Dodaj do ulubionych

Do emam nauczycielek.

08.11.19, 20:08
Emamy nauczycielki czy w tym roku dostałyście jakieś wytyczne z MEN/kuratoriów by położyć szczególny nacisk na krzewienie patriotyzmu.
Pytanie wynika z obserwacji tego co dzieje się w podstawówce moich dzieci.
Obserwuj wątek
   • pani07 Re: Do emam nauczycielek. 10.11.19, 14:09
    mamtrzykotyidwa napisała:

    > Też mnie to zastanawia, co się w tym roku porobiło, co to za paranoja z tymi ob
    > chodami - nigdy tak nie było.
    > Ale to nie tylko szkoła!

    100-lecie odzyskania niepodległości po 123 zaborów nazywasz "parodią z tymi obchodami"????
  • paniusia.aniusia Re: Do emam nauczycielek. 08.11.19, 23:13
   Każdego roku wydawane są podstawowe kierunki realizowania polityki oświatowej państwa. I na 2019/2020 wychowanie patriotyczne jest zawarte ale jako jeden z wielu punktów.

   --
   Nie chcę o tym teraz myśleć – postanowiła Scarlett. – Jeżeli zacznę o tym myśleć teraz, będę się musiała martwić. Nie ma powodu, aby sprawy nie miały się ułożyć tak, jak tego chcę (…wink
   • kub-ma Re: Do emam nauczycielek. 08.11.19, 23:52
    Dokładnie tak.

    www.gov.pl/web/edukacja/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-20192020

    " Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
    Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
    Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
    Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
    Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
    Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego."    --
    "Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka." Hugo Steinhaus
  • julita165 Re: Do emam nauczycielek. 09.11.19, 17:04
   Ja nie nauczycielka ale matka. W tym roku jest podobnie jak w zeszłym - w piątek gremialnie śpiewanie hymnu, w środę będzie apel z występami ( klasa syna śpiewa "Serce w plecaku" ), cały ostatni tydzień w podręczniku okolicznościowe czytanki ( ale nic kontrowersyjnego - co to były zabory, kiedy Polska odzyskała niepodległość, kto to był Piłsudski, ułani pod okienkiem itp ) plus robienie kotylionów. Tydzień pod hasłem po prostu. Tak jak w tygodniu z dniem nauczyciela bo o KEN, w jakimś tam tygodniu o jesieni jak to liście lecą z drzew itp. Norma.
  • magdzialena78 Re: Do emam nauczycielek. 09.11.19, 21:09
   Ale co złego w krzewieniu patriotyzmu takuegk w czystej firmie bez nalecialosci anty, neo pro itp
   Mnie wkurza w podręcznikach np kl III, nie wiem czy to wczesniej bylo jakieś peany nt górnictwa i węgla...smile btw syn zapytany " co daje nam węgiel"- pyt. Pod czytanka. Odp "smog"jacy to dobrzy sa myśliwi I jak dbają o zwierzęta i las.
  • ga-ti Re: Do emam nauczycielek. 09.11.19, 21:34
   Pewnie taki tydzień po prostu. Jako że 11.11 wolny to przed trzeba coś o święcie powiedzieć. U moich dzieci był apel, występy okolicznościowe, chór śpiewał piosenki patriotyczne, o 11.11 zaśpiewali hymn. Do tego galowy strój i biało-czerwona przypinka. Ale to tylko 1 dzień (pewnie w młodszych klasach, gdy jest temat tygodnia to przez kilka dni było o symbolach narodowych, nauka hymnu, trochę historii). W zeszłym roku świętowali cały tydzień, przez 5 dni na galowo, kotyliony, flagi i mnóstwo konkursów tematycznych mniej lub bardziej.
   W młodszych klasach pewnie tydzień wcześniej było o Wszystkich Świętych a przy okazji o Grobie Nieznanego Żołnierza, Powązkach, czy innych cmentarzach wojskowych. Może się wydawać, że sporo.
   A są jeszcze tematy z cyklu 'z biegiem Wisły'? Jak moje dzieci były w 1-3 to takie były, więc tematy patriotyczne się wydłużały, bo było historycznie o Krakowie, Warszawie, Toruniu, Gdańsku + legendy. Listopad pod znakiem patriotyzmu. Dalej już Mikołaje i święta smile
   • lajtova Re: Do emam nauczycielek. 10.11.19, 10:42
    Art. 48. Konst.
    Zasada ochrony władzy rodzicielskiej
    1.
    Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

    2.
    Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
    • ga-ti Re: Do emam nauczycielek. 10.11.19, 10:50
     No i rodzice na mocy prawa, jakie im przysługuje, posłali swe dziecko do tej, a nie innej szkoły, mając możliwość do zapoznania się z podstawami programowymi, z planem pracy, z podręcznikami, a nawet planem uroczystości szkolnych na dany rok szkolny.
    • kub-ma Re: Do emam nauczycielek. 10.11.19, 12:21
     Mam wrażenie, że pod to można podpiąć brak zgody na wszystko co sobie wymyślimy.

     --
     "Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy uprawiają matematykę." Hugo Steinhaus
      • mysz1978 Re: Do emam nauczycielek. 10.11.19, 13:31
       matka-nauczycielka - nie dostalam adnych wytycznych. Nawet tresci w ksiazkach nie klada specjalneo nacisku na patriotym. Z tego co robie (lub ei robie) nie musze sie jakos rozliczac.
       Krzewie patriotyzm na poczatku wrzesnia i w polowie listopada - wynika to z tematyki zajec. Oprocz tego dzieci lubia jak im sie czyta ksiazki o tematyce wojennej, co zacyzna mrobic we wrzesniu i potem do tego wracam i jednoczesnie o pewnych rzeczah przy okazji opowiadam ,wyjasniam itp. Trudno to nazac krzewieniem patriotyzmu jako takiego - bardziej odwolanie sie do wydarzen zwiazanych z naszą historią.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka