest tylko smutne miasteczko, ono sobie kiedyś pojedzie" - W.Młynarski
    • kk345 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 19:46
     Nie wiem, jaką masz składkę, ale ty sobie dobrze przelicz to ubezpieczenie na życie, bo często jego obsługa kosztuje więcej, niż ewentualne korzyści i wtedy warto wrzucić te pieniadze we własne oszczędności, jako dodatkowy kapitał. No chyba, ze masz w tym jeszcze jakieś abonamenty medyczne itp.
     • iimpala Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 00:30
      >i wtedy warto wrzucić te pieniadze we własne oszczędności, jako dodatkowy kapitał.

      HE HE HE....
      obsmialam sie jak norka....
      Wyobraź sobie, ze moje oszczędnosci nie dosć, że nie przynosza mi zysku to jeszcze prokurują straty!!!..niewielkie ale jednak...
      Nie chciałam oszczędności zamrażać na dłuzej (bo dzieciak chciał kupic mieszkanie) wiec wrzuciłam na "konto oszczednosciowe". I otoz to konto mialo wyzsze!!! sumy za obsługe + podatek (pie.przonego) belki + inne hujumuju) niz zyski z oprocentowania!!! szlag mnie trafil i wyjełam wszystkie pieniadze z tego goownianego (państwowego) banku.
      • tiszantul Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 08:04
       Tak znakomicie zorientowana w świecie i w polityce internautka mogłaby zapoznać się z ofertą banku przed skorzystaniem z niej.
       Jeśli chodzi o Belkę, to przypomnę, ze facet reprezentuje (kolejno) PZPR, SLD i POKO, a z pisem nie ma nic wspólnego
       • tapatik Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 10.11.19, 08:42
        tiszantul napisała:

        > Tak znakomicie zorientowana w świecie i w polityce internautka mogłaby zapoznać
        > się z ofertą banku przed skorzystaniem z niej.

        Oferty banku zmieniają się z czasem, a oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji.

        > Jeśli chodzi o Belkę, to przypomnę, ze facet reprezentuje (kolejno) PZPR, SLD i
        > POKO, a z pisem nie ma nic wspólnego

        Ale to nie przeszkadza PiSowi w dalszym ciągu utrzymywać tego podatku.

        --
        Pieniądze nie zmieniają człowieka.
        Pieniądze pozwalają mu być sobą.
   • asia-loi Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 20:17
    iimpala napisała:

    > .albo zaćmę w czechach zoperować...albo cokolwiek...


    Zaćma w Czecha nie jest taka bardzo droga, bo NFZ refunduje. Dopłaca się tylko za lepszą soczewkę około 900 zł (jak ktoś chce) i płaci się za transport 300 zł (dwa razy w obie strony, bo jest kontrolne badanie po zabiegu), chyba że ktoś ma własny, to nie musi korzystać z ich transportu. Zabieg trwa 15 minut. Wszystko trwa 1 dzień. Rano zawożą + zabieg i odwózka do domu.

    --
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • kk345 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 19:18
   Wg wskażników oszczędzania jakaś połowa ankietowanych, deklarujących w ogóle posiadanie oszczędności, ma te oszczędności na poziomie 1-3 miesiecznych pensji, jakieś 20 procent-rocznej.. Zważywszy więc, ze nie macie kredytu na mieszkanie, ze swoimi oszczędnościami plasujecie się w mocnej krajowej czołówce.
  • betty_bum Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 19:48
   Podziękuj rządowi, który kosztem Twojej emerytury kupił sobie głosy. Obniżenie wieku emerytalnego to był wyrok na Ciebie i Tobie podobnych. Jeśli cię to pocieszy, to inni będą mieć gorzej, teraz płacą miesięcznie na Zus tyle ile, kiedyś im wypłaci w rok. Ucz dziecko języków zamiast 500+ odkładać to może przyśle kilka euro, które was uratuje od nędzy.
   • madami Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 08:28
    Nauka języków to naprawdę dobra rada, przeznaczcie 500+ ma kursy językowe, nie wiadomo kiedy trzeba będzie sie zwijać z tego kraju.
    Przykro mi ale teraz będzie już tylko gorzej, gospodarka wyhamowuje, konsumpcja wyhamowuje, wraz ze wzrostem pensji minimalnej czeka nas mega kryzys i bezrobocie. za 4 lata nie odłożysz ani grosza z 7 tys. wydasz tylko na podstawowe produkty. Akurat to tego czasu opanujecie języki, najlepiej nich każdy uczy się innego poza angielskim.
    • tiszantul Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 08:59
     Wykształcone i obyte internautki udzielają sobie nawzajem porad, ze warto się uczyć języków obcych. Zaskakuje banalność tej porady, przecież nauka języków to od dawna oczywistość, a przecież jesteśmy na forum dla osób świetnie zarabiających i nieźle wykształconych, więc tym bardziej zdumiewa odkrywanie Ameryki w postaci języków obcych.
     W tej sytuacji mam wrażenie, ze głównym przekazem wpisu nie są banały o nauce języków obcych, tylko wrzucenie antypisowskiego przekazu o "nadchodzącym wielkim kryzysie" i wielkim bezrobociu. Nie ma bezrobocia? To znaczy, ze będzie. Nie ma kryzysu? To znaczy, ze będzie. Jak opozycja uzbroi się w cierpliwość, to w końcu jakiegoś kryzysu się doczeka. I pamiętajmy - kryzysy dzielą się na egzogenne (jak rzadzi Platforma) i endogenne (jak rzadzi PiS)
     • olena.s Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 10:30
      Ach, te PiSio-polskie manie wielkości...
      Gdybyś nie był nakręcanym trollem, to byś może wiedział, że wielki kryzys (z depresją, a jakże) to jest coś czego obawia się pół świata. Ponieważ państwa są zadłuzone powyżej kokardy, ponieważ mamy za sobą najdłuższą hossę na rynku, ponieważ trwaja pomruki wojny handlowej, ponieważ wahadło się wychyla na wschód, ponieważ jest 99% i tak dalej, poczytaj mądre książki, to się dowiesz.
      Zaś problem z PiSem polega na tym (między innymi, to bynajmniej nie jedyny ich grzech) że w czasie hossy kupował sobie głosy za wszystko, co w skarpecie. I jeżeli istotnie runie domino, kto wie, może się potknie po prostu o amerykańskie pozyczki studenckie, a może o numery Erdogana z Putinem, who knows, to nie będzie już miał w zanadrzu środków na rozkręcanie konikunktury.
  • hungaria Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 08.11.19, 23:42
   Przynajmniej nie macie kredytu. 60 tys to nie fortuna, ale dramatu tez nie ma, w razie choroby jest to jakas poduszka bezpieczenstwa.
   Swoja droga chcialam nawet ostatnio zalozyc watek z pytaniem, jaki poziom oszczednosci daje/ dawalby emamom poczucie bezpieczenstwa.
   • ira_08 Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 20:15
    A co na emigracji mogą robić ludzie mający doświadczenie w jakimś urzędzie czy szkole? Pójdą do angielskiego czy szwedzkiego urzędu, bez znajomości przepisów i języka (bo nawet jak znają, to raczej nie prawny i nie na poziomie lokalsów)? No raczej nie, przynajmniej nie przez pierwsze lata. Czy pójdą na taśmę do fabryki? I co, nominalnie zarobią o tyle więcej, żeby sobie całe życie przewracać do góry nogami? To byłoby dobre rozwiązanie, jakby ledwo wiązali koniec z końcem albo pracy nie mieli wcale.


    Łatwo się mówi, ale jeśli nie mają konkretnych zawodów poszukiwanych na zagranicznym rynku, to niekoniecznie będzie im lepiej. Jeśli za niską pensję będą musieli opłacić mieszkanie, wszelkie rachunki, ewentualne studia dziecka, to niekoniecznie czeka ich lepsze życie.
  • riki_i Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 09.11.19, 10:37
   laaisa napisała:

   > 2 +1 oboje budżetówka. 7 tys dochodu łącznie. 60 tys oszczędności, mieszkanie b
   > ez kredytu (rodzice kupili). Białystok. Żadnych nieruchomości dodatkowych, reze
   > rw bo niby skąd. 500 odkładane, premie, nagrody stąd te 60 tys oszczędności min
   > us 1500. Jak więc pracując mogę kupyć roponośną działkę, która da mi szansę na
   > sobotnią dostawę suschi? Jak? Dodam, że nie mam kredytu.

   Prowokacyjny wątek założony przez osobę, która skoro wraz z mężem pracuje w budżetówce, to przecież zarabia pieniądze oskładkowane i emeryturę mieć będzie. Z pewnością wyższą od emerytury minimalnej i emerytury wielu Pań na forum, które prowadzą działalność gospodarczą i na dziś zarabiają dużo więcej.

   Po drugie, autorka nie ma kredytów i wcale nie jest bidulką, więc te jęki 'z czego mam odłożyć na emeryturę' są podszyte fałszem.

   Po trzecie, nie rozumiem prowincjonalnego poczucia humoru z tekstem o sushi i roponosnej działce. Sushi nie jest niczym szczególnym (podobnie jak ośmiorniczki po maks 40 zł za kg) i jedynie plebejusze się tym podniecają, a roponośna działka raczej sama nie pokazuje, że jest roponośna, więc w historii była zazwyczaj odkupywana przez cwaniaków z firm naftowych za bezcen.

   Po czwarte i ostatnie, w opisywanym przypadku wystarczy kupić sobie polisę z gwarantowaną wysokością miesięcznej emerytury, pomyślaną jako dodatek do przyszłego świadczenia z zusu.
   Mam coś takiego (kupiłem w 2012 r. jako dodatek do innych produktów emerytalnych), płacę 162 zł m/c, emerytura gwarantowana 425 zł w 70 r.z. (można przejść już od 60 r.z. tylko wtedy będzie niższa).

   Żenujący wątek.
  • tapatik Re: Z czego mam odłozyć na emeryturę,? 10.11.19, 08:56
   Zrób eksperyment, załóż dodatkowe subkonto konto i co miesiąc odkładaj po 100 zł z każdej pensji. Czyli przychodzi pensja, przelewasz stówę na subkonto i starasz się przeżyć miesiąc bez tej stówy.

   Jak się okaże przez kilka miesięcy, że to działa, to załóż konto IKE lub IKZE.

   Pomyśl o pracy dodatkowej, nie pół etatu, ale jakieś kilka godzin tygodniowo.

   --
   Pieniądze nie zmieniają człowieka.
   Pieniądze pozwalają mu być sobą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka